Woensdag I Maart 1865. ËLmtxtfo*. CHE U'S asciiles ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever, Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prljs VOOII BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,G0. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Fersch|)n(i Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlëni 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 38 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zier ik zee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondene Stukken Franco. N.o 2185. 21ste jaarg. 7 ure. gliging der Kieu wstijdin gen Wij hebben reeds melding gemaakt van hel be sluit van het congres te Washington otn de slavernij af te schaffen. Dit besluit is geenszins terstond of eenparig genomen. Na ecne eene langdurige discussie werd het aangenomen met 119 legen 56 stemmen, alzoo slechts 'met weinige stemmen meer dan er voor vereischt werden, daar wijzigingen in de grond wet twee derde van de stemmen vorderen. lotus schcn ook na die aanneming is de afschaffing nog niet lot stand gebragt. De grootste moeijclijkheid vangt thans eerst aan. Drie vierden van de ge zamenlijke staten moeten dit besluit van hel con gres goedkeuren alsvorens hel als een integrerend deel van de constitutie kan worden geacht De vraag nu is: hoeveel stalen lelt de Unie, 3G of 27? Behooren de 9 staten der geconfedereerde zuidelijken al of niet tot de Unie? Uit Treviglio wordt aan hel dagblad Lombardia ecne treurige misdaad gemeldEen handwerker Prandina genaamdwerd in zijne woning met verpletterden schedel gevonden. Als dader heeft zich zekere Costojoli aangegeven die koelbloedig bekende, dal hij Prandina uit godsdiensthaat had vermoord, en wel omdat deze, op den avond van den moord eene hevige woordenwisseling met hem had gehad, waarbij de verslageuc hem verzekerde dat de evangelische partij in het naburig district Caravaggio grooic vorderingen maakte, hetgeen hij, Costojoli niet kon, noch wilde gelooven. f Italia van Turijn deelt het volgende koddige voorval mede dat ecnige dagen geleden bij een spoorwegstation plaats had. Op een bitter kouden dag verscheen een millionair in het bureau en vroeg om een plaalsbriefje van de derde klasse, tloe! mijnheer, riep de beambte die den vrek kende, vraagt gij bij zulk een weder een briefje van de derde klasse? »lk moet wel, antwoordde Harpax koeltjes, omdat er geen wagens van de vierde klasse zijn." Vergeef mij, hernam de beambte, hem een briefje overreikende, hier is er een. De geldman betaalde haasliglijk en spoedde zich om plaats te nemen. Toen nu de conducteur hem om zijn kaartje vroeg, haalde onze reiziger hel voor den dag, maar stond niet weinig op zijn neus te kijken, toen men hem vertelde dat dit kaartje niet goed voor hem was. En waarom niet? riep hij. Wel, mijnheer, het is een hondenkaartje. Westerwijtwerd, 22 Febr. Naar men ver neemt lud voor cenige dagen alhier het navolgende voorval plaats. Een alhier wonende landbouwer bad een stierkalf geslagt zonder hel te hebben aangegeven. Toen hij er bijna mede klaar was rn hel verder afhakken en wegbergen wilde, zag hij toevallig uil zijn venster, en wal zag hij toen? twee ambtenaren naderen met rasschc schreden zijne woning. Goede raad was hier duurwal aan te vangen maar onze landbouwer denkt: kort beraad, goed beraad, hij zegt legen zijne vrouw«begeef u te bed, en boud u onpasselijk," waaraan dadelijk door de ge hoorzame vrouw wordt voldaan, ten einde haren echtvriend uil zijne moeijelijke positie Ie redden waarop de landbouwer het geslagte kalf neemt en dal in de wieg onder de dekens stopt en het kleed er over, en daarna heel bedaard gaat zitten wiegen. Toen de ambtenaren de woning binnentraden, werden zij verzocht niet te luidruchtig Ie zijndaar de vrouw onpasselijk te bed ligt, en voor cenige dagen een kleintje had gekregen. Op de vraag of het een zoon of dochter was, antwoordde men een zoontje" Hierop zagen de ambtenaren de woning na. Nadat men hiermede eenigen tijd in woning en schuur bezig was geweest en niets verdachts had gevonden keerde men in de woonkamer van den landbouwer terug; op do vraag of men het kabinet ook wilde nazien, sloeg men zulks van de hand. Vervolgens vroeg de landbouwer of de liecrcu ook een klein borreltje wilden gebruiken, om eens op de kleine te drinken daar dit zoo gebruikelijk was. lil den beginne echter wilde men zulks niet, maar ten laatste op lang en vriendelijk aanhouden van onzen goeden landman slemde'inen toch voor «een kleintje." Daarop werd in geschonken, en op den jonggeborene en kraamvrouw gedronken, waarna men vriendelijk afscheid van el kander nam, zonder dat de ambtenaren iels hadden ontdekt. Geestcrcn, 23 Febr. Gepasseerde week werden in tiet naburige Wilsem (Hannover) Iwee zonderlinge huwe lijken gesloten. Een weduwnaar hield verkeering met eene weduwe aldaar. De zoon van den weduwnaar kwam gewoonlijk des avonds zijn vader terug halen, bewees bij die gelegenheid aan de weduwe hei haatdclijk zooveel vriendelijkheid en welwillendheid, dal dc zoon ten laatste den vader de loef afstak en het lusschcn hem en de weduwe lot een huwelijk kwam. De vader, daarover zeer vertoornd, ging echter thans liet hof maken aan de dochter der weduwe, en liet ge volg was dat hij ook gepasseerde week met haar in tiet huwelijk is getreden. Dal uit deze huwelijken vreemde familie-betrekkingen ontstaan en zelfs nog vreemder kunnen geboren worden, kan men ligtclijk nagaan. Assen, 24 Febr. Gisteren word op de kolonie Veen- huizen een kolonist ontslagen, die van daar vertrok met ongeveer 60. Die som schijnt de hebzucht van een paar andere kolonisten te hchhen opgewekt, althans zij deser teerden en vervolgden den ontslagen kolonist, wiens tijk later door den rijksveldwachter Dotting en een paar andere policie-agenten in liet veld lusschcn de Norger-vaart en de gestichten is gevonden zonder hoofd. Men had heul dit afgesneden en bij het lijk vond uien een klomp. Dc policie-agenten vervolgden onmiddellijk de deserteurs en arresteerden beiden. Men deelt ons mededat op dc kleedcrcn van den cencn bloedvlekken werden gevonden en dat dc andere een klomp ruiste. 's llertogcnbosch 24 Febr. Kort na dc arrestatie van den weder ontslagen eigenaar van het rendez-vous J. H. van der Hulst, circuleerde er onder de jongelui eene lijst van dc meeste hceren en dames, gehuwden en ongehuwden, welke dat buis /.ouden bezocht hebben. Zooals gewoonlijk ontbrak hel daarbij aan geen lasterbijna iedereen nam van die lijst een afschrift, vooral van dc dames, en men ontzag zich niet om die zelfs in de herbergen te verlootten cu voor te lezen Ten gevolge hiervan hebben twee gehuwde vrouwen wier namen ook daarop voorkwamen, legen zuoda- nigen gedienstigen beriglgevcr, ter zake van haar hierdoor Ie hebben blootgesteld aan de verachting en den haal barer medeburgers, eene klagt ingediend, waarvan proces-verbaal opgemaakt cu ter vervolging opgezonden is. Bij hel aanstaande vastenavondfeest zal liet over deze walgeschiedeuis aan geene intrigues ontbreken. Reeds nu hoort men daaromtrent allerlei geruchten verhalen en spreken van verschillende toebereidselen Wat het zal geven zal de tijd leeren. Eindhoven, 22 Febr. Hoe tnoeijelijk hel valt otn eene ingewortelde gewoonte af te wennen, blijkt uit hel volgende: Een gedetineerde werd dezer dagen, na volbraglcn straftijd, uit hel huis van arrest ontslagen. Een medegevangene tnaakle den bewaarder opmerkzaam, dal de ontslagene velschil lende klcedingstukkcn zou hcbhcti ontvreemd, en bij onderzoek vond men, dat hij eert linnen broek als voering in zijn gewonen broekeen hemd behoorlijk met de slippen naar binnen in zijn borstrok en ecnige paren sokken in hel kruis van zijn broek en in de voering van zijn jas had vastgenaaid zoodat hij er in beteren slaat uitkwam, dan hij er ingekomen was. Men heeft hem echter nog iu tijds betrapt en van zijne overtollige kleedingslukkcii ontlast, om later welligl in gewoon tenue, rekenschap hiervan te geven. Men had hem om zijn goed gedrag de functie van ganglooper of bijbewaarder opgedragen en in deze kwaliteit mogt het hem gelukken om zich van die klcedingstukkcn en andere voorwerpen meester te maken. Dc zucht om eeu borrel Ie drinken tegenover het huis van arrest had hein bedrogen. Ware hij doorgegaan dan welligl was de vogel gevlogen geweest. Ravestein 22 Febr. Dc vuurbol, die voor 8 dagen des avonds om C uren in den Haag en omstreken uil het N. O. naar het Z. W. werd waargenomen, is ook hier gezien op hetzelfde tijd stip en onder dezelfde omstandigheden. Met dien van verleden jaar was liet verschil, dal hij zich nu langs den horizon hewoog en welligl daardoor geen invloed had op de avondschemering en ook geen geluid van zich gaf. Een tweede zeer vreemd verschijnselwaarvan men zich geen tweede voorbeeld herinnert, is hier twee dagen later gezien op hetzelfde uur. Bij een hcldeieu volmaakt wolkeloozen hemel vertoonden zich in de nabijheid der avondster een blinkend verschijn sel in de gedaante van een slang met sterke en regelmatige bogteu en ter lengte van omstreeks 10 graden, de kronkelingen niet medegerekend. Hel bleef op dezelfde plek verbleekte en was tien minuten later geheel verdwenen. Men tracht dit verschijnsel te verklaren door aan te nemen, dat zich daar eene vederwolk bevond, wier ijskristallen dc stralen der zon bereids voor goed ondergegaan al tintelend weerkaatsen. 's Gravenhage, 24 Febr. Er zijn ecnigszins verontrustende geruchten in omloop omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den koning, welke het wenschclijk doen voorkomen, dat eetiige gerust stelling worde gegeven. H. M. de koningin moeder is sedert cenige dagen ongesteld. Nopens den toestand van II M de Koningin- moeder is lieden uitgegeven het volgende bulletin Ten gevolge cener koortsverheffing van gisteren avond, is de nacht onrustig geweest, en blijft de toestand van H. M. dc Koningin moeder dezelfde. 's Gravenhage, 23 Febr. Uit een particuliere bron verneemt men, dat zich in den loop van den dag in den toestand van H. M. de Koningin-weduwe gunstige ver schijnselen hebben voorgedaan, zoodat dc toestand der zieke ecnigcrmale minder onrustbarend is dan tot hiertoe het geval was. 26 Febr. H. M. de Koningin weduwe heeft een onrusligcn nacht doorgebragt en de toestand is minder gunstig. Werkendam26 Febr. Hoewel men bier weder vele schroef-, sloom- en andere schepen ziel passeren, is de Noord nog altijd door het op en in elkander gedreven ijs versperd, en kunnen alzoo genoemde vaartuigen hunne reis niet verder als Dordrecht vervolgen Het verdient als ecne zeldzaamheid vermeld, dat bij de laatstgehouden loling voor dc nationale militie Ie Woudrichcm, zich twee jongelingen be vonden, zijnde tweelingen, beide mannen in lengte en kragt, woonachtig Ie D., die ieder voor zich een hoog nommer trokken, cu alzoo vrij van dienst waren [Ingez Zierlkzee 28 Febr. De op gisteren avond alhier gegevcne Soiree Dcclamatoire el Musicalc door liet rbelorisch gezelschap E. N. Z. K. ten voordeele der armen van alle gezindien, beeft opgehragl de aanzienlijke bruto som van 244 Met zekerheid wordt berigt, dat dc te Breda in hechtenis genomen persoon verdacht wordt de dader Ie zijn van den in November Ie Dinleloord gepleegdcn diefstal en moord van Johanna Laven, bij gelegenheid dal dc bewoners zich ter kerk bevonden. Men verhaalt dat daags vóór dit misdrijf de verdachle persoon, een timmerman, bij hel hoofd van bel gezin geld ter leen heeft gevraagd hetwelk hem werd geweigerd, en dat daaruit voortvloeide bel plan van diefstal, die door vermoording van dal meisje, welker tegenwoordigheid in liet huis dc dader niet heeft verwacht, werd gevolgd. Ilij werd later geroepen om voor hel lijk een doodkist Ie maken en moet bij bel kisten in zwijm gevallen zijn, wal men toe schreef aan den indruk van het akelig tooneel en aan den afschrikwekkendcn toestand van het lijk. De Provinciale Groninger courant beval liet volgende: Op Woensdag den 8 Fcbruarij had te Zuidhorn de loling voor de nationale militie plaats. Bij tlie loting gebeurde onder de jongelingen der gemeente Marum 't volgendeEr werd opgeroepen Posthuma, een flinke, grooic jongeling. Wie trad naar dc tafel? Wie trok een nommer? Poslota, een voor de dienst te klein jongeling. Hij trekt een boog nommer. Toen Postrna opgeroepen wordt, verschijnt Posthuma en trekt een laag nommer. Toen eerst wordt de misslag ontdekt. De militie- commissaris laat dc nomtners verwisselen, zeggende »daar zal toch niemand iets tegen hebben Indien nu beide dc gevorderde lengte hadden en geen van beide of wel beide andere redenen van vrijstelling hadden, dan was liet hunne zaak daarin te berusten; doch nu zal een der andere lolelingen voor Poslraa moeten dienen, aangezien deze te klein is. Men vraagt of de bier gevolgde handelwijze wettig is en of gedeputeerde stalen, hiervan onderrigt, zoo danige loting zullen goedkeuren?" GEMENGDE BEttlGFEX. Dc Tweede Kamer heeft hare werkzaamheden hervat, en er zal nog al wat af te handelen zijn; als: het af schaffen van alle genieentc-accijnscn het regelen der calamiteusc polders en het afkoopbaar stellen der tienden. Mogtcn die plannen tot uitvoering kunnen worden gebragt, dan voorzeker zoude de natie wel een standbeeld moeten oprigten voor Thorbccke in zijn leven en hem in alle standen dankbaar herdenken. In Amerika is de oorlog op nieuw weder begonnen, tnaar het einde is nog niet te zien. Nooit zullen zij malkander ten onder brengen cn nooit onder één bestuur meer verecnigd worden ten ware om gemeenschappelijk den oorlog te verklaren aan Engeland cn Frankrijk. In onze Oost-Indische bezit tingen zullen dc stokslagen worden afgeschaft, die bij honderd duizenden worden toebedeeld zoo wel op witte ruggen als zwarte. Men wendt dan ook alles aan om Indië voor Nederland te behouden want zonder Indië zoude Nederland een der armste landen der wereld worden dat het nu reeds wel is, al wil men hel niet weten hoe duidelijk het overal in Nederland zigtbaar wordt. Twee leden van den gemeen te-raad te D. worden ge waarschuwd, zoo beschonken niet meer uit dc stad te gaan anders zullen zij bij de eerstvolgende verkiezing aan de beurt liggen van niet gekozen te worden. De Israëlitische dames te Zevenbergen zullen het hoofd uog op hol gemaakt worden door een ambtenaar, cn zullen bedrogen uitkomen. Twee keukenmeiden te Briellc hebben op 's konings verjaardag in de kazerne zich zoo hijzonder goed vermaakt, dat zij plan hebben om ook soldaat te worden. Te N. begint iemand nu voor dominé te spelendat hij er goed heeft afgebragt. Ook te Middelburg wordt er reeds gepreekt op de hoeken der stratendat door niemand wordt belet. Het begint er dus zoo wat naar toe te gaan als in de eerste tijden der hervorming; toen werd er soms gepreekt op de zeik dan weer in weiden, en zoo vervolgens. Jan te X, heeft met zijne wederhelft zoo verschrikkelijk slaags ge weest over opgesnoepte suiker, dat zij hare voorste tanden er bij verloren heeft; maar: Veel betalen doet zij niet, Daar er weinig overschiet; Ruslverstoren is haar werk, In liet dorp en in de kerk. Ill'tmjcrttjlu (igHfrtttb U ^tfrtbcc. geboren: 17 Febr. Een zoon van J. Bolijn en J. Flikweert. 18 dito. Een zoon van J. van der Ploeg en J. van Dijke. 20 dito. Een zoon van J. Kooijman en T. Planting. Ecne dochter van G. Matthijsse en W. van Don. 22 dito. Een zoon van A. P. van de Vate eo C. Minders. Eene dochter van J. J. Verbeke en P. Rcinenbcrg. Eene dochter van J Kramer cn J. Rodoe. 23 dito. Een zoon van C. Gloude en K. Kanaar. geiiüwp: 22 Febr. J. J. Swarts, oud 20 jaar, jm. en H. C. Wesscls, oud 21 jaar, jd. overleden: 18 Febr. J. den Bleijker, oud 22 jaar, ongeh. zoon. A. J. Bartels, oud circa 8 jaar, dochter. 19 dito! G. Luijcx, oud 6 weken, zoon. 20 dito. C. van der Hucht, oud 8 weken, dochter. £lfcvrrtenüi'u. Voorspoedig bevallen van eene welgescha pene Dochter, P. van der BAAN, geb. Mulder. Zierikzee, 26 Februarij 1865.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1