all. N.° 2078. Zaturdag 20 February 1804. 20ste Jaarg. I D SB, Gcbr.* iiloonstelling Ned pd crk of als van e" verkrijgbaar. Lunne. zenuwen en ;t'<lulriig, doch L voortkomen n hysterische daags gelukkigste organen zul- moeten te bevorderen, it het geliecle hetzij dezelve -hoon dezelve i. zullen toch welke dezelfde ruikt worden alen. ft nde tepels ijn iektc rbu ik boofden 11 van alle soorten n enz, euz. 13,30 ƒ20,20. 3,85- 20.20. ekoiiicn bij Zirrikzee. i-op-Zooiit. Herlogeii- Holloivay's ilen Laine. Beschuit. grondig ver- est zijnde [>n geplaatst oege zich in len Blieven- bekwame KescliiiU - G. Adres ersoon hij u'Sing, OOSTEN, li gd necht, ede geluig- hricven hij nnrabers- JROERSE tl: c/if, inwoning, i franco Mi v- PANDAW. lUtfiS SS he- iimgaan en asch aan ime voorzien. S. OCHT- loon, Imeid kliandelaar Le Zierik/ee. ZIERIKZEESCHE NIEEWSRODE. Me n abonneert zicli: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prjjs: Voor bbide üitgaveh. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verschijnt! Op Woensdag en Zaturdag, Advertentlfni 10 cent voor eiken regel, Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondene Stukken Franco. Nieuwstijdingen. SOhrUsdilsmfc* De oorlog; in het noorden, die, volgens sommige Fransche bladen, geëindigd zou zijn, begint in tegen deel een meer ernstig karakter aan te nemen. De Denen willen, de hertogdommen heroveren. Met dal doel liggen er oorlogschepen voor Kiel c» Eckcrn- förde en |incn*jsprcckt van eenc coup de main legen Flensburg. Met dit oogmerk verzamelen zich ook duizendc vrijwilligers te Frcdcrioia, terwijl de kern van.iiliel !eger?;dc] positie achter de hoogten van Duppel inneemt, die voor de Pruisscn en Oosten rijkers', [dreigen le worden wat de Krini eenmaal was voor de Franschen en Engelschen. Tot dusverre waren de gevechten voor die schan sen slechts schermutselingen bij verkenningen; maar liet leger der gealliëerden conceiilreerl zich meer en meer. De positie van de Denen is hier echter door de natuur zeer sterk daar zij ook in hun voordcel hebben de diepte der zee, waardoor ge pantserde schepen hier de verdedigers zouden kunnen steunen. Om Sundewill, het schiereiland, waarop Duppel gelegen is, te verdedigen, hebben de Denen de overige dcclcn van het hertogdom ontruimd behalve hel eiland Alscn, dal, door de inneming der duppcler schansen in de niagt des vijands vallen moet. Daar zal alzoo hel lot van Dene marken moeten beslist worden, en zoo de vijand de overmagt van troepen heeft, de stelling is zoo sterk dal de kansen gelijk worden. Zij beslaat uil zeven groolc schansen, die met de blokhuizen, re doutes en versterkte voorposten cene linie vormen van Wenningbund tot de Alsensond, welke onge veer een uur lang is. De schansen liggen op hel plateau van een heuvel, wiens hoogste punt 300 voel verheven is, en die aan de eene zijde, aan die van Nubel, eene vrij sterke aan de andere zijde eene flaauwc helling vormt, terwijl daarachter zich eeue vlakte uitstrekt waar een talrijk leger zich vereenigen kan. Het plateau is 1400 voet breed. De twee bruggen bij Sonderburg en Band berg die de verbinding met het eiland Alseu vormen, zijn door vestingwerken versterkt Zoowel de gealliëerden als de Denen hebben thans ontzaggelijk veel le lijden van liet ruwe weder. De sneeuwstorm, die (laar den 12den gewoed heeft, was zoo sterk dat zelfs de spoortrein den togt heeft moeten staken. Ten 3 ure in den namiddag had die trein Sleeswijk verlaten en daarin bevond zich de prins van Pillissen vergezeld van rlcn groothertog van Mecklenburg en een talrijk gevolg, waaronder ook de veldslagen-schilder Tuckenhofer en de schrijver Rnffer. Ten 7 ure was de sneeuw storm zoo lievig, dal de trein inoest halt houden en de gotische schaar hooggeplaatste militairen en ambtenaren moest door de sneeuw heen zich een pad hanen naar eene naburige boerenhoeve, waar allen den nacht op stroo doorbraglen en hun avond maal met zwart brood doen moesten. Den anderen morgen kwam de kroonprins met zijn gevolg Ie Flensburg aan. Hoorn, 15 Febr. Gisteren hceft_ zekere S.. hier even builen de stad wonende, op iemand, die hem een stuk spek terug bragt, dat bij hem gekocht maar bedorven bevonden was, na eenigc worsteling met een wapentuig dal met hagel geladen was, ecnige malen gescholen zoodal de getroffene in bedcnkciijken staat verkeert. I)c policie heeft den dader terstond in hechtenis genomen. 's Gravenliage, 16 Febr. De Tweede Kamer der Stalen Generaal beeft heden hare werkzaam heden hervat. Lenige ontwerpen van wet zijn in gekomen welke reeds hekend zijn. I)c heeren van der Linden en van Limburg Brouwer zijn als leden toegelaten. De afdeelingen zijn zamengeslcld. Rotterdam, 16 Febr. In den afgeloopen nacht heeft in onze stad een geweldige brand gewoed, die een der voornaamste gebouwen van Rotterdam, liet voorcnalige Gemeenlandshuis van Schieland binnen welke muren aanzienlijke kunstschatten werden bewaard, in weinige uren tijds heeft vernield. De brand openbaarde zich omstreeks half drie ure hel eerst aan de zijde der Paauwenstecg, en wel aan de mid- densle zoldervensters. Met cene buitengewone snelheid verspreidde de vlam zich van daar, zoowel naar de zijde van den Schiedamschen Dijk, als naar den achterkant bij het plein en sloeg weldra na over die gehccle verdieping het gebouw le zijn doorgedrongen, van alle vier de boeken uit ramen en dak, terwijl inmiddels bet vuur zich voornamelijk in liet middenste gedeelte van het kapwerk vertoonde, tengevolge waarvan de schoor- steencn weldra stonden te waggelen en eindelijk een groot gedeelte van den nok medeslepende, naar binnen instortten. Een oogenblik later kwam aan de Boynians- steeg liet middenste zolderraam naar beneden, hetwelk zoowei daar als verder rondom het gebouw spoedig door het overige gedeelte van zolder en vliering gevolgd werd. De geheel daaropvolgende verdieping bad kort daarna het voorkomen van een enkelen vuurklomp, die zijne vernielende werking over de gehecle uilgestrektheid van liet gebouw voortzette en door bet doorbranden der zolders en plafonds, bet vuur ook even spoedig weder eene verdieping lager deed woeden. Wegens de hoogte van het gebouw werden de pijpen der brandspuit-slangen van uit de daken der huizen in de beide stegen op den gloed gerigt, en dezen zooveel mogelijk met cene door vereende krachten zamcogebragte watermassa overstroomd. Toch woedde en flikkerde de vlam steeds voort, waarbij niet alleen een groot gedeelte der stad in een dikken rookwalm, maar ook nu en dan in een diglen vonken regen werd gebuid, die zelfs de toesnellende personen in de omliggende straten, tot zelfs op de Groote Markt, in het aangezigt en legen de klecdcren sloeg. Intusschen zette de brandweer hare ijverige pogingen krachtig voort: doch zóó lievig werkte liet vuur, dat in weerwil van alle pogingen het gebouw ten 8 ure, met uitzondering van de benedenste verdieping, nagenoeg geheel uitgebrand was, terwijl ten 10 ure de vlammen zich nog allcrwege op de puinlioopen vertoonden en der» geiicelen dag de spuiten moesten blijven werken, om eene nieuwe uitbar sting van het smeulende houtwerk te keer le gaan. Des namiddags ten 3 ure bad het gebouw, inzonderheid aan de zijde der Korte Hoogstraat, reeds geheel en al liet voorkomen cener ruïne, terwijl overigens de passage aan de Noord- en Zuidzijde zelfs toen nog zeer gevaarlijk bleef. Van des voormiddags tot tegen den avond zag men nog, zoowel boven als beneden op verschillende punten de vlammen uit het minder bereikbare hout werk opflikkeren. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men ge heel in het onzekere. Daaromtrent loopen gelijk bij iederen brand in de eerste oogenblikken altijd het gevat is, allerlei geruchten, waaraan niet altijd waarde is le hechten. Zoo boort men onder anderen dat gisteren namiddag eenige werklieden op de zolders bezig geweest zijn niet reparaliën waarna ten 5 ure de vensters door die werklieden opengelaten werden gesloten. Op dat oogenblik werd evenwel hoegenaamd geen spoor van brand ontdekt. Een ander vermoeden dal ook geuit wordt, is dat de brand zou kunnen ontstaan zijn door liet vlamvatten van een der balken in den schoorsteen doch dit is ook niet meer dan een bloot vermoeden. Zoo veel is alleen zeker dat de brand is uitgebroken in een gedeelte van het gebouw, waar althans geene gas- pijpen aanwezig warcu. Naar wij vernemen, zijn van de collectie schilderstuk ken, een 380 tal bedragende, slechts 170 gered. Het is ligt te begrijpen, dat bij een ramp als deze niet zoo spoedig alle bijzonder lieden bekend zijn, zoodat liet dan ook vooralsnog ondoenlijk is om op te geven, welke kunst werken men aan liet vernielend element heeft kunnen ontrukken, en daardoor lot cene eenigzins juiste raming te komen van de hoegrootheid der aangerigte schade. Zeker is tiet intusschen, dat liet hier minder het verlies van geldswaarde is wat men te betreuren heeft dan wel het verlies van zooveel, dat groote kunstwaarde had een verlies dus, dat onherstelbaar is. Wanneer men in aanmerking neemt, dat zich in het Museum Boymans vele belangrijke werken van oude meesters bevonden o. a. stukken van Rembrandt, Ostadc, Tenicrs, Murillo, de Craeijer Jan Steen, Putter. Cuyp, Hobbeina, Wou werman Ruysdael mitsgaders eenige werken van moderne meesters, als Koekkoek Schotel, Bakhuizen, enz., dan kan men zich een denkbeeld maken van de waarde der. kunst-collectie die met olgeliecle vernieling werd bedreigd. Gelukkig intusschen verneemt men, dat onder de geredde voorwerpen zich vele kostbare schilderstukken bevinden, o. a. zeven van A. Cuyp en verder van Oslade, Hobbeina, Both, enz. Ook van de portefeuilles met tee- keningen zijn vele behouden. De groote collectie Japanscli porcelein, mede in liet museum voorhanden is echter geheel vernield cveti als ook de prachtige marmeren busten van Tollens prof. van der Hoeven en andere voorwerpen. De geredde kunstwerken, na voorloopig bij ecnige bewoners van naburige huizen geborgen te zijn, zijn thans ter voorloopige bewaring overgebragt naar de rotonde op het stadhuis. Het cigelijke museum was gevestigd in de bovenzalen van het gebouw; van daar dat redding moeijelijk was. De benedenlokalen waren in gebruik bij de Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen. Ook deze instelling beeft veel bij den brand verloren de collectie pleisterbeelden, modellen, voorbeelden enz. benevens al het meubelair is verbrand of vernield. Daar entegen zijn dc meeste schilderijen en het archief der academie gered, terwijl van de verzameling beelden alleen behouden is gebleven de slavin, welk beeld op de jongste tentoonstelling der Academie onder de voornaamste tiom- niers der collectie gerekend werd, en waarvan het ver lies onherstelbaar zou zijn geweest, dewijl van dat beeld geen ander model bestaat. Naar wij vernemen was bet gebouw voor f 60.000 en de kunstverzameling van liet museum voor /*200,000 verzekerd. Het afgebrande gebouw werd beschouwd als van be langrijke architectonische waarde. Ook zijn er vele ge schiedkundige herinneringen aan verbonden. In 1662 werd de bouw, naar bet ontwerp van Jacob Loys, aan gevangen. De eerste steen werd gelegd door den dijkgraaf van Schieland, Daniel van Hogendorp, een der voorouders van onzen beroemden Gijsbert Karei van Hogendorp. Drie jaren later werd het door dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland betrokken, die tot dusver in een gebouw op dc Hoogstraat hunne zittingen hadden gehouden. Men wil, dat liet gebouw kort na de voltooijing een bezoek ontving van den toen zestienjarigen prins van Oranje Willem III, wiens portret steeds geprijkt heeft voor den schoor steen in de zoogenaamde Prinsenkamer, aan de regterzijde bij het binnen komen, van het gebouw en dat later werd overgebragt naar de kunslgallcrij. Verder wordt verhaald, dat dc prins bij gelegenheid van zijn bezoek, in den tuin achter tiet Gemeenlandshuis een boom ge plant heeft, die nog op het Boymansplein slaat en thans door de vlammen is gespaard gebleven. In 1795 heeft het gebouw gediend tot hoofdkwartier van de Franschen in 1812, nadat het huis een jaar te voren inwendig groote veranderingen had ondergaan, heeft keizer Napoleon, bij gelegenheid van zijn bezoek aan onze stad, met zijne gemalin, de keizerin Maria Louisa, er eenige dagen in gelogeerd. Een jaar later bad prins Naritzkin, Russisch veldmaarschalk cr zijn hoofdkwartier in gevestigd en in 1813 diende liet op nieuw kortstondig tot verblijfplaats aan een hoogeit gast onzer stad, namelijk czaar Alexander. In 1824 werd de civiele kamer der reglbank in een gedeelte van liet gebouw gevestigd, terwijl liet drie jaren later tijdens de verbouwing van liet raadhuis, gedeel telijk werd ingerigt ten gebruike van het stedelijk be stuur. In 1842 eindelijk werd het geheele gebouw door liet dijksbestuur van Schieland aan de stad verkocht; hét doel van dien koop bleef aanvankelijk geheim, tot dat vijf jaren later liet gebouw werd aangewezen om te dienen tot museum, nadat wijlen de heer Boijmans bij testament zijne belangrijke verzameling kunstwerken aan dc stad bad vermaakt. In 1831 werden eenige beneden localen ingeruimd ten dienste der Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen, die er behalve hare kunstcollectie, ook hare talrijk bezochte scholen had. Gelukkig heeft men hij dit onheil geen verlies van menschenlevcns te betreurenofschoon daarentegen som mige personen brandwonden en ander letsel bekwamen. Zoo verneemt men, dal de heer Cardinaal, commissaris van policie, die zich in de Paauwenstecg bij den zijmuur van het gebouw bevond, juist op hel oogenblik dat een brandend zolderkozijn met ecnige steencn naar beneden kwam, door een balk óp het hoofd en legen de borst getroffen werd, waardoor hij op den grond viel en zich vrij ernstig aan dc hand en het been bezeerde. Verder werden onderscheidene personen door de neervallende gootlijsten en brokken muur getroffen. Het stedelijk bestuur was dadelijk op de plaats des onlieils tegenwoordig. Ten slotte gelooven wij nog dc opmerking le moeten maken, dat de brandweer zich bij deze gelegenheid, gelijk bij vroegere branden, even als de schutterij en de policie weder door haren bekenden ijver en hare gepaste orde heeft onderscheiden, terwijl tevens de burgerij niet minder hulde verdient, wegens den goeden geest dien zij hierbij weder aan den dag legde om cene behulpzame band te bieden, en de geredde voorwerpen voorloopig in bewaring te nemen. Werkendam, 15 Febr. Sedert een paar ringen houdt hier liet volgende allen bezig: Dc echtge noot van een inwoner dezer gemeente alhier is plotseling overleden. Dit heeft het vermoeden doen ontstaan, dal cene misdaad zon zijn gepleegd; dien ten gevolge heeft de justitie dc Ier aarde bestelling verboden, ten einde eene reglerlijkc lijk schouwing Ie doen plaats hebben. Heden is iret vcrcischte naar 's Herlogenbosch gezonden. Heden is het vereischlc naar 's Herlogenbosch gezonden, ten einde het aldaar scheikundig te onderzoeken Er zijn vele getuigen verhoord. Waalwijk, 18 Febr. Dc eerste groote jaarmarkt gisteren alhier geliouiieri was zoo als gewoonlijk druk bezocht. LI et vee aan dc lijn vond vele koopers en was gevraagd, doordien cr vele Belgische kooplieden waren. De handel was dus vrij levendig. Jung goed veel na vraag, ca veile beesten veel navraag duclr weinig stuks. Er werden cr verkocht voor ^2i0.Del linnen en katoen was merkelijk in prijs gestegen, fijn linnen zelfs moeijelijk le hekomen cu zeer duur. Op de botcrmarkl was, niettegenstaande den ruimen aanvoer, ook liet ge mor der huismoeders te lioorcu tegen de opkoopers, door wie de prijs steeg tol f 1,13 hel Ned. pd. Aardappelen waren cr in overvloed cn niet duur. De minste soort kocht men voor f 1,ƒ1,10,— dc beste voor f t.GOa 1,!)0 de mud. Overigens liep dc inarklilog rustig cn goed af. Ingez Zierikk.cc 18 Febr. Volgens bekendmaking van ilerr inspecteur van hel lager onderwijs in Zeeland zal de voor deze provincie benoemde Commissie tol het afnemen der examens ter ver krijging van akten van bekwaamheid tol hel geven van school en huisonderwijs bijeenkomen op Woens- dag den 50 Maart aanslaatide en volgende dagen, in hel lokaal der voormalige Rekenkamer in de Abdij te Middelburg; terwijl de dagen cn uren, tvaarop de verschillende adspiranlen zullen moeten ver schijnen, hun later door de heeren Dislricls-School- opzieners zullen worden opgegeven. Dc belang hebbenden zullen zich vóór of uiterlijk op den 16 Maart e.k belmoren aan Ie melden hij den Schoolopziener van het District waarin zij wonen, of, van huiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgaaf van de akte, die zij verlangen en met overlegging van een of meer getuig schriften van goed zedelijk gedrag eu van hunne geboorte akte, alsmede van de akten van bekwaam heid of van algcmeene toelating, welke zij reeds vroeger mnglcn hebben verkregen. Zlerikzco, 19 Febr. De 47ste verjaardag van Z. M. den Koning werd heden alhier op de ge bruikelijke wijze gevierd. Van vele particuliere en openbare gehouwen wappert dc nationale vlag, terwijl hel carrillon zich deed hooren. Door hel ongunstige weder had de parade der schutterij geen plaats. Gisteren is alhier in het openhaar aanbesteed hel in de jaren 1864, 1863 en 1866 begrimlen en bestralen van eenige wegen in den polder Schouwen, lang 25355 el, welk werk is aangenomen door IJ. Kingelberg le Duivcndijke voor de som van f65,525. GEMENGDE BEP.IGTEM. De gemeente H. mogt zich verleden week ver heugen in de eerste vergadering uit heeren cn dames zaïnengeslelde Zangvereenigiiig welke na alloop, zich kenmerkte door straat muziekale too- neri, en vooral door het rollen van een lid van verscheidene trappen. De sterkere leden van dit gezelschap worden dan ook ernstig aangeraden, om zich vóór de tweede uilvoering in cene zieken - beurs le begeven, ten einde, cn vooral dc dames, hoewel zij geplaatst zijn onder toezigl van een pater, hij onverhoopte noodloltiger vallenzich ten minsten zooveel in hun vermogen is, voor schadelijke ge volgen te waarborgen. Bij al de wonderen zingt men thans in den wonder polder Wel man I wat ging gij toch le werk, Schiedam was immers veel te sterk Verdoovend voor uw groot verstand, Dal zigtbaar op uw wangen brand. Maar steunt vrij op uw slijk pa's duiten, Dit werkt welligt nog meer naar builen, Doch denkt'l is dweepgeld, 'l slicht geen nul Die kas is ras zóó uitgeput. Van vroeger is dit mensclt bekend, Als eenen ruwen, snooden vent, Ofschoon voor 'toog nu vroom en zacht, Blijft hij een wolf in 't schapenvacht. Eene jufvrouw uit hel gemeente huis te K. moest

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1