Woensdag 51 Augustus 1861. 21ste Jaarg. N.° 2155. The Bloody Week! riot, murder and arson, Nieuwstijdingen. iPuntsdilanfr. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever, Bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. Id Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Ferschynts Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlëni 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Adverlentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Hoor den Boekdrukker P. de LOOZE Ie Zierikzee is op den 27 Augustus jl nan Jet Gemeentebestuur zijner woonplaats vertoond een Engelscl) Boekwerk, getiteld a fall account of dc wholesale outrage on Life and Property, ACCURATELY PREPARED FROM OFFICIAL COURCES, B Y EYE WITNESSES. New-York, 18G5. wat. Wij zijn uit een goede bron te weten gekomen, dat die 666,667a wegens af lossing van een renteloos voorschot van f20,000 aan de voormalige vissclierij door koning Willem I gedaan, niet aan de koninklijke erven worden betaald, maar aan den Staat. Vader Willem beeft dus niet geleend uit zijn eigen beurs aan de Zierikzeesche visscherij, veel minder gegeven, dat toch altijd gedacht is geworden. Maar hoe dit ook is, dat de Stad verpligt is die geleende gelden terug te moeten geven, is onmogelijk. Als borg kan het niet wezen, want een' Stad mag geen borg zijn, voor nie mand. Dan ter zake: Kort na de herstelling van Neêrlands onafhankelijkheid, werd er in 1816 een plan ontworpen tot het oprigten eener isscherij, om zoo veel mogelijk Zierikzee tot zijn ouden bloei terug te brengen. Om dit edel doel te bereiken werden Obligation uitgegeven a 4- pet. tot het bouwen van 16 schepen doch men heeft het niet verder kunnen brengen dan elf, die gekost hebben p. m. 170,000. Omstreeks 1820 kwam er reeds veel schuld, en er werd besloten Willem I den nood te kennen te geven en om ondersteuning te verzoeken. Tot dat einde werd er eene deputatie van drie leden uit de commissie (f) afgevaardigd in 1821, en hadden het geluk ƒ20,000 los te maken. Toen den aap binnen was werd er een feest gevierd door de talrijke commissie, bestaande in president, vice-president, secretaris, thesourier, verdere ledenacht boekhouders en een bode, die nog in leven is. Al spoedig waren die 20,000 op en er kwam weder geldgebrek. Aan de hel In 4650 voeren er van Zierikzee meer dan 100 ischhockers, en in 1653 werden er 49 door de Engel- schen genomen. Ook in 4781 kaapten de Engelschen vele schepen weg. en in 4795 waren cr nog 14 hoekers die in 1816 verminderd waren tot op drie zeer oude hoekers die werden gesloopt. (-J-) Die deputatie bestond uit de beeren C. Tromp Zamlijk en Davidje Lon een oud visschermannetjcdat zoo hoog was als een meeval en bijna zoo dik ook, en dat 14 guldentjes per week inkomen had om overal toezigt op te houden en vooral om te zorgen dat de kabeljaauwen niet over de daken der huizen heen zwom men tot in de keukens van een legio bijloopers. te trekken bij koning Willem dat kon niet meer, maar men besloot toen om van tijd tot tijd een scheepje te gelde te maken, tot zoo lang dat er in 1833 nog drie aanwezig waren Eindelijk besloot men in 1834 de laatste drie schepen, met al de goederen, publiek te doen verkoopen of half weg te geven, want die drie schepen zijn verkocht voor ongeveer 11,000, en hadden gekost p. m. ƒ47,000. D us dit ging vooruit. Na van dien opbrengst de schulden te hebben betaald, werd het overschot in een spaarpot bezorgden de commissie werd ontbonden, zonder een woord te zeggen wat er nog beschikbaar was voor de aandeelhouders die maar éénmaal interest hebben getrokken. Maar moge lijk zeiden zij onder het afscheid drinken »Wij leggen nu het roer aan lij, »En laten nu de visscherij, «Maar over aan de burgerij, «In troebelwater visschen wij!" De ontevredenheid over die behande ling werd met den dag grooter, en vele aandeelhouders vorderden rekening en verantwoording. Dil werd men moede, en de Obligatiën werden ingewisseld in 1846 of 1847 tegen 10'/s pet. Bij gevolg dacht niemand aan die ƒ20,000, anders ware die wel eerst betaald geworden, en de houders der Obligatiën hadden geen cent gekregen. Eindelijk in 1853 kwam er een jobs bode uit den Haag om ƒ20,000, maar er bestond geene visscherij meer en er was geen cent te vinden. Ware dus de Stad in de visscherij betrokken geweest, waarom dan geen heter toezigt gehouden op het geld der verkochte schepen en uit den opbrengst zoo na mogelijk die ƒ20,000 betaald? Uit een en ander blijkt dus dat dc Stad met die ƒ20,000 niets te maken had, en toch heeft zij op zich genomen om die som in 30 jaren te betalen; zoodat wij tot 1883 jaarlijks met die ƒ666,661/J zullen blijven bezwaard zonder die schul dig te zijn. Een mooi presentje, inderdaad. Maar toch zoude het niet overbodig zijn dat de Raad onderzocht of de Stad daartoe wettig verpligt is, en in dit geval zoude het niet meer dan billijk zijndat de minister van financiën die ƒ666,66'/, jaarlijks op de Staats-begrooting bragt, dan konde de na lie zich verheugen in een spaarpot waar zoo wonderlijk is voor gezorgd. Of al de Obligatiën zijn afgelost weten wij niet, maar de ingewisselde zullen met de noodige bescheiden wel voorhan den zijn 'op het Stadhuis, althans het behoorde zoo. Ook weten wij inderdaad niet wat slordiger te noemende handelingen van het visch-of Staatsbestuurwant om toch zoo maar ƒ20,000 uit de Schatkist te grijpen zonder dat iemand daar iets van weet dan na verloop van bijna 30 jaren, is ook wel iels vreemds in de Staatkundige werelden dan die som zonder interest met termijnen in 30 jaren te laten betalen. Er zullen dus 60 jaren noodig zijn, tusschen leenen en terug geven.. Wanneer er dus meerder zulke kunst grepen zijn gedaan in de Schatkist is het geen wonder dat het Land op liet punt gestaan heeft van de Zierikzeesche vis scherij na te volgen, van Bankroet!! l)c geconfedcreerdetijhcbbcn hel fort Gaines over gegeven en hel fori Powell in de lucht doen springen. De vloot der zuidelijken is deels in den grond ge boord, deels bemagligd; een schip is bel gelukt Ie omkomen. Berlijn, 26 Aug. Volgens ofliciele opgaven Ihans Ie Kopenhagen openbaar gemaakt beeft bel Deenscbe leger bij de verdediging en ontruiming van liet eiland Alscn, op 29 Junij verloren aan dooden gekwetsten en krijgsgevangenen 75 offi cieren en 3126 onderofficieren en manschappen. Te Brun werd dezer dagen eene vrouw to' gevangenisstraf veroordeeld Nadat haar vonnis ge veld was vroeg zij den reglcr zeer naïf, of baar man, die toch ledig liep de straf voor baar niet kou ondergaan. Ongelukkig echter kon de reglcr aan baar anders niet heel ongerijmd verzoek niet voldoen. Tc Izsaak in Hongarije heeft een felle brand gewoed waardoor ook bel buis van den rabbijn in de asch werd gelegd, waarbij zijne zes kinderen van 24 tot 9 jaren in de vlammen omkwamen SklgU. Tc Bastogne hebben clericalen bij gelegenheid der verkiezingen een inoord gepleegd. Een zekere Lambert bad eene herberg builen de barrière van genoemde stad en vond daar een tiental katholieke kiezersdie met een geestelijke jenever dronken. Zij cischten van hem dal bij »leve van Hoorde!" zou roepen. Lambert antwoorddedat bij geen kiezer was maar een liberaal van ganscber harte en riep nil: Leven de liberalen, leve Berger 1" De clericalen wierpen zich op hem en mishandel den Item tien dagen later was bij een lijk. De regtbauk van Ncufchateau heeft eene ver volging tegen de vermoedelijke moordenaars ingesteld en ben in hechtenis doen nemen. Zwolle, 26 Aug Dezer dagen zijn eenige neringdoenden in deze stad bel offer hunner ligt- geloovigheid geworden. Eene zekere H die als hulponderwijzer in onze 0<erzeesche bezittingen is aangesteld, beeft zoo als bet gerucht wil voor f 3 i 4000 goederen gekocht, zonder daarvan iels Ie betalen en is in stilte van hier vertrokken. Men beeft van deze handeling aan de justitie keunis gegeven en door bare ijverige pogingen is men te weten gekomen, dal H., die opgegeven bail zijne naaslbeslaanden vaarwel Ie gaan zeggen, reeds sedert eenige dagen naar Java onder zeil is, 1 Gisteren beeft de arrondissements-regtbank alhier vonnis gewezen legen den voormalige» pre dikant J. G. van Rijn, en hem daarbij schuldig verklaard aan poging tol ontknoping van een dienaar der openbare magt. door bel beloven eener geldelijke belooning, door hem begaan op 28 en 29 Dec. 1865 op den persoon van Autonij Lengton, ge vangenbewaarder in bet hnis van burgerlijke en militaire verzekering alhier, terwijl hij aldaar ge detineerd was, door van hein te vorderen, dal hij brieven zonder voorkennis van den directeur der gevangenis zoude bezorgen aan zekere Ridder alhier, en hein Ier zalie zijner bijzondere geaardheidwegens dat feit, veroordeeld Int eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijil van 46 dagen, alsmede de betaling eener geldboele van f30 en de koslen van bel regtsgeding. Bruten, 25 Aug. Heden namiddag omstreeks Iwce ure betrapten eenige kinderen een kerkdief in de R. C. kerk alhier. Een van hen ging dit aan den pastoor zeggen die dadelijk een jongen naar den rijksveldwachter zond. Toen deze kwam, ontmoette hij den dief builen dc kerk en nam hem weder naar de kerk mede, alwaar bij ver klaarde dat bij de offerblokken beroofd bad. Sporen van braak kon men niet bespeuren maar wel eenige strepen van lijm. Bij onderzoek is gebleken dat de dief omstreeks vier gulden aan centen enz. bij zich had geborgen benevens een paar riemen en een baUjnen stokje, met lijm bestreken, dat waarschijnlijk gebezigd werd om er de gelden meê uil de blokken Ie halen. Ook werd bij hem gevonden een boekje waarin de namen opgeleekend waren van de plaatsen waar bij de kerken geregeld bezocht. Dc schuldige is een Weslphaler van geboorte en nog beden naar Nijmegen overgebragt. Legerplaats bij Millingen 25 Aug. Ter ge legenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Alexander zou heden groote parade worden, gehouden, doch op hel oogenblik dal de troepen in dc compaguiestraten stonden aangetreden, kwam cr weder eene zware regenbui, waarop dadelijk con tra order werd gegeven. Het weder schijnt toch eenigzins te bedaren; van tijd tot lijd komen er nog wel regenbuijen, maar dc manschappen kunnen in hunne lenlen droog blijven, die iulnsscben allen van droog slroo zijn voorzien. 26 Aug. Heden len 8 ure ruklcn de Iroepen geznmenllijk uit tot het houden eener grooto manoeu vre in bel vuur onder kommando van den bevelhebber. Deze manoeuvre is door zeer goed weder begunstigd geworden, betgeen vele toeschouwers naar de leger plaats bad gelokt. Heden namiddag ten 5 ure is Z. K. II. dc Prins van Oranje in de legerplaats aangekomen, alwaar bij eenige dagen zal verblijven; nadat Z. K. H. was aangekomen rukte dadelijk de tirailleur compagnie van het 2de bat. 4de reg. iuf met het vaandel en bare muziek uit en stelde zich als eerewaebt aan de lent van Z. K. H. op. Nadat dc Pi ins eene inspectie over de zelve bail gehouden en de noodige schildwachten waren uilgezel, werd door Z. K. H. bevel gegeven om genoemde compagnie te doen in rukken. 's Hertogenbosch, 26 Ang. Heden is door de regtbauk alhier bekrachtigd de voorloopige aan houding van den deurwaarder der directe belastingen uit Waalwijk, beschuldigd van misbruik van ver trouwen. Tengevolge van de ten zijnen huize ingestelde nazoekingen, zijn een aantal belasting- billetten gevonden, voor de voldoening waarvan hem de gelden waren ter band gesteld doch die nu gebleken zijn meestal nog niet te zijn betaald; ook verschillende patenl-aclcn, die bij geweigerd bad af Ic geven, omdat men weigerde daarvoor 10 cent te betalen. Wanneer al die personen bij de instructie der zaak moeten gehoord worden, is bel te voorzien, dat die van langen adem zal zijn. Men verneemt, dal de gearresteerde alles berouwvol heeft bekend. Zierikzee 29 Aug. Yan de miliciens der ligting van dezen jare, die voor het blijvend ge deelte zijn aangewezen behoorende tot bel reg. gren. en jagers en dc acht regementen infanterie, zullen naar men verneemt weder per compagnie een tweetal lot korporaals worden bevorderd. De algemecne Synode der Nedcrl. Ilcrv. kerk heeft zich vcrecnigd met hel advies der commissie, tot onder zoek der adressen betreffende de leervrijheid enz. en alzoo aangenomen de volgende vijf voorgestelde punten, als: 1.° dat zij zich onbevoegd verklaart tol het eigenmaglig uitbreiden of beperken der wettelijk beslaande leervrijheid; 2.° dat zij hen, die deze leervrijheid misbruikt achten verwijst naar de kerkelijke besturen, die bevoegd zijn oin van hun beklag kennis te nenien 3.° dat zij hen die

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1