9 Woensdag 25 Mei 1864. N.° 2105. 20ste Jaare;. Nieuwstijdingen. P ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever, Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. 3,90. V e r e h 1) n 11 Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlënt 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. w, Onder de geruchten, die in omloop zijn om trent hetgeen gebeuren zou als paus Pius IX over leed eene gebeurtenis, die van verschillende zijden als in de naaste toekomst wordt voorgesteld behoort niet alleen dat zijn opvolger reeds bij zijn leven zou zijn gekozen, maar ook dat die opvolger het clericale lid zou zijn van de familie Bonaparte, dat zich thans in Rome ibevindl. Keizer Napoleon zou zich verbonden hebben dien opvolger gelijke bescherming door zijne troepen te verleenen als hij tegenwoordig aan paus Pius verleent. De Presse bevat in haar jongste nommer de vol gende zamenspraak. (De italiaansche vragen en ant woorden worden gelezen op het voetstuk van een standbeeld des pausen te Rome.) Vr. Wat deert hem? Anlw. Tumore. (Een gezwel.) Vr. Wat ontslaat daaruit? Anlw. Umorc. (Bederf der voch ten.) Vr. En wat is het gevolg daarvan? Anlw. More. (Hij slerft.) Vr. Wanneer zal dat geschie den! Antw. Ore. (Binnen zeer korten tijd.) Vr. En wie treedt in zijne plaats? Antw. Re. (De koning.) Vr. Welke koning? E. (Emanuel) Brieven uit Rome van den 16den melden dat de ziekte des Pausen zoodanig is verergerd, dal men algemeen ongerust is. Men beweert, dat eene geheime hul des Pausen beveelt, dal bij zijn overlijden een conclave zal gehouden worden, alleen met de aanwezige kardinalen, terwijl zij gcmagligd zijn om een nieuwen Paus te benoemen alvorens de dood van Pius IX algemeen bekend zij. De chef der politie van Aarau heeft dezer dagen een brief ontvangen, gedagteekend Parijs 14 dezer en geschreven door een zeer berucht persoon, Schneeberger genaamd, die herhaalde malen wegens inbraak, aanranding op den openbaren weg, enz. vele jaren in de gevangenis heeft doorgebragt, en voor weinige dagen uit de centrale gevangenis te Aarau is onlvlugt. In bedoelden brief klaagt Schnee berger zeer over de ongeschiktheid voor de dienst van den hoofdcipier en andere personen, over de slechte keuken, in één woord zegt hij, alles moet geréorganiseerd worden, mijnheer de directeur van pplicie. Zoodra ik verneem dat gehoor gegeven is aan de gegronde klaglen, door mij ingebragl, kom ik naar Aarau terug en betrek ik mijne vroegere woning. Wijst gij mijne raadgevingen van de hand, dan zullen wij het genoegen niet meer hebben elkander te ontmoeten. u, Brussel, 19 Mei. In het dorp Thiemon had dezer dagen een droevig voorval plaats in de kalk ovens van den Heer Masson aldaar. Volgens gewoonte waren de werklieden gedurende den schaflijd op een der ovens gaan zitten, om hunne boterhammen op te eten toen eensklaps de oven instortte en twee der arbeiders in de brandende kalk ncder- storttenDe anderen, die hel gevaar waren ont komen wendden alle pogingen tot redding aan, maar te vergeefs: men haalde slechts twee onkenbare lijken op. Een knecht van den Heer Masson, die bedlegerig was, deze ramp vernemende, ontstelde zoodanig dat hij cenige oogenblikken later den geest gaf. Zwolle, 20 Mei. De weduwe Pruimers en J. G. van Rijn hebben zich thans in cassatie voorzien legen hel arrest van het provinciaal ge- regtshof in Overijssel, van den 14 dezer, waarbij heider tcreglstelling is bevolen, wegens het wegvoeren Ta" (|e minderjarige Daniella Pruimers, en voorts gelijktijdige behandeling is bev.olcn van de zaak legen den tweeden beklaagde, betrekkelijk de poging lol omkooping, met last tot diens gevangenhouding. Kaalte, 20 Mei. Woensdag avond, ongeveer half tien ure, had er een moordaanslag plaats op mevrouw v. d. W., wonende op Doescate, tusschen het Nijvcrdal en Hellendoorn. Een geweerschot werd op haar gelost, toen zij zich huiten bevond. Deze dame houdt er eene menigte honden op na, waaronder van de kwaadaardigste soort, zoodat bijna geen mensch het waagt, orn op haar erf te gaan, zonder gevaar te loopen van gebeten Ie worden. Zoo gebeurde het voor ongeveer vijf weken dat een jongen van het Nijverdal door zijne moeder naar Hellendoorn werd gezonden om voor zijnen vader, die ziek was, medicijnen te halen. Op zijn weg werd de jongen door 2 of 5 honden van mevr. v. d. W. aangevallen en zoodanig aan armen, heenen en hoofd gewond, dat hij heden nog in een hedenkelijken toestand verkeert, en was hij nog niet door mcnschen gered, dan zoude hij door de honden verscheurd zijn geworden. Evenwel moeten sommige van die honden nu en dan nog losloopen, en naar men verneemt, ook weder enkele aanvallen gedaan hebben. Het geval van den 14jarigen jongeling is in behandeling bij de regtbank te Deventer geweest, of is nog in behandeling. Wal nu de reden van den moordaanslag mag wezen, weten wij niet: maar wel, dat mevr. v. d. W. algemeen onbemind is, zoo om hare honden, als om andere reden. Naar men verneemt, moet hare wonde doodelijk zijn. PS. Mevrouw van der W., op Doescate, gemeenle Hellendoorn, is heden middag aan hare wonden overleden. Wie de dader van dat gruwelijk feil is, is nog onbekend. Ook de jongen, die door de honden is gebeten, verkeert in zeer hedenkelijken toestand. Er beslaat geen hoop op zijn herstel. Nteuwediep, 20 Mei. Van hel op de rcede liggende Ooslenrijksche eskader is gisteren de ka noneerboot Seehund in de haven gekomen om cenige herstellingen te ondergaan ook op de andere schepen zijn vele scheepstimmerlieden en smeden werkzaam. Dit eskader levert voor de neringdoende ingezetenen dezer gemeente belangrijke voordcelcn opde Ooslen rijksche munt ziet men hier alom circuleren, en wordt reeds door iedereen aangenomen alsof hel wettig betaalmiddel ware. Dagelijks komen de man schappen hier in menigte aan den wal. Wij vernemen dat Zondag a. s. daartoe aan ongeveer 1500 man (de halve equipage der 6 schepen) de vergunning zal worden verleend. Tot nog toe gedragen zij zich zeer ordelijk en betuigen herhaaldelijk, zoowel officie ren als manschappen hunne tevredenheid over de goede ontvangst en bejegening die zij ondervinden, Woudrichem. 21 Mei. Gisteren morgen on geveer elf ure, barstte er te Oudendijk (gemeente Woudrichem) eert verschrikkelijke brand uit in het huis van den schipper C. V., welks vlammen weldra oversloegen naar het overslaande huis van H. v. A., dal dan ook spoedig, niettegenstaande alle pogingen, met eerstgenoemde eene prooi der vlammen werd. Zoodra de brand uit onze vest gezien werd, begaven, na alvorens eerst hevelen gegeven Ie hebben, onze achtbare Burgemeester en Wethouders zich naar de plaats des onheils welke oogenblikkelijk op hel alarm luiden der klok met onze ijverige brandweer gevolgd werd die dan ook aanstonds met aller bereidvaardigheid handen aan het werk sloeg om den band meester te worden, en belendende huizen te behouden, hetwelk dan ook én door de gunslig- lieid van den wind én door de goede werking der spuit geschiedde. Is het voor onze gemeenle eene zeldzaamheid daar in den loop van dertig jaren slechts drie a vier malen brand geweest is dan mag voorwaar wel van ons brandweer-personeel gezegd worden dal zij welen wat hun Ie doen staal als hel gevaar daar is, en ten volle op hunne medewerking mag gerekenil worden. Ingez Bcrgen-op.Zooni, 20 Mei. Tol organist hij de Nederduiisch Hervormde Gemeente alhier is benoemd de lieer P. C. J. Pouwels. middelburg, 20 Mei. De predikant Meijer te Rclrancliemcnt is dezer dagen door liet provinciaal kerk bestuur van Zeeland van de predikdienst ontzet, waardoor die gemeente alzoo vakant is. Kerkwerve, ISMei. Heden mogl deze gemeente een regt aangenaam feest sieren. Vele onzer in gezetenen voelden zich gedrongen om door opregten welmeenendheid zoo veel ons doenlijk was eer en hulde toe te, brengen bij gelegenheid san de Huwelijks vereeniging van M. Hanse, Sz. en J. san de Cingel, Gd., maar niet minder voelen wij ons gedrongen om langs dezen weg aan hel bovenge noemde echtpaar en deszelfs ouders den EdelAcht- baren Heer Burgemeester G. van der Cingel en S. Hanse, oud Burgemeester, onzen hartelijkcn dank te betuigen voor de groote eer, rijke belooning en de vele gcnoegclijkheden van hunne zijde onze gemeente toegehragt daar de behoefligen in het armhuis niet zijn vergeten. Hij, die het huwelijk heeft ingesteld, zegene hel jeugdige Echtpaar tot in lengte van jaren, op dal zij het voetspoor van wederzijdsche ouders mogen drukken. Zierikzee, 24 Mei. Door hel bestuur der pos terijen is een nieuw model van postzegels vastge steld, waarvan reeds enkele in omloop zijn. Deze nieuwe postzegels zijn, even als de tegenwoordige, van 5, 10 en 15 cents. Zij dragen de beeldtcnis van den koning, naar eene nieuwe afbeeldinghet opschrift «postzegel" komt daarop zeer duidelijk voor. Verder zijn op de vellen, in de lengte en breedte, zoo vele doorboorde randen aangebragt als er noodig zijn otn elk zegel zonder schaar te scheiden, even als zulks in Engeland, Frankrijk, enz. reeds plaats vindt. Papier en bewerking getuigen van doelmatige j verbetering, terwijl de doorboorde randen voor den verbruiker tot groot gemak zijn. Wij vernemen dat hel aantal lijders aan de kinderziekte te Goes steeds toeneemt. Op 15 mei was dit aantal reeds tot 206 geklommen, waarvan lOt op dien dag ruiin een tiental waren overleden. De eerste kamer der slatcn-generaal is lol hervatting van liare werkzaamheden bijeengeroepen tegen donderdag 2 junij c. k. In de afdeclingcn der tweede kamer is door de meeste leden bezwaar gemaakt om andermaal een belang rijke soin (/135.000) toe te slaan voor liet herstel van bet nieuwe drooge dok te Willemsoord. Men was over liet algemeen onwillig voort te gaan op den weg die, zoo als men zich uitdrukte, tiet dok te Willemsoord tot een zinkput voor 's lands financiën maken zou. In eene afdecling waren leden die bet gelieelc werk wilden op geven, en liever door vergrooting van liet drooge dok te Viissingcn in de behoeften wcnschten te voorzien. Op de vereeniging van confessionele predikanten uit verschillende provinciën dezes lands onlangs te Utrecht gehouden, werd breedvoerig gesproken over den toestand der nederl herv. kerk en over de toe komst, die haar uit den strijd dezer dagen verbeidt. Op die bijeenkomst is het besluit genomen, om eene evangelische school Ie stichten. Zij, die daar oplei ding genoten en bekwaamheid genoeg verkregen hebben, zullen lalcr werkzaam zijn op die plaatsen waar aanhangers der confessionele kerk behoefte heb ben aan geestelijk voedsel. Verder zal er in hel belang van genoemde ker kelijke rigting een weekblad worden uitgegeven, dat, zooals van zelf spreekt, ook strijd zal voeren tegen de moderne theologie. Op die bijeenkomst waren tegenwoordig ongeveer tachtig predikanten, dal niet veel kan worden genoemd, als men be denkt, dat Utrecht gunstig gelegen is voor verga deringen en de herv. kerk ongeveer vijftien honderd predikanten lelt. Ter gelegenheid der kermis in de gemeente Graauw heeft II Zondag aldaar eene gevaarlijke vergissing met petroleum plaats gehad. Eene kruik, gedeeltelijk met zulk vocht gevuld, en die in de tapperij van den herbergier B voor de hand was blijven staan, was dour een bediende met bier aan gevuld. Aan twee personen, die later deze tapperij bezochten, werd hiervan ieder ecu glas toegediend. Onmiddelijk na daarvan gedronken te hebben, ge voelden zij onverdragelijke pijnen in de ingewanden. Een opgevolgd gebruik van melk, had hij den een, die min of meer in beschonken toestand verkeerde, een heilzaam braken ten gevolge; bij den ander werkte dit minder weldadig, en is diens toestand tol dusver zeer gevaarlijk. In lontienscbe clubs spreekt men sedert een paar dagen bijna uitsluitend van een zeker schandaal in de officiële wereld. Het blijkt namelijk dat cenige hoofd ambtenaren bij liet departement van oorlog bun tijd op liet bureau grootendeels doorbragten met spelen on) groote sommen gelds. Door een naamloozen brief werd eindelijk aan den graaf Grey hiervan kennis gegeven en de.minister deed daarop onmiddelijk een zeer naauwkeurig onderzoek in bet werk stellen. Het bleek uit liet onderzoek dat eeo aantal ambtenaren in de zaak betrokken waren, en graaf Grey nam onmiddelijk liet besluit de twee hoofd leiders van liet spel dadelijk te onlslaan cn de overigen op de lijst der bevordering te sciirappen. Van de twee ontslagen ambtenaren is de een 28 en de ander 29 jaren in zijne betrekking geweest; zij genoten ccn salaris van 600 pd. st. en 400 pd. st. 's jaars. De verliezen van de denen bedragen, volgens een dilitsch blad, sedert liet begin der vijandelijktieden, 4280 dooden en gekwetsten4693 krijgsgevangenen 6000 zieken; 2300 ontslagenen (tiolsteincrs) en 467 stukken gesctiut. Het leger heeft alzoo eene vermindering onder gaan van 16,473 man, waarouder 300 officieren. GEMENGDE BEP.IGTEN. Eene dochter van een vlaskooper le H. heeft zoo veel behagen in gehuwde lieden, dat zij er niet van zwijgen kan. en zegt Beste lieden wilt niet schroonien, Komt toch maar gerust in huis; Geen bespieders zullen komen, Al is uwe vrouw niet t' huis; En mijn' zuster zal niet heven, Al wilt ge haar een zoentje geven. De allijd drnaaldridder le Z. B. wordt verzochl, zijne lastertong wal stil le houden, en met medehelpers geene zaak aan het licht te brengen voor die uitgewerkt is, dat echter na eenigen tijd wel eens verkeerd voor hen kan uitloopen. Te Middelharnis is hel vieren van eene zilveren bruiloft 14 dagen uitgesteld daar moeder en dochter hun doel niet konden bereiken, zullende de gasten op nieuw genoodigd worden. Een persoon te Driewe gen wordt aangeraden, zoo brutaal niet le liegen, daar hij anders geheel uit de achting der hoeren en burgers zal geraken. Te Oudwordt eene dame verzocht zich zoo gemeenzaam met oude kennissen niet aan te stel len nu Dirk weg is want zoo doende moet alles uit komen. Te Kzingt men thans Jufvrouw van der Die hier zeer goed woont. Heeft haar valsche lippen, Dikwijls reeds getoond. Als zij raakt aan 't pralen, Wee dan, dien het geldt! Daar zij niets dan leugens, Allijd aan vertelt. Wil u daarom wachten, Yoor dit valsche wijf, Want slechts kwaad le spreken, Is haar tijdverdrijf. - Iemand te W. heeft zijn padje schoon zoeken le ma ken door een ander le beschuldigen, die nu op stal ge zet is. Hij bedenke inlusschen, dat, wie een put voor een anderen graaft, daar zelf eens invalt; en wie het laatste druppeltje uit de kan wil, dat dien het deksel op den neus valt. Wel heeft hij nu nog voordeel behaald, door zijne kinders het beslellnon te doen opstrijken, maar ook daar zal een schotje voor geschoven worden, en als dan wacht hem de verdiende schade. Men vreest, dat de nieuwe school te Z. die lang te klein geweest is nu le groot zal gemaakt worden, omdat de leerlust daar in eene omgekeerde verhouding werkt. In een veer huis leest men op eene glasruit: Als kalerlje is bij Jan, Dan zuipt men uit de kan Maar Jan, die krijgt hij kater, Alleen een glaasje water. Men zegt, dat de ondermeester L. hij zijn meisje te S. gaat t'huis liggen, om zich voor zijn hoofd-onderwij- zers examen te dresséren. Op een dorpje zingen de jongens Willem toch die heeft geen vlerken, Maar is op bedriegen uit; Want met eerlijkheid, zoo zegt hij, Gaart rnen thans geen cnk'lcn duit. Een landmetertje te R. is van meening, dat hij on derwijs mag in de wiskunde, maar liet ventje kent

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1