Zaturdag 10 J§865. N.° 2214. 2lsle Jaarg. Herinneringen uit den jare 1815. Nieuwstijdingen. Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Hen abonneert ilch: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan Abonnements-Prljsi VOOR BEIDE UITGAVER. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verschynlt Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlëni 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 38 cent. De inzending der Advertentiën kan geschiedea tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. B u r e a a x Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Slag van den I6den Junij bij Ligny. De Pruissische armee stond op de hoogtentasschen Brie en Sombref, en strekte zich over Sombrcf uit, houdende de dorpen Ligny en St.-Amand in het front sterk bezet. Onder- tnsschen waren er slechts drie leger-corpsen verzameld; het vierde, hetwelk tusschen Luik en Hannut gestaan had, was door allerlei toevalligheden, in zijne beweging eenigzins ver traagd en niet aangekomen. Desniettegenstaande besloot vorst Bliichcr den strijd te beginnen, daar lord Wellington reeds eene sterke divisie van zijn leger, mitsgaders alle zijne bij Brussel gestationeerde reserve, ter zijner ondersteuning, had doen oprukken en het vierde leger-corps verwacht werd. Ten twee ure namiddag begon de slag. Napoleon voerde meer dan 130,000 man aan. Het Pruissische leger was 80,000 man sterk. Het dorp St.-Amand werd het eerst door de Fran- schen aangegrepen, en, na een hevigen tegenstand, ingenomen. Hierop wendde Napoleon zich tegen Ligny. Ligny is een zeer groot, sterk gebouwd dorp, langs de rivier Ligny. Hier begon een gevecht, dat tot de hardnekkigste behoort, die ooit geleverd zijn. Anders worden dorpen genomen en hernomen, maar hier duurde het gevecht vijf uren lang in het dorp zelf, en bewoog zich slechts met kleine tusschenruimten voor of achterwaarts. Onophoudelijk rukten er van beide zijden versche troepen ten strijde aan. Ieder had achter de afdeeling van het dorp, welke door hem bezet was, groote massa's infanterie geplaatst, die het gevecht onafgebroken naderden, en, van hare zijde, weder onophoudelijk van achteren aan gevuld werden, en van de aan deze en gene zijde liggende hoogten werd het vuur van 200 kauonnen der beide legers tegen het dorp gerigt, hetwelk op verscheidene plaatsen te gelijk in brand geraakte. Allengskens had zich het gevecht langs de geheele linie uitgestrekt; want ook tegen het derde leger-corps, bij Sombref, had Napoleon vele troepen geplaatstLigny moest genomen worden, het bezit daarvan was het punt van beslissing. Er was echter veel dat de Pruissen cene gunstige wending beloofde; want een gedeelte van het dorp St.-Amand was door een bataillon, onder persoonlijke aanvoering van den maarschalk Blücher weder aan de Franschen ontrokt, en eene hoogte was herwonnen, welke, na het verlies van St.-Amand verlaten was geworden door de Pruissen. Dan bij Ligny hield het gevecht met gelijke woede aan, en het oogenblik was daarwaarop de verschijning der En- gelschen, of de aankomst van het vierde leger-corps de zaak beslist zoude hebbenwant ware dit aaugekomeu, dan hadde Blücher dadelijk een aanval met den regtervleugcl gedaan, waarvan de goede uitslag niet zoude gefaald hebben. Doch er kwam berigt, dat de in aantogt zijnde Eugclsche divisie zelve door een Franscli corps was aangevallen gewordenen zich niet dan met alle inspanning van krachten in hare stel ling bij Quatre-Bras gehandhaafd had. Ook het vierde corps Pruissen kwam niet aan, zoodat Blücher zijn plan niet kon ten uitvoer brengen en met veel moeite zich staande moest houden. Reeds viel de schemering, en nog woede de strijd bij Ligny even moorddadig voort, doch in 't voordeel der Franschen. De nood klom al hooger en hoogcr, onder het te vergeefs uitzien naar hulp en redding. Al de divisiëu waren iu gevecht of hadden gevochtenen er waren geene versche troepen meer bij de hand. Plotseling greep eene divisie Fransche infanterie, welke onder begunstiging der schemering, aan den eenen kant het dorp in stilte omgetrokken was, terwijl eenige regimenten kurassiers, aan den anderen kant doordrongen, en de Pruissen in den rug aanvielen. Deze verrassende aanval besliste, en de Franschen behaalde de zegepraal. Ofschoon de Pruissen zich tot den aftogt genoodzaakt ziende, lieten zij zich niet in verwarring brengen. In massa geplaatst, sloegen zij al de aanvallen der kavallcrie koelbloedig af, en trokken naar de hoogte terug, van waar de verdere marsch, hoewel reeds donker, naar Tilly langzaam werd voortgezet. Het verlies aan dooden en gekwetsten was groot, on de lijken van Pruissen en Franschen lagen met hoopen op malkander. Die slag was dus verloren voor de Pruissen, maar hun moed was niet verslapt en waren verheugd dat hunnen veld maarschalk, die voor dood werd gehouden, gezond en ODgc- deerd in hun midden was. Groot is het gevaar dan ook geweest, waar Blücher zich op dien bloedigen dag in heeft bevonden. Een aanval der kaval- lerie, waarbij hij zelf aan de spits stond, was mislukt; en terwijl de Fransche kavallerie hem met woede vervolgde, werd het paard van Blücher door een kogel getroffen. Het schot hield het paard in zijn loop niet tegen; de smart dreef het veeleer, hoe langer hoe heviger, tot stuipachtige sprongen, tot dat het eensklaps, in vollen ren, dood ter aarde nederviel, terwijl Blücher, door den geweldigen val bedwelmd als dood onder het doode paard lag. De Franscheu zettede hunne vervolging voort, en snelden den maarschalk voorbij, zonder hem op te merken, die zich zoo stil hield of hij wezenlijk dood was. Zoo ook deed zijn adju dant, die bij hem was, en die besloten had met den veld maarschalk te sterven. Tweemaal toch snelden de Franschen hem met wilde overhaasting voorbij en niemaud zag hem. Met moeite kroop hij van onder het paard, zag daar een paard zonder ruiter, dat hij bij de teugels greep en besteegzoodat hij daar eeu bang oogenblik zal hebben doorgestaan. Ook de adjudant vond spoedig een paard die er in meuigte rond liepen, beklom het, en rende den maarschalk na. De Franschen hadden alzoo weder eene complete overwinning behaaldwaarvan onmiddelijk kennis werd gegeven aan den minister van oorlog te Parijs, met den volgenden brief: Exellenlie De Fransche legers hebben zich andermaal in de vlakten van Fleurns onsterfelijk gemaakt. »Den 15den zijn wij Belgie binnengetrokken. In een eerste gevecht is de vijand overhoop geworpen op alle punten waar hij weerstand wilde bieden. »Voor Charleroi zijn verscheidene zijner carrés door weinige eskadrons doorboord en gevangen gemaakt; van die carrés, die uit 5 a 6000 man bestonden, heeft men slechts 1700 man kunnen redden. «Gisteren, den 16denhebben wij het geheele leger des vijands bij Fleurus geschaard gevonden. De regtervleugcl, uit Engelschen zamengesteldonder bevel van Wellington, stond voor Mcllet, het centrum te St.-Amand en de linkervleugel te Sombref, eene geduchte stelling, die ook nog door de kleine rivier de Ligny, gedekt werd. »De vijand hield mede het dorp Ligny, voor die rivier gelegen, nog bezet. Ous leger rukte uit in de viakte; de lin- j kervleugel onder bevel van den maarschalk Neg, door Gosselies; j het centrum, bij welke de keizer was, door Fleurus, en de regtervlcugel, onder het bestuur van den generaal Gerard, op Sombref. i »Het gevecht begon ten twee ure aan den linkervleugel en het centrum. Van weerszijde heeft men met eene onbeschrijflijke verbittering gevochten. Meer dan vier herhaalde malen zijn de dorpen Ligny en St.-Amand genomen en hernomen. Ten acht ure heeft de keizer met geheel zijne garde Ligny doen aan tasten en veroveren. Met den stormmarsch zijn onze dapperen tegen 's vijands heofd-stelling aangerukt. Zijne armée is in het centrum overweldigd en gedwongen geworden om in de grootste wanorde te wijken; Blücher met zijne Pruissen op Namen, en Wellington op Brussel. «Verscheidene stukken geschut zijn door de garde veroverd, die alles voor haar heen het onderst boven geworpen heeft. Het vuur heeft eerst des avonds ten tien ure opgehouden. Alles rukte voorwaarts onder het geroep vau: Leve de keizer Dit waren ook de laatste woordeu, die onze stervende dappe ren uitspraken. Nimmer heeft men zooveel geestdrift gezien. «Eene Britsche divisie van 4 a 5000 schotten is in stukken gehouwen; men heeft er geen gevangenen van gezien. De edele lord moet beschaamd en verbijsterd staan. «Op het slagveld liggen acht vijanden tegen eenen Franschman. «Men zegt dat zij 50,000 man verloren hebben. De kanon- nade geleek daar die van Moskou. «Heden morgen, den 17den, is de ruiterij van den generaal Pajol de Pruissen op den weg naar Namen beginnen te ver- I volgen. Het is reeds half drie. Zij worden hoopsgewijze bijeen i geraapt. Zij weten niet waar hunne opperhoofden zijn. «De vlugt en verwarring is volkomeu, en ik geloof dat men i zoo spoedig niet weder van de Pruissen zal hooren spreken, indien het hen al gelukt zich weder te verzamelen. «Wat de Engelschen betreft, men zal heden zien wat er van hen wordt. De keizer is daar." Flf.urus, 17 Junij 1815. BERTRAND. Het berigt van deze overwinning werd te Parijs den volke verkondigd met 100 kanonschoten, en de vreugde was algemeen. De keizer was zeer vermoeid, en geeu wonder. Met het aanbreken van den dag van deu 17den, steeg hij te paard, en ging het leger-corps zien, dat de naar de Maas wijkende Pruissen najoeg. Vervolgens ging de keizer, na zijne terugkomst, het leger-corps bezien dat de Engelschen naar Brussel vervolgde, die de wijk genomen hadden in het bosch van Soigne. Het weder was afgrijsselijk en de regen stortte met stroomen van den hemel neder. Het zag er derhalve op den 17den Junij maar droevig uit, en dus geen wonder dat Napoleen dacht deu volgenden avond te Brussel zijn intogt te zullen doen. Intusschen had koning Lodewijk, die zich nog te Gent be vond, de noodige bevelen gezonden aan den luitenant-generaal, graaf de Billonte Brussel, om aan de gekwetste Franschen alle mogelijke hulp en bijstand te vcrleenen, die ook weer in menigte, zoowel als andere, te Brussel waren aangekomen. Wordt vervolgd.) Roermond, 3 Junij pen 14-jarige knaap, belast mei bel sluiten ilcr hekken van een overweg over den in aanleg zijnden spoorweg onder Bcescl moei zieli, daar bij geboord bad, dat wanneer men met bet oor op een der rails ging liggen, men den spoortrein op eeu zeer verren afstand kou booreu aankomen zich lot dat einde met liet hoofd op een der rails hebben ncdergelegd, met het noodlottige gevolg, dal hij zoo liggende in slaap is gevallen en nog niet ontwaakt was, toen cene locomotief met eenige kiezelwagcus hem voorbij snorde, een zijner armen verbrijzelde en lieni eene wonde aan het hoofd toebragl. Leyden, 3 Junij. Men berekent thans liet aantal oude strijders van 1815 1815, die aan de feest viering op 23 Junij Ie Leyden zullen deelnemen op 1300 en wij vernemen, dat reeds maatregelen genomen zijn om liet grootste deel, dat op 's rijks kosten verlangt te worden gehuisvest behoorlijke slaapplaatsen te kunnen bezorgen. De feestmaaltijd zal geleverd worden door iu het vak vermaarde koks, confiseuts en restaurateurs, zoudat in dat opzigt boe aanzienlijk bet aantal gasten ook zij de ontvangst en bel onthaal niets te wenscheu zal overlaten. Bijzonder luisterrijk zal de eerste bijeen komst van liet kapittel der Militaire Willemsorde zijn; maar toch zal de feestviering buofdzakcli|k de strijders van 18131813 betreffen, want Z M de Koning moet daarmede bijzonder ingenomen zijn, zoodat liet feest van 23 Junij in luister al de feestelijkheden iu de eerste helft van die maand binnen Leyden zal overtreffen. Onder de personen, te Delft woonachtig, die tegen woordig waren bij den slag van Waterloo behoort ook Johanna Kriek, wed. \an Nicolaas van den Aglersloot. Zij stond toen als marketcnsler bij de 3<ie comp. van de ödeafd.inf. en was op het siaglvcld tegenwoordig, terwijl hare andere bcroepsgcnoolcn zich naar Brussel hadden he geven. li.iar echtgenoot nam als soldaat hij dezelfde comp. mede deel aan den slag en overleed, kort na zijne terugkomst in het vaderland. Deze vrouw heeft zich aangemeld ter bijwoning van het feest op den 23 Junij a. s. te Leiden. Daar de uilnoodiging echter alleen gerigt is tolde v oudsoldaten" is hel onzeker of aan dit verzoek wel gevolg zal worden gegeven. Te Utrecht leeft een vrouw, die gehoren is op hel slagveld tusschen Quaticbias Waterloo den 13den Junij 1813. Haar vader was soldaat bij hel 7de bat. landmilitie, die met zijn vrouw den veldtogl maakte. Zij beet Frcdcrika Louisa Williclmina van Boerapasbun. Leyden, 6 Junij. Eene ovcigroolc menigte, van heinde en verre opgekomen, verdrong zich lieden reeds vroeg iu de stralen reikhalzend uitziende naar hel fraaije schouwspel dal haar wachtte; de inaskaradc, te houden door de leden van liet Leydsclie studentencorps. Het onderwerp voor deze maskerade gekozen, was: De intogt der Hollanders binnen Zierikzee, in het jaar 1304, ouder Jonker Willem, Grave van Ooslorvant De episode uit onze ge schiedenis, die bier aanschouwelijk werd voorgesteld, doelt op de inneming der stad Zierikzee door de Hollanders, welke deze plaats, de eenige die, nadat Witte v. Haemsledc de Vlainingers bij bel Manpad Ie Haarlem zoo glorierijk bail verslagen nog in de inagl van laatstgenoemden bleef, belegerden en op ben veroverden waarna zij er binnen trokken onder aanvoering van jonkheer Willem grave van Ooslcrvant, ruwaard van Holland. Na aan bet academiegebouw op bel Rapenburg gcrrgcld Ie zijn vertrok de trein lieden namiddag teil half vijf ure van daar, langs den bij bet programma voorgeschreven weg De stoet bestond uit 211 personen, waaronder zeer velen te paard Alle ridders en edelen, die bier vertegenwoordigd werden, op Ie noemen, laat ons bestek niet toe. Men merkte er onder anderen op lieer Buudewiju van Yerseke, stad houder van Zierikzee, heer Jan van Cruyningen, de stedelijke regering van Zierikzee, en dan om den hoofdpersoon niet Ie vergelen, jonkheer Willem grave van Oostervanl. Ook werd de aandacht getrok ken door tien Zierikzecscbe knaapjes, welke korfjes met bloemen droegen en eene aangename verscheiden heid aan den stoet bijzetlenden De coslumcn voldeden uitstekend, muntten ilit doordegelijkheid en sierlijkheid, gepaard met historische naauwkeuriglieid. Niet genoeg kan de goede orde, die er beerschte, geroemd worden, terwijl overal de vrolijkste stemming ziglbaar was, niet weinig verhoogd door de bewustheid, dat HH KK. HIJ. de Prins van Oranje en Prins Alexander dit feest met hunne tegenwoordigheid vereerden Zierikzee 8 Junij Men verneemtdal de minister van biuuenlandsclic zaken de aanbesteding der voltooijing van bel kanaal door Zuid-Beveland vuor de som van ƒ356,000 beeft goedgekeurd. De twintigste vergadering der gcldcrsclic preili- kautenvcrcenigiiig is tegen den 7den dezer inaand te Arnhem beschreven. Onder andere vragen, die ter behandeling zijn voorgesteld, vindt men eene betrekkelijk de afschaffing van den doop; cene an dere betrekkelijk de bepaling van stcclils éénc avond maalsviering in liet j iar en wel op Goeden Vrijdag cene derde betrekkelijk liet al of niet aanbevelens waardige sail zending-meetings, als die te Wolfliezen. US' Zou men ook nog niet eetie vraag voor stellen oin alle kerken maar te sluiten en de predikanten te bedanken? Tc Nijmegen beeft bij de laatste persoonlijke kerkvisitatie een ouderling der nedcrduitsch hervormde gemeente aldaar een formele klagt ingeleverd tegen de prediking van de leeraren Hooykaas Herderschee en ter Haar, wegens de antiliervoruide rigling, die zij op deu kansel, in de kalcchisalien, iu geschriften en iu openbare wiiilcrvoorlcziiigen voorstaan. Zierikzee, 8 Junij De dienstdoende schutte rij alhier, die baren kommaudanl, welke iu Janiiarij jl. deze betrekking tien jaren bad bekleed en iu den loop dezes jaars lSj.irigc schutlerlijkc dienst beeft, een blijk wilde geven hoezeer zij hein hoog schat had daartoe den Jdeu ilezrrzijn 40slen geboortedag, gekozen. Zij vereerde hem met een fraai bcwcikl zilveren schenkblad met toepasselijke inscriptie en twee incl zilver gemonteerde kristallen schenkkannen. Het corps uiiizijkaiileii bragl hem bovendien hulde cu luisterde de feestvreugde van deu avond op door ten zijnen huize eenige inuzijk- slukkcn uit Ie voeren Onder de nadeclige gevolgen door de langdurige droogte voor den landbouw te weeg gebragt, kan de schier totale mislukking van het vlas genoemd worden. Volgens hcrigten is in het voormalig 3e district, in Noord Bcvcland en Thotcn bijna alles te niet. Ook in Walcheren moeten dc Zuid-Hullandsche vlasbouwers een groot gedeelte hebben losgelaten. Ongeveer de helft van de eerste proef genomen door dc pas opgcrigle vennoot schap: aMiddelburgsche Vlasserij" heeft geen waarde, terwijl de wederhelft slechts eene betrekkelijk goede op brengst belooft. Uil Hamburg meldt men bet volgende treurige onge val: Een beer lijdende aan vlagen van krankzinnigheid verliet vóór eenige dagen in stilte zijn bed. Zijne vrouw bad dit echter bespeurd en gaf naauwlettend acht op zijne bewegingen, ten einde te verhoeden, dal bij in gevaar kwam. Eensklaps nadert hij een geopend venster en doet eene poging om zich er uit te storten. Zij wil dit ver hinderen, maar de krankzinnige stelt al zijne pogingen in het werk om den tegenstand te overwinnen, hetgeen hem ten slotte gelakt. Een oogenblik daarna vallen beiden uit de vierde verdieping op de straat en werden dood opgenomen. GEMENGDE BEIWGIEX. Te Domburg zal ten loonecle gevoerd wordenHet bocren-meisje in danieskleeren, geboren in de kermisweek. of de wandeling door het boschdaarna: Een té té a-tété voor het raam, of. wat zijn de meisjes los; en lot slot: Een uurtje op de canapé, of de beschonken man, hetwelk zal gevolgd worden door het zingen van eenige nieuwe couplclten door eene dame. Een waaghals te Oudelandc wordt gewaarschuwd, des zondags geen eijeren meer te gaan zoeken in de rogge, want komt liet aan de ooren van den eigenaar, dan zal liet niet wezen om te lagchen. Mejufvrouw X. te 's Graven, wordt aangeraden, zulk een misbaar niet tc maken tegen hare meid over een grof broodje, daar de ruif toch boog genoeg bij haar hangt. Het is met baar als niet de meeste dames de strikken en linten moeten uit de maag der dienstboden komen. »Jc moet niet vragen wat ik geweest ben, maar wat ik nu ben," zegt eene vrouw te K., «zonder echter in formatie tc doen tc Stellendam." Een werkbaas te B. nioest zoo dikwijls de jenever-flcsch niet aanraken, anders zal hij spoedig te S. aU rentenier geplaatst worden met.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1