Woensdag 6 April 1804. i\.« 2091. 20ste Jaarg. Kieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederlandbij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, (o Noord-Anierika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-AnierikaFranco Nevv-York. - 3,90. Verschijnt! Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlëni 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 33 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zier ik zee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Londen, 50 Maart. Voor dat liet stuivers brie- j venport was ingevoerd, werden gemiddeld 76 millioen brieven per jaar verzonden. Titans bedraagt dit j aantal 642 millioen. Indien men aanneemt, dal dit i aantal nog zonder de vermindering van liet port verzonden werd, dan bedroegen de staatsinkomsten 16,071,000 pd. st. meer, zoodal dit bedrag tbans ten voordeele der natie komt. Onder liet opschrift: «Honderd jaren Ie laat" deelt de Newcastle Chronicle bel volgende mede: Dezer dagen was bel honderd jaar geleden, dat The Newcastle Chronicle voor hel eerst liet licht zag. Als feestgave schonk dat blad aan zijne ge- abonneerden een herdok van N° 1, verschenen 24 Maart 1761. Onder de negen en twintig daarin voorkomende advertenlien stond de volgende boven aan: »Er wordt gevraagd cene vrouw van middel- «barcri leeftijd, als huishoudster voor een ecnigen «beer op bel platte land. Ook verlangt men een «tuinman, die bij gelegenheid als huis- en stalknecht «moet kunnen fungeren. Man en vrouw zonder «kinderen zullen bij vourkcur in aanmerking komen." Naauwelijks was deze feestgave ccnige uren verzonden geweest, of een eerzaam, fatsoenlijk gekleed paar trad bel bureau binnen en vroeg op de onschul digste wijze Ier wereld naar bet adres van den «ecnigen lieer". Men verbeelde zich liet vrolijke looneel, dal nu plaats bad; zelfs de oudste van bel kantoor kou zich den naam des inzenders van de advertentie niet meer herinneren. Men gaf aan de onnoozele lieden tot hunne verbazing te kennen, dat zij: «honderd jaren te laat kwamen." Christian)», 30 Maart. In <le gisteren gehouden zitting van de Storthing, is den koning een bedrag van 800.000 specie-daalders toegestaan en bet regt toegekend om, wanneer hij het noodig acht, het leger en de viool te bezigen, lot ondersteuning der Denen. Diensvolgens worden 6000 man troepen uitgerust en de geheele vloot zeilklaar gemaakt. De tijdingen uit Fredericia pleiten allen tegen de Duitschc troepen. In plaats van de vestingwerken er, lrct garnizoen aan te vallen, hebben zij 1500 bommen in de arme stad geworpen, die daardoor groolendecls werd vernield, terwijl een twintigtal ingezetenen, meercndccls vrouwen en kinderen, bij die gelegenheid werden gedood en gewond Na dit heldenfeit, hetwelk men in onze eeuw van geen Europesche troepen zou verwacht hebben, daar de verwoesting der stad met de militaire operatien in geen hel minste verband kon staan, zond maarschalk Wrangcl een parlementair aan het garnizoen, die bet sommeerde de vesting over te geven lot voor koming van wederzijds bloedvergieten. De sommatie was volslagen belagelielijk, daar geen zandkorrel van de wallen en verdedigingswerken door den belegeraar was afgeschoten, veel minder een enkel kanon van de belegerden buiten gevecht was gesteld of een enkele soldaat was gewond, hebbende bet bombar dement der stad. gelijk gemeld, slechts gediend, om een daad van barbaarsch geweld uit te oefenen De generaal Lunding, de Deensche kouiniandanl, een man van grootc énergie en volkomen bereid om zich met de zijnen ouder de puinhoopcu der vestingwerken te begraven, antwoordde den parlemen tair heel lakoniek, dat van de overgave der vesting werken geen sprake kon zijn. De parlementair keerde terug, waarna het vuur van de zijde «Ier Pruissen werd hervat, maar alweder legen de stad Toen de Pruissen van oordeel waren dat zij genoeg geteisterd was, hield bet vuur op enzij trokken zich terug om voor Oostenrijkers plaats te maken, die thans de belegering voortzetten! Deze bijzonder heden komen in geloofwaardige, brieven van hel oorlogstooneel voor; ik hecht er bet volle vertrouwen aan en wil bet u daarna zelf gevraagd hebben, wat inen in dit geval van de Pruissische troepen en van den maarschalk Wrangen denken moet, vooral wanneer men weet, dat de overinagl der Pruissen ontzettend groot was Men berekent, dal zij zes maal sterker dan ile Denen waren en dus als 6 tegen 1 vochten, gezwegen d.ui nng van de Oostenrijkers, die hen in den rug dekten Zij hadden bovendien 100 stukken getrokken geschut voor Fredericia geplant, dat slechts door gewoon vestinggcschut van bet oude model, verdedigd werd, waaruit voortvloeide, dal de Pruissen op een afstand van 4000 meters over de vesting- werking been, de stad bombardeerden, terwijl bel geschut der Denen zwijgen moest daar bet bij lange na zoo ver niet droeg. Onder die omstandigheden cene stad le vernielen en geen enkele poging Ie wagen om bres te schieten en bel garnizoen stor menderhand ten ouder te brengen is eeue militaire manoeuvre, die bet genie van Wrangel misschien tol eer verstrekt, maar die ik, oningewijde in de verhevene krijgskunst, in mijne onkunde ten strengste meen te moeten vcroordeelen. Wrangcl zal zich over bet bombardement van Fredericia tegenover de geschiedenis hebben te verantwoorden. Een jong koopman tc Berlijn was niet eenc rijke wecze geëngageerd. Op 'tpunt van le trouwen wordt hij onverwachts voor de militaire dienst opgeroepen en hij 'l leger in Slecswijk ingedeeld. Zijn meisje was on troostbaar; alle hare brieven getuigden dat zij 't leven moede was. De jongman zocht haar door zijne brieven zooveel mogelijk hoop op de toekomst in le boezemen, maar te vergeefs. Eenige dagen verliepen daarop zonder dat hij eenige lijding van haar ontving Op zijne na vraag schrijft hem eindelijk haar voogd, dat zij plot seling verdwenen was en alle ingestelde nasporingen vruchteloos waren gebleven. Deze tijding maakte op den jongman een verpletterenden indruk. Van dien oogenblik af had het leven voor hem geen waarde meer. Hij zocht den dood en waagde zich in den digstcn ko gelregen. In 't gevecht bij Fridcricia trof hem een kogel en stervende werd hij in eene hut opgenomen. Dagen lag hij daar in ijlende koorst. Toen hij de oogen weer opsloeg en de geneesheer verklaarde dat hij behouden was en beklaagde zich niet gestorven tc zijn. Dit duurde slechts zoo lang, tot hij de trouwe soeur le charilé eens goed in 't gelaat zag, die met de liefderijkste zorg hem verpleegd had en nu juichte over zijn behoud. Die lief dezuster was toch niemand anders dan zijne verloofde, die, van hem gescheiden, niet leven kon, 't leger opge zocht had, en op 't slagveld den man barer liefde bijna stervende gevonden had. De kroonprins van Pruissen dit feit vernemende, heeft voor den jongen Berlijner bij generaal Wrangcl een onbepaald verlof aangevraagd, dat ingewilligd is geworden. Zwolle, 51 Maart. Naar men ons mededeelt, moet de predikant J. G. van Rijn, die nog steeds alhier in hechtenis is, bet voornemen hebben zijn ontslag tc vragen als leeraar bij de Nederduilsche Hervormde gemeente alhier Dit wordt in velband gebrngt met bet oprigten eener nieuwe gemeente, die zich onder leiding van dien predikant zou vestigen. Volgens de Groninger courant maakt bet bij de regering een ernstig punt van overweging uit om de wetsbepalingen omtrent den ijk der malen en gewigten ook toepasselijk te verklaren op de maten, die voor den verkoop van bel gas gebe zigd worden, zijnde de gasmeters. Zutplien, 2 April. De geruchten omtrent de oorzaak van hel overlijden van den lJjarigcn J. G. S., welke aanleiding gaven lot de aanvankelijke arrestatie van zijne moeder M. C. S. vrottw van D., die evenwel spoedig daarna weder op vrije voelen werd gesteld moeten door de lijkschouwing geheel en al onwaar bevonden zijn. Naar wij ver nemen is daarbij geen spoor van cciiig locgcbragl uitwendig geweld gevonden en gebleken, dat bel lijk goed gevoed was, zoodat van hongerdood geen sprake kon zijn en waren de geneeshecrcn van oordcel, dat de jongen in een bevigen aanval van koorts met hersenlijdcn stuipachtig is gestorven Werkendam, 2 April. Donderdag jl. des avonds ten 6 ure, zag men van bier in de rigling van het Westen een zware brand hetwelk tnen nader vernam tc Papendrechl le zijn geweest alwaar 16 buizen en schuren, bewoond door ruim twintig buisgezinnen zijn afgebrand. De oorzaak is nog onbekend. Dat de sterke drarik aanleiding geeft lot allerlei onheilen, leert wederom bet volgende: De aak, bevaren wordende door F. II. werd door een bovenlandscb schip, onder Moordrecht, in den grond gevaren (betgeen ik in mijn laatst berigt meldde) Naar men verneemt, is dit veroorzaakt doordien de schipper van genoemd bovenlandscb schip in dronken toestand verkeerde Nadat bij even,te voren op een ander schip aangeloopcn bad hield bij op genoemde aak aan niettegenstaande de daarop varende F. II. alle moeite deed zulks le ontgaan. Bedoelde schipper beeft dan ook reeds eenc schadeloosstelling aan F. H. aangeboden. Ingez Zlerikzee, 4 April. Terwijl men zich ten onzent uitput iu bel zoeken naar eventuele moeijclijkbcdcu, die voor Nederland uit den Deenscb-Duilscben krijg zouden kunnen voortvloeijen eu de oppositie zich alle moeite ter wereld geeft om toch door bet voor spiegelen van allerlei gevaren onrust te verwekken en elke gebeurtenis die met den oorlog in verband staat, daatloe aangrijpt, worden hare redevoeringen telkens door de feiten gelogenstraft. Zoo zegt ook I hans weder ccri berigt uit Stubbenkaminer (op Rngen) van den 28slen Maart «Heden middag passeerden bier weder 6 groote «Deensche oorlogschepen; 5 daarvan maakten jagt «op 2 koopvaardijschepen; een hebben zij echter «reeds ongestoord zijne reis laten vervolgen daar ohet, naar het schijnteen Hollandsch schip is. »llet andere schip zullen zij eerst binnen ecu uur «bereikt hebben, daar bel ver vooruit is." Die zeer eenvoudige opmerking, dat men een schip vrijlaat reeds omdat bet schijnt een Hollandsch schip te wezen, is bet beste antwoord op al <1 ie vernuftig uitgedachte combinatiën van de oppositie, om toch den Ncderlaodscben handel vrees aan tc jagen. Dc te [volding aanwezige correspondent van de Morning Star spreekt in een zijner laatste brieven over den last des oorlogs, dien dc bevolking van Jutland zicli tiians beeft te getroosten. Oen 18 jl. zoo schrijft hij, kwam cene afdecling Pruissische soldaten des morgens ten drie ure te Stramlbuus (een dorp aan de noordkust der baai van Kolding). Op dat uur alles nog in rust vindende, drongen zij de huizen binnen en joegen de bewoners liet bed uit, waarbij zij, om zich te overtui gen dat niemand zicli schuil hield, dc slaapplaatsen met limine bajonnetlcn doorstaken. Ieder jongeling, man en grijsaard kreeg hierbij bevel om zicli le voorzien van eenc spade cu van den noodigeu ieeftögt voor drie dagen en alsdan dadelijk de gewapenden te volgen, die gereed stonden om lien langs den weg naar Fredericia aan liet werk tc zetten. Na aliou ecu aantal personen te hebben bijeen geliragt, werden deze als een hoop slaven voort- i gedreven tot bij Gudsoe, lot liet maken van loopgraven aan iedere zijde van den grooten weg. Onder de gepres- len bevond zich een man van ongeveer 80 jaren, die niet naar huis terug mogt keeren, voor liet duidelijk gebleken was dat bij nnauwelijks op dc been blijven en dus nog veel minder werken kon. Even zoo handelen dc Pruissen ook in alle omliggende dorpen. In een dezer plaatsen werd ook de geestelijke uit zijne pastorie ge haald en met de anderen naar buiten gchragt, om in gezelschap met de rijkste pachters en dc armste dag- Iooners aan den gedwongen arbeid deel te riemen. Wan neer zij dan nagenoeg den gebcelcn dag lot 's avonds toe hadden doorgewerkt kregen zij wel voor den nacht verlof om rust te nemen, maar hunne spaden, kruiwa gens en andere gereedschappen moesten zij in handen van dc Pruissen laten, die den volgenden morgen wel maakten dat zij dadelijk weer een genoegzaam aantal manschappen bijeen kregen wanneer er soms minder waren dan den vorigen dag. De manschappen werden daarbij genoodzaakt om le werken lot zelfs onder liet bereik van bet Deensche geschut. En zoo ging het niet alleen bij deze gelegenheid, maar letterlijk in alles han delen de Dnitschcrs zoodanig dat de bevolking wel slechts met wrevel en haal hunne tegenwoordigheid kan ver dragen. Reeds hij het eerste binnenkomen te Kolding schenen de troepen tiet op eenc algeinccne plundering toe te leggen. De huizen en winkels werden met geweld opengebroken cn alles er uitgehaald wat hun aanstond terwijl zij er overigens zoodanig huishonden, dat menig welgesteld burger reeds totaal geruïneerd is. Hierbij koint dan nog wat cr dagelijks moet worden opgebragt. Het stadje Horsens onder anderen, hetwelk slechts 5 a 6000 zielen telt, moet dagelijks leveren 40,000 ponden bruod 16,000 pond vleescli, 8,500 pond rijst, 15 vaten sterken drank. 550 pond suiker, 550 pond kotfij, 67,000 pond haver. 33.500 pond hooi, 1300 pond tabak, 2500 eigaren, 700 drsschcii wijn, en 20,100 pond stroo. Te Aarhans cn te Veile werden dc ambtenaren en voor naamste ingezetenen met geesselslraf bedreigd voor liet geval dat er den een of anderen dag iets le kort kwam aan hetgeen aldaar in niet mindere mate moest worden afgeleverd GEMENGDE BEP.IGTEN. Alle beschikbare stoombooten le Londen zijn reeds afgehuurdom Garibaldi bij zijne aankomst met duizende nieiisclieri plegtig te ontvangen. Met Maz- zini zal bij groote plannen bespreken om de dwin gelanden van Europa aan een ketting te leggen tol liet geluk der volken. De Oostenrijksclie gewel denaars hebben weder een bewijs gegeven, boe boog noodig het wordt dat zij onschadelijk gemaakt worden. Meer dan 300 Hongaren, die lot de Denen wilden overloopen, om dat zij gecne werktuigen wilden zijn van onregt en geweld hebben zij doodeenvoudig doodgeschoten. De Denen vestigen hunne hoop alleen op Frankrijk, cn zijn overtuigd dal keizer Napoleon ben wel te litilp zal komen als liet noodig is. Tc Rhoon is een rijke boeren-zoon zoo bij zonder gesteld op cene vrouw uit den werkenden stand, dat de arbeid nu zoo zwaar niet inccr valt als vroeger, en dc middelen van bestaan verbeteren, waarover de man verwonderd ismaar zij zegt Laat mij maar begaan, Eu ziet bet maar aan Stopt toch maar uw pijp, Eu ziel niet bij 'lsmoken, De schoorsteen zal zoo Toch liet beste wel rootten. Een zot te Niouwesluis wordt aangeraden des avonds zoo dolzinnig niet langs wegen te loopen, daar hij anders zal opgevangen worden. Van 1 is hij reeds op 4 gekomen, en weldra zal hij niets meer zijn. Ja Wat men is, dal kan men [zeggen, Niet wat of men worden kan Maar door in de goot te leggen, Wordt men nooit een eerzaam man. Reeds toen hij voor gek ging spelen, Kwam hij zat op het looneel, Dal een ieder moest vervelen, En de opkomst was niet veel. Een Israëliet le B. wordt aangeraden zoo dik wijls de kapel niet meer te bezoekendaar bij anders nog meerder zal bespied worden als bij uitgeleide gedaan wordt in dcri nacht door een geest. Aldaar zegt men: «Monsje is wel een ronde jood, maar men wensclit toch dat hij zoo dikwijls niet op de stee kwam. Dus, manneke, pas op voor de kwade gevolgen, anders loopt alles nog meer in bet oog. Eene dame in de duinen te Ouddorp moest gecne briefjes meer schrijven en niemand naroepen. Zij moest beter denken aan den brief uit Londenen niet doen zoo als zij met de Pasclien gedaan beeft, daar zij zoo doende zal overschieten. Ja Want aan de trekken, Kent men de gekken. Ten gevolge van liet vertrek van iemand naar Noord-Amerika zal eene dame te Ouddorp nng horendol worden, en nu zal zij in liet vergeetboek geraken. Een rondlooper niet rekwesten le B. wordt aangeraden om goed gewapend te zijn, in dien men Item soms de deur wilde wijzen terwijl cr een goede zakdoek noodig is om zijne bezweelte haren af te vegen. Drie zusters aldaar moesten zooveel praats niet hebben van ecu anderdaar zij zich daardoor bij iedereen gebaat maken zoo dat men zingt Dames 1 houdt toch uwen mond, Draagt een ander niet in 'l rond, Maar ziet eerst door eigen bril Uw gedrag, en houdt n stil.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1