Woensdag 20 Juni) 1804. N." 2115. 2ösle Jaarg, Nieuwstijdingen. JFvssmfetijft. IITO-EZOITDSITE ST'JZZSXT. ZIERIkZEESCHE NIEIJWSBOBE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maanden. f 1,30. Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advcrtentlënr 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 38 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 are. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Londen, 22 Junii. De dagbladen declen een brief mede van Garibaldi, den 24 Mei door bein bij bet dagblad Movimento ingezonden, ter nadere verklaring dat hij Engeland uil eigen beweging, zonder eenige aansporing van anderen, heeft ver laten. Te Liverpool heeft zich thans een dames comité gevormd, lot het verzamelen van gelden ooi hem een sierlijk yacht te schenken. Frankrijk en Engeland leggen om strijd sym pathie aan den dag voor den kapitein der Alabama. Verscheidene dagbladen zeggen in bet mededeelen der details van den strijd voor Cherbourg een woord lol zijn lof Zijn rapport aan den agent der mid- dcnstalen is nu door de engelsche bladen publick gemaakt. Daaruit blijkt dat hij 9 dooden en 21 gekwetsten had. Voorts beeft kapitein Semmes nu reeds verklaard dat bij den 15 Augustus aan boord van cenc andere Alabama, die bijna gereed is, weder in zee zal steken. Londen 25 Junij. In de heden gehouden laatste zitting der conferentie is geen verlenging van den wapenstilstand tot stand gekomen tusschcn dc oorlogvoerende partijen. Ook in alle andere opziglen heeft de conferentie geen resultaat opge leverd. In het jongste nummer van The mechanics' maga zine leest men »Naar wij vernemen zal in dc volgende maand in Nederland eene soort van internationale tentoonstelling var» brandbluscbmiddclen gehouden worden, maar tevens vernemen wij, dat de jury uitsluitend uit nederlanders is zamengestelddien ten gevolge gelooven wij niet dat buitenlanders zeer genegen zullen zijn, hunne voort brengselen op die expositie in te zenden, want, hoe goed het doorzigt en hoe groot de ondernemingszucht der nederlanders in zaken van koophandel ook mogen zijn, zij zijn behebt met een krachtig vooroordeel tegen het aannemen van verbeteringen, door andere natiën in de werktuigkunde aangebragt. Dit vooroordeel is vooral groot ten aanzien van brandspuiten, waaropzij aanspraak maken als eene nederlandschc uitvinding, terwijl zij tevens beweren dat er nooit zulke goede als in Nederland zijn gemaakt. Dit zou tot de gevolgtrekking leiden, dat, als Adam al geen nederlander was, Gullivier er toch zeker een geweest moet zijn. Het zou te wenschcn zijn, dat dc aandacht van vreemde fabriekanten op de za- mcnstelliiig dezer jury gevestigd werd, opdat de zaak nog op een beteren voet mogt geregeld worden, aange zien weinige natiën zoozeer hunne eigene belangen be hartigen als de nederlander." terstond Parijs, 24 Junij. Hel blijkt thans uit officiële bronnen, dat de Alabama oneindig zwakker was dan dc Kearsage. Laatstgenoemd vaartuig beschikte over 7 stukken zwaar geschut en was tot aan de waterlijn geblindeerd door middel van zware anker kettingen, die door eene dunne houten bedekking waren gemaskeerd, zoodal niemand aanvankelijk wist dal bet vaartuig geblindeerd was. De Alabama daarcnlcgen beschikte slechts over zes 52 en twee 68 ponders en was hoegenaamd niet geblindeerd. jVan daar dat zijne kogels en bommen wel troffen maar bijna zonder uilwerking bleven, terwijl die ider Kearsage verbazende verwoestingen konden uit- rigten. De kogel die ten slotte in de zijde der Alabama een gal maakte dal bij geene mogelijk heid kon gestopt worden, was een projectiel van bel lénorme wigl van 130 pond. 26 Junij. De Moniteur deelt mede, dal de conferentie gisteren bare laatste zitting heeft ge houden en dal de schursing der vijandelijkheden heden eindigt. Alvorens de have» van Cherbourgh te verlaten, had de kapt. Semmes 8 millioen aan goud, zijne papieren en 48 chronometers, allen afkomstig van Noord-Amerik. schepen, door de Alabama vernield, bij den Braziliaanschen consul gedeponeerd. Op het vernemen van liet zinken van den Alabama, hebben al dc in de haven van Havre liggende Noord-Amcrikaansche schepen de vlag gelieschen. Hamburg, 26 Junij. Prins Albrecht is hier heden morgen met grootcn spoed doorgereisd, aan den veldmaarschalk Wrangel het bevel overbren gende, om de vijandelijkheden nog heden te hervatten. Almelo» 23 Junij. Omtrent den toestand van den oud-pastoor Leus te Rictmolen, die leeds als vermoord is opgegeven, kan worden medegedeeld, dat die toestand gisteren zóó gunstig was, dat men hoop op herstel be gon te voeden ten minste heeft hij toen voor het eerst na den moordaanslag weder gesproken. Zwolle, 24 JunijGisteren avond verspreidde zich ilier liet gerucht, dat van den lieer mr. J. W. Tydeman, die voor den ontslagen predikant van Rijn occupeert, een telegram was ontvangen, dat de hooge raad der Nederlanden eene beschikking ten zijnen gunste had genomen, tengevolge waarvan hij dadelijk op vrije voelen moest worden gesteld. Toen dat gerucht meer algemeen bekend werd, kwamen bonderden op dc been, die zich hoofd - zakelijk voor hel huis van verzekering, en dal hetwelk door de dames van Rijn en Pruimers wordt bewoond, verzamelden. Niettegenstaande bet gedurende den gcheclen avond sterk regende, bleven velen tot in den vroegen ochtend van heden den voormaligcn leeraar verwachten. Tot nu toe uur in den ochtend), is bij echter nog niet ontslagen. Zwolle, 25 Junij. Heden namiddag ten half drie ure is alhier bet officiële bcrigl ontvangen, om den heer J. G. van Rijn in vrijheid te stellen, ingevolge het arrest van den hoogen raad van den 21slen Junij 186J, zijnde hij daarop ten circa drie ure ontslagen en naar zijne woning teruggekeerd. Bij den hoogen raad is door mevr. de wed. Pruimers cassatie aangclcckend van liet vonnis van het prov. geregtshof van Overijssel, waarbij zij van de voogdij over baar minderjarig kind Daniella Pruimers is ontzet. Gisteren beeft in tiet naburig Hasselt het volgende treurig voorval plaats gehad De Geer J. S. ging met zijn zwager G. eene wandeling maken, vergezeld van zijnen zoon, een 14-jarigen knaap. Toen zij op de brug waren gekomen, werd J. S. door zijn zwager G., die in den laalslen tijd wel eens blijken van verstandsver bijstering heeft gegeven, aangevat cn in liet Zwarte Water geworpen j ook de 14-jarige knaap zou dcnzelfden weg zijn gegaan, indien hij niet had weten te ontkomen, Hij riep hulp in ter redding van zijnen vader en in dien lijd sprong G. ook in het water. De heide zwagers werden met veel moeite gered en op liet droogc gebragt, maar terwijl men met J. S. bezig was om hem tot bewustheid te brengen, liep G in allerijl terug naar dc brug, stortte zieii voor dat iemand in slaat was het te verhoeden, andermaal in het water en weerde iiet hem ter redding aangebodene af, zoodat hij weldra in de diepte wegzonk. Sedert een paar dagen circuleert bier een adres aan de algeinecne Synode der Nederlandsche Her vormde kerk, inhoudende verzoek van een groot getal leden dier kerk, alhier woonachtig, dal de Synode de oude leer liandliave, cn zooveel mogelijk wake, legen bet prediken van de nieuwere rigling door de, den predikanten ten dien opzigte gegeven vrijheid, te beperken. In hoeverre of zulks met de zienswijze der Synode overeenkomt, cn dat collegie magt daartoe heeft, zal dc lijd lecren. 's Gravcnhage, 25 Junij. Per telegraaf is alhier het treurig berigt ontvangen, dat lieden morgen ten 5 ure Z. M. de koning van Wurlembcrg te Stuttgart is overleden. De geheimraad en secre- laris van H. M. de koningin, de heer von Weck- herlitt, is onmiddclijk na de ontvangst van dat berigt naar het Loo vertrokken. Men verzekert, dal H. M. dc koningin zich heden avond van bet Loo naar Stuttgart zou begeven. Wijlen Z. M. de kouing van Wurlcinberg, Wilhelm I, was geboren 27 September 1781 cn bad 50 October 1816 liet bewind aanvaard. Door het departement van ootlog is bepaald, dat de miliciens der ligting van 1861, behoorende lot de 12 bataljons, aangewezen om aan de oefe ningen in bet kamp van Milligen deel te nemen, van onbepaald verlof in activiteit zullen optreden. De miliciens moeten den 5den Augustus bij hunne korpsen present wezen. Na afloop van bel kamp en nadat de bataljons weder in hunne garnizoenen zijn teruggekeerd, zullen bedoelde miliciens weder in liet genot van onbepaald verlof gesteld worden en wel vöór of op den 15dcn September daar aanvolgende. Naar men veruecint, wordt Z. Keiz. II dc grootvorst-troonopvolger Nicolaas van Rusland, om streeks dc helft der volgende maand in de residentie verwacht. In liet hotel van den Russischen gezant alhier, den generaal Mansouroff, zijn de salons in gereedheid voor den keizer van Rusland, zoo Z. M. bij zijne komst alhier daarvan gebruik inogl willen maken. In den Rotlerdainschen gemeenteraad is met 17 tegen 16 stemmen verworpen bet denkbeeld, om eene strafverordening in bet leven Ie roepen, waarbij de koepokincnling vcrpligtend werd gesteld ook voor kinderen, die de bijzondere scholen bezoeken. Neuzen22 Junij. Als een bewijs hoe de drank weder bijna een inenscbenlevcn gekost heeft, blijkt uit liet volgende voorval. Eene gehuwde vrouw, M. d. Z. uit Vlissingen bij hare zuster alhier uit bel logeren, viel gisteren avond aan dc westzijde van liet kanaal in eene sloot, waarin zij door be dwelming was geraakt en tussclien daarin liggende balken was beklemd geworden. Waarschijnlijk zoude zij daarin den dood gevonden hebben, ware niet de slagers e. d. Bent en Marsielje met Itompée een voerman, toegesneld cn haar met veel moeite van tusschen de balken gebaald en aan den wal gebragt. Moge dit weder lol een spiegel zijn van allen die misbruik maken van sterken dranken een voorbeeld zijn voor ieder om hulp aan Ie brengen waar liet noodig is. (Ingez Zierikzee, 27 Junij. Tot consulair-agent voor Hamburg te Brouwershaven, is benoemd de beer Salomon van Bochove, scheepts-agenl aldaar. Donderdag is aan de hoogeschool le Leiden, na verdediging van stellingen, lot doctor in de regten be vorderd de lieer J. M. I. Moens, geboren te Zierikzee. Sedert eeuigen lijd vermenigvuldigen zich te Maastricht de gevallen van krankzinnigheid op eene in het oog vallende wijze. Het geneeskundig ge slicht voor krankzinnigen is zoo overbevolkt, dal men verscheidene der lijders naar liet geneeskundig gesticht le 's Bosch heeft moeten overbrengen. Niet alleen in Nederland, maar ook buiten 's lands is bel vijf cn twintigjarig huwelijk van den koning en de koningin gevierd. Onder anderen bad dit plaats le Laubbacb, waar tegenwoordig een aantal Hollanders aan de badplaats vereenigd zijn. De Coblenzer Zeilung zegt daarvan «Gelijk overal, openbaarde zich ook bier de vaderlandslievende geest dier natie, die met vrcugdo elke gelegenheid aangrijpt om bare gehechtheid aan baar vaderland cn bet regerend vorstenhuis Ie looncn Met op geruimde» zin nainen ook de overige faniilien, die zich te Laubbacb bevonden deel aan bet feest, cn slemden mede in den feestdronk, die op bel vorstelijk echtpaar werd uitgebragtliefde voor vaderland en vorst vindt overal een goed onthaal." De Hollanders vergenoegden zich niet enkel met het uitbrengen van een dronk aan den feesldiscli, maar boden ook, door tusschenkomst van den tele graaf, hunne heilbede aan hel vorstelijk echtpaar, waarop zij terstond eene dankbetuiging ten antwoord ontvingen. Ook le Pyrmont in Waldeck is de 18de Junij feestelijk gevierd. Donderdag li. bad op eene afgelegene boerderij onder dc gemeente Nunspeet een voorval plaats, dat wederom bewijst boe weinig men kinderen zonder opzigt vertrouwen kan. Twee kinderen beiden be neden de 5 jaren, speelden in eene ledige schaapskooi toen een der bewoners daar toevallig kwam, zag hij dal het jongste kind door het oudere was op gehangen. Onmiddelijk maakte hij het kind los en bragl liet in huis, waar het weder bijkwam. Men hoopt nog, dal liet in het leven zal behouden blijven. GEMENGDE BERIGTEV. De wreedheden welke thans in Amerika gepleegd wor den, overtreffen al de gruwelen van vroegeren tijd, Zoo hebben de Zuidelijken een hospitaal in brand gestoken, na eerst de zieken en gewonden vastgespijkerd of vast gebonden te hebben, cn kwamen zoo in de vlammen om, en van velen was er niets te vinden dan hier en daar een stuk been. De Noordelijken maken het nog erger; die hebben een aantal gevangenen, zieken cn gewonden laten doodhongeren. Iloc is het dus mogelijk dat ooit die staten weder vereenigd kunnen worden? Ook in het ongelukkige Polen gaat liet niet veel heter; de wegvoering naar Siherien duurt steeds voort, cn mannen, vrouwen en kinderen worden half naakt aan malkander gebonden en naar dit oord van ellende gebannen waar de dood een reddenden engel is. Met dc Denen ziet het er ook maar treurig uit; die zullen ook hunne vrijheid moeten verliezen, en onder den invloed slaan van vreemde ty- rannen. De keizer van Rusland heeft voor zich en zijn gevolg 140 kamers gehuurd te Kissingen die al hunne zonden moeten afgewasschen worden in de baden. Dus, die worden niet geroosterd cn gebraden. In het vorige jaar zijn te Londen 1132 vrouwen aan hunne mannen en 5848 mannen aan hunne vrouwen onlloopen. Er werden aldaar 4175 huwelijken wettig ontbonden 17.345 echtparen leefden in openbare vijandschap; 13.340 konden niet met elkander harmoniëren 55.175 leefden in vvederzijdsche minachting of onverschilligheid met elkander voort; 3195 zijn naar het schijnt tevreden cn gelukkig; 123 zijn half gelukkig. Een onderbaas te X. wordt in het belang van zijne betrekking aangera den. zoo veel onwaarbeden niet uit le bazuinen van an deren. Yan zulk een groot geleerde zoude men dit niet verwachten maar bij moest eens goed bedenken hoe klein zijne grootheid is; en nu zingt men "Wel man! wat gaal gij nu beginnen, Men ziet u dag'lijks gaan om les; Is dit om meer verstand te winnen? Doch zoekt dit liever in de flesch. Geen werkman zal u toch nooit prijzen, Noch liicr, noch in het ganschc land, Al wilt gij zitten bij dc wijzen, Gij blijft een ezel in uw stand. Zij zullen nimmer u toch eeren. Al zijn zij zelfs uw minste slaaf; Want die veel werk voor niet begccren, Die wordt een al was hij braaf. Te Oudeland is een koopman gewogen en le ligt be vonden. Toon te X. is beter geschikt om schepen te bevrachten dan om te werken. Toen hij één schip be vracht had is hij verhuisd en zoude liet willen ver passen aan een ander, en met het tweede schip zal hij naar Cgaan om daar te lossen doch het eerste zal wel altijd zonder stuurman moeten blijven varen. Aldaar zal het schip Pietje de ouue dienst weder hervatlen, en maakt nu op nieuw sloom om naar Java te vertrekken. Te W. is een nieuwen winkel geopend, van drank en kruidenierswaren waar ook zekere be zoeken worden toegelaten. Stoffel te D. heeft twee da mes met de kermis besproken, en heeft hel zonder moeten doen. I. le Waarde wordt aangeraden zich wat fat soenlijker le gedragen, en den zondag niet door le brengen in de schuur met arbeiders. Een wagenmaker te K. heeft met den verjaardag der koningin, zich doen kennen zoo als hij is, en zal nu in 'toog gehouden worden. Te K. is eene dame aangehouden door een man meteen zecpmes. Te B. wordt verwacht: het zilver en goud, afkomstig van het slculclschip, dat met dc Axelscbe riog- steking zal geligt worden, nabij dc brug. Mijnheer de Redacteur Met het onderstaande te plaatsen zult gij mij, cn velen met mij eene groole dienst bewijzen. Zeeland, 26 Junij 1864. Gisteren te Middelburg zijnde, had aldaar in de Sociëteit op de markt des middags len drie ure eene opschudding, plaats die voor liet publiek aan schouwelijk was. De oorzaak hiervan was: Er had eene balluttage plaats over den jongen heer de Kanierdie, even als zijn oom, hier sterk schijnt gehaat te zijn, en reeds tweemaal in diezelfde So

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1