20s,e Jaarg. Nieuwstijdingen, ©ttgeltttrïl. N.° 2089. Woensdag 50 Blaart 1804. ZIERIkZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Ainerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs* Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amcrika, Franco New-York. - 3,90. Ferschljntt Op Woensdag en Zaturdag. Idvertentlün j 10 cent voor eiken regel, Zegelregt voor iedere plaatsing, 33 cent. De inzending der Advcrlenliën kan geschiedeo tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Londen, 26 Maart. Eenc dépêche uil Kopenhagen aan de Times gedagleekend 22 Maart, zegt dat het bombardement van de duppeler schansen dagelijks wordt voortgezet, maar tot dusverre zonder eenig gevolg. De verbittering van beide zijden wordt daardoor met den dag grooter, en als liet eens tot een aan val komt, zal er van wcêrszijden met woede worden gestreden. Zooals wij reeds meldden beeft die aanval geen plaats gehad op den verjaardag des konings officiële dagbladen deelen mede dat dit op bijzonder verlangen van Zijne Majesteit werd nagelaten bet vuurwerk werd op hoog bevel af- gckommandccrd De fabel van de vos en de drui ven schijnt hier intusschcu niet zoo geheel buiten spel te zijn. lie Pruisscn formeren thans den linker de Oos tenrijkers den rcgtcrvleugcl van de belegeraars. De artillerie van beitle korpsen vuurt met de meeste juistheid, zegt men die der Denen draagt niet ver genoeg Daaraan is het misschien voor een deel toe te schrijven dal de Denen slechts zoo flaauw het ge schut des vijands beantwoorden. Maar dal het geen vrees is, geen angstig wegschuilen in de kazematten, blijkt uil hun uitval op den 20slen, toen zij, trots het hevige vuur uit de vijandelijke batterij bij Gam mel mark, de schans no. 2 bij Wenningbund herover den, van waar zij thans weder op hunne beurt de belegeraars beschieten. Dag en nacht dondert hel geschut, zegt een oog getuige, en wanneer men eens aan hel oorverdoovend gedreun een weinig gewoon is, kan men niet nalaten een heuvel te bestijgen, ten einde dezen strijd gade te slaan. Eigenaardig is de indruk, dien liet werpen met de bommen oplevert, welke grooter of kleiner bogen boven de blaauwe oppervlakte van de zee beschrijven en als vuurspuwende duivels de lucht doorklieven, to I d al zij met een vrcesselijkcn slag uiteenspringen. Nog treffender zal dit oorlogstafereel zijn, als eens de gansche linie van aanval haar vuur zal hebben geopend. Dezelfde ooggetuige verhaalt als eene episode uit de ontmoeting bij Rackebüll, hoe 500 Denen zich aan de Pruisscn hadden overgegeven, waarschijnlijk de bezetting van Duppcl en als krijgsgevangenen hen volgdentoen echter de Pruisscn op nieuw op deensche legerkorpsen stuiten, hadden zij ook weder de wapenen gebruikt en den vijand in den rug aan getast. De Pruisscn hadden hen, tot straf voor dit verraad, zeker allen ncdergeslooleri zoo de officieren niet lusschcti beiden getreden waren. Met bombardement van Frcdericia was sirtds den 20slen geslaakt, nadat dien dag van des morgens 9'/, ure af de batterijen onophoudelijk hadden gevuurd en verscheidene huizen in brand hadden geschoten. De huizen van Frcdericia zijn echter voor een groot deel armoedige hutten, en de stad zelte heeft meer van een grooten moestuin dan van eene vesting. Aan dat in brand schieten van huizen kan dus niet veel gehecht worden en wat hel innemen der vesting be treft, de positie van Frcdericia behoeft voor die tier duppeler schansen niet onder Ie doen. De stad is in ecu gelijkzijdigcn driehoek gebouwd, waarvan twee beencn door tie zee worden bespoeld, terwijl het derde naar de landzijde is gekeerd en uit éénc lijn van uit gebouwde batterijen bestaal, waaruit te zanten 200 stukken geschut tien vijand aangapen. Aan de oost- zijde der stad hebben de Denen een verschanst le gerkamp ingcrigl. De aanvallen, onder den nederigen naam van verkenningen, op tic stad gedaan, zijn tot nog toe met groot nadeel voor de belegeraars uitge vallen en uien is niet vreemd aan het denkbeeld, dal de belegering van Fredericia niet crnslig zal worden voortgezet, vóór dat het lol der duppeler schansen beslist en hierdoor welligl eene wending in tic krijgs gebeurtenissen te weeg gebragl is Nadat een gedeelte van Fredericia ten gevolge van het bombardement vet brand was, bad de kom mandant tie sommatie tot overgave der vesting met eene weigering beantwoord. De vijand is toen op eenigen afstand van tic vesting teruggetrokken. In den avond van den 22slcn is tic koning van Denemarken Ie Sonderburg aangekomen. Hij heeft aldaar de position der troepen geïnspecteerd en is des nachts naar Horup op Alsett teruggekeerd. Er zijn gccnc nieuwe berigtcn van hel tooneel van den oorlog Ook uit hel deensche legct zijn nu de correspondenten verwijderd. Een particuliere brief in Berlijn ontvangen zegt dat de loopgraven, noodig voor een aanval op tic duppeler schansen den 25sten nog niet voltooid waren. Den 22sten hoorde nten te Flensburg den gehec len dag het dreunen der kanonnen. Dien morgen kwamen de kroonprins, de veldmaarschalk en een aantal generaals in genoemde slatl out den verjaardag des konings Ie vieren. Des avonds had er, zoo zegt een pruissisch verslaggevereene vrijwillige algcmeenc illuminatie plaats.. Met bombardement van Fredericia heeft wel niet geheel opgehouden, maar slechts met lange tusschen- poozen wordt hel voortgezet. Den 21steu werden er li man van de bezetting door het vijandelijke geschut gewond. Omtrent de conferentie verneemt men nu weder dat het gerucht, als zou Engeland de deelneming daaraan door den dtiilschen bond overtollig achten, ongegrond was. Integendeel de bond heeft thans, zoo geene officiële, dan toch eene oflficieuse uit - noodigiug tot deelneming ontvangen. De Ooslenrijksche bevelhebber, de veldmaarschalk Gablenlz, zoo schrijft men uit Berlijn, is een sluw man, die den ouden Wrangel al bij meer dan ééne gelegenheid om den luin geleid heeft. Zoo heeft hij nu wéér doorgezet, dat men Item de belege ring van Fredericia toevertrouwde en nu zou liet volstrekt geen wonder zijn, wanneer Fredericia veel vroeger in handen van de duilsche troepen viel dan Duppel en Alsen. In dal geval waren de Oos tenrijkers de Pruisscn al weêr voor. Dit zou van een nadeeligen invloed op het bijeenkomen tier conferentie wezen, omdat de Pillissen ook eerst eene overwinning zouden willen behalen. De nieuwe getrokken kanonnen, die thans door de Pruissisclte artillerie gebruikt worden, dragen zeer ver en treffen ook juist, doelt zijn in hel gebruik niet bijzonder goedkoop. De kosten van elk schot worden op minstens ƒ12 betekend. De Pruisscn zijn dus wel rijk of hebben bijzonder veci geld over voor hel doordrijven hunner heerschzucli- tige plannen, want als men b v. berekent, en dit is zeker niet te hoog gesteld, dat de werken te Duppcl met 120 zulke stukken bezet zijn en dal voor ecu gcregeldcn aanval ongeveer 300 kanonnen noodig zijn, die ieder 700 it 1000 schoten zullen doen, dan kust ilit bombardement ver over de twee milliocn gulden. Zwolle, 25 Maart. De instructie in de zaak van Da. san Rijn begint ten einde te loopen, althans verscheidene zijner vrienden hebben verlof bekomen om Item in liet huis van verzekering te bezoeken, natuurlijk op de wijze, als in dat huis de ge wooiite is. Zutphen, 25 Maart. Gisteren had er alhier gedurende den geheelen middag en avond een groote oploop voor het bureau van politic plaats, omdat zich daar. zooals men zeidc, eene kindermoordenares bevond, welke men des middags had gevat. De zaak had zich op deze wijze locgedragenDe, vrouw van een hoefsmid der dragonders had een onecht voorkind, een jongetje van ongeveer 14 jaren sints lang mis handelde zij dit kind, doelt in de laatste dagen erger, omdat hel, om zich op zijne moeder Ie wreken, haar gedreigd had een door haar begattcn diefstal van go»d van eene bleek Ie openbaren Gedurende de laatste dagen hadden de personen, bovc-ii wie zij aan de Nieuwsladspoorl woonde, het kind liooren kermen onder mishandelingen der moe der totdat liet gegil en hel gekerm geheel ophielden. Gisteren in den loop van den morgen gaven die henedenbewoners, zekere weduwe W. en hare doch Ier, er kennis van aan de politie, welke een on derzoek in hel werk stelde, en het lijk van het jongetje in eenc kast vond. De moeder had, naar men zegt, haar kind onder allerlei folteringen laten doodhongeren Met gemeen was woedend op de onmensch, die nten niet dan onder de sterkste bedekking 'savonds naar bel huis van arrest heeft durven overbrengen. Naar wij vernemen heeft de justitie echter geene aanleiding gevonden haar in arrest te houden. Ki-lclle, 25 Maart. Tol Gemeente-architect alhier is benoemd de lieer P. K. Labrijn thans ouilcr-architcct te Gouda. Krlelle 2a Maarl Een treffend geval van uitredding werd heden hier bekend. Meden morgen ongeveer ten 5 ure kwam door tic Ziiiilpoorl hintten onze stail een lSjarige jongeling, Kasper Hazelhof, van Winschoten alkomslig, wien het volgende over komen was: Mij behoorde tot de equipage van liet Groninger kofschip Bclitu, gezagvoerder Potje- wijd, komende van Riga, bemand met 7 koppen en bestemd naar Helvoetsluis. Eergisteren avond ongeveer ten 6 ure geraakte het setup op de kust in tie branding en begon geweldig te stoolen, zoodat hel spoedig in zinkenden toestand verkeerde; nadat de equipage een benaauwden nacht had doorgcbragl en toen zij reeds den dood voor oogen had, nam onze jongeling hel koen besluit nog te trachten zijn leven Ie redden; hij boud zich aan een boei van een der ankers vast en wierp zich in zee. Na ongeveer een halvcn dag op zee gedreven te hebben, werd hij doornat verkleumd en uitge hongerd op hel strand geworpen. Gedurende den gjnschen nacht dwaalde hij op strand en in de duinen rond, niet wetende waar hij was, kwam eindelijk heden morgen hier aan en begaf zich lot tien burgemeester om eenig reisgeld te bekomen, ten einde naar zijne ouders te kunnen terugkecrcn. Volgens zijn vermoeden zou de Belina met man en mus zijn vergaan, daar hij in zee drijvende, niets meer van hel schip had bemerkt. Sas van Gent, 21 Maart, Niet dan met wel gevallen is hier en in de omstreken de vergunning der concessie vernomen den 17 dezer verleend door de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers, tot hel daarstellcn van eeneu spoorweg van Lokeren naar Selzaelc, dus slechts ongeveer 10 minuten van deze plaats verwijderd. Jaren is er reeds geroepen van eeneu spoorweg van Gent naar Neuzen,langs deze plaats, maar lol heden is de uitvoering nog altijd achterwege gebleven moge de nu aangevraagde en verkregen concessie niet zoo den slakkengang gaan, maar weldra handen aan het werk worden geslagen waarvoor dan trouwens ook alle hoop beslaat. Vlissingea, 22 Maart. Tol heden is er bij de korpsen in deze. provincie nog niets bepaalds bekend van den tijd van Itutt vertrek naar Limburg. Sommigen brengen zulks in verband met de tegen woordig oorlogzuchtige houding der naburige staten, zoo dal nten het vourzigliger zou oordeelen, de garnizoenen, voornamelijk in Limburg, op hunne standplaatsen te laten. Xlerikizce, 30 Maart. Men meldt uit Zwolle aan de Sleenw. Cl. Otn lol meerdere Icrngbckoming van den betaalden accijns op den turf te geraken, had zekere koop man 1'. alhier tol dat einde een zeer aardig middel uitgevonden. Hij had namelijk een grooten hoop turven zeer nel bijeengezameld en gestapeld, zoodanig als die gewoonlijk in het veld slaat. Toen de ambtenaren kwamen om te melen, begaf één hunner zich op den gevaarlijken hoop, doch naanwelijks was hij er op, of hij stortte, te gelijk tnel eene groote massa lurven, die liet bovenste gedeelte van den hoop gedekt hadden, tiaar beneden en zal er als't ware lusschen bedolven. Geen wonder: hij kon niet welen, dat de hoop, waarop hij zich plaatste, van hintten geheel hol en ledig was. Gelukkig is de ambtenaar er met een kleinen schrik en wal bestoft afgekomen. Of de eigenaar die restitutie, welke hij verouder - stelde geheel te zullen ontvangen, wel zal gekregen hebben, is moeijelijk Ie gelooven. Uit Brussel verneem ik, zoo schrijft de corres pondent der Amslerdamsche Courantdal daar in de laatste dagen zeer veel Franschen en Duilsehers, benevens eeltige Polen en Italianen doorgereisd zijn, zich naar Bucharest begevende, welke stad het uit gangspunt moet wezen van eene beweging, wier ge- wigt en strekking ik niet weelzelfs onder het groot aantal dier lieden, welke naar het schijnt aan een ontvangen bevel gehoorzamen, zijn er velen die met het doel hunner reis onbekend zijn. Zij gaan omwentelingen maken; voor wictt? Dit kunnen zij niet zeggen; zij worden betaalden goed betaald; meer verlangen zij niet Ik ineen echter eenigen grond Ie hebben om te vermoeden, dat Polen het voor gewende, maar Hongarije het ware doel is. Bijna allen droegen revolvers van engelsch maaksel bij zich De hongaarsche zamenzwering is van zeer ernsligcu aard, maar de maatregelen, die men te Wecnen neemt om ze te keer te gaan, zijn niet minder ernstig. Bijna al de bewaarplaatsen van wapenen, met zulke aattzicttlijke kosten in Hongarije ingcrigl en gevuld, zijn ontdekt. Dezer dagen is in Vaughan terrace, te Londen, eene 24jarigc vrouw van vier meisjes bevallen, dieeven als de moeder tot dus verre welvatende zijn. Op de Kaap Verdische eilanden, inzonderheid op Brava en Sl -Jago, heerschl ecu verschrikkelijke hongersnood. Op de heide genoemde eilanden, die tc zanten eenc bevolking van 70,060 zielen tellen, zag men hij de afzending van dit herigl de mcnschen op de stralen stervende nedcrliggett, terwijl anderen ruwe boomschors, gras enz. tol voedsel gebruikten, om den pijnlijken honger tc stillen GEM GXGÜE liGl'.IGTEV De toestand der edele Denen blijft nog maar zeer be nard, en komt niemand der gekroonde boorden ben te hulp, dan zullen zij wel genoudzaakt zijn eene vernederde vrede te moeten aannemen. Jonker von Bismark heeft gezegd, dat Duitschland nooit op een goeden voet kan bIijver» niet Denemarken, zoo lang het zijne democratische instellingen behoudt, zoo dat er nog al wat kruid zal verscholen worden eer die zaak vereffend is. Wordt te Londen verwacht: Garibaldi, waar hij op eene luis terrijke wijze zal ontvangen worden; eene eerewacht te paard zal hem vergezellen en alle hulde zal den bevrij der van Italië bewezen worden. De voetwasschiug aan 12 hoogbejaarde mannen tc Wecnen is afgeloopen. Als pelgrims gekleed, met een breeden hoed op bel hoofd en een pelgrimsstaf in de band, werden zij in bofrijluigen van hunne woningen gehaald, en werden na de wasschiug onthaald op bet paleis, en moglcu al de overgeblevene geregten medencmen, en ontvingen nog een beursje met zilverlingen, waarna zij in bofrijluigen naar limine wo ningen terug werden gebragl. Koolzaad in een doen. Te Manchester is een paart! verkocht voor 700 pond, of f 8400 Nederlandsch geld dat is nog al een duur paard. De sclioolvorst te O. is toch van de Rollcidamsche reis teruggekomen maar ach! het mannetje werd veel te ligt bevonden hoever bij ook zijne armen al uit strekte; te O. waren zij echter lang genoeg, doch daar ging kunst vóór gunst. Te Ondclatide zoekt nu oen molletje zijn buurmeisje in de fuik te lokken met gouden strikken en zij pronkt reeds er mede zoodat men weldra bruiloft zal hebben. Sedert eenigen tijd wordt er te O. ten tooneele gevoerdDe gewezen molenaars-knecht, of de kweekeling, waaruit blijkt dat liet schonliiiccstcrshaan- tje zoo kwaad niet is, vooral als er toch geen molen gekocht kan worden, waarvoor vader in zijn tijd wel voor gezorgd beeft. F.on heerschap te Zwijndrecht wilt nu een en gagement aangaan met een heel lief meisje doch bet ware beter dat bij zijn tijd bestede om de eenvoudige vraag te welen die bij op bet examen niet wist. Eindelijk wordt de hoeden-familie in de Wcstslraat tc O. verlost van een onnut meubel, tot "groote blijdschap van den ouden iioed. Een naaldridder te Bwordt nogmaals verzocht, zoo veel onwaarheden niet uit te ba zuinen daar bij anders met rotting-olie zal gesmeerd worden. In de voorstad le B. beeft eene bakkers-dochter liet schrikkeljaar reeds in bet hoofd, en heeft zich aan bevolen aan een commies, en zegt: »Hel komt er niet op aan wie liet is, als liet maar een stuk van een beer is, want een heer is mijn verlangen!'' Een visschcr te C. is nu aan het visschen naar vijf gemeten laud s

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1