N®. 2222. Zaturdag 8 I860. 2lsle Jaarg. 1818 mmm VERKIEZING. Herinneringen uit den ja re Nieuwstijdingen. JFtawfir ijft. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord Amerika bij J. QÜINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonncments-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zalurdag. idvertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 33 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden lot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. B u r e a a Zicrikzee, Bock van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en lngezondene Stukken Franco. Wij molen den Kieners opmerkzaam op de aan staande verkiezing voor Leden van den Gemeente- rami Vier Leden moeten er aftreden, die weder verkiesbaar zijn, zijnde de Heeren Sir. J. IV. D, van Dongen, Dr. II. Goemans, S. G. Nauta van der Grijp, en P. C. Landsknegt. Vervolgens moet er een nieuw Lid gekozen wor den in de plaats van Jitr. A. O. van den Sant- lieuvel, ten gevolge van ZEds. vertrek naar Neuzen Één nieuw Lid zal er dus bepaald zeker zitting in den Raad moeten nemen; maar wie? Dit zal afhangen van de Kiezers. Napoleon was dus van het groot tooneel der wereld af, en Europa kwam tot rust dat het niet gekend had in 30 jaren. Groot zijn de gebeurtenissen geweest welke in die 30 jaren hebben plaats gehad, en nog grooter zouden zij geworden zijn, indien Napoleon de overwinning had behaald, daar hij met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika in onderhandeling was, om den oorlog in Europa gemeenschappelijk voort te zetten, om Engeland te vernietigen, dat altijd het hoofddoel van Na poleon is geweest. Zoo zeide onder andere eene Engclsche Courant van den 18den Augustus 1815: „Het wordt met eiken dag waarschijn lijker, dat de uitslag welke de hernieuwde strijd met Frankrijks overweldiger gehad heeft, eu de snelheid waarmede die strijd beslist is, niet alleen de rust van Europa hersteld, maar mis schien ook dien der overige wereld bewaard hebben. „Weinig is er noodig geweest om het pas gebluschte oorlogs vuur in Noord-Amerika weder te doen ontbranden; althans zoo men uit de gestemdheid des volks en over de stemming der regering oordeelen kan, zoowel als uit den toon der dagbladen. „Als een voorbeeld daarvan kan strekken het volgend artikel uit New-York van den 12den Julij: „Het is treurig dat vrede in vorm geene verzoening van harte met zich brengt. Engeland is nog altijd norsch, verbitterd en vijandig. De vleeschhouwerij onder de Amerikaansche gevangenen te Dartmoor; het pressen van vier Amerikaansche matrozen na die gebeurtenis, en de briefwisseling van kolonel Nichols in Florida met kolonel Haw kins, betrekkelijk de met Engeland verbondene Indianen, enz. toonen een diep gewortelden haat tegen Amerika. „Wij twijfelen dan ook niet, of ons gouvernement zal, door de ondervinding geleerd, de rekening met Engeland vereffenen, voor en aleer uitstel de kerfstok grooter make eu het verdragen van eene verongelijking als grond worde aangevoerd om ons er eene andere op te leggen. Het algemeen spreekwoord: Korte rekeningen maken lange vriendschap F1 moet zoowel van toe passing zijn bij de Natiën als bij particuliere personen. „Omtrent het eerste der aangehaalde grieve, namelijk het gebeurde te Dartmoor, geeft de Amerikaansche Gouvernemcnts- Courant, the National Intelligencesomstandiger eu autentieker berigt, dan tot nog toe daarvan bekend geworden was. Op een voorslag, door lord Cnstlereagh aau de heeren Clay en Galatin gedaan, was eene commissie benoemd, van de zijde der Ameri kaansche regering uit den heer Ch. King, en van de Engelsche 'regering uit den heer F. Stymour Larpent bestaande, om naar den waren toedragt der zaak een omstandig en naauwgezet onderzoek te doen, en van hunne bevinding aan den Ameri- kaanschen Gezant en aan het Britsche Gouvernement, verslag van te geven. „Dit rapport is het voornaamste der in Amerika publiek gemaakte stukken. Het bevestigddat een opstand onder de krijgsgevangenen de tusschenkomst ecner meer dan gewone dwangmagt noodig gemaakt heeft, maar het beslist niet of de order om onder de gevangenen te schietenop eene wettige wijze gegeven is. Dit vuren is voortgezet met eene verbittering, verre te buiten gaande de palen van het geen zelfsverdediging of beteugeling der muiters vereischte. Sommigen der soldaten werden werkelijk als schuldig beschouwd, maar alle pogingen om uit te vinden wie, en wegens welke bepaalde moorddaad, zijn vruchteloos geweest. „Er is geen twijfel aan, of op de tijding van Bonnapartes val, zal de toon der Amerikaansche bladen, zeker wel anders gestemd zijndaar de Amerikanen niet rekenen kunnen op Fransche hulp om ons den oorlog aan te doen. Integendeel, indien zij die dwaasheid mogten begaan, dan zoude Frankrijk zoowel onzen bondgenoot worden, als Engeland nu den bond genoot is van Frankrijk." Te Baltimore was ook de sympathie voor Napoleon ten top gestegen, en zijne kokarde was zoo goed als een paspoort in geheel Amerika. Zelfs de Fransche' consuls durfden de ken- teekenen van hunnen koning niet uitsteken of dragen. De verbittering tegen de koningsgezinden was dan ook zoo groot, dat de kinderen op straat, door hunne ouders opgestookt, ieder uitjouwden die eene koniugs-kokarde droeg. Eu waaneer iemand, met die kokarde voorzien, zich voor mishandeling zocht te bergen in een of ander huis, durfde het niemaud wagen, om een vriend des konings, met zijne leus voorzien, te ont vangen, veel minder hen te beschermen tegen de baldadigheid der straatjongens. Nog minder veiligheid was er in de Fransche koffijhuizen, waar dikwijls brutaal gevochten werd tusschen Napoleousgezin- den en Lodewijksgezindeu. Zelfs werden de koningsvlaggcn van de schepen neergetrokken en verscheurd door het volk, zonder dat de consuls daar iets aan konden doen, daar de overheid van hen niets wilde weten. Ware dus Napoleon in zijn groot plan geslaagd, dan had hij zeker met de Amerikanen een verbond gesloten, om een/ oorlog te beginnen, waarvan de gevolgen niet te berekenen waren; maar dit is zeker, dat de wereldkaart van Europa eene andere gedaante zoude hebben dan nu. lutusschen hadden er allerhande baldadigheden en moorden te Parijs en in geheel Frankrijk plaats, en vele maarschalken en generaals werden door het gepeupel, dat hen vroeger ver good had, schandelijk mishandeld. Zoo werden te Avignon, na den dood van den maarschalk Brune, twee poppen van stroo gemaakt, voorstellende Napoleon eu Brune, langs de straat gedragen en op de markt verbrand. Te Parijs was het zelfs den 20sten Augustus nog zoo woelig, dat de volgende proclamatie werd uitgevaardigd: „Met leedwezen heeft de koning geziendat vele kwaad willige en voortvarende schildwachten der geallieerde troepen honen en beleedigenen dat de zachtheid, welke men tot hiertoe gebezigd heeft, geheel zonder vracht is geweest. „Diensvolgens is aan de schildwachten order gegeven, om op allen die hen beledigen, vuur te geven." De gouverneur van Parijs, de baron van Mufling. Dat alles zoo zacht niet toeging, zoo als in die proclamatie werd opgegeven, bewijst de volgende daadzaken Sommige Pruissische generaals hadden hun iutrek genomen in de prachtige hotels vau de voornaamste Napoleons gezinden, en maakten die tot* een paardenstal. Met hunue paarden, hooi en stroo, werden de prachtigste salons, belegd met de kost baarste tapijten, opgevulJ, eu hunne oppassers eu stalkuechts wareu er meester. Geheel anders handelde de prins van Oranje. Zoo werd de bevolking van Perorine, dat door Hollanders was bezet, eeue rekwisitie opgelegd van 800,000 francs voor kleedingstukken en andere benoodigdheden. Doch de prefect van Peroune begaf zich- naar den prins van Oranje te Parijs, eu verklaarde dat de bevolking reeds zoo veel geleden had en onmogelijk die som bijeen konde brengen. Nadat de prins den treurigen toestand der bevolking verno men had, lachtte hij en ontsloeg de bevolking van het betalen der opgelegde 800,000 francs. Ook de boeren rondom Parijs leden verschrikkelijk; alle korenvelden werden afgemaaid zoo lot voeder voor de paardeD, als tot campenement voor de troepen, terwijl alle hoeven en dorpen opgevuld waren met krijgsvolk vau alle Natiën, die er leefden, of alle goederen gemeen waren. Vervolgens werden er paspoorten gegeven aan de bloedver wanten vau Napoleon, die zich begaven naar Zwitserland, Italië en Amerika, terwijl er een aantal maarschalken, generaals en hoofd-officieren werden gearresteerdwaaronder ook was de maarschalk Ney. Onder een aangenomen naam van d Escaffre, had Ney eene wijkplaats gevonden bij eene nicht zijner vrouw, die een kasteel bewoonde in het departement Cantalwaar hij deu 31sten Julij aankwam. Dit kasteel, het kasteel van Bessonies genaamd, is een zeer oud adelijk slot, omgeven door grachten met bruggen en poorten, gelegen op een uur afstand van de stad Maurs. Een policie-beambte was Ney op het spoor gekomen, en naauvvelijks was hij binnen het kasteel of er werden maatregelen genomen om het kasteel te omsingelen, met eene sterke magt gendarmerie. Het algemeen punt van verzameling was te Parian, den derden Augustus, ten twee ure des nachts. Met de meeste stilte werd het kasteel omsingeld en zoo bezet dat er geen muis uit kon, en met het aanbreken van deu dag was het kasteel overmeesterd en Ney gevangen genomen. Onder geleide van eene sterke wacht, werd hij, met al wat hij bij zich had, naar Aurillac gebragtwaar hij denzelfdeu avond Dog aankwam, en vervolgens naar Parijs gevoerd. Reeds deu 20steu Augustus onderging Ney in zijne gevan genis voor den prefect van policie, zijn eerste verhoor, dat meer dan vijf uren heeft geduurd. Wordt vervolgd.) Te Cliatenulin zijn zestien arbeiders door een on- wetler overvallen eu in de nabijheid van een molen ■i door den bliksem getroffen. Alle zestien werden legen den grond geslagenzes konden kort daarna zonder noemenswaardig letsel bekomen te hebben weder opslaan; drie anderen hadden zware kneu zingen bekomen, die evenwel hun leven niet schijnen Ie bedriegen: de zeven anderen waren op de plaats gedood. Hunne lijken waren geheel naakt; de blik sem had heit van alle kleeren ontdaan; later vond men op eenigen afstand cenige lappen dier kleeding stukken Icing Als een zeldzaamheid kunnen wij melden dat in den nacht van 29 op 50 Junij in de omstreken van Grenoble groole masa's sneeuw gevallen zijn. Nog des daags Ie voren durfden slechts zeer weinigen de brandende hitte trotseren die zelfs op de uiterste spitsen van hel gebergte hcerschte dat Grenoble omgrenst. Titans zijn die bergtoppen mei een dikke sneeuwlaag overdekt, die de zou nog altijd niet beeft kunnen tlocn wegsmelten. Almelo, 4 Julij. Gisteren avond is alhier een stuk grond, in de nabijheid dezer stad behoorende aan de Overijssclsclie kanalisatie maatschappij, gelegen aan den westelijken kanaaldijk en aan den spoorweg Al melo Salsbergen, groot p. m 34 roeden, behoudens nadere autorisatie, verkocht voor de aanzienlijke som van f 9900, builen de registratie kosten, liet salaris van den notaris en de hooggcldcti, welke laatste nog al aanmerkelijk zijn. Dit perceel had vóór 12 jaar, toen het kanaal nog niet bestond, op zijn hoogst eene waarde van f800. Hieruit ziet men, welke invloed de welvaart tlezer stad op de waarde der gronden uit oefent Rotterdam, 5 Julij. De aanvoeren an nieuwe aardappelen uit hel Westlaud blijven aanhouden en werden in de laatste dagen steeds gtoulcr. De eerste nieuwe aardappelen uil Gelderland zijn bereids naar Engeland en Schotland verzuilden en zijn hoewel door de langdurige droogte niet groot van stuk overheerlijk van smaak De weldadige regen van de laatste dagen heeft bereids invloed op de prijzen gehad, tiaar men in het Westland voor f 1 30 a 1.40 per halt mud eu in Gelderland voor f2 50 per mud kan knopen. De eerste peereu en appelen uil Duilschland zijti reeds doorgevoerd en door dit vervoer van vruchten en vee hebben alle sloombootcn volle ladingen en doen enkele extra-reizen. In den namiddag van den 5 Julij vertoonde zich ill Alblasserwaard in liet noorden eene groole waterhoos, die met ongelooflijke kracht en snelheid hel water der slooteu lot in de wolken opvoerde. De reglhank te Breda verleende dezer dagen tegen den ontvanger der in - en uitgaande regten te Nispen (Roosendaal) reglsingang met hevel van gevangenneming ter zake van valsclieid in liet opmaken van akten tot zijne betrekking behoorende, door een ambtenaar begaan, en het verduisteren van 'stands penningen die uithoofde van zijne het rek king in zijne handen vva«en, begaan duor een ontvanger. Op aanhoudend bidden en smeeken van den beschuldigde vergunde de brigadier d- r maréchausst die met de uitvoe ring van het bevel belast was, den ontvanger, ten einde opspraak en oploop io de gemeente te voorkomen, hem le mogen volgen. Zoo gezegd zoo gedaan: de brigadier ging vooruit en de ontvanger volgde hem doch slechts korten tijd, want nabij de grenzen verkoos hij liever deze le overschrijden dan den kerker te bewonen. De brigadier kwam alzoo aau de gevangenis zonder zijn arrestant. Zierikzee, 7 Julij. Wij vernemen met belang stelling dat tie redevoering np aanstaanden Woensdag 'savonds te 5 ure in de Nieuwe Kerk, voor ieder toegankelijk is. Tot buitengewoon lid van gedeputeerde staten van Zeeland is herkozen de heer uir. B. C. Cau, die de benoeming heeft aanvaard De lieer (F. Top, op verzoek eervol ontslagen als hoofdonderwijzer op het instituut voor jongens alhier, heeft van cenige zijner leerlingen en oud- leerlingen een zilveren inktkoker, op een marmeren voetstuk ouder een glazen stolp slaande, ten geschenke gekregen. Dit geschenk ging vergezeld van een album, bevallende tic namen dier leerlingen Bij de overluudigiug van dit geschenk door eene commissie uil de voormalige leerlingen, hield de burgemeester, mede een der oud leerlingen, eene toespraak. De aanneming door de Staten-Generaal van het ontwerp van wet tot wijziging der gemeentewet voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft, is zekerlijk wel het belangrijkste feit dezer parlementaire zitting. Kon de minister van Finantiën den 22sten Mei in de Tweede Kamer zeggen, dat die dag, waarop hij de verdediging van zijn voorstel tot afschaffing der gemeente- accijnsen begon, voor hem »een blijde dag" was, omdat hij steeds met ijver, en warmte en overtuiging gestreefd had naar het doel iu dit wets-ontwerp voorgelegd, de dag van 1 Julij, toen door het votum der Eerste Kamer de groote maatregel definitief tot stand kwam, moet een dubbel v blijde dag" voor hem geweest zijn. Een dubbel blijde dag", niet enkel omdat het hem gegeven was zijn naam onafscheidelijk aan de vol brenging van deze groote taak te verbinden, niet enkel omdat hij het was, die eindelijk dien nationalen wensch mogt vervullen, maar ook vooral, omdat hij met regt beweren kan, dat aan zijn initiatief en aan zijne volharding het in de eerste plaats te danken is, dat, wat zoo lang gewenscht was, werkelijkheid is geworden. Afschaffing der gemeente-accijnsen heeft sinds lang bovenaan op het programma der liberale partij gestaan. De gemeente wet, de gemeenten verpligtende het misbruik der verbruiks belastingen te temperen en hare middelen voor een groot deel uit de directe belastingen te putten, legde den eersten steen waarop het nieuwe gebouw der gemeentelijke belastingen moest opgetrokken worden. Eindelijke geheele afschaffing der gemeente accijnsen was niet enkel de wensch, maar de uitdrukkelijke bedoeling van den wetgever. Doch, tusscheu de bedoeling eu hare verwezenlijking lag een berg van bezwaren. Het ontbrak lang, niet alleen aan de middelen om het doel te bereiken, en hoe meer rijks-accijnsen afgeschaft werden, des te onbereikbaarder moest het doel worden, maar het ontbrak ook aan een geformuleerd plan welke raiddeleu men noodig zou hebben en hoe men ze zon kunnen aanwenden. De groote verdienste, de groote roem van den heer Betz, is, het middel gevonden en geformuleerd te hebben: afstand van eene directe rijksbelasting, afstand aan de gemeeuten van de belasting op het personeel. De heer Betz, toen afgevaardigd door Rotterdam, kwam het eerst met dit stoutmoedig denkbeeld voor den dag; hij berekende en becijferde dat, in weerwil van velerlei bezwaren, die afstand kon geschieden en dat het door dit middel was, dat men het doel zou kunnen en moest bereiken. De ontegen zeggelijke bezwareu tegen dit plan wogen aanvankelijk meer dan zijne niet minder ontegenzeggelijke voordeelen. Zelfs de liberaalste anti-accijnsmannen schudden bedenkelijk het hoofd; het was eene schoone gedachte, een stout plan, eene zeer gewenschte uitkomst, maar hoe jammer dat het eene utopie was. De aanstoot echter was gegeven. Toen het publiek het ge formuleerde plan voor zich zag, begon het met te erkennen dat het zeer jammer was, dat zulk eene gewenschte uitkomst slechts eene utopie wa Maar het was eene vruchtbare utopie, die ontkiemde. Men b gon allengs er over te redeneren, of dan toch van deze utopie niet, op de eene of andere wijze, iets practisch te maken was? Er bestouden, ja, bezwaren; er zou waarschijnlijk, om iets zeer wenschelijks te verkrijgen, wel iets moeten ten offer gebragt worden, dat men liever niet ten offer bragt, maar men zou daarvoor dan toch ook van den hatelijken accijnswiukel bevrijd raken. De utopie werd gaandeweg minder utopisch; men gevoelde dat men hier voor een practische op lossing stond, dat, zoo men ooit het gewenschte doel bereiken wilde, men dezeu weg moest inslaan en het zwaartstc het zwaarste wegen laten. Na verscheidene wijzigingen en hervor mingen ondergaan te hebben, kwam eindelijk dit leefbaar ont werp ter wereld. Het was eene regtvaardige beloouing voor den moed, den ijver en de volhardiug van den heer Betz, dat hij als minister van Finantiën den grooten wettelijken maat regel mogt tot stand brengen, dien hij, als lid der Kamer, voorbereidde. Wauneer deze zijn eenige groote finantiéle daad geweest ware, wanneer hij, na deze, geene andere groote finan- tiële daad deed, zijne ministerschap zou toch in de geschie denis onzer finantiën in gezegend aandenken blijven. Zij zou toonen dat hij een financier, en niet alleen een meester van de schatkist geweest was. Groote finantiéle maatregelen eu hervor mingen brengt men niet tot stand zonder op groote bezwaren en belemraeringeu te stuiten. Doch juist te hervormen en te verbeteren in weerwil van deze bezwaren en belemmeringen, aan den wil en den moed de kracht te pareu om ze te boven te komen, dit is het, wat den staatsmanwat den financier kenmerkt. Dit is liet-, wat het zedelijk overwigt geeft, dat aan Regeringen de meerderheid verzekert in Kamers als de onze. De 1ste Julij 1865 is een blijde dag voor dit gouvernement en in het bijzonder voor dezen miuister vau Financiën. Doch hij is bovenal een blijde dag voor het land. Wij aarzelen niet te zeggen, dat het de dag is der vervulling van een nationalen wensch. Deze maatregel is populair en zal, hoe meer het pu bliek zijne gevolgen ondervindt, meer en meer populair worden. Niet populair iu dezen zinalsof er onder het publiek geen verschil van gevoelen over het wenschelijke der afschaffiug be stond, alsof er niemand ware die niet bezorgd is over d werking van dezen maatregel. Er zijn nog beklemde gemoedere en angstige gemeenteraden genoeg over. Ooch, in het algemee is de overtuiging gevestigd, dat de gemeente-accijnsen èn i theorie èn in praktijk veroordeeld, en hunne hoog opgevijzeld

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1