K. 2128. 20ste Jaarg. Woensdag 5 Augustus 1864?. Nieuwstijdingen. I IlfGrEZOlTDEUB STTTZZE1T. De Haven van Zierikzee. I ZIERIkZEËSCili: NIEUWSBODE Men abonneert xlch: In Nederland, bij den Uitgever, Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, in Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnemenfs-Prtjsr Voor beide oitgaveh. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60, Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertcntlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 38 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voortnlddags 10 are. Bureau: Zier ik zee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingexondene Stukken Franco. a New-York, 21 Julij. De president Lincoln lirrfl 500,000 vrijwilligers opgeroepen, met bo- paling, dal, zoo zij niet vóór September zijn aangeworven, lol de conscriptie zal worden over gegaan. Er loopen geruchten betreffende vredes onderhandelingen. H Naar luid van beriglen uil Konstantinopei ge dagtekend 20 Julij jl heerscltl te Smyrna onder d'e christenbevolking de groolste ongerustheidmen vreest, dat de Turken haar zullen aantasten. Men spant alle krachten in om een ernstig oproer Ie voorkomen De europesche consuls hebben aan liunne gezanten te Konstantinopei dépêche gezonden, waarin dringend wordt gevraagd dal zij «Ie lurk schc regering verantwoordelijk zullen stellen voor eventuele gebeurtenissenDe Portc heeft op de vertnogen, iu dien zin gedaan, ten antwoord ge geven,' dat de toestand, naar zij met grond meende te kunnen beweren, niet zoo gevaarlijk was als de smyrnaschc bevolking dien afschildert. Niettemin boezemt de toestand aldaar en ook elders bezorgd heid in, want het leger heeft sedert lang geen suldij ontvangener lieerscht onder de bevolking diepe ellende, eenc steeds talrijker wordende me nigte loopt hel land af, terwijl daarenboven de muliainiiieüaansche geestelijken allerlei onheilspel lende voorzeggingen onder het volk verspreiden, zoodat men zelfs te Konstantinopei niet zonder vrees voor mogelijke onlusten is. De heer Smart, directeur der keizerlijke bank in dc hoofdstad, is door een militair mishandeld en door een officier bclecdigd. Op de klagten, hierover door hein ingediend, zijn heiden gestrafl. Dc generaal Salich-paella is door den sultan naar Frankrijk gezonden, inet hel doel om het kamp van Chülons in oogenschouw te gaan nemen. In de zitting van de deensche volkslliing op 26 Julij is, volgens een telegrafisch berigt, na de tweede lezing het ontwerp adres aan den koning met 60 tegen 21 stemmen aangenomen. Zeven leden, waaronder Monrad, hebben geen deel ge- nuiiirn aan de stemming. Faedrelandel meldt dal reeds een wapenstil stand van negen maanden is gesloten de Duitschers zouden in liet bczil der hertogdommen blijven. Dit hcrigt is hoogst waarschijnlijk voorbarig en misschien met liet doel verspreid oin in Kopen hagen eene volksbeweging te verwekken. Parijs, 29 Julij. Een leerlooijer van Marseille beeft aan de Bank de overblijfselen van 5000 frs. Rczonden ten einde daarvoor gerembourseerd te WordenHij had namelijk de onvoorzigligheid gehad Bene portefeuille mei 10,000 frs in een stroohocd ie leggen, die nabij eene geil geplaatst was Ge durende zijne afwezigheid verslond hel dier een gedeelte der portefeuille en de helft van zijn inhoud. Dadelijk sneed hij de geil open en haalde de over blijfselen der 5 bankhillelten Ie voorschijndie llians door de Bank zijn ontvangen. Te Bordeaux hebben een duizendtal arbeid sters in de keizerlijke sigarenfabriek om eene nietigheid den arbeid gestaakt en daarna een Svrccselijk straatrumoer veroorzaakt. De politie liet, zonderling genoeg, de brandweer tegen de rust ycrsloordslcrs oprukken, die weldra met verscheidene stralen hel vuur des oproers trachtte Ie blusschcn. lie vrouwen hielden echter heldhaftig stand en namen weldra zulk eene dreigende houding aan, dat de brandspuitgasten hun heil in de vlugl moesten zoeken Een en ander had van lieverlede eenc ontzettende mensclienmassa op dc heen doen komen, waardoor dc circulatie ten slotte geheel gestremd was. De municipale garde te voet en te paard en een detachement linietroepen moesten der politie te hulp komen om de orde te herstellen. Zwolle, 28 Julij. Volgens een alhier algemeen verspreid gerucht is door dc Algemeene Synode van de Ncdcrlandsclie Hervormde kerk hel honger beroep van den gewezen predikant van Rijn ver worpen, en derhalve de uitspraak van het provinciaal kerkbestuur van Overijssel, waarhij hij uil hel predikambt is ontzeibekrachtigd. Wierden 29 Julij. Bij den in deze weck gehouden verkoop van roerende goederen op den Huize Duivencale, onder de gemeente Hellendoorn, is onder anderen voor een zeer geringeu prijs ver kocht een oud kastjewaarin door den kooper hij het openen daarvan werden gevonden een dertiende half stuiverstuk een dubbeltje en wal zeker niet liet minst verrassend en welkom was eenc zware gouden kelen. Kampen 29 Julij. Van de heden bij liet inslruclie-balaillou opgeroepen drie en dertig jon gelingen zijn negen en twintig opgekomen van deze zijn zes wegens ligchaamsgcbreken afgekeurd, zoodal drie en twintig hij genoemd balaillon tol eenc dienstverhindleuis zijn toegelaten. Schevenlngen 30 Julij. Z. M de Koning liceft gisteren ren bezoek gebragl aan Z. K. H. den Grootvorst Troonopvolger. Allen, die in de gelegenheid zijn geweest, den prins te naderen roemen eenparig zijne groote minzaamheid. Des avonds heeft Z. Keiz. H met twee hoeren van zijn gevolg een geruiinen tijd vertoefd op hel terras, dal door een buitengewoon talrijk publiek was bezocht. Sedert hel weder is verbeterd, neemt de drukte niet den dag toe. Middelburg, 28 Julij. Bij koninklijk besluit van 26 Junij II., is de zilveren cerepcnning voor de kostclooze koepokinenting van minvermogenden, voor zoo veel dit gewest betreft, toegekend aan de Hecren Dr J. E Calienfels, te Hulst; M M. Lucieer, te Groede; P. Renier, te Sluis; J. J. van de Repe, te Noordwelle; en H. Vleugels Ie Elle- woulsdijk. Goes, 29 Julij. Een even treurig voorval als te Baarland had dezer dagen te Biesclinge plaats. Eene vrouw, nog slechts 3 maanden getrouwd, is in een korenveld bevallen en heeft, om hare schande te bedekken, haar kind inel een stroolialin geworgd en in een waterpul geworpen. Zij heeft reeds alles bekend eu is gisteren gevankelijk naar deze slad ovcrgcbragl. Zferlkzce 1 Aug. Uil Nieuw-York schrijft men aan hel Handelsblad: Het looneel der gebeurtenissen heeft weder eene belangrijke verandering ondergaan. De inval der rebellen heeft een omvang verkregen, die gevaarlijk dreigt te worden, cu er ten minste weinig opbeurend uitziet. Terwijl Grant gerust voor Petersburg ligt, heeft Lee dc rollen veranderd. De aangevallenen zijn aanvallers geworden. De krijg niet al zijne verschrikkingen is op nieuw op noordelijken grond overgebragt. «Maryland, mijn Maryland," heeft af gedaan de toorts en het zwaard hebben dat lied vervangen. Hel is niet langer nvoorwaarls naar Richmond," liet is thans en naar liet schijnt ditmaal iu ernsl: «Voorwaarts naar Washington." Uil Amerika is wederom herig! ontvangen van een verschrikkelijk spoorwegongeluk. Op den lSden Julij zijn namelijk (wee treinen op den Dela ware en Lakawana spoorweg in Pennsylvanic legen elkander gereden, ten gevolge waarvan meer dan 100 personen, meercndccls krijgsgevangenen der zuidelij ke stalen, die naar hel legerkamp van Elinira (slaat Nicuw-York) werden vervoerd, gedood of gekwetst werden. Een zeekapitein van Hamburg is voor de regl- bank dier slad verschenen, beschuldigd van eene reeks mishandelingen, op een kajuitjongen gepleegd. Deze laatste was aan boord van een braziliaansch schip otergcloopcn, om zich aan nieuwe mishan delingen te onttrekken. Er blijkt uit het onder zoek dal, om den kajuitjongen te dwingen ccnige dieverijen van weinig belang Ie bekennen, hij beur gedurende twaalf uren een breeden pleister had doen leggen op een deel van hel ligchaain dal er ge woonlijk geen ontvangt, tot zoo lang dc pijn hem bekentenissen ontrukte; dat voor een dergelijk feit hij hem tweemaal op een uur met dc bloole voelen aan een hangend louw had doen vastmaken, hem verscheidene malen stokslagen had doen toedienen en hein aan den lop vail den mast had doen vast hechten, zonder hein ander voedsel te geven dan haring, om hein aan den dorst te doen lijden, en eindelijk dat hij het arme kind derwijze gemarteld had, dat, om een zekeren dood te ontsnappen, het was wcggcloopen. Schuldig erkend, is dit wreeile nienscli lot twee maanden gevangenis veroordeeld. Onlangs werd door de dagbladen melding gemaakt van het bestaan cencr Israël, colonic van ongeveer 70 familien iu het zuidelijk gedeelte van Mesopolamie, in dc streek waar zich eenmaal Babyion bevond. Wij kunnen thans liet volgende bijvoegen, deels lol rectifiëring deels tol aanvul ling. Bedoelde familien zijn geene eigenlijke Is- racliclen, maar Karaïlen. Gedurig werden zij doch Ie vergeefs, door de bevolking gedwongen om hunne godsdienst te verlaten, en ten einde nu vcrdeie vervolgingen le ontgaan, zonden zij twee afgevaardigden naar den te Jeruzalem vertocvcndeii oudheid vorsclier Abraham Fircowich, ten einde van hunne geloofsgcnoolen, de Karaïlen, eene onder steuning van 30,000 piasters ten behoeve hunner emigratie naar Jeruzalem te erlangen. Later, zeggen zij, zouden zij elke hulp kunnen ontberen, naardien zij, de vrouwen niet uitgezonderd, zeer bedreven zijn in het vervaardigen van Perzische divans. Onder den naam van Anlliropoglossus wordt tegen woordig te Londen eene nieuwe uitvinding ten toon ge steld. Het is een kop van was (net een mechanisch toestel dat opgewonden kan worden en zes liedjes zingt. Een cravau is natuurlijk »God save ttic Queen." Er hangen in de zelfde zaal nog twee andere koppen; zijn ook deze voltooid, dan zullen zij te zamen duo's en trio's doen hooreo GEMENGDE BEP.IGTEN. De dominé te N. klimt nu den kansel al op zonder steek of mantel zoodat men hem niet kan onderscheiden uit den voorzanger. Ook heeft hij een nieuw besluit van den preekstoel afgekondigd, dat die voortaan hunne kin deren willen doen doopen zich bij den koster moeten vervoegen. Men zal dan ook nog zoo veel nieuwigheden invoeren.dat het kerkgaan geheel afgeschaft zal worden. Te H. wordt den hoofdonderwijzer aangeraden, wan neer hij weder naar de algemeene vergadering gaatzich wat beter in acht te nemen opdat hij niet meer bij een slop door de jongens in de maling zoude genomen worden, onder het geschreeuw van hoera! Vele ton gen te N. moesten zich wat stil houden daar er anders maatregelen genomen zullen worden om hen dit te leereri. Ongelooflijk is het, dat dames die nog al op fatsoen gesteld zijn. zich met kwaadspreken kunnen in laten. Dus, dames, wcest op uwe hoede! Aldaar zegt men, dat eene jonge dame, ongeveer 60 jaartjes oud, een weinig pokdalig, altoos even lief. netjes gekleed cn zeer coquet bij haar zei ven denkt bemind te worden door een jong onder-officier. Als er meer iets ver loot wordt te X. dan wcnscht men dat de kwaliteit der voorwerpen niets te wenschen overlietenanders neemt A. geen loten meer. Te Kwadendamine zal ten j tooneele gevoerd worden Het spook, of het geklop op eene bedstee door drie geesten, of als de deur openslaat, hoort men niets. Geopend te W.een nieuwe winkel waarin te zien is eenc lastdragende ezelin die al wat binnengesleept heeft van een anders stal. Een groote koopman van Goes komende heeft ter jagt geweest heeft nog al iels gevangen maar heeft niets t' huis gebragt. Tc Middelharnis zal met dc kermis worden opgevoerd Het snoeperig meisje of dc onverbrcekbare trouw van een vliegende schelvisch. Aldaar moesten drie zwarte dames zulke late wandelingen niet maken naar het havenhoofd om pret te maken met vreemde hecrendaar zij anders niet verpast zullen komen met dc kermis. Mijnheer de Redacteur Verzekerd zijnde, dat volgens uw eigen gezegde, de kolommen van den Nieuwsbode steeds openslaan ter behandeling van die zaken welke het bijzonder en daaruit voorlvloeijend algemeen belang be treffen. Het schijnt thans ccnen algemeenen wil van dc leden van zeker ligchaam geworden le zijn 0111 gedurende den oogsttijd aan de onderwijzers dor lagere scholen welke in zekeren rang heslaan eenen verloftijd te verleenen welke den leerling drie maanden in vordering achteruit zet. Het punt is de kinderen rapen en komen dus toch niet school eene volstrekte onwaarheid van welk aantal leerlingen de school ook zij, op het allermeest gaat de helft naar het veld, en dat zijn wel bepaald, die, welke lot de hoogste cn een klein gedeelte der middelste klasse behooren de leerlingen der laagste klasse als gedeeltelijk uit kinderen van zes tot zeven jaren be staande volstrekt niet deze hebben de meeste behoefte aan ontwikkeling en voortdurend onderwijs cn loopen nu den geheelen tijd van verlof als een losgelaten hond van den ketting als eenen verwilderden hoop rond, waaraan ongelukken van allerlei aard verhonden zijn en de gelegenheid door tijdruimte geboren in meerdere mate ontslaat (de verdronkene ten verledenen jare.) Hierbij komt nog: de onderwijzer is tegenwoordig ambtenaar met eene vaste bezoldiging, welke gevonden wordt uit de schoolgelden der schoolpliglige kinderen of het nu al of niet school is, die schoolpenningen moeten toch betaald worden waarachtig zeer billijk te noemen Wij gelooven zeer goed de ouderwijzer heeft eene hoogst mocijelijke betrekking en verlangt na volbraglen arbeid naar rust, dan heeft hij die nietde scholen waaraan de avondschool niet verbonden is geven aan arbeidsuren vijf in getal, zoo dat er voor studie, uitspanning, eten slapen enz. nog negentien uren overschieten is er één ambachtsman, één, iu welk vak ook geplaatst, die beweren kan dit aantal uren ter zijner beschikking te hebben. (Wij zullen de vacanlie van woensdag en zaturdag na den middag maar laten rusten. Alsmede die der overige feestdagen.) Dc onderwijzer geniet dus verlof met behoud van traktement, voor twee, drie, vier, zes of twaalf weken, naar gelang der omstandigheden en dit wordt aan hen, door de bevoegde mngt toegestaan. Dan laat een knecht van eenen ambachtsman (toch ook zijn suprieureens op het allervriendelijkst ver zoeken om maar eens iu het jaar te mogen gaan spe- lenrijden met behoud van dien dag werkloon, zal het antwoord niet zijn ik dank u hartelijk en deze werken gezet twaalf uren op een dag, sommigen veertien is dit geen verschil. Te wenschen ware het dat de hooge regeringwelke reeds zoo vele gebreken heeft verbeterd deze grieve in het belang der jeugd, en in het belang der beurzen van de oudereu met eenen slag vernietigde ZlElUKZBB Augustus 1864. Hel toesiikken der Nieuwe Haven neemt zoo zeer toe, dat men weldra, even ais le Middelburg, een stoom-moddcrmolen zai noodig hebben om de Haven op eene behoorlijke diepte te houden, daar de stoom boot reeds meermalen vast blijft zitlen en andere schepen ook. Met een weinig nadenken kan men de oorzaak van die opslikking gemakkelijk gissen. Er komt elk tij met de vloed meerder slik in de Haven als er met de ebbe uilgaat dus dit veroorzaakt natuurlijk een ophooping van grond. Men kan dit ook duidelijk zien aan de zoogenaamde vergaar bakken in de Oude Haven; aan beide kanten staal er reeds zoo veel slik dat die inel de bakken bijna gelijk staat. Nog maar een korten lijd en die bakken zullen vol geslikl zijn, eu men zal moeten raden waar die kunstgewrochten zijn begraven. Dit ziet men iu de Oude Haven, maar in de Nieuwe Haven gaat liet met liet opslikken even zoo snel, dat men echter zoo duidelijk niet kan bemerken. Maar zeggen de geleerden liet Sas dat schuurt van lijd tot tijd dat inderdaad waar is, maar met dal spuijen duet incn niets anders dan de slik van de eenc plaats zoo. wal naar de andere le spoelen, daar die spuijing geen kracht genoeg geeft om ééne kubiek el dc Haven uit te spoelen; want aan den nieuwen dijk kan men uiels

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1