Z1EMKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 9 November 1864. 21 S3. 2fsle Jaarg. Nieuwstijdingen. lÖhtUsdtlawft. HTgBBOCTDBlTa ST'JZKBIT. Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever, Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, la Woord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-AmerikaFranco New-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des vooriniddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondene Stukken Franco. Bij Cliflon in de nabijheid van Bristol is tene hangende brug voor hel verkeer geopend, die Icciils eene spanning, maar ceno van 702 voet ijdte cn 245 hoogte boven den hoogslcn waterstand lieeft. Het is de grootste cigcnllijkc kettingbrug, jic tol nog toe gebouwd is. Sedert 1 Mei 1851 lol het einde van 1863 hebben niet minder dan 1,499,642 personen Ier land met der woon verlaten. Weencti, 51 Oei. De opening van den Oos- lenrïjkschcn rijksraad is op den 16 November laslgesteld. Eene zeldzame kloostergeschiedenis geeft bier een onuitputtelijke slof tol onderhoud. De vrouw ian een ambtenaar bad in bet klooster «Het arme kind Jezus" eene dochter gedaan, om aldaar eene be schaafde cn wetenschappelijke opvoeding te erlangen. Toen zij nu dezer dagen haar kind wilde terug halen werd liet haar onder allerlei voorwendsels geweigerdDe zaak kwam voor de regtbank, die eene dagvaarding naar het klooster zond De klooster lingen zonden daarop haar zielzorger naar de regt bank die de verklaring aflegde dat de abdis met bet meisje, dal zich overigens niet meer in hel klooster bevond, zoodanig had gehandeld, als lij goed cn oorhaar oordeelde en dal hel ook •iets meer van hare moeder wilde weten Met meisje was echter volkomen te vreden mei den ilatid waarin het zich thans bevond zooals uil twee brieven naar het klooster geschreven duidelijk bleek, [leze brieven werden cellier noch aan de moeder noch aan de reglbank vertoond. In spijl van alle smeltingen der moeder, en de pogingen der regtbank, men er tot op heden niet in geslaagd de ver blijfplaats van hel verdwenen kind te ontdekken. ESelJV.Sjl, a Nov. Ecnigcn tijd geleden hebben kandelaren hier ter stede gevestigd, voor weinig ;cld liet wrak gekocht van de Engclsche oorlogs stoomboot, welke vóór cenige maanden op onze lust strandde en zonk. Nadat het hun gelukt was bel schip weder vlot te maken cn herwaarts te brengen, werd het onderzocht, en bevond men dal «och de constructie, noch de machinerie iels had Heden weldra werden proeftogten gedaan op de Eems, die in alle opziglcn volkomen naar wenscli illippen. De koopers, men mag dit onderstellen, niHen hierdoor zeer goede zaken hebben gedaan. Men is weder ijverig bezig een stoombooldicnsl 'ra hier op Londen te organiseren en hoopt, dat Ie onderneming voldoende ondersteuning zal vinden. Bet zou niet onaardig zijn, bovenbedoelde hooi op leze wijze nuttig Ie doen zijn cn het voormalige Engclsche vaartuig van tijd lot lijd aan de Engelschen 't vertooncn. Terschelling, 1 Nov. Gisteren namiddag ver- bokken van hier zekere H. S. en C. D., zijnde ttnotvader cn kleinzoon, in een roeischuitje, met ntjiplatlen naar hel Vlie. Door de branding sloeg Ie schuit om, heiden werkten de schuit regt en '((Men zich. Kort daarna kantelde de schuil weder )«i en wel met het ongelukkige gevolg dat de üoolvadcr verdronk. Na vijf en een half uur te lebben rondgezwalkt op de omgekeerde schuil lillende, werd het gekerm van C. D gehoord op ien ter roede liggend schip, waar men die onge- ttige, die den ouden man had zien verdrinken Ie vergeefs pogingen had aangewend om hem e redden, verpleegde en op den uitlegger van hel todswezen bragt. De verdronkene laat eene hulp- '(hoevende blinde weduwe na. ïwolle, 2 Nov. Mcii verneemt, dat Ds. van 'ijn en Mw. Pruimers zich thans bevinden Ie Hasting Engeland en dal Mw. van Rijn een schrijven van haren echtgenoot heeft ontvangen, waarbij deze zijn voornemen te kennen geeft, om zicii daar vooreerst te blijven vestigen. Het gerucht, dat Mw. Pruimers zich daar zoude bevinden uit vrees van door haren schoonvader te worden gegijzeld Ier zake van de door haar nog te verrigten rekening cn verantwoor ding, is even ongerijmd als ongegrond. De wer kelijke reden van haar verblijf aldaar zal niet ver Ie zoeken zijn. Kijmcgen, 4 Nov. Nadat voor een paar dagen een infanterist in zijne poging lol zelfmoord in de provoost was verhinderd heeft gisteren een ander de treurige daad ten einde gebragt, en zich uil verdriet over herhaalde toepassing van straffen voor kleine fouten in de dienst alhier door oplian - ging van het leven beroofd. Was het niet heter dat met wat minder strengheid voor die kleinig heden werd te werk gegaan Zulks dooft den lust uit voor den militairen standen leidt de ongeluk kige inferieuren tot wanhoop. Werkendam, G Nov. Gepasscerdcn Dingsdag morgen ten 8 ure werden de inwoners alhier ver ontrust door het luiden der brandklok. Builen komende vernam men al ras dal met de stoomboot de nieuwe Mcrwede de tijding was overgebragl dat in eene groote schuur in de onmiddelijke nabijheid van de bouwmanswoning de Anna-Pouwloiia hoeve genaamd slaande op den polder de Kicwilswaard, een uur bewesten Werkendam gelegen, het hooi door broeijing inwendig aan het branden wasen er alzoo ten spoedigsten hulp verlangd werd, waarop dan ook de brandspuit dadelijk scheep werd ge reden vergezeld van den Burgemeester en een ge eicel te van hel brandbesluiir hetwelk op dat tijdstip aanwezig was. Op de plants des oulicils gekomen werden onmiddellijk pogingen in liet werk gesteld om hel inwendige vuur te blusschen hetwelk dan ook dank zij de doeltreffende maatregelen van den lieer Dirlts, den Burgemeester in overleg met liet aanwezend brandbes'.utir en de ijver der manschap pen, hun na cenige uren van inspanning mogt ge lukken en alzoo de voldoening moglen smaken de woning met aanhoorighoden van een anders wissen ondergang te hebben gered. Ingez Middelburg, 4 Nov. In de zitting der pro vinciale staten van Zeeland van lieden is liet adres van de dijksdireclie van den polder Dreischor houdende verzoek om voorziening in bezwaren, welke naar haar inzien voortvloeijcn uit ecu in der tijd plaats gehad hebbende afdamming van liet verste sas in het dijkwater van dien polderge steld iu handen van gedeputeerde stalen, met nil- noodiging daaromtrent iu de eerstvolgende zomer vergadering een voorstel Ie doen. Voorts is besloten tol het indienen van een adres aan Z. M. waarin zij eene rijks subsidie verzoeken ten behoeve der Calamiteusche polders in dit gewest. Sierikzee, 7 Nov. De tweede kamer der statcn- generaal is tegen Donderdag 10 Nov. e. k. lot hervatting van hare werkzaamheden bijeengeroepen. Door den minister van binnenlandsclie zaken zijn de betrokken militaire autoriteiten uitgenoodigd tot hel in gereedheid doen brengen van detache menten, die. op de eerste aanvrage daartoe kunnen dienen tot het doen van seinschoten ingeval van buitengewone riviercorrespondenlie. Het provinciaal geregtshof van Noord Brabant heeft den aden dezer tegen de verwachting van velen Cornelia van Luxemburg schuldig verklaard aan moord van het. kind van hare nicht en veroordeeld tot de straffe des doodsuit te voeren binnen de gemeente 's Hcrlogcnbosch, niet aanplakking van een extract uit. 's hofs arrest op de hij de wet aangeduide plaatsen. Wij vernemen dal weder een drietal predi kanten: de liecren H H. van Witzenburg te Welsiim (gemeente Olsl) en W. C. Groencvelt Ie Monnikendam de naam van de derde is ons niet genoemd hunne betrekking lichlicn nedergelegd, omdat zij, voorstanders der nieuwe rigling, de leer der her vormde kerk volgens hunne overtuiging, niet langer konden verkondigen. MiddCl.) Zondag II. zijn te Groningen een paar lieden, die waarschijnlijk geen middel van beslaan hadden, doch gaarne de zamciileving wilden genieten, ge huwd en reeds den volgenden dag op reis gegaan, met het voornemen om in de kolonie van wel eindigheid te Veenliuizen of Ominerscliniis Ie worden opgenomen en alzoo de lijst van bedeelden le vermeerderen Waarlijk een schoon vooruitzigll Don lsten dezer had op den weg van De venter naar Terwolde hel volgende ongeluk plaats. De ridmeesler L le Deventer iu garnizoen, begaf zich met zijne echtgenoot, kinderen en gouvernante op weg naar Terwolde. Terwijl liet nog vroeg in den morgen cn duister was, geraakte de voerman in slaap, mei het noodlottig gevolg, dal de paarden met het rijtuig van den dijk stortten, waardoor de ridmeesler en zijne vrouw den arm braken en verder zwaar werden gewond. De gouvernante kreeg leisel aan den schouder cn ook een der kinderen eene wonde aan het hoofd, terwijl het andere evenzeer werd verwond GEMENGDE B E IU G TE X De Amerikanen hebben weder duchtig slaags geweest, waarbij de Noordelijken vier generaals hebben verloren als: een gesneuveld en drie gewond, terwijl een generaal der Zuidelijken op ééncn dag werd gewond, krijgsgevangen gemaakt en overleden dus die heeft een hangen dag gehad. De bijeenkomst van den keizer van Rusland met keizer Napoleon moet zoo hartelijk niet geweest zijn als wel wordt gemeld. Zelfs moet de Czaar zeer koeltjes gezegd hebben dat hij bij mogelijke gebeurtenissen niet onzijdig zou blijven, en toch zal hij Napoleon in hel voorjaar komen bezoeken zoo wat omstreeks dat de 50 jarige jubelc der overwinning bij Waterloo moet gevierd worden. Ook Spanje begint uit zijne klompen te springen op het groot wereldlooneelen tracht den paus in zijne wereldlijke regten te herstellen. Te Brussel wordteen trouwpak gemaakt voor eene Pruissische prinsc«, dat niet minder kosten zal dan een half millioen franc. Het is van enkel kant en heeft een sleep van vier ellen lang, en een omvang waar wel zes gewone dames in kun nen kortom het is een pakje dat men stelen zou als rnen kon. Nu het werk groolendecls gedaan is, begint men te Rotterdam over liet verhoogen van dagloon te spreken waar mogelijk den geheclcn winter over zal gesproken worden, en met den zomer het weer wel zoo blijven zal als het was; maar het geeft toch moed in den winter. Het is toch eindelijk mogen gelukken, den dader te vinden die onlangs twee naamlooze brieven geschreven heeft aan een boeren zoon le Klundcrt. die daarover naar waarde zal beloond worden. Jufvrouw Bclje te Zevenbergen wordt aangeraden zulke onwaardigheden niet meer uit le voeren, daar anders het kropdnifje er voor zal moeten boelen dat nu reeds genoeg gehaat wordt. Eene dame in de wijnstraat le Dordt moest zulke geheime wandelingen niet doen langs stille singels daar liet buurschap er kwade gevolgen van hebben kan. Twee dames te St.-Maartensdijk worden gewaarschuwd, hunne lastertongen wat in te korten of zij zullen hij name worden genoenid. Beier ware het dat zij des avonds zoo niet liepen snoepen langs de straten. Vondel te S. «noest zich wat heter uitdrukken als hij brieven schrijft voor zijne nicht aan een weduwnaar, want nu zingt men reeds: Al huilde gij op't bruilofts-fccst Waar gij onlangs op zijl geweest Omdat uw nicht van dertig jaar, Verkeerde met een weduwnaar; En sprak gij van hem laster uit, 't Verkeer is daarom niet gestuit, Maar hij keert u gelijk gij ziet, Zijn rug u toe en kent u niet. Te Gorincbem is een beurzensnijder, die een heesten- kooper op de openbare markt van zijn geld had ontlast in het pakhuis van mevrouw Themis gestopt. Mijnheer 1 Ik lieb u een wonder le melden met verzoek het te pln.it.sen. In liet Handelsblad van den vierden dezer maand, komt eene advertentie voor van Gerrit Tasscron, vleeschhouwcr le Amsterdam, die best vet ossen- vleesch verkoopt voor 22'/, cents de 5 ons. Wanneer men dus aanneemt dal bel vlecsch te Zierikzee verkocht wordt voor 35 cn 40 cents de 5 ons, dan is het wel een wonder te noemen, dat het vleesch te Amsterdam zoo veel goedkooper is dan le Zierikzee, le inecr daar er Ie Zierikzee gcene plaatselijke belasting meer bestaat. Vroeger moest er van een rundbeest van 100 waarde f 50 belasting betaald worden en nu maar f 10, en toch blijf' bet vleesch duurder le Zierik zee dan le Amsterdam, terwijl bet beste vee nog uitgevoerd wordt. O-er de kwaliteit van bet vleesch le Amsterdam en te Zierikzee zal men niet oordeclen, maar dit is zeker, dat er tc Zierikzee meerdere nuchtere kalveren geslagl worden dan vette ossen welke kluifjes ook al voor 40 cents worden verkocht. Zie, is dit geen wonder? D. Mijnheer de liedacteur Het sink geplaatst in den Nieuwsbode van deri 29 October jl, getiteldHet schoolonderwijs le Zie rikzee, mag teregt genoemd worden op het veld van rcile en slijl enz eene voorname plaats te beslaan. Volmondig moeten wij toestemmen, dat alle betoog over bet belangrijke van bet onderwijs daarin gezegd eene zekeie waarheid is; niemand zal er aan twij felen, dien hoogen schal verkregen te hebben te behouden, en met den tijd gelijken tred en voor uitgang te doen nemen, is ontegenzeggelijk waar, cn hangen van deze bet lot onzer kinderen in zedelijken cn inaalscbappclijken toestand geheel en al af, hun zelfstandig en algemeen bestaan. Schrij vers drukken, en niet dan zeer doelmatig te noemen, den wcnsch uit, dat de regering van Zierikzee, bij eene naderende beslissing over hel punt het on derwijs in Zierikzee eene besluit zal nemen zoodanig dal deze gemeente ook cuidelijk eens in bel genot van zoodanig onderwijs zal mogeil deelcn, als door liet gouvernement bepaald is, en dus iu dezen de banden is vrijgelaten. Wij lezen onder anderen bet volgende Raadplegen wij echter het treurig verleden van Zierikzee, waarin onze kinderen lot lieden nog, al dolende den wetenschappelijke!! weg zoeken, welke bun den toegang lot liet maatschappelijk leven banen moet. Dit is onzes inziens een weinig hard uitgedrukt voor mannen, welke niet zonder roem binnen Zie rikzee iu liet vak van onderwijs werkzaam waren, cn wij durven gerust zeggen: menige Zierikzeesche jongen, die van dal ontwikkelend en daarop gevolgd wetenschappelijk onderwijs heeft kunnen profileren is een knap man geworden, en bekleedt met eerc zijne beul gegevene betrekking in de maatschappij, (j) Wij nemen tol voorbeeld de school van den beer W. Dz. Bi jken ieder Zierikzeeuaar beschouwde hem niet alleen als theoretisch, maar tevens ook pracliscti, door en door kundig iu zijn vak beeft die man dan geen knappe jonge lui gevormd, wij vermeencn dat door vele van hen de proef op de som is gegeven. Al verder schuiven schrijvers de schuld niet op liet personeel der ouderwijzers binnen deze stad, en met regl, want onpartijdig moeten wij verklaren, dat zij menschen zijn, die wel waardig zijn de hun opgedragene taak te vervullen. Even eens de over hen gestelde magt, de plaat selijke school commissie, en eindelijk de regering der stad, wij kennen hij al deze ligchamen niet ecu lid, die hel belang van hel onderwijs zoude willen vcrwaarloozen. Bij de vraag welk onderwijs men in Zierikzee verlangt, is de bepaling daaraanvolgende al zeer oppervlakkig gegrond «ij meencn dit echter Ie begrijpen en gelooven dat men eigenlijk gezegd niet regl op den man aandurft, en het kind niet bij den regten naam durft noemen? en alleen de waarheid onder bedekte termen tracht voor le stellen Beslaat dit niet? (f) Wij zouden, die zoogenaamde dolers, wel eens met naam en toenaam kunnen noemen; docli die dit lezen zullen hunne eigene waarde wel gevoelen, en ofschoon nog jong, dank hebben aan dal nare onderwijs. Eilicvc op wicn dan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1