Z1ERIKZEESCHE MEEWSRODE Zaturdag 17 1865. 2ls,e Jaarg. N.° 2216. Herinneringen uit den jare 1815. Nieuwstijdingen. Verscheidenheden. :r Junij, langs 'E en 'inge en jol naar bij de de Uien abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan Abonnements-Prljs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maanden Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Ainerika, Franco New-York. - 3,90. Yersch(|ntt Op Woensdag en Zaturdag. Advertent lën i 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor ieilere plaatsing, 35 cenl De inzending der Adverlenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureaus Zier ik zee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Zoo was het dan zes uren in deu avond geworden van den 18den Junij, en nog was het vooruitzigt op de overwinning zeer twijfelachtig, zelfs zóó, dat lord Wellington ging wanhopen, hoewel zijne positie gunstiger was dan die der Franschen. Hij toch stond op eene hoogte en de Franschen in ecne vlakte. De positie der vercenigde legers geleek op eene halve maan of een halve cirkel, terwijl het Fransche leger bestond uit een groot vierkant, dat telkens bedreigd werd om door de uiterste punten omsingeld te worden, dat de hoofdbedoeling was van Wellington en Blücher. I)e positie der beide legers zal dan ook zoo wat geweest zijn als deze kleine schets aanwijst. Gemappe. La Belle Alliance. Wavre. Brussel. Wellington stond als het ware in een kogelregen, en graaf Pezzo-di-Borgo, Russisch ambassadeur bij koning Bodewijk, werd aan zijne zijde gewond, terwijl Blücher dien dag andermaal twee paarden onder het lijf werden doodgeschoten. Men is dan ook zoo digt bij malkander geweest dat lord Wellington deu maarschalk Chrouchij ontmoet is, en hem kon aanspreken, terwijl de Oostenrijksche generaal, de Vincent, in zijne nabijheid werd gekwetst, waarover hij ten uiterste aangedaan was. Op dit gewigtige punt was het, dat de prins van Oranje toevertrouwd was de hevige aanvallen der Franschen af te slaan; terwijl prins Frederik opgedragen was, de Franschen te weer houden die op Hal mogten willen doordringen. Met lord JJxbridge, die de Engelsche kavallerie commandeerde, had Wellington afgesproken, om de hoeve la Belle-Alliance, waar Napoleon zich bevond, te omsingelen en Napoleon gevangen te nemen. Dit plan echter mislukte, daar de lord door een kanons kogel werd getroffen, ten gevolge waarvan zijn been onmid- defijk moest afgezet worden, waardoor de lord niet in staat was het geheim bevel aan een ander mede te deelen. Of nu echter het plan wel gelukt zoude hebben om Napoleon gevangen te nemen, zelfs al was de lord ongedeerd gebleven, is bezwaarlijk- te. onderstellen, want zulke ratten komen niet ligt in de val. Op die hoeve had Napoleon eene verhevenheid doen opslaan, waarop hij stond en met een verrekijker alles kon overzien, zelfs de beweging van de vercenigde legers, zoowel als die van het zijne. Van daar gaf hij zijne bevelen en overzag links en regis de uitvoering in de geringste bijzonderheid. Eindelijk was het beslissend oogenblik gekomen dat de zege moest behaald worden, en Napoleon bragt zijue geheele garde iu beweging om door te breken cn het Engelsche leger van het Pruissische te scheiden, en ware dit gelukt, er zoude maar weinig van het Engelsche leger zijn teregt gekomen. Geweldig waren dan ook de aanvallen der oude garde, en vreesselijk de kanonnade, vooral op het punt waar de prins van Oranje zich bevond. Aan de spits van een bataillon Nas- sauevs, drong hij met zijn steek in zijn vuist, op de garde in, en op veertig schreden genaderd, werd de prins in zijn linker schouder door een geweerkogel getroffen, die door en door ging, waardoor eene groote verwarring ontstond. De wonde was echter niet doodelijk, en nog denzelfden avond werd Z. K. H. naar Brussel gebragt waar hij spoedig bezocht werd door zijne moeder, die hem naar omstandigheden vrij wel bevond. Intusschen woede het gevecht met de meeste verbittering voort. Napoleon had alles op het spel gezet om de overwin ning te behalen, en de kans beloofde eene schittereude zegepraal. Op één punt was het dat Napoleon drie uren lang gestadig kavallerie deed aanrukken, die verscheidene carré's doorboorden, en er eene vreesselijke slagting aanrigtte, en er zes vaandels der Engelsche infanterie veroverden. Die vaandels echter konden het verlies niet vergoeden dat de Fransche kavallerie door het schrootvuur der Pruisscn te verduren had. In dezen staat van zaken was de slag gewonnen voor de Fransehen, en zij waren meester van alle positién, terwijl de maarschalk Chrouchij een Pruissisch corps geneel omgetrokken was, dat stond omsingeld te worden en in de pan gehakt. Na acht uren in het vuur onophoudelijk te zijn geweest, en zoo vele schitterende aanvallen te hebben volbragt, zagen de Franschen met genoegen den afloop te gemoet, niet twijfelende dat de slag gewonnen en het slagveld de hunne was. Omstreeks half negen rukten uog vier bataillons van de middel garde, welke naar de hoogte van Mont-St.-Jan waren afgezonden om de kurassiers bij te staan, en door het schrootvuur der Engelsclien schrikkelijk werden getijsterd, met de bajonnet op hen aan, ten einde die batterijen mede te veroveren, dat dan ook volkomen gelukte. Het beslissend oogenblik was dus daar, doch niemand kon het begin van de uitvoering gissenveel minder de uitkomst berekenen. Napoleon alléén had dit alles berekend, doch er had een misverstand plaats tusschen den keizer en den maar schalk Neg. Napoleon had besloten oin in de schemering zijn hoofdplan ten uitvoer te brengenen met den slormmarsch door te dringen en zich een weg te banen naar Brussel. Tot dat einde had hij eene reserve van 20,000 mau beschikbaar gesteld, die op den eersten wenk met den meesten spoed op een bepaald punt moest aanwezig zijn. De maarschalk Neg had het bevel over die divisie; doch of Neg Napoleon niet goed begrepen had, of Napoleon zich niet duidelijk genoeg had verklaard, is altijd eene gissing gebleven; doch dit had ten gevolge, dat toen Napoleon op een bepaalden tijd, op eene aangewezene plaats, den maarschalk Neg met zijne 20,000 man dacht te vinden, er uiemand was. Dit corps had alzoo uren geloopcn met het geweer op schouder zonder een enkel schot te doen, dat de eenige oorzaak geweest is dat Napoleon de overwinning niet i heeft behaald. Toen Napoleon die 20,000 man ter zijner beschikking had, was de verwarring reeds te groot om er het bedoelde gebruik j van te kunnen maken, daar het geroep in de Fransche gele deren algemeen werd, dat er verraad plaats had. Dit werd opgemerkt door Wellington, en hij verzamelde zijne geheele kavallerie, en liet er een wanhopigeu aanval mede doen in de flank der vooruitstroomeude Franschen, die vermeenden het doel bereikt te hebben van dien beslissenden dag. Dan Napoleon stond verplet bij het zien eindigen van een veldslag, waarvan hij zich zooveel roem had voorgesteld, en die zoo noodlottig voor hem afliep. Als een dolzinnige stampte hij op den grond, en zoude zijne haren wel uit zijn hoofd ge trokken hebben bij het zien van zoo veel verraad dat hij niet kon keeren. Wanhopend wilde hij zich in een carré werpen van zijne oude garde om met zijne dapperen den dood der helden te sterven; doch de maarschalk Soult greep zijn paard bij de teugcis, roepende: „Moet gij u nog gevangen laten nemen; red ui" Het woord „gevangen" maakte zoo veel iudruk op Napoleon, dat hij dit plan deed varen. Vreesselijk werd die carré ook aangevallen, maar vreesselijk was ook de slagting onder de aanvallers, die verscheidene malen terugtrokken. Geen kogel miste bijna; want de garde liet telkens de kavallerie zoo digt komen eer zij „vuur" gaven, dat de paarden schier met hunne borsten op de trompen der geweren kwamenterwijl zij zoo bedaard mikten als een jager op een haas; doch moesten op het laatst toch bezwijken. Eene te voorbarige vrees verspreidde zich in de gelederen, der Franschen, en het geroep werd algemeen: „Vlugtl Vlugtl Wij zijn verraden, wij zijn verloren de garde is teruggeslagen J" Plotseling verspreidde zich de nederlaag over het geheele 1 slagveld uit, en ieder was bedacht op eigen levensbehoud. Zelfs de oude garde, die iu reserve geplaatst was, verdrong zich om de vlugtende achterna te loopen. In één oogenblik was het leger der Franschen niets meer dan een verwarden hoop volk, en het was onmogelijk een enkel corps te hereenigenalles liep door malkanderkurassiers eu kanonniers, huzaren en infanteristen, en niemand wist waarheen hij zich wenden zou. De verwarring en de nacht maakten het onmogelijk de troepen van hunne dwaling te overtuigen. Aldus werd een gewonnen veldslag door overbodige vrees in een oogenblik verloren. Zelfs de bij Napoleon dienstdoende eskadrons, welke aan zijne zijde geschaard stonden, werden door den woesten drang der vlugtenden overhoop geworpen eu verstrooid, en er bleef niets anders over dan den stroom te volgen. Nu veranderde dc aftogt in eene vlugt, die weldra door het geheele leger plaats had, en steeds hoe langer hoe wilder en algemeener werd, zoo als dat altijd het geval is, als het ondereen is gemengd, en er geen orde en krijgstucht meer plaats heeft. Het was reeds half tien ure. De veldmaarschalk verzamelde alle hoofd-officiercn en gebood hen, dat de laatste krachten van menschen en paarden moesten ingespannen wordenom het vlugtende leger rusteloos te vervolgen, dat weldra in eene volkomene verwarring geraakte. De groote weg had het voorkomen van eene schipbreuk. Dezelve was als bezaaid met lijken cn gekwetsten, met kanonnen, kruidwagens, rijtuigen, doode paarden en allerhande wapenen. Uit negen bivoue's werden degenen, die eenige rust hadden willen nemen, in de grootste verwarring verdreven, alles ach terlatende, en konden niet9 nuttigen van de soep die in on derscheidene veldketels hing te koken. Sommigen poogden wederstand te bieden, doch op het booren van de trommels, vloden zij, en wierpen zich in de huizen, waar zij afgemaakt of gevangen genomen werden. De maan scheen helder eu begunstigde buitengemeen het vervolgen. De gansche marsch was een aanhoudend verdrijven van Franschen uit de dorpen, hoeven en graanvelden. Te Gemappe hadden de Franschen weder post gevat en zich met wagens en kanonnen gebarakadeerd, en er ontstond weder een hardnekkig gevecht met het geweer in de straten dier stad, die spoedig door de Frauschen werd ontruimd, alles achter latende wat zij met zich voerden. Hier was het dat Napoleons reiskoets werd buit gemaakt, welke hij een oogenblik te voren had verlaten om te paard te stijgenhebbende hij in den haast ziju degen in dezelve laten liggen, en bij liet uitspringen verloor hij zijn steekzoodat hij bloots hoofds cn zonder degen te paard verder de vlugt nam. In die koets werden onder andere gevonden, onderscheidene pakken proclamationdie gedagteekend waren: den 19 Junij 1815 op liet kasteel van Laken, en aan de Belgen waren gerigt, waarvan wij den inhoud vroeger hebben medegedeeld. Dit l'ijtuig viel in handen van een Pruissisch officier, die het verkocht aan een Etigelschmangenaamd Bollockdie er Engeland mede heeft doorgereisd en liet in de voornaamste plaatsen heeft laten zien, dat hem duizeude ponden sterling heeft opgebragt. Die koets zegt men moet nog te Londen voorhanden zijn, cn kan nog bczigtigd worden. Het vervolgen der Franschen ging den geheelen nacht voort, en alles liep in het wildste door malkander, bebbeudc naauwe- lijks 40,000 man, het overblijfsel der gansche armée, meest zonder geweren, zich door Charleroi gered, met slechts 27 stukken geschut van de gansche talrijke artillerie. Napoleon doodsbleek met een verwilderd oog, zat te paard, zonder eene enkele reize, het zij links, het zij regts, van zich af te zien, en zonder ophouden snuif te gebruiken, verliet den 19den Charleroi, waar hij nachtverblijf gehouden had bij eene weduwe. Niet een zijner soldaten gaf zich de moeite van hem aan te zienieder vroeg waar de armée stonden schreeuwde dat er verraad was, terwijl weer anderen hem uitjaauwden en achterna riepen„Baar gaat Fr ankrijks groote menschen-slagter Zelden is er eene volkomene overwinning behaald, en liet is zeker zonder voorbeeld, dat in weinige uren zulk een talrijk leger in zulk eene wanorde kan verstrooid zijn. Op de plaats waar Napoleon weinige uren te voren op een baak staande nog meer dan 100,000 mau kommandeerde, ont moetende in de duisternis de twee veldhceren Wellington en Blücher, op liet onverwachts daar malkander, stegen van hunne paarden en omsheldcn malkander met gelukwenschen over hunne zegepraal. Tot nagedachtenis van deze roemrijke overwinning, besloten die veldheeren dat deze veldslag zoude genoemd worden De slag van het schoon verhond, genaamd naar de hoeveLa Belle-Alliance. Hoe verhard in den strijd konden die veldheeren hunne tranen niet verhonden bij liet zien van zoo veel ellende cn verwoesting, en bij het missen van zoo vele dierbare vrienden die öf gesneuveld óf gekwetst waren, waaronder ook behoorde dc boezemvriend van Wellington, de prins van Oranje. Zóó werd dan het lot van Europa beslist: Frankrijk kreeg een koning, Neerland zijne onafhankelijkheid, eu de volken bleven rustig vijftien jaren. (Wordt vervolgd.) In Ierland broeit een opstand die ten doel liccfl op dat eiland dc republiek in te voeren. Hij heeft zijne vertakkingen ook in Engeland. Dezer dagen werd wegens diefstal een persoon in hechtenis genomen bij wicn men bet formulier vond van een eed van gelrouwlicid aan dc Ie vestigen lersche republiek. ileftvrlanfo, Middelburg, 14 Junij. Dc gemeenteraad alhier heefl h"den namiddag besloten aan burgemeester en wethouders een kiediel van ƒ500 le verlecnen, ten einde bij gelegenheid van den gedenkdag van Wa terloo op aanstaanden Maandag de verpleegden iu dc gestichten ie onthalen en vooris des avonds, hij eene muziekuitvoering op liet Molenwater, de cnuzijk- tent met lampions te verlichten Zierlkzee 16 Junij. Als eene bijzonderheid kun nen wij melden dat door ecne kip van A. Uil brievenbesteller alhier, een ei is gelegd, dal elf lood wecgl, en dc groollc heeft van een ganzen ei. Dr. Hnbbart levert «le navolgende huwelijks statistiek Van de 100 menschen trouwen er slechts 65, waarvan wederom drie, wier huwelijk door echtscheiding ontbonden wordt; vervolgens acht, die hunne wederhelft kwaadwillig verlaten; veertien, waar man en vrouw als honden kat zamen leven; vooris dertig ganscli onverschillige cclilge- nooten. die stilletjes voortleven, zonder elkaêr in den regel goed nog kwaad tc berokkenen; zoodat er van de 65 ge trouwden misschien tien overblijven, die werkelijk iu een gelukkig huwelijk zich mogen verheugen. GEMENGDE lil ltlG I K\ Te Middelburg worden dc meest mogelijke toebereidselen gemaakt om hel Walerloo-feest plcglig le vieren, als zijnde toch de 18de Junij 1815 dc. dag van onze herkregene vrij heid cn onafhankelijkheid, hel begin van het toenemen onzer welvaart. De groote markt zal overdekt worden met een glazen hemel om de feestelingen, hij mogclijkcn regen, niet nat te doen worden; terwijl hel huis. in 1787 be- wound, door docter Stkveningk in den Laugeudelft. prachtig zal verlicht worden. Ook in het Sinl-Jorisstraalje zal er feest gehouden worden, onder het zingen van toepasselijke liederen als Ach Iiceren van den slaat en stad, Wij suiceken en wij bidden wat, O! Ernfeste hoeren. In uwe staatsie-ktcêrcn. Maakt het toch zóó hel eertijds was. Er groeide op de markt geen gras; Dus, maakt het met bedaren. Zoo 't was vóór honderd jaren. Toen kende uien geen soep of pap. Nooit onder 't Fransche keizerschap Maar nu is 't om te zweeten, Wij hebben meest geen eten. Geen Ommerscbans was toen bekend, Waarheen er velen zijn verleud En waar zoo vele braven, Als bed laars zijn begraven. De groote madam van den Sclicnkeldijk wordt aan- geraden, om zich niet meer op een paardenmarkt tc koop te stellen, want zulke oude knollen kan men niet ge bruiken dan voor de trekschuit. Een kanlenicr moest geene beleedigcude brieven schrijven aan oen jong meisje van een onbesproken gedrag, anders zal men hem naar verdiensten publick maken. Op de tentoonstelling te S. hebben eenige boeren het zoo hout gemaakt, dat ieder fatsoenlijk meisje genoodzaakt was te vluglen; doch eenige die er bij zijn gebleven hebben bet goed gehad; en nu zingt men Jansjc die bad negen gulden. Van die boeren opgedaan Mietje die dal niet kon dulden. Bood ook hare diensten aan. Zij genoot dan ook een takje, Eu een spruitc, 't lieve kind. En weldra was ook haar zakje. Als van Jans gevuld niet splint. Maar daar was ook nog een meisje, Die vooruit «le schijven nam; 'k Noem baar niet, al was 't een Sijsje, Maar zie hoe zij het ontkwam: Toen zij duimkruid had gekregen. Vloog zij pijlsnel lagchcnd heen, En het heertje stond vertegen, Met die dure hlaauwe scheen HET WOORD VAN WATERLOO. EEN VREDE LI ED. 18 Junij 1SI5-18G5. WOORDEN EN ZANGWIJZE VAN Dr. J. P. HEIJE. Gij ijzren arm, gij stalen vuist, Die Regt en Vrijheid hieldt bekneld Gij waart verslagen en geveld Gij waart verpletterd en vergruisd En juichend riep als Yredeboó Een Slem«Dc Zon van Waterloo Verwon Den Nacht van Slaafsheid en Geweld 2. Weer ruisebt die Stem nu de Aarde rond Doch spreekt oSliclil volken Één Gesteenl' Voor alle Dappren wier G('beent' Reeds half eene Eeuw daar Ruste vond En Vrind èn Vijand dekt de zoo In Vree Één Band Waterloo Omspan' Thans aller Slof, in 't «Schoonst" Verbond

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1