21ste Jaai'g. 1815. Zaturdag 24 Junij I860. i n way. echt lechts, tmeid N.° 2218. Herinneringen uit den jare Nieuwstijdingen. Belgis. •keilde Depót- tiding van alle 3 IT, BNINGE en veel ver- ijs bij tornier ui tiijfi twee nummer en j ol 500 cent 5 Ned. pond lood beklcede bekomen. Wed. J. J. de Graaf. de Jong. J. J. Kooman. de Die. Ichtinan. Joliz, ikende Depóts. litc recept, nl maakt, r Maagen ring; zij zijn pte in liet zijn zacht Verzegelde verkrijgbaar. .F. Stades. an der Toorn, Wagenstraat, ran Leeuwen. Smit Bucliel. I. Gasille. (1) n sinds in algemeen een en uit n lieer C, iVo lil Ie eigenhandige KUtNEN es ook bevindt zijn. Wij op te lellen, en wien mei» de arin een billet affen, en zicli namaaksels. ing. genoeg geschat ij op al de on- wanden en en brengen zij tevens de verzwakking ulcrlijk dat da- sleldiieid gade len het bloed frissche kleur len vcreenigen huismiddel loosjes van die isle resultaten gezondheid ge- linnen ze bc- 'neesmiddel. als volgt; f 20.50. 13,85-20.95. ij de grootste alen gedrukte kc omstandig- bekomen bij Zierikzce. te Goes, 's Hertogen- Holloivajr's aiden Laine. gd M BOOM- ekwaamlie'd. ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE gd jij C. KAP- oud en van bij den Uil- te Zierikzee. Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staal Michigan Abonnements-Prljsr v ook BEIDE OITOSÏEH. Voor 3 maanden Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verach|jnti Op Woensdag en Zaturdag. Advertcntiëni 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenticn kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. B u r c a n s Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en logexondene Stukken Franco. Nadat Wellington afscheid genomen had van den prins van Oranje, begaf hij zich naar het leger om met Bliicher en prins Frederik de Franschen te vervolgen en te verdrijven dat nog al met hardnekkige gevechten plaats had. Zoo trok prins Frederik op Quesnoij dat met geweld werd ingenomen, en waarvan de prins kennis gaf aan den minister van oorlog met het volgende rapport van den baron Qonstant de Rebecque, luidende Excellentie „Ik heb deeerU.E. kennis te geven, dat Z. K.H. prins Frederik, in den nacht tusschen 27 en 28 dezer, een aanval op het fort Quesney gedaan hebbende, de Fransche commandant, gene raal Despeaux, gedwongen is geworden te kapitulcren. „Ten gevolge dezer kapitulatie, heeft Z. K. H. dezen morgen zijne intrede in de stad gedaan. Het Fransche garnizoen was 2800 man sterk, welke vrijheid bekomen hebben, om naar hunne haardsteden terug te keeren, of zich te voegen bij de troepen van Z. M. koning Lodewijk. „Vervolgens heeft Z. K. H. het noodig geacht eene bewe ging te maken op Valenciennes, zijnde de troepen dezen morgen de Schelde reeds overgetrokken, hebbende de stad aan de linker zijde geblokkeerd. „Om deze onderneming des te beter te ondersteunen, heeft men de 12ponders, welke men op de wallen van Quesnoy heeft gevonden, naar Valenciennes gevoerd, ten einde aldaar tot eene batterij te dienenwelke op morgen het kasteel zal kunnen beschieten, waarin de generaal Roij zich schijnt te willen verdedigen. „De generaal Louriston is door koning Lodewijk benoemd om de stad op te eischen, en het is te hopeu dat zulks zal gelukken; zoo niet, zal zij met geweld moeten genomen worden, enz. enz. enz." QONSTANT de REBECQUE. Dc generaal weigerde echter de stad over te geven, en een bombardement begon. Een hagelbui van granaten en houwitsers werden in de stad geworpen, waardoor spoedig op vele plaatsen brand ontstond. Vooral was dit het geval bij de Manége, waar een ontzaggelijken hoop stroo in brand was geraakt, waardoor men bevreesd werd dat een gedeelte der stad in de lucht zoude vliegen, dewijl daar een aantal vaatjes kruid waren geborgen, die gelukkig uit de Manége werden gehaald. Het volk geraakte aan het morren, doch de generaal liet eenige stukken op de markt plaatsen, met bevel om onder het volk te schieten wanneer het niet rustig bleef, tevens de vrijheid gevende aan allen, welke niet genoegzaam van levensmiddelen waren voorzien, de stad te mogen verlaten, waarvan meer dan 2000 menschen gebruik maakten. Intusschen duurde het bombardement voort, tot dat de gene raal eindelijk besloot, om toe te geven en de stad te ontruimen, nadat zij 48 uren beschoten was geworden, waardoor eene ont zettende schade veroorzaakt werd. Soortgelijke tooneelen, hoewel van minder bcteekenis, hadden er iu menigte plaats, aleer de Franschen allen uit Belgie ver dreven waren. Op sommige punten waren de Franschen zoo opeengedrongen, dat zij de poorten niet uitkonden of de bruggen niet over. Inzonderheid was dit het geval te Charleroi; van de 20 Franschen werden er daar wel 15 in de Sambre gedrongen, die niet allen de overzijde bereikten, daar er nog al velen onder de voeten zijn geraakt en verdronken. Te Namen kreeg een generaal een kogel in zijn onderbuik, en kreeg geen tijd zich te doen verbinden of te opereren, maar sprong, geweldig bloedende, te paard, en rende in galop de stad uit. Zoo was het dan geworden den 21sten Junij, en lord "Wel lington trok op Fransch grondgebied. Alvorens hij den togt naar Parijs begon, vaardigde hij de volgende proclamatie aan het Fransche volk uit, welke gedrukt was iu zijue medevoe rende velddrnkkerij, zijnde van den volgenden inhoud: Aan het Fransche volk! „Ik doe de Franschen weten, dat ik aan het hoofd van een reeds overwinnend leger hun grondgebied binnentrek, niet als vijand, (uitgezonderd van den openbaren overweldiger, een vijand des menschelijken geslachts, met wien er noch vrede noch ver drag kan bestaan) maar om te helpen een ijzeren juk af te schudden, waaronder gij gebukt gaat. „Diensvolgens heb ik het hieronder gevoegd bevel aan mijn leger gegeven, en ik vorder dat men mij een iegelijk aanwijze, die het zou durven overtreden. „De Franschen weten echter dat ik het regt heb, om van hen te vorderen, dat zij zich zoodanig gedragen, dat ik hen kan verdedigen tegen allen, die hun kwaad zouden willen doen. „Zij moeten dan voldoen aan de rekwesitiën, die hen door daartoe geregtigde personen gedaan zullen worden, in ruil tegen reiju's in behoorlijken vorm en ordevreedzaam in hunne huizen blijven en geene verstandhouding hebben met den vijandelijken overheerscher, noch met zijne aanhangers. „Allen die zichna den intogt van het leger in Frankrijk van hunnent verwijderen, en alle die afwezig zijnde, bevonden zullen worden in de dienst des geweldenaars te wezen, zullen als zijne aanhangers en als onze vijanden beschouwd worden, en hunne goederen aangewend ter onderhouding des legers." Gegeven in het hoofdkwartier te Malplaquet, den 21sten Junij 1815. WELLINGTON. De hierbovenbedoelde order luidde als volgt: „Daar het leger het Fransch grondgebied gaat binnenrukken, worden de troepen der natiën, die op dit oogenblik onder bevel des maarschalks, hertog van Wellington, staanverzocht zich te herinneren, dat hunne respective souvereine bondgenooten van Zijne Majesteit den koning van Frankrijk zijnen dat Frankrijk dus als een met ons bevriend laud moet beschouwd worden. „Er wordt bevolen, dat door officieren noch soldaten niets zonder betaling genomen mag worden. „De commissarissen van het leger zullen op de gewone wijze in de behoeften der troepen voorzien, en het is de officieren en soldaten niet geoorloofd rekwesitiën op te leggen. „De commissarissen zullen, óf door den maarschalk, öf door de generaals, die de troepen der onderscheidene natiën kom manderen (dit is te zeggen in geval zij van geene Engelsche commissarissen levensmiddelen afgeven) gemagtigd worden, om de noodige rekwesitiën te doen, voor welke zij behoorlijke real's zullen afgeven, en zij moeten wel beseffen, dat zij verantwoor delijk zijn voor al wat zij bij rekwesitie van de inwoners van Frankrijk ontvangen zullen, op gelijke wijze als of zij in hun eigen land aankoopen voor rekening van hun gouvernement deden." J. WATERS. Zoo trokken dan de geallieerde legers op Parijs, terwijl op verschillende punten van Frankrijk, verscheidene corpsen Russen I en Oostenrijkers, de grenzen overtrokken; zoodat geheel Frankrijk I als bezaaid was met krijgsvolk van alle natiën. Op vele plaatsen hadden er baldadigheden en zelfs moorden 1 plaats; zoo werd te Avignon den maarschalk Brune door het gemeen vermoord, en daar niet ver van daan werd een generaal, die in eene herberg gevlugt was, door een hoop wijven dood geslagen; zóó groot was de verbittering geworden tegen Napo- leou en de zijnen. Ook te Parijs ontstond er groot gemor, zelfs zoo, dat Napoleon niet veilig was, en bewaakt moest worden, door de nationale garde, op order van het provisioneel gouvernement. Het zag er dus voor Napoleon niet gunstig uit; hij moest uitgeleverd worden dood of levend, en levend, was het onzeker welk vonnis er over hem zoude uitgesproken worden. Dan, hij was gelukkiger dan Ney en Murat, want hij ontkwam den strop en den kogel. Eu hoe velen heeft hij er niet laten dood schieten voor het geven van een klap aan een officier; en hoe velen heeft hij er niet laten doodschieten voor het stelen van eene kleinigheid, voor het stelen van een zakdoek, dat te Zierikzee heeft plaats gehad. Wordt vervolgd Brussel, 19 Junij. Niettegenstaande de menig vuldige cn niocijclijk Ie rcglvaardigen aanvallen waaraan hel plan lol plegtigc viering van den öOsten verjaardag van den Slag van Waterloo hier van verschillende zijden bloot stond, heeft dat feest giste ren onder zeer talrijke deelneming plaals gehad De voorstanders der Vlaamsche zaak, ten getale van aOO !i 600, hebben zich in nptogt naar hel slagveld van 1815 begeven. Verscheiden Ncdei landers uit de provinciën Noord- en Zuid Holland, Zeeland en Fiiesland waren opzettelijk overgekomen, om zich bij hen aan te s'uiten. De Jongelings Vereeniging van Brussel en de Gymnaslic-Vereeniging hadden ieder afzonderlijk een logt naar Mout St -Jeau ge organiseerd. waarvan ook de dames niet waren uit gesloten Men berekent dal er 6 a 8000 menschen op hel slagveld waren vergaderd, dat zoodoende een hoogst eigenaardig schouwspel opleverde, vooral door de afwisseling, die in de verschillende groepen door de geheel in wit linnen met eikenloof en de Duilsche kleuren gelooide gyinnastic-bcoefennnis werd gcbragl. De toevloed was zoo groot, dal het spoor- wegroalerieel ver van toereikend was, en des avonds ten i ure nog personen naar Waterloo moesten vervoerd worden. «•verlangd, 18 Junij. Gisteren is hier door ile justitie een onderzoek ingesteld naar eene misdaad waarover de groolsle verontwaardiging bij onze in gezetenen hcorsrhl. De hoofdonderwijzer K. alhier is beschuldigd van met eenige meisjes beneden den ouderdom van 15 jaren, die bij hem ter school gingen, onzedelijkheid Ie hebben gepleegd. Dc beschuldigde is iu hechtenis genomen. Groede in Zeeuwsch-Vlaanderen, 20 Junij De morgen van den 19 Junij vond ons dorp in feestelijken dos. En geen wonder, men vierde hier een dubbel feest, het was de 5tsjarige gedenkdag van den roemrijken slag bij Wa terloo, het was de 25jarige gedenkdag van het bestaan des muziekgezelschapsFendragt maakt Magl*' alhier. Het drie kleurig dundoek was bijna overal uitgestoken, nooit had men nog zoovele vlaggen zien wapperen. Treffeud denkbeeld, dat het doek, hetwelk 50 jaren geleden ten geleide strekte op het bloe dige oorlogsveld nu een bode was des geluks, eene uitdrukking van algemeene feestvreugde. Men behoefde er geen getuige van geweest te zijn om te begrijpen, dat de dagen, die het feest vooraf gingen, zich ge kenmerkt hadden door eene algemeene bedrijvigheid, door groote drukte, door het maken van toebereidselen van allerlei aard. De schoone estrade op het ruime marktplein, de eerebogen, welke in sierlijkheid met elkander wedijverden, de versieringen voor de huizen van zoovelen aangebragt, zij stonden daar als zoovele bewijzen daarvan. Ongemeen was dan ook de geest drift, welke er in die dagen heerschte. Als eene elektrieke vonk deelde zij zich mede van den een aan den ander en het was een vijand vau drukte moeijelijk geweest in die dagen zijn ver blijf te houden in deze gemeente, want overal werden plannen ontworpen eu verworpen, bedenkingen in het midden gebragt, inlichtingen gevraagd en gegeven, zwarigheden geopperd en uit den weg geruimd, in één woord men was overal werkzaam en allen waren werkzaam. De sympathiedie men overal deed blijken was groot, was ongewoon. Wil men bewijs? ik wijs u dan niet op de ruime bijdragen van de ingezetenen, waardoor de commissie met de regeling van het feest belast, in staat ge steld werd tot eene waardige viering, niet op de vele en velerlei bemoeijingen van de ijverige hoofd-commissie, niet op die am bachtslieden die jongelingenen maagden, die door een' edelen naijver bezield om het schoonste voort te brengen, moede en mat gewerkt, hunne nachtrust opofferden om maar bezig te zijn ten einde meer luister aan het feest bij te zetten, neen, dan wijs ik u alleen op die ouden van dagen, wier bevende hand een eerehoog had opgerigt, opdat toch ook hunne straat niet zou achterstaan bij andere, op die arme kinderen, die uiet na gelaten hadden te doen, wat zij verraogten, opdat het ook in hunne buurt een feestelijk aanzien zou hebben. Zie, dat is schoon waar er sprake is van een nationaal feest. Het was inderdaad eene wandeling door het dorp waardig om de verschillende eerebogen te bezien. Ofschoon niet minder dan 8 in getal merkte men er eene behagelijke verscheidenheid in op. Op een er van wapperden de vlaggen der verschillende mogendheden, die deel genomen hadden aan den slag bij Wa terloo, zijnde de geknakte Fransche vlag als het beeld van den val des vroeger onverwinnelijken daarbij niet vergeten, een ander prijkte met de zon van Waterloo nog een ander met het beeld van de Vorstin der vrede en allen droegen opschrif ten met betrekking tot het feest, dat er gevierd werd. Ten 11 ure kondigde het klokgelui de opening van het feest aan. Ten 1 ure begaveu zich de leden van de hoofdcommissie en de verschillende sub-commissiën naar eene daartoe aange wezen vergaderzaal. Eene deputatie uit de hoofd-commissie be gaf zich alstoen naar de woning vau den Edel Achtb. Heer Burgemeester, voorzitter van het muziekgezelschap ten einde Z.E.A. af te halen. Kort daarna werd die heer door genoemde deputatie de vergadering binnengeleid en alsnu begaf men zich gezamenlijk naar het einde van de Molenstraat, alwaar de fees telijke optogt, die nu gehouden zou worden een aanvang zou nemen. Deze werd nu zamengesteld als volgt: de heeren voor zitter en onder-voorzitter van het muziekgezelschap met de heeren leden van de hoofd-commissie, twee leden van de Ver eeniging van het Metalen Kruis, afdeeling Sluis, een ridder van de Militaire Willemsordede kinderen van de beide scholen, de leden van de verschillende sub-cominissiën en de deelnemers aan de volksspelenterwijl zij werd voorafgegaan en gesloten door eene eerewacht te paard. Zij zette zich thans in beweging onder begeleiding van eene digte meuschenmassa, terwijl de muziek en het gezang der schoolkinderen zich afwisselend deden hooren. Bij iederen eere hoog voegden zich de bewerkers en bewerksters daarvan bij den trein zoodat deze ten laatste uit 5 a 600 personen bestond. Na alzoo omstreeks een uur door alle straten en wijken van het dorp getrokken te zijn kwam menjop het marktpleinalwaar de muziekanten het „Wien Neêrlands bloed" deden hooren. Alstoen begaveu de kinderen zich op de estrade en zongen een paar feestliederen, hetwelk ten 7 ure des avouds herhaald werd. Thans namen de volkspelen een aanvang, bestaande in ringrijden, wit en zwart loopenmastklimmenzakloopen, papeteu en strooplikken. Hoe dikwijls ook reeds gezien, zij verschaften den duizenden aanschouwers wederom een nieuw genoegen. De luide bijvalsbetuigingen, het schaterend gelach, de bravo's en hoera'h's strekten daartoe ten bewijze. Ten 5 ure begaven de muzijkanten zich andermaal op de estrade ten einde eenige muziekstukken uit te voeren. Wederom lokte dit eene ontelbare menigte menschen naar het marktplein eu de onverdeelde aandacht, die men allerwege aan het spel schonk mogt den ijverigen kapelmeester en muzikanten eene kleine belooning zijn voor de vele moeite, die zij zich getroost hadden om dien dag iets schoons ten gehoore te brengen. Ook de armen werden niet vergeten, ook zij vierden het feest De oudste armen der gemeente werden mildelijk onthaald en het was een waar genot te zienhoe zij zich te goed deden aan den kostelijken maaltijd, die hun bereid was. Ten 8 ure 30 min. werden onder gepaste aanspraken de prijzen uitgereikt aan hen, die deel genomen hadden aan de volkspelen. In dien tusschentijd had het dorp een geheel ander aanzien gekregen. Een drieduizendtal lampions waren ontstoken op het marktplein, de estrade en het park rond de kerk, zoodat het als 'tware ééne vuurzee was geworden. Eveneens waren alle eerebogen, benevens de woningen van vele particulieren schitterend verlicht. Vooral de wel aangebragte verlichting van het park rond de kerk leverde een allerver- rukkelijkst gezigt op. Ten 9 ure begon het bal champêtre en werd den danslustigen alzoo de gelegenheid aangeboden hun hart eens goed op te halen. Het was een gelukkig denkbeeld van een paar leden der subcommissie zich eenig vuurwerk aan te schaffen, dat gedurende het bal champêtre en naafloop daarvan werd ontstoken. Het moge niet toepasselijk geweest zijn op het feest van den dag, toch was het schoon, voor velen nieuw, voor alleu aangenaam. Zoo liep dan het feest zijn einde te gemoet, noode zag men het uur van scheiden naderen en geen wonder, want was men ooit regt broederlijk vercenigd geweest, het was voorzeker thans. Het was een feestelijke zin, die allen bezielde, van den ganschen dag was de orde niet gestoord geworden, geene enkele maal was de vrolijkheid de grenzen te buiten gegaan, en heeft er een zich te beklagen gehad over het feest, het was de zooge naamde Fransche kerk, die vreeselijke naam voor stoute jongens, die geschikte plaats om kwaaije korporaals voor eenigen tijd onschadelijk te maken, want die kon dien dag maar geene logeergasten krijgen. Niemand wiens verwachting van dezen dag te leur gesteld, weinigen bij wie deze niet verre is over troffen geworden. Wij besluiten dit verslag met hartelijken dank toe te brengen aan de leden der hoofdcommissie, door wier ijverige bemoeijingen aan Groede's ingezetenen een schoon feest is bereid geworden aan het gemeentebestuur voor de medewerking in allen deele aan deze commissie verleend; aan de burgers voor de vele moeite en geldelijke opofferingen, die zij zich wel hebben willen getroosten; in één woord aan allen, die maar iets hebben bijgebragt om dit feest op eene luisterrijke wijze te doen viereu. Ingez Brouwershaven. 21 Junij Maandag avuml is dc slag van Waterloo alhier gcnoegelijk herdacht. De leden der sociëteit Eendragi maakt magl" had den zich vercenigd om dien dag te herinneren de societcitszaal was prachtig versierd en smaakvol waren de ramen geïllumineerd. Door eene deputatie van de leden der sociëteit werden twee oude lieden, welkede slag van Waterloo hebben bijgewoond, gcïuvitceidom deel te nemen aan de genoegens van dien avond, waaraan zij tot aller genoegen deelnamen. Dc avond is besloten met een bal, onder hel afsteken van prach tige vuurwerken en hel I randen van teertonnen zoo dat «Ie herinnering aan het genoegen van dezen dag, lang in hel geheugen van dc ingezetenen van Brou wershaven zal blijven. Ouwerkerk, 19 Junij. Het heeft Hare Maje steit onze geëerbiedigde Koningin behaagd een som van f 100 te doen toekomen aan de commissie lol oprigting eener bewaarschool alhier. Zierikzee, 23 Junjj, Naar nicn verneemt, leven thans ongeveer 2.800 personen, die aan de veldloglen var» 1813 —1865 hebben deelgenomen. Daaronder behooren drie marketenslcrs, oud 82, 80 en 79 jaren, die tc Arnhem Rotterdam en Brielle verblijf houdenAl deze personen hebben aanspraak op liet eeretccken, dat thans ingesteld is. Dpzer dagen ontlaste zich boven eenige dc- parlementen van Midden Frankrijk, vooral iu hel departement Corrèze, ecu zoo lievig onweder als men nog zelden beleefd heeft. Een wolkbreuk, die circa 15 minuien duurde, beeft in den oinlrck vau 15 mijlen alles verwoest Huizende vruchlboomen werden omvergeworpen, enkele kastanjeboo nru als teeder riet heen eu weder geschud ol geknakt, het zaad weggespoeld, meer dan 200 huizen van hunne daken beroofd, zoodat de bewoners dachten dal de wereld verging en in den kelder een locvlugI moeslcn zoeken Daarbij kwam eene geweldige hagelbui; de telegraafdraden werden op vele plaatsen vernield. O. a. wordt gemeld, dat een wagen, met 2000 ncd. ponden bevracht, in een greppel werd geworpen en een jongeling, die zich op eene hooglc bevond omslreeks 100 el ver voortgedreven werd, lot hij bij geluk in eene heg bleef hangen. De gemeente Meilhard werd het ergst geteisterd. De boerenhoeve Labesse een der voornaamste uit den omtrek is thans slechts een bouwval.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1