20sle Jaarir Zaturdag 26 December 1865. N.° 2062. IA e cl e v o e r i n g e n Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prjjs: Voor beide üitcaves. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag Adrertentlënt 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. uitgesproken door den Heer J. J. van KERKWIJK, in de Tweede Kamer der Staten-Generaalbij de begroot ing van Finanlien. Redevoering uitgesproken bij de afdee- ling Posterijen. De vorige spreker heeft de aandacht gevestigd op den zonderlingen loop dien de brieven soms in het buitenland nemen; ook in liet binnenland laat die zaak wel eens le wenschcn over. Het gebeurt mij meermalen dat wanneer ik eer. brief naar het eiland Goeree en Over- flnkkce zend die brief te Rotterdam in de Zeeuwschc post gedaan wordtvan Rotterdam naar Goes of Mid delburg gaat, van deze laatste plaatsen naar Rotterdam terug wordt gezonden en dan eerst weer op den weg komt die van Rotterdam naar Goeree en Ovcrflakkee leidt; de schuld van deze vertraging komt mij voor le Rotterdam Ie liggen. In het algemeen is de gemeenschap van Goeree en Ovcrflakkee met Schouwen en Duiveland uiterst gebrek kig; wanneer men bijv. 's avonds een brief op de post doet op eene der plaatsen van liet eiland Goeree en Overflakkee, dan wordt die brief 's nachts of 's morgens verzonden naar Hcllcvoetsluis Br iel le en Rotterdam gaat den dag daarna van Rotterdam over Dordrecht Roosendaal Tliolen naar Zierikzee en vervolgens naar de bestemde plaatsen; de blieven, hebben alzoo 48 uren noodig, om van liet eene naar het andere eiland le ko men ik geef den Minister in overweging om eene post dienst op te rigten tussclien Herkingen eu Bruinisse de brieven die tussclien de twee genoemde eilanden ge wisseld worden, zouden dan in veel korter tijd dan thans hunne bestemmingsplaats bereiken. De brieven uitliet eiland Goeroe en Overflakkee worden 's avonds op de post gedaan vertrekken 's morgens via Hellevoet Briellc Maassluis enz. naar Rotterdam, 's Hagc, enz.gedurende den winter worden zij eerst den tweeden dag, nadat ze verzonden zijn te 's Ha ge uitgedeeld. Ik hoop dat de Minister zal onderzoeken, of in deze verzending niet eene bespoeding kan gebrngt worden door bijv. gebruik te maken van de sloombootvaart, die tussclien Helvoet en Rotterdam bestaat, en waarop men de brievenboot van Dirksland zou kunnen laten corresponderen; ik geef dat middel slechts aan, zonder er voor in te kunnen staan dat liet goed is; bij ijsgang kan er natuurlijk geen ge bruik van gemaakt worden. Eene andere zaak waarop ik de aandacht van den Minister vestig betreft de emolumenten die de ambte naren aan de postkantoren genieten. De Minister stelt bij deze begrooting voor om de emolumenten van de vi siteurs af Le schaffen; ik geloof dal het wenschelijk is, dat ook met do emolumenten van de ambtenaren der posterijen op gelijke wijze worde gehandeld. Ben ik wel ingelicht, dan genieten de postambtenaren, boven hun tractemerit, in Utrecht 4 per cent, in den Haag 20, te Arnhem 30, le Amsterdam 45 en le Rotterdam 80 per cent als emolumenten wanneer nu die kantoren gebruikt wierden om aldaar de oude en bekwame ambtenaren le plaatsen, ten einde dezen meer bezoldiging te geven, ik zou er vrede mede hebben. Men ziel evenwel dikwijls jorige ambtenaren die pas aangesteld zijn In sleden als Botterdam plaatsen, waar zij boven bun tractemerit nog 80 per cent aan emolumenten genieten hierdoor worden die emolumenten gebezigd als middel om zekere personen te begunstigen ten koste van oudere, verdien stelijke ambtenaren. Ik acht liet daarom wenschelijk dal die emolumenten ten voordeelc van bet Rijk komen en dat men dat meerdere geld bezige 0111 de Iractcmenlcn van al de ambtenaren te verbeteren. Deze traclemenlcn zijn thans veel le laag; ambtenaar van de posterijen is een post van vertrouwen en moet niet zoo karig bezoldigd worden. Het heeft mij leed gedaan, dat de Minister nog niet bereid is om een uniformport van vijf cents voor het gehecle Rijk in le voeren en om liet bcslelloon sneller af te schaffen dit laatste is voor sommige plaatsen op liet platteland van zeer veel belang; het is hard voor de bewoners van het platteland, die evenzeer belasting betalen als die in de steden, om op dit punt ten ach teren te slaan. Met Rijk heeft zicli het monopolie der posterijen toc- geëigend; het is daarom ook de pligt van het Rijk te zorgen dat zooveel mogelijk alle gebreken en onregt- vnardigheden worden weggenomen. Redevoering uitgesproken bij de afdee- ling Rijksdomeinen. Ik wcnscli de aandacht van den Minister te vestigen op den toestand der landerijen die gelegen zijn in de nabijheid van den Braakman. Die toestand is in de laatste jaren zeer achteruitgegaan omdat de schorren in den Braakman hoe langer hoe rijper worden deze schorren zijn liet eigendom van het domein. Het ge volg is dat de polders, die hun water in den Braakman lozen, hoe langer hoe slechter kunnen uitwaleren. Na vele onderhandelingen, waarbij zoo men wil van de zijde van liet domeinbestunr eer tegenwerking dan mede werking ondervonden is, waren de polderbesturen zoo ver gevorderd dat de Groote en Kleine Zoutepoldcr en dc Geerlruidapolder bij missive van den Minisler van Fi- nantien van 15 Januari) 1863 verlof ontvingen om met den ambtenaar van het domein een contract te sluiten oir» door die schorren uit te wateren. Zij begaven zich naar den betrokken ambtenaar zonden liein zelfs een concept-contract toe en deden alle pogingen om met hem een contract te sluiten; maarte vergeefs. Over die zaak hebben de besturen der genoemde polders zich bij mis sives van 19 Februari) en 2 Mei 1863 tot den Minister gewend. De toestand dier polders is door de gebrekkige uilwatering zeer slecht. In hun belang, en ook in dal der schorren, die bet eigendom van liet domein zijn verzoek ik den Minister die zaak te onderzoeken. Een ander punt, dat reeds in bet Voorloopig Verslag is ter sprake gebragt, betreft de gronden die liet domein- bestuur op dit oogenblik nog in den Haarlemmermeer- polder bezit. Toen de commissie tot droogmaking van liet Haarlemmermeer begonnen was met baar werk, be sloot zij dat aan de Kruisvaart en aan de Venueper- togt dorpen zouden gebouwd worden. Bij besluit van 28 April 1855 n°. 54 werden gronden aangewezen waarvan ieder tegen betaling van 30 cents per vier kante cl. perceelen bekomen kon om er gebouwen op le zetten. Intusschen waren aan die uitgifte voorwaarden verbonden, die den aankoop zeer bezwarend makenon der andere is in art. 4 bepaald, dat men, alvorens te bouwen, den grond ongeveer eene el boven den beganen grond van den polder moet ophoogen. Dit ophoogen kost nog ongeveer 70 cents voor iedere vierkante el, hetgeen den prijs van den grond dus tot f 1 per vierkante el verhoogt en een bunder ƒ10.000 doet kosten. Er is be trekkelijk weinig of geen gebruik gemaakt van die gele genheid om te bouwen, omdat de grondeigenaren, in de nabijheid gelogen, hunne landerijen goedkooper willen af slaan dan het Rijk. Er is met verschillende Ministeriel» onderhandeld om die zaak tot een gewenscht einde te brengen maar men beeft daarin niet kunnen slagen. Dit beeft ten gevolge dat die gronden daar liggen be stemd om bebouwd te worden zonder dat er gebruik van wordt gemaakt. Oc commissie voor de droogmaking moge in der tijd de bepaling omtrent die ophooging ge maakt hebben maar nadat een gemeentebestuur van den Haarlcmmcrmeerpoldcr was ingesteld behoorde dit punt tot den werkkring van den raad en niet meer tut dien van bet Ministerie van Finanticn. Konden, 19 Dec. V;in Nieuw-York wordt ge meld. dal zekere David Websier, wonende Ie Albany, eene nieuwe wijze van opliglcrij liecfl uitgevonden. Hij schreef namelijk aan verscheidene |iost-direelcnren een brief, waarin bij hun meldde dat zij bij hem nagemaakte muntbiljetten van één dollar konden verkrijgen legen betaling van 50 dollars voor de honderd. »Dc nabootsing, schreef hij, is zoo getrouw, dat ze niet van de echte zijn (c herkennen; ik zal u écu lot proef zenden, wanneer gij mij één dollar overzendt, of honderd indien gij mij dertig dollars zendt." Zeer vele personen namen dc proef cu verzochten om één biljet ter inzage. Het biljet werd door iedereen als uitmuntend bevonden er was letterlijk geen verschil van een cchl Ie zien. Alle personen bestelden daarop honderd en meer stuks en zonden bet bedrag van 30 of meer dollars. Het duurde eenige weken en de valsclie biljetten waren nog niet ontvangen. Eindelijk kwam de zaak uit. Een eerlijke postdirecteur deed aangifte van de ontvangst van Wcbslcrs brief. Webster werd gearresteerd en thans bleek het, dat het als proef gezonden muntbiljet echt en niet valsch was, doch dal bij de later ge zonden gelden had verduisterd. Men moest Websier echter loslaten, want valsche biljetten had hij niet vervaardigd en voor opliglcrij was geen enkele ge luige, daar natuurlijk niemand van dc bestellers van valsche biljetten zich durfde kenbaar te maken. Webster heeft op die wijze uieer dan 3G00 dollars bijeengegaard. Te Petersburg in Noord-Amerika heeft onlangs eene veiling van Negers plaats gehad, die zeer hoogc prijzen bedongenzoo werd voor een meisje van 10 jaren 5100, voor Ivvee knapen van 17 en 19 jaren 5450 en 5900 doll, betaald. Weenen, 18 Dcc. Voor eenige dagen stond een papierfahriekanl, in de nabijheid van Iglo op Zips wonende bij de beek, welk water het rad zijner fabriek in beweging brengt. Onverhoeds nadert een beer, die den fahrickant zoo onzacht omarmt, dat hij waarschijnlijk spoedig aan de gevolgen zou zijn geslikt. Gelukkigerwijze verloor bij zijn evenwigt en stortte niet zijn slaglolTcr in dc beek. Het koude bail deed de woede van bruin plotseling bedaren, zoodat dat fabrickant zijn leven kon redden. Alle beriglcn uil Rusland komen daarin over een, dal de regering groote krijgstoerustingen maakt. Bijna dagelijks behelzen de olliciccle bladen kei zerlijke besluiten, waaruit dit blijkt. Zoo is o. a. bevel gegeven, dal de groote brug over de Weichsel bij Warschau den lsten Maart voltooid moet zijn. Volgens bel plan zou die brug, waaraan reeds se dert vier jaren gewerkt wordteerst in den vol genden herfst gereed moeten zijn. Kampen, 19 Dec. Van eene zeer geachte zijde wordt ons uit 's llage geschreven »Dc geruchten betreffende de aftreding van den minisler van buitcnlaiidsclie zaken, die dezer dagen geloopen hebben, zijn indien ik wel onderigl ben aan dc volgende omstandigheden toe te schrijven. «De belecdigcnde woorden door den beer van I-'.l uilen iu de openbare ziltiug der Tweede Kamer gebezigd ten aanzien van den minisler van bui- lenlandsche zaken, waardoor kon geacht worden een blaam geworpen le zijn op het karakter van den minister, mogten niet slraffcloos gesproken zijn. Hel parlement was dc plaats niet om satisfactie te vragen. Als man van eer zond dc heer van der Maescn de Sombreff den lieer van Lijnden zijne geluigen, die in last hadden van bel barlstoglelijk kamer-lid openlijke intrekking van diens beleedigemle woorden te cisclien, tenzij dal lid verkoos den beer van der Maesen op andere wijze ccuc ridderlijke vol doening te verschaffen. Van Lijnden aarzelde lang en er kwam toen sprake van, dat de lieer van der Maescn zijne portefeuille zou nederleggen oin met dcu man, die zijne eer bad aangerand Ie duellecren. Er schijnt daarvan iels uitgelekt Ie wezen en de oppositie heeft er gebruik van gemaakt om allerlei geruchten le ver spreiden. Zoo heette hel den eenen dag, dat dc minister door zijne ainblgenootcn was opgeofferd, en een anderen dag weder, dat hij ging loopen uil vrees voor bel votum der Eerste Kamer. Intusschen namen de zaken eene andere wending. Toen de lieer van Lijnden begreep, dat dc zaak ernstig werd, koos bij, om een gemeenzame uit drukking le bezigen, eijeren voor zijn geld. Een held in bet insinueren, toonde bij voot het overige geen held te wezen. Dc vrees voor een pistoolschot of een degenstoot bewoog hein om eene openlijke verklaring af te geven, waarbij bij de beleediging, den minister aangedaan, introk en volkomen amende honorable (leed. »Dc geluigcn van den lieer van der Maesen ver klaarden zich daarmede bevredigd cn voor dezen laatste verviel nu alle reden om zijn ontslag als minis ter Ic vragen. «Ziedaar dc locdragt der zaak. Al wat de opposilie goedvindt le commentariëercn, is gelogen. Het is overigens voor ieder duidelijk dat er voor den minisler van buitenlaiidsche zaken geen enkele reden van staatkundigen aard kan bestaan hebben om zijn de missie te vragen noch voor bet ministerie om een bekwaam ambtgenoot, die hel vertrouwen bezit van de groote meerderheid der vertegenwoordiging, op te offeren." [Kamp. Ct.) Zutphen, 20 Dcc. Gisteren werden door de politie vijf sladswerkliedeii gevangen genomen en naar het huis van arrest overgebragt, omdat zij zich schuldig hadden gemaakt aan liet stelen van lood, hetwelk in menigte door ben gevonden was bij bet afbreken van een oud torentje achter de kazerne der kavallcrie. Het schijnt dat dc lust naar sterken drank wederom een groote drijfveer tot dezen diefstal ge weest is. Al de gevangen genomenen zijn gehuwd cn vaders van huisgezinnen. Kotterdam 18 Dec. Eergisteren namiddag is alhier, in den ouderdom van 58 jaren, overleden de beer L. van den Broek, een man die onder onze Neilerlandsche dichters eene hoogst eervolle plaats innam. Hij bad zich vooral in de laatste- jaren onder zijn pseudonyme Professor Cehbalarius gunstig bekend gemaakt. Wal van den Broek als (lichter bijzonder kenmerkte, was zijne gemncde lijkheid en zijn goedhartige humor. Zijne muze steeg niet tnel duizelingwekkende vaart lol boog in de sfeeten van bet idealisme, maar bewoog zich bij voorkeur binnen de kringen van bel dagelijk- sche leven, en bier wist van den Broek ruimschoots partij le trekken van den fijnen geest van opmerken, die hein geschonken was. Wat bij als dichter was en gewerkt beeft, bel is hier de plaats niet om bel in bet brcede uiteen Ie zeilen. Voegen wij dan bij dit kort berigt nog slechts, dat zijn afsterven zeker allen die hem als dichter hebben leeren kennen, met leed zal vervullen. Hlddelliarnls, 18 Dec. Eergisteren bad alhier in tegenwoordigheid van ecu ambtenaar bij ilc waterstaat, de aanbesteding plaats van bet leggen eener schutsluis en bel uitdiepen der havens van Miildclliarnis en Sominelsdijk welk werk is aan genomen door den beer Kalis, le Slieilrecbl voor f290,000. Daar echter de gemeentekas met inbegrip der rijks- cn provinciale suhsidicn slechts over f 145,000 kan beschikken, is bet te hopen dat onzen geachte afgevaardigde, de beer J. J. ran Kerkwijkwederom zijne stem zal verheffen ten gunste eener hoogere subsidie, opdat dit voor deze gemeente zoo belangrijke werk tol stand moge komen 20 Dcc. Dc vreesdie men in de laatste dagen iu deze gemeente koesterde, wordt maar al le zeer bevestigd. Even als de vischsloep Eben- haëzeris ook de Ap/onfa, stuurman N. Langbroek, verongelukt. Dc gehecle bemanning beslaande uil twaalf personen hebben bunnen dood in de golven gevonden. Hel getal weduwen en weczen is door deze nieuwe ramp verdubbeld hetwelk eene groote verslagenheid in deze gemeente ver oorzaakt. Ingez Itergen-op-Zooni, 20 Dec. Dc lang verwach te opening der slaatsspoorwcgliju Bergen op Zoom Roozendaal zal aansl. Dingsdag geschieden. Naar men verneemt zal de fcesttrein lett 12 uur van bier vertrekken, waartoe de gcnoorligden zich, onder gelei de van bel muziekgezelschap Harmoniedc stedelijke schutterij cu de gilden, van bel raadhuis naar liet station zullen begeven. Te Roozendaal aangekomen zijnde, zal den feestvierenden een collation worden aangeboden, terwijl de Irein des namiddags ten T1/, ure zal retourneren; Icn 5 ure diner op bel raadhuis. Van wege bel gemeentebestuur zijn de ingezetenen bij publikalic uilgenoodigd, door bel uitsteken van vlaggen enz. van hunne belangstelling te doen blijken, terwijl aan bet raadhuis eene illuminatie zal wor den aangebragt, en op bet bastion Richclle een groot vuurwerk zal worden afgestoken. GEMENGDE BEP.IGTEV. Bcnoodigd bij een aannemer van brood te X. eenige mudden overmaalselzeker om die zemels de Nederlandschc krijgsknechten in hunne maag le sloppen. Te Bath beeft de laatste storm weder belangrijke schade aangerigl. Ook is men be vreesd dal cr nog bazen le f). zullen omvallen met stukkeu dijk door gebrek aan bet noodige, waaraan men weder ziel, dal alle veranderingen geen ver- beleringen zijn. Maar men moet niet komen uit Engeland, noch uil Brabant, noch uit Amsterdam om de Zeeuwen wal le leeren; die kunnen alles,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1