Zaturdag 4- 1865. X.» 2012. 10<le Jaarg. Nieuwstijdingen. SklgU. ZIERIk/EESCIIE NIEUWSBODE. "en abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, (n Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, Grand Rapids, Staal Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertent! If n: 10 cent voor eiken regel. Zegclrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrlenliën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 are. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94 Brieven en Ingczondene Stukken Franco. Londen, 27 Junij. In liet noord westelijke «e- declle van Worcestershire loupc» op dit oogenlilik lussctien de 10 en 12,000 spijkermakers ledig geschil wegens de dagloonen wordt als de voornaamste oorzaak opgegeven. Brussel, 28 Junij. In liet stadje Florennes arrondissement Charleroi, heeft een hevige brand I gewoed, waardoor 38 huizen met het grootste ge deelte van hetgeen zij bevalleden, zijn in de asch I gelegd. De oorzaak van den brand is onbekend. Mcnschenlevens beeft men niet te betreurende schade wordt op 130,000 frs. geschat. Enschedé, 26 Junij. De dag van gisteren beeft hier en in de omstreken veel kommer cn rouw doen zien. In den morgen omstreeks 8 ure bad een zeer oppassend werkman het ongeluk van een steiger bij liet zoogenaamde Apostelengat Ie vallen, waardoor die man zoodanige verwondingen bekwam, dat men genoodzaakt was geneeskundige hulp in Ie roepen, cn even ua den middag stortten vijf lieden door liet breken van de planken aldaar naar beneden. Gelukkig dat deze steiger niet erg boog was en zij er (ins met den schril, zijn afgekomen. Iels later brak bier een onweder los, dal vele onheilen deed voorzien en ook niet zonder grond. Door den hagel, voortgestuwd door eenen harden wind, zijn hier vele glasruiten ingeslagen en is een geheel raam inge- stort, terwijl het water door gebrek aan afleiding ook nog cenige schade heeft veroorzaakt, lu de aan deze plaats liggende gemeente Lonncker en ook in Pruisen heeft tic hagel groolc schade veroorzaakt aan de Ie veld staande vruchten, zoowel aardappelen, als rogge, boekweit enz zijnde bet treurig de kort Ie voren zoo srlioon slaande velden Ie zien. Ook Ie Oclurop in Pruisen moet vele schade zijn, aldaar is voor een' steciikuleiuvagcn een paard doodgeslagen, door den'eigenaar voor cenige dagen aangekocht voor 130 berl Ihalers Enkele liagelslce- nen hadden de grootte van een duivenei, en na de bui kon men ze nog met den voel opboopeu. Amsterdam, 50 Junij. Het provinciaal gcregls- hof van 'Noord-Holland deed beden uitspraak iu de zaak der zeven matrozen. Het bof beeft bij breedvoe rig gemotiveerd arrest zich verecuigd met het requisi toir van den procureur-generaal, en derhalve de lste. 2de, 5de, 6de en 7de beschuldigden schuldig verklaard aan mocdwilligcn doodslag, met voorbe dachten railc (moord) en beu veroordeeld lol de straffe des doods, uit te voeren op ceue der openbare pleinen in de gemeente Helder; de 5de cn 4de beschuldigden zijn vrijgesproken. Zutphcn, 28 Junij. Zekere M. schoenmaker alhier, een man die zich dikwijls aan bel misbruik van slciken drank Ie builen gaal, begaf zich gisteren avond lusschen 6 cn 7 ure naar bei slingerboschje, alwaar hij zich aaneen tak van een bouiri ophing! Hij was reeds geheel bont in zijn aangezigl en schijn baar levenloos, toen de lieer J. met den'jongenheer R voorbij kwamen den dronkaard afsneed. M. gaf nog eenig teeken van leven en werd kort daarop naar zijne woning vervoerd. Onder weg kwam cenc jonge maagd van 18 jaren den stoet legen, en vroeg wal die drukte beduidde. Een werkman, die baar niet kende, antwoordde kort af: »M. beeft zich opge hangen Op liet hooren van deze woorden viel bel arme meisje in zwijm en men bragt baar met moeite weêr bij bet was de dochter van den zelf moordenaar. Leyden, 50 Junij. Heden is alhier lol doclor in de wis- co natuurkunde bevordert de Heer N. M. Kam geb. Ie Dreischorna verdediging van een acad. proefschrift: ..Over de feuten in de verdcciing der cirkels van slerrckundige wciktuigen." 'sGravenliage, 1 Julij. De eerste kamer li lieden de definitieve bcgrooting van liet Deparlem01 van Koloniën aangenomen met 22 tegen 16 stemmen. Rotterdam, 28 Junij. Heden middag vervoegde zich aan liet kantoer van de Heeren Polak en Zonen in de Hoogstraat alhier, een goed geklecdc boe renman van een dorp nabij Zalt-Boimnel, vragende of men Item een bank billet van f 1000 wilde wisselen hetgeen werd toegestemd. Reeds bail men den boer liet geld voorgeteld, toen men iu liet door dezen overgegeven bankbiIleleen der bij 11. J. T. Malveld Ie Leydeit uil'gcgevene nicuwjaarswenscben herkende. De pulicic wist den Gclderschen boer ecliler spoedig iu banden Ic krijgen en hein voorloopig de gcle- heid te benemen zijne industrie elders voor te zetten Rotterdam 1 Julij De lslcn Julij dezes jaars is een gedenkwaardige dag in de Neder- landsche geschiedenis. De slavernij beeft heden opgehouden in onze West Indische koloniën te lie slaan. Welk verschil van inzigl bij de partijen ook omtrent deze of gene kwestie moge beslaan omtrent de afschaffing der slavernij is men bel eens. Reeds lang was zij door allen gewenschtallen erkenden dal Nederland die blaam niet langer op zich mogl laten rusten. Er was, toen de wet in behandeling ivas, alleen verschil over de wijze van uitvoering. Gelukkig dal de vertegenwoordiging eenige consideration van minder belang Ier zijde stellende de regering in de mogelijkheid beeft geplaatst den zoolang gekoeslerden wensch tut vrijmaking der slaven Ie verwezenlijken. Gelukkig dat eindelijk de dag aangebroken is. Hij mogl niet, als waien daaraan geen herinnerin gen verbonden, onopgemerkt voorbijgaan. Wij con stateren dan ook incl genoegen dat van verscheidene particuliere gebouwen Ier dezer stede heden de nationale vlag wappert, als bewijs van vreugde over ecne gebeurtenis, die ook voor onze West-Indische koloniën een nieuw tijdvak opent. Genderlngen, 25 Junij. Heden middag om slreeks drie uur ontlastte zich hier ecne onweersbui, vergezeld van be-ige stormvlagen, waardoor een Huilen op eenigen afstand van hier ouder Aasem geheel is omgewaaid, verscheiden daken van de buizen stortten in en ceue menigte pannen cn scbonrsleenen afwaaiden. Middclbarg, 1 Julij Hel prov. geregtshnf in Zeeland beeft heden uitspraak gedaan in de bekende zaak van Mr. C. A IF. P. A van Bnerte advocaat te Breda, beschuldigd van bet mishau delen zijner krankzinnige moeder. Het bof heeft hein veroordeeld tol ceue cellulaire gevangenisstraf vnor den tijd van zes maanden en eene geldboete van f8, alsmede al de kosten zoo in eet sten aanleg als in honger beroep gevallen. De beklaagde beeft zich van deze uitspraak on - uiiddelijk in cassasie voorzien. Zierikzee, 5 Julij. Z. M. heeft benoemd lot gencesk., belast met de plaatselijke gcuccsk. dienst op liet eiland Sl Eustatius, (West Indien) de beer D. B. P. Zuurdeeggenees-, liccl- cn verlosk. alhier. Dezer dagen is bij een geacht ingezeten der slail Breda den lieer F., door een jongen een pakje bezorgd met de boodschapdat er binnen kort wel een gruoler hoeveelheid zoude volgen op de vraag van wien bel kwam cn wat liet inhield antwoordde de jongen, dal een Item onbekende lieer liet hem zon juist Ier bezorging bad overhandigd. Hel pakje bevatte niets dan cenige buitengewoon groole aardbeziën, die, zooals laler bleek, met kopjes van lucifers gevuld waren. De polilic is van een en ander onderligt en doet ijverig onderzoek. Zierikzee, 4 Julij. lu de zitting van de Tweede Kamer der Stalen-Geiieraal van 29 Junij, was aan de orde bel wetsontwerp, om van rijkswege een subsidie Ie geven voor bel herstellen der haven van Middelbands. De Rijkssubsidie bedroeg 90000 gulden, terwijl de provincie 45000 gulden, Som- nielsdijk 8000 en Middelbands 22000 gulden zou betalen. De atgevaardigde uil Steen wijkde Heer Storm van 's Gravezandc bestreed de voordragl, en beweerde dal de zaak niet van algemeen belang was en Middelbands niet genoeg betaalde. De Heer eon Kerkwijk nam terstond daarop bet woord en verdedigde de wel in eene rede voering, die wij hieronder mededeelen daarna sprak dc Minister van Binucnlandsche Zaken. Dank zij deze verdediging, slemdc zelfs de lieer Storm van 's Gravczanie voor dc wel, die met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Redevoering uitgesproken door den Heer van Kerkwijk op den 291"" Junij. Ik moet den geachlen afgevaardigde uit Sleenwijk her inneren wat vroeger niet deze haven heeft plaats gehad. Tijdens het Ministerie van Reencn bevond de haven van Middelharnis zich in een zeer slechten toestand. Er had zich voor de haven eene plaat gevormd en de schepen konden daardoor moeijclijk in- en uitvaren. Door rijksambtenaren werd een plan gemaakt tot ver betering van de haven, hoofdzakelijk daarin beslaande om de ha venhoofden te verlengen tot over de plaat. De vraag rees evenwel, of het werk, volgens dat plan uil. te voeren, geschikt zou zijn om weêrstand te bieden aan de stormen, cn of de haven niet aan zou slibben. Velen waren van gevoelen dat zulks niet het geval was cn dat het om het werk in goeden toestand te houden noodig was, dat nabij het einde van de haven ecne sluis wierd gemaakt. Daar men evenwel geene meerdere gel den kon verkrijgen, besloot men, hoewel met wcêrziri, over te gaan tot de uitvoering van dat plan; men hoopte, dal, wanneer mogt blijken dat het plan niet goed was, de Regering het dan als ecne soort van zedelijke vrr- pligting zou beschouwen om te hulp le komen. Het is gebleken, dat zij, tl ie tegen de uitvoering gewaarschuwd hadden, zich niet hadden vergist. De haven was naau- welijks voltooid of de aanslibbing begon. Hierbij kwam de Pinkstcrslurm en weldra was dc haven in een treu- rigen toestand. Thans slaat men de laatste hand aan de vollooijing vau het plan dat in 1853 en 1854 was aangevangen en die vollooijing bestaat iu de herstelling van de schade, die de havendijken geleden hchlien en in het leggen van de sluis. Als die werken voltooid zijn lijdt het geen twijfel, of tie haven zal in een goeden toestand kunnen gehouden worden. Men heeft er bij dc Provinciale Stalen, toen deze zaak ter sprake kwam, op gewezen wat in 1853 en 1854 is geschied, eu in de zitting van 11 November 1862 heeft de lieer Hoogendijk gezegd: «Het is mij dan ook onbe grijpelijk, hoe vroegere plannen in hel brein van des kundigen hehhen kunnen opkomen, zonder dc doellonzc uitkomst te berekenen. Zoo daartoe iels ter verschjoniug in het midden zoude te brengen zijn kan hel alleen dit wezen dal de aangewezen middelen niet voldoende waren voor een volledig plan. Maar mijns erachtcns ware het dan toch verkieslijker geweest niets le doen dan de gelden zoodanig le verspillen. Voor den oningewijde valt hel hij een locaal onderzoek reeds dadelijk in liet oog èn dat de haven zonder schutsluis onmogelijk op ge noegzame diepte gehouden worden kan. èn dat de bui tenwerken zonder krachtiger steun geen stand konden houden. »De uitkomst vooral van dit laatste onderzoek ver sterkt hij mij echter volkomen het gevoelen, dal alleen hel bestek van den ingenieur den lieer Caland het volle vertrouwen verdient en aanbevelenswaardig is. Vroegere bedenkingen, waarom ik een-en andermaal tegen het ver- henen van subsidie opgekomen ben, zijn alzoo hierdoor vervallen." Ik haal die woorden aan, omdat men daaruit kan zien, dal men slechts met weerzin is overgegaan om het plan te volgen, door de Regering goedgekeurd. De gemeente is als het ware dupe geworden en mij dunkt, nu de uitkomst heeft aangi-toond dat het plan niet deugde, eisclil dc billijkheid, dal de Regering de sluis daar make. Wat het algemeen belang betreft, moet ik herinneren, dat de Tweede Kamer in 1853 of 1854 ecu subsidie voor deze haven heeft gegeven, en dus uitgemaakt, dat de haven van algemeen hela»g is: wanneer nu deze Ver gadering in 1853 of 1854 geloond heeft door het vcrlecnen van een rijkssubsidie (ik meen zelfs dat er geene discussie over gevoerd is en de geachte afgevaardigde uit Steen- wijk onder de voorstemmers behoord.-), dat zij deze zaak als van algemeen belang beschouwde, dan geloof ik dat er geene reilen bestaat oin nu van een ander gevoelen tc zijn het zal toch wel onverschillig zijn of in 1853 de heer van Reencn en in 1863 de heer Thorbecke Minister was. Ik moet herinneren, dat, reeds eene halve eeuw geleden, Napoleon «Ie overtuiging liatl, dat hel voor deze streek van uit nemend belang was eene haven le hehhen. Hij heeft een decreet genomen, om de haven van Middelharnis tot een port dc l'Einpire te maken; hij liet daar ook plannen voor ontwerpen, doch door zijn val kwamen zij nicL tot uitvoering. Voor scheep vaart, visscherij en landbouw geloof ik, dat die haven van groot belang is. In dc evengenoemde zitting der Provinciale Staten is ook aangetoond, dal, als de lunrn niet wordt verbeterd, de visschcrs genoodzaakt zuilen zijn zich naar Belgic le verplaatsen. De lieer Hoogendijk zeide daaromtrent: uBelgie slaat alles gade wat onze visscherij betreft en is daarmede tot in de minste bijzonderheden bekend. Laauwheid en onverschilligheid komen daar niet in Int spel. Integendeel. Regering en Vertegenwoordigers wed ijveren om de visscherij op le beuren en haren bloei en welvaart zooveel mogelijk le bevorderenTen bewijze hiervan strekt dan ook nog, dat nu reeds van wege Belgic aan de reede van Middelharnis de voordeeligsle aanbiedingen, zelfs partieel geschied zijn, om luch van de aangeboden gunstige gelegenheid gebruik te maken, en met hunne vaartuigen en manschappen derwaarts over tc komen. Zulks geschiedt niet uit hartelijkheid voor de reeders maar wel uit eigenbelang, hetwelk hieraan tc zeer verbonden is. Hel initiatief is dan om in het bezit le komen van onze zeelieden cn alzoo enie kweekschool op tc riglcn en tc bestendigen, waardoor hunne visscherij krachtig opgebouwd cii gegrondvest wordt. Hoe meer Belgic zich zoo doende versterke, des te meer worden wij verzwakt." In het verslag over den staat der zeevisscherijrn over 1861 wordt ook gewezen op den slechten toestand der visscherij, voornamelijk ten gevolge van den slechten slaat der havens. Men zegt daar: Bij deze algemeene oorzaak van verval komt voor Middelharnis nog ecne andere van geheel plaatselijken aard, namelijk dc slechte gesteldheid van de haven. Slechts twee maal 's jaars komen de meeste daar le huis behoorende sloepen in dc haven en dan nog wel onbeladen. Bij uilgang moet men ze ledig naar buiten brengen en daar den ballast cn andere wiglige goederen innemen. Bij aankomst uil zee ankeren de sloepen zoowel bij goed als bij slecht weder voor de haven, zoodal de reeders des winters bij storm soms meer redenen vau bezorgdheid hehhen v.ior hunne schepen, wanneer deze te huis voor anker liggen dan wanneer zij zich le midden op zee bevinden. Dat deze slechte toestand van de haven zeer belemmerend is voor de visscherij en van de reeders buitengewone onkosten vergt, zullen wij wel niet behoeven te verzekeren." De schepen op het Haringvliet of die hij Helvoet in het Goerecsche gat binnen vallen kunuco iu geen haven binnenkomen, als de wind ilit het noordwesten of noorden waait. Als een ui aal de haven gereed is, zullen zij daar eene geschikte schuilplaats tegen storm hehhen. Hetzelfde kan hel geval zijn, wanneer cr ijsgang zal zijn. Men moge zeggen, dat die haven van Middelharnis van locaal belang is; maar men moet in aanmerking nemer», dal zij bijna het eenige punt is hetwelk eene geschikte gelegenheid Lot gemeenschap met het eiland Flakkee aan biedt, ecu eilan I met eene bevolking van ongeveer 25.000 zielen. Van Middelharnis vaart geregeld eene stoomboot op Rotterdam en Dordrecht. Wil men op eene andere wijze te Middelharnis komen, dan moet men mei kleine schuitjes gaan. Het Rijk zal indirect zeer gebaat worden, indien die dammen iu behoorlijken toestand gebragl worden, want ongetwijfeld zal dit teil nutte van dc aanslibbing van de G»rscn komen en zal men daardoor meer lainl aanwinnen. Ik geloof dat men in billijkheid niet meer van dc ge meente Middelharnis mag vergen dan hetgeen zij nu reeds wil betalen. Deze gemeente van ruim 3000 zielen heeft van 1851 tol 1860 reeds ƒ50,000 aan de haven betaald; nu nog is zij bezwaard met eene schuld van 5000 voor het maken der haven terwijl de gewone jaarlijksehe uitgaven reeds ƒ25,000 bediagen. Voeg! men daarbij dat de gemeenteraad zich bereid verklaard heeft lot liet verleunen van een buitengewoon subsidie voor de haven van ƒ22,000, dan geloof ik dal de billijkheid medebrengt, dat niet meer van de gemeente gevergd worde. In liet Voorloopig Verslag is gezegd, dal bij de Pro vinciale Staten van Zuidhollaud hel verleenen vau het subsidie krachtigcn tegenstand had ontmoet dit is onjuist, het subsidie is verleend met 63 legen 6 stemmen, terwijl onder de tegenstemmers er waren, die beweerden, dat de zaak van algemeen en niet van provinciaal belang was, zoodat het Rijk alle kosten moest betalen. Ik herinner nog aan de Vergadering, dat het Rijk thans geen premien meer geeft aan de visscherij, zoodat liet billijk is, dat de Regering te gomoet kome in het maken van havens voor tic visschersschepcnHet Cullegie voor de Zecvisscherijen schijnt ook dit gevoelen toege daan tc zijn, immers het zegt iu zijn verslag aan den Minister van Binnenlandschc Zaken over de internationale tentoonstelling van visseherijgereedschappen in September en October 1861 te Amsterdam gehouden: «Melde helft van het bedrag dier premien zou nien voor al onze vissehersplaalsen deugdelijke havens hebben kunnen bouwen." Ik vcrlrouw, dat door liet gesprokene de geachte afge vaardigde uit Steenwijk overtuigd zal wezen, dat deze Vergadering zonder inconsequent te zijn liet subsidie niet kan weigeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1