N.° 211 Zaturdag 18 Maart 1865. 21sle Jaarg. VERGADERING ZËESCHE MEIVVSUODE en abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever, Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Anierika, bij J. QU1NTUS, te Grand Rapids, Staal Michigan. Abonnements-Prfjs: Voor beide itc a v eb. Voor 3 maanden. 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Ferschyntt Op Woensdag en Zaturdag. Ad vertentlën t 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des vooriniddags 10 ure. B u r e a u Zierikzec, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. j^ieuwslijdingen. Ewtwifta. De laalsle herigleu uil Nieuw York lonpenile lui j 2 Maart honden hel volgende in. Sherman heefl in vereeniging mei Scholefield i Columbia ingenomen en verbrand Hel gerucht is in omloop, dal Augusla is veroverd en dal Jolm- slone benoemd is lot opvolger van Beauregard. Ilardcc en Hood haasten zich om zich met hen te vcrecni- gcn. Naar luid van de berigten uit Zuid - Amerika was er nog geen aanvang gemaakt met de belegering en de blokkade van Montevideo. In die slail zelve hcerschle eenc groole gisling, daar de handelstand algemeen opkwam legen hel hesluil der regering om de sl.nl legen de Brazilianen Ie verdedigen. De handel zou daardoor oneindig meer lijden dan door eenc overgave, die loch het einde van den aanval zou wezen. JFtartfeijfe. Parijs, 11 Maart. Voor eenige dagen is een knechtje van 13 a 14 jaar, Geoige A., in de keuken van een hotel der Rue Vaugirard te Parijs, bijna geheel door rallen verscheurd Gewoon eiken ochlend op die dieren jagl le maken, kwam hij op zekeren dag op de gedachte om de keuken af le sluit en en dapper de ralten aan te vallen, die zich achler den haard verscholen hadden; hij vond echter een geduchlcn tegenstand; de ratten wierpen zich op Men gemccnschappelijken vijand en helen hem waar litinne tanden hem vallen kouden. De knaap slaakte smartelijke kielen, men kwam Ier zijner hulp toe schieten en niet zonder moeite gelukte het, hem le bevrijden. De rallen hadden zich aan hel lig chaaiu van den knaap vastgeklemd en vormden als het ware een levenden pels. De Ier hulp opgekomen bedienden van het hotel, behoorlijk gewapend, heb ben niet minder .dan zeven en dertig van die dieren gedood Baarland, 15 Maart. Gisteren morgen kalfden alhier bij den landbouwer Pols, luee koeijen op hetzelfde oogonblik, geen half minuut na malkander, iels dat bij de oudste lieden niet bekend is, rundat dit wel eenc zeldzaamheid kan genoemd worden. (Ingez Uit Assen meldt men: Kr is vermoeden ge rezen van een vreescüjk feit, dat, onder den schijn van vriendschap en gastvrijheid met verradeilijk opzet den «lood van een onschuldig slagtoffer heeft ten gevolge gehad zoo het vermoeden althans bewaarheid wordt Ken jongeling van Kockange ha<i verkeering met een ine sje van Ruinerwold. De ouders van eerslgenoemdcn waren tegen In t huwelijk De jonge dochter werd voor eenige dagen le gast verzocht, kreeg hij hel teruggaan onderweg eene geweldige buikpijn en stierf te huis gekomen onder ontzettende smarten. De gastvrouw had haar vóór het weggaan nog een ferm kop kuffij gezet, met wie weel wal er in Dit althans is zeker dal dit plotseling sterven de ergste vermoedens heeft opgewekt, ten gevolge waarvan er Vrijdag eene gereglclijke lijk schouwing heefl plaats gehad cn «le ingewanden vervolgens naar Assen zijn getransporteerd. Hel lijk is begraven. De ouders waren van weerszijde niet bemiddeld. De verdenking ligt alleen op de gastvrouw. Sint-Annaland 14 Maart. Donderdag 9 Maart was de dag waarop, vóór 25 jaren, de heer J. van der Bel zijne betrekking als Hoofdonderwijzer alhier aanvaardde. Wegens omstandigheden had hij evenwel den daarop volgenden Vrijdag bestemd, om die dag een weinig feestelijk te herdenken. Niet tegenstaande dat, gaven de ingezetenen reeds op donderdag blijken van belangstelling en achting. De volgende dag gaf daarvan nog treffender bewijzen. Oud en jong, rijk en arm beijverde zich om den algemeen geachten man met dezen voor hem hcu- gelijken dag te gaan geluk wenschen. Des morgens begaven onderwijzers en kinderen zich op den gewonen tijd naar de school. Den jubelaris wachtte hier eene aangename verrassing, men had namelijk het anders reeds fraaije schoolgebouw, eenvoudig maar smaakvol, met vlaggen en wim pels versierd. Ook den schoolkinderen wachtte eene ongewone pret; waut hun werden hier van wege den heer van der Bel eenige versnaperingen aangeboden. Nu eens zingende, dan weer etende en drinkende, bleven zij hier een paar uren bijeen, waarna men het schoolgebouw verliet, om er dieu dag niet meer in te verschijnen. Niet alleen mogt de heer van der Bel op dien dag veel belangstelling en eerbewijzingen van de ingezetenen ondervinden, (waarvan de geschenken, die hij tengetale van ruim 40 ontving, ten bewijze verstrekken), maar ook de heer school opziener uit dit district, zoowel als die uit het 2de schooldistrict gaven blijken van hunne deelneming door hem hnnne geluk- wenschingen, schriftelijk te doen geworden. Tegen den avond gingen de leden vau het gemeentebestuur met nog andere no tabelen den jubilaris aan zijn huis begroeten. De Edelachtbare heer A. J. Biercns, burgemeester dezer gemeente, sprak den jubelaris in hartelijke woorden toe, terwijl een ander lid, de Wel Edele heer J. Hoogkamer, geneesheer, hem, namens hetge- heele gezelschap, een fraai zilveren inktstel overreikte. Daarop sprak de heer van der Bel, zigtbaar getroffen, door dit blijk van achting, een kort woord en bedankte al dc aanwezigen voor hunne belangstelling en benioeijiugen ten zijnen opzigte. De meesten bleven hier tot laat in den avond bijeeu, terwijl de wijn en het aangenaam gesprek de harten vrolijk maakten. Ook de onderwijzers uit dit district bragten het hunne bij om dit feest onvergetelijk te maken. Zaturdag namiddag kwamen zij, ten getale van 18, hier bijeen, om hunne eerste gewone verga dering, in dit jaar te houden, doch tevens om de 25jarige ambtsvervulling van hun' ambtgenoot en vriend feestelijk te vieren. Nadat zij zich allen in het schoolgebouw, dat daartoe door de ijverige zorg van den heer Burgemeester goed was in- gerigt, verzameld hadden, werd de heer van der Bel door een paar leden uit zijne woning afgehaald. Zoodra hij binnentrad hief het gezelschap het 1ste vers van den bekenden 134sten psalm aan, hetgeen vooral op den jubelaris een diepen indruk maakte. Daarna rigtte de president van 't onderwijzers-gezelschap de heer I. van den Bosch, hoofdonderwijzer te Tholenhet woord tot den jubelaris en bood hem namens den schoolopziener en de onderwijzers uit dit district eene prachtige vergulde pen dule met inscriptie aan, waarna de heer van der Bel in hartelijke woorden den president en het geheele gezelschap dank zeide voor dit bewijs van hunne vriendschap en toegenegenheid. Na eenige werkzaamheden verrigt te hebben, vercenigde men zich aan een door den heer van der Bel gegeven Gollation. Behalve de gezamentlijke onderwijzers nam hieraan ook de Heer Bur gemeester deel, die, als Voorstander en Vriend van't ouderwijs en ouderwijzers, hiertoe uitgenoodigd was. Indien ooit, dan ook nu voorzeker heerschten Zeeuwsche rondheid en openhar tigheid, gepaste vrolijkheid en scherts kruidden de spijzen, terwijl menige toast op den jubilaris, op den Koningen andere hooge en lagere autoriteiten, alsmede op den bloei van 't Va derland en 't Volks onderwijs gedronken werd. Met weerzin scheidden de vrienden van elkander; maar toch ook met de bewustheid, dat de thans verloopen dag onder de genoegelijksten in het leven kon geteld worden, en wij twijfelen niet of deze feest viering zal bij allen, die er aan deel namen, nog lang in het geheu gen blijven. Wij eindigen met te beweren, dat dit feest strekt tot eere van den Heer van der Bel, wiens verdiensten als onderwijzer en als ineusch hierdoor duidelijk in het licht zijn gesteld, tot eere van het Bestuur en de Burgerij van Sint.-Aunaland, welke toonen die verdiensten op prijs te stellen, en tevens tot eere van den school opziener en de Onderwijzers in'teiland Tholen, wier onderlinge vriendschap en broedermin zich thans weder zoo treffend heeft doen zien. Waterloo op 18 Juuij a. s plcglig te vieren, waar over Napoleon op zijn knevel zit le bijten De dames te Parijs gaan nu witte muizen houden in plaats van hondjes, en dragen die in hun zak als zij bezoeken afleggen om die le vergelijken met andere van die soort. In Engeland zal liet gijzelen afge schaft worden wegens schulden, omdat dcmenschen- pakhuize» te klein worden om al de bankroetiers le kunnen herbergen De Noordelijke Amerikanen maken groole vorderingen; vele plaatsen nemen zij in en verbranden wal maar branden wil. Over leden le Parijs: de graaf de Morny, een soort van een broeder van den keizer; bij is een der rijkste van Frankrijk en de grootste steun van Napoleon. Te Leiden beeft de kastelein van eed studenten sociëteit zich in slaat vau faillissement moeten ver klaien, omdat de meeste studenten hunne schulden niet betalen, en in reglen zich beroepen op hunne minderjarigheid Zie, die snaken hebben dus een goeden aanleg om advokaat le worden Een smid en een kuiper le Z. worden aangeraden, dc lage bclrckking van geheime policie neder te leggen daar dit noch bij huu vak, iiocli bij hunne kerkelijke betrekking paslen: Een vos heeft slimme streken, Maar is soms wel eens dom Een kuiper beeft gebreken, Maar weet altijd waarom. De aclitsluiver-boer le H. moest met zijn geld toch zoo niet pronken maar liet geleende geld teruggeven, dat hij geleend heeft voor kaartspelen. Een opper knecht onder KI. wordt verzocht, zijne „verjarige schuld le Baarland te komen voldoen ,1 aar hij er anders publiek zal worden aangemaand. marktprijzen te Zierikzee. i6 Maart 1865. Boter van f 0,57y2 lol f 0,65 per 5 ons. Kip-Eijeren aan T0,57j/2 tot /'0",62,/2 per 25 slulis. Eendeneijeren f 0,65 per 25 stuks. Onder dankzegging aan allen, welke de Directie der Dorcas Vereeniging in staal hebben gesteld de onlangs gehouden VERLOTING vau Standn-erken en Voorwerpen le doen plaats hebben, worde berigt dal de opbrengst s geweest zuiver f 313,37'. GI'iUEAGDE BEltiGlEV. Keizer Napoleon geelt in een uitgegeven werk le kennen dat bij Julius Caesareven als zijn oom getracht beeft zoude willen navolgen en geheel Europa onder zijnen selieptcr brengen. Dus, een groot plan, maar om bel len uitvoer le brengen? Evenwel kan men gcwiglige gebeurtenissen Ie gemoel zien, die mogelijk op een algemeciien oorlog zullen uilloopenMaar die te veel hooi op zijn vork neemI valt ligt; zoo ook viel Caesar op den 15 Maart, 44 jaar vóór onze tijdrekening, met 23 dolksteken doorboord te Rome in de liuoge vergaderzaal door handen van zijne eigene bloedverwanten en oude vrienden Dit uiteinde mag dus Napoleon zich wel voor den geest brengen, en bedenken dat hij nog geen afgedaan werk heeft De geruchten blijven aanhouden, dat de Amerikanen onze West Indische bezittingen zullen veroveren en die met Mexico en Kanada onder ééne Republiek brengen, dat ook wel onder de droombeelden kan gerekend worden. Op vele pla.ilsen worden reeds plannen ontworpen om de SOjarigc gedachtenis der overwinning bij Weder werd ik diep getroffen door liet overlijden van mijn geliefd jongste kindje DANIëL CORNELIS BARTHOLD in den jeugdigen leeftijd van circa 14 maanden. Zai.t Bojimei,, Weduwe D. STE1NBUCH, 14 Maart 1865 Schallig Eenige en algemeene kennisgeving. Tot mijne en mijner wederzijdsche be trekkingen diepe droefheid, overleed lieden, in den ouderdom van ruim 56 jaar, mijne hartelijk geliefde Echlgenoole CLARA W1LHELMINA FAGOT, mij uit eenc veertienjarige gelukkige cchlvereeiiigiiig, vier kinderen nalatende, die in baar eene tecder zorgende Moeder missen. Dordrecht, P. L MASION. 15 Maart 1863. Eenige Kennisgeving Heden overleed na een slepende ziekte doch geduldig lijden, in den ouderdom van bijna 55 jaren mijn waarde Echtgenoot JOHANNES de KOK, Fz. zwaar treft mij op mijn gevor- deiilen leeftijd dit verlies, doch hoop le berusten in den wil van Hem, die beloofd heeft een man der weduwen te willen wezen en haar te schragen op hun inoeijelijk levenspad. I ZtERlKZEE, M DE VOS, j 16 Maart 1865 Wed Joh de Kok, Fz. Dienende deze lot algemeene en bijzondere kennisgeving aan Familie, Vrienden en Bekenden, zoo binnen als builen deze Stad. voor een vrije kamer wordt 40 cl extra betaald. Gevoelig voor de vele blijken van deelne ming, ondervonden na bel ontvangen berigt van liet overlijden van haren geliefden Echtgenoot, be tuigt de oudcrgetcckemle daarvoor baren harte- lijken dank. E. van de POLDER, Wed. L. P. Anoersson. Aan de belanghebbenden wordt bekend gemaakt dat iu bet Hervormd Diaconie w Arincngesticlit le Zierikzeegelegenheid beslaat tut opname van buitengewone bestcdelingcn volgens onderstaand tarief 1." Voor kost en inwoning, per week2. 2" Voor kost inwoning en Deeding per week - 2 20 5.° Vooi kost,inwoning, klee ding, medicijnen en ge neeskundige behandeling 2 40 4 Voor kost, bij den hiniieii- vadermet vrije kamer,vuur. licht, kleeding,medicijnen en geneeskundige behan deling, per week - 4, Dc op te nemen personen moeten zijn in ge zonden toestand en voorzien van een daagsch en zondags pak, terwijl als crilréc moet worden be taald 16, en bij overlijden f 13 voor begrafenis kosten. Voor verdere inliehiingen' kan men zich aanmel den bij den ondergctcckende, Boekhouder van voor meld geslicht. Zierikzee, J N. BROODMAN. den 17 Maart 1865. van de afdceling SCHOUWEN en DU1VELAND der Zeeuwsche maatschappij van Land bouw op Donderdag den 25 Maart e. k. des namiddags ten 1 ure, ten huize van W. G. Zand- voort, te Zierikzee. PUNTEN VAN BEHANDELING Rekening en Verantwoording over liet afgeioopen jaar. Benoeming van Leden voor liet Afdeelings- Bestuur. Mededeeling van liet Verslag, bedoeld bij art. 27 der Statuten. Ingekomen stukken, enz. Zierikzee, 17 Maart 1865. De Secretaris der A[deeling voornoemd, H. G. MULOCK HOUWER. De Notaris D. Q. de JONGE van der HALEN zal, publiek veilen en verkoopen Op Dingsdag den 21 Maart 1865 des voorinid dags ten tien ure, op dc Oude Haven te Zierikzee, nabij de Zuidliavenpoort Ecu volslagen INVENTARIS cener BROOD- BAKKERIJ, beslaande in een bnil, waarvan de trommel nieuw bekleed, trog, ijzeren doofpot ten ovenplaten en verdere bakkersge reedschappen wijders den INVENTARIS eener KRUI DE NIE RS AFFAIRE bestaande iu toonbanken winkelkasten met en zender ramen, grut zout- en oliebakken, bussen, doozen schalen en gewigten en andere roerende goederen. Eu op Woensdag den 22 Maart 1865, des voor- middags ten 10 ure, in den Zuiddijk te Brou wershaven, om contant geld Ken dito inventaris eener kruideniers affaire, mitsgaders eenige winkelwaren. De Notaris Mr. J. J ERMKRINS zal ten verzoeke van J van SPLUNTER op Dingsdag den 21 Maart 1865, 's morgens ten 10 ure, op liet dorp Haamstede, publiek presenteren le verkoopen 3 Melkkoeijen, l vette Koe 3 vette Ossen, 1 Vaars, 1 Loopvarken, 1 Karn,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1