20sle Jfaarg. IET lYIEUWE 18 6 4. JAAR Zaturdag 2 Januari] 1864. f.° 2064. Nieuwstijdingen. «Dnitsrhlattï*. Men abonneert zich: In Nederland, bij'Üeri IJitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirécteurén. (n Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-^rl|s: VOOR BB IDE UITGAVEN; J LJ'Uu Voor 3 maanden,/f'ljïo'. 1 Franco per post, in Nederland,.-,. J 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verse h IJ n i t o'p ^Woensdag en Zaturdag. Advertentiëni 10 cent voor eiken regel. Zégel ragt vóór iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtcnliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure 7 Bureau: Zlerikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Het oude jaar is weer voorbij Met al zijn leed en plagen, Maar nooit was er meer feestgetij, En nooit meer vreugdedagen. Men dacht vooral aan 't roemvol jaar, Nu vijftig jaar geleden Toen men den Franschen Adelaar Verjoeg uit Neêrlands steden. Men bragt dien tijd ons voor den geest, In proza en gedichten; Men weet nu hoe het is geweest, Door ons zoo voor te lichten. Men weet nu hoe Napoleon, Ons pluimde en verneerde; Hoe hij maar nam zoo veel hij kon, En altijd meer begeerde. Hoe hij met mooije woorden kwam, Hoewel geen vorst geboren En of hij ieders zoon ontnam, Hij was de uitverkoren. Men knielde in het stof ter neêr Voor hem, zoo als de slaven, Dit doen voor hunnen opperheer, En dat wel door Bataven. En nu weet men hoe 't is gegaan, Voor meer dan vijftig jaren 't Was plundrenrooven en doodslaan, En vechten als barbaren. En toen de vrede was hersteld, De vorsten broeders waren, En men in kotten tijd weer geld Had weten të vergaren. Toen was 'tin Belgie ras onklaar, 'Daar kèndë men geen regten, En 't duurde'slechts maar vijftien jaar, Of men moest weer gaan vechten. Dit"duurde weer een jaar of zes, En toen werd het weer vrede, En nu drinkt, wen den. fijne flesch, /.oo men dit vroeger dede. i Z*>o weet men wat er is geschied, Niet wat er zal gebeuren, Maar als men eens naar Polen ziet Dan is het Öm te treuren. Doch Ludeman die heeft gezsid Dat er een tijd zal komen, Dat'in een grooten wereldstrijd, Moorddadig 't bloed zal slroomen. Maar geeft dan ook den wijzen raai, In zijn beroemde boeken, tan ieder burger en soldaat, Zijn schoenen lang te zoeken. En of die' tijd gekomen is-, i Dat iS niët te bepalen; Maar dit is zeker en gewis: 't Is vechten en betalen. in duurt het twintig jaar zóó, toch, De volken zoo te stroopen Dan zal men al de troonea nog, Voor afbraak zien verkoópen. I De Rijken gaan dan wis bankroet, Met trommels en met fluiten, Zoo als nu menig koopman doet, Door het gebrek aan duiten. Dan wórdt de wereld, met' muziek, Welligt na twintig jaren, Alweer één groote republiek, Zoo als wij eenmaal waren. Dus streeft naar geen metalen kruis, Om twisten te beslechten, Maar blijft in uwe hut of kluis, En laat de gekken vechten. Want wat gaf ooit Napoleon Om duizend veteranen? Bij elke veldslag dien hij won, Zag hij niet eens hun tranen. En zoo die groote veldheer was, Zoo zijn de meeste edlen Zij geven hen een eervol pas, En laten hen dan bedien. Maar toch, ih Neêrland heeft men kans, Die oud is en versleten, Om in de dorre Ommerschans, Dan paardenvleesch te eten. En die soms in een stortvloed staat, Van lintjes aan hun knoopen, Die zijn meest helden op de straat, En gaan het eerst aan 't loopen. Zij loopen zonder om te zien, Als hazen voor de honden; Van duizend zag men er geen tien, Verbinden hunne wonden. Maar wat de toekomst baren mag, Mét' moed het pak gedragen, Want ligt komt eens den blijden dag, Dat er niet valt te klagen. En nu geluk in 't schrikkeljaar, Dat wij zijn ingetreden, En maakt niet al te veel misbaar, Bij al de tegenheden. Welaan dan, gaan wij vrolijk voort, De weg is weer ontsloten, En handlen wij zoo als 't behoort, Als trouwe togtgenooten. Uit Warschau wordt gemeld, dat de Pelersbitrg- schc regering den stadhoudergraaf Berg heeft uitgenoodigd te verklaren of hij in staat was de rust in Polen binnen, twee maanden te herstellen. Berg maakte voorwaarden, die hein toegestaan werden, o. a.tkreeg hij verlof om een aantal, districtsgewijze bekend te maken personen te deporteren of op eene andere (wijze onschadelijk te maken. De hevelen daartoe zijn rdeds aan alle militaire overheden ver- Hndffli WG o.P óe militaire kanselarijen houdt men zica thans met hel opstellefi der lijsten bezig, waarop de «gevaarlijke" van de niet-gevaarlijke" gescheiden zullen worden, en wanneer men hiermede gereed zal zij», hetgeen wel vier weken kan duren, zal gevangenneming en deportatie op groote schaal weder beginnen. Te NVarschan twijfelt men er thans niet langer aan, dat Rusland zich tegen het voorjaar ten strijde toerust. Militaire ingenieurs, door staf - officieren vergezeld, reizen van stad lot stad, om nieuwe stel lingen Ie bestuderen en te versierkeu de beslaande vestingen worden hersteld en zooveel mogelijk in staal van verdediging gebragt. De generaal Berg heeft last gegeven oin 25 Pruis- sisclie onderdanen; die te Ealisch gevangen zalen,., naar Siberië Ie transporteren. Hel hoofd der insur- genlen Deruski, mede Pruisisch onderdaan, is dood geschoten. Twee nieuwe konvooijen met veroordeel den zijn weder naar Siberie vertrokken Gisteren is in de Krakauer voorstad, voor hel huis van Grqdzikko een moordaanslag gepleegd op een hoofdambtenaar. De Russische politie is er niet in geslaagd den dader in handen te krijgen. Weenen, 28 Dec. De Gen. Cort. meldt, dat de Turken alle vestingen langs de grenzen van Servie en Wallachije, met allen spoed in slaat van verdedi ging stellen. Parijs, 26 Dec. Dezer dagen overleed Ie Lyon een man inct één been zijn houlen been werd met hem begraven. Zijne zusier, die zijn testament doorlas, vond daarin aangeleekcnd, dal in dit bouten been eene som gelds was verborgen. Bij de op graving bevond men dan ook werkelijk dat er 1800 francs aan goudstukken in bewaard waren. Zwolle, 27 Dec. De petroleum heeft hier bij vernieuwing geloond, hoe voorziglig daarmede moet worden omgegaan. In een gezin, waar men zoowel petroleum als palentolie gebruikt, bad een der huis- gcnoolen de beide vochten in een glas vereenigd, ten einde daarop een gewoon nachtlichtje te ontsteken. De vader des gezins, dié zulks bemerkte, waar schuwde daartegen en wildeten einde de ont vlambaarheid der vochten te bewijzen, ecnige drop pels daarvan in den kagchcl werpen. Het gevolg daarvan was dat de man zijne barulen en kleederen brandde en ecnig lijnwaad, dat om de kagchel hing benevens de gordijnen voor de ramen vlam valleden. Zoo niet de aanwezige huisgenoolcn ter hulpe waren gesneld zou spoedig de gcheele kamer in vlam hebben geslaan. Nu kwam men met den schiik en eene geringe schade vrij, Harltngen, 25 Dec. Gisteren avond ten 8 ure omstreeks is door den storm een kofschip tem zuiden der stad op lager wal geraakt en door het water gedeeltelijk bedolven. Het was de Tweelingen, ko mende van Amsterdam en met kaas, boonen, tabak en haringbestemd naar Koppenhagen. De vijf personen, die zich op den bodem bevonden, waar van twee vrouwen, zijn gered, doch de lading is door hel zeewater vrij 'wat Vbeschadigd. Onze zeeweringen hebben hel gisteren weder heel goed gemaakt, doch komen de stormen wal digt op elkander en de regens in overvloed, dan zal den dijksbesturen misschien onzacht de noodzakelijkheid bewezen worden van den aanleg van sleenglooijingeu. Nieuwe diep, 24, Dep, Door Ijapt. Witling, voerende het Nederl. fregat Nieuw-Bolland, van Batavia, wordt gerapporteerd, dal hij 13 Dec. op <45, 42 NB. en 22 1 WL heeft gezien een waar schijnlijk beladen bark, drijvende als wrak met den grooten mast over dek, wjt geschilderd binnenboord en zwart buiten, de masten geheel onttakeldde luiken waren digt gesord, geen levend wezen was daar meer aan boord. Op Texel moet zijn aangespoeld een Engelsch wapenbord aan een gedeelte van het schip geschroefd; het scheen van een oorlogsvaartuig Ie zijn. De met den laatstee storm in de gronden ge- stranden schepen zijn gedeeltelijk uit elkander ge slagen; men'vreest voor hel leven van enkele wakers daar aan boord. 'sGravenhage, 29 Dec. De Eerste Kamer heeft lieden de begrooling van het departement van buitenlandsche zaken verworpen met 19 tegen 14 stemmen. Het hoofdstuk afdeeling R. K. Eere- dienst is aangenomen met 29 legen <4; Justitie met algemeen» stemmenHer o. Eeredicnst mei 28 legen 3 stemmen. Over het hoofdstuk Rinnenl. 'daken zijn vleTnlisMiKsiot begonnen. Morgen is de minister aan hel woord. Hel Volksblad van prof. de Bosch Keinper bevat eene lofspraak op den heer Thorbecke, die te op merkelijker is,-omdat zij komt van de zijde van een der hardnekkigste bestrijders der rigliug van den tegenwoordigen minister van binnenlaudsche zaken. Volgens art 55 der mililiewet, moet men, ter bekoming' van vrijsielling wegens broederdieust. een getuigschrift overleggen van den burgemeester, waaruit hel getal zonen, tol hel gezin behoorende. blijkt. De minister van binnenlaudsche zaken heefl bij circulaire van 18 dezer, naar aanleiding van art 50 der mililiewet beslist, dat in dat attest tevens belmoren te worden vermeld zoodanig overleden zoons, die gedurende hunnen diensttijd zijn over leilen of die in een der overige gevallen, vermeld in 2°7°. van dat art. hebben verkeerd. 'sHertogenbosch, 26 Dcc. De persoon van C. Boudewijus, die uit wraak het huis van zijn zwager te Vegltel in brand gestoken en zich daarna onmiddelijk vervoegd heefl bij den beer directeur van het huis van arrest alhier om zich vrijwillig in heelt lenis Ie begeven, is thans ouderworpen aan een on derzock van drie heerett doctoren, omdat èu uil het onderzoek èn uit zijne handelingen het vermoe den wordt geboren dal hij verkeert in eeiien melaii cholischcn toestand. lloxtel, 26 Dec. In de maand Maart jl. werd bij gelegenheid eencr surveillance op jaglovcrlredin gen iu de Eiempdsche bosschen door den destijds alhier gestationeerde!! koniugsjagcr Dietz en 2 ge meerite-veldwachters, door een va,n de achtervolgt wordende stroopeis op eerslgemelden een schot ge lost, waarvan de hagel hent in het gezigl, hals et linkcrbovenschouder was doorgedrongende zaal werd regtcrlijk onderzocht, doch de dader blee onbekend, en de instructie liep zonder resultaat let einde. Thans is de vermoedelijke dader gearresteeri en naar 's Bosch overgcbragl, zijnde zekere J. vat Bakel, arbeider Ie Licmpde, legen wielt de regtbanl regtsingang met bevel van gevangenhouding te diet zake heefl verleend. Algemeen ziet men met be langstelling den afloop te gemoet. De Tilburger Bode deelt in zijn notnmer vat jl zaturdag mede, dal eene te Oisterwijk woonachtig! vrouw dezer dagen bij Z". M. den Koning een ver zoekschrift heeft ingediend strekkende ter bcko ming van gratie voort, haren man, die zich ten ge volge van een strafregterlijk vonnis iu de gevangenis bevindt. De vier laatste regels van dat rekwest luiden aldus: «Denk Sire' ook wij, wij braken eens de kluisters, En openden tt hel gansche land (1813). Ik vraag slechts voor mijn man één grendel, Te ontsluiten met uw vaderhand (1865)." Ten bewijzedat het in den onrust-polder tè Kamperland niet aan klein wild ontbreekt kan dienen dat zeer onlangs in dien polder door eenige jagers met vijf geweren in twee dagen negentig hazen zijn gescholen. GEMENGDE BERIGTEV. De zoon van Garibaldi heeft eer brief aan zijne vrienden geschreven te Napelswaarin bij zegt »I)e gezondheid van mijn vader is uilmuntend, en -hij, hoopt in de.'aanstaande lente zich bij U .Napels te bevinden om rfo laatste veld--1 leveren voor onze onafhankelijkheid zijn de Russen zoo gebaat, d- ven vértooneo dan in gro' vermoord te worden. - 5000 policie-agenter van den Poolsch1- ben echter f Amerikaner

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1864 | | pagina 1