Woensdag Junij 1885. N.« 2217. BEKENDMAKING. Herinneringen uit den jare 1815. Nieuwstijdingen. 2ls,e Jaarg. ZSEBIKZEËSCHE NIEUWSBODE Uien abonneert zich: lo Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements«Pr(Js.* Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. herschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Ad vertentlën 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 33 cent. De inzending der Advertentiën kan geschiedeo tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. B a r e a a Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingcxondene Stukken Franco. Op Zaturdag 21 dezerdes avonds half 8 ure in hel hervormd diaconie gesticht, zullen Comtnis sarissen over tic Armenschoolzitting houden voor de toelating van kinderen op die school en des na middags ten 5 ure op denzelfdcn dag zitting in hel schoollokaal van den Hoofd-ondervvijzer Karrkjun, voor de toelating van kinderen op de Tussehenschoot. Zoo was dan dit bloedige drama afgespeeld, dat aan meer dan 30,000 menschen het leven heeft gekost, en waarbij meer dan 30,000 menschen zijn gewond geworden. Onder de eerste was de Nederlandsche generaal van Merlendie eene onbemid delde weduwe naliet; doch zij kreeg een aanzienlijk pensioen en onmiddellijk f 6000 van koning Willen I. Ouder die 60,000 gesneuvelden en gewonden, waren meer dan 4000 Nederlanders. Te Brussel kwamen dan ook gestadig zoo veel gekwetsten aan, dat die niet meer geborgen konden worden zelfs de groote en prachtige Begijne kerk was voor een hospitaal ingerigt; terwijl tusschen de Leuvensche en Namensche poorten met den meestsn spoed in de open lucht een hospotaal werd opgeslagen om een aantal gekwetsten te kunnen bergen. De grootste voor zorgen werden genomen, om de stad te hoeden voor de ver derfelijke gevolgen, welke de al te groote verzameling van gekwetsten op een en hetzelfde punt haar zoude kunnen berokkenen. Gelukkig was het weder koel, dat allergunstig voor de ge nezing en de vervoering der gekwetsten was, daar bij groote hitte er zeker velen zonden bezweken zijn die nu hersteld zijn geworden. De karren met gekwetste Franschen welke den geheelen dag van 19 Jnnij te Brussel aankwamen, waren ontelbaar. Ook voor die ongelukkigen werd de grootste zorg gedragen. Aan het begraven van alle menschen en paarden kon niet gedacht wordende meesten werden hier en daar op hoopen gesleept en verbrand om eene verpestende lucht te voorkomen, daar t.och de dooden daar niets van wistendoch of er soms geen enkele onder waren wier levenslamp nog niet geheel was uitgegaan, zoude wel hebben kunnen zijn, daar bij zulke tafe- reelen het zeker maar verward toegaat. Onder het bijeen brengen van wapenen, enz. waren er dui- zende kurassen, zoo van gewonde en gekwetste kurassiersals van degenen welke die weggooiden om te gemakkelijker te kunnen vlugten, zoowel te voet als te paard; welke kurassen later zijn gebruikt geworden voor de Hollandsche kurassiers, zoowel de verzamelde helmen. Ook ontbrak het niet op het slagveld aan zoneu Israëls om voor spotprijzen een en ander op te koopen, en er dus goede zaken maakten. Ook dit deden de Belgische boeren die kochten voor bagatellen de schoonste paarden van de Fransche kavala- risteu en artillaristen, die met hoopen hunne regimenten ver lieten en deserteerden. Brussel was alzoo de verzamelplaats van ellende en van vreugde; aan feesten ontbrak bet niet, doch ook niet aan hulp. Het volk Wa3 opgetogen van vreugde en vooral over het behoud van den prins van Oranje, wiens naam op duizende lippen zweefde in alle standen en in alle wijken van Brussel, en werd als een heilige vergood. Zoo bezocht de prins reeds den tweeden Julij den Schouwburg, zoo dat zijne wonde spoedig genezen was. Met de uitbundigste vreugde werd hij ontvangen. Voornamelijk steeg het gejubel ten top toeu in een der bedrijven toepasselijke coupletten werden gezongen, welke de gevoelens van de bevolking van Brussel omtrent den aangebeden prins uitdrukten. Te midden der ver tooning daalde er eene lauwer-kroon, door eene verborgene en vindingrijke bewerking, op het hoofd van den jongen overwinnaar neder. Dit gezigt bragt de algemeene vervoering schier tot razernij. Nooit heeft dan ook een Volk zijne liefde en dank baarheid op eene zoo ongekunstelde en zoo volkomene wijze aan den dag gelegd, als het volk van Brussel op den avond van dien dag. Zelfs toen de prins de zaal verliet, spande de burgerij de paarden af en trok de koets naar het paleis van den prins, onder geleide van dc burgerlijke garde te paard. Alvorens lord Wellington zich op marsch begaf om de Franschen te vervolgen, snelde hij eerst nog naar Brussel, om dan prins van Oranje te bezoeken, en om zich persoonlijk van zijn toestand te overtuigen, waar hij in den morgen tien ure van den 19den aankwam. Geen tijd hebbende om zelf een getailleerd rapport aan koniug Willem te schrijven, droeg zijne lordschap dit op aan den baron van der Cap ellenwelke dit deed met het volgende berigt: Sire! „Het is niet mogelijk eene meer completere overwinning te behalen dan die van den vorigen dag. De veldmaarschalk zegt mij dat hij nimmer een dergelijke slag heeft bijgewooud; heb bende Bounaparte alle zijne middelen in het werk gesteld, en met zoodanige hardnekkigheid in zijne pogingen volhard, dat: hij meer dan eens aan een goeden uitslag heeft getwijfeld, en tot zes ure in den avond, deswege in de onzekerheid is gebleven. „Dat hij de dapperheid der troepen niet genoeg kan roemen en geenen lof groot genoeg vindt voor den prins van Oranje, door wien de bewegingen den geheelen slag, zoo voortreffelijk zijn bestuurd, dat hij Z. K. H. van het begin tot het einde van het gevecht, geene bevelen had toe te zenden, enz. enz. enz. Baron van der Capellen. Prins Blücher was den 19 Junij reeds te Gemappe, waar hij de volgende proclamatie uitvaardigde, die aan ieder batail- lou moest voorgelezen wordenluidende Dappere officieren en soldaten 1 „Gij hebt groote dingen gedaan! Gij hebt twee veldslagen in drie dagen geleverdDe eerste was ongelukkig, en nogtans bezweek uwen moed niet. Gij had met gebrek te strijden, en toch droeg gij dit met zelfopoffering. Zonder door eene na- deelige gebeurtenis ontmoedigd te zijn geworden, begaaft gij u met standvastigheid op marschvier-en-twintig uren na een verloren bloedigen slag, tot eenen nieuwen slag, uw oog op den Heere der Heirscharen gevestigd, met vertrouwen op uwe Op perhoofden, met trotschheid jegens uwen, door de overwinning dronkene, envelmoedigen, meineedigen vijand, tot hulp der dap pere Britten, die, met eene onovertrefbare dapperheid, eenen zwaren strijd streden. Dan het uur der beslissing moest slaan, en verkondigen wie voortaan hecrschen zouvreedzame Rege ringen, of die staatzuchtige gelukzoeker. „Het lot van dien dag bleef op eene vreesselijke wijze twijfelend, toen gij uit het bosch, dat u verborgte voorschijn kwaamt, vlak in den rug van den vijand, met een ernst, de standvastig heid en het zelfvertrouwen van soldaten van ondervinding, om wraak te nemen over het, 48 uren te voren, geleden ongeluk. „Toen vloogt gij in des vijands verschrikte gelederen, en traadt op de baan der overwinning onophoudelijk voort. De vijand voerde toen iu zijne vertwijfeling zijn geschut en zijne beuden tegen u, en uw aanhoudend voortrukken bragt hem in verwarring, vervolgeus tot wijken, en eindelijk tot de verwardste vlugt. Eenige honderde kanonnen moet hij u overlaten, en zijn leger is ontbonden; doch weinige dagen zullen dat trouwelooze leger geheel en al vernietigen, hetwelk uitgetrokken was om de wereld te beheerschen en te plundereu. „Alle groote veldheeren hebben steeds gedacht, dat men met eeue geslagene armee niet zoo dadelijk daarna weder een slag kan leveren. Gij hebt het ongegronde van dit gevoelen bewezen, en getoond, dat dappere en ervarene krijgslieden wel overwonnen worden, doch hun moed niet uitgebluscht wordt. „Ontvangt bij deze mijnen dank, onovertrefbare soldaten, mijne hooggeachte wapenbroeders, gij hebt eenen onsterfelijkeu naam verworven. Zoo lang er eene geschiedenis is, zal zij van u gewagen. Op u, onwrikbare grondzuilen der Pruissische Mo narchie, rust veilig het geluk van uwen Koning en van zijn Huis. Nimmer zal Pruissen ondergaan, zoo uwe kinderen en kindskinderen u evenaren. Gemappe, 19 Junij 1815. Blücher. „Napoleon was dus niet meer, en kwam den 21sten Junij des morgens elf ure te Parijs, zelve de tijding brengende van zijne verschrikkelijke nederlaag, zeggende, dat Engelsch goud meer aan zijn val had toegebragt, dan Engelsch kruid. Onmiddellijk ontbood hij zijne ministers in het paleis van het Elijseé en overhandigde hen eene declaratie welke zij in de kamer der volksrepresentanten zouden overleggen. Die ver klaring luidde als volgt: Aan het Fransche volk! „Toen ik den oorlog, ter handhaving van de nationale onaf hankelijkheid, begon, rekende ik op de vereeniging van aller pogen en van aller goeden wil, als ook op de medewerking van alle nationale autoriteiten; ik had groud om er een goeden uitslag van te kunnen verwachten, en ik had al de plannen der mogendheden tegen mij getrotseerd. „De omstandigheden schijnen veranderd te zijnIk bied mij ten offer aan den haat der vijanden van Frankrijk. Mogen zij opregt zijn, en het alleen op mijn persoon gemunt hebben 1 Mijn staatkundig leven is geëindigd, en ik roep mijnen zoou tot keizer uit, ouder den titel van Napoleon II. „De tegenwoordige ministers zullen provisioneel den rege ringsraad uitmaken; het belang, dat ik in mijn zoon stel, be weegt mij de kamers uit te noodigenom het regentschap zonder uitstel, bij eene wet te regelen. „Vereenigt u allen tot het algemeen welzijn, en om eene onafhankelijke natie te blijven." NAPOLEON. Nadat dit stuk voorgelezen was, deed de minister Touché zich aldus hooren: „Het oogenblik is gekomen voor de vertegenwoordigers, om zich standvastig voor de oogen der natie, om zich getrouw aan de beginselen en wetten te tooneu, voor welke het Fransche volk, sedert zoo langen tijd, zijn bloed vergiet. „Ik kom niet om over Napoleon te spreken. Ik weet dat gij thans, nu hij ongelukkig is, hem niet aan de woede zijner vijanden zult prijs gevenmaar ik kom u over de drin gendste behoeften eu belangen van het Fransche volk onder houden, en ik vorder, dat de commissarissen, die over den vrele moeten onderhandelen, staande de zitting worden benoemd en morgen vertrekken. „Dit voorstel werd algemeen ondersteund, waarna de heer Lupin een zestal punten voorstelde, zoo vele maatregelen be- helzende, die hem, in de tegenwoordige omstandigheden, hoog noodzakelijk voorkwamen. Voorts ontwikkelde hij ieder dier punten, ten onderwerp hebbenten eersten Dat dc akte van afstand van Napoleon, in naam des Franschen volks, zou aangenomen worden2. Dat de keizer zich tot eene nationale vergadering zou verklaren3. Dat zij eene commissie zou benoemen, om met de geallieerden over den vrede te on derhandelen, daarbij tot grondslagen stellende de onschendbaar heid en onafhankelijkheid van het grondgebied en de personele veiligheid van Napoleon Bonnaparte; 4. Dat er eene commissie van vijf leden zou benoemd worden, drie uit de kamer der repre sentanten en twee uit die der pairs, welke zich onledig zouden hou den met de middelen van algemeene verdediging en met al de bij zonderheden der administratie, en dat de ministers, het vertrouwen der natie niet verloren hebbende, hunne posten zouden behouden, en onder die commissie hunne werkzaamheden blij ven voor tzetten 5. Dat er eene commissie van negen leden zou benoemd wor den om den arbeid eener constitutie voort te zettenwelke ten waarborg onzer instellingen zou verstrekken, onder zooda- nigen vorst, als de natie zou goedvinden te verkiezeu; 6. Dat die resolutie aan de kamer der pairs zonde gezonden worden. Deze voorstellen gaven aanleiding tot vele debatten en andere voordragtentoen eindelijk de minister Rignauldhet buiten deliberatie houden van de voormelde punten voorsteldedaar men zich, in deze oogenblikken, van de bestaande autoriteiten moest bedienen en geene nieuwe creëren, betoogende, dat al de voorgestelde maatregelen eene algemeene onderste bovenkeering van zaken zou te weeg brengen. „Ik spreek niet als minister," voegde de heer Rignauld er bij„maar ik spreek als burger. Ik heb heden opgehouden minister te ziju. Ik heb in des vorsten kabinet met dezelfde vrijheid als op dit gestoelte gesproken." Vervolgens stelde hij voor, dat de dag niet voorbij moest gaan, of de leden, het bureau uitmakende, moesten zich bij Napoleon vervoegen, om hem te bedanken, dat hij zijue magt in handeu der represetanten had overgegevenom het volk te redden. „Ik verklaar u," dus eindigde hij, „dat ik de eerste ben geweest, die den keizer voorgesteld heeft om afstand te doen. Ik heb hem voorgehoudendat hijna het gedisorganiscerdc leger te hebben verlaten, geen ander middel over was om de natie te redden." Al deze voorstellen werden aangenomen. Vervolgens verklaarde de kamer, dat de oorlog nationaal is, en dat iederen Franschman, in staat om de wapenen te dragen, tot de verdediging vau het vaderland moest opgeroepen worden, en dat ieder militair gehouden zal zijn zich bij zijne vanen te vervoegen, welke verpligting zich ook moest uitstrekken tot de nationale garde. Nog denzelfden middag, ten vier ure, ontving Napoleon de deputatie bij zich, waar tegen hij zeide: „dat het zijn vurigste verlangen was, Fraukrijk onafhankelijk, vrij en gelukkig te zien." Wordt vervolgd.) Kampen, 17 Junij Als een staaltje van vreemd overleg of groolcn eenvoud meldl men liet volgende Hen jongeling uit deze buurtschap, Ie Arnhem als milicien in garnizoen liggende, verzocht zijne moeder, eene le Geesteren woonachtige weduwe, out hare toestemming om voor zes jaren dienst le nemen naar Oosl-lndic, eu ontving daarop hel volgende antwoord »lk ondergcleeliendc get hie dissc promissie an mien zeunc Grands Julians, die lig in zVrein tun vuur zes jaor ttaer de Oast le leeken, oondcr dissc seurwacrdc ten eersten utn liet halfe haaitdgeld an mic over Ie sleuren, ten anderen urn alle jaor met verlof Ic kommen, en len darden as ze wicr umme kompl dalle tic kost kuft hef Neuzen, 17 Junij Hel vermoeden in onze vorige geopperd, nopens het vermissen van een soldaat van het garnizoen alhier, genaamd G Joan Doorne, milicien-plaatsvervanger uit Rotterdam, heeft zich op treurige wijze bevestigd zijn lijk is jl donderdag morgen in hel kanaal, hij dc nieuwe ijzeren brug alhier drijvende gevonden De sporen van zeer ernstige verwondingen, door steken en slagen waar schijnlijk toegebragt, waren aan het hoofd te her kennen. Van dc twee op vermoeden gearresteerden is heden morgen een, genaamd A Lebiun, milicien uit Rotterdam, den waarschijnlijke» dader van dit giuvvclfeit met militaire geleitic naar Middelburg vervoerd, om aldaar voor den krijgsraad leregl te slaan, dewijl tegen den tweeden vooralsnog geene termen schijnen Ie bestaan van hem als medcpligiige te beschouwen, daar de bekentenissen van dezen zeer ten lasle moeten kotnen van den vcrmoedelijken dader, die alleen schijnt voort le geven handgemeen met tien vermiste te zijn geweest, en verder niets van de zaak weet le herinneren. Bij dc militaire parade, op lieden door liet garnizoen alhier, hij gelegenheid van den verjaartlag van onze koningin gehouden, is aan den sergeant- condticlcur der artillerie alhier, dc aGjarige medaille met gratificatie, wegens langdurige trouwe dienst, op pleglige wijze uitgereikt. Zierikzee, 19 Junij Door tie arrondisscmenls regtbank alhier is opgemaakt tie voordrag! voor tie vaceercnde betrekking van kantonrrglcr alhier waarop ziju geplaatst: mr J. tie Clcreq van Weel, griffier hij het kanlongerrgt alhier, mr. J. A. van Hoek, substituut griffier hij de arrondisscmenls regtbank le Goes, en mr. B. Ermerins, plaatvervangend kanton- regtcr en procureur bij dc arrondissemenls regtbank alhier. Door den raad dezer gemeente is lot hoofd onderwijzer op de school voor meer uitgebreid lager onderwijs, in plaats van tien heer (F. Top, benoemd dc heer G. Kok, Jr. te Voorburg. 20 Junij. De SOjarige herinnering der over winning bij Waterloo werd hier op eene hartelijke en tninknsthare wijze gevierd. Reeds op zaturdag, de verjaardag van II M. de Koningin, wapperden al vroeg van vele woningen en openbare gehouwen, dc Nationale vlag niet en zonder wimpels, en deed het klokkenspel zich hooren; lei wijl op zondag len 12 ure door de stedelijke schutterij parade werd gehouden en eene promenade gemaakt door tie voor naamste straten der stad ouder hel uitvoeren van muziekstukken afgewisseld door den trom Ver volgens werd er des avonds half zes ure dank en bedestond gehouden, waarbij vele gebeurtenissen uit die roemvolle dagen voor den geest werden terug gehragtdoor onzen nieuw beroepen leeraarde WelEerwaarde Heer E. C. Jungius, die tol tekst gekozen had Psalin CXXIV: 8, dat uitmuntend heeft voldaan. Verder had er op maandag avond eene roeiboot- vaart mei vuurwerk in de Nieuwe en Oude Haven plaats, door de Zangvereenigiog Luclor el Emergo' onder de leiding van den heer Eisnerbij hel zingen van toepasselijke liederen, dal door honderde men schen werd bijgewoond, en lol middernacht heeft voortgeduurd. Zóó eindigde de 50jarige jubelé Blijkens tiet programma .oor de feestelijke vereeniging te Leiden van de oud-strijders, zal de opening van liet feest Maandag den 26 dezer des namiddags ten zes uren door kanonschoten worden aangekondigd. Alsdan zullen de le Leiden met extra-treinen aankomende oud-strijders plegtig worden ontvangen en naar liet Invalidenhuis ge leid, waar hen eene feestelijke ontvangst wacht. Dingsdag den 27slen wordt des morgens ten 8 uren hel feest van den dag aangekondigd door het lossen van kanonschoten en liet bespelen van hel carillon. De overige niet de spoor treinen aankomende ridders en oud-slrijder 0 worden plegtig ontvangen en naar de Ruïne geleid, werwaarls <le zich reeds te Leiden bevindende ridders en oud-strijders zich mede hegeven. De ridders der Militaire Willemsorde bege ven zich daarop in de ridderzaal, alwaar zij door het ka pittel der orde worden onUangen. Zoodra de ridders dc ridderzaal verlaten, begeven dc ridders en otid-slrijdcrs zich in oplogl naar de St. Pieterskerk, tot liet aanbooren eener redevoering, welke zal worden uitgesproken terstond na dc aankomst van Z. M. Na liet vertrek des konings keert de optogt naar de Ruïne terug, waar dc troepen zullen defïleeren. Des namiddags ten 5 uren beeft een middag maal plaats voor dc oml-strijders, de invaliden en de ridders van 1815 in het Invalidenhuis voor zoo »erre de ruimte liet toelaat en van de overige gasten in de Hooglandsclte kerk. Des avonds verschillende festiviteilen. Woensdag den 2S>len vertrekken de oud-strijders dos morgens len 10 uren eu wordt bun plegtig uitgeleide gedaan. Zierikzee, 20 Junij. Op Donderdag 8 Junij behaalden Ie Sl.-Maartensdijk de firma Nardten Luckerliof en Co. de pretnic van f 15 vuor een Strousuijder en een zilveren medaille voor een Boonbrekcr. Op de in de afgeloopenc week te Hulst gc- houdene tentoonstelling, en vergadering der Maat schappij lot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland zijn o. a de volgende medailles en prijzen uitgeloofd voor werktuigen en gereedschappen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1