I2085. JVoensdag 16 Maart I8IM. 2Ösle Jaarg. J het gebergte gesleept, waar ik >ier dagen bleef. ZIERIKZEËSCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijsr Voor reide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30, Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-AmerikaFranco New-York - 3,90. V e r c h |j n t t Op Woensdag en Zaturdag. Advertentfëns 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent De inzending der Advcrtentiën kan geschieden tot Dingsdng en Vrijdag, des voormiddags 10 are. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. BE 14 El^11)11 A li IMG. Op Zaturdag den 19 Maart c k. des avonds ten 7'/s ulei za' i" bf' Arnicngcslichtvoor de Armenschool 011 op Zaturdag den 26 daaraan volgende, des namiddags 3 ure, in het lokaal der Tusschenschoolhoofd-onderwijzer L Karheman eene zitting worden gehouden tol het ontvangen en beoordcelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die scholen. LIJST der PRIJZEN van de LOTERIJ van HANDWERKEN en VOORWERPEN, getrokken in tegenwoordigheid van den Notaris Mr. J. J. Er- .WERtrts en getuigen, op de navolgende nommers, te weten 9 41 78 118 146 200 238 265 504 14 45 80 119 163 204 240 268 507 15 45 85 120 167 203 241 275 509 18 46 88 121 173 210 243 280 521 22 48 91 124 174 218 244 281 555 23 31 98 126 184 220 245 283 554 26 61 101 151 186 222 248 293 556 27 62 105 153 188 225 249 294 558 28 66 106 157 189 '226 256 295 559 54 68 107 158 191 250 237 296 56 69 108 142 193 251 261 299 57 77 111 144 196 257 262 500 Den bel angbebbenden wordt verzocht hunne ge trokken Prijzen, legen hel eerloon der Lotenop Donderdag den 17 Maart 1864, te doen afhalen, van half drie lol half vier lire in den namiddag. Zierikzp.f,, 14 Maart 1864. Uil naam der Directie, Mevr. nr. CRANE, geb Ermehins. Nieuwstijdingen. jPnufssdilawliu Berlijn, 9 Maart. Voortdurend vertrekken van hier manschappen naar hel looneel des oorlogs, tot vermeerdering der strijdkrachten aldaar. Het totaal der Pruisische troepen in Slceswijk bedraagt thans reeds 60,000 manbovendien zijn er 93,000 man Oostenrijkers in bedoeld hertogdom en 12,000 mail bondslroepen in Holstcin, zoodat bijna 100,000 man tegen Denemarken in het veld is gebragt. De sterkte der troepen voor Duppcl wordt op 20,000 mail begroot. Uit Flensburg berigt men hel volgende. Alleen in deze slad worden dagelijks aan de mi litairen uitgereikt: 59,000 pd. rnndvleesch (ongeveer 62 ossen slagt men daartoe per djgj, 78,000 lood bellij, 19,500 pd. rijst of hij afwisseling 25,000 pil. peulvruchten en 117,000 lood zont. Boven bedoelde levensmiddelen en andere kleine behoeften vorderen per dag eene uitgaaf van 25,000 thai. Coevorden, 11 Maart Sedert hel bestaan van hel Cocvorder Kanaal is het water nimmer zoo hoog geweest als thans Hel heeft namelijk eene boogie bereikt van 10,06 el A P. Was er in den zomer zoo veel water dan zouden de landen onder Dalen zeer veel te lijden hebben. De dijken van hier naar Schoouebcck staan onder en de gchccle omtrek vertoont eene zee Zwolle, 9 Maart. Ds. van Rijn schijnt in de preventieve gevangenschap, waarin hij verkeert, nog al winstgevende zaken te doen, ten minste gisteren kocht hij hier een huis voor ruim 15000; het koopcontract werd naar het huis van detentie ge bragt om door hein te worden geleekend. Men fluistert elkander in hel oor dal hij dit huis zou laten iurigleii voor eene kerk ten einde daarin later zijne zaligmakende leer te verkondigen, nu hij althans vourloopig in zijne bediening bij de proteslanlschc gemeente geschorst is. Men is druk aan het ontcijferen geweest van een gehecle kist vol brieven in cijferschrift door hem aan mevrouw Pruimers geschreven; liet uittreksel daarvan alleen vormt een boekdeel van ongeveer drie vingers dik. Daaruit blijkt ten duidelijkste dat hij haar aan wien hij schreef, alleen als zijne wettige vrouw beschouwde, en slechts hij vergissing met eene andere gehuwd was. Morgen komt de zaak voor hij hel hof, dat hem beschuldigt van cu vervolgen zal voor het verduisteren van een kind, hetwelk door mevrouw Piuimcrs in Frankrijk Ier wereld is gebragl Waarden, 10 Maart. Waarschijnlijk met hel doel om later voor de militaire dienst ongeschikt verklaard te worden, verminkte zich heden alhier een der gedetacheerde soldaten van de 2de categorie van het depot van discipline op eene vrij ruwe wijze; mei een ijzeren lepel toch hakte hij zich twee vin gers van de rcglerhand af. Nijmegen, 12 Maart. De rivier de Waal voor dezesiail blijft steeds sterk wassende; hel Ijge geiled Ie der Waalkade is geheel onder geloopen, waardoor de pasage geslreind is. Sedert gisteren is de was van hel water 58 duitn Heden toekende de peil schaal 10,88 el hoven A. P. Voor een paar dagen was Ie Zulphen de politic in rep en roer, over niet meer of minder dan over een kindermoord. Men had eene meid zien loopcn, die angstig rondkijkende, iels onder haar voorschoot droeg; na weinige oogenblikken kwam een man, ook al bciiaauwdc blikken om zich slaande, naar haar toe, en nam haar een in doeken gewikkeld lang werpig pak af. De waakzame politie had liet iu de gaten en was op hel punt vin de misdadigers Ie betrappen, toen er plotseling een plomp iu liet water werd gehoord, eu heiden op den luop gingen. Er werd nu den gehcelcn nacht gevischl, cn legen den morgen haalde ineu inderdaad het corpus delicti op; de misdaad was nu duidelijk, want uit de doeken ontwikkelde zich ecu kiuik jenever, die de heide h.irdloopcrs gewis hadden willen smokkelen. Wissekerke, 13 Maart. De Vlielepoldcr in deze gemeente verkeert door eenen dijk val in groot gevaar. Gisteren werd eene algcmcciie oproeping gedaan aan de landbouwers, om ecu span paarden en eene slortkar beschikbaar te stellen cn aan de arbeiders om te werken. Algemeen werd ook door beide iu ruime male aan deze oproeping gevolg gegeven; zoo zelfs, dal. hoe groot de nood ook ware en hocvele handen er iioodig naren vele arbeiders overbodig werden geacht. Vóór dertig jaren is ter zclfdcr plaatse ook een val geweest en ofschoon er nog veie slikken voor den dijk aanwezig waren, is deze lot op ecu paar ellen van de kruin geheel weggezonken. De liooge aulhorilcilen van de provincie waren ook op de plaats van hel gevaar aanwezig cn de doeltreffendste middelen worden aangewend uien werkt dag en nacht. De inwoners van dien polder hekhen reeds al limine vervoerbare have weggevoerd. Men hoopt het beste. Ingez Zierikzee, 15 Maart. Jeugdige cn liefst on gehuwde onderwijzers, die wenschen in aanmerking te komen voor eene benoeming tol onderwijzer van de derde klasse voor de dienst in Nederlandse!) Oosl-Indie, worden in de Slaals Courant van eer gisteren uilgenoodigd zich spoedig, bij rekwest op zegel, tot hel Departement van Biiinenlanilsche Za ken Ie wenden en daarbij over Ie leggen hunne geboorlc cn rangacte, alsmede een bewijs van goed gedrag, af te geven door den burgemeester hunner woonplaats, niet vermelding welke godsdienst zij belijden. Iu het Handelsblad van donderdag vinden wij de volgende aankondiging Zonder in politieke kwcslien Ie willen treden. «De ondergelcokcnden verklaren zich bereid de gelden in ontvangst te nemen die men voor de betrekkingen van gesneuvelde of gevangen genomen duitsclie militairen zou willen afzonderen." Van de ontvangsten zal iu de couranten melding worden gemaakt en de bijdragen aan de consuls van Oostenrijk en Pruisscn worden overhandigd, A. van Lennip Reguliersgracht IJ. 191 Boon Hartsincr Herrengrachl bij het Koningsplein J J 455." In de apolitieke kwestie" zullen wel alle Neder landers, die dezen naam verdienen, aan de zijde der dappere en verkracht wordende Denen zijn. Maar er is, gelijk de hoeren van Lennip cn Bonn H.irl- sinck le regl begrepen hekken, vuor christelijke en liefdadige gemoederen hier loch nog een pligl te vervullen, een pligt jegens deze arme diiilsclie sol daten, door hunne gewelenloozc gouvernementen ter slaglbauk gevoerd, om de hccrscliziichl hunner vor steil en vorsljes Ie bevredigen. Qaidquid deliranl reqcs plecluntur Acliicimag men hier wel zeggen, en hij al de veiachting welke de onbeschaamde aan randing der duilsche reqes opwekt,, mag men niet vergelen dal de ongelukkige Acliici, de blinde werk tuigen in de handen hunner meesters, daardoor hunne aanspraken op ons medelijden en onze hulp niet ver beurd hebben. Zijne gillen gevende aan de nage- lalen betrekkingen van menig blonden Duilscher die iu Slceswijk eenen ontijdigen dood vond, mag men gedenken aan menig jong Hullaudcr die vóór ruim vijftig jaren in Rusland's sneeuwvelden sneuvelde voor cciic zaak die hem niets ter harte ging en een vorst die de zijne niet was. Uit Napels wordl gemeld dat hel proces hetwelk aldaar gevoerd is legen den riioverhoofdman Cipriano iu lioogc mate dc belangstelling van hel publiek heeft gewekt cn wel ten gevolge der ver klaringen vail de getuigen. Eene zekere Angelo Sorianote Acena woon achtig, ccu grijsaard van 75 jaren, was een der ccislc getuigen. Ik bevond mij, aldus luidde zijne verklaring, in mijn huis cii mijne vrouw was op ceuc mijner bezittingen, tcu einde liet oog le houden op den landelijken arbeid loon de pachlliocvc waarin zij zich met drie andere vrouwen bevond, plotseling overvallen werd door dc bende van Cipriano. De roovers maakten zicli van alles meester en namen mijne vrouw gevankelijk mede. Ik lich 5000 ducatcn losgeld moeien betalen Veertien dagen lang werd zij in bet gebergte gevangen ge houden. Hebben zij uwe vrouw ook mishandeld gedurende hare gevangenschap? vroeg daarop de president der reglbank. Ik geloof hel wel was liet antwoord. Daar zij dc roovers slechts langzaam vooruitging, hel zij ten gevolge van haar ouderdom, hetzij wegens den schrik, die zich van haar meester had gemaakt, werd zij door middel van stokslagen tol barder loopen aangezet Toen daarop de oude vrouw voor gehraat werd vroeg de president haar of zij ook mishandeld was geworden Haar antwoord was gelijkluidend aan dal van haren man. Zij werd namelijk op den weg onophoudelijk mei stokslagen overladen Vervolgens verscheen eene boerin, eene jeugdige vrouw van 26 jaren Orsela di Nuzzo genaamd als getuige. Hare verklaring luidde aldus: Terwijl ik mij op het veld bij Soriano mei landarbeid bezig hield, werden wij eensklaps door een hoop roovers aangevallen, Eeiiigen dier bende grepen en sloegen mij, ontnamen mij alles wal ik bij mij had, zelfs mijne kleine oorringen. Later heb ik vernomen dat hij, die mij liet meeste kwaad gedaan had, Giona heette, zijnde een broeder van Cipriano. Hierna kwam de beurt aan Guiseppc Abala Zijne verschijning deed eene beweging ontslaan die van afgrijzen en tevens van medelijden getuigde, want zijne ooren waren hem afgesneden. Den 26sten November, aldus verhaalde hij, zalen wij allen aan lafcl in liet huis, dal ons eigendom is, toen wij door eene talrijke bende roovers werden aangevallen, die eerst aan de deur klopten en liet huis in brand dreigden le steken, indien wij niet openden. Toen ik zag dat zij werkelijk die bedreiging gingen uit voeren, opende ik de deur; maar zoodra was dit niet gedaan of ik werd gegrepen, gebonden en naar Mijn vader was genoodzaakt 500 ducaten te betalen, zonder van de andere geschenken le spreken om mijue vrijheid lenig le erlangen. Toen deze onl - vangen waren, kwam Giona Cipriano bij mij en zeide dal hij 1000 ducatcn als losgeld wilde hebben, eu ik was genoodzaakl in dien zin een brief aan mijn vader te teekeueu. Spoedig kwam daarna Cipiiuuo (hel hoofd) hij mij en zeide dal zijn broeder liet handwerk van rooverhoofdman niet verslond. Drie duizend ducatcn moest hij hebben, eu daarop dicteerde hij mij hel volgende briefje aan mijn vader. «Waarde vader, ik zend u een mijner ooren, zend mij 3000 ducaten." En inderdaad sneed hij mij een oor af dat hij iu den lirief sloot, 's Avonds van dien zelfden dag deed Cipriano mij hij zich komen en deed mij liet volgende briefje schrijven«Waarde.vader I ik zend u mijn tweede oor, eu zoo gij mij de 5000 ducatcn niet zendt, dan zal ik u morgen mijn houfil zenden," en inderdaad sneed hij mij het aiidcic oor af zoo als gij zien kunt mis ik beiden. Een ander getuige, een zekere Vincenzo, een neef van den priester Viscusi, die door de roovers ver moord is deelde verschrikkelijke bijzonderheden omtrent dien moord mede Eerst werd dc ongeluk- liise geestelijke verminkt en vervolgens ontving hij, 101 messteken. G EM ENG» E Si E li 1GTE V Al de adjudanten van den gouverneur-generaal van Ncêrlandscii Iodic hebben hun ontslag gevraagd, ten ge volge van beleediging wegens het le laat aankomen der rijtuigen van Zijne Excellentie aan de comédic waar door dc man een oogenhlik moest wachten. Jammer dat dit regt ook niet toegekend is aan dc Indische krijgs knechten, want die vroegen zeker allen hun ontslag. Van hel looneel des oorlogs valt niet veel le melden maar alles laat zieh aanzien dal er dit jaar een bloedig drama zal gespeeld worden. Ook in Amerika worden groole toebereidselen gemaakt om een grooten veldslag te leveren die echter den vrede niet zal herstellen daar de verbittering tegen malkander met den dag groo- ter wordt. De jongste broeder van den koning van Denemarken is te Londen aangekomen, om een handje te helpen bij liet doopen van zijn neefje, liet zoontje van den prins van Wales. Te Arncmuiden is liet bestuur bevreesd dat al de notabelen de slad zullen verlaten wanneer zij een verhoogd aanslag-biljet voor de personele belasting onder den neus krijgen, in rui ling voor onbelaste levensmiddelen cn brandstoffen. Waar heen zij zich zullen begeven, is nog niet hekend, maar men denkt naar hel eiland Urk. Het Ilalinansclic leger lelt thans 400.000 man, en liet Ooslenrijksclic niet veel minder. Te Amsterdam is reeds f 1634,94 ingezameld voor dc betrekkingen van gesneuvelde en gevangen ge nomen Denen, die dit geld wel inschikken kunnen. Te Middelburg is een plan ontworpen oin eene stoom boot in de vaart te brengen van Middelburg naar Bergen- op-Zoom en terug, ten einde de hoofdstad van Zeeland in verbinding te brengen met de staatsspoorwegenlol zoo lang dat men van Vlissingcn naar Keulen kan rij den, en dat zal niet kort meer duren. Ook de gas verlichting kan men aldaar niet op orde krijgen; er is weer veel geld vermorst, en het licht brand zoo goed, dat er iu dc koflijhuizen en sociëteiten kaarsen cn lampen moeten aangestoken worden om te kunnen zien. Ecu vlasboer aan een gebroken dijk beeft zoo men zegt zijne portefeuille verloren met 200 gulden aan papier er in. dat niemand geloovcn wil, zelfs zijne vrouw niet. die hij heeft verlaten. Tc Zaainslag beginnen de doch ters uit den Appel veel te gelijken op luchtballons, heb ben veel breedte maar geen rondte, zoodat het fortuin maken moeijelijk zal gaan. Een spijker te St.-Annaland heeft op een boerenkoopdag zijne handen zoo verzeerd aan een hraambosch, dat oen wetgeleerde er een duitje aan zal moeten verdienen om die wonde te genezen. Vertrokken van C. iemand die gewaarschuwd wordt, een meisje, dat onder zijne voogdij staal zoo niet te mis handelen. Beter ware het dat hij zorgde, dal er gcenc zcsvoelers van zijne vrouw in de boter werden gevonden. Lijdia te G. heeft door haar vertrek liet Adriaan zoo droefgeestig gemaakt, dal hij nog op de vlugt zal gaan naar Mcliskerkc. Een vogel te S. verzoekt iemand hem te komen betalen en dit niet doende zal hij wel raad welen om hem daartoe te noodzaken. »Nu heb ik een reiger geschoten," zegt eene dame te Kwadcndamme. »en hij is zoo groot dat ik cr mijn leven lang genoeg aan hebben zal.'' Te Oveznnde moest ecu juffertje zich wat beter gedragen, anders zal zij Pieler niet in de fuik- krijgen. Een vlasboer uil den achter Lindt zal nu naar geen rijksdaalders meer zien om zich te verpassen, maar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1