N.° 2159. Woensdag 50 November 1864. ZIERIKZEESEHE NIEUWSBODE. "en abonneert zich: In Nederlandbij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor bei re uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. AdvertcntfVn: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des voortiiiddags 10 ure. Bureau: Zicrikzce, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en In gezondene Stukken Franco. 2!sle «Faas'g. Nieuwstijdingen. De lieer Sewnnl miuisler van bnilenlamlsclic zaken, lierf! vóór ile. vei kiezing weder eene rede Ie Aiilinrn gehouden waarin hij verklaarde dal de ooi log zoolang voorlgezcl zou worden, loldal eene der parlijen lolaal uitgeput zoo zijri lie herkiezing van Lincoln ia dan nok een unrlngsprograinnia zoo naduikkelijk als In de gegeven omstandigheden sleclils mogelijk was. Wat haar vooral zoo nadruk kelijk maakl, is de overgroolc meerderheiil, waar mede hij op nieuw voor vier jaren mei het hoogsle gezag In de Unie hekleed word! lie lieer Johnston is gekozen lot vice president der Unie. Di! correspondenten tier Engotsehe dagbladen in Amerika beschrijven den verkiezingsstrijd le Nieuw-York. Over den uitslag (Ier verkiezingen in liet gehcelc overige gedeelte van tie noordelijke of door het noordelijk leger be zette zuidelijke staten kon natuurlijk te Nieuw-York niets hekend zijn. De heriglcn loopeii bijna uilsluitend over tie maatregelen, welke de regering van Washington genomen heeft omvolgens hel beweren van sommigen de democratie l.e bedwingenvolgens «anderen om de re- puhlikcinsehc kiezers tegen gewelddadig verzet der demo craten le beschermen. Eene hoofdrol speelt in diecorres- pondcntiën de gevreesde en hij de democraten gehate gene raal Butler. Het weder was voor dc verkiezing niet gnustig. Den 7 Nov. waren alle naar Nieuw-York leidende wegen tengevolge van den regen bijna onbegaanbaar. Den Ssten 's morgeus heerschte eene dikke tuist, tl te land en zee in duisternis hulde, en ten 9 ure viel een dier allanlische plasregens, die volgens den correspondent der Times mei een zondvloed in miniatuur vergeleken kan worden. Voor liet middaguur hield de regen op, ofschoon de mist bleef aanhouden. De kiezers stroomden even talrijk, zoo ftiel talrijker dan bij vroegere verkiezingen naar tie stem- bureaux. In de straten waicn geen troepen te zien doch de meeste dagbladen melden, «lat er 10.000 man op bepaalde pur.len gereed slondc.n, om in geval van oproer, binnen vijf mitrtulen lusschen heiden te kunnen komen. Behalve de tijding van het nemen van den zuidelijken sloomer Florida hoorde men geen enkel woord van overwinningen door de noordelijken behaald ofschoon uien voorspeld had daler een aantal op of voor den dag der verkiezingen bekend zoude worden en tie geestdrift der vrienden van Lincoln ten top zonde voeren. Hel eeuige'feil dat onder dc aanhangers van Lincoln hoop en vreugde gafen die van M'Clellan met haat en toorn scheen tc vervullen, was de komst van den gene raal Butler en de door hem eigen handig geteckende bekend making, dat hij op last van tien president om zekere ge beurtenissen te voorkomen, hel militair komtunndo over den staat Nieuw-York aanvaard had. Ook strekte het niet om de rust der democratische partij te bevestigen dat de generaal reeds tien 5 vóór het uilvaardigen zijner bekend making. den heer Gilbert Dean een uitstekend Nicuvv- Yorksch advokaat, in zijn hoofdkwartier li ml ontboden en hem uitnoodigde. zich over een dubbelzinnige zinsnede in zijne voor M'Clellan gehouden redevoering te verklaren. Met welk regt, vroeg men, liet tic generaal iemand voor zich komen, mei wier» hij niet persoonlijk hekend is en dien hij als hij hem wenschie le spreken, even goed in zijne woning of op zijn bureau kon opzoeken De officiële bekendmaking wasechter een voldoend antwoord op de vraag. Twee cf drie andere personen, waaronder een beurs specnlaoL die verdacht werd een verraderlijk komploL met andere onbe kende personen gesmeed tc hebben om het goud-agio in de hoogte le drijven werden door den adjudant van den gem- raal uilgcnoodigd den gevreesden Butler hunne opwach ting te maken en le toouendat zij niet verdienden naar liet lort Lafayette gezonden te worden. Doch in alle deze ge vallen kwamen de bevreesde onschuldiger! met eene waar schuwing vrij. De generaal Butler onlving zijne bezoekers zeer beleefd, in volle uniform aan de schrijftafel gezeten, meteen geladen revolver regis en een geladen dito links. Hel heeft vooral een onguustigen indruk gemaakt dat de regeling zich bezorgd had gemaakt, dal de zuidelijke vlug- telingen, die zich in Canada ophouden, op tien dwazen inval konden komen om eene expeditie naar Vermond of Maine tc ondernemen en onlusten te stichten. Dat men daarna den tiran van Niouw-Orleans" naar Nieuw-York gezon den had, was als eene verachtelijke uitvlugt en als eene bcleediging van den slaat beschouwt!. @irag.elan^. Londen, 23 Nov. Voor dc rcglbank der echt scheidingen is dezer dagen een grool schandaal der beau monde behandeld Eeuige maanden geleden had de bekende admiraal Codrington zijne echtgenoot bij dc regtbank aangeklaagd wegens overspel met kolonel Anderson en den luitenant Mildmny en des wege echtscheiding geëischt. Na een langdurig ver hoor der getuigen aan beide zijden is de zaak eindelijk beslist, en heeft de rcglbank Mevrouw Codrington aan de baar ten laste gelegde beschuldiging schuldig verklaard en derhalve den eisch van den admiraal toegestaan Mevrouw Condringlon was in Italic op gevoed en trad in 1849 met den admiraal, die veel ouder is dan zij in hel huwelijk waaruit twee kinderen zijn gesproten Langs de oostkust des lands heeft weder een geduchte storm gewoed, die onderscheiden schepen op het strand heeft gejaagd van de mees'en werd de bemanning gered, doch van sommigen kwamen eenigen der opvarenden om Het beklagenswaardigste voorval had gisteren avond hij Tynemoulh Battery Point plaats Haar geraakten de passagiers stoomboot Stanley en een schooner aan den grond en werden oogcnblikkclijk door de hoogopsluivende haren over stelptvan eerstgenoemde verloren 2U a 50 personen hel leven, lor wijl 55 door middel van toegeschoten lijnen werden geredook <le moedige manschap fier reddingboot verloor twee barer leden; van den schoo ner is niemand levend aan den wal gekomen. Arnlieiai, 24- Nov. Heden is voor hel prov. gereglshof van Gelderland behandeld de zoo vee! gerucht gemaakt hebbende zaak legen Hendrikus Lehman, Bemardns Duivelshof en Hendrik Jan Huls- heek, beschuldigd van diefstal hij nacht in een be woond huis door meer dan écu persoon, met huilen- braak en inklimming, opgevolgd door moed willigen manslag, gepleegd len huize en op den persoon van Johannes Leus, rustend pastoor, wonende onder de gemeente Neede in Gelderland Hel verhoor van getuigen en beschuldigden luagt gecne nieuwe om standigheden aan het licht, liet openhaar ministerie trachtic in zijn requisitoir, hetwelk hij aanving mei le wijzen op de omstandigheid, dat de gruwelijke misdaden in deze gepleegd waren door personen, die dezelfde godsdienst beleden als de verslagene en dus lot eene kerk behoorden, in welke der jeugd een diepen eerbied voor den priesterstand wordt ingeprent, le beloogen, dal de drie beschuldigden dezelfde straf verdienden; voor allen werd dan ook de toepassing der doodstraf geëischt. Aan ieder en beschuldigde was dour het hof een verdediger toe gevoegd. Hel openhaar ministerie repliceerde op de aangevoerde verdedigings gronden en hield de he schuldigiug vol De uitspraak is bepaald op Don derdag c k. Hliddelhurg, 25 Nov Door dc commissie uil hel prov gereglshof is o a. als caudidaat notaris toegelaten de heer J. E. Malock Houwer van Zierikzcc. Z. M. heeft benoemd tol griiïier hij het kan- longcregt te Corigene jhr. rnr. L van Ciders laatstelijk advocaat alhier. ^rierilizce, 29 Nov. Gisteren hield hel Depar tement van Nijverheid alhier eene gewone hijeen komst, we ke floor 4-7 leden werd bijgewoond Na resumtie der nolulen deelde de president mede, dal van de Iwee naviïöë boonen -waarvan in de vorige vergadering de resultaten nog niet hekend waren, één is mislukt terwijl de andere een oogst heeft opgeleverd van 158 stuks. Hierop werd eene redevoering uilgesproken waarin voornamelijk «Ie vraag werd behandeld Is Nederland vooruit don wel achterlijk bij het buitenland Het antwoord was niet zeer gunstig. De spreker stelt zich voor in eene volgende bijeenkomst middelen aan tc geven lot verbetering. Deze verhandeling werd gevolgd door eene over dc geschiedenis van den Duitschen landbouw in verbund met de algemeene geschiedenis van 1770 1850, uil hel duitsch naar G. Ch. ianyentlial. Oak dit stuk zal worden vervolgd. iMogc den levcndigen bijval der vergadering de sprekers aanmoedigen ons dikwijls op hunne pro duclcn van geest en studie te vergasten. Gedurende de pauze waren geëxposeerd eeuige zeer nel teweikle voorwerpen in kaïlon en leder, vei vaardigt! op de boekbinder jjen der heeren S. OchtmanJz en P. dc Loozc benevens cap sules voor inlegpolicn en (lesschen van verschil - lende grootte ingezonden door den heer Hul Deze capsules werden algemeen als zeer doelmatig he schotiwd. Nadat nog enkele inlichtingen op schei kundig gebied waren gevraagd en geschonken, werd de vergadering gesloten. In de Tweede Kamer van gisteren zijn de discussion over de begrootingswellen aangevangen IloofdslI en II zijn aangenomen. Een brief uil Cyprus aan een der dagbladen uil deze hoofdstad onder dagleekening van 15 October hangt een treurig tafereel op van den toestand der Circnssische vlugtelingen op dal eiland. De briefschrijver zegt Sedeil de laatste mail hadden wij wal meer levendigheid en beweging in deze plaats (Larnaca) dan wij wel gewoon zijn. De aan komst van drie schepen, die Circassischc landver huizers aanhraglen was er oorzaak van. Deze schepen waren drie kleine brikken, die met 2700 rnenschelijke wezens beladen waren. Twee derde dier ongelukkige» waren ziek en leden aan alle mogelijke kwalen. De dood had zulke vreeselijke verwoestingen aan boord dier vaartuigen aangerigt, dal van de 2700 slechts 14-00 aan land kwamen en van dezen waren nog 900 ziek Hel was een hartverscheurend gezigl, deze ongelukkigen aan land le zien zeilen, nadat zij gedurende ruim wee maanden als haringen op elkander gepakt aan boord van deze kleine schepen hadden doorgehragl, waar zij naauwelijks ruimte om te slaan hadden Gedu rende drie dagen voor hunne aankomst hadden zij geen droppel waler geproefd Toen zij geland waren, dronken velen hunner zoo gulzig, dal zij drinkende dood bleven Hunne huid was letterlijk een half duim dik mei ongedierte bedekt. Sedert hunne aankomst zijn reeds veer I i g of vijftig van de zieken bezweken. De kust is met lijken bedekt en dagelijks komen er nieuwe aandrijven Een schip flat kort na de aankomst dezer drie brikken de haven binnen liej) hrau-t hel berigl mede dat men een overgroot aantal lijken in zee had zien drijven. De onmen- schelijkheid om 2700 personen in drie kleine vaar tuigen le pakken is zonder weerga. Dc schuld ligt voornamelijk aan de zeekapiteins die naar Cir- cassie gaan, en zooveel mcnschen aan boord nemen, als zij maar op elkander kunnen pakken, terwij! zij dan hunne lading naar Konstanlinopcl brengen alwaar zij van de turksche regering pei hoofd betaald worden. Deze kapiteins verdienen schatten gelds bij hunnen kaïiibaalscheu handel, en wanneer zij eenmaal hunne slaglolFers aan boord hebben, bcrooven zij beide, levenden en stervenden van al hetgeen zij hebben. Van de aan land gespoelde» waren verscheiden, die men levend over Imord had geworpen, hetzij dal men vreesde dal zij klappen zouden of uithoofde zij zich niet wilden laten uitschudden. Voor zoo verre mij bewust is heerschl ouder hen geenc aan stekende ziekte, maar sterven zij aan uitpuilingen ten gevolge van dc doorgestane ontbering, niettegen staande uren hier alles doel om htm lijden te ver zachten G KME G DE BE H i G IE In de Tweede K.imcr is het verleden week zoo on stuimig toegegaan, dat de voorzitter «Ie twistende leden lol zwijgen moest brengen. Zelfs vermeende de baron van Zuijtcn dat bij op een zedelijke pijnbank lag, en bij zat op eer» kussen. Het afschaffen van alle plaat selijke verbruiksbelasting vindt nog al tegenstand in «ie Tweede Kamer, en wel liet meeste hij de oude gasten. Het wilt er bij die lui maar niet iri om dc lasten van een werkman op de couponknippers le brengen. Ze willen maar niet begrijpen dat zij bet en familie zijn. waarvoor 30 niillioen rente elk jaar moet opgebrngt worden; dat de tiooge scholen voor ben zijn ingerigl; dat de vetste baantjes voor ben zijn bestemddat de dijken en wegen meest door ben worden aan stuk ge reden, en voor ben moeten onderbonden worden en dat de spoorwegen en kanalen de meeste voordeden opbrengen voor de groothandelaars. Van dit alles beeft een werkman geen genot en bij moei overal aan betalen. Dus is bet i: ij niet billijk dal die ontslagen wordt vaneen lastdie niet gedragen kan worden, waardoor de algemeene ver. arming zeker moet verminderen? Maar men kan in Ne- deilanil maar bezwaarlijk overgaan om oude palen te verzetten, al staan zij nog zoo scheef. Koning Leopold beeft eerst de griep gehad, en nu heeft bij de geelzucht, hoewel «ie meeste Vorsten de geldzucht hebben. Ge logeerd geweest in den polder: een soldaat, tol groole blijdschap van moeder en tot vreugde van Pietje. Ja: En Pietje zei: o! vader lief, Ach! volg nu toch mijn raad. Als gij weer krijgt een weet of brief, Wordt dan toch maar niet kwaad. Want een soldaat is locli mijn lust, Die bad ik lang gewacht, Ik werd van hem dan ook gekust, Bij dagen en bij nacht. Een naaldridder tc Sehore wordt aangeraden om op eene volgende bruiloft gecne kanarievogels meer op een nachtspiegel le zetten. Hel praatzuchtige spiegel-da- inclje aldaar, begint bet zoo mooi le maken met de lange jassen dat de gehcelc gemeente er over geërgerd is; en nu zingt men Keetje loopt veel op dc baan Maar zij moest zoo krom niet gaan 't Past geen meisjes van fatsoen Dit bij stormweer tc doen. Ook jufvrouw K. moest zooveel misbruik van baar spraakdeel niet maken, of er zal een stuk afgeknipt worden daarom Raad men baar zeer, Om nu niet meer Zooveel te pralen Dan zullen wij Haar long nog vrij Aan T snappen talen. Eene dame uil den Nieuwen molendijk treeft een bezoek ontvangen van een ezel uil Zevenbergen en nu is men nieuwsgierig hoe liet afgeloopc.i is want een ezel die v rijdt, die schopt of bijt. Aldaar treeft eene bejaarde dienstmaagd zich zelf aangeboden om bnkkcrin te worden en beeft baren gouden ring verloren bij een pakhuis omdat bet zon donker was. Te Ballr is nu den strijd gewonnen lusschen eene winkeldame en een vodden-koop man. waarvan veel verwacht wordt. Twee dames van den Bommel worden aangeraden, wanneer zij meerder tc Oude Tonge komen zich niet te koop aan le bieden want dan zullen zij onverkocht blijven. IITG-SZOITDEUE STtTZZSuT Iets over het le Zierikzee op den 24 ATov. jl. ge vierde feest van hel vijftigjarig bestaan des bijbel- genoolschaps, afd. Schouwen en Duiveland. Dc kernachtige feestrede door den Wel Eer w. Heer M CoitSTius, predikant le Ouwei kerk, naar aanleiding van Malkus 16 15, voldeed algemeen en mei verlangen wordt hare uitgave te gemoet gezien. Het vierstemmig koraalgezang van het mannen koor kweel zich uitmuntend, hel zette de feest viering niet alleen luister bij, maar oefende diepe indrukken op veler harten Deze indrukken hadden meerdere kunnen zijn, indien er opzettelijke ge zangen voor dit feest waren vervaardigd geworden, gelijk hij liet 25jarig bestaan der afdeeling plaats had. De woorden van Psalm 150 1, Gezang 150 1 en 4- en Gezang 96, door hel zangkoor uitgevoerd, waren le oppervlakkig en le weinig van toepassing voor een zoo zeldzaam feest en voor eene zoo heilige zaak als die der bijbelverspreiding De dichtkunst zal toch met den dood van den vervaardiger der voorin (lelijke liederen, voor het 25jarig jnbilé opgesteld niet zijn uitgestorven Of was er op eene bevolking van meer dan 20,000 zielen, die Schouwen en Duiveland lelt, niet één te vinden om eeuige toepasselijke liederen voor dit feest in hel leven tc roepen Men zal loeit wel niet mogen veronderstellen dat hel hapei I aan lust of kunde, nu hel de zaak der godsdienst betreft? Hoeveel moeiten en opofferingen getróóst men zich steeds op hel gebied van kunstgenot om uil veel iels le noemen deuke men slechts aan hel gevierde muziekfeest, in de tnaand Jiniij II. Was de feestrede een woord des lij «Is, bel ware

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1