X.» 2055. 2Öste Jaarg. Woensdag 16 September 1865. Nieuwstijdingen. ZIEBIMZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verschijnt} Op Woensdag en Zaturdag. Advertentfën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure Bureaux Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Sew-Vork, 27 Aug De loling is gisteren in Jeze slad geëindigd. Dc rusl is volkomen bewaard «éleven, dank zij dc tegenwoordigheid van meer ilan 50,000 federale soldalen. New-York liecfl voor hel cersl gedurende dezen oorlog een oorlogzuchtig loorkomen; al de parken cri pleinen zijn in leger kampen herschapen. De legers der republiek hebben thans een tweeledig duel. Terwijl een gedeelte het Zuiden verwoest en afloopt met zwaard en brandloorls, dwingt een an der gedeelte het Noorden tol de conscriptie. De raak, noch het woord was hier vroeger bekend, iiel laatste is van moderne importatie in de En- gelsche taal. Toen Mr. Lincoln den 'uien Maart 1861 zijne inwijdingsrede hield, zeidc hij uitdruk lelijk, dat geen dwang zou gebezigd worden. De Amerikanen hebben de bittere uitlegging zijner noorden ondervonden; hun erfdeel, dc vrijheid door limine vaderen bevochten en dat ecu legaat bevatte voor de volken der wereld is verloren gegaan een ijzeren dispolisine heeft den volkswil verlamd. Al hel onheil, al de ellendige strooplogtcn en het ivcderzijdsch schijfschieten op regemenlen, dal men oorlogvoeren noemt, al de jammeren en stroomen bloeds die de wereld met verbazing en smart ver vullen, zijn het werk der minderheid, dc kuipende, vaderland en eer vergelende, fanatieke minderheid. Ecne neiging des volks tot hel uitdrukken van zijnen wil en dc abolitieregcring valt maar die regering, die weinigen hebben 500,000 baijoncllen voor het Zuiden en 500,000 voor het Noorden indien het niet gehoorzaamt. Men heeft herhaal delijk beweerd, dal Noord-Carolina weifelt tusschen de Unie en de Confederatie. Indien (lal het geval is, zullen wij spoedig eene handeling der regering zien. die alle weifeling zal doen ophouden en Noord- Carolina voor goed het Zuiden in dc armen zal werpen. Noord-Carolina kan niet weder tot hare zusters terugkecreu al knielde zij op dc trappen van het kapitool. Zij kan niet lerugkecren met de abiditickokardc op hare borst, en dat is slechts de conditie, die Lincoln voorstelt. Zoo zal het gaan niet iederen anderen staat die de hand uitstrekt lot verzoening. De Heer Lincoln zal hun den rug loekeeren, zoo als hij den Vice-President der Con federatie deed, die, zoo als nu bewezen is, niet geen ander doel dan vrede en verzoening kwam. De Heer Lincoln heeft zijne etiquette zekerlijk op gedaan in dc bosscheu van Illinois, toen hij hoo rnen hakte voor de squatlers. De regering kent gecne andere termen dan emancipatiegeen terug keer van eenen staal lol zijne regten onder de constitutiegecne wet, geene regtvaardigheid, niets dan verdelging tot het einde. In dc kolendistrieten van Pennsylvnnic verdienen dc mijnwerkers thans meer geld dan zij, die in Californie de mijnen bewerken. Zij ontvangen het buitengewoon hooge loon van 90 tot 125 dollars per maand, en werken niet meer dan 8 uur per dag. Te Boslou wordt ecu der grootste orgels van bel land vervaardigdhet is bestemd voor den grooleu Mormonen Tabernakel in Salt Lake City, welk gebouw voor 15,000 mcnschen zitplaatsen be vat. De octaven zijn van 16 en 52 voel, en het geheel zal veel toebrengen tot de verheerlijking dier polygamistische heiligen, wier schandelijke vrijheid shtlils bescherming kan vinden in het vrije Amerika. Berlijn, 9 Sept. Men meldt uit Dresden hel 'olgcnde. Voor ecnige dagen is alhier een man overleden, na gedurende twintig jaren aan eene buitengewone ziekte geleden te hebben. Twintig !"ur geleden had hij namelijk lipt ongeluk, terwijl niet zijn ccnig kind speelde, dit door een zwaren te zien sterven. Na hevige vlagen van wanhoop hij in slaap, dien men aanvankelijk voor licil - n hield, doch die weldra in katalepsie overging. Deze eerste slaap duurde drie maanden, gedurende welke de zieke niets nuttigde, dan eenige droppels boullon, die men eiken ochtend en avond in zijn mond liet glijden. Hij bleef al dien tijd bewe gingloos op zijn bed liggen, naauwclijks merkbaar ademhalende. Ontwakende had hij zijn geheugen verloren cri sprak nooit meer over hel kind. Daarop bleef bij drie maanden onafgebroken wakende, en viel toen weder in een slaap, die eenige maanden duurde. Om kort te gaan, gedurende twintig jaren bragt hij afwisselend eenige maanden achtereen sla pende, en telkenmale juist even veel lijd wakende door. In zijn wakenden toestand kon hij echter, naar geest en ligchaam uitermate verzwakt, niet werkenalleen wandelde hij soms cri speelde nu en dan een partijtje domino. Gedurende zijn slaap hield de groei zijner haren en nagels geheel op, en scheen het alsof alle levcnsfunclien schier geheel hij hein stilstonden. Evenwel is hij niet gedurende zoodanigen slaap overleden, maar maakte een aanval van beroerte een einde aan zijn leven, nadat hij eene maand wakende had doorgebragt. Hij was 55 jaren oud. 3M g 4$. Hel HOOjarig bestaan der beroemde Abdij van Prum zal van den 20 lot 27 September e.k. worden gevierd. Onder de voorwerpen, welke Ier vereering zullen worden aangeboden gedurende die dagen bevinden zich de Sandalia Domini de voetzolen des Hecrenl welke Pcpin den Korten koning der Franken, in den jarc 763 ten geschenke had ontvangen van Paus Zacharias. Zwolle M Sept. Voor cenige dagen kwam ecne schippersvrouw bij eert winkelier alhier, waar zij in het woonvertrek plaats nam. Ecnigcn lijd zich daar bevonden hebbende, werd zij ongesteld zoodat men haar in de open lucht moest brengen, waarna zij allenskens beter werd, ofschoon zij den geheelen dag, eene zware hoofdpijn behield. Kort na deze vrouw kwam eene andere in hetzelfde vertrek, en viel na ecnigcn lijd daar geweest te zijn bijna in oninagl. Zij werd naar hare woning vervoerd, en bleef gedurende den dag onpasselijk. Het ongeval de beide vrouwen overkomen, bragt den winkelier en zijne vrouw, die beide iu den lajlslcn lijd veel aan hoofdpijn geleden hadden op de gedachte of een vat petroleum dat in den kelder onder het woonvertrek lag ook daartoe aanleiding gaf, te meer omdat men bij liet openen van den kelder die in hel woonvertrek uitgang bad, meermalen ecne onaangename reuk ontwaarde. liet vat petroleum of wat bet dan ook was, werd ten spoedigste zonder winst van de hand gezet, eri de vrouwen die in de laatste dagen hel woon vertrek bezochten, verlieten hetzelve zonder onge steld te zijn. De naaste buurvrouw van den winke lier, die uithoofde van den akelige reuk dien zij in den laalsteu lijd in hare woning bemerkt had, dezelve reeds voornemens was te verlaten, maar sedert de verdwijning van het vat die niet meer bespeurt, heeft dat plan laten varen. 's Gravenliage, 12 Sept. Eergisteren zou voor het provinciaal gcreglshof in Zuid Holland behan deld worden dc zaak tegen 11. A. V. uit Zierikzee, beschuldigd van valsche getuigenis ten voordcele van een beklaagde, welke zaak door den Hoogcn Raad naar gemeld hof was verwezen. Toen de lijst van de getuigen werd voorgelezen bleek, dat de 1,5 en ie, vader, moeder en dochter afwezig waren als reden daarvoor legde de advokaal generaal aan hel hof over een telegram, zoo even op de zitting bij hein ontvangen en waaruit bleek dal dc le getuige D. v. d. A. zijne huisvrouw, de 3c geinige, zoodanig had verwond, dat zij aan de gevolgen is overleden en dal hij zich zelvcn daarna door ophan ging had van het leven beroofd tengevolge waarvan de ie getuige, hunne dochter was achtergebleven. De procureur-generaal requircerde lot uitstel dei- zaak en het hof bepaalde alstoen dc behandeling op den 3 October e. k. Werkendam 15 Sept. In dc afgeloopcne weck is aan liet ponteveer le Kapelle in de Lang straat in het waler gevonden een paard en chais; eerstgenoemde hing verdronken over de lijn der pont. Men vreesde dat de eigenaar van hetzelve ook hierbij omgekomen zonde zijn, hetgeen eenige dagen later zich dan ook bevestigde daar men ecu lijk in de onmiddelijke nabijheid van hel veer in liet water vond, dal men dadelijk herkende voor dengene aan wicn liet rijtuig had toebehoort. Dc verdronkene H. F. genaamd, had de gewoonte wanneer hij iu de nabijheid van het veer gereden was en de pont niet aan die zijde zag liggen van waar hij aan kwam rijden, le roepen opdat hij dadelijk wanneer hij aan den oever kwam, scheep koude rijden. Men veronderstelt dal dc omgekomene onder liet rijden iu slaap is geraakt en liet paard als naar gewoonte, hoewel er geen vaartuig lag, is doorgereden cn alzoo in het water is geraakt. (Ingez Zaamslag, 8 Sept. In den zeldzaam hoogcn ouderdom van bijna 97 jaren, overleed heden alhier de heer Pieter Dees rustend landbouwer. Den 14 September 1766 werd hij te Hoek geboren. Zijne echtgenoot overleed ten vorigeu jarc, mede iu den gezegenden ouderdom van ruim 81 jaren. De eerzame man stierf kinderloos cn werd algemeen bemind en geacht. IVeuzen, 9 Sept. Eindelijk dan toch zijn hier de prijzen van het brood eenigzins gedaald, daar er gisteren (sedert den 29 Junij) een nieuwe pas werd uitgereikt, waarhij de prijzen worden gesteld voor de tarwe i f 9,50 cn de rogge h f 6,50. Het zal er nu toch wat heler naar lijkenen dan de vorige week om toen hel brood te doen be talen legen een tarweprijs van f 11.20 en rogge van I 7,70. Mcnigcn hakker in Zeeland, die liet vorige berigl las, zal wel gewenschl hebben in hel zoo gelukkig Neuzen gevestigd Ie wezen, want hij zulk een broodprijs kan men wel op zijn muilen een pijp rooken. Zal men nu ook, bij rijzing der granen, hel brood 10 weken op prijs houden? Zierikzee, 14 Sept. Als eene bijzonderheid kunnen wij molden dal bij den Heer G. A. de Kalerop Kraaijensteiu bij Burgh van ecneu hoorn geplukt zijn 10 mudden pcien. Z. M. heeft W. F. del Campo, genaamd Camp, op verzoek eervol ontslagen als liurgein. van St Philipsland, en in zijne plants benoemd J. W. del Campo, genaamd Camp. Woensdag hebben dc conducteur der diligence tusschen 's Hcrlogenbosch en Utrecht en een aantal ingezetenen van laatstgenoemde gemeente, waaronder een effectenhandelaar, le 's Hcrlogenbosch voor den regtcreoinmissarls getuigenis afgelegd in de zaak betrekkelijk den diefstal cn den moordaanslag op den aartsbisschop Zwijsen. De beschuldigde schijnt in der lijd iu stille een reisje naar Utrecht le hebben gedaan cn men vermoedt dal de ontvreemde effecten daar in veiligheid zijn gebragt. De justitie le 's llertogeiibosch heeft bevolen, dal van den beschuldigde van moord en diefstal op den aartsbisschop Zwijsen, door den lieer Stol Icwcrk een pliolografiscli portret zal worden ver vaardigd, ten einde algemeen te worden verzonden, om zoo doende deze geheimzinnige zaak lot meer klaarheid te brengen. Dc vermoedens tegen dezen persoon (Johannes van Veen, gewezen huisknecht van mrg. Zwijsen), schijnen sedert zijne arrestatie niet le verminderen. Ruim acht dagen voor zijn inhechtenisneming had hij Gerra verlaten, zeggende naar zijne inoeder le Gent, bij Nijmegen, Ie gaan, en was hij na eene afwezigheid van 1dag teruggekeerd. Alstoen over zijne spoedige terugkomst ondervraagd had hij verklaard te Grave ongesteld te zijn geworden en van daar, zonder verder le gaan le zijn te ruggekomen. liet blijkt thans, dat li ij alstoen naar Amsterdam is geweest, daar een koetsier uit Zalt- Boiniiiel, die hem naar Utrecht en van daar terug gereden heeft en een logementhouder uit deze laatste slad, eergisteren als getuigen voor den reg- tcr van instructie opgeroepen, de identiteit van van Veen en zijne reis naar Amsterdam geconstateerd hebben. Dezer dagen hebben twee landlieden onder de gemeente Hoorn eene dure les gehad voor hel mishandelen van een hond. De zaak was deze: Een groolc fraaije houd van een ingezetene aldaar scheen eenige amours le willen aanknoojien met een kleinen houd onder deze slad. Dit verdroot een paar der geboren aldaar en deze besloten nn dien hond voorbeeldig te straffen. De hond werd tot dit doel opgevangen, cn toen had men de wreedheid, om na het dier le hebben vastgebonden, hem den sclioonen pluimstaart af te snijden en zoo te laten loopen. Hel gevolg hiervan was dal er proces-verhaal legen dezen baldadiger! werd opge maakt eo zij al spoedig eene dagvaarding vuor liet kanlongereglontvingen, waarbij zij beschuldigd waren van het mishandelen van een dier en het opzettelijk schade toebrengen aan eens anderen roerend eigen dom, terwijl de eigenaar van den hond bovendien hel voornemen had eene civiele actie tegen hen iu te stellen. De aangeklaagden, die eene ver volging vreesden cn begonnen le begrijpen dat deze baldadigheid ernstige gevolgen kou hebben, ter- zochten den koinniissaris van polietie, die hen als ambtenaar van liet O. M. voor hel kautongeregl had gedaagd, dc maxima der boelen met de kosten te mogen betalen die op deze overtredingen waren gesteld. Hiertoe werd door dien ambtenaar mag- liging verleend en zij betaalden circa f 20 bij den ontvanger der registratie, nadat zij nog circa f 50 hadden betaald aan deu eigenaar van den hond voor verpleging en geuezingskosien van het dier. Ter teregtzilting van het Kautongeregl te Utrecht werden heden 45 personen ter zake van dronken schap veroordeeld. GEMENGD!? liEP.IGTEN. Te Briclte is eed korenkooper lid geworden van den gcmeentc-raadtot groole blijdschap van alle ingezetenen, en vooral van de ware kindervriend. De verjaardag van den prins van Oranje is te B. allerluisterrijk ge vierd; des namiddags liet men van liet stadhuis eene vlag uitsteken, cn daarna eene op den toren wapperen. Jammer dat daaraan niet vroeger gedacht gpworden is, dan zoude er zeker een soupé aan de leden van den raad aangeboden zijn geworden. Eene dame op het Maar land te Brietle is gek van blijdschap.nu zij een krijgsman in liet net lieert gevangen. Pieter le Goes heeft zich mei de kermis zeer goed vermaakt met eene dame uit een car- rousscl maar is er maar kaal van afgekomen, daar zij hem ontvingt is meteen ruiter. Eene schildrrs-dochter le G. wordt aangeraden, wanneer zij weder kermis houdt, wat bedaarder le zijn, dan zal zij hare oorknoppen niet verliezen. Te Bzal eerstdaags ten looneele ge voerd worden: Een wijnkooper en eene naaivrouw in den kelder. Twee jonge hecren te Ouddorp zijn tiians zoo verbitterd op malkander, ten opzigte van eene dame, dal men voor een tweegevecht vreest. Ook denkt men, dat als twee honden vechten oin een been, er een derde mede heen loopen zal. Mietje en Kaatje le Middelburg worden aangeraden, zoo hard niet meer le praten op de straat met heeren, want de voorbijgangers kunnen alles hooren. Het Otelle meisje is thans naar een nabijgelegen dorp verhuisd om zoo mogelijk een vetten jongen in te pakken, zij is nog al vlug in hare bewegingen cn dus zeer behendig urn iets niet spaed en overleg uit te voeren; dit is doorgaans liet ge val met menschel!, weike onder de iigle troepen gediend hebben. En nu hoort men: Is die jongen dan zoo blind. Als een blind geboren kind; Is hij eenmaal in de futk Roept zij viseti zeer vet en pulk. t Ding is slim net van profiel Maar zij heeft een zwarte ziet. Ouders wees niet willens blind Even als uw cenig kind; Want li ij die haar wel beziet, Koopt dal geie ding locli niet. Drijft tiaar maar naar Zierikzee. Daar is 'l kermis daar Ier slee, Zal men tiaar een plaatsje ruimen Vogels kent men aan de pluimen!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1