N.° 2088. 20sle Jaarg. Zaturdag 26 Maart I86i. Nieuwstijdingen, ©ttigjelawfr, «DitÜsrlilawfc. JFtawitJrtjjfï. ZIERIKZEESCHE MECWSRORE Alen abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prljs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maanden. f 1,30. Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. PerschIJnts Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des vooriniddags 10 ure. B u r e a a x Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingczoudene Stukken Franco. D. Londen, 19 Maart. Gisteren heeft in het huis van wijlen den beroemden schrijver Thackeray de openbare veiling zijner nagelaten roerende goederen pluals gehad. Zelden zijn voorzeker op eene ver kooping zolke iiooge prijzen besleed als hier, vooral wal het zilverwerk en porcelein betreft, liet geval was. Men weet dat Thackeray voor die twee soorten van kostbare voorwerpen eene bijzondere liefhebberij bad en dikwijls genoeg in een winkel of bij een opkooper daarvoor meer dan de waarde betaalde. Thans evenwel hebben de liefhebbers hem in dat opzigl nog overtroffen gelijk o. a. blijkt uil het feil dat een zilveren inktkoker, een dilo bokaal en presenteerblad uit den tijd van Koningin Anna, zijn afgemijnd tot den ongehoorden prijs van' circa 50 sli. per once. Bij de commissie voor onderstand der onge lukkige» te Sheffield en omliggende plaatsen is thans in bel geheel ruim 19,000 pd. st. ontvangen. Het gelat der bij deze ramp omgekomen of vermiste personen bedraagt op dit oogenblik zoover men kan nagaan, 241. In eene mededceling uil Sondcrhurg aan The limes, afkomstig van den gewonen korrespon- denl, welken dit dagblad aldaar bezil, lezen wij liet volgende: Van 1 lot 20 februarij is de Engelsche en Eu ropesclic dagbladpers in liet deensch hoofdkwartier door uw korrespooilent alleen vertegenwoordigd ge weest. Twee redakteurs van Kopenhaagsche dag bladen maakten mei mij het geheel élal-major der dagbladpers uit in Sleeswijk. Sedert 20 Februarij zijn hier ren aantaal journalisten aangekomen, niet alleen als kot respondenten van Engelsche dagbladen, maar Ook om feuilletons zamen Ie stellen voor Pmijsclte dagbladen. Terwijl zij inlusseben op liet oorlogsloonccl zijn aangekomen met liet levendig verlangen oin gevechten bij Ie wonen, hebben zij reeds dadelijk moeien kampen mol allrilei onaange naam lieden, veriiioeijeuisseu,sleclile spijzen onverdere ellende van allerlei aard. Velen hebben dien len gevolge reeds weder voor al deze vijanden den teriiglogt aangenomen en verlieten Somlerburg Iwce of drie dagen na hunne aankomst. Er bebooit dan ook zeer veel grluk loe om een bed of een sofa in de logementen of huizen van particulieren rnagtig te worden, welke zicli in de onislreken der stad bevinden en de ongelukkige, die zich eindelijk iu liet bezit van eene kamer mag verheugen, wordt eens op de twintig malen daaruit verjaagd door a I liet rumoer in zijne nabijheid of de ellende waaraan hij bluol slaat, en vooral door de afschuwelijke vuil heid, welke bier allcrwege heerschl. Eenige dezer Somlerburg bezoekende vreemdelingen van meer avontuurlijken aard of, gelijk zij misschien meenden, van meer praktische» zin, hebben gedacht ecu bewijs van enorme wijsheid Ie leveren door zich een verblijf Ie verschaffen aan boord van sloomboolen, welke iu groot aantal langsjdc kuilen liggen. Men heeft daarvan echlcr een afschrik gekregen sedert een hunner, des avonds van een gezelschap lerugkeereiule, de drij vende woning met zijne koffers eu goed verdwenen zag en vernam dat bij reeds vele uren in zee was zonder zicli te bekommeren om den gasl, die daarin vei blijf vond en thans den nacht op straat uioest doorbrengen. Kopenhagen, 20 Maart. De Berlingske Tidende (half olliciecl orgaan alhier) zegl dat de mededceling, voorkomende in de Daily News, en inhoudende, dat Denemarken liet voorslel tot eene conferentie, op den grondslag der ouderliandelingen van 1851 zonder wapenstilstand aanneemt in substantie juist is. Heden morgen ten half 6 ure is hel bom bardement van Fredcricia eu ten elf ure dal aan den zuidkant van Duppcl begonnen. Te Slokholm hebben in den avond van den 15 dezer weder onluslen plaats gehad. Hel gemeen viel op de bureaux van de pulilie aan eu wierp bij den commissaris van polilie de glazen in. De militaire magt moest tusschcn beiden komen en nam 11 oproermakers in hechtenis De fransclie gezant was naar Cbrisliania vertrokken Den 18den duurde bet bombardement der duppcler schansen den ganschcn ilag voort. Den vorige» dag bad er een aanval plaats langs de geliecle linie. Daarbij werd na eene heldhaftige verdediging door de Denen, liet dorp Duppcl eu bet versterkte Tondbcrg genomen. l)e aanvallers waren viermaal sterker dan de verdedigers. De artillerie der Pruissen droeg drie engelsche mijlen. Volgens een berigl der Denen verloren zij dien dag aan dnodcii en gekwetsten 70 man; heiver lies des vijauds moet grooter geweest zijn. Omtrent liet bombardement van den 16den dee- len de officiële beriglen uit Kopenhagen mede, dal de vijand dien dag 500 schoten loste, waarop de Denen slccbls 35 maal antwoordde» en blijkbaar met goed gevolg, daar Iwec vijandelijke batterijen een pous lang lot zwijgen werden gebragt. Hel materieel beeft niets geleden, maar hel verlies van menschen was vrij aanzienlijk len gevolge der out plolGiigen Twee officieren en 16 soldaten zijn geduod, een officier en 49 soldaten gekwelst. Den 19de» had in tegenwoordigheid van den kroonprins, prins Aihrccht en den prins van Ho henzulleru, eene veikcuning plaats van Frederieia en het verschanste legerkorps len noorden van die stud Men dreef de deensehe voorposten achter de ves tingwerken terug en koos de plaatsen uil waar de batterijen kunnen worden aangelegd Uil de vesting en door de deensehe kaïionneerbooleii werd ecu heilig vuur oude:houden. De kapiteins Siudnitz en 11 luw werden gewond de suldaien hadden 2 (loodeii en 19 gekwetsten. Hel verlies der Oos tenrijkers was gering. Uit Sondcrhurg schrijft men omtrent het bombar dementDen ganschcn nacht van den 14de» op den 15den werden onze schansen 1 en 2 heseholen, waarbij een officier ligt eu 20 man gedeeltelijk zwaar gewond werden. Des morgens ten 9 ure vermin derde hel kanonvuur, maar legen half een ure begon het op nieuw heftig. De troepen rukten Ier ver sterking naar de schansen. Iu de slad hcerschle groole onrust. In den namiddag waren er reeds tien hommen in de stralen of op de huizen geval len, waardoor een burger en drie soldaten gewond werden Iu de schansen vielen ook verscheidene slagtoffere van het werpgeschut. Een huis werd iu brand geseholen. Dnor de schansen no 1 en 2 werd de batterij des vijauds bij Broaker platgeschoten. Des namiddags ten 3 ure hield de kanonuade op. De volgende dagen werd zij weder voortgezet. Ook het bombardement van Frederieia is thans begonnen. In den nacht van den 19 len op den 20ste» werden de batterijen gereed gemaakt, en, nadat de Pruissen een uitval van de Denen hadden afgeslagen, begonnen den anderen morgen de ka nonnen luin vuur. De slad werd op verscheidene plaatsen in brand geschoten eu enkele batterijen van den vijand gedemonteerd Even als te Duppcl beantwoorden de Denen nok bier slechts fl nauw bel pruissiscli geschutvuur. Zij bewaren limine krachten voor den aanval, waarvan evenwel nog niet, als voor dien np de duppcler schansen, de dag is vastgesteld. 1 utussclicu verlaten ile inwoners van Frederieia in groole menigte hunne slad zij worden door de sloomboolen naar de eilanden overgebragt. De dag van den aanval op de duppcler schansen zouals men vroegere beriglen gclooven mogl eergisteren zijn aangebroken. De lijding of die voorspelling door de daad gevolgd is is echter nog niet ontvangen. Men weel thans alleen dal liet bombardement met kracht is voortgezet en do pruissischc voorposten tot vlak voor de schansen zijn opgerukt, waar zij zich van bel dorp Duppel meester maakten. De inneming van het dorp ging met een hevig gevecht gepaard. Hel was het eerste van eenig gewigt dal de Pruissen aan de Denen leverden Berlijn, 20 Maart. Uit Solingen meldt men, dal dezer dagen een knaap vau 15 jaren op eeue vreoselijkc wijze bel leven heeft verloren. In de nabijheid van een molen eeuigc werkzaamheden aan den oever der Wupper verrigiende, verloor hij zijn evenwigtstortte iu de rivier en werd binnen eenige oogenhlikke» lijds door den slroom, onder liét molenrad gevoerd, waar hij op eeue gruwelijke wijze werd verminkt. 21 Maart. Volgens beriglen van hel oorlogs tooneel, zijn in den nacht van 19 op 20 dezer drie batterijen vuor Frederieia opgeworpen. Een nachtelijke uitval van den vijand werd afgeslagen, waarhij de onzen ecu officier en een soldaat ver toren. Gisteren len 51/, ure iu den morgen heli- hen de onzen hel vuur op de vesting, de slad en hel legeikamp der Denen geopend. Oos geschut Irof zeer goed, zoo dat iu de slad op verscheidene punten brand oulslotul en vijandelijke kanonnen huilen gcvcchi werden gesleld liet vijandelijk vuur is niet hevig en rigt geen schade aan. Slechts een Ooslenrijksch soldaal werd gewond. Het vuur wordt van onze zijde voortgezet in tegenwoordigheid van den kroonprins en andere vorsielijke personen. De beriglen omtrent het bombardement der Duppcler schansen eu Frederieia, mei hel oog op de schade daardoor aangerigl, luiden zeer verschil lend. De Pitiissische mcdedceliugeii hangen een somher tafereel op van de werking der kogels en hommen door hen iu hel vijandelijk kamp geworpen, terwijl hel vuur der Denen bon geeiieschade loelireugl. Inlusschcn weid hel vuur, volgens eigen verzekering, voor lloppcl up 19 j! geslaakl en een wapenstil stand had plaats, omdat de Pruisen hunne ilnodcn wenschlcn ter aarde Ie bestellen. De Deensehe beriglen zijn ongeveer gelijkluidend; veel schade aan den vijand eu zelve» weinig schade geleden. Als een bewijs van de biiilengewonc moeijc lijkheden, welke hij de belegering van de Duppcler houglen worden ondervonden, kan o a. hel volgende slrekkcu De Staats Anzeiger deelt mede, dal niet minder dan 209 man uoodig waren om ecu enkel st uk (van 24 ponden) in batterij Ie brengen. Wecnen, 18 Maart Tot de voctwassching op Groenen Donderdag zullen worden toegelaten 12 behoeftige mannen tan wie de omlsle 88de jongste 79 jaren leltIe zamen vertegenwoordigen zij 997 jaren. Uithoofde alle» een zoo Imogen ouderdom hebben hereikl, zijn de plaatsvervangers beuuemil, voor hel geval dat ceo of meer hunner door ongesteldheid of andersins niet kan opkomen. Uil Weencn wordt aan de h'öln. Zeil, geschre ven dal Pruissen aan verscheidene kleine staten heefi doen welen, dal liet bereid is, om. Waaneer de hrcrscheude stemming van hel volk lot eene revolutie mogt leiden, zijne hulp Ie lome» om die Ie onderdrukken üf ook uit Wecnen dergelijke kennisgeving is gedaan, weel men mei, maar wel woidl verzekerd dal nvee stalen reeds de aanbieding van'Pruissen hebben aangenomen. Parijs, 19 Maart. In de keik der Invaliden is hel grafgesteente van Koning Joseph voltooid, liet stoffelijk overschot van den oudste» broeder van Keizer Napoleon 1 zal weldra daarin worden overgebragt. Maastricht 22 Maart. Eergislrrcn ochtend had alhier een voorval plaats, hetwelk op de gelieele burgerij een smarlelijken indruk heeft gemaakt. Zekere U als een oppassend man bekend, en die zoo hel schijnt, met twee zijner zonen in onmin leefdewerd in de vroegen morgen door een hunner, een gewezen militair, met een mes in den rug gewuudde dader werd spoedig daarna aan gehouden en naar heihuis van arrest overgebragt Zoo men zegt is de tocgebragte wonde zeer ge vaarlijk. nclfuffl, 19 Maart. Alhier zijn eenige schepen aangekomen, die naar Hamburg eu Bremen waren besiemd, maar in hel Kanaal door eene Hamburger stoomboot zijn gewaarschuwd dat de Elve was geblokkeerd. Naar men verneemt moet ook op de hoogte van liet eiland Borkum een Deensehe oorlog- schoener kruisen. 's Gravenhnge, 22 Maart. Hel berigl, lieden len één ure alhier omvangen, nopens den zickle- lopsland van Z. M. den koning van Wurlemberg, luidt dat de nachten altijd zeer benaauwd zijn, dat de tueslaud dezelfde is en de krachten afnemen. Men verneemt dal bij de verschillende wa- ppns van hel leger eerstdaags eene gioute promotie zal plaats hebben. Zierikzee, 2» Maart Naar men uil goede bronnen verneemt zijn de plannen, kaarten en priTielleekeningen «au den ontworpen spoorweg van Turnhout naar Breda en van Turnhout naar Tilburg in gereedheid en reeds opgezonden aan tien minister van Biiiuciilaridsrhe Zaken, zoodal eerlang dienaangaande eene beslissing wordt te gcmocl gezien. Men schrijft aan bel Ulrcchlsch dagblad uit 's llage «Naar wij vernemen bestaal bij onderscheidene officieren lust om aan de krijgsbedrijven in Sleeswijk en J iiI la lirl een werkdadig aandeel Ie nemen, niet uit sympathie voor de eene of andere partij, maar om te zien hoc men de theorie der krijgskunst, zoowel io bel open veld als voor versterkte stellingen eu vestingen, aldaar iu praktijk brengt." Te Len«en Itecfi dezer dagen liet volgende ongeluk plaats gehad. Ernest S leerling op het stedelijk Collegie, stond met zijne kameraden hij de kagchci, wachtende op de komst van den ouder wijzer, toen een ander leerling, beltend door zijn bekrompen verstand, binnenkwam, eene duos met buskruid uil zijn zak haalde en die in de kagchci wierp, zijne makkers waarschuwende dal zij uil den weg moesten gaan De ongelukkige Ernest en zijne makkers hieven, weinig vermoedende wat gebeuren zou Eenige seconden later werd eene geweldige ontploffing vernomen en rle heide jonge lieden, die hij de kagchci hadden gestaan, vielen als door den bliksem getroffen, neder Een stok ijzer had Ernest aan liet hoofd getroffen en hein rle hersenpan verbrijzeld. Zijn makker was in den onderbuik getroffen. Ernest is terstond overleden: den ander hoopt ine» in hel leven te behouden. De jongeling, wiens onvoor/igiighcid dit ongeluk heeft veroorzaakt, is voorlvluglig. G EM E\GI> K S51 fi IGTE V Nu het zoo erg toegaat hij onze naburen, hoort men weinig van Amerika. Maar de Zuidelijken zoowel als rle Noordelijken gaan voort met het maken van toebereidselen om den oorlog roet kracht door te zeilen; terwijl de Zuidelijken met den dag otihedwingbaarder worden dan ooit. Hel komt nu uit waarom de Majesteiten van Pillissen en Oostenrijk zoo moorddadig Ie velde trekken legen Denemarken. Pruissen wil eene zeemogendheid worden, eu zoekt daarom Denemarken Ie hcruoven van zijne heerlijke zeehavens Doelt al wordt Pruissen ondersteund door Oostenrijk en hulp be loofd door Kuslaml, bet mag wet vuorzigtig zijn, want wat liet aan de Oostzee zoude kunnen winnen, zoude bel wel aan den Rijn kunnen verliezen. Te Stock hol ui hebben ongeregeldheden plaats ge had en is hel zatneugesclioolde volk uileen ge dreven door brandspuiten. In Jutland is liet thans maar droevig gesteld. De Oostenrijkers name lijk dringen de huizen binnen, ilooden de inwoners met de bajonet of sabel, of slepen ze naar builen cu schieten ze dood. Keizer Napoleon Iteefl gezegddal bij wel genoodzaakt zal zijn om in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1