Zaturdag 1 April 1865. a A'.° 2194. 21sle Jaarg. Nieuwstijdingen. TO ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever, Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, in Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan ibonneiuents-Prijsi Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-A nier i ka. Franco New-York. - 3,90. Verschyntt Op Woensdag en Zaturdag. AdvertentlÜn i 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des voonniddags 10 ure. B u r e a a t Zlerikzce, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Ken spastisch officier, a.inbuoril van een der vuor Callao liggende oorlogsclieprn geeft eenige bijzonder heden op omtrent den moord aldaar en te Lima op de spaansclie schepelingen gepleegd. Daaruit blijkt, dat deze de mishandeling door de Peruanen slechts aan eigen onsoorzigtigheid hebben tuc te schtij«en en dal aan de regering der republiek niet het minste verwijl kan worden ten laste gelegd. Naattwclijks toch was hel vredestraktaat gelcokcnd, wal voor velen in den lande cene ergernis was, of een aantal of ficieren en matrozen kwamen in groot unifnrin in de hoofdstad, terwijl een gedeelte van hen in Callao achterbleef, liet verbitterde volk kwam al spoedig met deze laatslen in botsing men begon met slee- nen te werpen, waarbij drie Spanjaarden liet leven verloren. Terstond werd hiervan per telegraaf ken nis gegeven Ie Lima, waar de Europeanen van de overheid de uitnoodiging ontvingen om zich onder bescherming van den franscbcn consul Ie stellen vóór het volk van het gebeurde te Callao kennis droeg. Ten half acht waren alle spaansclie officieren in hel fransche consulaat. Te Callao had een ma troos, die door een neger lielcedigd was, dezen overhoop gestoken, waarop het volk hem Ie lijf viel en hem bijna in stukken scheurde, waarna zij zijn lijk door de stralen sleurden Nu begon er een al- gemeenc drijfjagt op de Spanjaarden die een schuil plaats zochten bij hunne landgeiiooten, door de policie in bewaring werden genomen, of wel zwem mende limine schepen opzochten. Den volgenden dag gingen wederom eenige officieren aan wal 0111 inkoopen Ie doen, en ook zij werden met sleencn geworpen. De officieren die in het fransche con sulaat Ie Lima waren opgenomen weigerden hunne uniform legen hurgerkleeren te verwisselen, wat zij een smaad achten voor de spaansclie marine. Zij werden 1111 des nachts onder een stcik geleide naar hel spoorwegstation gebragt en met een extra Itein naar Callao getransporteerd; maar ook zij hadden veel van hel volk te lijden, dal de spoorucgrijluigcil waarin zij zalen met sternen bestormde. Nadien lijd hebben de Spanjaarden de schepen niet meer ver laten en de rust is niet incer verstoord. In Norinaiidie heeft een geneesheer den echt genoot ecner jonge vrouw, op wie hij verliefd was eu zijne eigene vrouw vergiftigd, terwijf ook een dienstmeisje van eerstgenoemde, die van den drank van haar meester ha<l gedronken, bezweken is. De misdaad is ontdekt omdat men achterdocht kreeg door hel overhaast huwelijk van den docter met do weduwe van zijn overleden patient. Frankfort, 27 Maart. In den avond van 22 dezer begaf cene vrouw van omstreeks 40 jaren zich naar liet station van den spoorweg li- Darmstadt, wachtte de aankomst van den trein af en ging dwars op den spoorweg liggen eenige oogcnblikkcn voor dat de trein stil hield, liet doel, door haar beoogd, bereikte zij niet, want in de plaats, dat zij door den locomotief werd verbrijzeld, ontving zij slechts eene ligtc kneuzing aan liet heen De haanschrapper, dienende om de rails van sneeuw, enz te zuiveren, had baar opgeligt en ter zijde geschoven Zij verklaarde, dat langdurige ziekte eu andere daar mede veelal gepaard gaande bezwaren haar lot dit beklagenswaardig besluit hadden gebragt. Parijs, 26 MaartDe Keizerin heeft dezer dagen de drukkerij van den Heer Paul Dupont, te Clicliy, bezocht, waar liet zclterspersoneel uit vrouwen be slaat, die door de uitoefening van dat beroep veel meer geld verdienen, dan voor haar met menigen anderen handenarbeid mogelijk is. Aan de drukkerij te Clichy is eerie school verbonden, waarop meisjes en vrouwen kosteloos onderligt ontvangen in het letterzetten lol dat zij voor hare taak berekend op de zetterij zelve legen goed I0011 overgaan. De Keizerin heeft <1 ic zetterij eu daarna de school be zigligd Toen II. M. in de galerij was aangekomen waar zich de drukpersen bevinden, noodigdc de heer Dupont H M. uit om een ligten druk op de spil van cene handpers te doen. Toen zij daaraan voldaan had, bleek hel dat zij inct gouden letters op satijn een acrostichon Ier barer ceic gedrukt had. Zij plaatste vervolgens, daartoe uitgenoodigd, een vel wil papier op de snelpers, dal onmiddellijk met letters van verschillende kleur gedrukt weder Ie voorschijn kwam; liet behelsde de vermelding van het bezoek der keizerin aan de drukkerij eu bragt Iegelijk in herinnering, dat liet eerste bezoek hetwelk door ren gekroond hoofd aan eene der particuliere drukkerijen gebragt werd, van den 21sten Maart 1566 dagteckenl, dus bijna 50Ü jaar geleden Dien dag bezocht Margarctha van Values, Koningin van Navaira, de drukkerij van Itoberl Esticnne. De Keizerin heeft het établissement in al zijne onderdeden bezigligd. Bij den senaat is een verzoekschrift ingekomen 0111 de ascli van Karei de X naar Frankrijk te doen overbrengen. De regering beeft verklaard, in aut woord op den heer de Boissy, die het verzoek 011 dcrstcundc, dat harerzijds geen bezwaar bestond, 0111 de ascli van vorsten die over Frankrijk geregeerd hadden derwaarts Ie doen overbrengen, maar dal het verzoek moest uitgaan van de betrokken fainilen; j de regering zou dan de zaak in welwillende over weging nemen. In tie afgeloopen week heeft hier ecoe verschrikkelijke hranil gewoed, omier bijzondere treurige omstandigheden. De vrouw van den heer tleuzy. koopman in manufacturen in de Hue Fosses-Moutinartre, No. 16, lag bedenkelijk ziek, en tiaar echtgenoot hield zich bezig inct tiaar op te passen. Daarbij naderde hij liet bed meteen licht, en in een oogenblik stonden de bedgordijnen in vlam. Dc brand verbreidde zich met vreeselijke snelheid, vernielde 'l meu bilair der ziekenkamer, deelde zieti mede aan de voorzaal de eetkamer en een klein vertrek daarnaast, in een omzien stond al liet houtwerk in brand. Toen li ij zijne iruuw door de vlammen zag bedreigd, wierp de lieer üeuzy zicli op tiaar, ten einde haar te redden, eu verbrandde daarbij zijn linkerhand. Zonder hulp van een sergeant de ville, Ganin genaamd, zou de lieer tleuzy misschien met zijne cclitgenootc zijn omgekomen. Ilij had al zijne tegenwoor digheid van geest vetloren. Doch zooals wij zeiden, kwam nog ter elfder ure een agent van policie te hulp. Een 1 ronde gloed, dien bij door de ramen van lleuzy's winket ontwaarde, deed hem brand vermoeden. Ilij snelde toe brak de deur open, bereikte't slaapvertrek, nam de zieke vrouw in zijtic armen en onttrok haar np die wijze aan liet dreigende gevaar. Ook tiaar eclitgcnoot hielp li ij redden, De ongelukkige vrouw werd in een naburig huis gebragt, 1 waar hare brandwonden verbonden werden. Gelukkig zijn deze wonden niet gevaarlijk. De pompiers der wachtposten bij de liank en in de Rue Goq-ileron, in vcrcenigiug met eeneafdecling der Parijschc garde, werden 't vuur meester, doch niet alvorens daardoor eene sciiade was aangerigl, welke op 10,000 frs wordt begroot. Alles was verzekerd. In cene kleine gemeente in België heeft 1111 kortelings een allorvreeinilsoorligste handel plaats gehad. Een gehuwd tnan heeft zijne vruuw verkucht aan een zijner huren, die reeds ccnigcn tijd op haar verliefd was. Na lang loven cu bieden is aan den verliefden Duur ma tt hel voorwerp zijner liefde met alle lusion en lasten toegewezen voor den prijs van 126 fr. Dc veldwachter dier gemeente heeft zich zonder eeltig aarzelen belast met liet opmaken der koopovereenkomst en die ook mede onderlcekeml. De verkochte vrouw volgde zonder eenige bedenking den nieuwen kooper, en ongetwijfeld zouden zij thans nog verkeeron in hel genot der wittebroodsweken ware liet niet dal de regterlijke autoriteithiervan kennis bekomen hebbende, de geslotene overeenkomst onbetamelijk vond en ze daarom ambtshalve vernie tigde, zoodat de verkochte en reeds geleverde vrouw lot haar eersten gemaal moest tcrugkeeren. Of dc buurman zijn geld heeft terug ontvangen, daarvan is ons nog niets bekend. 's Gravenhage, 29 Maart In de zitting der tweede kamer op lieden is ilc vierde geneeskundige wet, die heli ellende de Arlsenijbcrciilkiiiulc, ann- yenomen inct 37 tegen 29 stemmen. Hiermede zijn nu al die wetten goedgekeurd. Zlerikzee, 31 Maart. Uit IJssclstein doet men aan de N. ft. C medc- dceliiig van eene oorkonde van liet jaar 1455 waaruit blijkt dat in dal jaar dc lente al uitermate koud is geweest. Zie hier den letterlijken inhoud van dat meer dan vier eeuwen oude stuk, hetwelk vrij goed geconserveerd is 111 'tjaeronzes llecren, doen men schreef 1455, was de wind omtrent half February veel Oost ofte Noord Oust ende des s' nagls was 't klaar weder tol Ses of Seven nurcii toe, code des daags was 'l donker graauw weder tot savonds toe, zeer koude tot Ses of Seven uiircn, eu dc het en regende niet, noch hel cu doudc niet in de Maart, noch in April, nucli in Mey. En op St. Pancrasdag (den 12 Mey oude stijl) liadl hei hard ys gemaakt, dat er een Kraay op staan koude; en dc daar en wies Lover, noch Grasnoch koren noch Pruimcnboomeu eu biociden niet noch Kersscn noch Appelen noch Peren noch geen Wijngaarden was ontlaa ien. Ende daar waren Mcnschcu die geen betrou wen op God I en hadden, en keerden haar land anderwerf outme, ende eu hadden geen Vruchten. En andere Luiden zeiden met Job, God gaf, God namende daar zy een hoedt Tarwe af plegen te hebben, daar kregen zy vier hoedt af van die 7.omcr Ende op Sl Jan Baptiste dag (den 24 Jiiny) zaten de oude vrouwen met grote Koolpotten voor dc Kerke, ende de Meuschcn en koude haar niet verwannen die by de Straal gingen. Ende hel begon te Warmen des daags na St. Peter en Paulus (den 30 Juny) in die octave van St. Jan code des daags zoo scheen dc Sonne schoon eiule klaar, en des 's nachts zoo recgendeu 'l Soetelijk zoo dal alle de Vruchten op hel veld wiessen, ende men kofl daarna een achtste Tarwe om 8 groot, ende een achtste Rogge om 6 groot ende een achtste Gerstc 0111 4 Groot ende een achtste Haver om 10 duiten, Item een achtste Guldeliuk appelen om 3 groot, ende ceu achtste Schrijvers 0111 een Bras penning, een achtste Gijs-Jans om 6 duiten cu alle ooft daarna Item een achtste Pecren om 2 stuivers ext, Item een Koehooy oin 18 stuivers van dat aller besteItem een varken dat het aller beste, dat op de markt kwam om drie pond Hol lands; (2 gulden 25 cents) Item een Runt, dal 120 pond smeer liaddc, kofl uien om 9 Rijnsche Guldens (8 gulden en 10 cents) en alle beesten daarna lager Df poëtische geest schijnt nog geenzins hij de HH. Droogisten en Apothekers te zijn uitgcbluscht. Steeds storten ze nog hun gevoel in verhevene woorden uit. Ook thans vinden we weder eene poëtische advertentie in het Handelsblad van 27 Maart, waarbij een apotheker zich beklaagt, dal hij nu bij de nieuwe wet niet meer een klein drankje mag geven bij een kleinigheidje van eene ziekte, geen arme voor niets meer iets verschaffen en geen oranjebitter of schoensmeer voortaan verkoopen mag. Hel bezielde lied luidt aldus. Het kan, goed ge» declamecrd, in rederijkerskamers veel effect doen. Geneeskundige Wetten. N°. 4. Treurt, Neêrlands Apothekers, treurt! In 't Jubeljaar van Tfcil, dal 's volks bevrijding beeft bezegeld, Wordt uw bestaan bedreigd, uw vak besnoeid, geregeld, Uw vrijheidsbrief verscheurd. Geen kunde of eed zijn meer uw schild, Zijn meer dc borgen voor wie u zijn ligchaam dui'ft vertrouwen. Hij moet op inspecteurs, op vrees voor straffen bouwen, Als waart ge een slavcngild. Ja 'tgildenpak, lang afgekeurd. Wordt, schoon 't u niet meer past, maar knelt, u weder aangetogen, En wat gij doet of laat, bespieden Argusoogen, Treurt, apothekers, treurt! Schoon de apotheek uw kroost niet voedt, Moogt ge uit uw winkel niets dan 'lhitter medicijn ver koopen, Zoodal gij, spijt uw vlijt, als bedelaars kunt loopeu, Terwijl u 'lharte bloedt. Eu geeft ge des gevraagd een raad, Wanrineê gc een ligt gebrek goedkoop, gemak'lijk kunt verhelpen, Of 'l leedgevoel van mingegoeden is te stolpen, De straf volgt straks uw daad. Men brengt u onder wet en tucht, Schoonschijnend geeft men voor,|uw< stand te eeren, le verheffen, Terwijl, God bet're bet, men uw bestaan komt treffen Zoodat ge er onder zucht. Dat treurig lol biedt u 'l bewind, Dat met de vrijheidsvaan in top, liet kussen is bestogen, Houdt niet de Staten-Generaal dat pogen tegen, U meer gezind. Ook eenige van de honderden, die de onlwerpco (volgens den minister) niet goed gelezen hebben. Eene vrouw te Zwolle heeft zich over ecu twist van een harcr kinderen mei dat van eene buurvrouw zoo drifiig gemaakt dal zij plotseling gestorven is. GEiUEXGDE BEttlGTEX. Te N. wordt een persoon zoodanig verlicht door kerk- lampen in zijne zaal, dal Ik ij overgegaan is van de Ma- I cd ie te li tot dc Benedicten, en zal nu als onder-pasloor in bet Posthoorn-straatje Ic Geut geplaatst worden; en nu zingt men Daar schittert bij, en is verlicht, Een kerklamp die brand zacht, Hij trekt nu een geveinsl gezigt Wie had dit ooit verwacht? Neen schelden doet bij nimmermeer Dit doet geen gecsl'lijk man Van vloeken beeft bij een afkeer, En wordt als brave Jan. En dat geloofd nu iedereen Eu zeker wel te Gent, Waar bij daar in liet algemeen Voor eerlijk staat bekend. Een koster te X. wordt aangeraden wat beter de waarheid le verklaren; want: De brave Piel, Gelijk men ziet, I9 ziende blind, Gelijk een kind, Daar 't valsclie licht, Voor zijn gezigt Hem brengt in pijn, Zoo als 't moet zijn En dan braad Jan Hem in de pan. Hij gaat nu uit Met trom en fluit, Zoo als men ziet Met brave Piet. Dan naar papa En naar Breda Eer't is le laat, Zoo als dal gaat Want dit maakt Jan Die alles kan In de kcik te W. begint een bakkers-knecht den voorzanger niet alleen te ovcrsclireeuwen maar zelfs vooruit le loopen waardoor bet zingen verward begint toe te gaan. hij is {dan ook voor nit ls beter geschikt dan om altijd maar aan den buil le draaijen en ook dan zoo bard te zingen dat dc kraaijen naar hem komen luisteren. Ja Dan is die kwast, Daar goed verpa>t; Dan wordt bij nog. Ligt aan den trog Al is't verkeerd, Zijn vak geleerd. Tc Oudelnnde wordt eene dame verzochthare liglc wigt le komen halen en bare oude schuld te komen be talen; maar als men is versletenwordt de oude schuld vergelen. Een pulbaas i 11 een polder zal nu wal vlugger moeten worden omdat zijne kameraden bun rok voor hein niet willen uittrekken, daar bij in vele voordcelen mededeelt die hein niet toekomen. Jufvrouw Anljc te El... is nu lot over bare ooren verliefd op een schipper maar zij zal hem niet in de fuik krijgen. Aldaar heeft ecue dame een koud bad genomen eo is met moeite op bet drooge gebragt. Een zwarte knecht te Wemeldinge wordt verzocht, zijne schuld le komen betalen daar bij er anders publiek zal om gemaand worden. Eenige personen te Drcischor moesten zich wat minder met zaken van anderen bemocijen cn Eerst bun eigen tuin schoon maken, En dan het groen bij and'ren zien Dit waren zekir beter zaken Dan spreken toch van andere lien Want toch door hun losbandig leven, Zijn zij van iedereen veracht; Zelfs zij, waar heen zij zich begeven, Die schuwen ben bij dag en nacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1