Zaturdag 19 November 186 4. 21s,e Jaarg. BEKENDMAKING. ZIEfilKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. (d Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verschynt: Op Woensdag en Zaturdag. idvertentiëm 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 «re. Bureau: Zier ik zee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. o 2156. URGEMEESTER en WETHOUDERS van Zfe- roepen diegenen opdie zich mcl het van den Beer of de Secreelmest in de neente willen belasten, om zich vóór 16 De- ber aanstaande bij hen aan te melden. Nieuws tij din gen ©wgjelaitfo. tonden» 14 November. Heden morgen ten 8 ure heeft er zijne straf ondergaan. Het was gisteren juist vijftien geleden dat hier ter stede ook een doodvonnis werd vol ken, hetwelk door eene algemeene argitatie was voorafge- cn dan ook tot eene buitengewone beweging aanleiding gaf voorzeker kwam de druktewelke destijds daarbij plaats volstrekt in geen vergelijking met die welke heden morgen in tafdstad heèrschte. "Wat hiertoe wel het meest bijdroeg, was tot op het laatste oogeublik toe zeer velen nog twijfelden of lier wel schuldig washet ontbrak zelfs niet aan Eogelschen rich in dit opzigt met de zienswijze der Duitsche vereeniging coigden. Ie openbare autoriteit had dit wel zien aankomen en om die ■D tegen liet beslissend oogenblik krachtige maatregelen geno- 1,0111 gedekt te zijn tegen alle gebeurtenissen, die zich, welligt rbij zouden kunnen voordoen. Reeds vrijdag morgen werd daats waar het schavot stond, zoo ver mogelijk door zware ken afgesloten, en wel op zoodanige wijze dat het volk overal lcine hoopjes verdeeld, en van elkander gescheiden was. Daar- kon de policie op elk punt de menigte gemakkelijker in be- icr houdenterwijl er tevens minder mogelijkheid bestond eene algemeene beweging, gelijk vroeger wel eens bij eene itraf heeft plaats gehad. )en geheelen Zondag was de gevangenis belegerd door een volks, hoewel er natuurlijk niets te zien was. Gedurende loop van den dag en den avond nam de toevloed van uur tot toe, zoodat de werklieden, die even na middernacht kwamen de afsluitingen verder te voltooijen, moeite hadden om daar- klaar te komen. Er heerschte, zoo als altijd bij zulke teregt- ÜDgen, eene ergerlijke luidruchtigheid onder die menigte, ter- de policie de handen vol had met het surveilleren van zakken- ;rs en andere kwaadwilligen, die van deze gelegenheid gebruik iten te maken om hunne ongeoorloofde praktijken uit te oefenen. zeven ure verscheen de sckerpregter op het schavot, om ir eenige toebereidselen te maken. Bij zijne komst ging er weer eeu algemeen geschreeuw op, maar daar bleef het ook bij. middels was de heer Walbaum, een Duitsch geestelijke, die Ier herhaaldelijk in de gevangenis bezocht had, omstreeks ten ire weer hij hem gekomen. Müller was vroegtijdig opgestaan ieds geheel gekleed, toen de gouverneur van Newgate met den lelijke bij hem kwam. Hij scheen op dat oogenblik zeer kalm iolkomen bereid, om zijn noodlottig uiteinde te gemoet te gaan. half acht kwamen daarop de sheriffs en onder-sheriffs in de ingenïs en begaven zich naar het gewone lokaal, waar zij vroe- bij zulke gelegenheden hun ambtsgewaad aantrokken. Thans evenwel de sheriffs alleen met den gouden ketting en de fer-slieriffs met de andere insignien van hunnen rang te voor- jn. Op hetzelfde oogenblik werd Müller door twee geregtsdie- s uit zijne cel gehaald. Bedaard en met een vasten tred stapte isschen hen beiden voort naar een ander lokaal, waar hij op ïbruikelijke wijze gebonden werd, terwijl de Lnthersche predi- Lodewijk Cappell hem toesprak, na afloop waarvau de heer s, predikant der gevangenis, het gebed voor den stervenden ide en de verdere bij zulk eene gelegenheid gebruikelijke pleg- ;tan verrigtte. Onmiddelijk daarop begon de klok der gevan- te luiden en begaf zich de stoet uit het gebouw naar de plaats 'eregtstelling. Aan het hoofd van den stoet zag men den pre nt Davis, gevolgd door den veroordeelde met den genoemden ierschen leeraar Cappell, die gestadig biddende met hem voort- ie. Müller toonde zich bij dit alles steeds nog bedaardalleen Ihet algemeen opgemerkt dat zich eene doodelijke bleekheid iijn gelaat verspreidde terwijl men nu en dan duidelijk zag, tij zich met de geestelijken tot een gebed vereenigde. Inzon- rid was dit het geval toen hij met vasten tred de trappen van thavot beklommen hebbende, zich aan de blikken der on kenbare menigte zag blootgesteld. Zij die niet te ver van de verwijderd stonden, zagen alstoen dat de predikant Cappell tem sprak. Naar men Inter vernam had deze hem op plegti- ioon gevraagd»Ik vraag u nu voor het laatstzijt gij on- ildig?" Daarop had Müller geantwoord: »Ja, ik ben onschul- Met meer klem rigtte Cappell thans andermaal tot hem Ifde vraag: »Zijt gij onschuldig?" En weder was het ant- d: »God weet wat ik gedaan heb!" »Dus weet God ook jij dit gedaan hebt?" vroeg de geestelijke weer. Op die vraag hij. Daarop zeide Cappell »Ik vraag het u nogmaals, en voor het laatst: Hebt gij die misdaad begaan P" En '%de het antwoord»Ja, ik heb het gedaan!" Dit gesprek tan geestelijke had in het Duitsch plaats gehad. Bij dit laat- *oord riep de geestelijke: »Goddank! Goddank!" en terwijl 4e beul zijn vreeselijk werk moest aanvangen, verliet Cap- 'Q diépe ontroering het schavot en gaf de sheriffs op de vraag naar Müller's laatste woorden ten antwoord, dat de veroordeelde zijne misdaad beleden had. Onmiddelijk hierna plaatste Calcraft een witte kap over het hoofd van Müller, bevestigde den strik om zijn nek en vijf secon den later was het vonnis volbragt; het hoofd van den geëxecuteerde hing dadelijk ter zijde af zoo ver men zien kou maakte het lig- chaam geen verdere beweging, zoodat het lijden zeer kort moet geweest zijn. Sedert de verschijning van den veroordeelde op de plek tot aan de ten uitvoerlegging van het vonnis waren naauwe- lijks drie minuten verloopen. Zoodra de moord op den heer Briggs gepleegd op die wijze was gewroken, begon de volksmenigte uiteen te gaan, waarbij ver schillende oploopen plaats hadden die evenweldank zij de op- gerigte barrières, geen gevaarlijk karakter konden aannemen. De volksmenigte die zich van de plaats verwijderde, werd dadelijk door eene andere menschenmassa ingenomen, die er kennelijk ge tuige van wilde wezen, dat het lijk zou worden afgenomen. Alles bijeengenomen was de aandrang van het volk evenwel niet zoo groot als bij vroegere gelegenheden, als eenige maanden geleden b. v. hij de executie van de vijf zeeroovers. Een uur later werd het lijlc afgesneden. Nadat de dood van Müller wettig geconstateerd en aan de overige wettelijke forma liteiten voldaan was, werd het lijk naar de gevangenis terugge voerd ontkleed en gekistde kist werd met ongebluschte kalk aangevuld; ten einde de ontbinding van het ligchaam te bespoe digen. Hierna had deter aarde bestelling plaats op het terrein waar reeds zoo vele groote misdadigers rusten. De letters F. M. duiden alleen de plaats aanwaar hefc stoffelijk overschot van den misdadiger rust. Müller heeft een door hem geschreven en verzegeld document achter gelaten, dat zich thans in handen van de sheriffs bevindt. Het hof zal in zijne zitting van morgen beslissen wat niet dit stuk zal gedaan worden. Zaamslag, li Nov. Heden onldckle men in de nabijheid van het gehucht Othene, in deze ge meente, het lijk van den 12jarigen jongeling Ja cobus Hofman aldaar woonachtig, hangende aan een eind louw, waarmede men de hekken der landen afsluit; zeer waarschijnlijk is net, dat hij, koewachter zijnde in zijne eenzaamheid uit speelzucht het bewsste louw heeft om den hals geslagen doch door uitglijding in de positie is gekomen, waai in men hem vond, hangende aan een paal, waarmede het hek is verbonden. Zfcrikzee, 17 Nov. In de Arnh. Ct. vindt men den volgenden brief uil Simonoseki, (Japan) dd. 10 Sept. 1864. De beleediging aan de nederlandsche vlag aange daan, is gewroken; dc schoten voor ruim een jaar op de Medusa gelosl, zijn met woeker teruggegeven, de batterijen van Nagalo geslecht, de kanonnen genomen Door spoed gedrongen, kan ik u slechts in korte trekken een overzigt van het gebeurde geven. Hel is u hekend, dal de Engelschen, Franschcn en Nederlanders voornemens waren Ie zamen tegen den landsheer te ageren en hel beleid aan den engelschen admiraal was opgedragen. Deze be noemde eenige schepen om voor twee zware hatle- rijeu te gaan liggen op zeven kabellengten (1576 el): de engelsche korvet Tartar van 20, Barossa van 20 en Leopard van 22 stukkende fransche korvet Dupleix van 12 stukken; de nederlandsche stoomschepen Metalen Kruis en Djambi (elk van 16 stukken). Maandag 5 Sept. stoomden wij naar de ons aan gewezen plaatsen er werd van de japansche batterijen niet geschoten. Naauwlijks was eclitcr van onze zijde het eerste schol gevallen, of een slerk vuur werd van den wal geopend Bedaard en goed gerigt duurde onze kanonnadc misschien een uur, toen het vuur van den wal verflaauwde en eindelijk ge heel ophield. Een flankeskader, samengesteld uit de engelsche korvet Perseus van 12, Medusa van 20 stukken en een paar gunboals, die onder sloom buiten de vuurlijn der batterijen was blijven liggen, naderde nu tot onder den wal en zond sloepen van bnord (ouder bevel van den luit. t./z. 1ste kl. de Hart) om de 16 stokken te vernagelen. Dit ge schiedde zonder verhindering der Japanners die zich uict ver van de batterijen bleven ophouden. Vier-en-twintig lijken van gesneuvelde vijanden waren in de batterij gevonden. Zonder belangrijk verlies was dc uitslag van het gevecht dus gunstig vnor de geallieerden geweest. De Tartar krpeg 21 schoten, twee door de vlag, eenige gekwclstcn door splinters, waaronder-een midshipman. DeBarossa kwam vrij. De Leopard had eenige schoten in boord, maar geen gekwetsten, de Dupleix eenige kogels in den romp; het Metalen Kruis twee dooden en drie gekweslcu door een enfilade-schot in het begin van hel gevecht, toen het schip nog met den boeg naar den wal lag; de Djambi geen gekwetsten, doch vier schoten in den romp tegen de pantsering van kabelkettingen geïm proviseerd, en twee schoten in het boord, behalve eenige granaatscherven. Dingsdag den 6dcn September waren de Tartar en Dupleix iels digler bij de tweede zware batterij van 18 stukken, die met hel aanbreken van den dag een hevig vuur opende. De Tartar kreeg eenige zwaar gekwetsten, waaronder de eerste offerer; dc Dupleix twee dooden en vier gekwetsten door een enfilade-schot. In een half uur werd die ballerij lot zwijgen gebragt. De debarkemenls-lroepen daarna geland zijnde, viel een gedeelte een fort van achteren aan en dreef de bezetting er na een kort gevecht uit; de Engelschen verloren daarbij een paar dooden en geblesseerden. Het tweede gedeelte (Franschcn en Hollanders) marcheerde ondertusschen naar een andere batterij nam die zonder tegenstand en vernagelde de stukken. De Perseus raakte aan den grondde Barossa en Leopard hieven er bij oin het schip te bewaken; 's nachts werd de vijand door congrevische pijlen op een afstand gehouden. Toen 's avonds de landingsdivisie andermaal debar- keerde, werd zij weder bestookt. Kapitein Alexan der rukte toen met een gedeelte der equipage van j de Eurijales den berg op en nam stormenderhand j eeu fort, dal met zes veldstukken bewapend was. Hij verloor daarbij vijf dooden en ruim twintig gekwetsten. Kapitein Alexander zelf kreeg een schol i in den voet De Djambi zond toen drie sloepen aan wal om geschut Ie enibarkcren. Een barkas van de Medusa met cén man dreef door den stroom naar binnen en viel den vijand in handen. Woensdag den 7den Sept. stoomden vier schepen: TartarDupleix, Metalen Kruis en Djambi naar binnen en ankerden voor Simonoseki. De stad was zoo goed als verlaten Dezelfde schepen avanceerden den Sslen naar de zuidelijkste forten op hel eiland Hikcrsina en gaven in hel voorbijgaan de volle laag. Toen er gede- barkeord werd, vond men de forten verlaten. Zes tien stukkeu geschut en een aantal draagbare wapens vielen den onzen in handen. Alles toonde aan dat dc vijand, door een panisclien schrik bevangen, de batterijen bad verlaten. 's Avonds zag men de witte vlag waaijen van een schip in de verte. Daarna werd onderhandeld. De oorlogshandelingen zullen met deze gevechten wel afgeloopen zijn. Betreffende het (orceren der straal van Simonoseki, ontlcenen wij nog liet volgende aan een brief, ge schreven aan de N. R. C. door een ooggetuige aan boord van de Djambi: «Des middags ten half een ure verliet de gehcele vloot de ankerplaats van gisteren en ten kwart voor drie ure was alles gearriveerd en geschaard in linie. Alles was in spanning wal dc batterijen zonden doen; de mondingen der stukken gaapten ons aan, totdat liet engelsche admiraalschip Euryales liet vuur opcmle op de baltcrij ito. 5 en no. 4, waarop onmiddellijk van al de batterijen geant woord werd van den wal. De schepen in de eerste linie hielden gedurende drie uren onafgebroken vuur De hoogerop gelegene batterijen allen in digle bossclien gelegen, lieten niets meer zien dan den rook der stukken en telkens zagen wij dc Japanners van uit die bossclien tegen liet gebergte gelegen, op verschillende plaatsen vuren, terwijl de schepen 16, 14 en 15 van uit de verte ook flink met hun getrokken geschut en Armstrong-stiikken er op poeijerden. Mijne plaats was gedurende liet gevecht op de campagne bij de seinen, maar nooit had ik mij kunnen voorstellen het gevoel dat ik ondervond bij de eersle scholenik verzeker u dat mijne knieën kniktenhet was een hevig vuur. Na de eersle impressie ging liet heler en zagen wij allen mol gretige blikken liet effect van de granaten op de vijandelijke batterijen. Eindelijk zweeg het Ja pansche vee, zoodat wij des avonds ten 7 ure op de campagne vergaderden en u kunt begrijpen, welk een gullen, hupschen loon er aan boord heerschip, en hoe lekker er 's nachts geslapen werd. Hartelijk dankte ik God voor mijn behoud. Wij hadden twee schoten in boord bekomen, die verder geen effect hadden; drie kogels die boven de campagne heen gingen en een tegen den ketting; gelukkig geen dooden of gekwetsten. De Tartar hail twee ge kwetsten, 50 schoten in romp en tuig, waarvan 2 door de vlag. No. 2 had twee dooden en vier gekwets ten no. 5 twee dooden en twee gekwetsten; no. 4 zes schoten in boord; no. 6 ook eenige scholen in romp en tuig. Alles was rustig, tot dal des morgens ten 5 ure een schol van den wal het alarm wcér ver kondigde. Het gevecht duurde lol 8 ureno. 2 bekwam vijf doodenno. t de 1ste officier en eeu adelborst gekwetst. Ten 9 ure waren de batterijen tot zwijgen gebragt en onmiddellijk dcbarkcerden de mariniers der schepen; de stukken werden ge nomen, en alles .verbrand, vernield en verwoest De engelsche mariniers trokken tiraillerend op van batterij no. 3 naar no. 9, waar zij zes stukken ont moetten inet een massa volk. In een oogenblik hadden zij tien dooden en 23 gekwetsten, waar onder de aanvoerder, de kapitein ter zee Alexan der, die hel fort bemerkende, riep: hoera boy's er op in hij zal waarschijnlijk zijn heen verliezen alles werd vernield en er werd tol 's avonds laat hard gevochten. De hollandsche troepen trokken van no. 4 over 8 naar no. 6 en verder in de stad, die ook in brand werd gestokenalles werd ver nield en geplunderd. Onze troepen kwamen weder ten 1 ure aan boord. Den 8slen September gingen de TartarD/ambi, Dupleix en Metalen Kruis door; de overigen moesten blijven om de Perseus Ie beschermendie onder do batterij no. 4 op droog zat Wij passeerden de naauwle, maar geen varen van den waleeu panische schrik was cr otidcr den vijand zij waren over heen gevlugt. Den 9dcn September namen wij twee batterijen, heide van 8 stukken; bijna was ik de eerste op de Dat - lerij geweest, maar dc sloep van liet Metalen Kruis was iets eerder aan wal dan wij. Dc vrede is op dit oogenblik bijna tot stand. De witte vlag waait op ieder schip en op de geslechte batterijen. Wij hebben al de stukken aan boord; de Amster dam en Medusa hebben hel lort no. 1 geslecht en de Japanners hebben hen geholpen, om de stukken aan boord te brengen. Een hollaudscli matroos is in de handen des vijands geraakt en opgeëischt. De Medusa heeft zich zeer onderscheiden in liet gevecht. Wij hebben twee Japanners krijgsgevan gen. Naar ik hoor, blijven wij hier nog een dag of acht, om vervolgens met de geheele tnagl naar Osakku op te rukken, dc batterijen Ie nemen en de stad voor den handel te openeneindelijk is tocli de zaak er door en is de overmoedige Japanner te regl gezel. Dc voorwaarden zijn: Al de stukken afgeven, den Huiluitleveren en dan zal de admiraal beginnen Ie onderhandelen. Het volk is woedend. Dc kolonel de Man gaf order tot «plunderen" en ongeloofelijk is liet Doe de woede en roofzucht zulk een hartslogt kan zijn hij een beschaafd volk in één woord, niets, niets is gespaard gebleven. GEMENGDE BEUIGTEV. Eene weduwe met hare lieve zoouljcs te M. moesten toch geene beesten slagten en het vleesch voor den ge wonen prijs verkoopen, die in de sloot huunen dood ge vonden hebben, want; Dat is nu alweer gebeurd Dat zulk vlecsch wordt goedgekeurd Maar men houdt het er toch voor Dat zij raken van het spoor, Want de nering duurt meest kort, Als men zoo bedrogen wordt. Te Fwordt eene dame aangeraden wat minder het zandhok te bezoeken en van een ander geen kwaad te spreken dan zoude zij mogelijk nog bakkcrin kunnen worden. Op den toondag te Goes heeft een juffertje

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1