181 S. if Woensdag 24 Mei 1865. J L I r" 21sle Jaarg. inneringeu uit den jare Nieuwstijdingen. JFiranlInrtjll. FAILLISSEMENT. VENDU. Menbelaire Goederen, Z1ERIKZEESCHE NIEËWSRODE. 91 en abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren, tn Noord-Ainerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan Abonnements-Prljss Voor beide bitcave». Voor 3 maanden Franco per post, in Nederland 1,60. Voor Noord-Anierika, Franco New-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Ad vertentlën 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent De inzending der Advertenliën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. B u r e a n Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. De tijd naderde dat Napoleon zich zoude begeven naar het leger, en den elfden Junij ontving hij de Pairs bij zich, die hem het volgende zeiden »Sire! Gij hebt beginselen aan den dag gelegd, welke die der Natie zijn, en, terwijl gij u aan het hoofd der kinderen van het Vaderland zult bevinden, zullen wij ijverig medewerken om den vreemdeling te dwingen tot het erkennen van onze Nationale onafhankelijkheid." Waarop de keizer antwoordde: »De- kampstrijd waarin wij ons gewikkeld zien, is ernstig; maar de billijkheid onzer zaak, de openbare geest der Natie en de moed der Armee, zijn veelvermogende drangredenen om op een goeden uitslag te kunnen hopen. Dan, ik zal dezen nacht vertrekken om mij aan het hoofd des legers te plaatsen, waar mijne tegenwoordigheid noodzakelijk wordt." Alvorens echter Parijs te verlaten, had Napoleon aan vele garuizoens-kommandanten bevel gezonden, om hem op staanden voet al hunne oude troepen toe te zenden, die op een bepaal den dag op drie aangewezene punten zich moesten bevinden, alwaar hunne verzamelingspuntcn van twee korpsen, ieder van 50,000 man en een reserve korps van 15,000 man zouden bevin den. Bij die legerkorpsen moesten zich nog voegen 32,000 man van de oude Garde, met eene ontzaggelijke artillerie, die nog vermeerderd werd met die, welke uit de meest naburige vestin gen werden zaam getrokken. Het was aan het hoofd dezer geduchte Armee, van meer dan 150,000 man, dat Napeleon in ons land trok, gecommandeerd dooi' de bekwaamste veldheeren van dien tijd, waaronder de maarschalken Ney, Soult, en anderen, die van gemeen soldaat tot die .hoogste waardigheid waren opgeklommen. Zoo was Ney een kuipers-jongen, die als tamboer in dienst kwamde maar schalk Brune een boekbinders-jongen, en Murat een slagtcrs- jongeu. De vader van Murat was een slagter en deed een klein kroegje op een gering dorp. De jonge Murat beviel dit leven niet en liep stil weg naar Parijs waar hij zich verhuurde als koks-jongen in een logement. Ook dit beviel hem niet lang, en werd soldaat, werd later de boezemvriend van Napoleon, huwde zijne zuster en werd koning van Napels, nadat hij eerst koning was geweest van Spanje en van Westfalen. Napoleon, zoo als bekend isbeloonde verdiensten zonder aanzien van persoon, en vroeg naar geene geboorte, waardoor hij dan ook zoo vele bekwame veldheeren bekwam waar hij wonderen mede heeft verrigt. Ook in de soldaten stelde hij belang, en hadden het goed waar het mogelijk was; eiken dag hadden zij wijn, volop brood en vleesch en overheerlijke soep. Geen wonder dan ook dat hij aangebeden werd door al wat soldaat was, en hij er ook op vertrouwde als het noodig was, en dus toen ook. Zoo zeide hij: »Als keizer, consul en soldaat heb ik alles van het volk ontvangen. In voor- en tegenspoed, op het slagveld, in den Raad, op deu Troon, in ballingschap is Frankrijk het eenig ,en aanhoudend doel mijner denkbeelden en mijner daden ge weest. Even als die koning van Athenen Codrusheb ik mij voor mijn volk opgeofferd, in de hoop op het vervullen der gegevene beloften om aan Frankrijk zijne natuurlijke integriteit, eer en regten te laten behouden." »Die vorsten, die alle grondbeginselen miskennen, doen ons den oorlog aan, en vergrooten het koningrijk der Nederlanden, dat nimmer de wil van het Fransche volk zijn kan, en de wil des volks is ook mijn wil." >.Franschen! Wanneer wij die onbillijke aanvallen zullen af geslagen hebben, en Europa hebben geleerd, wat men aan de regten en onafhankelijkheid van 30 millioen Franschen ver schuldigd is, zal Frankrijk een toppunt van grootheid bereiken, zoo als het nog nimmer heeft gekend. Parijs zal weder de koningin der steden worden en de zetel van kunsten en we tenschappen." In eene reiskoets was Napoleon bij het leger aangekomen, die daarvoor opzettelijk was gemaakt, waarvan wij hier eene beschrijving geven. Dit vermaarde rijtuig was donker blaauw verlakt met een licht verguldsel en met het keizerlijke wapen voorzien. Het ijzerwerk was van bijzondere ligtheid en tevens zeer solide. De stores konden van binnen met grendels digt geschoven worden en waren ondoordringbaar. Voorin waren kastjes voor verrekijkers, landkaarten, teleskopen, waarbij altijd eenige ge- ladene pistolen lagen. In de vier hoeken der koets waren lampen, en ter zijde een schrijftafel, welke men kon uithalen, met het noodige schrijfgereedschap. Daaronder een ijzeren ledekant met het benoodigde beddengoed. Vervolgens waren er kastjes met het benoodigde voor het ontbijt en middagmaal, kandelaars, koflij en thee, wijn en likeur in overvloed, scheer- g'ereedschapwaschkom en al het benoodigde. Nog in een ka tij e was er een kapstok waarin hij zijne kleederen hing, een InaiV-'-'ntrekker en een paar pantoffels, en vooraan hing een groot zilvere*1* horlogie met een wekker, dat van een bijzonder maaksel ^'as- In dat' gunstig gevaarte at en dronk Napoleon dikwijls sliep cr v eeltijds in en schreef er zijne bevelen als het noodig was, terwijl* ky er vele togten mede deed, soms met vier en soms met twee paarden bespannen. Vooral was die koets voor hem van groot nut en gemak, daar het meest eiken dag regende. Zoo stond Napoleon dan weder aan de spits van zijn leger in het volste vertrouwen dat hij de overwinning zoude behalen op de legerscharen die talrijker waren dan de zijne, maar niet zoo volleerd als zijne dapperen op het toon eel des oorlogs. Zoo als altijd bij het aanvaarden van een veldslag, werden er woorden van moed, hoop en troost gesproken, tegen duizenden die de zon voor het laatst hadden zien opkomen, of die ver oordeeld waren om het overige van hun leven op krakken rond te springen eu een armoedig leven door te brengen, dat men in zijne volle volmaaktheid ziet aan de weinige Nederlanders die verminkt over zijn gebleven uit de roemvolle dagen van 15, 16, 17 en 18 Jnnij 1815. Met alle mogelijke bedelbrieven en collecten moeten die weinigen in het leven worden gehouden, en men moest hunne tafels eens zien wat daar op staat voor hun middagmaaldan zonde men de armoede zien van die ongelukkigeu, die mogelijk welgestelde burgers en nuttige leden in de maatschappij hadden kunnen zijn, indien zij geen ransel op hun rug waren gegespt geworden. Dus, iu Junij aanstaande die ouden van dagen goed bedacht. Dan, zoo zijn de volken, en het is het volk dat de rampen over een land brengt, dat met duizende voorbeelden kan be wezen worden. Even als in Frankrijk, hebben de Nederlanders zelf de oorzaak geweest van hunne rampen, in 1787 begonnen. Even als in Frankrijk waren de vellichtste Nederlanders niet te vreden over het bestuur der zaken; de Franschen niet over Lodewijk XVI, en de Nederlanders niet over prins Willem de Vijfde; het waren beide oude wijven zoo wel als Lodewijk XVIII, die niet geschikt waren voor het oppergezag. De Franschen zijn dan ook niet met geweld in Nederland gekomen; ze zijn geroepen door de Natie zelf. En, toen de Franschen in 1795 in Nederland met open armen werden ontvangen, was Napo leon nog maar een ondergeschikt officier, die mogelijk niet wist dat er een Nederland bestond, en zeker niet dacht er ooit te zullen komen. Dns, het was de schuld niet van Napoleon dat Nederland zijne onafhankelijkheid had verloren; het was het volk zelf dat zijne vrijheid baldadig had weggegooid. Hadden dus de volken in die dagen eensgezind geweest, dan zouden er zooveel bloedige tooneelen niet hebben plaats gehad maar in troebel water i9 het goed visschendat wij ook gezien hebben in 1787 te Zierikzee. Niet minder dan 126 huizen werden er in dat kleine plaatsje op 26 September 1787 geplunderd, terwijl velen zich rijk hebben gestolen, zonder dat de misdadigers werden opgespoord, want al die gruwelen werden gepleegd door prinsgezinden, die overal waren boven de wet! Dus, na eene verdeeldheid van 30 jaren onder de bevolking van Nederland, Belgie en Frankrijk, moest eindelijk door een zamenloop van omstandigheden, in de velden van Waterloo het lot der wereld beslist en de volken verzoend worden. Kort was echter die rust; want slechts 15 jaren later, in 1830, brak cr weder een opstand te Parijs en te Brussel uit om hunne koningen te verdrijven eu er nieuwe voor in de plaats te brengen. De Franschen moesten Lodewijk Philip hebben, de zoon van deu vader, die het eerst zijne stem ui tb ragt om Lodewijk XVI te onthoofden, en de Belgen moesten hebben Leopold, door de Engschen opgedrongen, waardoor de Engelschen van een kostganger ontslagen werden die jaarlijke kostte aan het Engelsch gouvernement, voor niets te doeD, 50,000 pond st. Ook Lodewijk Philip kon het niet verder brengen dan tot 1848, toen hij weder plaats moest makeu voor Napoleon III, zoon van Lodewijk, koniug van Holland. Na veel pogingen is het dus aan Napoleon gelakt zijn oogmerk te bereiken, en zich meester te maken van den Fran schen troon, dien hij sedert 1848 heeft bezeten, en dus langer dan Lodewijk XVIII en Karei X. Wordt vervolgd Een predikant te Dundee heeft laatstleden Zondag een tekst behandeld, zooals er wclligt nooit eene tot lliema ener predikatie is gekozen. Hij nam namcntlijk eene bloem mede naar den predikstoel, en na zijne hoorders medegedeeld te hebben, dat Ijïj nu eene bloem des velds, in verband inet de schoonc natuur tot bet onderwerp zijner preek zou maken, toonde bij bun in eene gloeijcndc en welsprekende rede aan, dat bet beste en verhevenste middel, om zijnen geest te veredelen, en om nader tol de kennis Gods te komen, daarin bestond, de werken zijner almagt te bestuderen dat voor diegenen, die in bet groole hoek, bet boek der natuur niet kunnen lezenalle overige boeken gesloten blijven. Hij ried bun derhalt e dringend aan, alle kerkelijke vormen en haarkloverijen, ter zijde te stellen; in plaats van dogmatische stellingen, die door den een als de hoogste waarbeden, door den ander als de gedroglelijkste er» onzinnigste leugens beschouwd worden, datgene te beoefenen wat nooit liegen kan maar door een iegelijk als waar moet erkend worden en dus ook onfeilbaar tot de bron der waarheid moet leiden. (De theologie van d en predikant mag wezcnllijk wel een moderne breien, bij, dien den Bijbel ter zijde werpt om uit bet bock der natuur te gaan prediken.) Parijs, 18 Mei. De polilio doet sedert eenige dagen door een lieirleger van geheime agenten «1 c voorstad St. Aiituine bewaken, waar ten gevolge der staking van den arbeid door een aantal werklieden groote gisting liecrscbt, die echter tot beden de openbare rust niet schijnt te bedreigen. Men verzekert thans, dat de broodbakkers- knechts eveneens op bet punt slaan den arbeid te slaken. Doch aangezien daardoor onvermijdelijk gebrek aan bel voornaamste voedingsmiddel zou ontstaan, zijn reeds maat regelen genomen, teil einde in dat geval een aantal militaire broodbakkers beschikbaar te stellen. Te Lyou lieefl de tni'ilairo overheid voorzorgen moeien nemen legen hel uiibreken van een opstand onder de aiheiders, die geen werk hebben en zich in de nabijgelegen sleden verspreiden, len einde limine makkers aan le zeilen eveneens den aibeid Ie slaken. lie polilie der hoofdstad beslaat uil 5(576 ser geants de ville (agenlen van policie), 127 onder bri gadiers 78 brigadiers en lü commissarissen van policie; verder uil 2897 man municipale garde le voel en Ic paard eu 1298 sapeurs pompiers. Gelijk uien weet zal de policie nog vermeerderd worden mei een corps sergeants de ville le paard Echten, 15 Mei. Er doel zich hier in deze otnslreketi een vreemd verschijnsel op dal onze landlieden veel onrust cn bekommering haait De hooilanden worden be/ocht door millioenen van rup sen, die bijna al hel gras tot den wortel loc afknagen. Uilgeslrekie landen zijn door dit insect van gras ontbloot en verlootten een aanzien even als in den winter. Steller dezes heeft zich met eigene oogen overtuigd toen het hem door een landmail was medegedeeld en heeft het niet kunnen gelooven hel zoo le zullen aanschouwen Opgestapeld lagen ze aan dc zijden der sloolcti, ja, zelfs in het water die van honger waren omgekomen, omdat cr niets meer voor hen te vinden wasen was er een ingang van hel eene land tol het andere, dan namen ze langs dien weg de tocvlugl daarhenen, om ook «laar de vernieling voort te zetten Ze zijn van eene aanmerkelijke dikte, hebben ongeveer de halve lengte van een vinger en zijn bont gestreept. Wanneer incu de lauden doorgaat kan sneu bijna bij iedcren voetstap tiooren dal men zc doodtrapt. Werkendam, 21 Mei. Gepasseerde week is het laatste stuk gezonken in hel Sleurgat voor den dam ter aansluiting van den nieuwen Sasdijk met dc builenpolders, en heeft men alzoo diea weg naar genoemde polders te voet afgelegd. Ingez Zierikzee, 23 Mei. Door Ingelanden van den Calamileusen Anna- polder (IN.-Beveland) is benoemd lot Onlv -Griffier van dien polder, «Ie lieer U. RoelofCandidaal- Notaris eu Ontvanger van hel Burgerlijk Armbestuur, le Cortgene, en zulks in plaats van de Heer J W Vaderdie, op verzoek, eervol is ontslagen GEilIE\GI)E BEUIGIEV. De jeugdige Fransche prins, waarschijnlijk Napoleon IV, is geworden Grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, zoodat de beleefdheid het mede brengt dat de prins van Oranje wordt: Ridder van het Legioen van Eer. Nu, het is altijd beter zoo, dan het was vóór 60 jaren, en wie weet of die twee prinsen nog niet eenmaal neefjes zulleu worden. Keizer Napoleon vermaakt zich bij uitnemendheid met de Arabieren, waarmede hij zoo druk en hartelijk omgaat, als of hij zelf een Arabier was. Hij spreekt zelfs met hen over den Koran, en maakt hen wijs dat hij gezonden is van God om hen ge lukkig te maken. Wordt verwacht te Parijs: Abd-El-Kader, een zwarte prins, die door Napoleon koning te voet is gemaakt. Jefferson Davis zoekt zich uit de voeten te maken, terwijl zijue generaals de een na den ander zich aan de Noordelijken overgeven. Dit alles heeft dan ook ten gevolge gehad, dat er 400,000 man van de Noordelijke legers naar hunne haardste den terug zijn gezonden. In Polen heeft men weder opstand willen verwekken dat niet gelukt is. Het volk is uog niet geheel uitgerust van de straatgevechten die plaats gehad hebben. De moordenaar van Lincoln is een Belg van geboorte; zijn vader kwam in 1815 te Brussel uit Louden, huwde daar, en I hem werd geboren den beruchten sluipmoordenaar, wiens daad in alle landen met afschuw vernomen is. Ook zijn vader moeg verschillende moorden hebben gepleegd; dus, de zoon was al den vader. Het zal niet ontbreken op het Waterloo-feest aan spreekwater om te zingenzoo zal men hebben: Waterloo- bitter, Waterloo-likeur, Waterloo-wijn, Waterloo-punchen de hemel weet wat er nog al meer voor Waterloo-kost zal op geschept worden. Te B. heeft een schildpad zijn hoofd vol over zijn aanstaande vertrek, tot groote spijt van een kreupelen maar zij troosten zich en denken te T. moeten de menschcn ook leven. De babbelaar onder klein Parijs moest met een stillen trom de gemeente maar verlaten, of hij zal nog over de grenzen gebragt worden; want sedert ziju kortstondig verblijf in die gemeente, heeft hij reeds meerder tweed ragt gesticht dan al de gemeentenaren te zamen doen; en nu zingt men: Hol van hoofd, en rap van bek, Vol van wind, en altijd gek, Als een ezel nog niet wijs, Is de babb'Iaar van Parijs. Verloren te Kloetingen door eene weduwe: een stuk aar appelen, en die daarover nadere opheldering kan geven zal goed hel ootid worden. Getrouwd Noorovvp.i.le, tien 17 Mei 1865. C. M. VOORBKIJTEL en K M. IIOOGENBOOM Heden beviel neer voorspoedig van een Zoon en eene Bocliter, G RIDDER—Planting. Noordgouwb, 19 Mei 18G5. Algcrneenc kennisgeving Zaelil niilsliep lieden in den niiilercliim van 7G jaren en bijna maanden, CORNELIA de ZWARTE, met dankbare liefde beneend door Bloed en Aanverwanten eu een grool aantal Vrienden. Niebwp.rkerk, 17 Mei 1865 Heden overleed, na eene kortstondige maar lievige ziekle, onze geliefde jougslc Doebler MAR GARETIIA in den leeftijd van ruim 15 jaren Dit verlies is treffend voor ons, wij willen eerbiedig bcrnslen in den wil van Hem wiens daden liefde zijn. Zierikzee, FRANS MMS 22 Mei 1865. HKNDRINA MAIS, Kaan. lieden overleed tul onze innige droefheid onze geliehle Dochter ADRIAANTJE in den nog jeugdigen leeftijd van ruim 27 jaren. Ei.kf.rzee, A MOOLENBURGH, 23 Mei 1863 T. J VIS. De Curator in liet faillissement van JASPER van POPERING, le Bruinistemaakt bekend, dat de rangregeling met dc daarbij hehnmendc be scheiden. ingevolge arl. 8G'v van liet Wetboek van Koophandel, is nedergelegtl Ier Grilïie van de Regl- bank en airlaar gedurende veertien dagen Ier inzage zal liggen. Zierikzee, 24 Mei 1865. Be l'.ura tor voornoemd, Mr. J M 1SEBREE MO KNS. De Vendumeester zal len overslaan van den Deurwaarder J BETHE, op Dingsdag en Woensdag 51) en 51 dezer maand, tics morgens len 9 ure, in hel Hotel van Veen, presenteren le verkoopcir Eene aanzienlijke partij waaronder 1 Piano, Uurwerken, I Secre taire, Tafels, Moeien. Spiegels, Schilde rijen, Ledikanten, Haarden, 2 Mangels Tapijten, 1 Bed, als ook X Kakketoe met

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1