ii u is i g 'i'. Xaturdag 5 Junij 1865. N.° 4414. Herinneringen uit den jare 1813. Nieuwstijdingen. JFtawBrijfe. 4!ste Jaarg. ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE 91 en abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, lo Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids. Slaat Michigan Abonnement» -Pr IJ s: Voor beide dit gaver. Voor 3 maandenl?3ö Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York - 3,90. Verschljnts Op Woensdag en Zaturdag. Advertcntllfn i 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent De inzending der Advertenliën kan gcschiedeD lot Dingsdag en Vrijdag, des voor middags 10 ure. -•- Bureau: Zlerikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94 Brieven en Ingezondcne Stukken Franco. De Nieuwsbode van Woensdag 7 Junij zal op aanslaande Dlngsdag-morgen worden uilgegeven. De Adverlt'iilicn kunnen uiirilijli lol (les morgens 9 ure iiigi'Zitndcii «orden. De beide veldheereu, Wellington en Bliicher, hadden in last den strijd niet op te geven voor dat Napoleonhetzij dood of levendin handen was gevallenmet toezegging van een ge- stadigen toevoer van versche troepen van alle natiën, terwijl de keizer van ltnsland nog eenc nieuwe ligting had bevolen van 300,000 man. Na dat die veldheeren persoonlijk nog een en ander bespro ken hadden, vertrokken zij naar het leger, om toebereidselen te maken tot een algemeenen aanval, en den 14 Junij stonden de beide legers tegen over malkander zoo digt dat sommige voorposten malkander konde aanroepen. Aan niets was er gebrek, zelfs had lord Wellington in zijn hoofdkwartier eene druk kerij, waar de belangrijkste gebeurtenissen onmiddelijk werden geschreven, gezet en gedrukt, en met den meesten spoed naar Engeland, Brussel, Gent, den Haag, Berlijn en verder werden gezonden. Ook te Brussel heerschte groote bedrijvigheid; daar werden met den meesten spoed hospitalen ingerigt, en de dames pinkten ganschc dagen pluksel voor de gewonden die elk uur wachtende waren, terwijl er met open ooren geluisterd werd of het kanon het begin van den aanval nog niet verkondigde. Ook in het Fransche leger heerschte groote bedrijvigheid, en Napoleon besprakvooral met deii maarschalk Ney zijne plannen van aanval. Alvorens echter tot den aanval bevel te geven, had Napoleon den 14 Junij nog de volgende procla matie uitgevaardigd: Soldaten 1 «Het is heden de verjaardag der veldslagen van Marengo en van Friedland, die tweemaal over het lot van Europa besliste. Toen, even als na den slag van Austerlitz, even als na dien van Wagram, waren wij al te edelmoedig; wij sloegen geloof aan de betuigingen en eeden der vórsten, welke wij op den troon lieten. Thans echter, onder elkander gecoaliseerd, hebben zij het gemunt op de onafhankelijkheid en op de geheiligde regten van Fraukrijkzij hebben den oubillijksten aller aanslagen aan gevangen rukken wij dan tegeu hen op, want zijn wij dan niet meer dezelfde mannen »Te Jena waart gij tegen diezelfde, nu zoo laagdunkende Pruissen, één tegen drie, en te Montmirail één tegen zes. «Dat diegenen onder u, die bij de Engelschen krijgsgevangen zijn geweest, het verhaal doen van huuue gevangenis-schepen, en van de schrikkelijke behandeling die zij daar geleden hebben. »De Saxers, de Belgen, de Hanoveranen en de soldaten van de Rijn-Frederatie, zuchten onder de verpligting om hunne armen te moeten ieenen aan de zaak der vorsten, die vijanden der billijkheid en van de regten aller volken zijn; zij weten dat de coalitie onverzadelijk is. Na 12 millioen Poien, 12 millioen Italianen, een millioen Saxers, 6 milloen Belgen ver slonden te hebben, zal zij ook de Duitsche Staten van den tweeden rang verslinden. «Die onzinnigen! Een oogenblik van voorspoed verblindt hen. De verdrukking en vernedering van het Fransche volk zijn buiteu hunne magt. In Frankrijk tredende, zullen zij daar hun graf vinden. f «Soldaten! Wij hebben geforceerde marschen af te leggen, -veldslagen te leveren, gevaren te ondergaan; doch met stand vastigheid zal de overwinning de onze zijn; de eer en het geluk des vaderlands zullen herwonnen worden. Voor iedcren Franschman die moed bezit, is het oogenblik daar om te over winnen of te vergaan." Avesnes, 14 Junij 1815. NAPOLEON. Het groote schaakbord was dus opgezet, en wie zoude den eersten zet doen? Napoleon moest schaakmat gezet worden en konschadelijk gemaakt voor altijddat was besloten door al de vorsten van Europa, en veel honden is een haas zijn dood, dat Napoleon moest ondervinden. Zoo stonden dan daar meer dan vier maal honderd duizend man tegen over malkander, die malkander nooit hadden gezien, nooit geen kwaad hadden gedaan, vol geestdrift om malkander te verdelgen. Alles wachtte slechts op één woord van één man, en in een oogenblik heeft de dood er duizenden weggevaagd. Zij vallen zonder beweend of gekend te worden, vertrapt onder de paarden of door kruidwagens en kanonnen verpletterd onder een woest geschreeuw van alle volken, die om eigen levensbehoud Breeder dan tijgers moeten zijn. Onder duizende smartelijke gedaanten liggen er duizenden te zieltogen biddende om eeu teug water, maar niemand ziet naar hen om, niemand hoort hen. Het kanon verdoofd het gekerm der stervenden, en in een oogen blik zijn de velden bezaaid met bergen lijken, die op hoopen worden gesleept en tot asch worden verbrand, zoo als daar wezentlijk heeft plaats gehad, dat wij later breedvoeriger zullen mededeelen. {Wordt vervolgd.) Do sneltrein, die den 5<leu April des avonds Ion 8 u e Cincinnati verhel is bij INorlli Hond door eene guerilla bende aangevallen De trein werd uil hel spoor geworpen en «Ie passagiers en goc derenwagens geplunderd De bende was ongeveer 20 man sterk De guerilla's hadden II sporen op gebroken en vuurden op den Irein op hel oogenblik dat hij op de beschadigde plaats kwam, waardoor de verwarring nog vermeerderd werd. IS ie mand werd cchler gewond. Terstond zijn de noodige maatregelen genomen om liet geregeld verkeer te herstellen Kirby Smith, de eenige generaal der Zuide lijken, die nog sland houdt, heeft uil zijn hoofd kwartier te Shreveport een dagorder aan zijn leger in IVIissisippi uitgevaardigd, welke hij, na lot moed eu volharding Ie hebben aangespoord mcl deze woorden besluit «Gij bezit de middelen om langdurigen wederstand aan de overweldiging ie bieden. Verlengt den slrijd en gij zult ongetwijfeld den bijstand der natiën verwerven, wier sympathie gij verkregen hebt. Schaart uw rondom uw vaandel en handhjaft de krijgstucht. De groote hulpbronnen van dit gewest zijne ruime uitgestrektheid het aantal, de krijgstucht en de wezenlijke sterkte des legers, zullen aan ons vaderland voorwaaiden ver zekeren, die door een fier vulk met eerc kunnen worden aangenomen, eu, inel Gods bijstand, kunt gij de werktuigen zijn om den zegevierenden logt onzes vijaods te sluiten en de zegepraal onzer zaak te verzekeren." Depêches uil Greenshorough in Noord Carolina van den 4dcn Mei melden dal toen alle slaven in dien slaat door den militairen gezagvoerder der Unie Schwfield vrij verklaard waren, velen van hen weigerden Ie werken en voedsel om niet van hunne gewezen meesiers vorderden. Dit gaf aanleiding lol gevechten liisschen blanken en zwaiten, waai bij eenige metischen omkwamen. waren troepen afgezonden om de blanken Ie beschermen eu de negers lol aibcid te dwingen. Londen, 97 Mei liet lol dal den lieer Datis Ic «acliidi slaat maakl lid uudcrwerp uil der bcscliouninzeil van Itijua alle liladeii De Economist zegl dienaangaande: llel gevangen neineii van de» ex-president wikkelt de Vcreenigde Stalen in gruulc politieke uioeijelijklicid De daad waaraan hij se,huldig is bevonden, is Ic rangschikken under die, welke hehouren Ic worden gestraft, maar waarop iinglhans gecne bepaalde s'raf slaat liet hoofd van een geduchte» opstand moei gestraft worden; dit na Ie lalcn zou een gevaarlijk antecedent daarslellen moei evenwel hel vonnis uitgesproken «orden, dan sluit men op mucijelijkhcdon Er beslaat eene gronlc parlij in (ic Vcreenigde Staten, «elke van oordeel is dal Da ris behoorl gevonnisd Ie wordendal op hein de strengste straf behoort Ie worden toegepast. Werd hij schuldig bevonden aan mcdepligligheid aan den moord op Lincoln gepleegd, niemand zou eenige slraf Ie zwaar oordeelen. Doch indien, zoo als wij allen gcluuvcn, zegt de Economistd I niet blijkl en Davis alleen als rebel moei lercgl slaan, dan meciicn wij dal er voldoende redenen zijn om aan Ie tonnen, dat Ir ij niet Ier iluod gehragt moei worden, llel grootste gevaar voor de Unie zon de executie wezen van den lieer Davis; het genoemde blad raadt dan ook als de beste straf aan om hem levenslang le verbannen mei verlies der burgerlijke regten en verbeurdverklaring van llel regl om eenige bezitting ia Amerika le hebben De Morning Star zegt dienaangaande: Indien Davis op hel schavot sterft dan zullen velen in hein een martelaar zien; schenkt men hem vergiffenis na veroordeeld le zijn, dan zal hij veracht worden als een misdadiger; en, liet zij dal hij de rest van zijn leven, in Amerika uf op vreemd grondgebied zal len einde brengen zal hij steeds een meer afdoend voorbeeld blijven lot waarschuwing, dan dal hij door beulshandeu den dood zou hebben ondergaan. Ook de Tunes verklaart zich slcik tegen hel Ier dood brengen van Jefferson Davis, niet oind.it hij in Engeland zoo bemind is; hel tegendeel is waar, want hij is steeds een der grootste lasteraars van Engeland geweest, heeft gehoopt ons parlij voor het Zuiden te doen kiezen door ons den katoen aanvoer le onthouden en is ook de out wei per geweest van hel beruchte Mississippi ontwerp van repudialic; hel is eenig en alleen voor den goeden naam der Amc- rikaanschc Unie, dat wij hij hare regering aandringen, oiii wel !e begrijpen dal hel eene verkeerde staat kunde zoude wezen een man ter dood Ic brengen, die door een weinig meer geluk van een lauds verrader een landvurst had kunnen worden De worsteling is openlijk en eerlijk gevoerd hij is daarbij bezweken; de overwinnaar zij dus tevreden met zijne zege. De algemecnesynode der gevestigde of nationale kerk van Schotland heeft zich, na langdurige eu levendige discussie», met eene meerderheid van 53 stemmen verklaard legen de uilvoering van orgel muziek en andere nieuwigheden, welke sedert eenige» lijd hij sommige gemeenten van die kerk waren in gebruik gekomen. Parijs, 27 Mei. De Gazette de Franc en de Aaenir Na tional zi|ii «Je eenige bladen. die lieden avond eenc beoordee ling geven vanden keizerlijken brief aan Prins Napoleon. Eerstgenoemd blad zegt, dat liet wel gedaan is van den Keizer en voegt er bij. dut de gelieele wereld verwachtte een einde te zien maken aan dit verschil der gemoederen onder de raadslieden der kroon. De blijdschap van het blad wordt alleen daardoor vergald, dal ook niet tevens de Heer de Persigny voor zijne brochure tegen liet wereldlijke gezag van den Paus eene gelijke Inclilingen van den Keizer ontvangen heeft als de Prins. De Avenir National merkt op ironiscben loon aan, dat de brief des Keizers uitmuntend is iu zoo ver hij een einde maakt aan de valsche positie van den Prins, wiens politiek slechts strekte oiii l wij lel iu de gemoederen te doen ontslaan. Zwolle, 30 Mei. lieden ochtend omstreeks 1 uur onlliisl'e zich liuven deze sl a t een zwaar onweder Bij die gelegenheid is de bliksem geslagen in hel huis «au den hakker .1 Gcerliiigs aan de Diczerpuorl. Terstond was huis en bijstaand schuurtje in volle vlam en voordat de brandspuiten konden «erken geheel afgebrand. De bewoner en zijn gezin zijn mcl moeile gered Daar er bijna geen wind is hoopt men mei uitzondering van ecu paar arbeiders woningen de belendende gebouwen le zullen kunnen behouden ZjUlphen, 28 Mei. Als eenc zeldzaamheid mag Van hier gemeld worden dat de a bloeders M. Ier dezer plaats geboren en le zanten 223 jaren uud, waarvan zij met de vcldloglen den lande 97 jaren hebben gediend hel voornemen hebben gezainenllijk hel Waterloo-feesl le gaan bijwonen. De ouilslc der broeders, thans gepensioneerd officier, is ais sergeant hij Waterloo, mei de M. W. O. 4de klasse gedecoreerd Haarlemmermeer, 29 Mei. Gisteren avond omstreeks elf ure haislle eeu brand uil in eene houten arbeiderswoning, omstreeks nor van hel Kruisdorp. In die woning bevonden zich de vrouw des hu zes mcl vijf kinderen en een hij haar in wonende ai heider (de man was afwezig) Toen zij door de vlammen wakker werden, was hel mei grout levensgevaar, dal de vrouw mei bedoelden ai beider zich ieder met een der kinileien uil de brandende lint kimden verwijderen lerwijl de overige drie kinderen eene prooi der vlammen werden, alsmede al wal de bewoners bezaten. De slaglolfers waren kinderen vair 6 jaar 2 jaar en 3 weken Alle nasporingen, «oor de politie in het werk gesleld, om de oorzaak van dit ongeval le ouldekken, hieven lol lieden vruchteloos De lijkjes zijn vrecsclijk verminkt van onder de asch gehaald. Moergestel, 28 Mei. Ten bewijze, dal liet bijgeloof de wereld nog niet uil is, dione liet volgende: In bet twee uren van bier gelogen dorpje Middel boers, is cone vrouw op Witten Donderdag door den bliksem getroffen, litlgocn eene verwonding en verzwering aan dien arm beeft nagelaten. Nu zegt ntoii. dat die verzwering eenc gene zende kracht beeft voor alle kwalen en zooals verteld wordt, zijn er reeds blinden ziende geworden en liehhcu lammen hunne krukken weggegooid, alleen genezen door den hc- wuslcii arm dier vrouw aan teraken. Duizenden en dui zenden gaan er heen om genezen le worden en het dorpje is veel te klein óm alle vreemdelingen te hcvallcn en stalling komt er te kort voor de paarden. De vrouw met den wouderdadigen arm rekent niets voor de genezing doch uien offert naar welgevallen; de vrouw is zeer af gemat van al dal strijken eu wrijven van den vroegen morgen tol den laten avond, zoodat men zeer hevroe d is daar zij zelve nog zwak is, dat zij hel met den dood zal moeten hekoopen. Middelburg, 31 Mei. Dc lieer mr. P. van der Meer Mohr heeft gisteren voor hel provinciaal gcreglsltof iu Zeeland den gevorderden eed afgelegd, als rcglcr iu de anoudiss.-reglbank Ic Zierikzee. Zicrikzee, 2 Junij. Maandag li. is door de Tweede Kamer der Sialen Generaal, de gelieele wet tul afschaffing der plaatselijke Accijuseu, met 47 tegen 25 stemmen aangenomen. Dc Eerste Kamer heeft ook dc geneeskundige wetten aangenomen. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld dal door den landbouwer C. van Nieuwenhuize in de gemeente Noordgouwc een os van een jaar en lien maanden le Kotlcrdam voor den huilen gewonen Imogen prijs van honderd vijf en tachtig gulden is vei kocht. GEMENGDE KEItlGIEV. Te Brussel zal de 50ste verjaardag onzer bevrijding zeer aardig gevierd worden. In den voormiddag zal er een bezoek gebragt worden le Waterloo, en ten 6 ure des avonds zal er eeu groot feestmaal plaats hebben iu den Nalionalen Schouwburg, waaraan men deel kan nemen voor slechts vier francs. Daartoe worden tiilgcnnodigd Engelschen, Duilschers en Nederlanders. Het praatje dat Napoleon vermoord whs, beeft aanleiding gegeven de moordaanslagen te lellen die er sedert weinige jaren op de vorsten en vorstinnen van Europa het»hen plaats gehad. Up de koningin van Engeland is viermaal geschoten op den koning van Pruissen ééns; idem op den keizer van Oostenrijk; op den hertog van Panna ook eens, dal zijn dood heeft veroorzaakt; op de koningin van Spanje twee maal; op den ex-koning van Napels céns; op Vict'r Ema nuel ééns; op dc sire van G» ickcnland ééns en op Napoleon zes maal. Men ziet dus dal er meerd-r gescholen wonlt oj) vorsten dan op schaapherders. Overleden: de benI van Weenen. een man die een kunstenaar in zijn vak was. Zijn opvolger zal niet minder beroemd worden, als hebbende hij reeds om te loeren, 230 nienschen onthoofd. Napoleon is nu op weg naar Mekka; als hij maar niet te ver loopt, even als zijn oom gedaan heeft naar Moskou. Die was ook ver van huis, en k«»ri It ij zijn schade. Keizer Napoleon begint zich en zijne familie te verge lijken bij dwergen {pygmeeën) in verhouding van zijn grooleu oom. die zi|ne daden niet naar waarde kunnen schatten. Ook dit wordt door anderen wel beweerd, die zeggen dat Napoleon nooit moest gestorven zijn, of nooit geboren. Doch al is hij gestorven, er is wel niemand die langer na zijn dood naar hel leven wordt voorgesteld dan Napoleon. Iu alle gedaanten worden er meer heelden en platen van Napoleon alléén vervaardigd, dan van al de vorsten met malkander, en iu alle rijken wordt Napoleon nog verkocht. Te Schiedam zal een gecustiimeerdc np- logt le voet en le paard plaats hebben, bij gelegenheid van hel Waterl o-feest. liet proces, betreffende de za- mciizwcring legen den president Lincoln, wordt mei ijver voortgezet, doch levert lol nog toe niets met zeker lieid op. Ic» Amerika zijn in de groote sleden kantoren opge- rigt, om landverhuizers te werven voor Mexic»; zij krijgen niet alleen vrijen overtogt. maar kh'eron en gehl om de reis onbekrompen te kunnen maken. Sommigen willen dal die landverhuizers zullen ingelijfd worden hij het leger van Juarez die alles bekostigd, om keizer Maxiuiiliaao in dc val te zien le krijgen of oiii hem naar Europa te doei» verhuizen. Een goudvink le G. wordt aangeradi-u zich zoo hoogmoedig niet aan te stellen want het is met hem, diepe zakken en geen geld, of Haagsche mode dubbelde borden en geen vlecscb; en vooral moest hij zoo niet lonpeii op den zak van eeu ander als er wat te doen is, want hel begint in het oog te lonpcn. De klein dochter van Piet de Pauw te Breda paauwl nu alle avonden voor het publiek om niet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1