N.o 2065. 20s,e Jaarg. Woensdag 6 Januari] 1864. tn. lecht, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. 1q Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prljsi Voor beide uitgaveh. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verschijnt! Op Woensdag en Zaturdag Advertentlëm 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 33 cent. De inzending der Advertenliën kan geschiedeu tol Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure Bureau: Zlerikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezoudene Stukken Franco. vele van zijn iNUenwstijdingen. 0ng$lïtw&. Londen, 31 Dec. Het noorden des rijks wordt 'genwoorriig met geduchte sneeuwstormen bevocht, jlgens hel Banffshire Journal voorspellen de landlieden een strengen winter en hebben zij zich daarom van meer veevoeder voorzien dan vroeger; zij en andere deskundigen meenen, dat een cyclus van zware winters is begonnen, die van lijd tot tijd wederkeert. rtvrt t De stadhouder van het koningrijk Polen heeft eetie circulaire uitgevaardigd aan de chefs der gou- vercineulcn en districten, waarin hun gelast wordt dc grondbezitters, met hel oog op de ondersteuning die zij den opsjand in geld verleend hebben, onaf hankelijk van de persoonlijke straf die op hen toe passelijk is, in verhouding tot hun vermogen geld boeten up Ie leggen en die des noods met geweld Ie innen. Die maatregel is ook van toepassing op hen, die naar hel buitenland gevlugl zijn of zich in het binnenland schuil houden. De Weeucr Lloyd spreekt van twee nieuwe corp sen Insurgenten in het wojvvodschap Krakau. Hel eene is 400 infanteristen en 100 cavallerislen, het tweede 300 man sterk. Beide corpsen opereren in den omtrek van Slobnika. Uit Rendsburgwordt onder dagleekeniug van 31 Dec. jl. gemeld Heden morgen vertrokken van hier de Dcensche troepen en rukten 3000 uiau Saksische tnoepen onder generaal Make binnen. Dc zaamgcslroomde bevolking beeft deze laatslen met groote geestdrift begroet. Dc bevelhebber der Deenschc bezetting verklaarde geene instruction te hebben ontvangen met betrekking tot hel kroonwerk en gaf daarop bevel de weggenomen palissadering weder te herstellen. Dc generaal Hake gaf hem hierop te kennendat hij 24 uren lijd had om te overleggen welken weg hij zou inslaan maar dat na het verstrijken daarvan hel kroonwerk met geweld zou worden aangetast. Hertogenbosch, 31 Dec. I-mi van Veen, die als verdacht van moord op den Heer Zwijsen, aartsbisschop van Utrecht, eene langdurige voorloo- pige gevangenschap onderging, is heden op last der kzee. justitie op vrije voeten gesteld. 'sGravenhage, 31 Dec. De minister van bui - tenlandsche zaken de Heer van der Maessen de Som fj It t1 i breff, heeft eergisteren na dc verwerping van zijn v hoofdstuk der staatsbegrooting voor 18G4, zijn ontslag aan den Koning aangeboden. Sedert zijn ook ver schillende ministerraden gehouden Ten gevolge van de verwerping zullen zoowel de Tweede als de Eerste Kamer der Staten Generaal in Januarij aanst. weder bijeenkomen lol vaststelling eener credielwet voor het departement van buitenlandschc zaken. 1 Jan. Z M. de Koning heeft den heer jhr. mr. P. van der Maessen dc SombrefF, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ont slag verleend uil zijne betrekking van minister van builenlandsche zaken, en ridder W. J. C. Huyssen van Kaltendijke, minister van marine, tijdelijk inct de portefeuille van het departement van builen - landsche zaken belast. Tengevolge van de verwerping van hoofdstuk III departement voor builenlandsche zaken) der staatsbegrooting voor 1864-, zullen, zoowel de Tweede als de Eerste Kamer in Januarij reeds weder bij eenkomen tot vaststelling eener credielwet voor dal hoofdstuk. De wets ontwerpen lol afschaffing der belasting op de brandstoffen, en tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd zijn ook door de Eerste Kamer 'aangenomen. staal. Te Z ierikzee. nd, vraagt Salaris Rotterdam, I Jan. Wij vernemen dat door de hoosc regering aan burgemeester en wethouders dezer stad, met verzoek om advies, is toegezonden een plan, strekkende tot verbinding van den Hollandschcn IJzeren Spoorweg alhier met dc Staatsspoorwegen, ten gevolge van welk plan tevens de rigting door den Alblasserwaard schijnt te zullen vervallen. De bedoelde verbinding zou plaats hebben door iniddei- vau een viaduct over onze stad. Zijn wij wel ingelicht, dan zou die weg van af hel station van den Huil. spoorweg alhier, loopen om de Delfsche Poort bin nenwaarts heen langs de Veemarkt en over de Riunen- Rotte lot aan de Boereu-visclnnarkl Tot daartoe zal de weg steeds opwaarts gaan, zoodat hij op laatstgenoemd punt de vercischlc hoogte zal hebben bereikt boven de huizen der Hoogstraat Dc weg zal voorts van af de Vischmarkl in regie baan zich riglen, over de Kolk, op het Franschc Koffijhuis en van daar loopen over de Geldcrsche Kade, dc Wijn en Scheepmakershavens en de Boompjes lot aan het Bolwerk, om daar, boven dc brug heen, die voor voetgangers en rijtuigen zal worden gelegd, de Maas regt over te steken. Eerst aan gene zijde van de Maas zal de vinduel beginnen af te hellen, om einde lijk aan Ie sluiten aan het slation van den staatsspoor weg, dat op Fijenoord zal worden gebouwd, Dit groolsche plan zal, wordt hel uitgevoerd, onge twijfeld van zeer groot belang zijn voor onze stad. Sluis, 29 Dcc. Zaturdag jl. werd door iemand, met tuiuarbeid bezig in den tuin eener weduwe, hel lijk gevonden van een pas geboren kind, dat reeds in een ver gevorderden staal van ontbinding verkeerde. Uil hel gereglelijk-geneeskundig onder zoek is gebleken, dat het kind geleefd had. Dc weduwe, door de policic ondervraagd, verklaarde van het kind op het heimelijk gemak bevallen te zijn en het dood daaruit gehaald hebbende, in den tuin te hebben begraven. Evenwel is de vrouw, als ver dacht van kindermoord, gisteren gevankelijk naar Middelburg overgebragt. Middelburg, 28 Dec. Heden heeft hel provin ciaal gereglshof in Zeeland in hooger beroep een arrest uitgesproken in zake de redacteuren van het Sluisch Weekblad. Het fiuf heeft bevestigd hel vonnis der arrondissemenls rcglbank, waarbij zij zijn veroordeeld ieder tot eene geldboete van f 20 en in de kosten, ter zake van het in een gedrukt geschrift, dat verspreid en in omloop is gebragt, plaatsen van smaadwoorden en beleedigende uitdruk kingen, de ten laste legging van eene aangeduide ondeugd behelzende. Zierlkzee, 5 Jan. Dingsdag 29 Dcc. II over leed alhier, in den ouderdom van 46 jaren, de heer J. H Ochlinan Johz. lid van den gemeenteraad, deelgenoot der firma Ochlinan, van der Vliet en Co., voorzitter der kamer van koophandel, en voorzitter van hel alhier gevestigd departement der Maatschappij ter bevordering van nijverheid. Algemeen wordt zijn vroegtijdige dood diep betreurd Zijne kunde en reglschapenhcid deden hem de algemeene achting verwerven gelijk het dc algemeene deernis wekte, dal hij door ligchaamslijden inde laatste jaren niet naar den lust van zijn hart werkzaam kon zijn. Deze gemeente heeft aan hem groote verpligting. [Nuttig te zijn voor het algemeen, was als het ware zijn levensdoel Ook buiten deze stad stond hij velen met zijne wetenschappelijke kennis en voor - lichting ten dienste. Vooral op industrieel gebied was zijn naam met eere bekend. Den 31steu Maart 1862 ontstond brand ten hnizc van den Heer M. J. H fabrikant Ie Groenlo; deze brand bail echter geene nadeelige gevolgen en hoewel men sporen van brandstichting meende te ontdekken, had nocli de justitie, noch de Heer H gronden genoeg er iemand van te beschuldigen. Toen echter in den nacht tusschen 27 en 28 Apiil daaropvolgende ten zelfden huize weder brand ontstond, kreeg de bewoner vermoeden op zekeren C. V., die vroeger bij hem werkzaam, doch sedert den eersten brand uil zijne dienst ont slagen was. Ofschoon dit vermoeden, dal op vrij vaste gronden steunde, aan de justitie werd bekend gemaakt, werd M. J. Heen ijverig, achtings waardig burger cu diens echlgcnoole uit hunne affaire en van hunne 6 jeugdige kinderen gerukt om zoo als liet toen luidde, als zwaar verdachten aangehouden en naar Zulpheii gevoerd te worden. Reeds den 3den Mei werd Jufvr. H ontslagen, en nadat zijne boeken onderzocht eu goed bevonden waren en men aangaande beiden de beste gelui genissen had ingewonnen en niet de minste schuld had kunnen ontdekken, kon H. 24 Mei huiswaarts koeren. Doch had de justitie zijne onschuld aan genomen, niet aldus zijne, medeburgers De gezeten burger, dien men nooit iets had kunnen ten laste leggen, werd het slagtoffer van een persoon, die reeds meer dan eens wegens diefstal veroordeeld was. Door allen werd hij nog als dc hraudstichler beschouwd, dien men de schuld nog niet volkomen had kunnen bewijzen. Achteruitgang in zijne zaken was daarvan hel gevolg, hetwelk daarmede eindigde, dat H na huis en inboedel Ie hebben verkocht, den 18den Mei 1863 van Groenlo vertrok en zich te Enschedé vestigde. Doch zien wij thans wat met C. V. sedert den tweeden brand is voorgevallen. Kort nadat de Heer H. ontslagen was, werd V. gearresteerd wegens diefstal en veroordeeld; maar aangaande den brand en het daarbij geslolcne bij den Heer H. kou men niets van hem gewaar worden. De zaak hlcef inltisschen rusten, en men gaf den moed op, toen V. kort na zijne bevrijding, Ie Winterswijk 2 oorringetjes te koop aanbood, welke aangehouden, bleken toebehoord te hebben aan een der kinderen van den Heer II. Hij echter beweerde ze gevonden te hebben en «Ie justitie kou niets naders ontdekken. Maar toen was het de outknoo ping nabij. In de laatste helft van Oct. II. werd V. Ie Arnhem gearresteerd wegens diefstal en toen vond men bij hem ook voorwerpen, welke vroeger door den Heer H. waren opgegeven, in den nacht van den tweeden brand bij hem gestolen te zijn, onder anderen het dekseltje van een flacon van de dienstbode, wier koffer gestaan had op den zolder waar de brand was ontslaan en die des morgens opengebroken gevonden werd. Het is thans der jnstilie te Zulplien gelukt, de zaak geheel te ont dekken. V. heeft bekend den brand gesticht en al het vermiste gestolen Ie hebben, cu op de vraag waar hij dat gelaten had, is hij met de justitie naar Groenlo gegaan en heeft hij eene plaats in den tuin bij zijne ouders aangewezen waaruit nagenoeg al bet vermiste te voorschijn kwam. De zaak zal eerstdaag voor het hof Ie Arnhem be handeld worden. Het nieuws van den Dag. In Hongarije smeult thans weder een vuur, dal wanneer het in vlam slaat. Oostenrijk groote moeite zal geven om hel te blusschen. Dc omwcnleliugsgczindcn nemen er dag aan dag in aantal toe, en Kossuth, de zoo gevreesde Kossuth, is weer dc ziel der beweging. Men vreest dusdat eerlang in dal land een opstand zal uitbarsten, tenzij liet Oostenrijk niet iu de elfde lire gelukt, de bevolking te vreden te stellen. Ook de Italianen nemen al meer en meer eene houding aan, die Oostenrijk groote redenen tot be zorgdheid geeft. De Slceswijk-Holsleinsche kwestie, is ook nog niet uit den weg geruimd. Pruisen en Oostenrijk hebben den Boud voorge slagen, Denemarken iiitlenoodigeu, dc maatregelen ter inlijving van Slceswijk in Ie trekken, onder voorbehoud van eene nadere regeling der troonop volging Mogt echter Denemarken weigeren, dan zou de Bond, door eene militaire bezetting van Sleeswijk zich een onderpand verschaffen voor de vervulling zijner regtmalige eischeu. De Universiteit van Kiel heeft eene officiële deputatie aan den hertog Frederik van Augusleiiburg gezonden, bestaande uil de dekens, de professoren, Ticke, Neuner, Litzmann, en Thoulou, die hem een adres ter hand stelden, waarin de raad van bestuur der Hoogeschool hem als soeverein erkent. Overigens is de geest, die in dc Hertogdommen ten gunste van den hertog Frederik van Auguslenburg heercht, zoo opgewonden, dat de Bondscouimissa- rissen te Altona zeiven inzien, dal men daarmede te ver gaal. Zij hebben dus uitdrukkelijk in eene bekendmaking verklaard, dat men zich van alle buitensporigheden zorgvuldig zal hebben te onthou den, eu de besluiten van den Bondslag vooruit Ie loopen, door hel uitroepen van den hertog van Auguslenburg. Er is echter een gerucht verspreid dat de groote mogendheden waren overeengekomen, om het Dcen sche Duitsche geschildoor scheidsreglelijke uit spraak uit den weg te ruimen. Men weet echter nog niets aangaande de plaats waar dc confereutien zullen gehouden worden. Engeland slaat Londen voor, Frankrijk daarentegen Pat ijs. De Russische Regering heeft te Warschau ecu bevel uitgevaardigd aan alle landeigenaren, pachters en bestuurders van landgoederen oin de stad binnen zeven dagen te verlaten, eu een iegelijk verboden, zijne gewone verblijfplaats zonder toestemming van den militairen bevelhebber Ie verlaten Zulke strenge maatregelen in aanmerking nemende kan men niet veel geloof slaan aan het dezer dagen verspreide gerucht dat de slaat van beleg van Polen eerlang zou worden opgeheven. De Poolsche-INalionale-Regering heeft van haren kant eene andere proclamatie uitgevaardigd, waarin zij nogmaals het ware doel van den opstand uit eenzet, en verklaart dal die verre van gesmoord te zijn met vernieuwde krachten en volharding zal doorgezet worden. In het gouvernement Lublin werd een korps insurgenten door eene groote afdeeling russisclie troepeu aangevallen De Polen kregen het weldra te kwaad, doch onverwachts door een ander korps insurgenten bijgesprongen, die de Russen in de achterhoede aanvielen, werden deze genoodzaakt met een groot verlies af te trekken. GEMEVGDE UEP.IGTEV. Dc Eerste Kamer heeft weder een ntinlster van Bui- tenlandsche Zaken zijn ontslag doen nemen, waar keizer Napoleon om lagchen zal, daar die beleefdheid niet ge vraagd was. Er wordt dan ook over gesproken om de Eerste Kamer te ontbinden, daar er kiemen In zijn van vóór 1787, hoewel het November-feest nog maar halfis algeloopcn en men in 1863 nog een Junij-feest moet hebben voor de overwinning bij Waterloo. De pre si dent der Noordelijke Stalen van Noord-Amerika heeft verklaard, dat de vrede met de Zuidetijken niet anders kan hersteld worden dan onder eede te belooven dat zij zich zullen onderwerpen aan de wellen des lands en aan de vrijverklaring der slaven. Volgens het gevoelen van den president van de Zuidelijke Stalen zijn de Europesche Vorsten ongunstig gestemd voor liet Zuiden waardoor zij genoodzaakt zullen worden een tweede Polen te worden of tot den laatstcu man voor hunne vrijheid te strijden. Bij de gelukwensclien welke de paus van de kardinalen heeft ontvangen, heeft Zijne Heiligheid gezegd dat hij in het volgende jaar ernstige gebeurtenissen te gemoet ziet, maar dat Zijne magt zal zegepralen waarover de keizer van Rusland zeer over gebelgd is, omdat hij vermeent zeker te zijn dat hij dc gebieder der wereld zal worden. Wordt verwacht eene bijeenkomst der beide Kamers van de Staten-Generaal nog in de maand Januarij, om geld aan le vragen voor Builenlandsche Zaken. In den Haag hebben dc burgers met de grenadiers weder slaags ge weest waardoor velen ernstig zijn verwond geworden, Het kanaal van Suez is zoo goed als voltooid, en de Nijl is reeds verbonden met dc Roode Zee; zoo dat men weldra de reis naar Oost-Indiën zal kunnen doen in zes weken, als het niet te veel geld kost, om door het ka naal te varen. De volksrepresentanten van Noord- Amerika hebben besloten, den oorlog vol te houden tot zoo lang de zoogenaamde opstandelingen hun laatste geweer niet hebben overgegeven. Door hel geweld van den sterksten zal dus daar de Eendragt weder moeten hersteld worden. Ook zoo gaat het in Europa. Vol gens berekening zijn er bijna zoo veel runderen als menschen in Nederland, en toch is vleesch een onbekend voedsel voor de helft der bevolking. Een koekbakker te Oxford heeft eene Nieuwjaarskoek gebakken die 3000 pond weegt, is 7 voet hoog en is 18 voel in omvang. Zij was zamcngesteld uit 330 pond meel, 3000 eijeren 300 pond boter, 50 vaatjes krenten, 400 pond suiker, enz' 'i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1