Zaturdag 11 Fe1865. Hoogmoed en vergelding! ZlllllkZIISdll NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements*Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Ferschyntt Op Woensdag en Zaturdag. Advcrtentlëni 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 33 cent. De inzending der Adverlentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zier ik zee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondene Stukken Franco. N.« 2180. 21ste jaarg. iV ie u wstijd i ngen Uil hel koningrijk Italië slroomen voortdurend monniken en nonnen naar Rome. Hunne kloosters zijn meestal opgeheven en zij onUangeu pensioen. Inlusscheii verkiezen zij voor hel mcerendeel ook nu verder in convenlen le leven. Ren bijzonder geval heeft zich le Macerala voorgedaan. Hel al daar beslaande klooster San Lorenzo is bestemd om lot wereldlijke doeleinden gebezigd Ie worden Twee nonnen weigeren cchler bepaaldelijk hel gebouw le verlaten en men licefl lol dusver geen geweld wil len gebruiken. Ren van deze beide is signora Cornaro, zuster der gravin Lovalli en afstammelinge van Calharina Cornaro, koningin van Cyprus Ook in den lijd, dal Garibaldi zich mei zijne troepen le Rome bevond en eenige kloosters lol kazernen en magazijnen had doen inrigten, waren in een er van nog slechts Iwec nonnen die weiger den hel gebouw le ontruimen. Garibaldi beval dal men haar dan ook mei rust zou latende cellen die zij bewoondenbleven lol hare beschikking, maar bet overige gedeelte van het gebouw werd geheel en al door de garibaldini ingenomen. Toen deze één dag in de kazerne hadden geleefd, waren de nonnen vertrokken, zonder dat er ccnig geweld was gebruikt. Ren zekere Thigelmans le Brussel, op heelerdaad betrapt terwijl hij een diefstal pleegde uil ecu ka binet van bloedverwanten, bij wie hij ontbijten zou, had zich door de vlugl gered Rcrsl echter had hij zijne nicht, die van zijne misdaad de getuige was, op den grond geworpen en, zoo hij meende, geworgd. Hij vlugte naar Ceroux, waar zijne jeugdige 'vrouw' woonde. Deze was alleen le huis met hun tweejarig kindje Zij ontving hem vriendelijk en vroeg schertsend of hij niets had medegebragt voor baar kind, «Waartoe, zeide bij; wij moeten nu toch allen sterven 1" De moeder, zijn driftig karakter kennende, trachtte hem tol bedaren le brengen Zij sprak hem over hun kind en over dal, hetwelk zij hem eerstdaags schenken zou. Maar de misdadige echtgenoot was onvermurwbaar. Hij begaf zich in een zijvertrek waar bet kind in zijn wicglje lag en laadde twee pistolen. l)e moeder begreep zijn voor nemen. Zij snelde haar kind te hulp en plaatste zich tusschen dit en zijn vader. Deze gaf vuur en trof zijne vrouw in de bij nu het tweede pistool op het kind af. Ditmaal schouder waardoor hare Daar bij nog zijn doel verijdeld zaglaadde bij andermaal de pistolen, nadat bij zijne vrouw en kind in bet zijvertrek had opgesloten. In baar wanhoop wrong zich de ongelukkige door een klein venster, na eerst haar kind er uit le hebben ge worpen op een vuilshoop, en vlugllc naar eene nabij zijnde woning. Toen de moordenaar het vertrek binnen trad en zijne prooi ontsnapt zag, wierp hij een blik door bet raampje en bemerkende dal hij gezien was, keerde hij terug. Ren oogenblik later hoorde men weder een schot. Hij had zich zeiven van hel leven beroofd. De wonden der moeder zijn niet gevaarlijk, eu niettegenstaande zij denzclfden avond bel leven aan een gezonden (linken knaap schonk, baart haar toestand geen zorg. Jlcereveen, 4 Fcbr. Heden werd bij vonnis der reglbank de brigadier-rijksveldwachter Schulslal schuldig verklaard en onder hel aannemen van verzachtende omstandigheden, veroordeeld lol ge vangeuisstraf voor den tijd van céne maand en betaling ecner schadevergoeding van 12,50 aan den onwettig gearresteerde. De veroordeelde is onmiddellijk van dit vonnis gekomen in hooger beroep. Katwijk aan Zee, 6 Fchr. Dezer dagen zijn in deze omstreken bij verschillende jaglopzicners wang. Woedend greep en schoot hel eveneens raakte hij haar in den kJeedcrcn vlam vatten. brandbrieven bezorgd, omdat deze hebben deel ge- nomeu aan de expeditie tegen de konijndclvers. Woudridiem, 8 Febr. Gevoelde onze Herv. Gen», al vóór jaren behoefte aan een orgel in haren kerk, daar zij zoo bijzonder voor geschikt is, dat ieder vreemdeling die haar kerkgebouw bezocht zeggen moest: jammer dat zoo eene fraaije kerk geen orgel heeft, thans is aan deze behoefte voldaan. De kerkeraad met overeenstemming van het collegie van kerkvoogden en notabelen zagen in de jongstverloopcn maand October 1864 daartoe eene gunstige gelegenheid. Immers bet orgel in de Kloosterkerk te 's Hage werd te koop aangeboden en weldra werd eene commissie benoemd oin het dcrwaarst te gaan bezigligcn en zoo hel zich in goeden staat bevond te koopen, hetwelk dan ook geschiedde. Terstond zijn door gemelde commissie maatre gelen genomen om het ten spoedigste le plaatsen, waarin zij weldra slaagden, zoodal het nu geheel en al is afge werkt, en als een pronkjuweel onze kerk versiert. Nevens gemelde commissie, die zich al dien tijd met de opbouwing enz. belast hebben, komt vooral alle lof toe aan de hceren Verweij, van den Haspel cn Scholvers, orgelmakers te Rot terdam, die zich geen moeite noch tijd ontzien hebben, om datgene te doen, dat tot verbetering en verfraaijing vatbaar was; zoodat genoemde lieeren alle lof zoowel van alle gcmcentcnaren als van heeren kerkeraad en kerk voogden worden toegezwaaid en ook volgaarne als zoodanig aan iedere gemeente die zulks te verrigten heeft, kan worden aanbevolen. Zondag 3 dezer na hel eindigen van de voormiddag godsdienstoefening niogt de gemeente uit monde van haren geliefden Lceraar vernemen dat op aanstaanden Zondag 12 Febr. des namiddags ten half drie uren, hel orgel Gode en Zijne dienst zal worden opgedragen, welks blijd schap door zigtbare teekenen op ieders aangezigt te lezen stond. Met gespannen verwachting wordt, hoe kort ook, dit tijdstip te gemoet gezien dat de gemeente zoolang en vooral in de laatstverloopen dagen gcwenscht heeft. Naar men verneemtzal het door den lieer Appel organist le Gorinchem, worden ingewijd. Ridderkerk 2 Fcbr. Een 17jarig dienst meisje, alhier wonende, door bare meesteres be knord zijnde over het omverwei pen van eene kruik met olie, ontstond hieruit een zeer hevige twist, die eindigde met de bedreiging der vrouw, dat zij de meid, als deze zich niet beier gedroeg, zou wegzenden. Hel meisje ging daarop naar de schuur orn door ophanging een einde aan haar leven le maken. Toen de vrouw baar ccnigen tijd daarna hangende vond, wendde zij, ook met hulp van een geneeskundige, alle pogingen aan om haar bel leven, dal nog niet geheel was uilgebluschl, le reddendoch vruchteloos, de ongelukkige overleed ecu paar uren daarna Rotterdam, 7 Febr. Heden morgen, even voor het vertrek van de stoomboot Cologne naar Londen, had daar een indrukwekkend looncel plaats. Eene wel gckleedc vrouw met 2 kinderen vroeg aan het bureau of niet een man cn eene vrouw, die zij beschreef, plaats hadden ge nomen. Op hel toestemmend antwoord begaf zij zich op de stoomboot cn herkende daar haar echtgenoot, die het plan scheen te hebben met de hem vergezellende vrouw naar Londen over te steken en zijne echtgenoot met 6 kinderen achter te laten. Het toonecl na de herkenning kan men zich voorstellen: De kapitein, begaan met de vrouw, verzocht de policie die twee passagiers van boord te verwijderen, waaraan werd voldaan en onder een hoerah der aanwezigen werd hunne bagage naar hel poiilie-bureau gebragt. in afwachting van nadere beschikking. Zierikzee, 9 Fcbr. Tot ons genoegen ver nemen wij, dal de stoomboot Stad Zierikzee op Zaturdag 11 dezer, des morgens ten 7 ure, van Rotterdam naar Zierikzee zal vertrekken, om Zondag 12 dezer wederom op liet geannonceerde uur ('s middags 12 ure) van bier af le varen, waai mede de dienst" heropend en in eene dringende behoefte voorzien zal zijn. Dezer dagen werd gemeld dal de tweede kamer der statcn-gcneraal den 20 dezer bare werk zaamheden zou hervatten. Tol hiertoe echter zijn de leden der kamer nog niet bijeengeroepen, maar men houdt het er voor, dat aan liet voornemen, hetwelk van af den aanvang van liet reces heeft bestaan, om de kamer bijeen te roepen legen Dings dag 21 dezer, gevolg zal worden gegeven, Te Londen heeft een man, die niet wilde dal zijne vronw eene crinoline droeghaar de deur uitgezet en de ciinoline op den haard geworpen, waarop hij petroleum gooide. Rr oustond ongelukkig brand door in den schoorsteen de reglbank heeft om het nieuwe van het geval den man tot 10 shillings in plaats van tot 5 pond sterling veroordeeld. Dezer dagen heeft gedurende de avonddienst in de Greyfriarskerk le Reading eene vervaarlijke gasontploffing plaats gegrepen, waardoor de geestelijke uit den predikstoel werd geworpen cn verscheiden zitplaatsen te gelijk met den vloer in het rond werden geslingerd en verbrijzeld. Rene vlaainsche vrouw heeft dezer dagen een kind inet twee hoofden ter wereld gebragt. Moeder cn kind bevinden zich in den besten welstand. De goessche gemeenteraad heeft in zijne jongste vergadering het bewijs geleverd, dal zijn ja ja en zijn neen neen is, daar hel voorstel van den heer Saaymans Vader, om de verbodsbepaling in de ver ordening in het belang der openbare gezondheid tegen de toelating van niet gevaccineerde kinderen op de openbare en bijzondere scholen te doen ver vallen, in allen gevalle die buiten werking te stellen voor de bijzundere scholen is eerworpen met 8 tegen 2 stemmen. De oostenrijksclie troepen, zoo schrijft men nil Mexico aan een wcenscli blad, die hier aangekomen zijn, zullen geenszins zooals de Belgen lonter jongeblozende menschcn als troetelkinderen worden behandeld. Hel eerste detachement dat 1115 man en 68 muziekanten lelt, zal eerlang naar het schiereiland Yukalau worden gezonden, waar de oorlog lusschen de Indianen en blanken heiliger wordt dan ooit. In deze geheimzinnige streek met hare prachtige, thans eerst ontdekte bouwvallen leeft een even geduchte als wreede volksstam, die zich nooit aan het europcsche juk heeft onderworpen. Uitgestrekte woestenijen bedekken het oostelijk ge deelte van het schiereiland, terwijl In het zuiden ondoordringbare wouden zich uitstrekken tol in Gua temala. Deze volksstam de Mayas, waarschijnlijk verwant aan de talrijke niet te onderwerpen Lacan- dons hebben thans weder het hoofd opgestoken cn er zal een krachtig en geoefend leger noodig zijn om hen ten onder te brengen. GEMENGDE BElUGfEX. Het onderhandelen over den vrede lusschen de Ame rikanen is geheel mislukt; de Zuidelijken willen van niets welen dan een vrij volk te zijn geheel onafhankelijk van de Noordelijken dat vader Lincoln niet verkiest te be willigen zoodat het weder op bloedige gevechten zal uilloopcn waar geen einde aan te zien is. Dus duur katoen cn goedkoope meekrap. De koningin van En geland heeft het parlement geopend, en verklaart dat de vrede in Europa niet zal verstoord worden en dat de Denen zich beginnen te schikken in hun lot. Ook heeft Hare Majesteit gezegd, dat zij onzijdig zal blijven in den Amerikaanschen oorlog, en dat ieder zijn eigen huis houden maar moet regelen, hoewel de Engelschen de voornaamste bewerkers zijn van dien burgeroorlog. De Polen zijn zoo magteloos gemaakt, dat er vooreerst geen opstand le wachten is, want de voornaamste Poolsche geslachten bevriezen thans in Siberië. In de Tweede Kamer zal hel weder hartelijk toegaan vooral over het afschaffen van alle gemeentc-accijnsen daar er nog leden zijn die liever de werkende volksklasse laten betalen dan de coupon-knippers, hoewel men overal de noodklok hoort luiden om onderstand voor een derde der bevolking. Het is dus noodig dat er goed gelet worde op degenen die geen belang in het volk stellen dat zij vertegenwoordigen, om hen als zoodanig niet meer te kiezen. Te Spij- kenis is een os aan een vaars gekoppeld en zijn gestald in een wagenmakers-winkel. Te S. zal B. waarschijn lijk een klein slijterijtje op gaan zetten tot gemak van zijn aanstaanden zwager, lid der natte gemeente. De bevolking van Rockanje moest een baas wat meerder werk verschaffen daar hij te veel tijd heeft om het knoopen- magazijn in rep en roer te brengen. Onder Noordwelle wordt Keesje aangeraden om wanneer hij meer op een gezelschap komtzich zoo mal niet te gedragen met Mieke; want, zoo met zijn fijn gezigt, brengt hij zijn gekheid aan liet licht. Een heerschap te Neuzen heeft nu in de boeken gelezen van Eva bij het licht van een lampje uit Gent. De verwaande gek aldaar zal een uitval doen op de dienstmaagd van een boer waarloc hij een timmerman tot makelaar heeft genomen. Verloren te Baarlandde goede naani van een voornaam mandie later zal genoemd worden. Een geldzieke kwast te Nis het eindelijk gelukt, door medewerking van een timmerman de dame in de fuik le krijgen die hem vroeger heeft afgekeurd; doch als mama het nu maar toestaan wilt, want dan zoude het wel zijn om do te worden. IlTgBZOlTDBlTa ST'JZZSIT. De zoon of zoster van het stof, Die praalt op eigen lol, Die meet zijn eigen krachten niet Een' nul wordt hij, in bet verschiet. Stavoren was eenmaal de stad waar de Fiicsche koningen hun verblijf hadden tevens de grootste koopstad van dal gewest. Tegenwoordig gedaald, onder den glorie, welke haar eenmaal omstraalde, schrijft men den ondergang aan de volgende Legende, geleend uit hel historisch, toe Het vrouwenzand te Stavoren. Aan bakboord in, aan stuurboord uil I Weg met dat nietig graan 1 Zoo sprak een weduwe, in satcên Met paarlen overdekt, geklcèn Vergramd een zeeman aan. Niet één in 't schatrijk Stavoren Zoo maal'loos rijk als zij, Haar schepen ploegden elke zee, En voerden van de versie reé Steeds nieuwe schatten aan. Nu breng, beval z' eens grillig, trotsch Mij, van liet Noordschc strand Het edelst wat uw oog aanschouw 1 Geen duurste prijs, die 't mij onthouw Dien mij, met goed verstand I I De scheepsvoogd had reeds lang gewikt En had nog geen besluit, In T eind Wat zou er boven 't graan, De roem van hel Noord-Oosten gaan Zijn twijfelen had uil. Hij keertzij komthij toont den schat Een proeve van zijn trouw Maarzij oulkleurd van woede en waan, Wat scheepszij hebt gij ingeladn Aan bakboord, cd'le vrouw I Aan bakboord in, aan stuurboord uit Weg, met dal kaf, in zee Is dat hel uitverkoren deel, Mij toegedacht 'I is mij te veel I Weg, met dat kaf in zee. Ach vrouwe een deel, aan ons een deel I Zoo krijt der armen loon, Wie d' armoe bijstaat in haar nood, Wint zich voor het geschonken brood Des llcercu gunst ten loon 1 Des Hceren gunst? Ik hoef ze niet 'k Ben met mijn lot te vreê, En 'k deel, die mij een aalmoes vraagt, Wanneer eu zóó, als 't mij behaagt Maar nooit om gunsten meè. Boel vrouwe I klinkt een forsclte slem, Gij boet eenmaal die schuld Uw trotsch, zij raakt ten zck'ren val, Weel, dat de dag eens komen zal, Waarop gij hecd'len zult Ik bced'lcn mensch als dezen ring, Die in mijn hand nu blikt, Wcêr uit de golven opgevischt Uw leugentaal de waarheid gist Niet eer I't juweel verzinkt. En naauw verving ten tweede maal Weer 'I licht de duisternis Daar toont, bestorven als de dood, De kok haar '1 vonkelend kleinood, Gevonden in een viscli De roede trof, en zee, cn vuur, En rampen zonder tal Bewezen aan de snoode vrouw, Die 's Heeren gunsten derven zou, Hoe hoogmoed komt ten val Satijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1