N.° 207S. 20sle Jaarg. Woensdag 10 Fe 1864. Nieuwstijdingen. Swtgtelttwfo. Verscheidenheden. zierïkzeesche nieuwsbode. fll e ii abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, in Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnemenls-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York 3,90. Verschijnt! Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën i 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 33 cent. De inzending der Adverlentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure Bureau: Zierlkzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Londen, 4 Febr. Eergisteren ontstond brand op Cotton's Wharf, bij London Bridge, welke werf eerst voor weinige maanden, na den zwaren brand in 1862 herbouwd werd. De vlammen vertoonden zich in een breed verwulf onder de pakhuizen aan de zijde dei rivier; de rook eu hitte waren zoo sterk, dat men er onmogelijk kou bijkomen. Ein delijk besloot een der spuitgasten een brandpak aan te trekken, dat veel op een duikersloeslel gelijkt, eo waarin lucht gepompt wordt. Alzoo gelukte hel hem den oorsprong van den brand te hereiken, en met de slang, die hij bij zich had, liet vuur weldra geheel te blusschen. De schade heeft zich tot eeuige kisten met kamfer eu slearine-kaarsen bepaald. Parijs, 4 Febr. Met spreekt van een bijeen komst der fransche maarschalkendie den 7den Febr. te Parijs zou gehouden worden. Sedert acht dagen worden aan liet ministerie van oorlog alle verloven aan soldaten geweigerd. Aan deze om standigheid wordt eene oorlogzuchtige beteekenis gehecht. Een gerucht alhier in omloop, zegt dal de lieer von Bismarck aan Frankrijk zeer voordeelige voorstellen heeft laten doen, met verzoek Pruissen slil te laten begaan in Holslein en Sleeswijk, als wanneer Pruissen zich later zou laten vinden lol bijzondere schikkingen met Frankrijk. Men beweert dal een fransch geneesheer, die in Iiultë is geweest, een proha.il middel legen de aziatische cholera heeft gevonden, beslaande in hel gebruik van belladonna (nachtschade, zekere vergif tige plant), op eene bijzondere wijze. Naar men zegt, zal hij van de fransche regering de 100,000 fr. eischen, door haar uitgeloofd voor deze ontdek king waarbij de menschheid zooveel belang heeft. Een commis-voyageur nam onlangs plaals in een rijtuig der eersle klasse op den spoorweg van Straatsburg naar Parijs. In het zelfde rijtuig was nog een heer gezeten, die geheel hel voorkomen had van een mart uit de gegoede klasse. Weldra raakten de heide reizigers in gesprek De vreemdeling presen teerde zijn reisgezel een snuifje, maar naauwelijks had hij dit genomen of hij voelde dal het eene be dwelmende kracht op hem uitoefende. Hij sliep in en toen hij wakker werd, was de heer verdwenen, eene waarde van 15,000 francs aan bankbillellen, 3000 francs aan geld en hel horologie, eene ketting en ringen van den reiziger niet zich nemende. Van eene goed onderrig'.e zijde wordt ver zekerd, dat lusschen Oostenrijk en Pruisen een geheiin traclaal is aangegaan, waarbij aan laatstgenoemden staal wordt verzekerd liet bezit van Holslein en de andere Deensche bezittingen, welke aan Denemarken mei de wapenen kunnen ontnomen worden. De beide mogendheden hebhen zich wijders onderling verbonden om elke nianifeslalie ter gunste van den Hertog" van Augustenburg met kracht tegen te gaan De Pruisische regering verbindt zich van hare zijde om Oostenrijk met de wapenen bij ie staan, zoodra er gevaar aanwezig is, dat de niet- Duilsche bezittin gen van die monarchie verloren zullen worden. Tlel 5 Febr. Bij de heden plaals gehad hebbende opening der slembriefjes, Ier verkiezing, bij herstemming, van een lid van den Gemecnleraad, waren 528 geldige stemmen uilgehragl. Hiervan bekwamen de hoeren G. Stout -215 en B.C. A Campagne 113 stemmen, zoodat tol lid van den Gemeenteraad gekozen is, de heer G. Stout. ftierikzee, 8 Febr. Wij vernemen met ge noegen dal de stoomboot Stad Zieriltzee op aans'aandeu Donderdag II dezer hare dienst zal hervatten waardoor in eene dringende behoefte wederom zal worden voorzien. Te Krabbendijke overleed dezer dagen een man, aldaar algemeen ouder den naam van »hlindc Kees" bekend. Vóór vele jaren is hij met een ongunstig gevolg van hel kalarrakl geopereerd en sedert dien lijd door hel armbestuur van Krabbendijke onderhouden. Na zijn dood trok hel armbestuur, gelijk gewoonlijk, zijne nalatenschap lol zichMen kan begrijpen hoe allen zicli verwonderden, toen men in de kleederkist vao blinden Kees ruim ƒ1000 vond aan guldens en rijksdaalders. De man, hoewel geen Pool of Vondel, bezat de gave van nog al aanlig te rijmen. Hij wist de verjaardagen van al de aanzienlijke Krahbendijkenaars en maakte hij die ge legenheden verzen. De hoeren, hiermede ingeno men, als ook uil medelijden, noodigden hein op zulk een dag aan hunnen disch en gaven hem ligt des avonds nog iets mede. Zoo had hij bijna da gelijks den kosl en alzoo de gelegenheid tut sparen. Laten de bloedverwanten in gewone gevallen de weinige guldens, die de nalatenschap opbrengt, aan het armbestuur, nu zijn zij ten gelale van 12 op gekomen, en hel bestuur zal wel genoodzaakt zijn de gelden aan hen uit Ie keeren. Zierlkzee, 9 Jan. Het wetsontwerp op ile perso nele belasting, dat llians aan ile leden der Tweede Kamer is rondgedeeld, bevat de volgende bepalingen De belasting wordt gelieven naar de grondslagen van 1. huurwaarde, 2 deuren en vensters, 3, stookplaatsen, 4. mobilair, 5. bedienden, 6 paarden, muilezels en muil dieren. De regering beeft de beide laatste grondslagen weder in bet ontwerp opgenomen, omdat bel bleek dat de voornaamste gemeentebesturen overwegende bezwaren hadden om die als eigen middel voor de gemeenten over te nemen. Het bedrag der belasting is 1. 6 ten honderd van de huurwaarde; 2. 68 cents wegens iedere deur of venster; 3. f i voor ééne stookplaats; of voor iedere stookplaats wanneer er zich twee in bet gebouw bevinden f 1.50, drie f 2, vier 2.50, vijf f 3, zes f 3,50, zeven ƒ4, acht f 4.50, negen f 5, tien of inecr ƒ5.50; 4, 11 /2 ten honderd van de waarde; 5. f 6 tot 24 voor eiken bediende naar gelang van hun aantal en van de klasse waarin zij gerang schikt worden 6. f 3 tot f 24 voor elk paard, naar gelang der klasse of, voor paardenkoopers, f 30 voor elk tiental paarden. De belasting ondergaat, volgens art. 37, eene progres sive vermindering voor gebouwen die betrekkelijk lage huren gelden. Art. 38 verminderd de belasting naar de vier eersle grondslagen niet de helft voor deelen van gebouwen die uitsluitend gebezigd worden voor het bedrijf van logement- en badhouder en houder van bijzondere beste deling- en proveniersbuizen of door kostschoolhouders voor kostleerlingen. Hiervan zijn echter uitgezonderd kolïij-, sociëteit- en biljardkainers, kolfbanen en derge lijke vertrekken. De aangiften voor dc belasting worden onderzocht en beoordeeld door eene kommissie beslaande uil bet hoofd van het gemeentebestuur of een door hein uit dat bestuur aangewezen lid, en den controleur der directe belastingen. Die commissie heeft de bevoegdheid den belaslitigpliglige voor zich Ie roepen tot het verkrijgen van alle zoodanige ophelderingen als zij meent noodig te hebben en lieui tot verbetering zijner aangifte loe te laten. Dc huurwaarde op of beneden welke geene belasting verschuldigd is, wordt voor Zeeland voorgesteld: voor bet arrondissement Middelburg f 29 (gemeente Middel burg f 35, gemeente Vlissirigcn f 36), voor bet arrondissement Goes f 27 (gemeente Goes f 40), voor bet arrondissement Zierikzee f 30 (gemeente Zicrikzee f 35). Het wetsontwerp bevat 92 uitvoerige artikelen, waar van bier geene analyse kan gegeven worden, zoodat wij ons tot de vermelding van de hoofdbeginselen moeten bepalen. De regering heeft namelijk getracht: 1. de grens, waar de vrijstelling eindigt en de belasting aanvangt, naauwkeuriger te bepalen; 2. meer gelijdclijk te komen tot bet volle cijfer der belasting 3. den bestaanden ongelijkmatige!) druk van lasten weg te nemen 4. de belasting op bedienden en paarden op deugde lijker en eenvoudiger grondslag te vestigen, ook door de bevoorregting van deze of gene klasse van ingezetenen te weren, voor zooverre dit zonder te sterke schokken te veroorzaken eu zonder nadeel voor de schatkist kan ge schieden 5. den fiscus eenigc middelen in de handle geven lot liet allorwege riglig en gelijkmatig heffen der belasting en tot wering van ontduikingen van belasting; en 6. de wettelijke bepalingen in meer logische orde te schikken en duidelijker te maken. De bijzondere voorreglen, bij dc vroegere wetten aan den landbouwenden stand verleend, zijn bij dit ontwerp ingetrokken Het volgende curieusc geval luiuilt thans de justitie te 's Bosch onleilig. Dezer dagen vervoegde ziel) leri huize van den lieer A L. eene dame van middelbaren leeftijd, voorgevende uil Rotterdam Ie komen, waar zij een paar dagen vroeger uil Oost Indie was gearriveerd, en de zuster te zijn van de aanstaande vrouw van den zoon van A. L die in Indie wooul en aldaar zeer goede handels zaken doel. Bedoelde dame bragt zijden geschenken mede voor de vrouw en dochters des huizes, en kwam uitsluitend naar Nederland om de familie L af Ie halen, oin zich van hier mei der woon naar Indie Ie begeven. Daar de heer L. huilen betrekking was en in kommervolle positie verkeerde, was deze familie, en niet zonder reden opgewonden van blijdschap over hel geluk dat haar Ie beurt viel, en liet besluit was spoedig genomen oin bepaald de reis te ondernemen. Aan geld ontbrak liet haar niet, hoewel de koffers nog Ie Rotterdam waren, waar, zoo als de dame verhaalde, men haar nog ƒ1600 had ontstolen. In Tilburg wjs haar, door een brand in een der logementen, waar zij logeerde, ruim ƒ5000 ontvallen, doch dit was nog alles niets. Zij gaf voor, dat hare klcedcrcn meest verbrand waren, en daarom ontving zij van mej L. klecdercn enz. en natuurlijk een buitengewoon onthaal. De weldoenster toonde kapitale wissels en acceptation op groolc huizen te Rotterdam, Amsterdam kortom, de gelieele geschiedenis had allen schijn van waarheid. De dame gaf voor, 18 jaren geleden, naar liulie Ie zijn vertrokken met hare zuster, die, weduwe zijnde, llians in liet huwelijk zou ircdeii met den zoon van L li a re ouders woonden in Clevc, waar heen zij, 11a eenige dagen Ie 'sBoscli gelogeerd geweest Ie zijn, en de familie L Ie hebben opgewonden, vertrok, belovende Ie zullen schrijven, wanneer de dochters van L hij haar te Cleve moesten komen logeren. L. ging in persoon de dame Ie Cleve op zoeken, doch hel besluit dezer wonderbare roman tische scène was, dat de dame onbekend en de ge lieele geschiedenis nul is. GEMENGD?: liEUIGTEV. Eindelijk zijn de Oostenrijksche en de Pruissische troepen bezig om hel kleine Sleeswijk ie overrom pelen zonder dat daartoe andere redenen voor bestaan, dan hcerschzucht. De Denen schijnen nog al niet hang Ie zijn van de Pruissen, want zij nemen alle Pruissische schepen in beslag die zij grijpen en vangen kunnen, eu dat zal nog al een groot gcwigl in de schaal brengen om de Vorsten lol nadenken Ie brengen. Lord Palrner- ston heeft verklaard, dal de betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk zoo hartelijk zijn, als men wenschen kan, zelfs veel hartelijker dan in 1813. Ook heeft de koningin van Engeland in het Parlement gezegd met haar eigen mond, dal zij onvermoeid zal bezig zijn om eene minnelijke schikking der geschillen lusschen Denemarken en Duitschlanrl te bewerken en trachten zal de geva ren af te wenden welke het uit harsten van een oorlog in Noord-Europa met zich voeren kan. En kan dit inel geene woorden gedaan worden, dan zal zij zelf op een paard klimmen en jagen de Oostenrijkers naar Weenen en de Pruissen naar Berlijn. Gestolen Ie Parijs uil eene kerk een Mariabeeld inel een jurkje aan dat op 40,000 franc wordt geschat van wegens de diamanten. Voor ile gelukkige bevalling van de hertogin van Brabant, zijn openbare gebeden uitgeschreven door den bisschop van Mecliclen terwijl er nog gebeden verwacht worden voor den hertog oin zijne krukken weg te gooijen, daar die inan op krukken springt eu dus maar moeijclijk eene kroon zal kunnen dragen. Naar men zegt, moet de Rus sische regering op liet spoor gekomen zijn vao liet archief van het nationaal bestuur zonder echter nog iemand van dit bestuur in de val Ie hebben gekregeu. Keizer Napoleon is thans opgeruimder dan hij gewoon is, nu de Duilsche Vorsten hand. gemeen zijn geworden, en hij ook deel zal moeten nemen aan de plukparlij. De Vorsten van den Duit schen lapjes deken hebben liet regt niet om te beslissen wie er opperbaas zijn moet over Holslein en Sleeswijk; als dit gedaan moet worden, dan kan zijne vrouw dit wel doen inet de koningin van Engeland want die wijfkens hebben veel te zeggen. Ook hebben de limiiicruiaiishazco, met - sclaarsbazen en andere werkbazen Ie Rotterdam besloten, dagelijks op de beurs Ie kooien, om limine belangen Ie hespreken, doch hel zal meest in liet Franscli koffijhnis zijn Ten voordecle der armen is te Heenvliet ten looueele gevoerd De dood eens spelers; daarna: no. 99 Het stuk had veel ge lijkenis op dat van Boas en Judels, genaamd de doodspclersen liet nasluk uo. 99 had veel over eenkomst op uo. 11; dus liet verschil was niet groot. Gerrit aldaar moest zich afwennen om tocli zoo dikwijls niet te zeggenWel heb ik van meieven. want anders zal dil hem nageroepen worden. Een koekoek Ie C is genoodzaakt ge weest zijn nesl Ie vertalen, en is nu overgegaan lol een suikertje in de open lucht. Te Sluis is een kikker herhaaldelijk van de hoogstraat naar dc kerkstraat gesprongen, doch heeft zich een blaauivlje gesprongen, en wordl nu aangeraden maar lerug te keeren naar de plassclien, van waar li ij gekomen is. Wordt ten looueele verwacht te Neuzen De minnehandel iu den Scliorsenlioek, of de verhuizing van Aiitje naar liet huis van moeder dat reeds klaar is Een dame te Si. Atiiialaod heeft ver leden najaar eene kastanje in hel vuur gelegd waaraan zij zicli zoodanig heeft gebrand dal die wonde wel ƒ580 kosten zal eer die goed genezen is. In den morgen van den Isteil Fcbruarij waren op de gansclie linie van de Elbe lot dc Eider de troepen in beweging Ofschoon reeds den 31 sleu Januarij in Rendsburg de boudslroepen waren uit getrokken oin plaals te maken voor de Oostenrijkers, en de Saksen, die in de omliggende dorpen waren gelegerd den lslcn Fcbruarij voor liet grootste deel hunne kwartieren hadden opgebroken zoo was men toch nog in Rendsburg in twijfel oinlrenl hetgeen er gebeuren zou tol dal liet hevel lol voortrukken bekend werd Om 6 ure in den morgen van den lslcn Fcbruarij waren al de troepen marscli- vaardig en zonder eeuigen tegenstand Ie ontmoeten, bereikten zij de Eiderlinie. Dien ganschen dag Irokken oostenrijksche soldaten door Rendsburg waar hel uitgangspunt van de operatie was. Denzelfden dag verlielen de Pruissen Kiel. Ten zeven ure precies werd de brug over dc Eider over getrokken liet 64ste regemenl k.ivallerie maakte de voorhoede uil. Men vuurde op de deensche dra gonders, die aan de overzijde de wachl betrokken hadden en voor de vlugt gereed stonden. Twee man stortten van hunne paarden Men wist even wel niet of zij gewond waren. De deensche dragonders deden signa,alschofen die al verder en verder zich herhaalden Iu den morgen van den 2ilcu, ten 10 ure, ver dreven rle Duilschers de Denen uit hunne voor posten voor de sterke positie van Missunde en grepen Missunde zelf aan Maar zij werden terug - geslagen en de Denen hernamen hunne stelling. Mei moed tast ten de Pruis-en Missunde aan en loen de verschansingen bij den molen van Oruuin door storm waren genomen trokken de Denen spoedig naar Missunde lerng Hel vuur der artil lerie deert weinig of geen uitwerking op de vesting. De Pruissen hadden een groot verliesbij rle 500 doorleri en zwaar gekwetsten, waaronder vele officie ren. Tol een storm werd niet besloten. Het gevecht duurde zes uren Het verlies der Denen bedroeg aan officieren cén doorle en 4 gekwets ten. Alle versterkte punten hieven in hun bezit er was anderhalf regemenl deensche infanterie in liet vuur. Tol de voorpostengevechten en de schermut-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1