ten Woensdag 21 September 1864L. \ilie, K1GI en, i*d 11) y's N.° 2158. 21sle Jaarg. and .1 War. recle slaan. dis tens I leterre BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. tmeid TROONREDE: voorzien jSï orlering nle, ge Elceren. Broelistoirt| bediening, t 3t A A F, mei de 1B ZIEBIKZËESEHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever, Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide üitgavew. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verschyntt Op Woensdag en Zaturdag. idvertentlëni 10 cent voor eiken regel, Zegelregt voor iedere plaatsing, 33 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zterikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Huid-uitslag. Rut Melaalscbheid. Huidziekten. Scheurbuik. :hlige verzwering douloureux.) Betitj cn. ELS. 18C4. r hel Kranscli; meer dan Amsler- i bijval stelling, geen g 7'/s ure. 18C4. 1G: r liel Franscli, l unies. loopen n bedrijf. 7'/, uur. Op zaturdag den 24 dezer, des avonds 7 ure, ui er in de tusschenscbool, hoofdonderwijzer L. Ijureman, ecne zitting worden gehouden voor de liaising van Kinderen op die School, waartoe de uders of Voogden worden opgeroepen. Londen, 15 Sept. De Times wijst de Engcl- tlien die zich door handel verrijken willen naar Ihina. Vroeger gaf Indie aan de onrustige geesten miiler ons gelegenheid om tol rijkdom en grootheid e komen (zegt dat hlail) limans staat liet als fcrrein voor handelsondernemingen met onze andere boute markten gelijk. China schijnt nu liet beloofde mul voor kooplieden Ie zijn aldaar zijn nog vele jegten te vullen vele behoeften te voldoen daar lijn onze handelaren als op onontgonnen grond in lirbhen do ecrslkoineiiden fortuin gemaakt en schatten gevonden die zij om zoo te zeggen (jeclils behoefden op Ie rapen. Naar men verzekert i er in China gedurende de laatste vijf jaren meer ;elil gewonnen dan in Indie gedurende hel gansche tsla.ui van het monopolie der Oosl-lndischc Com- pgnic. Morgen wordt de Etna verwacht die den trnioedelijkcn moordenaar van den Heer Briggs aanbrengen. De Duitschc maatschappij van «cllelijke bescherming heeft in eene vergadering pslolcn om hem een der bekwaamste verdedigers ie te voegen. Dc storm van 11. Vrijdag heeft in Yorkshire veel •linde aan het te veld staande koren toegebragt gelieele iltlen garst zijn nedcrgeslagen andere hebben het joorkomen alsof het graan gedorscht is en wil men de den omploegen in de hoop dat de uitgeslagen korrels gewas voor het volgende jaar zullen opleveren. Op ander veld aten de daarop gezonden schapen zooveel liet uitgewaaide graan dat 60 of 70 derzei ven op- vvollcii als ossen en stierven. Weeitcn» 14 Sept. Men verneemtdat de Evange- sclie synode een verzoekschrift heeft gezonden aan den jizer, iu welk stuk de bezwaren cn mueijelijkhedcn, waar- fdc de Evangelische of hervormde kerk in de Duitsch- avonischc landen te worstelen heeft, zijn blootgelegd, "n liet einde van bedoeld stuk worden de volgende woorden zen Wij hopen dat het gezegende der geregtigheid des vredes door uwe Majesteit moge voltooid worden dat derhalve spoedig die maatregelen zullen worden ërordend welke het beginsel van gelijkheid voor de et, onverschillig welke erkende godsdienst dc onderdanen an U. M. belijden tot eene .waarde kunnen maken. In rlcn nachl van den 14den September heeft Joxlfeld in NVurlcmberg onder den vrijen hemel ene vergadering plaats gehad van de Heidenen, die Duilschlund ronddwalen. Volgens den berigt- rr, die zegt deze zamenkomst te hebben bijge luid, heeft zij om de drie of vier jaar 111 dezelfde (ck plaats Er werd een gemeenschappelijke altijd gehouden en verscheidene redevoeringen ir Heidenen uitgesproken. Waarover wist de be liever echter niet, (laar hij de taal des sprekers il maglig was. Mej. BAST te Zierilt7.ce, Zwolle, 15 Sept. Naar wij vernemen, zal het iger beroep van den voormaligen predikant van legen hel vonnis door de arrondissements- ibank ten zijnen lasle gewezen, op 8 Oei. c. k. r hel provinciaal geregtshof worden behandeld. - Naar wij vernemen is alhier het zekere berigl 'angen, dat de uitspraak der synode, omlrent ontzetting van Ds. van Rijn uit zijne bediening predikant bij de Ned. Herv. Kerk, kracht van 'ijsde heeft bekomen. IVerkeudam, 18 Sept. Dat het eene grootc oorzigligbeid is, kleine kinderen niet snijdende werktuigen Ie laten spelenwaarvoor men niet genoeg kan waken, bewijst wederom het volgende: Een kindje van D. K., circa 2 jaren oud, liep buiten met een mes spelen en had hel ongeluk voorover Ie vallen, met dat gevolg dat de punt van hel mes in hel oog drongwaardoor het waarschijnlijk wel voor altijd het gebruik van dat oog zal moeten missen. In deze streken zijn dit jaar bijzonder veel boomvruchten, bij name appelen cn peeren, zoo zelfs dat het sommige eigenaren Ie veel isde zoogenaamde afval te rapen, te ineer daar er thans weinig gevraag naar dal product is, zoodat men dezelve goedkoop zal kunnen koopeu (Ingez.) Middelburg, 16 Sept. Het provinciaal geregts hof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan iu de zaak van J. Hcbbelynck Hennefreund vroeger tweede commissaris van politie alhier. Hel hof heeft als wettig bewezen aangenomen dat door den beschuldigde in de zitting van het kantongeregt te Sluis eene getuigenis is afgelegd strijdig met de waarheid cn zulks des bewust cn met opzet ten nadcele van een aangeklaagdehetgeen moet worden gekwalificeerd hel afleggen van valsche getuigenis in eene boetstraffelijke of policiezaak. Het heeft den beschuldigde daaraan schuldig ver klaard en hem onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot eeuc korrektionele gevangenisstraf van drie jaren en iu de kosten van hel gediug. Tholen, 17 Sept. In 1865 werd door A. Geluk J.A.z., landbouwer enz, onder deze gemeente, een verscheidenheid in de aardappelen ontdekt en wel onder de soort der Jammen, het was een hos die grover dan de gewone gegroeid was en veel ge- drogtelijke aardappelen leverde, onder welke eene die de gcdaanle cener kikvorsch had en daarom bewaard werd In het begin van April werd deze aardappel uilgepoot cn den 15 dezer gerooid, als wanneer bleek dat deze aardappel kikker 210 stuks opleverde, waaronder 100 stuks groote en eetbare, 10 poters en 100 kleinere, te zanten wogen deze aardappelen 7 Ncd. ponden en werden er 13 min of meer weder gcdrogielijke onder de groote ge vonden, terwijl later bleek dal de smaak zoo goed was als die der Jammen. Het loof van dezen aardappel, dat de plaats waar hij stond lot een waar sieraad strekte, was 1.90 el lang en bestoud uit 65 spruiten. Zlerlkzee20 Sept. De vergadering der Stalen Generaal is gisteren door Z. M. den Koning geopend met de navolgende Mijne Heer en 1 Met dankbaarheid jegen9 de Voorzienigheid, kan ik hij de opening dezer zitting den toestand des vaderlands in het alge meen gunstig noemen. De betrekkingen met de andere mogendheden bleven op den meest gewenschten voet. De zee- en landmagtzoo in het moederland als in de Overzeesche bezittingengeven voortdurend redenen van te vredenheid. Hoewel de toestand van Oost-Indie in vele opzigten be vredigend is, heeft echter tot Mijn groot leedwezen eene hevige ziekte Java geteisterd. Het ophouden daarvan spoedig te vernemen, is mijn levendige wensch. De gevolgen van de vrijverklaring der slaven in onze West- Indische koloniën zijn, met het oog op hetgeen elders na gelijken maatregel plaats had, aanvankelijk niet ongunstig. Aan uwe overwegingen zullen de reglementen op het be leid der regering iu de koloniën Suriname en Cura9ao weder worden onderworpen. Tot vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoer in Nederlandsch Indie en tot regeling van onderscheiden onder werpen, welke met landbouw- en nijverheids-ondernemingen daar te lande in verband staan, zal ik uwe medewerking in roepen. Op het gebied der openbare werken wordt voortdurend groote ontwikkeling waargenomen, in verband daarmede breiden zich de diensten uit, die het corps van den waterstaat te be wijzen heeft en met ijver volbrengt eene hervorming van deze gewigtigen tak van bestuur is overeenkomstig de tegenwoor dige eischen voorbereid. De aanleg der staatsspoorwegen wordt regelmatig voortgezet. Het verkeer op die gedeelten, welke voor de dienst zijn ge opend, overtreft de verwachting. Ten behoeve van de aan sluiting onzer spoorwegeu aan buitenlandsche lijnen zijn met naburige staten overeenkomsten tot stand gebragt. Aan de uitbreiding van het Nederlandsche spoorwegnet, ook nu weder door concessiën voor nieuwe verbindingen bevorderd, moet verdubbelde zorg voor waterwegen en havens beantwoorden. Met voldoening zie Ik, dat de uitvoering der wet van liet middelbaar onderwijs allerwege levendige deelneming en mede werking ontmoet. De oogst, over het algemeen, hoewel niet rijk, heeft hetere uitkomsten opgeleverd dan men vermoed had. Die van de zee-, rivier- en kust-visscherijen waren voordeclig, hoewel zware stormen smartelijke offers hebben geëischt. Onze nijverheid blijft krachtig vooruitgaan. Ofschoon de oorlogstoestand, waarin enkele landen verkee- ren, uit den aard der zaak, ongunstig op den handel moest terugwerken, is het echter een verblijdend verschijnsel, dat de aanbouw van zeeschepen toeneemt. De ontwerpen van wet tot regeling van het geneeskundig staatstoezigtvan de schutterijen en van de inkwartieringen zullen u op nieuw worden voorgelegd. Ook de ontwerpen ter vervanging van het bestaande Wet boek van strafvordering zullen u weder worden aangeboden. De toestand onzer geldmiddelen laat toe, dat in de behoeften van de dienst voorzien en met schulddelging voortgegaan kan worden. De ontwerpeu van wet, welke in verband staan met eene geheele afschaffing der plaatselijke accijnsen cu andere van financiëlen aard kunnen door u worden te gemoet gezien. De regeling van 's rijks algeineene comptabiliteit zal mede in deze zitting hij u in overweging worden gebragt. Moge mijne heeren, de volvoering der gewigtige taak, tot welke dit zittingjaar ons roept, onder den Goddelijken zegen, ten meesten nutte des vaderlands strekken 1 Ik verklaar de gewone zitting der staten-generaal geopend. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter der Eetsle Kamer gedurende liet aanslaande zittingjaar, de lieer Mr. J. A. Pliilipse. Zterikzee, 20 Sept. Als vervolg op het in ons vorig No. medegedeelde betrekkelijk den te Brouwershaven plaats gehad hebbenden moord, kun nen wij nog niededecleri, dat de dader op Vrijdag avond in het huis van arrest alhier is overgebragl, na vooraf reeds zijne misdaad met hel diepste berouw te hebben beleden. Dc reden zijner gru welijke daad moet iu minnennijd gezocht worden, daar de verslagene hem den vorigen dag had te kennen gegeven niet langer met hem Ie willen verkecren De droefheid der ouders, die hun ceuig kind op zulk eene wijze uioclcn missen, is heter Ie gevoelen dan Ie beschrijven. De dader was ambtenaar bij 'srijks belastingen, gestationncerd te Haamstede, alwaar hij alle achting genoot en dus duur ieder wordt beklaagd. Zalurdag-avotid is alhier aangebragt het lijk van ecu onbekend manspersoon, hetwelk reeds iu vergevorderde» slaat van ontbinding verkeerende nabij deze kusten drijvende is gevonden. Naar de kleeding te ourdcelen, was het eéu schipper denkelijk Ie Bergen-op Zoom te huis belioorendeterwijl nog cenig geld en «en zilveren horologie bij hetzelve aanwezig waren. Den volgenden morgen is hel lijk op de iiurgeilijke begraafplaats ter aarde besteld. In dc Montreal Herald wordt melding gemaakt van een brand in eene gevangenis onder zeer noodlottige omstandigheden. Toen de cipier door een zijner knechts des naciits gewaarschuwd werd dat er brand was liep bij zelf dadelijk naar den'sheriff, die op korten tijd van daar woonde, om hulp in te roepen. Eer li ij daartoe de deur uitging, gaf hij aan zijne vrouw de sleutels en zeide tegen haar zoowel als aan den knecht, dal zij iu- middels dadelijk naar hoven moesten gaan, om te zien of de gevangenen aldaar ook gevaar liepen in welk geval zij die rncnschen maar vooreerst in veiligheid moesten brengen. De vrouw ging nu wel terstond naar hoven, doch ten gevolge van den verslikkenden rook was het haar onmogelijk den trap te bestijgen, en in liar^- verbijstering nu niet meer aan de gevangenen denkende, snelde zij terug naar beneden 0111 hare drie kleine kin deren naar buiten te brengen. Op het gerucht kwam er nu wel volk toeschieten, maar hoewel ieder de ijzing wekkende kreten der gevangenen hoorde zag niemand kans om ter redding dier ongelukkigen iels aan te vangen, daar zij zich op dc tweede verdieping bevonden, zoodat de vloer onder hunne voeten wegbrandde zonder dat iemand er bij kon komen. Bovendien was er geen enkele ladder voorhanden, die hoog genoeg was om aldaar van buiten tegen een raam te worden aangebragt. In allen haast snelden daarop eenigen naar eene kerk, die onge veer een kwartier uur gaans van daar verwijderd was, alwaar zij eene hooge ladder van daan haalden. Gelukkig kwam men daarmede nog tijdig genoeg om een man naar boven te doen klimmen die met een moker de ijzeren stijlen der tralievensters aan stukken sloeg, waarop Uvee andere moedige mannen zich een weg baanden naar den gang. alwaar de cellen zich bevonden. <>m daar te komen moesten zij eerst nog een koenen sprong wagen ter hoogte minstens van 2') voeten, waarna zij dc deuren der cellen met mokers opensloegen, ten gevolge waarvan allen zich verder langs touwen door een raam naar huilen konden laten afzakken. Inlusschen zalen er op de derde verdieping ook nog drie vrouwen ecne moeder met twee dochters gevangen. Deze konden wel hij een raam komui. doch er was geene mogelijkheid om haar aldaar met de ladder te bereiken te meer omdat de vlammen reeds uit de vensters der tweede verdieping met geweld naar builen sloegen. Het volk beneden bij liet gebouw moest het hartverscheurend hulpgeschrei dezer drie vrouwen tegen wil cn dank werkeloos aanhooren, en dit hragl zulk eene sensatie te weeg, dat velen op de knieën vielen om voor dc ongelukkigen een spoedigen dood af te smeeken. Terwijl daarop nog even de jongste zuster voor dc traliën ver scheen, om te zien of er wclligl nog redding zou opdagen, klom de predikant Barnabé, niettegenstaande bet dreigende gevaar, tegen den ladder op, om haar bekend te maken dat alle hoop vervlogen was en haar tevens zoo goed mogelijk voor het laatst een woord van godsdienstige vertroosting te doen hooren. Het schijnt dat de onge lukkigen daarop door den rook geslikt zijn, althans men zag up hetzelfde oogenblik de vlammen rondom haar ojiflikkeren zonder dat men van een van drieën bet minste geluid vernam. De drie vrouwen zalen gevangen wegens kindermoord in dier voege dal de moeder be schuldigd was een kind barer oudste dochter te hebben omgebragt terwijl de jongste dochter als medepliglige voorloopig in verzekerde bewaring was genomen. GEMENGDE BEP.IGTEX. Men kan het wel als zeker aannemen dat liet tot geen oorlog komen zalzelfs Rusland zal 230,000 krijgsknechten naar huis zenden als hebbende die slagters niet meer noodig. - Ook is er sprake van eene zamenkomst van keizer Napoleo.n met den koning van Pruissen zoodat die buren weder wat bevriend schijnen al is het niet hartelijk ge meend. Met Denemarken zal het ook wel hijspijkeren want een oorlog met Pruissen zoude een oorlog doen ontstaan tusschen de koningin van Engeland met haren zoon, den Engclschcn troonopvolger; zelfs heeft de koningin haren zoon reeds willen straffen inet huisarrest, omdat hij het grootkruis van Pruissen niet wilt dragen, waar de man gelijk in heeft want het Pruissiscbe kruis is niet om te dragen, zoo min als het Russische. Gelukkig is lord Palmerston in tijds bijgesprongen om moeder en kind te verzoenen, en nu is de prins met een gedeelte der kanaalvloot naar Koppenhage gestoomd naar zijn schoonpapa, waar hij nu bezig is met hel jagen en vis- schen. Wordt verwacht een huwelijk tusschen den Russischen troonopvolger en eene Deensche prinses; zoodat die schepsels ook al geen oorlog op het oog hebben. In Amerika blijven de zaken nog maar verward, en de vrede wordt daar hoe langer hoe onmogelijker; ze zullen daar zoo lang maar moeien vechten tot dal alle weerbare mannen gedood of verminkt zijn, en er geen geld «neer 1c krijgen is. Reeds zijn er meer dan een miliiocu belden gesneuveld, en eiken dag worden drie millioen dollars alleen door de Noordelijken vermorst, dat geld genoeg is. Iemand Ie W. heeft geprofeteerd dat er Ie X. een deur waarder op stal gezet zal wordenmaar het is daarop uitgekomen, dat een naaldridder acht gulden zal moeten betalen wegens de langheid van zijne tong. Te G. heeft ren voornaam man zich voor de rcglhank zoo be spottelijk aangesteld, dat niet alleen het publiek, maar zelfs de reglcrs zich niet kouden onthouden van lagchen cn nu zegt men: Is deze man gepromoveerd, En hooge scholen gepasseerd Een ezel is hem nog te knap, Al steekt hij soms in 't zwarte pak. Hij lijkt veel op een advocaat, Die uitroept in den vollen Raad, l)at ieder het kan hooren »Ik heb 't proces verloren Op de weeskinderen te G. mag wel wal beter loezigt gehouden worden, en vooral op kermis, daar de wegen glad zijn,cn het onverantwoordelijk zoude zijn wanneer er niogten vallen. Ook tc X. worden nieuwigheden ingevoerd; de weesjongens nl. worden op een oorlogschip verpast, zonder afscheid te mogen nemen van hunne familie. Eene dame van hooge afkomst te M. heeft niet de kermis zich hijzonder goed vermaakt met een garnalen-visschcrwaarover meer bijzonderheden worden verwacht. Te Middelharnis heeft men met de kermis I kunnen zien dat het een schrikkeljaar iswant de dames hebben de heeren gevraagd om kermis te houden en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1