2066. 20ste Ja ara;. Zaturdag 9 Januarij 1864. Nieuwstijdingen. JFtanftttjjft. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever, Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnenients-Prljs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. - 3,90. Verse I» Ij n t t Op Woensdag en Zaturdag Advertent!!1, nt 10 cent voor eiken regel. Zegclregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voonniddags 10 ure It u r e a u Zierikzee, Uoek van de Schuithavcn, B, No. 91. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Triest 5 Jan. Uil Bucharest wordt bcrigl dat >le krijgstoerustingen in de Donau-vorstendoin men aanhouden. Onophoudelijk komen er beren- dingen wapens en oorlogsbehoeften uil Frankrijken Belgic aan. Men brengt een en ander in verband niet de oorlogzuchtige bedoelingen die aan liet koningrijk Italië worden toegeschreven. Hamburg5 Jan. Koning Clirisliaan heeft eene proclamatie aan het leger gerigt, waarin o. a. hel volgende voorkomt: Het nieuwjaar vindt u voor de verdediging des vaderlands onder de wapens; daarom is uw koning bij n. Ik heb een volledig erfgoed van mijnen voorganger aanvaard en zal dit langs vrcdelicvenden weg doch des noods met geweld van wapens verdedigen. Voor de redding des vaderlands moet geen leven te koslbaar zijn. Hel leger beeft aanvoerders, die zich bij vroeger gevechten als ervaren hebben doen kennen en wien hel jeugdige leger met geestdrift volgen zal. Niet het aantal der soldaten, maar moed en on voorwaardelijke gehoorzaamheid leiden in alle ge vallen tot de overwinning. Aan het slot zegt de Koning dat hij weldra verschillende legercorpsen zal bezoeken. De Hamburger Zeitung meldt dat hel voor waarts rokken der Bomlslroepcn gestaakt is, omdat hij de thans hecrschende vorst het transport over de beide armen der Five niet kan geschieden. De Denen hebben de sluisbrug welke naar hel kroonwerk voert van palisadering voorzien. Kopenhagen, 5 Jan. De minister van oorlog heeft een gedeelte van de reserve, ongeveer 14000 man, onder de wapens geroepen. Algemeen wordt verzekerd dat eerstdaags eene Fransche en waarschijnlijk ook eene Engclsche vloot alhier zullen verschijnen. Parijs, .3 Jan. In de laatste dagen zijn tusschen Frankrijk en Oostenrijk vele dépêches gewisseld, welke den toestand van Italië betroffen. De heer Drouin de Lhuys verklaarde namens den lieer Visconti Vcnosta, dal de regering van Koning Victor Emanuel aan alle eventuele plannen en ondernemingen van Garibaldi en de zoogenaamde bewegingspartij geheel viceind is en dat zij niet na laten zal dergelijke pogingen terstond Ie desavoueren. Graaf Recitberg antwoordde, dat Oostenrijk zich mei deze zienswijze niet kou vercenigen en dat het, wat ook gebeuren mogl, de regering van Victor Emanuel verantwoordelijk zal stellen voor al hetgeen door Gari baldi en ile bewegingspartij mogl worden onder nomen. Men verzekert hierdal Keizerin Eugenic belangrijke domeinen heeft doen nankoopcu in de Pausselijke Staten. Prins Napoleon is ook opgeld- belegging bedacht, zoowel door de uitbreiding zijner eigendommen aan de oevers van hel meer van Gcnèvc als door het plaatsen van zeer belangrijke fondsen in Engeland. Men zal ziclt herinneren, dal cr bij de bank van Engeland 45 millioen francs zijn gedeponeerd len name vau Keizer Napoleon III Brussel, 5 Jut. In «Ie laatste dagen zijn vele proeven genomen om kinderen, die aan kinkhoest lijden, naar de gazfabriek te zenden en hen daar eenige oogcnblikken de dampen te laten inademen, die bij hel zuiveren der gaz opstijgen. Geen en kcle proef mislukte; naauwelijks hadden de kinde ren die dampen ingeademd, of er openbaarde zich beterschapdie door volledige herstelling werd gevolgd. Dezer dagen ging een driukebroér Ie Ant werpen de weddingschap aan dat hij gedurende tien minuten een glocijendc turfkool in de itand dragen zou. In weerwil vari de lievige pijn en de verschrikkelijke brandwonden die hij ontving hield hij 'l vol, en zette na verloop van dien lijd zich aan een tafeltje neder om met zijn kameraad de winst der weddingschap Ie dcelcit l. w. nog een flescli jenever leèg te drinken. Harderwijk, 3 Jan. Door het departement van oorlog is nader bepaald, dat de overgang van sol daten van het wapen der infanterie vari liet leger hier te lande hij dat in Oost [ndic van af den eersten dezer maand is opengesteld, onder genot der bepaalde gratificatie van f120. Voorts, 3 Jan Als een nieuw bewijs van dc zeldzame zwaarte, waartoe hel zwijn, bij zorgvuldige voedering, in korten tijd kan gchragl worden, ver melden wij dat door den landbouwer P T Kroon alhier dezer dagen een varken geslagl werd van 382 halve Ned ponden schoon (zonder poolen en noren) hoewel dit dier naauwelijks den leeftijd van elf maan den bereikt had. Rotterdam, 4 Jan. Naauwelijks is het ijs in het water en reeds heeft het zijne offers gcëischt. Zoo vermaakten zich gisteren morgen te IJselmonde twee jongens op het ijs van den Boluesschen boezem; door de dunte van het ijs zakten zij er door en hel mogt alleen met de grootste inspanning ge lukken een er van te redden. Den tweede, een zoontje van de Haan, tuinman onder Ridderkerk, kon men eerst later met een schielschouw bereiken De chirurgijn van Waglcndonk ziclt juist op die hoogte bevindende, spande, doch helaas te vergeefs, alle moeite in om hem aan het leven terug te geven. Haamstede 7 Jan. Als eene bijzonderheid inag van hier gemeld worden, dat door H. Lande- gent, in deze gemeente woonachtig, van een hoekje grond, groot 8 vierk. roeden, 60 vierk. el (Ncd. maat) in de ineekrapfabrick »dc Koe," alhier is gereed geworden de aanzienlijke hoeveelheid van 626 Ned. pd. meekrap zijnde alzoo per geniet ruim 3130 Ned. pd. Nog mogen wij van hier ais eene zeldzaam heid berigten, dat in het afgeloopen jaar op eene bevolking van p. m 850 zielen, twee gouden- en vier zilveren bruiloften zijn gevierd geworden. Zierikzee, 7 Jan. Hel ontwerp van wet op de personele belasting, dezer dagen op nieuw hij de Tweede Kamer der Slaten-Gencraal ingezonden, verschilt in vele opziglen van dalgene wal in de vorige zitting werd ingediend. Aan vele bezwaren van verschillende kanten geopperd is tegemoet gekomen; bovenal aan het hoofdbezwaarliet loslaten van de twee grondslagen der dienstboden en paarden. Daarentegen zullen de gemeenten thans op eene andere wijze worden in staat gesteld om accijnscn, vooral op eerste levensbehoeften, af Ie schaffen. Het rijk zal, indien wij wel ondcrrigl zijn. de 20 opcenten laten varen, terwijl aan de gemeenten zal worden toegestaan 50 opcenten op het personeel Ie heffen Hel verlies, dat daardoor het rijk zal lijden, zou worden teruggevonden in eenige verhooging van sommige grondslagen. Dat is mogelijk deels door de afschaffing van den accijns op de brand stoffen waardoor ook de meer gegoede klassen belangrijk zullen worden ontheven, en deels door eene belere verdccling van de personele belasting onder de onderscheidene klassen der maatschappij. De grondslagen dienstboden en paarden zijn een voudiger en juister ingerigt. Naar wij nader vernemen, beslaat liet voor nemen de Tweede Kamer der Stalen Generaal zonder bijzondere omstandigheden eerst bijeen Ie roepen tegen de helft van de maand Fcbruarij aanstaande, zoo als oorspronkelijk het voornemen was zoodat de vaststelling der credictwcl voor het hoofdstuk van buitenlandschc zaken eerst dan zou plaats hebben en de Kamer daarvoor alleen niet zou worden bijeengeroepen. Het Dagblad van 'sGrav. deelt mede, dal volgens een telegram over Petersburg ontvangen, dc nieuwbenoemde Koning George I vau Griekenland Athene zou hebben verlaten, inziende dat hij niet in staat was aan den verwarden toestand in dat land een einde te maken. Mevr. Pruimers, geb. v. Dedem is, gelijk men weetin appèl gekomen van de vonnissen der reglbaok Ie Zwolle, waarbij zij uit de voogdij is ontzet. Dc memorie van appèl is dezer dagen hij de boekhandelaren Kcmink en zoon Ie Utrecht in het licht verschenen. De heer rar. Tydcinan, advocaat Ie Amsterdam, zal de zaak van mevr. P. verdedigen. De appellante kotnl in de memorie op legen de beschuldiging van een slecht levensgedrag met den heer van Rijn te hebben geleid Zij noemt dit vtiigeu laster. Om redenen van gezondheid is zij door haren bloeder naar Hyères gchragl en daar niet bevallen maar zij heeft van eene weduwe wier naam zij voor alsnog niet mag rncdedeelen, de zorg over een pasgeboren onecht kind uit christelijke liefde, overgenomen. Van hue groote waarde het is, alle bijzon dere kenteekeuen aan voorwerpen van gestrande of vergane schepen, aan strand aangespoeld, te ver melden, kan dienen dat dezer dagen een heer uit Londen te Texel is gekomen, alleen op hel bcrigl van het vinden op dat eiland van een naambord, waarop Clifton London voorkwam. Bedoelde heer hccfl dit hord en nog andere voorwerpen erkend als afkomstig van een in de laatste orkanen op de Haaks totaal vergane Engelsche bark Clifton, ge voerd door kapitein Johnston op welk schip 36 personen waren, welke allen huil graf wel in de golven zullen gevonden hebben. In den nacht der vreeselijke stranding van dit schip heeft men in de branding licht ontdekt naar men vermoedde in een groote boot welke volgens het licht langs strand in de branding voortdreef en zeer denke lijk is gekanteld, zoo dal allen, die cr in waren, verdronken. Door het verschrikkelijke weder en den pikdonkcreu nacht was er geen redding mogelijk. Op den 1 dezer ontstond te Oostburg Itts- scheo twee echtgcnoolcn twist, die zoo hoog liep dat de vrouw den man ontvluglle en in een na- bijzijnden watergang sprong, waarschijnlijk mei het voornemen ziclt Ie verdrinken. De man snelde haar echter spoedig na sprong evenzeer te water en redde weldra zijne wederhelft Beiden schenen nu voornemens na liet genomen had, weder verzoend, te willen huiswaarts keeren, doelt werden itt dit voornemen gestoord door dc policic, die ziende dal de man in een tamelijk opgewonden toestand verkeerde, liet noodzakelijk oordeelde Item ter ont nuchtering in liet huis van arrest over te brengen. Bij herhaling komen in de dagbladen berigten voor over ongelukken bij liet gebruik van petroleum tot ver lichting, welke niet allen -zonder overdrijving, wettigt in liet belang van sommige gas- of oticrabriekanlcn worden medegedeeld. Ontegenzeggelijk echter geeft de pclroleum eene belangrijke bezuiniging zoo in liet verbruik als in de kosten, boven patcntolie of zelfs gewoon steenkolen- gas, en is bij eenige zeer gemakkelijk op te volgen voorzorgsmaatregelen niet gevaarlijker te achten dan dat laatstgenoemde verlichtingsmiddel. Zijn wij wel onderrigt, dan zou onlangs de aandacht der spoorwegbesturen bier te lande vau regeringswege zijn gevestigd op dc navol gende voorschriften, in acht te nemen bij liet gebruik van petroleum, voor verlichting bij spoorweg-inrigtingen, welke voorschriften, zoo als men ons verzekerd heeft, reeds grootendecls op den Antwcrpen-Rollerdamschcn weg, op last van liet bestuur vau den weg, werden opgevolgd. Die regelen zijn ook door ieder particulier zeer gemak kelijk op te volgen cti in tiet algemeen belang hoogst aanbevelenswaardig. Vóór de lamp wordt ontstoken moet ze geheel met petroleum gevuld en zorgvuldig gesloten worden. Geraakt de voorraad op, terwijl de lamp nog brandende is, dan moet die uitgedoofd worden en gedurende eenigen lijd bekoeld zijn voor dat men ze openc. ten einde er op nieuw petroleum in te gieten. Is men verptigt den reservoir der lamp te vullen, onmiddellijk nadat liet licht is uitgedoofd, om zicli daarvan dadelijk te kunnen bedienen, dan moet men volstrekt liet lichtdat gebruikt wordt tiij de vulling der lamp op een behoorlijken af stand houden. Ook moet men de lamp dadelijk uitdoovcn wanneer liet daarop geplaatste glas breekt of springt, ten einde te verhoeden, dat de metalen ring te veel verhit worde en daardoor bet in den reservoir vervatte petroleum vcrdaiupc. Die ontstane damp zou dan uit den reservoir kunnen ontsnappen, ontvlammen, dc lamp vernielen en uilslrooming veroorzaken van een zeer ligt brandbaar en soms reeds ontvlamd vocht. Ontdekt men dat eene brandende lamp lekt, dan doovc men ze onmiddellijk uit, om dat gebrek, met inacht neming van de boven opgegeven voorzorgen, te verhelpen. De met bet schoon maken betaste personen mogen daar toe hun voorschoot niet gebruiken en zorg dragen geen petroleum over hunne klecdercn te storten; worden des niettegenstaande hunne kleedereii met petroleum bezoedeld, dan moeten zij voorat niet digt bij een vuur koinen. De voorraad petroleum moet in stevige, goed geslolene en steeds zuiver afgeveegde kruiken worden bewaard, op genocgzamen afstand van ecnigrn vuurhaard. Geraken, in weerwil eener getrouwe opvolging dezer voorschriften of der voorzorgen, welke overigens tiet gezond verstand aan dc hand geeft, de lampen of de in de nabijheid aanwezige voorwerpen tuch in brand, dan wordt, in meest alle gevallen, aanbevolen, zoodra mogelijk met een vochtigcn of drongen doek of met elk ander dergelijk middel dc vlam uit te dooven. Eindelijk neme men de lampen of toestellen hij voorkeur van glas of porcelcin, en gebruike men geen andere dan goed geraffineerd nf gezuiverd pclroleum. GEMENGD!: IJEU.IGTEV. Bij de receptie bij keizer Napoleon is Je paus selijkc gezant weder dc woordvoerder geweest van hel corps ambasadcurs op Nieuwjaarsdag, waarop de keizer anhvoordc »lk vertrouw dal dc gerezene tiioeijclijkhcdcu iu Europa door den verzoenende geest der Soevereinen uit den weg zullen worden geruimd zonder gewapende lusschenkomsl, zoodat de vrede niet zal worden verstoord Bevestigd zich dit, dan zal cr eene groote weldaad aan de wereld bewezen worden, vooral als zijoen wcnsclt vervult wordt dal het jaar 1864 eeu jaar van verzoening en vrede zal zijn voor Noord-Amerika Dc koningin van Engeland heeft aan dc Fransche koninklijke familie Ie Clarmnnt een stuk osscnvlcesch voor een Nieuwjaarsgeschenk present gedaan, dal wel 200 pond zwaar was Hel was een rolstuk grooter dan een biervat. Nabij Woensdrecht in de Schelde, hebben eenige visschers overblijfselen gevonden van een klooster, dat vóór de Sl.-Eli- sabclhsvlucd heeft beslaan, en in de geschiedenis hekend is under den naam van hel klooster van Eminaus. In Polen loop', het gerucht dal alle jongelingen heneden de 30 jaar in Russische dienst zullen gesteld worden, terwijl alle weerbare man nen, zonder onderscheid van rang nf stand, naar Rusland zullen gezonden worden om alzoo een einde aan den oorlog Ie maken. Te Middel burg begint men thans duidelijk te zien hoezeer de welvaart met hel jaar toeneemteu blijft dit zoo nog vijf jaar voortduren dan zullen er wel zes soepketels noodig zijn om meer dan de helft der bevolking niet van gebrek te doen omkomen. Ook dit kan men van Zierikzee wel zeggen. Nog meldt men uil Middelburg dat er jagl op kallen gemaakt wordt voor sommige koks om er pastijen van te hakken die incest opgepeuzeld worden door adelijke monden. Ook worden er thans meerder nuchtere kalveren geslagl dan mclk- kalvetcn, die hel smakelijkste gevonden worden door dames zonder tanden, terwijl er geen paard meer iu den grond gestopt wordt maar voor ossen- vlecsch wordt verkocht Het spreekwoord is al gemeen bij de nolabelen «Ieder moet van zijn vak leven, en wij zullen geen slecht vleesch be zorgd worden; dus dit moet maar door de vingers gezien worden Die hoeren zijn dus zoo min als de Zierikzccschc hoeren, niet vies van krengen. Verder wordt cr geklaagd over hel vcrvalschcn van een aanlal artikelen Ie veel om te noemen, en blijft dit zoo voortgaan, en er wordt niet naar omgezien, dan kan uien de wettige bepalingen op vervalsching van levensmiddelen wel intrekken. Uit eene officiële opgaaf der landverhuizing blijkt, dat uit Liverpool gedurende het vorige jaar zijn vertrokken 137,982 emigranten, zijnde 76,661 meer dan gedurende het jaar 1862.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1