N.° 2152. Zaturdag 27 Augustus 1804. 21ste Jaarir. V e r b e t er i n g. N i eu ws t ij <i i n ge n Correspondentie. IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE US en abonneert ilchi In Nederland, bij den Uitgever, Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: V O O E BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, Franco New-York. f 1,30 - 1,60. - 3,90. Verschijnti Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiëni 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zier ik zee, Hoek van de Scbuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezoudene Stukken Franco. Wij hebben een kleine misgreep te herstellen, dat toch altijd gemakkelijker gaat dan om een greep te verhelpen al ware het een financi'éele-GREEp, die er wel gegrepen zijn. In ons vorig nommer hebben wij ge zegd, dat de Armen in het bezit komt van Sl bunders land en mogelijk ƒ30,000 van de sieraden van vrouwe A. Dekker, waardoor de subsidiën aan de Armbe sturen van ƒ9000 welligt op ƒ6000 zouden kunnen worden gebragt. Dit was een misgreep, waarover een misbaar gemaakt wordt of de Stad be stolen was, en of er een financieële-greep was begaan. De zaak is zooDoor wijlen den heer J. Dekker is bemaakt aan de Armen en Kerk der Nederduitsche Hervormde Ge meente te Zierikzee, ieder voor de helft ruim -49 bunders bouw- en weiland, gelegen onder het Poortambacht van Zierikzee en Kerkwerveen Door vrouwe A. Dekker aan de Her vormde, Roomsche, Lulhersche en Is raëlitische Armen, hare kleederen, en al haar gewerkt goud en zilver, ieder voor een vierde, al welke goederen zijn getaxeerd op p. m. ƒ3000. Hoe groot die misgreep ook is, hij is toeh niet groot genoeg om te ver hinderen dat de Hoofdelijke Omslag, groot ƒ9000, niet kan afgeschaft worden, en de Armbesturen toch nog in het bezit kunnen blijven van hunne subsidiën; want die besturen kunnen de vermeerde ring van inkomsten uit de nalatenschap van den heer en vrouwe Dekker best inschikken want den toestand van Zie rikzee kan men uit een en ander ge makkelijk opmakenen met deze weinige woorden zeggen De Stad is rijk en het volk armEu ware alles belast gebleven dan zoude het volk nog al armer zijn. Maar dat er geen Hoofdelijke Omslag meer noodig is, is zoo duidelijk dat een schooljongen dit wel kan uitrekenen. De helft der opbrengst van de Zelk-asch kan den Hoofdelijken Omslag vervangen, en de andere helft kan ingeschreven worden op het Grootboek, dat bepaald het kapitaal op het Grootboek met het jaar doet aangroeijen, en de inkomsten doet vermeerderen met elk half jaar Dat die goudmijn eenmaal zal uitgeput zijn valt niet te ontkennen, maar er kan nog al eenige jaartjes uit geplukt wórden, en zeker wel zoo lang, tot dat er eenige misbare ambtenaren van zelf wegvallen en die toch niet aan den dijk kunnen gejaagd worden, terwijl het renteloos voorschot van ƒ20,000 dan welligt ook aangezuiverd kan zijn. Dus die ƒ666,661/, per jaar met de tractamenten van de weggevallene ambtenaren, zullen dan wel bedragen ƒ3000. Dus als de Zeik opgeruimd is, dan zal er nog geld genoeg beschikbaar zijn om zonder Hoofdelijken Omslag de stedelijke uitgaven te bestrijden, en er derhalve te Zierikzee niets belast behoeft te zijn dan hondenwijn en het gedistilleerd. En zoo is nu die misgreep hersteld wegens het erfdeel der Armen van den heer en vrouwe Dekker, hoewel de spraak toch vrij algemeen was, zoo als onze vo rige opgave was; zoodat die fabelachtige spreukjes nu ook zullen ophouden. Slwumft». Als een voorbeeld hoe liet (bans in het ameri- kaansclie leger locgaal, en hoe verregaande liglzin- nig de bevelvoerders zijn in dezen oorlog op leven en dood lusschcn noord en zuid, deelt een corres pondent uil Nieuw-Yurk hel volgende mede: Bij de bestorming van Petersburg op 30 Julij was Grant niet alleen afwezig, maar hij sliep op een half uur afstand in zijne leut. De twee generaals, aan wie de leiding van den aanval was opgedragen, kregen op de plaats zelve twist, juist op het oogeublik dat de aanval zou beginnen, over hunne anciënniteit en rang. De brigade- en divisie-kommandanten, die de slormkolounes moesten aanvoeren, bleven bui len schot en hielden zich in de achterhoede. De adjudanten die de bevelen moesten overbrengen werden neergeschoten, zoodat zaïnenwcrking onmo gelijk werd. Bovendien verloren de troepen, die geen aanvoerders hadden, spoedig den moed en zij weken alras loen er geene versterking kwam opda gen. Na de nederlaag, die Grant meer dan 7000 man kostte, verklaarde deze dat liet zijn troepen aan fighting spiritaan vechtlust, ontbrak Van de 100,000 man waarmede hij in Mei den veldlogt begon, zijn er nog maar 25,000 over. 40 a 50,000 zijn gesneuveld of gekwetst, de anderen gedeser teerd. Iu plaats van de oudgedienden voor den aanval te bezigen, gebruikte hij jonge troepen of regenienlen kleurlingen, die nog niet eens met de wapenen wisten om te gaan. Terwijl op de cene plaats storm geloopen werd, stonden tegenover de andere forten de soldalen geweer aan den voet, roerloos de bevelen af te wachten, die niel kwamen. Geen wonder dat waar zulk eene organisatie be staat eene nederlaag de gewone uilslag is. K'ieuwe diep, 25 Aug. Heden middag is geheel onverwacht Zr. Ms stoomschip Princes Marie naar Brouwershaven gestoomd, ter onderdrukking, zoo men hoortvan ongeregeldheden op een of meer dere koopvaardijschepen. Zutphen25 Aug. Bij de bestorming der Duppeler schansen hebben twee jongelingen van eene Zulpliensclie familie Robert en Karei Slcdman, heide in Pruissisclic dienst en dienende als vaandrigs hij liet grenadier-regeineiit Koningin, zich zoo heldhaftig gedragen, dat zij op het slagveld lot officier zijn benoemd en gedecoreerd met het lint van liet voor malig ijzeren kruis de oudsle zelfs met dat der eerste klasse. De oudste twintig jaar oud hel commando der halve compagnie overnemende, nadat de kapileiu, een eerste luitenant, een tweede, vier onderofficiers en achttien grenadiers waren gesneu veld. was de eerste op schans N°. 7, veroverde vier stukken geschut en nam vier Deensche officieren en 40 man gevangen. De tweede 19 jaar oud, was de eerste op schans N°. 6 en plantte aldaar, gevolgd door eeuen korporaal, liet Pruissisclie vaandel. De oudste is door den Koning van Pillis sen die hem de lland drukte en de woorden toevoegdeNog zoo jong en reeds zoo dapper aan liet gclieele hof voorgesteld. Zutphen, 24 Aug. Men verneemtdal een der beschuldigden van den moord op den pasloor te Rictmolen bij Neede, mei name Duivelshof, ua door eene ziekte Ie zijn aangetast, lot de volledige bekentenis zijner schuld is gekomen. giaarlem, 95 Aug. Gisteren heeft hier eene poging tol diefstal plaats gehuil in de woning van den lieer V rustend pastoor alhier. Laatstgenoemde afwezig zijnde, schelde een tol nog toe onbekend persoon aan gemelde woning, die hij liet opendoen door de dienstmaagd de deur achter zich sloot en van haar al liet geld, geldswaarde, kostbaarheden enz. eischic, dal zicli in de woning bevond. Toen de dienstmaagd aan dien eisch niel gretig voldeed, bragt hij haar met een nies eenige sneden aan hals en hand toe, die met nog verdere bedrei gingen om haar te vermoorden vergezeld gingen, waarop zij nu zeide den sleutel tc zullen krijgen om aan zijn verlangen gevolg te geven. Door den angst gedrevenijlt zij naar hoven opent een achterraam iu den tuin uitkomende en toept om hulp, waarop de dader zich verwijderde vóór men in de gelegenheid was hem in handen te krijgen. De toegebragle wonden zijn gelukkignaar men verneemt niel van dien aard dat zij den dood ten gevolge zullen hebben. De polilie duel onder zoek om den dader op hel spoor te komen. Rotterdam, 22 Aug. Heden namiddag len 5 ure viel een knaapje van circa G jaren uil de caroussel, staande op de kermis bij de Karrenstecg alhier. De moeder daarbij staandedit ziende scliool toe om haar kind, dat daar liggende geen verder kwaad konde wedervaren, te hulp Ie komen en bekwam daarbij een zóó geweldigen slag Van een paard legen het hoofd, dal haar liet bloeit uit verschillende wonden vloeide terwijl haar de hand van af de pols in tweeën werd gescheurd, De moeder verkeert in zorgelijken toestand, terwijl de jongen alleen verschrikt, doch onbezeerd bleef. Keuzen, 25 Aug. De verzending van aard appelen uit deze omstreken naar Gent heefteven als in het vorige jaar, wederom op ruime schaal plaatswekelijks worden er zekerlijk voor hel minst genomen, met de stoomboot Nassau, duizend mud den daarheen gevoerd. Zierikzee, 2G Aug. Z. M. heeft benoemd lol burgemeester der gemeente Zevenhuizen den lieer JB. Nederceen onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Bruinisse. De synode der licrv, kerk heeft een voorstel om tol afschaffing der tweede feestdagen mede Ie werken, afgewezen, niel slechts omdat velen inden tcgenwoordigen lijd aan de viering dier dagen een groot gewigt hechten, maar omdat ook de gemeenten over het algemeen door hare talrijke opkomst tol de openbare godsdienstoefeningen in die dagen hunne viering tonnen op prijs te stellen. Iu de Belgische bladen leest men deze electo rale anecdote! In een der kiesbureaus te Leuven slapte een boerenpastoor binnen, aan ''t hoofd van een vijflienlal schapon der aan zijne zielezorg toe vertrouwde kudde. Dc goede herder was zoo zorgzaam dat hij zicli oumiddelijk voor zijne parochianen van een bank meester maakte en deze daarop plakte met 't gezigl tegen den muur, hen uilnoodigende, zeker lot uitspanning of stichting, eenige vader onsjes te bidden lot tijd en wijle hunne namen zouden worden opgeroepen. Gedwee gehoorzamende, hief niet een van het twaalftal hel hoofd op, en bleven ze, verzonken in liet gebed, van alle mogelijke aanraking met de «dui velskiudeien" (de liberalen) bevrijd. Een zeer voornaam en invloedrijk kiezer van Leuven nam ecliler een kijkje iu die manoeuvre eu aan zijn krommen rug een der hoeren herkennende klopte hij dezen op den schouder en noodzaakte hem dus om te zien Onmiddellijk trad de pastoor lusschen beide: «Blaif er af", riep hij, h I a i f er af, 't zaui main kiezers, laat de mensclien bidden; gunt ze ten minste den lied om hier rnet onzen heer wat te praolenzoo straks op slraet zullen ze wel weer genoeg mótten oaren van hij vieze liberaole praoljes!" 'lis een staaltje uit duizenden. Ja! 'l waren zijne kiezers! Gorps cl Ame hém geleverd 't Is echter de vraag of die equivoque geestdrijverij in den geest" van ons heer' was GEMENGDE BEP.IGTEN. Pietcr in den Kievitshoek wordt verzocht, zooveel on waarheden van zijne huren in den omtrek op de kaai niet uit te bazuinen of zijn neusje zal met onkruid vol gestopt worden Dus Pietcr! houdt uw mond tocli digt Eer dat er meer nog komt aan 't licht. Twee dochters van Maatje tc Middclharnis worden des avonds bespied, omdat Maatje gaarne wal wil weten. Aldaar zijn sommige bakkers zoo fijn dat zij liet brood op zondag boven de zetting verkoopen aan de vreemdelingen. Te Culijnsplaat moest iemand de ver latene dame op komen zoeken daar het anders niet goed zal afloopen want: Vriend! wil toch geen ander vragen, Blijft uw eerste woord getrouw Niemand knul gij meer behagen Dus, denkt aan die goede vrouw. Wal toch zou uw vader zeggen Als die man dat treurspel zag? Wil het anders toch aanleggen Want dit betreurt li ij dag aan dag. Op het veer te Boschcapellc heeft eene dame op éénen dag drie buitenplaatsen bezochtom een lieer te zoeken voor de kermis, doch door te veel concurrentie zal zij zich maar moeien behelpen met den patroon van vlie gen en spinnen. De schoolvorst te X. wordt verzocht zijn melk- en cijergeld wat vlugger te betalen. Cn zijne dienstboden wat beter tc eten te geven, en geen praatjes aan de huizen rond tc venten. Dus lieer en vrouw, wie gij ook zijt, Geeft beter eten aan uw meid Dati kunt gij rustig praten Langs huizen en op stralen. Eene dame te Goes wordt nogmaals aangemaand om hare schulden te komen voldoen te Sas van Gent. Nu de kermissen uit zijn, zingt Uien le Cclijnsplaat Noord-Be vela ndsche kerm is-da gen, Die zijn voorhij, die pret is uit* Nu komt de lijd weer aan tot klagen Vermorst is 'tgcld, weg is de kluit. Veel die hun centen dan hesleden, In dom en woest verward getier, En is liet op, is men tevreden, En dit noemt men dan nog plezier. En is dit geld door zweel gewonnen Het is bestemd voor zulk een dag Dan leeft men roek'loos, onbezonnen, Zoo als men dit veel jaren zag. IJJOESOITDEITE STTJZZEÏT. Mijnheer de Redacteur l Met de plaatsing van liet onderstaande zoudl U velen in onze gemeente vcrpligten. Voor velen is liet stoolend liet gevloek en getier le liooreu dal plaats heeft bij de aankomst en inlading cener boot te N men wordt als liet ware huiverig in aanraking le komen met hem, van wien men verwachten zou hetzelve bij zijne onderhoorigen te beletten, in plaats hen daarin voort Ie gaan. N. marktprijzen tc Zierikzee. 23 Augustus 1864. Botrr. laagste koers f 0.625, middel koers f 0.65. t wogste kners f 0.67.5 per 5 ons. Kip Eijeren, langste kuers /"0.65, middel koers ƒ0,675 hoogste koers f 0,70 per 25 stuks. X vraagt of er wederom dit jaar geeoe verbetering zal volgen iu liet stelsel van straatverlichting, met betrekking tot de dusgenoemde aclileraflniurlen. Daarmede is iu de afgeluupen winter ook vreemd omgesprongen tot groot ongerief der bewoners. Thans nu de donkere avonden wederom aanvangen begint men wederom dal stelsel in praktijk te brengen. De bewoners van de stegen loopinde van af de varremarkt tot aan de verreuieuwslraat, en die van langs liet kerkhof met belendende stralen verzoeken dat ook ten behoeve van hen de gaz- lantaarns zullen worden ontstoken. Veeltijds ver stoken van cene behoorlijke reiniging der genoemde stralen, is liet linn dubbel welkom te kunnen zien waar zij 's avonds de voelen zetten!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1