11 'oensdag 11 September 1804. 2|ste Jaai-g. Nieuwstijdingen. DIJK G E SCHOT. Een WOONHUIS, AFBRAAK, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. NS en abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever, Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonncments-Prijs: Voor beide ditgaves. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 are. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondcne Stukken Franco. Parijs, 8 September. Onlangs is in een afgelegen wijk dezer hoofil- l|j(| een gruwelijk misdrijf gepleegd zoo als er maar elilcn een in de jaarboeken der criminele gescliic- ildiissen voorkomt. Een lompenzoekcr was volgens Sijnc gewoonte in den vroegen morgen uit zijne wo ning 'gegaan. Een man die eenige uren later liet' linis voorbijging zag uit ecu gebroken ruil in bel raam van den lompeuzoekrr een dikken rook dringen en boorde te gelijker tijd een hartverscheu rend gekerm van binnen. Hij vliegt in het huis !r,i|d de gesloten kamerdeur open en vindt iri de nabijheid van een brandenden hoop lompen een elfjarigen knaap «lie reeds aan liet hoofd en de banden zware brandwonden had gekregen en op hel pont stond van te stikken. Tol zijne verbazing merkte hij echter toen hij hel kind in de vrije Inch! had gehragtdal het de handen op den rug had vastgebonden Hel kind ondervraagd zijnde hoe liet in dien toestand was geraakt wilde aanvankelijk niet antwoorden maar bekende ten laatste dat zijn lader «lit zelf had gedaan en toen voor dal hij weg «ing den hoop lompen had aangestoken, Klaarblij Wijk was het doel van den oninensclielijkcn vader geweest, te doen gclnoven, dat hel kind <1 oor on raorzigtigheid brand had geslicht. De vader werd in de nabijheid zijner woning gevangen genomen waar hij van lijd lot tijd naar zijn venster uitzag om zich le overtuigen of do brand ook tot uitbarsting kwam. 's Jlertogembosch, 8 Sept. Heden is alhier duor de maréchaussee uit Udcn gevankelijk binnen gebragt zekere v d. 15., gewezen kruisheer in hel bekende klooster le St. Agatha, Hij is naar bij voorgeel!, onlangs uit dat klooster verdreven, omdat men vermoedde dat hij briefwisseling hield met den ontvlnglcn kruisheer Takken uit liet klooster le Uiiettdie zoo als men weetthans ecu proces voert tegen liet klooster le St. Agallia. d. B. Iiecfl sints zijne uitzetting uil het kloosler rondgezworven en door het vragen van liefdegiften in zijn onderhoud voorzien. Even als Takken wilde hij liet klooster le St. Agatha in regtcn betrekken doch is daarin door geldverlegenheid ieilelijk verhinderd. Hij heeft zich als landloopcr co bedelaar doen aanhouden. Voor ongeveer 20 jaren trad te Tilburg zekere jongeling iu dienst bij eeue brave niet onbemiddelde burgerfamilie V. L)c jongeling oppassend en van een goed gedraggeraakte na een paar jaren in licfiiebelrekking niet de dochter des huizes waardoor hij gedwongen werd de dienst Ie verlaten. Hij tvien hel alleen aan middelen van beslaan ontbrak om dat huwelijk le voltrekken, nam hierop het besluit om elders door onvermocidcn arbeid Ie trachten een fortuintje bijeen te brengen ten einde eenmaal liet meisje te kunnen huwen. Het is nu dea jongeling gelukt te Brussel van knecht lot baas op te klimmen en hij heeft liet eindelijk zoo ver gehragtdat hij thans als wel gezeten burger na in 17 jaren zijne beminde slechts tweemaal bij toeval te hebben gezien ter gelegenheid van onze kermis, aan deze onverwacht de hand is komen reiken om hel huwelijk waartoe voor 17 jaren was besloten, te voltrekken. Woensdag jl. heeft de ondertrouw plaats gehad. Kergen-op-Koom 8 Sopt. Als een bewijs hoedanig hel bijgeloof nog iu deze gemeente hecrsclil, kan liet volgende dienen Ecne brave en bejaarde vrouw, die sedert een aantal jaren liet beroep van baker liqefl uitgeoefend doelt nu sedert ccnigen lijd niet meer in die betrekking kan komen, uit hoofde men haar verdenkt van te kunnen loovcren en als zoodanig reeds onderscheidene malen die duivelskunst op mcnschcn, paarden en koeijen te hebben toegepast, werd gisteren onverwachts door een manspersoon van achteren aangegrepen, terwijl hij zorg droeg, dat hij zijne armen op de horst der vrouw goed gekluisd hield, en vervolgens in een huis gesleept, waar een ziek kind te bed lag, dat incu zeide, dat door haar betooverd was en dat zij moest redden, zoo zij niet levend wilde verbrand worden, waartoe reeds een groot vuur was aangelegd. Hoe ook de vrouw weende, op de knieën bad en hare onschuld licluigdc, niets zou geholpen hebben, zuo niet drie policie agenten liet huis waren binnengedrongen, die haar tegen de domme menigte beschermd en naar huis hebben gebragt. Middelburg, 9 Sept. Heden stond voor hel pro vinciaal geregtshof in Zeeland tcregt Jacobus Hcbbelynck Hcnnefrcund, oud 50 jaren, geboren te Sluis en laatst wonende te Brugge, zonder beroep, thans alhier gedc- j tineerd. beschuldigd van betafleggen van valschc getuigenis in een boetstraffelijk geding ten nadcele van een beklaagde. Na bet hooren van twaalf g'-luigen en de opgaven van den beschuldigde, beeft betopenbaar ministerie de schuldig verklaring geeischt van den beschuldigde aan bet hein ten laste gelegde feit, en veroordceling, op grond van artt. 362, 52 en 36 van bel wetboek van strafregt, en art. 207 van bet wetboek strafvordering, tot de bij de wet bepaalde straften (tuchthuisstraf van 5 tot 10 jaren). De verdediger mr. J. Egberts Rissceuw beeft bet niet hewezene van de schuld des beschuldigden trachten aan tc toonen en gckonkludccrd tot zijne onmiddelijke in vrij heid stelling. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op a.s. vrij dag des voor middags ten 10 ure. ©reischor, 9 September. In ileze gemeente is ten behoeve der personen te West Kapclle (eiland Walcherenwelke op den 10 der vorige maand door winilhoozen en hagelsljg geleden hebben aan gebouwen en veldvruchten bijeengebragt de som van f 51.50. Zierikzee, 12 Sept. De sluiting van hel tegen woordig zittingjaar van dc beide kamers der slalen- gencraal is bepaald op zaturdag 17 dezer. Zuo als men weet zal het nieuwe zittingjaar 1864-65 maandag 19 dezer worden geopend Zaturdag avond 3 Sept li. gaven de officieren van het garnizoen ter viering van de verjaring van Z. K. H. den prins van Oranje, die op zondag den 4clen inviel, een groot bal in liet lokaal de Prinsentuin te Vlissingen, waarop ook dc officieren der noord-ainerikaansche oorlogshoolen Niagara en Sacramento waren uilgcnoodigd. welke die beleefd heid door hunne tegenwoordigheid waardeerden; doch eenige minuten vóór 12 ure toen het bal in de meest vreugdvolle opgewondenheid was, lieten de heeren Noord Amerikanen de schoone danseressen, die zij lot een lancicrs quadrille hadden uilgenoodigd, zitten en maakten zich tot hun vertrek gereed, na zich zeer beleefd verontschuldigd te hebben, met de opmerking, «dat de zondag mei klokslag van 12 ure begon, en de eerbied voor de gods dienst en den rustdag hen verbood op dien dag hals of danspartijen bij te wonen." Zierikzee, 12 Sept. Het geschrift van den hoogleeraar van Oosterzee ten vorigen jarc uitge geven cn reeds in liet hoogduitsch overgebragt getiteld: Historie of Roman? liet leven van Jezus van Ernest Renan voorloopig toegelicht heeft dezer dagen de onderscheiding cener zwcedschc vertaling genoten. Zij is bewerkt door den heer Forslind te Falköping en opgedragen aan H M dc koningin van Zweden en Noorwegen die daarvoor aan den vertaler ecne gouden medaille heeft doen toekomen met liet opschrift ingenio et arti. Men schrijft uit 's Gravcnhage aan «te Etoilc Beige dat hel Nedcrlandsche ministerie tiet besluit heeft ge nomen om, onmiddellijk na de hero|icning van de zitting der kamers van de Stalen Generaal het wetsontwerp lot afschaffing van het zegel op dc dagbladen, in behandeling le brengen, znodat. hij aanneming, met 1® Januarij 1863 tiet zegel voor de binnen- en huitcnlandschc dagbladen zal zijn afgeschaft. GEMENGDE BEP.IGTEN. Als eendragt magt moet maken dan kan er in Amerika nog al wat tijd verloopen eer magt daar eendrngt zal maken. Er zijn thans twaalf par tijen, als De oorlogsgezinden, beslaande uit leveran ciers en ambtenaren, om zich verder rijk te kunnen stelen de vredeparlij omdat die van den oorlog onberekenbaar nadeel lijden de partij der oude Amerikanen, die vcrmeeiten wel een oorlog te kun nen aangaan met half Europa de slavenhouders die den oorlog moeten volhouden tol den laatsten man opgeofferd is, omdat die hun werk niet gedaan kunnen krijgen zonder slaven de eerlijke partij, die er rondweg voor uil komt, dal de slavernij moet af geschaft worden, als zijnde eene onmenschclijke in stelling eene ontevredene republickeinsche partij die liet roer van staal iu handen zouden willen heb ben omdat het in troebel water goed visschen is eeue vereenigingspartij beslaande uit het grootste schuim der gehceie wereld die niets op liet oog hebben, dan vriend cn vijand Ie plunderen eri le bestelen; de constitutionele partij, die alles op den ouden voet willen terug brengen, en alles vergelen en vergeven en de schulden zamen betalen cn dragen; nog heeft men de kopcrkleurigeu die hel onverschillig is hoe hel gaal, als er maar veel te roven valt, en nog meer partijen. Door zoo veel verschillende woel geesten, moet er weldra een president gekozen wor den die de eendragl moet herstellen. Bluedigc dagen en weken zijn er dus in menigte en op vele plaatsen te verwachten. Met liet regelen der Dcensche kweslie gaal hel ook maar langzaam voort, ducli dc Denen hebben maar weinig gewigt iu de schaal le leggen cn zullen even als de Nederlanders in de jaren van 30, zicli maar moeien schikken in hun lot. Ook te Mcclielen worden weder zotte plannen beraamd op een congres, onder de leiding van abten, paters, aalmoezeniers en verdere priesters, waaronder een voormalige jood zich bevindt. Om dit te ho- moeijelijken heeft men de dwaasheid begaan, om dit als een bedrijf tc beschouwen, en ben daarvoor een patent te doen nemen en beschrijvings-biljetlen be zorgd. Vari die biljetten was cr een ingevuld, als Welk beroep oefent gij uit Katholiek. Heeft de gepatenteerde dat beroep reeds ten vorigen jare uitgeoefend De Katholieken doen dit sedert meer dan 1800 jaren. Wanneer heeft hij zijn bedrijf aangevangen? Sedert altijd. Oefent de aangever zijn bedrijf uit in dc gemcenlc van hoogeren rang dan die hij bewoont in al de landen der wereld. Onder welke firma handcld gij De Katkolieke kerk. Welke zijn de namen en voornamen van uwe mede geassusircerdcn en liet getal der werklieden bij hen in dienst? Al de Katholieken der wereld, en men telt de/c bij honderden millioencn. Die mannen zijn dus niet verschrikt, maar tncer bespottelijk is het om daarvoor patenten op le dringen. Met het opriglen van een nationaal gedcnktecken gaat liet niet tiaar wcnsch, want er komt veel geld te kort; zoodot er weder eene collecte Ie verwachten is. De Gocssche kermis is wéér afgeloopcn, en de kermis gasten waren allen voorzien, behalve Keesje van Rilland, die is overgeschoten. Wordt ver wacht te Fort Bath het huwelijk van eene winkel dame met een koopman in vodden. Men ziel hier hoe honger men klimt, hoe lager men valt. De Duitsche machinist le O is per abuis in een kelder geland, en wat daar verder is geschied dat weet men, maar dat zegt men niet, of Wimpje zoude het moeten doen, die het zeer goed weet. Te Zaa. wordt ten tooneele verwacht De verliefde kapitein, of de gevolgen van te veel visiten op de nieuwe ankerplaats, waarna liet raadsel zal opgelost worden. Ecne dame van Scliorc heeft le Krui ningen wezen visschen om een mol tc vangen maar liet beestje wou niet hijten. Ook heeft een juffertje van Fijnaart naar Zevenbergen geweest, om zich aldaar te verpassen, dat collier niet heeft willen gelukken. Tannetje te Melissant wordt aangeraden, zoo veel de kermissen niet le bezoeken, daar dit verkeerd zal uitkomen. Een wagenmaker tc N. heeft nog geen krimp, en laat Anlje nogmaals vragen of zij niet voor hem te spreken is door lus- schenkomst van een molenarin, doch alles tc vergeels. Bevallen van ecne Dochter, P. J RINK- LER, Eclitgenoot van Zierikzee, A. van BLOPPOEL, Az. 10 September 1864. De CENTRALE DIRECTIE van Sc hou we»fiurgh en IVestlaud, maakt hij deze bekend dat door baar op den derden October 1864 en volgende dagen S C SI O IJ IV I X G zal worden gehouden 1. Op liet Schoonmaken der Waterleidingen, Vaarten, Dammen en Zijlen. 2. Op alle Belemmering van Walerartoop door Dammen, Verondieping of Verstopping van Zijlen Oor, Riet en Sek, in die uil- walcringsslolen, waarvan de bednlving in de jaren 1857 lol en met 1865 bij circulaire bepaald is voorgeschreven. 5. Op hetgeen door haar bij hare circnlaircn van 24 Maart en 14 April 1864 omtrent liet Bedelven van Sloten dc Inrigting der Landlioofden en liet leggen van Zijlen ui de dammen, is voorgeschreven. Zierikzee, 8 September 1864. De Centrale Directie voornoemd, B. C CAU, Voorzitter. J. L de JONGE, Onto. Griffier. De ONTVANGER GRIFFIER van de Polders Schouwen c. a. cn Vier Bannen herinnert bij deze belanghebbenden aan de betaling van liet door hen verschuldigd achterstallig Dijligcschot over 1864. Zierikzee, 9 September 1864. De Ontvanger Griffier voornoemd J. L. de JONGE De Notaris Mr. J. J. ERMERINS zal, ten verzoeke van JAN van der HAVE, op Vrijdag den 16 September 1864, 's namiddags ten 5 ure, in de herberg »de Meebaal" te Nieu- toerkerk, publiek presenteren te verknopen Erve cn Tuin, staande cn gelegen aan de oost zijde van den Molendijk te Nieuwer kerksectie M, in Nos. 369 en 570, groot 2 Roeden 22 Ellen. Een Schuurtje, Erve en Tuin, staande en gelegen als voren sectie M, in Nos 569 en 570, groot 1 Roede 61 Ellen. En 2 Roeden, 16 Ellcu Tuin, gelegen als voren, sectie M, in Nos. 369 en 370. Nadere information te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. De Notaris J. M. BOUVIN, zal, op Dingsdag den 20 September 1864 des voormiddags ten 10 ure Ie Zierikzeeaan de zuidzijde van de Oude Haven, publiek presenteren te verkonpen eene aanzienlijke partij bestaande in Kozijnen met ramen cn blinden, een lloofddeiirkozijn met deur eu putraam, drie stel Kamen met paneelbiindcn. Deur kozijnen met deuren beschotwerken lat - werken, ramen, planken, bindtcn, stijlen, leggers, brandhout cn andere goederen meer, daags te voren te zien. De Notaris L>. Q df, JONGE van der HALEN zal, ten verzoeke van den Bur gemeester van Bruinisse, in diens qualiteil van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1