ZIERIKZËESCHE NIEUWSBODE M M c ii abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Bockhandelaren en Postdirecteuren. Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prjjs: Voor beide uitgaver. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland 1,60. Voor Noord-AmerikaFranco New-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 36 cent. De inzending der Advcrtentiën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 are B n r e a u Zierikzee, Hoek van de SehuitliavenB, No. 9A Brieven en Ingezondene Stukken Franco. entiende Verjaardag «au den Zierikzeeschen ij Nieuwsbode18 Augustus 1863. Als een onnoozel knaapje, Dal pas alleen kon slaan, Maar locli zeer goed kon zeggen, Al wal er werd gedaan, Trad hij nu vóór lien jaren En negen, onverwacht, Op hel looneel der wereld, Mei jonglings moed en kracht. Al vroeg deed men hem welen, Vjii heinde en van veer, Hel droevig slecht regeren, Van menig achlbaar lieer. Die zijn opzij geschoven, Of wel op slal gezel, Zoo hier, als op veei plaatsen, Door de verkiczings-wel. Dil rog! dat werd verkregen, Na vele jaren strijd, En nu eerst zijn wij volken, Een volk van dezen lijd. Nu blijkt hel alle jaren, Dal, wie men wezen mag, Men ook iels heeft Ie zeggen, Al is 'l maar écnen dag. Maar mogl het Inter blijken, Dat iemand het verbruidl, 't Zij Raadslid of iels anders, Kiest hem dan nooit meer uil. Doch niemand zal 'I ontkennen, Dat het niet heter gaal, In hel bestuur van zaken Der stad, en van den slaat? Wij zullen inaar slechts loelsen, 't Is maar een punt of twee, Hel lieden en 't verleden, Van 't arme Zierikzee Thans kan men zonder kosten, In 'l midden van den nachl, De poorten binnen komen, Hoe zwaar men is bevracht. De poortman die doel open, En is beleefd en wel, En zegt: «Mijnheer! komt binnen," Als inen trekt aan de bel. Nu toch is meer geen boter, Zoo als hel vroeger was, Belast, zoo min als steencn, Noch zand, noch kalk of tras. Van hooi, van hout en varkens, Wordt meer een cent betaald, En 'l graan wordt thans, als zemels, Bijna om niet gemaald. Zoo zijn dan vele burgers Ontdaan van plagerij. De boeren en de bakkers, En ook de slaglerij. Maar'lbrood, men moet het zeggen, Is wel als krijt zoo wil, Maar meest is hel van boonen Waar weinig smaak aan zit. En als men hel gaal wegen, Is 't meest altijd te ligt, En duurder als wel elders, Waar 't brood heeft zijn gewigl. Met 'l vleeschgaal 'l nogal slimmer, Al is de prijs zeer hoog De geiijes en de bokjes Zijn onder bank of loog. Tc Goes is liet brood geregeld 2 a 3 cent goed- I iiooper dan te Zierikzee5 sedert maanden staat liet I tarwe-brood daar 16 cent, te Zierikzee 18. E11 dan de jonge kalfjes, Die pas geboren zijn, Die worden in zes weken, Geslagt wel bij 't dozijn. Ook is 'I niet lang geleden, Dal men zoo stil als 't kon, Zelfs slagle doodc koeijen, Bij een Njpoleon. Dil mag nu wel gebeuren, Dit strijd niet met de wel, Mils men mei grnole letters Dil op die koeijen zet. Maar nooit zag men placaten, In uren in liet rond, Waar van gestorven koeijen, Of bokken iets op stond. Nu, Bode. rijdl maar verder, Verspreid liet goed en kwaad, lil stellen en in vlekken, E11 dorpen van den staal. l\ieuwstijdingen. Londen, 13 Aug. Lord R. een welbekend lid van hel Huis der Lords, is levens zeer bekend door zijnen gril om zich zoodanig le klecden, dal men hem zou houden voor een knecht die eene dienst zoekt. Zijne lordschap begaf zich onlangs naar den markies van Salisbury, docli de portier antwoordde: dat deze «niet te huis" was (niet te spreken is de bedoeling). «Dal verwondert mij," zeide lord R want hij heeft mij op dil uur be scheiden. »Wel," zeide de portier, «dat behoeft u zoo niet te verwonderen, als ik u zeg, dat zijne lordschap de niaikies, twee uren geleden, iemand aannam." Lord R. begreep hue hij liet had en wendde zich glimlagchend 0111, toen de portier op half geincenzamcn, half inncmendcn loon zeide «Als je de Ploeg voorbij komt zou je dan wel eene kruik bier willen bestellen?" Lord R. nam de boodschap aan en bestelde in liet voorbijgaan van de Ploeg liet bier, met order 0111 hel N°. 20 Arlingtonslreel le bezorgen, uiet de complimenten van lord R. De Great Eastern is dezer dagen van Liverpool naar New-York vertrokken met ccue aanzienlijke lading en 900 passagiers; le Queeustown zal zij nog 200 passagiers aan boord nemen. Het Journal des Dcbats deelt authentieke berigtcn over de door Murawieff bevolen inbeslagnemingen in Lillhauen mede. Daaruit blijkt, dat de Russi sche regering werkelijk stelselmatig le werk gaat 0111 den geheelen beschaafden stand in Lillhauen van hare bezittingen le beroovcn. Dat men daarmede niet alleen ten doel heeft de goederen onder slaals- loczigl te stellen, maar alles totaal te vernielen, blijkt uil de volgende feilen «Afdcelingen troepen of benden van raskoluiks worden naar de in beslag genomen goederen gezonden, alle meubels, granen, wagens en paarden en zelfs hel voor den landbouw 011- ontheerlijkste Irckvee worden medegenomen en ver kocht; de familie van den eigenaar wordt weggejaagd en hel vcrivoesie goed onder beheer van ceri Russisch beambte gesteld of, daar men dikwijls daarvoor geen Russisch beambte kan vinden, van een eenvoudigen Russischen boer, die niet zelden dezelfde persoon is, op wiens verklaringen de inbeslagneming plaats had." Hel Journal des Dèbats deelt eene naauwkcurige lijst der inbeslagnemingen mede, die tot den 4den Julij in Lillhauen plaats hadden. Van de 396 personen wier goederen verbeurd verklaard werden, belmoren 192 lol de klasse der groote grondeigenaars, 192 lot die van den kleinen adel, den burger- of boe renstand; 8 waren vredereglcrs, 15 priester, 5 gc- neeshccrcn 10 beambten, 8 gepcnsioniiccrde officieren eu 13 studenten. Op de lijst kwamen 0. a. 100 personen voor, wier goederen verbeurd verklaard werden wegens oproer gewapenderhand, 22 wegens deelneming aan den opstand, 37 als verdacht van den opstand bevorderd te hebben; 17 familien omdat ecu barer zoons zich bij de insurgenten had aangesloten 10 personen omdal zij zonder verlof hunne woning verlaten hadden, 9 omdat de regering niet wist wat van hen was geworden, 1 om dat de huisonderwijzer zijner zoons naar de insur genten was overgcloopeneene vrouw omdat zij linnengoed genaaid had, een vader omdat hij zijn zoon zijnen zegen gegeven had toen hij zich naar de iusurgciileii wilde begeven. Bij 75 verbeurdver klaringen werden de personen genoemd zonder op gave wat hun ten laste wordt gelegd. Zij, wier goederen in beslag genomen zijn, werden te gelijker lijd gevangen gezel, eenige reeds geëxecuteerd en velen naar Siberië velbannen. Sedeit den 4 Julij zijn de inbeslagnemingen aanzienlijk toegenomen. De Goniec meldt, dal de insurgenten den 5 dezer bij Milolna 2 mijlen van Warschau verwijderd, een gelukkig gevecht hebben gehad. Sedert den jongsten lijd lioorl men in Gallicie dikwijls een nieuwen, eigeuaardigen marsch: den Langicwicz - marsch. Volgens de National-Zeitung heeft de vermoording van Weicherl en zijne liuisgenoolcii plaats gehad op last van de revolutionnairen reglbank. De ver moorden hadden policie-beainbten ontboden om zich van twee personen meester Ie maken, die iu huis verschenen waren 0111 de belasting voor hel rcvolu- lionnaire comité te ontvangen. Een hunner ont kwam echter door uit het raam te springen. JFtjjmftrijjfli. Parijs, 13 Aug. Een zeker acteur aan een der theaters te Parijs, die vooral door zijnen dans het publiek iu verrukking bragt, had zijn beroep vaarwel gezegd en zich te Asméres afgezonderd. Verleden week bezweek hij, en zijn overlijden werd volgens de wel gestonstateerd. Toen men lot de begrafenis overging, boorde men eensklaps eene zucht en de woorden ah m011 Dieu uit de kisl opstijgen. Clain-Benic ontwaakte uit de lethargiedie hem voor dood had doen doorgaan. Zijne ziekte heeft daarop een gunstiger keer genomenhoewel zijn locstand nog steeds zorgwekkend is. IklgU. De paardenwedloopcn hebben in de laatste dagen in Ilelgie aan menige ruiter verwondingen en kneuzingen veroorzaakt, hetgeen trouwens bij zoo eene halsbrekende 1 iefliebherij niet te verwonderen valt. Zulks heet nu waarlijk »lot verbetering van het paardenras eebter door vermindering van het mcnschenras. Tilburg, 9 Aug. De spoorwegbrug over de ri vier de Mark le Breda, welke weder gerepareerd was, is, nadat er de lokomutief ecu paar maal was over gereden, zoodanig defekl geworden, dal zij nu, naar men verneemt, geheel zal afgebroken worden. Mogl dil het geval zijn, dan zou de exploitatie van de lijn van hier op Breda, welke, volgens algemeen gevoelen, den 1 October e. k. zou plaats hebben, hierdoor wel vertraagd kunnen worden. De gehcelc spoorbaan BredaTilburg, alsmede de stations- en andere gebouwen en inrigtingen op hel stations terrein alhier, zijn thans ter oplevering gereed, zoo dal hel le bejammeren zou zijn, indien die lijn niet spoedig in exploitatie kon komen. Neuzen, 13 Augustus. Onze landstreek ontvangt thans een bezoek van Z. E. den Heer Commissaris des Konings in deze Provincie. Gisteren morgen per Stoomboot van Vlissingen hier gearriveerd, heeft ZEd. onder onderen de gebouwen van godsdienst en onderwijs bezocht, zoomede de verschillende waterstaatswerken bezigtigd. Na eerst des namiddags de naburige gemeente Hoek te hebben bezocht, heeft ZEd. des avonds alhier ten raadhuize aan een diné deelgenomen, hem aangeboden door den raad dezer gemeente. Gedurende den maaltijd werd door de harmonie Apollo voor hel raadhuis eenige niuzijk- stukken uitgevoerd, en werd verder den avond eu een gedeelte van den nacht door burger en werk man vrolijk doorgebragl, zoo door hel afsteken van vuurwerken, als hel branden van teertonnen op de openbare pleinen een en ander zeer zeker lot een duidelijk bewijs strekkende van de tevredenheid, welke zijn bestuur hij het algemeen verwekt lieden morgen is ZEd. van hier naar Zaamslag vertrokken om achtervolgens de verdere gemeenten in de kantons Axel eu Hulst le bezoeken en wijders in hel laatst der volgende week, langs deze plaats naar de hoofd stad weder te keereu. Onder de advcrtenlien iu de Jlaarl. Ct. van den 8stcn dezer vindt men de volgendeEen fatsoenlijk jonginensch, protestant, van liberale denk wijze, geëngageerd met een allerliefst en deugdzaam meisje, te arm zijnde 0111 als getrouwd man in zijnen stand te blijven leven zoekt iu Nederland een zeer rijk en zeer edelmoedig incnschenvriend of eene menschenvriendin, die eene groote weldaad kan en wil bewijzen, door hem 's jaarlijks diie duizend gulden le geven om hem in slaat te stellen zijne toekomstige kindereu op te leiden tot eene honorabele betrekking in de maatschappij. Mogt iemand zich door deze smeekbede getroffen gevoelen, zoo adressere men zich met franco blie ven, onder letters M B bij den boekhandelaar D. J. Willcrdink, te Deventer." 'lis vermoe delijk eene niet onaardige persiflage op den huis vader, die, 0111 in zijn stand le kunnen blijven le ven, van een mcnschcnvricnd dezer dagen bij ad vertentie in 't Effectenblad voor elk zijner drie zonen jaarlijks f2000 vroeg, 0111 hun eene behoorlijke opvoeding te kunnen geven. GEMEtVGDE HEP.IGTEV. Janna te N. wordt verzocht als zij tics avonds eenzame wegen bewandelt, in afspraak niet de vroeger vermelde Brcdasche vrienden, en zij dan bekenden ontmoet, baar boezelaar dan niet over haar hoofd te gooijeu want men kent haar toch; en nu zingt inen Te N. op het schulpen-padje, Daar loopt des avonds menig katje, En David gaat daar op de jagl, En Goliath houdt dan de wacht. Ztio gaat het ook aan d'and're zij, Een kalk-loods staat daar diglc hij, Daar zit een poesje malsch en fijn Voor David in de maneschijn. Te 's Gravenpolder wordt iemand aangeraden zijn mond beter te gebruiken en zoo veel bittertjes niet door de keel te laten loopen. Hij wordt dan ook ongeschikt voor zijne betrekking. Ja: Hij is een gek Die zijnen bek, Zoo klappen laat, Dat om zijn mal En los gcral. Hem ieder haal. Freule onzin te Burghsluis wordt gewaarschuwd haar hoog gezag wat te verminderen, daar zij reeds lang met hare eer op den arm loopt. Ook moest zij niet geen gouden ring pronken, en voorgeven dien van een schipper gekregen le hebben daar ieder weet dat zij dien zHf gekocht heeft. Te Ellewoulsdijk heeft iemand zijn ontslag gekregen van de Eensgezindheid wegens pligl- verzuim; en nu zingt men: Zie, nu wordt gij kamerwacht, En neemt die dienst tocli goed in acht Want anders zal men wis u paaijen, Om niet een orgel rond te draaijen. Jufvrouw Marie te Kreuningen wordt aangeraden niet meer naar hel land van Cazand te komen om haar fortuin te zoeken, want zij zal het er niet kunnen vinden. Te Goes hecrscht er eene groote ncêrslachligheid onder de hoeren, nu Mie de stad gaat verlaten en nu zingt men Mie gaat vertrokken, O, wat spijl Piet is nu zijn vosje kwijt; Gocssche hcereti, hoort nu dat: Zij gaat naar een ar.d're stad. Drie dames te Brouwershaven moesten wat belepfdcr zijn t anders zal Roeland ook nog kwaad worden. Wanneer de SulFer van Drie. zich weder zoo uitlaat over de domheid der Baarlanders, zal de zweep van keu ver zocht worden om hem naar den kleinen Haag le ver bannen met zijne claslieke bcenen. Tc Oude Tonge

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1