20ste Jitartr. ËËl IMMJilR. ons Woensdag 17 Augustus 1861. Hand J. rs, War. >t direct) d staan. geus 10 -Knecht Knecht .11 E 1 Nieuwstijdingen. ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever, Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, u Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verscliijnti Op Woensdag en Zaturdag. Advcrtentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 33 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zlerikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. om dal de genezinj beste bekende ziekten den. Puisten. Bratl Zenuw-sluiptt brandwonde Huid-uitslag. Kliergezwellen. 1. Melaa tschhcid. u. Huidziekten. ilc| it. Scheurbuik. Klit rach li ge re rzwerioji Cic douloureux.) Betit! ekten. :t persoonlijk to; n verkocht in zijt Temple Bas.) prijzen als vol] 13,50/* 20,1 03 -13,83- 20,93 de grootste pol talen gedrukt1 omstandij ven. t te bekomen bij ir te Zierikzee, NE te Goes, ifdplaat te 's Hertogen- 244. Hollowayi 0 Maiden Laioe, n om niet raad"» ilie zich, per brif hem hunne RH ER ie ft' cfsl terstoni ;nsl Ie ««PW «rerk! fP! leveren, if!(i woning. Vod 1st Prot. Goils' ieven hij J. AD et. lande, JU van Web £E. te Zierikzff' De Nieuwsbode is weder jarig en wordt lieden twintig jaren oud, dus een Kroon jaar. En als men al zoo dikwijls ver jaard is, weet men waarlijk bijna niet meer wat men de feestgenooten moet voorzetten, klaar of bitter, vooral nu de afschaffing zoo weldadig werkt op de bevolking in bet algemeen. Maar daar het toch gebruikelijk is om bij eenc verjaring hel verledene zoo wat voor den geest terug te brengen, en veel voorspoed in hel toekomende te hopen, zoo zullen wij ons bij die gewoonte ook maar bepalen, om dat er in die twintig jaren nog al wat te berinneren valt. De eerste jaren zijn nog al vrij onstui mig doorgeworsteld, en aan plagerijen heeft het niet ontbroken, dat niet te verwonderen was, daar het een nieuw verschijnsel was in de wereld om zoo maar de waarheid te moeten hooren zoo wel van ministers, schout en schepenen, als minderen van rang in de maatschappij. De Nieuwsbode kwam in liet licht, met zoo vele andere bladen in Nederland, juist in een tijd dat daaraan groote be hoefte bestond; want, ware er geene dag bladen in de wereld gekomen, de natie zoude zeker blijven dommelen hebben, en verkwisting van 'stands gelden, wille keur en geweld, leidelijk hebben toege zien, indachtig aan de oude spreuk: wat de groote wijzen, moeten de kleine prijzen. Om dit kwaad te verhelpen, moest natuurlijk de hoofdoorzaak weggenomen worden, en die bestond in de oude Grond wet. De natie werd uit hare dommelig heid wakker geschud en aangespoord tot een algemeen petitionnement tot eene herziening der Grondwetwaarmede moest begonnen worden om de gewenschle verbetering te verkrijgen. Dit was een schrikbeeld, en de onder teekenaars werden voor oproermakers uitgemaakt die de regering wilden om verwerpen. Niemand bekommerde zich daarover, en liet regende verzoekschriften die in de dagbladen werden opgenomen. De verbittering der toenmalige regering- was daarover dan ook zoo groot, dat zij een groot zwartboek liet aanleggen, waarin al de onderteekenaars in alphabetische orde werden opgetcekend. Het was een zwaarlijvige foliant in zeven kolommen, waarin 9654 namen werden ingeschreven. In de eerste kolom stond naam en voor naam voluit; in de tweede geboorte- en woonplaats; in de derde ouderdom en beroep; in de vierde familie en vrienden in de vijfde hun beroep; in de zesde bijzonderheden, en in de zevende aan merking. Om dit alles zoo veel mogelijk te welen, werd daartoe inlichting ge vraagd bij de stedelijke despoten, die dit niet konden weigeren. Na eene volharding van vier jaren werd er in 1848 besloten tot de herziening der Grondwet, tengevolge waarvan wij langzaam gedeeltelijk gekregen hebben wat wij hebben gevraagd, als: vrije ver kiezing, vrijheid van Godsdienst, afschaf fing van overtollige ambtenaren en ver mindering van lasten, enz. Hoe weldadig de vrije verkiezing werkt, ondervindt men overal, en aan vrijheid van Godsdienst ontbreekt het ook niet; zelfs is het geoorloofd Godsdienstoefening te houden in het open veld, zoo als te Wolfhezen reeds plaats beeft, terwijl in de Concertzaal te Zierikzee, heden ge preekt en morgen gedanst wordt. Is dat geene vrijheid van Godsdienst? Dus wat wil men meer? Willem I zoude dit niet toegestaan hebben, en toch wil men terug naar dien gelukkigen tijd toen niemand iets te zeggen had dan de Ncderlandsche Czaar alleen, die afstand deed van den troon, toen er een staats-bankroet op handen wasen de wijk nam met zijn ontzettend bijeengeschommcld vermogen naar Berlijn met eene Belgische gravin, die hij later huwde. Ook vele overtollige ambtenaren zijn opgeruimd, als ministers van Eeredienst, district-commissarissen strandvonders enz., welke winstgevende baantjes door gaans een erfdeel waren voor de eerst geborenen der hooggeborene zonen in Nederland. Wat echter niet van het minste belang is, is de afschaffing der belasting op het gemaal, op de brandstoffen en meer; en ware de Aprilbeweging niet ingeval len, er zouden nog meer verbeteringen lot stand zijn gekomen, die toch spoedig zullen volgen, indien de regering daarin niet verhinderd wordt. Dit alles hebben wij te danken aan de herziening der Grondweten toch worden er in den lande gevonden die alles op den ouden voet zouden willen terugbren gen. Dus, weest op uwe hoede, en laat u niet verschalken en brengen onder de plak van dezen of genen dweeper, waar krachtig voor wordt gewerkt; want komt de oude Cromwel weder aan het hoofd van het ministerie, dan zal het zwarte hoek geopend worden, om wraak te ne men tot aan de nakomelingen in het derde geslacht. Om dit doel te hereiken wordt in het Dagblad van 's Gravenhage de pen ge bruikt van een knappe jood, die vroeger in onderscheidene Dagbladen ijverig mede gewerkt heeft om tot de herziening dei- Grondwet te komen. Dus, die man kan met alle winden waaijen. Neen: Wat lot ook Neerland is beschoren, Geen hand vol geld kan ons hekoren, De waarheid blijven wij getrouw; Het volksbelang zal ons verzeilen Dan zal geen naberouw ons kwellen Zoo als het anders wezen zou. Te Aci Realc hij Calanie op liet eiland Sicilië is een gruwelijke misdaad ontdekt. Zeven jaren geleden verloor zekere Salvator Lanza, zijne vrouw, die hem eene dochter met een moederlijk erfdeel van 6000 francs naliet. Lanza trad weder in hel huwelijk en on» nu de 6000 francs niet aan zijne dochter hij hare meerderjarigheid te moeten uit betalen deed hij haar uit zijn huis verdwijnen, onder voorwendsel dat zij krankzinnig was geworden, cn hij haar naar een geslicht voor dergelijke lijders had moeten overbrengen. Kort daarop verspreide hij hel gerucht dat zij dood was. Dezer dagen echter werd het ongelukkig schepsel geheel hij toeval in een ondcraardsch gewelf van een Lanza loebehoorend ledig slaand huis gevonden. Maar in welk een toestand Geheel naakt, op een mest- en aschhoop liggend, vol huilen, wonden, insekten cn wormen. Hel was een nog levend lijk. Sedert zeven jaren lag liet ongelukkig slagtoffer in deze donkere ruimte, geen ander voedsel erlangend dan droog brood en water. Lanza werd dadelijk in de gevangenis geworpen. Het verdient inlns- sclicn opmerking dat het gewelf naast de hoofdkerk was gelegen, dat men dikwijls jarnmerklagtcn had gehoord en er de geestelijkheid opmerkzaam op had gemaakt, doch dat deze er niet van wilde weten. jPwtfsvklawVt Te Arad heeft liet volgende voorval plants ge had. Ecu jong meisje kwam bij haar zielherdcr, en deelde hem mede dal in hare woning een doode was, die begraven moest worden. Zij be taalde de begrafeniskosten en had ook reeds vooruil een doodkist laten gereed maken. l)o geestelijke begaf zicli op liet bepaalde uur naar de aange wezen woning. Hij werd er door hel meisje ontvangen, dal hem verleide, dat er nog geen doode was, zij was echter van plan geweest door zelfmoord een einde aau haar leven te maken, en had den pastoor op hare eigene begrafenis genoo- digd. Daar zij echter later van plan was veranderd kon, zooals wel van zelf spreektde begrafenis geen plaats hebben. Brussel, 12 Aug. De dag van gisteren was voorde liberale partij in Belgie eene heerlijke dag. Hel libera lisme heeft op de clcricalen de overwinning behaald, en zal in de nieuwe kamer, die den 23 Aug. a. s. zal bijeen komen, over eene meerderheid van twaalf stemmen te beschikken hebben. Zulk een antwoord heeft de natie op de roepstem des konings gegeven. Maar er is meer. De Katholijkcn zijn niet alleen geslagen cn Belgie is niet alleen voor gerui- men tijd van de clericale nachtmerrie bevrijd geworden, maar hun programma is iti weerwil van zijne verleide lijke revolutionaire beloften, in weerwil van de behen digheid waarmee 't gesteld was, door 't slijk gesleept verscheurd, beklad en zijnen steiler in 't aangczigl ge worpen, want de kiezers van Charleroi hebben met eene groote, met eenc schitterende meerderheid aan den heer Dcchamp zijn mandaat ontnomen. Bij de eerste stem ming toch reeds verkreeg zijn liberale tegenstander, de advokaat Dewandre, eene meerderheid van ruim 300 stemmen. Dit is een »doodrcgl" 't welk den clcricalen bewijzen kan dat Belgie meerderjarig geworden is en geen oor meer heeft voor de mooijc praatjes van den eersten den besten muscadin die met fraaije beloften de goê gunste van onze maagd winnen wil. En hoe was het te Brugge Zelfs in dit arrondissement, waar de clcricalen letterlijk een schrikbewind hadden inge steld, heeft liet ontwaakt geweien der menigte aan de goede zaak de overwinning verzekerd. Al de aftredende Kalliolijke afgevaardigden zijn door liberalen vervangen, den oud-minister van buitcnlandsche zaken baron de Vrière aan het hoofd. Tc Gcnd zijn de vier aftredende en twee nieuwe liberale afgevaardigden her- en verkozen (de beide laatslcn echter bij herstemming) zoodat de goede stand voor de liberale partij herwonnen kan wor den geacht daar slechts aan een clericaal afgevaardigde, den lieer dc Baets, de eer der herkiezing daar te beurt viel. Gent nu is niet Antwerpen dc sleutel der positie. Zij werpen 't zwaarste wigl in de schaal. En zelfs te Antwerpen hebben dc liberalen bijna duizend stemmen op zich vcrecnigd, en hoewel ditmaal nog de kandidaten der Katholijk-revolutionaire meeling gekozen zijn, kunnen de heeren de Laet en d'Hane dc Sleenhuyzen er wel op rekenen, dat, als er weer eens verkiezingen moeten plaats hebben zij den weg opgaan van hunne kollcgas en geestverwanten uit Brusffc. d. w. z. dat zij niet herkozen worden. Dc door dc liberalen gelcdene ver liezen zijn niet van belang cn in 't minst niet van po litiek gewigt. Te Tongeren is de heer de Rcnesse, een zeer gematigd liberaal gesneuveld. Ook de lieer Dclexhy te Waremme op 't veld van eer. Dc niet-verkiezing vnn den jongen Cumont, die zich te Aalst in plaats van wijlen zijnen geachtcn vader kandidaat had gesteld, moge ons leed doen, dit échec is echter niet belangrijk genoeg dan dat wij ons daarover niet zouden kunnen troosten in het bewustzijn, dat bij elk gevecht van eenig aanbelang ook de overwinnaar steeds eenige dooden en gekwetsten op hel slagveld moet achterlaten Maar 't heerlijkst van den dag van gisteren 't meest waardig om te aanschouwen was de houding van 'l volk, 'twas dat bewustzijn van politiek leven dat gister hij 't grootste deel der Belgische natie ten volle scheen ontwaakt. Allen schenen bezield door dezelfde gedachte allen gedreven door warme vaderlandsliefde-en vurigen vrijheidszin. Hoe angstig, hoe verlangend zag men het oogenbiik niet Ic gemoct, waarop de stembus 't an twoord zou geven op het «Waarheen En welk een geestdrift gaf zich lucht, welke juichloonen gingen er op telken male wanneer de telegraaf dc tijding van cenc nieuwe in de provincie behaalde zegepraal aanbragt. Dan kende het enlhusiasme geene grenzen. Tc Brussel is dc gehccle lijst der Association Libérale gekozen. Er heeft echter eene overstemming plaats gehad tusschen haren kandidaat den heer Vlcminckx en den generaal Capiaumont, een troetelkind der clericalen. Toen het gerucht van dc noodzakelijkheid dier herstem ming door dc stad ging, heerschtc cr eene algerncene verslagenheid. Men hcelte het »cene schande" voor Brussel dat een clericaal 't zoover had kunnen brengen om in herstemming te komen. Toen dan ook de klok van de St. Gudulc de kiezers weer Ier slembus opriep, stroomde hel naar de bureaux om den «soldaat" te weren die eens op eigen gezag de stad Gend in staat van beleg stelde om dat «zwaard der clcricalea" te verbrijzelen en zijn drager uit den zadel te liglen, wat dan ook trouwens spoedig geschied was. Had de lieer Vleminckx als inspecteur van de militaire geneeskundige dienst niet eenige antecedenten, die, zoo als men zegt, »val" op hem gaven en van de zijde der radikale leden van de meetings de hevigste aanvallen tegen hem konden ontlokken nooit zou aan den generaal Capiaumont de eer zijn tc beurt gevallen om. al was 't ook slechts een oogenbiik, zich niet een liberaal te mogen melen. De lieer Louis Hijmans, tegen wicn genoemde meetings ook krachtig geopponeerd hebben, is daarentegen hij de eerste stemming met eene gruotc meerderheid gekozen, 't Is voor mij een nieuw bewijs van de groote onpartijdigheid en van 't gezond verstand der Brusselsche kiezers. En die erkenning van mijne zijde is meer dan eerie phrase. Reeds lal van verkiezingen heb ik hier bijgewoond, die over 't geheel door de kiesvereenigingen geleid werden, de kiezers lijdelijk lieten. Gisteren echter werd er niet alleen gestemd, maar dc ziel der menigte was bij de zaak. Hare oogen hingen als aan de stembussen. Zij was zich bewust dat de toekomst, dat het wel of wee van het vaderland afhing van de uitspraak van dezen dag. De krisis is nu voorbij en Belgie tot zijne rust weder gekeerd, kan nu geleidelijk voortschrijden op den zon- nigen weg van vooruitgang en vrijheid. Wanneer een zwarte, clericale kraai het licht dat boven dien weg opgaat, niet verdragen kan, ons deert dat niet wij gaan den duisterling voorbij inet de woorden «Tant pis pour toi Nieuwe Diep, 15 Au#. Men verwacht alhier een russiscli eskader van 6 a 7 schepen, waarvan het vlaggeschip, een fregat, genaamd is Dmitji ftokskay en 60 stukken geschut voert. De storm, die woensdag op de kusten van den Helder heeft gewoed, heeft reeds slagloff rs geëischt. Thans verneemt men reeds dal twee visschersschuilen zijn verongelukt en, daar er nog verscheidene meer op zee waren, vreest men nog meerdere ongelukken Ie zullen vernemen. Van den wal heeft men eene schuil in de verte zien omslaan, zonder dat het mogelijk was den opvarenden redding te Lieden. Gister morgen werd in de haven gebragt een ander visschersvaartuig, dat omvergeslagen is. De schipper, Evert Weerstand en de knecht, Albert Bakker, verloren bun leven in de golven en ook de jongen, Hendrik van Utk, die zich bij hel binnen brengen nog op hel vaartuig bevond, was toen reeds een lijk. Langstraat, 12 Attg. De landbouwer zoozeer teleurgesteld in zijn hooigewas, dat dit jaar geen derde van vorige jaren bedraagtheeft met leed zijn boekwciloogst door «Ie - -- ""vuivorst zien be-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1