1 2071. 20ste Jaarg. Woensdag 27 J 1861. Nieuwstijdingen. jPiHtadlilimfo, ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Ale n abonneert rich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prys: Voor beide oitgaveh. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Versch(|ntt Op Woeusdag en Zaturdag Advertentiëni 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 33 cent. De inzending der Advertentlën kan geschiedeu tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure Bureau: Zlerik7.ee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Weenen, 21 Jan. De strenge koude in Zevenber gen en Hongarije duurt voort en de berigten nopens den aldaar heerschenden nood luiden dagelijks treuriger. Uit Szegedin wordt gemeld, dat daar half uitgehongerde gedaanten als schaduwen door de straten sluipen. Er verschijnt bijna geen nornmer van een Hongaarsch dag blad, waarin niet gewag wordt gemaakt van een nieuwen aanval van roof of moord. In de omstreken »an Temesvar rigl cene vreemdsoortige paardenzieklc vrecsselijke verwoes tingen aan. Eenige daaraan gestorvene dieren wer den geopend, en in hun ligchaain van af de keel tol aan de darmen cene ontzettende menigte kleine roode wormen gevonden. In Nagy Zsom zijn binnen veertien dagen lijds niet minder dan 800 paarden aan deze plaag bezweken. Een Duilsch blad deelt bot volgende staaltje mede van de gestrengheid van den beruchlcn Rus- sischcu generaal Murawieff. De generaal bad bet weten door te drijven, dat zijn zoon, een jong civiel ambtenaar, benoemd werd tol generaal en gouverneur in eene tier sleden, die onder bel bestuur van den ouden Mina wieff staan Murawieff Jr. nu bad zieli in zijne nieuwe kwaliteit veroor loofd eene dame, die bestemd was om naar Tomsk vervoerd le worden, onder zijne bijzondere hoede Ie nemen, terwijl hij baar slechts «op bel papier" naar de plaats barer verbanning zond. Toen Mu rawieff Sr. deze galante handeling van zijn jongen vernam, werd bij boos; bij liet Murawieff Jr. ou- middelijk naar Wilna komen en deelde Item daar, in tegenwoordigheid van verscheiden personen, cene van die vaderlijke lucltlingeu toe, welke anders onder mannen eu generaals minder gebruikelijk zijn JFt atitiarijfe. Parijs, 21 Jan. Men beweert, dat de instructie in de zaak van de zamenzwering legen liet leven des Keizers gesmeed door Grcco, Imperatori, Tra- bucco en Saglio, nog iu deze week zal afloopen. Het is oog steeds waarschijnlijk, dat zij in bel be gin van Februarij voor bel hof zullen teregt staan. Assen, 20 Jan. Voor het prov. gcteglsltof van Drenthe zullen op 12 Febr e, k. te regl staan Hendrikje Kolk, weduwe van Hendrik Dalsem. oud 27 jaren, en bare zuster Margje, oud 24 jaren, geboren le Riiinerwold. De eerste is den ltden Febr. 1862 niet Herdrik Dalsem gehuwd, zeer legen den zin van baren vader, en wel omdat de eerste weinig len huwelijk kon aanbrengen, waardoor voortdurend twislen plaats hadden. Reeds op zeke ren dag voor Mei II. terwijl Hendrikje met eene vrouw over haren man sprak, heeft zij zich o. a uitgelaten»dal bij zulk een rare kerel was, dal zij er toe kon komen hein te vergeven." In de acte van beschuldiging, door den procureur-generaal op gemaakt, worill ten slotte de eerste beschuldigd dat zij in den morgen van den léden Oct II. in hare woning le Ruinen, aan haren man een panne- koek beeft toegediend, waarin zij met het doel om hem van bet leven le herooven, ratlenkruid had gemengd; voorzien vair uijen, omdat baar man veel van de laalsten hield en ien gevolge waarvan die man nog nog ilicuzelfden dag ouder lievige smarten is overleden, en alzoo van de misdaad van vergifti ging; de tweede: dal zij op II Oct. II. liet ratlenkruid, hetwelk zij wist, dal tol vergiftiging van haren zwager, Hendrik Dalsem, dienen zou en dat zij lot bedoeld einde den fslen Oct. le voren, te Meppel bad ge kocht, aan de eerste beschuldigde beeft Ier hand gesteld en alzoo van tnedepligligbeid aan vergif liging. Amsterdam, 23 Jan. De literen H. M. Lahouchère, F. van Bevervoorden en J. de Neufvillc, ouderlingen bij de Waalsclie gemeente alhierprotesteren door middel eeuer advertentie In de dagbladen der hoofdstad tegen de optreding van den lieer Réville in hunne kerk, »daar de door hem in 't licht gegeven werken bewijzen dat li ij in verzet komt tegen de noodzakelijke leerstellingen welke de Kerk belijdt." Toen de lieer Réville Zondag optrad was de kerk eivol. Delft, 20 Jan. Terwijl ierier bier den mond vol heeft van bel beruchte proces tegen dr. Wap eu met belangstelling dingsdag c. k het getuigenver hoor te gcmoel ziel, waarbij zelfs jhr. de Koek, secretaris van bel Kabinet desKonings, is gedagvaard, komt thans ook het proses van nir. Raedt van Oldenbarnevell tegen de hoofdcommissie der tentoon stelljng weder ter sprake. Na de sommatie, waarbij de exorbitante som van f2000 als schadevergoeding is geëischt, had men van deze zaak niet meer ge hoord. leder verwachlte met reden, dal dc eischcr het daarbij zoude hebben laten berusten, want het is toch maar al te zeker, dat bel kopje in kwestie een afgietsel en geen boetsecrsel is geweest, en dat liet even weinig geleek op de beeltenis van 'stands advocaat, als de voorwerpen, op lasl van dr. Wap, door den kunstdraaijer Milo vervaardigd, iets gemeens hadden met bet bont van den ouden eik. Bovendien, indien cene tentoonstelling com missie aansprakelijk kan worden gesteld voor de schade aan voorwerpen toegebragt, nadat zij die ongeschonden bad afgeleverd, dan zouden voortaan alle tentoonstellingen iu ons land, van welken aard ook, onmogelijk worden, liet is toch bekend, dat liet bewuste kopje van Oldeiikanieveld iu volmaakt goeden staal is afgeleverd in banden van eenige le den der Haagsche sub commissie, die dc terugbe zorging opdroegen aan een zeer vertrouwd persoon le 's llage, wiens zuon cellier liet ongeluk bad dit voorwerp op den sloep van den eigenaar le laten vallen. Naar men zegt, moet dc sub commissie aan inr. Raedt van Oldenbarneveldl zelfs aangeboden hebben, liet volkomen le laten herstellen, waarloe deze cellier niet wilde overgaan, zonder vooraf van de hoofd commissie duizend gulden schadevergoeding te hebben ontvangen. Niettegenstaande dit alles beeft de eigenaar begrepen de leden der hoofd commissie in reglen te moeien vervolgen, die daartoe beden allen zijn gedagvaard. Rotterdam, 23 Jan. Eergisteren morgen ontdekte de politie te Gouda drie personen op de markt, die verdacht voorkwamen en zich onder de marklbezockcrs drongen, hetgeen aanleiding gaf nm tien aan te houden twee van tien weiden naar de politie-wacht overgehragt, terwijl de derde het onlvluglte. AI spoedig hleek, dat zij zich aan zakkenrollen hadden schuldig gemaakt, waar toe zij van Rotterdam, alwaar zij te huis heliooren, wa ren overgekomen. De ontvlugtc, die mede hekend en le RolLerdam woonachtig is, zal waarschijnlijk ook wel gevonden worden. Bergen-op-Zoom 21 Jan. Naar men mei zekerheid verneemt zal er spoedig cene stoom vaartdienst van Zeeland op deze stad lol stand komen voor het vervoer van personen en goederen, in verband met den onlangs alhier geopenden spoorweg. Zterikzee, 26 Januarij. Met 1.° Maart a s. is de rijks-accijns op de brandstoffen afgeschaft. Door dien maatregel wordl de nijverheid wordt de gansche burgerij worden vooral de beboefligen belangrijk gebaat. Intusschcn wordt in bijna alle gemeenten ook een gemeentelijke belasting van de brandstoffen ge beven. Sommige gemeente besturen hebben dezer dagen reeds bet edelaardige voorbeeld der lands regering gevolgd en de brandstoffen geheel vrijge maakt van alle belasting. Het is wenschelijk, dat dit algemeen geschiede. De gemeentelijke accijns op de brandsluffen moei gelijktijdig inel den rijks-accijns op dat levensmiddel geheel verdwijnen. Wij hopen, dal de geineenle- beslurcn in ons vaderland daartoe geen herbaalde aansporing zullen noodig hebben. De brandstoffen zijn genoemd het brood der nijverheid. En die naam is niet oneigenaardig. De brandstoffen zijn in elke huishouding een artikel van dagelijkschc behoefte. Bedenkt men dal ook voor den arme dit artikel onontbeerlijk is om zijn pol le koken en, in den winter, zijn verkleumde leden le warmen, dan komt men ge makkelijk tol bel inzigl, dat belasting op dal ar tikel de meest harde, de meest onregtvaardige de meest onzedelijke van alle belastingen is. De tegenwoordige regering de regering, die met schimp en hiion wordl overladen door duis- lerlingen zelfzuchligeu en bongerigeu naar vette slaalsbaanljes beeft dat begrepen en daarom den rijks accijns op de brandsloffen afgeschaft. Eu hel beeft in bare wensclien gelegen, dal de gemeente besturen eveneens zouden bandelen met den ge meentelijken accijns op dal artikel. De Minister van Financiën beeft den 6den Jan. jl. nopens de toepassing der wetten op de personclo belasting en bet patenlregl op naainlooze spoorweg-maatschappijen aan de onderscheiden provinciale directeurs der directe belastingen, in eu uitgaande reglen en accijnsen de volgende ciicnlaire gezonden »Naar aanleiding van gerezen twijfel omtrent de locpassing der wetten op de personele belasting en bel patenlregl ten aanzien der gebouwen en bedienden van naainlooze spoorwegmaatschappijen, is bel mij in de beslaande omstandigheden en Ier verzekering van eenparigheid dienaangaande doel matig voorgekomen, bij deze, zoo veel noodig, in herinnering le brengen de inlichtingen, die daar- omtrentwal de personele belasting betreft, iu de resolution van 28 November 1845N°. 254 co 28 Februarij 1861 N°. 48 en met hel rekking lot bet patenlregl in die van 17 November en van 26 December 1848 N°. 64 en 16, zijn verstrekt. »In verband met dit onderwerp beeft zich tevens de vraag opgedaan, of en op welken voel dc con - ducteurs cn de bestellers in dienst dier maat schappijen aan bet patenlregl onderworpen zijn. «Wal de conducteurs betreft, kan er naar liet beginsel iu evcngcmeldc resolutie van 17 Nov. 1848 aangegeven, omlrenl de palenlpliglighcid, geen twijfel bestaan, en komt bel utij voor, dat bon aanslag, op grond van art. 5 der wel, meest eigenaardig geregeld kan worden bij assimilatie met de con ducteurs, onder N°. 155 van Tabel XIV der wel vermeld. »De bestellers dezer maatschappijen daarentegen, belmoren, naar ik meen, op grond van bel bepaalde bij de 1ste zinsnede van art. 3, lelt. o. der wel, als vrijgesteld le worden beschouwd, daar de maatschappij zelve als de beslelslcr is aan le merken, en zij ook wegens deze venigling naar de regelen van label IX belastbaar is." Wij vernemen, dal II K. H. de Groother togin van Saksen-Weimar-Eisenach aan den uilgever H. A. M. Roelantsle Schiedam, een kostbaar geschenk beeft doen toekomen, voor de aanbieding eener folio prachtuitgave van van der Palm's Ge denkschrift, uitsluitend voor dc leden van het Vor stelijk Huis van Oranje Nassau gedrukt. GEMENGDE BEP.IGTEN. De Deenschc kwestie brengt thans half Europa in rep en roer waardoor de Poolsche en Amerikaansche ge schillen op den achtergrond geschoven zijn waaraan men ook reeds aan gewoon gaat worden want het is hangen branden en doodslaan wat men verneemt. De sterkte van het Oeensche leger met inbegrip van de troepen van Sleeswijk is 43 batnillons infanterie 10 bataillons jagers, 26 escadrons kavallcric cn 12 ba- tarijen artillerie, te zamen nog geen 30,000 man. Dit hoopje volk, zoude men zeggen, kan door Oostenrijk en Pruissen wel met huid en haar in 14 dagen opgcpcu- zel wordenmaar toch zal het zoo gemakkelijk niet gaan. Ook in Zweden en Noorwegen worden de oor logstoerustingen met verdubbelden ijver voortgezel; vrij willigers worden aangeworven, gelden ingezameld, en het gelicele Noorden trekt partij voor Denemarken. De keizerin van Frankrijk heeft eene mis doen vieren voor de rust der zielen van Lodcwijk XVI en zijne vrouw Maria Anloinclta, die op liet laatst der vorige eeuw te Parijs zijn onthoofd. Wonder dat zij nog geen misje laat lezen voor Robbespiere, want die man zal ook wel rust noodig hebben. Op liet bal door de keizerin van Frankrijk gegeven, waren de voornaamste dames als vo gels getooid. Prinses Malhilde geleek op een paradijs vogel cn prinses von Metternich, een Oostenrijks presentje, vertoonde een zwaluw, cn haar staart was bezaaid met diamanten, zoo vol of de diamanten een franc het pond kosten. Aan de Vorstelijke hoven weet men dus niet hoe het geld moet vermorst worden en de gekroonde hoofden weten hunne beminde onderdanen niet in Int leven te houden dooi het toenemen der armoede. Ook heeft de vorst dezen winter al zeer zonderling geregeerd zoo heeft het te Weenen kouder geweest dan in Neder land, en te Rome vroor het harder dan te Petersburg. Garibaldi begint zijne horens weer op te steken, en zegt dat er een reusachtigen strijd zal gestreden worden om de gekroonde heeren onschadelijk le maken. De Russische grootvorst Constanlijn heeft zijne tante in den Haag een bezoek gebragt, en is toen naar Baden vertrokken, om aan de groene tafel zitting le nemen waar bij met open armen zal ontvangen worden, want de slimste spelers zitten reeds op hem te wachten of beter gezegd, op zijne roebels, die overal welkom zijn. Te C. is een proces-verbaal opgemaakt tegen den vee arts en zijn broeder, die verleden maand jagende zijn gevonden zonder acte of permissie, en nu zal er een feestmaal gegevec worden, waar niets dan bazenhout zal gepeuzeld worden, en die het meeste eet. zal het meeste moeten betalen, doch het maximum zal zijn f 120. Jufvrouw Johanna te Clcversliit wordt aangeraden, haar welbesneden tongje wat beter in toom te houden, daar zij anders hare eigene gebreken eerstdaags in den spiegel der waarheid zal kunnen zien. Een boer te Klooster- zande is in eene gracht gereden door de bekwaamheid van Tripken, en zijn met veel moeite op liet drooge ge bragt. Men weet echter niet of de boer of liet paard vet is geweest en of het door onkunde der vrouw is veroorzaakt. Het laatste is wel liet waarschijnlijkste dus boerinnetjes! in bet vervolg beter opgepast, en laat de man den broek dragen. Te Oudelande wordl een Thoolsch boertje aangeraden, zoo niet naar vreemde vo gels le schieten, en le begrijpen dat het beste vleesch te huls is ill zijn eigen kuip. «Hel is nu wal anders,'' zegt Keetje le Baarland, »toen bij verleden zomer van Wemcldinge kwam, dacht ik spoedig zijne wederhelft te wordent en nu is liet mis, dus wie zal ik meer krijgen?" Ecnc dame te Neuzen moest des zondags in de kerk zoo niet naar boven kijken, en gcene brieven op straat aannemen van een korporaal, want het begint in bel oog te loopen. I1T32503LT2B3.T2 STTTZZE1T. Iets over Java. Hel kuituur-stelsel is liet werk van Graaf van den Bosch de twee en veertigste opperlandvoogd van Neérlands lndië op ecu tijdstip toen de nood des Vaderlands er loe dwong namelijk tijdens de Bel gische omwenteling, de krachtigste middelen aan (e grijpen om de productive krachten der koloniën da delijk te vermeerderen opdat zij niet langer der schatkist tol last zouden zijn, maar die veeleer door hare bijdragen zouden stijven, heeft ten doel dc teelt van produktcn voor de Europesche markt geschikt suiker, kofüj, indigo enz. door den gedwongen arbeid der bevolking uit te breiden. Een deel der velden van elke dessa, een deel der werkkrachten van hare bevolking werd voor deze kuituren afgezonderd, zóó evenwel dat de regeling der zaak in détail geheel aan de inlandsche hoofden werd overgelaten. Voor het overige bleef de arbeid niet onvergolden. De heer oan den Bosch wilde den Javaan aan ar beidzaamheid gewennen, door Item van zijnen arbeid voordeel le doen trekken en stelde eene matige be looning daarvoor vast Van den anderen kant werd de ijver der inlandsche hoofden eu der hoven hen gestelde Europesche beambten geprikkeld door invoe ring der kuituur procenten geëvenredigd aan de hoeveelheid van hel verkregen prod uk I Waar dit stelsel met beleid met gematigdheid met in achl neming van de krachten van den grond en van de bevolking is ingevoerd, heelt het heilzaam gewerkt cn de algemeenc welvaart bevorderd, waar het gelijk maar al le veel het geval was zonder voldoende kennis van den slaal der dessas en barer gronden, mei overdrijving en, zonder zorg voor de toekomst, alleen met het oog op hel verkrijgen van een dadelijk gunstig resultaat is toegepast, heeft hel schromelijke vermindering van de opbrengst der rijsl velden en vaak lerarmiug en hongersnood ten ge volge gehad. Nu eens heeft de teelt van sommige produkten en hel is vooral dc indigo waarvan dit geldt te veel van dc kracht van den bodem ge vergd, cn dien allengs voor de rijstteelt ongeschikt A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1