s.o mu. Woensdag 14 October 1865. 2Öste Jaar»'. Kieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide i t gaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-AmerikaFranco Nevv-York. - 3,90. Verse li Ij n(t Op Woensdag en Zaturdag A dvertentlën j 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 36 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondene Stukken Franco. konden, 7 Ocl. In onze clubs lieefl men zich niel weinig vrolijk gemaald over oen berigl, dat in een der jongste nommers van The Shipping ai Mercantile Gazette voorkwam. Naauwclijks was hel liier bekend geworden dat de Prins van Oranje verloofd was met de jeugdige Prinses Frcdcrika Sophia van Hannover, of ziel daar brengt ons het bovengenoemd orgaan het berigl dat Prinses Helena voor «eenigen lijd" zou verloofd zijn aan den troon opvolger van Koning Willem III. Reeds dadelijk meende men gegronden twijfel te mogen koesteren betreffende deze medcdceling. Bekend toch was bet, vlat Koning George I van Griekenland niet alleen i,inspraken maakte op die hand, maar zelfs dat zijne aanzoeken gunstig waren opgenomen. Later beeft rich dan ook het misverstand opgehelderd. The Shipping Gazettegewoon als zij is om wel wal onvoorzigtig met namen oin te springen, beeft hier mie vergissing begaan, welke lol meerdere geruchten en bcoordeciingen zou hebben aanleiding gegeven, «are bet niet dal het aanstaande huwelijk van den Prins bier bekend was geworden, terwijl onze Prinses Helena eerlang door den band des huwelijks met Koning George I zal worden verbonden. Aangaande den moon! in liet hotel de l'Europe Ic Warschau gepleegd, verneemt men de volgende nadere bijzonderheden Hen 5den werd een man, die zich rlr. Harmani Barlholdi noemde, in genoemd liólcl op zijne kamer met een dolk vermoord, en de dader ontkwam. l)e doctor was eerst vóór 'drie dagen uit Krakau alhier aangekomen; «laags na zijne aankomst tverd door de Russische politie hij hein ccne huiszoe king gedaan. Hij had sedert het vorige jaar herhaal delijk Ie dezer stede vertoefd en is van hier ccnige malen naar Petersburg, alsook naar het buitenland vertrokkenHoe de moord gepleegd werd, weet men nog niet; slechts een Russisch olficier, die in de nabij heid logeerde, snelde, toen hij het geschreeuw van den vermoorde hoorde, met een revolver gewapend, den langen gang van het hotel, dat anders druk be zocht en niet vele bedienden voorzien was, door en vond den reiziger reeds in den gang liggen, uit vele wonden bloedende. Hij kon nog den vlugleiide zien, die, zooals later bleek, in hel hotel goed bekend moest zijn, want hij was door een kleinen en smal - leu gang, welke bij een suikerbakker, die op dc benedenverdieping woonde, uitkwam, oulvlugl nadat hij den vergiftigden dolk en een met bloed bevlek ten dock in den gang weggeworpen had. Hel hótel tverd, zoodra de aanslag bekend werd, door'de militaire magt omringd en alle daarin aanwezige personen werden gevangen genomen, ilel prachtige gebouw dat minstens eene waarde van 700,000 roebels heeft, is met al hetgeen zicli daarin bevond, ia beslag genomen en reeds door dc soldaten als kazerne betrokken. De eigenaar verliest daardoor alles wat bij beeft en is in één oogenblik van een zeer welgesteld mail een bedelaar geworden. Wal er van tic reizigers geworden is. die in liet hólel gelogeerd waren, kan men niet Ie welen komen, daar niemand toegelaten wordt. Zooveel weet men zeker, dat ver scheidene vroegere bewoners van bet paleis van Zamoyski, die in liet hotel de l'Europe ecne toe- v'ugt hadden gevonden, zich nn weder op de cila- 'lel bevinden. Zwolle, 10 Oct. Gisteren avond omstreeks ten half zes ure werd de brand ontdekt in de linker— vleugel van bet huis van verzekering, en reeds spoedig daarna stegen do vlammen uit het dak °P- He commissaris des Rollings was een der eersten op de plaats des ongevals, alsook eenige teilen der commissie van administratie. He eerste ''org ivcrd gewijd aan de gevangenen, die ten getale van omstreeks honderd, uil dc gevangenis gelaten en op het plein daarvoor werden geplaatst. I)c bedaardhouding en onderwerping van die gevangenen waren prijzenswaardig. Men heeft hen dan ook onder een geleide van 5 of 0 personen, waarvan slechts twee militairen en de rijksveldwaoJrtcr L. van Wetering, gewapend waren, naar de in de nabijheid zijnde cavallerie-stallen kunnen vervoeren. Er waren ecu aantal brandspuiten in werking, maar deze konden, uithoofde de gevangenis een op zicli zelf slaand hoog gebouw is, liet water mocijelijk hoog genoeg opvoeren. Men is er in geslaagd een groot deel van den inboedel der gevangenis en van de directeurs, zoo mede alle papieren, waar- ouder zeer belangrijke te redden. He zicli in voorarrest bevindende predikant J. G. van Rijn werd in hijzijn van den procureur generaal en den advocaat generaal omstreeks half zeven ure onder eene sterke geleide tiaar liet gemeentehuis vervoerd, terwijl intussclicn de andere gevangenen in een ander gebouw der gemeente aan liet gronte kerk plein gebragt en onder bewaring der militaire magt gesteld waren. Nadat men met een achttal brandspuiten lot omstreeks middernacht met liet bliisschen van den brand was bezig geweest, kon liet gevaar als geweken worden beschouwd. Haar de oorzaak van den brand niet hekend is, worden daaromtrent zeer verschillende geruchten verspreid. Voor zoo verre hekend is, zijn bij of door den brand gecue nicnschcn om hel leven gekomen. Men zegt dat noch het gebouw, uncli den inboedel der gevangenis, legen gevaar van brand verzekerd waren. He goede orde is geen oogenblik gestoord een en ander heeft zeker veel bijgedragen om grootcr onheil te vootkomcu. Het N. D. deelt omtrent dc ontzetting van Mevr. de Wed. Pruimers alhier, uit de voogdij over haar kind het volgende mede: »De Arr.-Rcgtb. heeft gisteren bij een breedvoerig gemotiveerd vonnis waarvan de voor lezing langer dan een uur duurde, Mw. dc Wed. Pruimers uit de voogdij over haar minderjarig kind ontzet, op grond van een hekend slecht levensgedrag. Tot staving van die uitspraak zijn in het vonnis een tal van feilen omschreven, zooals die uil de gehouden getuigenverhooren zijn aan het licht gekomen, en waaruitis geblekendat 'dc naauvvc betrekking, waarin Mw. Pruimers lol den predikant van Rijn stond, reeds eenige jaren schier alge meen bekend was en bij velen groote ergernis verwekte, waartoe dc reizen naar Zand voort in de zomers van 1860 en 1861 niet weinig hebben bijgedragen. Het vonnis bevat daarenboven den hoofdinhoud» van verschillende brieven en papieren uit Frankrijk verkregen, onder anderen van een geboorte-extract van een kind, Hendrik genaamd, waarvan ccne Dame uit Holland, te Hyères, depart, du Var, in Dcc. 1S62 is bevallen, en welk kind door een priester is gedoopt en vervolgens aan eene min is toe vertrouwd, terwijl eenige maanden daarna, dc predikant van Rijn te Hycrcs is gekomen, om Mw. Pruimers, die zich aldaar destijds bevond, terug te halen, en alstoer. dat natuurlijke kind heeft uitbesteed of voor immer af gestaan aan ccne metselanrsviouw te Soillies-hautevillc, voor eene som van 5o00 francs. Met achterlating van zijn herderlijken zegen en na een lang gebed vcrliel de predikant het kind, en keerde met Mw. Pruimers alhier terug. Deze en eene menigte andere feilen, die in hel voor schreven vonnis haarklein zijn uiteengezet en die het geestelijk karakter van ds. van Rijn in geen gunstig daglicht plaatsen, zijn reeds lang bij liet publiek bekend geweest, en in weerwil daarvan zijn er eene menigte mcnschen van zijne rigting, wier geloof aan dc valsch- heid van alle beslaande bewijzen en aan de opregte vroom heid en ware godsvrucht van ds. van Rijn nog niet aan bet wankelen is gebragt., die in den thans in arrest zijnden predikant een martelaar zien. en die de hande lingen der justitie als willekeurig en onreglvaardig be schouwen. Hetzelfde blad deelt mede dal de brand in hel huis vao verzekering is ontslaan in de droogkamcr en dat ds. van Rijn toen hij werd vervoerd, door vele personen werd begroet. Hij was uiterst kalm en droeg zijn hijhei onder den arm. (^lg- Hand.hl.) Men noemt te Dok lui rn thans als kandidaat voor de Kamer den heer Bcyina Ie Leeuwarden. Men beweert, dat dc lieer Albania bedankt beeft voor bel lidmaatschap der Kamer, omdat er ongeveer 20 briefjes, waarop niet duidelijk genoeg de naain van zijn tegenpartij, den beer van Cal wijk, was uitge drukt, van onwaarde waren verklaard, als niet ge noegzaam aanduidende, welke persoon bedoeld werd, en bij «Ius daaraan zijne benoeming zou hebben te danken. Nicuwcdiep, 9 Oet. Naar wij vernemen worden do navolgende oorlogschepen met spoed gereed ge maakt om in dienst te worden gesteld, waarschijnlijk alle voor lndie bestemd, wegens bel voorgevallene in Japan. Aan de Marine-werf alhier liet fregat met stoomvermogen de Admiraal van Wassenaar 45 stukken dc korvet met stoomvermogen Prinses Amelia, 19 stukken Metalen Kruis, 16 stukken. Te Ilellcvoetsluisde stoomschroefschepen 4de klasse Soesldijk, 10 stukken en Coehoorn, 10 stuk ken. 'l'e Vlissingcn bel fregat met stoomvermogen Adolf van Nassau, 51 stukken, waarop zeer waar schijnlijk de bemanning zal overgaan van bet fre gat met stoomvermogen dc Zeeland, Woensdag jl. van bier naar Vlissingcn vertrokken. 's ftravenhage, 9 Oct. Heden beeft bet Prov. gcregtshof in Zuid - Holland, onder voorzitterschap van den Heer Mr. J. A. Philipse, uitspraak gedaan in de zaak van Hartog Alexander Velleman, woon achtig le Zierikzee, die bij arrest van liet bof in Zeeland is schuldig verklaard aan bel afleggen van valsche getuigenis in eene boetstraffelijke zaak en ter dier zake veroordeeld lol Iwee jaren gevan genisstraf, doch welk arrest door den Iloogen Raad der Nederlanden is vernietigd geworden met ver wijzing der zaak naar bel cerstgenielde bof, dat hein niet schuldig heeft verklaard aan bet afleggen van valsche getuigenis en hem dien ten gevolge vrijgesproken en zijne onmiddellijke invrijheidstelling heeft bevolen. He vrijgesprokeoe 23jarigc jongeling beeft voor deze zaak ruioi acht maanden preventief in de gevangenis doorgebragt. Naafloop der zitting is door eenige belangstellenden onmiddclijk eene soin bijecngebragl, om den vrijgespiokcne in de gelegenheid le stellen, dc terugreis naar Zierikzee te bekostigen, waarvan door hem dadelijk gebruik is gemaakt. 's flertogenbosch, 9 Oct. Gisteren heeft de bekende Jan van Veen, beschuldigd van den aan slag op liet leven van monseigneur Zwijsen, voor den regler commissaris een zeer lang verboor ou dergaan. Naar men verneemt moet de instructie als.uu als geëindigd le beschouwen zijn, en de ou- geloofelijke moeite die men zich daarbij gelroosl beeft, met geen den minst gewenschlen uitslag be kroond zijn. Dit moet evenzoo bel geval zijn met bel onderzoek dat Ie Amsterdam ingesteld is. Van Veen legt' steeds eene onverschillige kalmte, eene zorgelooze gerustheid aan den dag. Men kan dus in deze gewigtigc zaak spoedig eene beslissing le gemoel zien Itaardwijk, 8 Oct. De laatste der vier groole markten van dit jaar werd lieden le Waalwijk gehouden. Deze markt, gewoonlijk Bavas-markt genoemd, was, door het heerlijkst weder begunstigd, buitengewoon druk bezocht. Meer dan 900 stuks vee van alle slag stond aan de lijn en lie handel daarin was vrij levendig hoezeer dc prijzen vooral voor jong vee minder waren De aardappelen werden verkocht tegen 2, 2,23 dc beste het muil en l ,50, f 1,75 de mindere soorten. Boter legen 10,95 bet Ned. pd. Door «le groole menigte volks waren berbergen en slijterijen in staal gesteld een aardig duitje te verdienen, terwijl laken- en linnenkraniers nog al koopers vonden. Den geheelen dag bleef bet weder gunstig, alsook des avonds hadden zij die huiswaarts gingen, bel mooiste weder. Deze marktdag beeft dus weder bet zijne bijgedragen om den roem van Waalwijks jaarmarkten te verhoogen. Ingez Axel, 10 Oct. Wegens den vermoedelijk ge- plcegden doodslag op liet gehucht de Steenovens in «leze gemeente, tengevolge waarvan zekeren Gijsbreclit Riemens en diens zoon Daniël voorloopig zijn aangehouden, vernceml men underdal ook dc vrouw van laatstgenoemden in verzekerde be waring is gesteld alsmede «lal bet lijk wederom is ontgraven, Ier nadere opsporing van de bewijzen der misdaad, waarover nog zeer verschillende ge ruchten loopen. Keuzen, 11 Oct. In de voormiddag godsdienst oefening bij de Hervormde gemecnle alhier, bad beden de plegligc inwijding plaats van bet orgel, aangekocht en gesteld uit bijdragen van verscheidene leden der gemeente. Aan alle weldcnkeiidcn, «lie althans prijs stellen op een stichtelijk gezang, was d.eze schenking zeer welkom; minder misschien zal bet zulks bij hen zijn geweest, «lie als het ware willens en wetens de godsdienst plaglen te ver- sloren door bun erbarmelijk gebrul nog lieden morgen mogt men hunne lenorsleiii, niettegenstaande de krachtige looncii van liet orgel er bovenuit boeren. Wcnschelijk ware liet dal zulke dwazen le huis bleven, dan met opgeblazen aangczigl en vuurrood gelaat de menigte te doen liooren dat men een meester" in bet zingen (schreeuwen) is middelburg9 Oct. 'Voor bel provinciaal gereglshuf in Zeeland is op den 13 dezer II. behandeld dc zaak van L. J. Crooij, geboren Ie Joure, binnenvader in liet burgerweeshuis le Zie rikzee, beschuldigd van onderscheidene aanrandin gen tegen de eerbaarheid gepleegd jegens weczen, over welke hij in zijne betrekking opzigl bad en gezag uitoefende, als mede van'poging tot verkrach ting, opwekking tot onzedelijkheid van minderjari gen, cu bel toebrengen van slagen. Bij een heden uitgesproken arrest, beeft bel bof verklaard, dat vier van de te last gelegde feilen niel zijn bewezen, en dat vier andere punten der beschuldiging gecne strafbare feilen opleveren voorts den beschuldigde schuldig verklaard aan zeven aan randingen tegen de eerbaarheid van meisjes, over welke hij in zijne betrekking gezag uitoefende, allen met gewelddadigheid gepleegd, en aan hel moed willig toebrengen van slagen, liet hof beeft den scbuldigveiklaarde veroordeeld tot ccne tuchthuisstraf voor den lijd van zeven jaren, en ecne geldboete van 8, met bevel lot aanplakking van een uittreksel van het arrest te Zieiikzec en le Middelburg. Heden beeft de nrrondissemenls reglbank alhier uitspraak gedaan in de zaak van den uitgever en de beide redacteuren van bet Sluiscli Weekblad beschuldigd van den burgemeester van Breskeus in een ingezonden stuk in «lal blad le hebben belee- digd. De reglbank beeft «leu eersten beklaagde vrijgcspioken en de beide laatste veroordeeld ieder in eene geld boete van f20 en de kosten van liet geding. Zierikzee, 13 Oct. Door Z.Ex. de Minister van Justitie zijn o. a. de volgende verplaatsingen in liet personeel der rijksveldwaclit bepaald A. Lcijdckkcrs, van St.-Annaland naar Zierikzee. H. F. Guldenberg, van Zierikzee naar Burgli. J. Timmermans, van Burgli naar St.-Annaland. De Oflicier van Justitie alhier berigl, dal door een landman onder deze gemeente, «lezer dagen ontvangen is een guldenstuk met «le beeltenis van Z. M. den Koning en liet jaartal 1839, gegoten in een vorm, vervaardigd naar een echt guldenstuk, «naar overigens dunner, verre beneden hel wettige gewigl der guldenstukken en grootendeels bestaande uil een znineuslcl van koper, zink, gomt, tin cu lood, en mitsdien valscli. De vrouw van een geneesheer te Fuentcmajor (Spanje) isvan drie gezonde, krachtige dochters bevallen Zij is 43 jaar oud en dit is de 13tle maal dal zij van drie kinderen bevalt. GEMENGDE BERIGTEX. De collecte voor bel nationaal gedenklecken beeft le Amsterdam opgebragt 7376 en te Naardcn ƒ60, terwijl men le Alkmaar nog geen 2 cents per hoofd beeft kunnen opduikelen Te Vecre zegl men, dat ieder ruim zal bijdragen voor «Ie monumenten, als de ambachtsschool te Vceic ge plaatst wordt, in plaats van le Amsterdam. Ook

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1