20sle Jaarg. Nieuwstijdingen iPtiitsdlvlawfr. i\." 2100. Zaturdag 7 1804. npson Sas ZlBIUkZKHSCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: Id Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Anierika, bij J. QUINTUS, te Grand RapidsStaat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-AmerikaFranco New-York. - 3,90. Yerschyntt Op Woensdag en Zaturdag. idvertentlënt 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Scbuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. '9 Zierikzee. Hel deenschc ministerie van oorlog heeft om trent <lc ontruiming van Frcdericia het volgende bekend gemaakt: Nadat dc vesting Frcdericia op bevel der rcgc ring door onze troepen, behalve een klein achtergela ten garnizoen, onlruimd was, heeft het departement van oorlog lieden den 29slen april, van den bevelhebber dier troepen, den luitenant-kolonel Nielsen, de mcdedceling ontvangen, dat «Ie vijand (dc Oostenrij kers) gisteren hel land vóór hel westelijk front der vesting door patrouilles bad laten doorkruissen, en gisteren avond ten 8!/f ure de daar geplaatste voor posten heeft aangetast. Daar de bevelhebber begreep, dat dc vijand voornemens was den volgenden dag een aanval te doen, besloot hij de achtergelaten troepen in te schepen. Dit had plaats een half uur voor middernacht. Het voornaamste krijgsinale riecl is medegenomen; de achtergelaten kanonnen zijn vernageld. Van den voorraad buskruid is bel groolsle gedeelte ingescheept en hel overige zooveel mogelijk onbruikbaar gemaakt. De kanaalviool heeft de Theems verlaten Alle verlofgangers zijn door de telegraaf opgeroepen De Times zegt, dat de vloot gemeenschappelijk mei hel Fransclic eskader zich naar dc Oostzee hegeven zal. Dr. Poppclaucr te Berlijn, geneesheer bij de stedelijke inrigling voor de pokziektc, wijdt in de Vossische Zeitung een artikel aan deze epidemie, die sedert anderhalf jaar in Pruissens hoofdstad woedt. Ten aanzien van de hervaccinatie maakt hij de op merking, dal van dc GOO zieken, die hij gelegenheid had in deze inrigling le behandelen, alle op zeer enkele uilzonderingen na slechts éénmaal waren in geënt. Van de weinige zieken, die, niettegenstaande zij gevaccineerd waren, toch de kinderziekte kregen, was deze bij de ineestcn van zulk eenc goedaardige soorl, dat zij slechts weinige dagen bedlegerig waren. Die ondervinding geeft rcgl om tol het besluit le komen, dal de inenting voor de Iwcede maal, zoo al geen volslrektcn waarborg dan toch eene groote inate van zekerheid geeft, dat mén niet door de pok ken zal worden aangetast. Bij het onbeduidende der operatie en de veelvuldige gelegenheid die er bestaal om zich le laten vaccineren, is hel volgens genoemden geneesheer ieders pligl zich nogmaals daaraan te onderwerpen. boot met stoomvermogen, Magnet, comm. G. Parson, is hier aangekomen. Alle zullen zich hier van steenkolen voorzien. De verdere bestemming is nog onbekend. Men verwacht nog negen Oosten rijksche oorlogschepen. Rotterdam, 25 April. Heden werd in liet gebouw der Kon. Ned. Yachtclub alhier, onder liet voorzitter schap van den lieer Joost van Vollenhovcn president- commissaris en in tegenwoordigheid van de HH. commissarissen D. Blankenheyin, R. H. Nicrstrasz, mr. T. M. C. Asser, mr. P. P. van BosseJ. D. Fransen van de Putte, jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, mr. J. U. de Kempenaer en van 92 persoonlijk tegenwoordige of bij volmagt vertegenwoordigde aandeelhouders, de eerste jaarlijksche vergadering gehouden van aandeelhouders der Nationale Levensver zekering-Bar.k^ gevestigd te Rot terdam. Door de directie werd verslag gedaan over het afgeloopen boekjaar, loopendc van 18 Januarij 1863 (dag der oprigling der bank) tot ultimo December van dat zelfde jaar, en van den stand van zaken waarbij tevens werden overgelegd de rekening.en verantwoording, be nevens de balans over het genoemde boekjaar. Hieruit is gebleken, dat door deze Maatschappij, die tot uu toe alleen in Nederland is werkzaam geweest, gedurende liet jaar 1863 contracten zijn gesloten A. Van verzekeringen bij overlijden voor een verzekerd kapitaal bedrag van 2,073,085 B. Van toekomstig kapitaal en rente- verzekering voor een kapitaal bedrag van 251,350 f 2,324,435 De daarop gedurende liet eerste jaar der gesloten ver zekeringen le bepalen premie beliepen eene som vanf 100,645,73 waarop tot uil0. Dec. 1863 is betaald 69,479,46'/9 Zoodat nog te ontvangen was gedurende het jaar 1864 f 31,166,26'/, Hel batig saldo der ontvangen premiën cn renten bedraagt, na aftrek van de uitkeeringen wegens sterf gevallen onder de geassureerden, van alle oprigtingskosten, betaalde commissien, herverzekeringen en andere onkosten, ten bedrage van f 52,438.17; de som van f 20,327.45; behalve het onaangeroerd gebleven waarborg-kapitaal, door aandeelhouders gefourneerd. Dezen gunstigen stand der maatschappij vermeldende, deelde de directie nog mede, dat liet tweede boekjaar niet minder voordeelige resultaten scheen le beloven, vermits reeds gedurende de 3 eerste maanden van tiet jaar 1864 contracten waren gesloten A. op het leven voor een kapitaal bedrag van f 602,035 B. en op toekomstige kapitaal cn rentever- zeker ing van62,869 Groningen, 27 April. Bij liet Instituut voor Doofstommen alhier worden thans weder de noodige maatregelen genomen voor de opneming van nieuwe kweekelingen bij het begin van den aanstaanden cursus. Dit jaar kunnen geplaatst worden alle doofstommen, die in Augustus e. k. den ouderdom van zes jaren bereikt hebben en nog geen volle 15 jaar oud zijn. Aan dc ouders, die zulks mogten verlangen, kan ook toegestaan worden liunne kinderen, ten bunnen koste, buiten liet instituut te doen verplegen, zoodat deze dan als externcs het onderwijs bijwonen. Onvermogende kweekelingen worden gratis gehuisvest, gevoed en onderwezen. Behalve die doofstommen, welke reeds bij liet instituut zijn aangegeven, bevinden zich in ons land ongetwijfeld nog vele, die wel in de termen vatten om geplaatst te worden, maar voor welke nog geene aanvrage is gedaan. In liet belang dier kinderen, voor wie elk jaar verzuim een onherstelbaar nadeel is, wordt elk, die met hun be slaan bekend is. verzocht liet zijne toe te brengen ten einde zij niet langer van het hun zoo noodig onderwijs ver stoken blijven. Eenc kennisgeving aan de directeuren van een departement van het instituut, ofaandc hoofd directie alhier, is voldoende, om de noodige inlichting aangaande hetgeen er verder vercischt wordt te ontvangen. Wegens de nabijheid van den nieuwen cursus is eenige spoed allezins noodig, daar in den regel alleen bij den aanvang van liet schooljaar nieuwe kweekelingen opge nomen kunnen worden. Nieuvrediep, 1 Mei. Heden namiddag hebben twee Ooslenrijksche oorlogsfregallcn, komende van Lissabon, op de reedc bel anker laten vallen. Zij heelen Radelzky en Baron Schwarzenberg, en worden gecommandeerd door de officieren Fcgcljoff en Jeremiasch. Ook dc Engelsche oorlogs-kanoneer- en ats een bewijs dat ook datzelfde volk steeds bereid is 0111 den band, die vorst en volk sedert eeuwen verbindt, bij elke gelegenheid al naauwer en naauwer toe te halen, in liet bewustzijn dat uit die eendragl inagt geboren wordt. De redactie der Bredasche Courant verklaart zich intus- schen van nu af reeds bereid der gewis goede zaak be- i vorderlijk te willen zijn, en gaarne de bewijzen te zullen j ontvangen dat liet opgevatte denkbeeld, zoo in de Baronnie als, liefst, in geheel Nederland, meer en meer ingang vindt, en alzoo op ondersteuning en medewerking velcrzijds zou kunnen gerekend worden. Men vermeent dat liet raadzaam zou zijn 0111 de bijdragen zelfs tot het geringste bedrag, al dadelijk dankbaar le aanvaarden, opdat ieder Nederlander, van welken stand dan ook, in staat worde gesteld van zijn deelneming te doen blijken. I1T3ES01TDE1TE ST'JZZEIT. GEMENGDE ISEP.IGTEN. 664,904 Zoodat uit verschillende hoofde reeds nu bij deze maatschappij voor-een kapitaal bedrag van drie millioen is verzekerd. Zierikzee, 6 Mei. Ingevolge art. 100 der kieswet, zal den Iwecdcn Dingsdag der maand Junij (14 Junij) de helft der leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal aftreden. Volgens den opge- rnaakten rooster behooren dit jaar af te treden voor zooveel deze provincie aangaat: voor Middelburg, Mr. D. van Eek en voor Goes, de heer P. P. G. van Diggelen. Er is in enkele steden sprake, om bel zilveren huwelijksfeest van 1111. MM. den koning en de konin gin, dat dit jaar invalt op den 18den Junij, op den jaardag van H. M op den I7den, en dari tevens den gedenkdag van den slag van Waterloo feestelijk le vieren. Men leest in de Bredasche Courant het volgende Eenige in- cn opgczelenen van de aloude Baronnie van Breda, zich dankbaar de vele weldaden herinnerende, die, vooral in vroegere dagen, door limine voorouders van de zijde van het steeds geliefde Stamhuis van Oranje mogten worden genoten, hebben voorloopig het denkbeeld gevormd 0111, ter gelegenheid van het op den 18 Junij e. k. le vieren Zilveren Bruilofts-Feesl van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning en Hoogst deszelfs alom beminde Gemalin, eenig bewijs van eerbied, liefde en hoogachting aan Hen van wege die Baronnie aan te bieden, bestaande in eenig zilveren of ander voortbrengsel van nationale nijverheid. Mogt echter weldra blijken, dal dit denkbeeld alom in den Lande gedeeld en alzoo geheel Nederland geneigd bevonden wordt zich daaraan te wil len aansluiten, dan is men gaarne bereid dc zaak verder uit te breiden, en haar meer nog te beschouwen als eene dankbare hulde van geheel het Ncderlandsche volk aan Hem en Haar, die nog onlangs openlijk verklaarden: dat Oranje nimmer genoeg voor dal volk zal kunnen doen" Nu de sterke dranken met 14 cents per kan ineeider belast zijn zijn er kasteleins die wel 30 cents zich meerder laten betalen dan vroeger, zoodat die verhooging voor hen geen nadeel is; daarom zingt men te Zierikzee: De schenker kwam wel vrij, en rijn, Maar 't zou nu ook wel anders zijn, Met deze mensclien-rassen, Door 't knoeijen dat er nu bestaat, Met kleine glaasjes, kleine maat, Daarbij den drank gewassclien. Want als men soms zulk brouwsel drinkt, Dal door 't geknoei de keel uitstinkt, Moet men er walg van krijgen; En dat nu nog voor meerder geld, Dan vroeger daarvoor werd geteld, Dus moeten schenkers zwijgen. Te S. heeft een smid een dorpel van arduin moeten laten repareren door het vele loopen daarover door een mulder en een bakker als de baas niet 1'huis is; en nu zegt de man: Ach! vrouw, nu geen misbaar: Dc dorpel die is klaar; Verzoekt nu al uw vrienden, En neemt een paar bedienden, Ik wil er één van zijn. En schenken volop wijn. Eene beroemde lengenaarster le Haamstede moest, wanneer zij iemand met een bezoek vereerd niemand meer belasteren, en vooral geene personen met wien zij niets te maken heeft; maar: Hoe grooter bluffer, Hoe kaler jufTer, Een hoer onder Burgli wordt aangeraden, zijne gouden ringen te komen betalen, eer men die terug komt halen; want hij vermost in een jaar, al zijn geld aan zijn haar; en al eet hij veel spek, hij is, en blijft gek. »Het spijt mij genoeg dat mijnheer weggaat, want nu zal hij geen papa worden," zegt eene mama tegen hare dochter tc S»en ik zal voor dat grapje alléén kunnen opdraaijen." Twee vrienden aldaar willen het pnbliek doen gelooven,dat zij niet nat zijn geweest door Schiedam, veel minder bemodderd. maar alleen door den regen: Dus: Maar niemand die het gelooven wil, Dus houdt u nu toch verder stil. Leen tc C. wordt aangeraden om verder geen moeite meer te doen, oin Lambert tc doen vertrekken, daar hij met lof in de gemeente werkzaam is, en aller achting verdient. Dus, Leen houdt uwe slangentong stil, want gij maakt u gehaat, door uw gepraat. Een lasteraar onder Meliskerke moest op publieke gelegenheden, of in eenc dorpsherberg, zijne colega's in geen hatelijk daglicht stellen en zoo veel geheims meteen ander niet beknoeijen. Het zoude hem vrij wat mooijer staan, wanneer hij eene jonge dochter bezoekthaar dan geene onbetamelijke woorden toe te voegen, en te zeggen «Als het niet naar mijn zin uitkomt dan wil ik van niets weten." Zoo ook sprak hij vroeger, cn het kwam goed uit, doch hij zocht alle uitvluglen. Maar: Zóó te handelen, toch, Is niets dan valsch bedrog; 't Zijn vruchten van den nijd, Vooral in dezen tijd. Marktprijzen te Zierikzee. 4 Mei 1864. Boter, laagste koers /"0,60, middel koers ƒ0,625, lioogste koers ƒ0,65 per 5 oas. Kip Eijcren, laagste koers ƒ0,525, hoogste koers ƒ0,55 per 25 stuk. Eenden Eijeren, laagste koers ƒ0,625, hoogste koers ƒ0,65 per 25 stuk. Openbare uitbesteding van behoeftige weeskinderen aan den mlnstbledende Gewis moet ieder, die zijne kinderen lief heeft en hnunc zedelijke opvoeding bedoelt, niet dan met weemoed gedenken, wal van die schepseltjes worden moet, zoo zij eenmaal, vader en moeder, zijn over leden. Toch niet allen zijn zoo gelukkig genoeg zame middelen na te latenom hunne kiuderen na hunnen dood eene behoorlijke opvoeding te doen verzekeren. Is men burger in eene stad of plaats waar wees- of godshuizen bestaan, dan voorzeker geeft zulks hij het leven de daarop regthebbenden reeds eene gemoedelijke gerustheid dal voor de opvoeding hunner minderjarige kinderen na hun afsterven zoowel voor het ligchamelijke als voor hel geestelijke is gezorgdmaar hoe moet men nu geslemd zijn, wanneer men onder dezulken behoort, die niet alleen onbemiddeld maar tevens armlastig zijn, en woonachtig in plaatsen waar geene wees- of godshuizen aanwezig zijn, maar alwaar het aloud gebruik wordt gevolgd, om de weezen en armlas tigen van wege de diaconiën bij openbare besteding aan den minstbiedende in opvoeding of onderhoud uit te geven. Kan het wel anders, en zouden de voorbeelden niet aan te wijzen zijn, dat dezulken in handen vallen van hen, die het minder tc doen is om voor hunne zedelijke opvoeding te zorgen, dan wel om profijtelijk van hen voordeel te trekken, en hen le bezigen of te doen bezigen voor allerlei arbeid, waarvoor hunne jaren niet bestemd of hunne krachten niet bestand zijn. In hoeverre in Nederland van wege het openhaar gezag het loezigl zich kan uitstrekken over nage laten weezen of hulpbehoeftigen, is schrijver dezes onbekend, maar wat hem bekend is uil een na burig rijk, dat wel eens gezegd wordt, in zede lijkheid bij Nederland achter te staan, wil hij hier mededeelen; hel is een berigt, in een der Belgische bladen, uit Geeraerdsbergen, van den 21 September 1861, van den volgenden inhoud: „De gouverneur onzer provincie heeft aan de plaatselijke besturen het gegeven bevel aan de „bureelen van weldadigheid herinnerdom zich ,,te onthouden van het schandelijk gebruikdat „in eenige gemeenten plaats hadtan krachlelooze „behoeftige weeskinderen bij openbare aanbesteding ,,en aan den minstbiedenden in opvoeding ie plaat- „sen. Elkeen moet dien maatregel toejuichen." Die zich bevoegt acht doe biermede voordeel of overtuige den schrijver van dwalingen, zoo hij, bij zijne goede bedoelingen, die begaan mogt hebben. Een Inwoner uit het Land van Atvel. Mijnheer I Gelieve s. v. p. onderslaande regelen in uw Blad op te nemen. Toen in de vergadering van prov. staten in de maand Nov. a°. p°. de heer J. M. Hennequin het voorstel deed tot wijziging der afvaarturen van de stoomboot „Stad Vlissingen no. 2" bewees de stemming overtuigend dat de bewoners van het voormalig 4e district van Zeeland prijs stelden op die wijziging, want genoegzaam alle HH. leden der staten, in genoemd district woonachtig, slem den vóór het voorstel des heeren Hennequin. Of schoon eene groote meerderheid zich tegen hel voorstel verklaardeis deze wijziging loch later vastgesteld geworden en geheel Zeeuwsch-Vlaan deren juichten op het vernemen van die tijding want, wat het verkeer betreft, reeds stiefmoederlijk genoeg bedeeld meende men daarin weder eene kleine verademing le vinden. Is hel echter waarheid, wal steller dezes heden vernamdan zoude de zaak door meergenoemde verandering nog verslimtncrd in plaats van verbe terd zijn. Sedert 1° Maart dezes jaars vertrekt de stoomboot „Stad Vlissingen no. 2" eerst na de aankomst van de stoomboot „Stad Vlissingen no. t." Komt laatstgenoemde bout nu echter na den gewonen tijd te Vlissingen aandan vaart eerstgenoemde of in hel geheel niet meer of zij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1