Zaturdag 16 Ja 1864. 11 r Jl. s 111. ZIERIk/KESCIIi: NIEUWSBODE. fi, 91 e n abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan Abonnenients-Prijs: Voor reide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag Advertentlë n 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenticn kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure Bureau: Zier ik zee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondcne Stukken Franco. >1 >1 heeft t hoeveel werking ij onder- ie. als bij Adjudant. KATER. >t N.° 20118. 2©sie Jaarg. x ieuwstijflmgen. Nleuw-lfork 50 Oec. Generaal Gilmore gaa' lustig voort met zijn bombardement van Ghailosl011 en volgens de laatste der Zuidelijke beriglen beeft bij eenige gebouwen in brand gescholen, alsook ecu paar inwoners gedood. Dal is alles en de Yankees zijn niet verder gevorderd met' eene onderneming, die ongeveer zeven millioen dollars gekost beeft aan kruid en lood en een paar Monitors, om van de nicnsclieiileveiis niet Ie spreken. Eene andere onder neming, liet veroveren van Richmond, is eveneens eene slechte speculatie, maar op eene iels of wat groolcrescha.il Hier toch mag men veilig de onkos ten op honderd millioen berekenen; toereikend om verscheidene zulke steden Ie bonwen, en waarbij ge noeg levens verloorcn zijn om die steden te be volken! En dal zijn de mislukte pogingen Men vrage niet naar de kosten in geld en bloed, die de overwinningen vcreisclit hebben. Daar liggen Chattanooga en New Orleans, Vicksburg en Porl- lludson, als getlenklceken voor liet nageslacht, dal misschien wijzer en gelukkiger zal zijn. Men vestige liet oog op den «Vader der Rivieren" en zie of die heirbaan open is voor bande! en scheepvaart. Men vrage liet aan de tallonze stuomboolen, die dagelijks den stroom afkomen, doorschoten als een zeef door hel zuidelijk geschut en die aan iedere landingsplaats de bloedende getuigen afzetten, boe de Mississippi heropend is. :erling G C.z. Londen, 9 Jan. De Times deelt een bcrigt mede van den directeur der petroleum maatschappij, inhoudende dal in Wallachije nieuwe oliebronnen onldekt zijn, en dat die maatschappij reeds con- traclen heeft gesloten tot de levering van '20,000 Ion der daaruit Ie verkrijgen petroleum Er is reeds aan boord van ecu stoomschip uil Ibrail eene partij van 280 Ion in Engeland aangebragt, die in kwaliteit inet de Pennsylvanischc ten volle gelijk staat. Parijs, 9 Jan. Over liet ontdekte komplol legen het leven des Keizers wordt nog steeds veel gesproken. Twee der gevangen genomen Italianen zijn in Panna geboren, de anderen in Zuid-Ilalie. De door hen opgegeven namen schijnen geen aangenomene te zijn. Trabuco was een der duizend, die met Garibaldi naar Sicilië vertrokken. Hij verklaarde bij Aspromonle gezworen Ie hebben, Italic op den Keizer te zullen wreken Zij zeggen allen, geen berouw te gevoelen en zij hopen dat de mislukte daad door anderen zal worden beproefd. «Zoolang de Keizer Ie Rome blijft, zullen wij hem geen rust laten I" zeggen zij allen. Er zijn twee politic agenten naar Turin en Londen gezonden om daar nader onderzoek te doen. 10 Jan. Hel dagblad Ie Droit zegt, dal uit de slukken die bij de vier vreemdelingen gevonden zijn, welke bes'cbuldigil worden een aanslag tegen den Keizer gesmeed te hebben, zou blijken, dal Mazziui de organisaleur en leider van het koinplot was, terwijl hij de vier personen ook bezoldigd zou hebben. Voorls moet bij persoonlijk Ie Lugano de vier personen gezocht eo gevonden hebben, die zich mei de laak belastten om deo Keizer Ie vermoorden. Graeco was hun chef. Trabuco was reeds te Londen en Parijs wegens diefstal veroordeeld. Hij moet ook in een brief aan Mazzini om de eer verzocht hebben de luitenant van Graeco te worden. Maz zini beeft daarop gunstig geantwoord, hetgeen blijkt nil een brief van Trabuco aan Mazzini, die bij Graeco gevonden is en volgens welken Mazzini 4000 frs. aan Graeco gegeven heeft. Naar men beweert zijn alle vier ten opzigtc van hun misdadig plan lol bckenlenis gekomen. Hel schijnt dat de Keizer bel leven Ie danken beeft aan de zorgeloosheid der zaaingezworcnen zeiven, die met bet geld dal Mazzini hun voor de expeditie toevertrouwd had, een ongebonden leven leidden en daar dit hier meer geld vordcrl dan elders, was hunne kas spoediger uitgeput dan zij bet dachten Zij moesten toen den aanslag op bet leven des Keizers uitstellen, tul dat Mazzini, op bun schriftelijk verzoek, uit Londen liet geld gezonden bad dat zij uoodig hadden om, na bet wclgclukkeu van den aanslag, hunne vlugt Ie verzekeren Dal geld is thans aan liet adresx van Greco alhier aan gekomen en door de poftcieNcop liet postkantoor in beslag g'ertomen. Hadden de cedgenoolen, in plaats van bun geld te verspillen aan diners en danspartijen, spoediger doorgelast, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest, want nadat zij eerst acht zwaar geladen granaten van geslagen ijzer (ieder met een twintigtal pistons) op pii onder liet rijluig des Keizers hadden doen ontploffen, zouden zij ziclt Ie midden van de daaruit te ontslarie verwarring met pistolen en dolken op den Keizer geworpen hebben om bent verder af te maken. Volgens de verklaring van Greco, zijn al de dolken, die bij ben gevonden zijn, vergiftigd, iels dat geloof verdientdaar men met het bloote oog kan zien, dat die wapens mei rle punt in eenig bijtend vocht gedoopt moeten zijn. Volgens gerucht zijn nog onderscheidene be - kende Italianen Ie Londen en elders verblijf houdende, in liet komplol betrokken en heeft de regering bereids lot de Engelsche en Itaiiaansche regeringen een verzoek lot inlevering van die booswichten gerigt. Süarlingcn, 11 Jan. Hoewel het 'thans voor alle middelen van vervoer de stille tijd is, zijn er in de eerste week van bet jaar toch op den spoor weg naar Leeuwarden niet minder dan 1495 perso nen vervoerd. Ook bel ijsvermaak schijnt invloed op bet vervoer uit te oefenenalthans werden gis teren 87 kaartjes meer afgegeven van hier naar de andere stations, dan er personen arriveerden, welk verschil alleen kan verklaard worden door de om standigheid, dat velen den afstand tusschen hier en Leeuwarden westwaarsl op schaatsen, doch oost waarts per spoor afleggen. Gimswerd, 10 Jan. Klaagt men dikwijls, dat de godsdienstoefeningen des zondags tegenwoordig veel minder bezocht worden dan vroeger, wij kunnen daarover in onze gemeente niet klagen. Integen deel, het niet zeer groot getal verhuurde mans- en vrouwen plaatsen in ons kerkgebouw werd dezer dagen bij de nieuwe inburing voor f 190 hoogcr verhuurd dan ten vorigen jarc. Als de regie man op de regie plaats staal, vertoont bet godsdienstig en kerkelijk leven zich nog even goed werkzaam als in de dagen van ouds. Bokhoven, 8 Jan. De meid en knecht van de wed. 11. Mulders alhier, gisteren met karnemelk en andere goederen naar 's Bosch Ier markt gaande, zijn aan den zoogenaainden Eugclschen bak door bet ijs gevallen en verdronken; de droefheid van de thans kindcrlouze weduwe is onbeschrijfelijk, ver mits hierdoor de gedachte herleefde van liet bij zonder toeval, dal ook baareerste en tweede echt genoot benevens bare twee kinderen tien dood in de golven hadden gevonden Kferikzce, 15 Jan Men schrijft uit Oislerwijk: Nog doel de justitie onderzoek in zake den moordaan slagjop tnrg. Zwijsen, want legen Maandag aanst. zijn weder verscheidene personen uil de gemeente Haren, die vroeger met Jan van Veen in aanraking zijn geweest, voor den regter-commissaris opgeio.epen. De minister van finantien heeft bekend ge maakt, dat bij hem ontvangen is eene som van twee honderd vijftig gulden, door een onbekende, onder letter X (postmerk Arnhem van 9 dezer), ingezonden lot vergoeding van nadeel bij twee ge legenheden aan 'sRijks schatkist locgebragt. GEMENGDE BEP.IGTEV. Volgens het nieuw ontwerp van wet op de personele belasting, zullen de paarden en de dienstboden onbelast worden, terwijl het Rijk de 20 opcenten op de per sonele belasting zal afschaffen, waardoor aan eene lange noodzakelijkheid voldaan zal worden. Overleden te Parijsde beer Hope van Amsterdam nalatende een vermogen van 50 millioen guldens. Hij handelde in Russische effecten, en dit heeft goede rekening gegeven. I)e nieuwe koning van Griekenland zal zoo lang niet op <len troon zitten als zijn voorganger gedaan heeft, en zoekt reeds koning te voet te worden. De Grieken beginnen te begrijpen dal de koningen niet komen om te brengen maar wel om te halen en zij het wel kunnen doen zonder koning. De Russen verlustigen zich thans buitengewoon in het jagt maken op de edele Polen hangen en branden is een volksvermaak geworden. Napoleon denkt aan geen oorlog maar toch maakt hij groote toebereidselen om uit zijne klompen te sprin gen. Jammer maar dat Polen niet gelegen is aan de zelfkant van Frankrijk, dan zouden de Russische daar zoo veel verwoesting niet aanrigten. Benige belanghebbenden te Hellevoetsluis vragen of het Osjéy hetwelk op den 4 Januari) 64 van een hoer onder den Briel te Hellevoetsluis is binnengekomen, alsmede ook van de twee oude afgelrokkene melkkoeijenuit Hellc- voelhinnen hier binnen gehragtvlcesch is om aan de ingezetenen verkocht te worden voor 30 cents de 5 ons? Zoo ja, dan wenschen zij dat zulke runderen ook maar naar Engeland vervoerd worden, en goed vleesch aan de ingezetenen verkocht werd voor 5 cent duurder. Er bevinden zich dan ook hier ingezetenen die in Oosl- Indiëu beter vleesch van buffels gegeten hebben, dan het vleesch dat thans te Hellevoet voor goed wordt verkocht. Met goed vleesch wordt gepronkt, en het slechte zit, even als het ügte brood bij de bakkers, onder den toog. Te Batli vraagt men Of het moge lijk is het krobbrood te leveren voor 19 cent de vier pond?.. Zoo ja, dan is het wonder, dal men in diezelfde bakkerij nog 24 cent heialen moet, terwijl men het brood bij een ander koopt voor 22 cent, dat in wigt en kwa liteit niets te wenschen overlaat. (Men heeft alzoo het brood te Bath voor 11 cent het N. pond, en'te Zicrikzec blijft het maar 16 cent, dat dus niets meer dan 5 cent duurder is.) Na afloop eener wedren op schaatsen te Bath wilde een heerschap tweepersonen eene herberg doen verlaten, zonder dat hij daar regt en redenen voor had. Dit meer gebeurende zal hij gevaar loopen door de glazen te vliegen want zulk een heerschappijvoerder past op geene publieke plaats. I3.T3H3ZQ3.TDII3.TE ST~JZZ31T. Armoede ia den winter bij ondervinding. 6a ba wal is liet bitter koud zoo hooreu wij den in lompen geklcetlen natuurgenoot in de banden wringend langs 's Hecrcu straleu uit roepen, waarom vraagt men blijft de man niet in zijne woning? die nimmer de bulten der armoede beeft bezocht, weet ook niet hoe zij zich in al bare gedaanten en onderscheidene kleuren vertoont. Dc huisvader otilvlugl de woning, waar het niet alleen aan voeding, maar bovenal aan ktiuslmatigc verwarming ontbreekt, om zich bij scholen in dc slralen der winterzon uit den wind slaande, Ie koesteren. En nog steeds lacht men onder el kander, speelt en stoeit onder den zaamgedrou genen hoop tot op dien tijd dat bet etensuur door dc klok wordt aangegeven, men scheid van den anderen, ten afscheid roependeeet smakelijk De zich aldus verwijderdenkomen te huisen vinden de, onder de zorgen der huismoeder, lang zamerhand wegstervende eenen zatktngedrongenen hoop, uitgehongerde en van koude verstijvende kinderen, welker eerste bede htm als een don derslag op hel hart valt. Zij isLieve vader geeft ons brood, aan dien wensch kan niet vol daan worden, want er is niets. Ook in de binnenkamer van den meergegoedeu, zelf van den milliocnair hoort men als hoven aangehaald dezelfde klagt de in bont en pels werk gewikkelde heer of dame springt uit de arte en roept o foei mamaof papa wat is het koud osjoeg'l is zoude die arme men- sclten doelt verder geen nieuwshet blijft hij dien uitroep en deze is nanuwelijks gedaan, of alles vliegllier- en derwaartsom dc noodige verwarmingsmalerialcn op Ie lioopen, en alzoo dc noodige warmtestof aan Ie brengen, om liet woord sjoeg, wal is hel koud, Ie verdrijven. Dc heer die uil de socieleit huiswaarls kcerl gewikkeld in den met lioril ontvoerden jas laar zen, welke zelf tugtdigt mogen genoemd worden, werpt zich in de huiskamer in eenen gemakkelij ker leuningstoel bij een knappend vuur neder onder den uitroep: het is verduiveld koud! Ier- wijl na nog eenige vcrvcrschingen gebruikt te heb ben, een heerlijk souper Item wachl, en hij na het gebruik van dal, onder de wollige dekens kruipt Weg zijn de slumnierige hetnoeijingen die de omringende wereld aangaan weg sland en rang de slaap drukt zijne oogleden digi, die Engel des gcluks, want ook eindelijk sluiten zich dc poorten des gezigls, voor den arme op gelijke wijze (Beide slapen maar hoe) Een voorbeeld uit het daadwerkelijk leven door den schrijver zelve ondervonden. Verbeeld u eene woonkamer voorzien van alle gemakken waarlijk zij was ingerigt om aan alle behoeften des men- scliclijken levens le kunnen voldoen, lu dal locaal logeerde een personeel van lien personen; de vader des huisgezins alleen was gezond, en had voor dc zieken geen andere verkwikking, dan een roggen - brood, van '/s N pd. h f 0,19. En: hiermede hield alle verkwikking op, de achterramen door een noodlottig toeval uitgeslagen, openden den toe gang, voor den in dal jaar veel heerschende jagl- sneeuwzoodal bij hel ontwaken, de vloer der kamer op die der ijsvelden onder de brug der Berezina geleek en dan jammer! geen eten, geen verwarming, en 9 personen ziek, aanvankelijk zonder geneeskundige hulp. Die dit tooneel begrijpt, weel wat armoede is, inct liet oog, op liet hoven aangehaalde moet men instemmen en uitroepen hoe is het mogelijk dat de natuurgenootniet beter denkt over den natuurgenoot en men niet heler denkt over de bctcekenis van het woord armoede en geen af doende maatregelen in hel werk steil, oin de ar moede le beteugelen. Wij wenschen geen gelijkheid van alle standen, en laai ieder dit begrijpenliet ware eenen ou- natuurlijken wensch wij kunnen de vergelijking niet harder uitdrukken. Wij wenschen geen socialismedit ware mede de grootste onbillijkheid le noemen want zij had de vernietiging van het beslaan der volken in mantscbnppelijken en zedclijkcn zin ten gevolge wie twijfelt aan de waarheid dezer laatste stelling, hij eenig nadenken Dan wij mogen den wensch niet weglaten Dat dc meer gegoede een verceni- gitig daarstelde, door verdienste, door werk brood ZZee, Januarij 18G4. (Wordt vervolgd) Werkendam, 14 Januarij 1SG4. Mijnheer de Redacteur I Bij de tegenwoordige ongeregelde aankomst der brieven elc. veroorzaakt door den mocijclijkcn overgang met booten over de rivieren waarvan het legen elkander gedreven ijs zich niet sterk ge noeg kan vcrccnigen lol éene schol uithoofde van hel zachle weder kwam ik onwillekeurig op de gedachte of die ongeregeldheid niet kon verholpen worden, door daar waar'tic rivieren liet naauwsl zijn aan beide zijden stevige hooge, palen op le riglen en hieraan eene lijn le verbinden, die men zoo strak mogelijk aanhale en hijrover een katrol laat loopen, waaraan eene dunne lijn bevestigd is, waarvan de einden aan licidc zij' en over eene rol, in iedere paal bevestigt neêrhangt. Als men nu een paket brieven aan bovengenoemde lijn vast maak!, hetzij met er bij le klimmen of op eene andere wijze hetzelve cr aan te bevestigen aan de eene zijde der rivier zoude genoemd paket van de andere zijde gemakkelijk over te halen zijn en cr alzoo geen oponthoud meer plants hebben Ik geef het bovenstaande aan bekwame en des kundige mannen in bedenking. B.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1