Woensdag 29 Maart 1865. N.° 2195. Nieuwstijdingen. Verscheidenheden. ZlEBIkZEESCIIE NIEUWSBODE. Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, in Noord-Anierika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prljs Voor beide uitgaven. Voor 3 maanden Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Ferschyntt Op Woensdag en Zaturdag. Ad vcrtcntlün 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. B u r e a a Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondene Stukken Franco. Over tic inneming van Columbia door generaal Sherman wordt door de bladen het volgende gemeld Zoodra de Noordelijken de stad waren binnengerukt, begonnen zij met de vernieling van alle particuliere eigendommen. De depóts en arsenalen lieten zij in de lucht springen waarna onderscheidene winkels, magazijnen en andere gebouwen in de voorsteden in brand werden gestoken. Des namiddags bereikten de vlammen een grootcn voorraad katoen, waardoor het vuur, bij een hevigen wind, zich met onbegrij pelijke snelheid aan de belendende bouten huizen mededeelde, ten gevolge waarvan weldra cene gehcele straal aan beide zijden niet dan eene knetterende vuurkolom vertoonde. Te midden dezer vernieling hoorde men allcrwege de uitbarstingen van overal verspreide vaatjes ktuid, waardoor natuurlijk de ver warring en de akeligheid nog aan merkelijk vermeerderd werd. Er werd dan ook niets van ecnige beleekenis gered, daar niemand zich in de nabijheid van zulk een gevaarlijken vuurgloed waagde. Van de kerken bleven er slechlsdriegespaard, namelijk de katholieke, episcopale en preshyleriaansche kerkgebouwen Hel oude statenhuis werd door buskruid vernield bet nieuwe statenhuis daarentegen bleef gespaard, omdat daarin een standbeeld van Washington aanwezig was. Alle spoorwegen en alle bruggen in den omtrek der stad, zijn onbruikbaar gemaakt, terwijl er van de vele werkplaatsen nagenoeg niets is overgebleven Ten gevolge van «leze onheilen verkeert de burgerij in zulk een benarden toestand, dat men voor gebrek en hongersnood vreest, wanneer er geene hulp van elders wordt aangebragt. Veidcr wordt bcrigt «lal de senaat Ie Richmond thans eene wet heeft aangenomen tol het wapenen van negers. De hagchelijke toestand des lands heeft den senaat eindelijk lot dien maatregel genoopt nog zoo kort geleden verworpen. Op den 7den dezer heeft op den spoorweg lusschen Washington en New-York een vreeselijk ongeluk plaats gehad ten gevolge van de botsing lusschen twee treinen9 passagiers waren op de plek dood en ruim 40 werden gekwetst, waaronder eenigen zoo ernstig, dat men gelooft hen niet in hel leven te zullen kunnen behouden Volgens bcrigten uit New-York moet het leger der Zuidelijke Staten aanmerkelijk gedund worden door deserlien. Gelieclc compagnien aldus wordt door vlugtelingen medegedeeld, verlaten de vanen om naar hare haardsteden terug te kecren Ook inoct er cene levendige beweging onder de negers bestaan, sedert deze kennis hebben gekregen van het voornemen der Confederatie om hen in het leger op te nrtnen. Londen, 25 Maart. Een schrijven uit Parijs aan The Morning Post gcrigt, behelst opmerkelijke beschouwingen over de kansen van vrede in Amerika. Volgens dezen briefschrijver zou het Zuidelijk congres generaal Lee gemagtigd hebben oin over den vrede te onderhandelen, wanneer hij het noodzakelijk zou achten om lol dit uiterste zijn toevlugt Ie nemen. Jefferson Davis zou aan dezen weg de voorkeur hebben gegeven om hel uitvoerend bewind van het Zuiden op die wijze Ie ontlasten van cene zware verantwoordelijkheid. Is dit berigl der waarheid getrouw, en de omstandigheden, waarin de militaire inagt van het Zuiden zijn geplaatst, pleiten er voor, dan mag men zich voorbereid houden om den eenen of anderen dag plotseling te vernemen dat de vijandelijkheden zijn geslaakt en dal er vredes onderhandelingen zijn geopend op de basis van herstel der Unie en afschaffing der slavernij Bij gelegenheid der wedrennen Ie Cherlsey heeft een behendig zakkenroller zich de vrijheid veroorloofd den prins Wallis een proefje zijner kunst te geven, met hem het prachtig horologic te onlful- selen, hetwelk hij van de koningin ten geschenke had ontvangen. Tot nog loc heeft de politic zich te vergeefs beijverd om den zakkenroller op het spoor te komen Een Duitsch geneesheer, dr. Dyes, officier van liet re- gement huzaren te Verden. heefteen nieuw voedings- en geneesmiddel uitgevonden namelijk de steenkolen. Als voedsel geeft hij ze aan de varkens*, als geneesmiddel raadt hij ze aan voor ziekten van ingewanden. De proeven, die hij er mede genomen heeft, hebben, zegt hij, de gunstigste resultaten opgeleverd. Voor zijneproefnemingen heeft hij de Pinsberger steenkolen gebezigd. Zijn rapport komt voor in de Deutsche Klioik over 1864. Sedert ecnige dagen bevindt zich alhier, zoo meldt men uil Wilster iu Holstein, na eene lang durige afwezigheid de zoon van den lieer Tetens, raad van justitie Ier dezer steile Als stuurman uit zijn vaderstad vertrokken, is hij als onder koning van de Carolina eilanden terug gekeerd. Met een Engclsch koopvaardijschip het voornaamste der ge noemde eilanden aangedaan hebbende, ten einde zekere voorwerpen aldaar in te nemen, welke in China legen hooge prijzen worden afgezet, leerde bij de dochter kennen van den oppersten koning der Ca- rolinen, die hel eiland Lamoika bewoont, en trad spoedig met haar in den echt, nadat hij zich naar 's lands wijze had doen latoneeren. Met het doel oin zijn nieuwe vaderland te bcvoordcclcn heeft hij een schip uitgerust en bevracht met zoodanige voortbrengselen der Carolinen voor welke Europa eene gunstige markt is. Indigo, tabak, katoen enz. werden aldaar in groote hoeveelheid gevonden, wier qualiteit niets te wenschen overl «at. Dc heer Tetens heeft de regering en den handelstand opmerkzaam gemaakt op de voordeden, welke voor beide landen kunnen vuortvloeijen uit een levendig verkeer. De Carolinen vormen verscheidene groepen eilanden ten getale van ruim een honderdtal, oostwaaits van dc Philippijnschc eilanden. Een Duitscher, die Mexico kort geleden ver laten heeft, beschrijft den toesland des lands als zeer gunstig voor bet nieuwe keizerrijk. Volgens zijn oordeel heeft de keizer niet alleen de groote massa des volks, de Indianen voor zich gewonnen, maar is zijne populariteit zeer toegenomen nadat hij de clericale pat lij, die hem eigenlijk in het land geroepen heeft, van zich verwijderd heeft. Hij heeft de handen nu veel ruimer, terwijl de clericale partij buiten staat is ernstig tegen hem op Ie treden «laar zij hel onder hel keizerrijk in alle opzigten veel beter heeft dan onder Juarez en andere re- publikeinschc hoofdenzij moet zich dus vergenoe gen met den keizer heimelijk haal toe te dragen. De keizer is zeer werkzaamwat hij aan kracht en volharding mist, wordt geheel aangevuld door de voortreffelijke eigenschappen van keizerin Charlotte, die denzelfden poliliekcn tact en volharding van haar vader, koning Leopold van Belgie, bezit. Groningen 22 Maart. J. M onbezoldigd rijksveldwachterter standplaats Slochteren die zich hier Ier stede inocsl vertoonen otndat hij benoemd was geworden tol agent van politie alhier, werd heden morgen gearresteerd, als hebbende bij zich, tijdens «Ie in hel vorige jaar gehouden Sep. tcmbeifeestcn, schuldig gemaakt aan het arglistig ontvreemden van een jas in een logement in deze gemeente Daar genoemde J. M. thans gekleed was iu den vermisten jas, werd door een bekende, die verdacht was gehouden het feit gepleegd te hebben, van deze zaak aan de politie kennis gegeven. Assen, 23 Maart. De kolonisten Schenck en de Mooij, die onlangs nabij Veenhuizen eenen moord hebben gepleegd, zijn heden door den regler san instructie verhoord. Zij hebben de afschuwelijke daad bekend. Staphorst24 Maart. Heden vertrekken uil deze en omliggende gemeenteneen 20tal land verhuizers oin verbetering van bestaan in de Vereenigde Staten van Amerika te zoeken. Leeuwarden, 22 Maart, liet algemeen ver spreid geweest zijnde gerucht van een moord, bij Heerenveen op eene boeren dienstmeid gepleegd, heeft zich naar men verneemt gelukkig niet beves tigd. Bij de justitie te Heerenvecn was er gisteren althans nog niets van bekend. Texel, 24 Maart. Naar men van goeder hand verneemt is aan den poslschipper Kliju varende lusschen Terschelling en Vlieland, bij Zr Ms. be sluit van 15 Maart jl. eene gratificatie van (7a verleend, terwijl denzelfden poslschipper des ministers tevredenheid werd betuigd over de verdienstelijke wijze, waarop hij zich van zijne verpligtingen jegens de post-adminislratie kwijt. leder die met den onvertsaagdcu postschippcr KIijn om het gevaarlijke vaarwater lusschen Vlie land en Terschelling bekend is, en weel met welke moeijelijkheden hij vooral des winters Ie kampen heeft, alsmede hoe hij schier hel onmogelijke he proeft om de dienst uit te voeren, zal het mede gedeelde met genoegen vernemen. ■leerde, 22 Maart. In den afgeloopeu nacht werd in de buurtschap Hoorn onder deze gemeente een brutale diefstal gepleegd bij den landbouwer J. van den Beid. Uit eene kamer grenzende on middellijk aan de keuken, waar de bewoners sliepen, is eene groote kist gehaald en daaruit ontvreemd circa 400 in contanten benevens al dc daarin zich bevindende kleederen, een zilveren horologic- ketting en een bijbel met zilveren klampen. De kist heelt men lieden morgen aan den publieken weg, op een kleinen afstand van dc woning van van den Beid gevonden. De dieven zijn door een deurtje in den koestal binnen gekomen. De justitie doel ijverig onderzoek. Assendelft, 23 Maart. Gisteren is zekere B., alhier woonachtig, in verzekerde bewaring gcuumeu, beschuldigd van hel kind van zijne zuster en waarvan hij zelf vader was, te hebbeu vermoord. De mis dadiger beeft zelf de plaats aangewezen, waar hij het kind heeft begraven, na het vooraf den hals te hebben afgesneden. 's Gravenliage, 24 Maart. Alvorens de resi- denlie te verlaten, hebben HH. KK. HH de hertog en hertogin van Saksen-Weimar-Eisenacb aanzien lijke geschenken uitgereikt aan het personeel van wijlen H M. de koningin-weduwe; zoo ontvingen de jufvrouwen Kouzlol en Royndcrsieder een prachtige gouden broche tnct juwcclen en paarlen; dc jufvrouwen Mitrochi en Eeckhout ieder een gouden horologie; de heeren Gowthorpe en Zim merman ieder een gouden medaille; de heeren de Lonn en Fleischer, ieder een zilveren medaille. Ook aan bet dienstpersoneel van het paleis van Z. M. zijn rijke en prachtige geschenken aangeboden. Zeer aangedaan over het geleden verlies, zeide H. K. H. »lk geef u dit voor de trouwe en liefderijke zorgen aan mijne moeder bewezen." Bij arrest van het hof van Gelderland is de commissionair Roos uil Doesburg vrijgesproken van de beschuldiging van bedriegelijke bankbreuk, nadat hij wegens deze zaak 11 maanden preventief is gedetineerd. Deze zaak is weder een exorbitant voorbeeld van misbruik «l« r voorloopige aanhouding. Wij vinden het toch niet vereenigbaar met eene goede reglspleging dat iemand, zonder dat bij iets gedaan heeft waarvoor men kan veroordeeld worden, vele maanden, ja bijna 1 jaar van zijne vrijheid wordt beroofd Reeds meer hebben wij op misbruiken der preventieve detentie gewezen, en aangedrongen op afschaffing van dat middel van strafvordering; maar wij vinden de zaak van zoo groot gewigt, dat er niet genoeg tegen gesproken en geschreven kan worden. Breda, 22 Maart Men zal zich herinneren, dat de soldaat \V. van het hier in garnizoen liggende 5c reg inf., als verdacht van moedwillig de klee- deren eener vrouw door lucifers te hebben in brand gesloken, waardoor deze na een folterend lijden in het gasthuis is overleden, voor den krijgsraad in dc le militaire afdeeling heeft leregt gestaan. Thans verneemt men dat geene voldoende bewijzen van dal ojjste jaai»g. misdrijf zijn gevonden en dat zijne onmiddellijke invrijheidstelling is bevolen. GEMENGDE BEIilGTEN. Hoewel de Noordelijke Amerikanen belangrijke overwin ningen behaald hebben, steden ingenomen en verbrand, komt het moeijelijkstc eerst aan om de opstandelingen ten onder te brengen. Het volk van het Zuiden blijft onbuigzaam 011» zich aan hel Noorden te onderwerpen, en wil onder eene eigene Republiek komen of hun geheel land verwoester), zoodat de moorddadigste gevechten nu eerst zullen beginnen. De Sleeswijkers beginnen de vaderlijke regering van de Majesteit van Pruissen reeds moede te worden en zien dat zij een tweede Polen zullen worden. Zij verlangen dan ook niets liever dan lot Denemarken terug te kecren en hopen dat Napoleon hen daarin behulpzaam zijn zal. In Amerika hebben de gevangene het hij al het oorlogen veel beter dan de arbeiders in Nederland. In vele tuchthuizen bestaat de voeding uit brood met boter, eiken dag vleesch koflij en thee met suiker en het lezen van dagbladen is ge oorloofd. Te Londen worden plannen beraamd om den Watcrloo-dag plcgtig te vieren waarbij vele voor name Franschen als gaslen zullen genoodigd worden. Tengevolge van de weinig; medewerking der gemeente, gaat eene der beste instellingen (de Elizaschool) le B. le niet, tot groot verdriet der burgers, terwijl het gym nasium met hand en tand wordt in stand gehouden hoewel het maar weinig goeds oplevert. De volksle zingen aldaar gaan eene schitterende toekomst te gemoet, vooral als hel bestuur zorgt voor goede sprekers. Het gaat er zeer rustig toe, al zijn er slechts vijf agenten om de orde te bewaren. Te B. zit men in zak en assche over het ophanden zijnde vertrek van den muzijk- meesler, aangezien er nu velen verstoken zullen zijn om zijne talenten te bewonderen. Het leggen van eene ijzeren brug op het Maarland le Brit lie, zal aanbesteed worden op een nader te bepalen dag en plaats zoodra het geld er voor geslagen is. De jonge heeren aldaar zijn wanhopend dat jufvrouw Beth haar hart aan een ander geschonken heeft, maar zijn tevens in hun schik dat jufvrouw dik-en-vet uit Hellevoet teruggekomen is waarom een heerschap ter barer cere een groot feest geven zal. Te Roltcrd.nn is zaturdag avond omstreeks 9 ure in den Singel, nabij de Blaauwe brug. een per soon, naar men zegt ter zake eener liefdesgeschiedenis, in hel water gesprongen, doch onmiddelijk, zonder bekomen letsel, door ecnige voorbijgangers en zonder dat zich daartoe iemand le water heeft begeven er weder uit geholpen, zooilat dc held van dit amoureuze avontuur gelukkig alleen met een Maartsch koud bad is vrijge komen. Iets over het aardappelen zaaijen Over het «aardappelen zaaijen" deelt de Landbouw courant het volgende uit de Akkerbouw mede: «Het is zeer geraedzaem aerdappelen van jeugdige en kloeke soort op eenen zooveel inogelyk droogen grond le planten, en terwyl die rassen oud worden en verdwynen zyncn toevlugt te nemen tot zaeijingen. Het zaed is het naluerlyk vernicnigvuldigingsmiddel der gewassen de enting en het afzetten zyn slechts kunstmatige middelen. Door te griffelen en te hergriffelcn maekt men den boom ziek, ofschoon men schoonc en goede vruchten wint. Door al te veel en al te lang dc aerdappelen te vermenigvul digen by middel der planting van koollen die geene wortelen zyn maer wel in den grond groeijende takken welke zich met meel vullen, vermoeit men de planl en' men maekt zc ziek. Alle vyftig 0f zestig jaren vertoont zich de ziekte weder; men looft pryzen uit voor de beste genezingsmiddelcn, en telkens eindigt men met de zacijing aen le bevelen. En men heeft gclyk: men ver betert geen vervallen ras. Zoodra de knollen van goede hoedanigheid zyn, zoo als hel fruit van vervallen boomen, houdt men er aen. en dit laet zich begrypen. De ziekte openbaert zich verwoest gedurende verscheidene jaren onze aerdappelen, en nog volhardt men er in, liet oud ras te bewaren. Een gunstig jaar vertoont zich, de ziekte spaert het oud ras, en men waent zich gered. Dwaling dwaling! De gryzaerd, die heeft kunnen stand houden by eene zachte en weldadige weêrsgestehlhcid. zal by de minste weers verandering omkomen; op hein mag men niet meer staet maken, beween hem, doch denk aan zynen vervanger, want hein weder jong te maken is cene onmogelykhcid! «Maer, men zal zeggen, men heeft zaelingen zien om- komen gelyk geplante pataten. Dat is echt, maar wie zegt niy dat het zaed voortkwam van kloeke palaten? Toen van Mons werkte om nieuwe boomsoorten te winnen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1