Zaturdag 6 ISO'S. N.° 2004. Nieuwstijdingen. JFtsmlttfijjfl, SShtUgdtlattto* HEU&jeslanfc. 19dc «faarg. ien, 30 Ct. en gewone f ulsing van trouwers- i an 'l Hof I 1,50, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Hen abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Anierika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. lbonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-AnierikaFranco New-York. - 3,90. Verse h ij ut: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing, 35 ceni. De inzending der Advertenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voor middags 10 ure. 1^7- - V- \V r Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, "io. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Londen, 31 Mei. Bij de uilgravingen, die te Huil worden ondernomen ter vergrooling der Vic- loiia-iJukkcnis cene belangwekkenJo opmerking gemaakt. Op eene diepte van 32 voel onder den ieganen grond en op eene verscheiden voet dikke zandlaag ontdekte men de overblijfsels van een bijkans in ontbinding verkcerend bosch. Op een punt vond men de wortels van een gedeelte van den stam eens eikenbooms, die 20 voel in omvang was; andere insgelijks zeer kolossale stammen dra gen onmiskenbare sporen van een brand. Op ver scheiden plaatsen is bel bout met kalk vermengd en inecrendeels zoo zwart als ebbenhout zoodra bet iu aanraking komt met de spade van den ar beider en aan de lucht wordt blootgesteld, gaat het in stof over. liet woud moet zeer uitgestrekt zijn geweest, want tol nog toe heeft men het einde er van niet gevonden. Wat de geologische gesteld heid der aardkorst op die plek belieft, vindt men onder de oppervlakte eene 18 voet dikke kalklaag, daarop volgt eene steeds vochtiger wordende bed ding van zand, doormengd met mosselschelpen en overblijfsels van andere zoet water schaaldieren, en daaronder ligt de nog drassigcr zandlaag, waarin hel bosch verzonken is. Londen, 2 Junij. Bciigteu uit New York van 23 Mei deeicn mede, dal do gisting in de weste lijke staten hand over hand toeneemt. Te Was hington wordt voortdurend een groot aantal per sonen in verzekerde bewaring genomen. De presi dent Lincoln heeft het vonnis tegen Valiangdigan veranderd en bevolen dal de veroordeelde over de grenzen der Vereeuigdc Stalen zal worden ge voerd. Volgens een gerucht wordt door de fleer Davis eene expeditie georganiseerd tot hel doen van een inval in Pensyivanic. De generaal Grant heeft hel leger der Zuidelijken, onder Pemberton, op den lGden der vorige maand aangetast in de nabijheid van Edwards. De Zui delijken zijn genoodzaakt geworden imniie stelling met zeer zware verliezen te ontruimen. De generaal Grant heeft insgelijks veel geleden. Port Hudson wordt door de Noordelijken gebombardeerd, maar lol lieden zonder resultaat. Parijs, 31 Mei. Maandag of Dingsdag avond a. s. zal de Prins van Oranje den Hertog van Brabant en den lieer Firmin Begier, Belgisch ge zant alhier, een diner in liet Grand Hotel aanbieden; de Hertog heeft daarom zijn terugkeer naar Belgie eenige dagen uitgesteld. Jl. Zaturdag heeft 'de Belgische Prins den Prins van Oranje en zijn gevolg, benevens den Ned. gezant en de voornaamste, amb tenaren der legatie een dirier Ier zelfdcr plaatse aangeboden. De Prins van Oranje beeft den grootcn wedloop in bet bosch vail Boulogne incognito bij gewoond. De eerste dag der verkiezingen is bijzonder kalm voorbijgegaan. Wel waren de toegangen tol de slcmlmreaux door soldaten en poiicicageuten bezet, maar zij hadden weinig moeite om de aan wezige menigte in bedwang te houden. De personen, die den eersten dag gestemd hebben, bestaan name lijk hoofdzakelijk uil militairen de bewoners van bet hotel der invaliden, enz benevens in hel al gemeen zij, die voor de rcgeringscandidateri stemmen. Daarentegen verwacht mendat de slcmburcaux den tweeden dag bestormd zullen worden, vooral door de kiezers der oppositie, die iu liet loczigl, dal gedurende den nacht door de stedelijke regering op de stembus wordt uitgeoefend, geen voldoenden waarborg zien, terwijl men den tweeden dag des avonds, tot de opening der slembillellen volgens de wet onder het oog der kiezers, moet overgaan. Wel heeft de Heer de Pcrsigny in zijne circulaire, om gemakkelijk te bevroeden redenen gezegd, dat dit des noods den anderen ochtend kon plaats hebben, maar indien tnen van die faculteit gebruikt maakt, zal daarop gewis een protest der oppositie volgen. Ook in de departementen zal de beweging den tweeden dag liet sterkst wezen. Hel Journal du Hdore verhaalt, dat men onlangs achter op hel rijtuig van een ofïicielen candidaal, die de kiezers van zijn district ging bezoeken, een allicho van zijn mededinger plakte, wiens verkiezing hij zoo doende, zonder hel Ie welen, heeft bevorderd. 1 Junij. Volgens den Moniteur, zijn de ver kiezingeii over liet algemeen ten gunste der regering afgeloopen. Berlijn, 1 Jnnij. Op tweeden Pinksterdag had in de onmiddellijke nabijheid dezer hoofdstad een duel plaats lusscheu twee studenten. Als wapen hadden zij de pistool gekozen en er was bepaald dat er bloed moest vlocijen. De secondanten plaatsten de strijders tegenover elkander en gaven vervolgens hel teelten dal zij zonden vuren, waarop terstond twee schoten vielen. Bij toeval was de hond van een der duellanten in de ligling van hel schot van een der partijen gekomen en had hel ongeluk om in den linkervoorpoot derwijze te worden ge kwetst, dat het dier moest worden afgemaakt. Hel gebeurde maakte zoodanige» indruk op den strijden den, dat zij door deze onverwachte oplossing der kwestie de zaak als uitgemaakt beschouwden en zich met elkander verzoenden. De Huss-stecn in Coiislanz iieelt zijne plaats op de zoogenaamde Briilil in de onmiddellijke nabijheid der stad gevonden, op dezelfde plaats waar Johannes Muss en llierunymus van Praag in de jaren 1413 en 1JIG den vuurdood ondergingen. Frankfort, 31 Mei. Volgens incdedccling uit Bern heef! de hoofddirectie van liet armwezen liet voorstel gedaan om in het ganschc kanton niet slechts alle bedelarij te weren, maar insgelijks liet venten van zoodanige voorwerpen, welke slechts lot dek mantel van bedelarij mogen worden beschouwd wijders zullen worden geweerd straalmuzickanlen dito zangers enz., indien de voorstellen deswege gedaan door de regering worden bekrachtigd. Rijfiiiegen, 31 Mei. In de afgeloopen week had in het naburige dorp Lent, tegenover deze stad gelegen, een droevig ongeval plaats. Even als in vorige jaren, geschiedde ook wederom dit jaar het wasschcn der scha pen aldaar op de zoogenaamde zandplaat in de Waal, en ook wederom kenmerkte zich dit even als allijd, door een overmatig gebruik van geestrijken drank, zoodat liet bij zulk eene gebeurtenis eene aangenomen gewoonte schijn t te zijn, dat bijna allen in een beschonken toestand moeten huiswaarts keeren. Terwijl eenige kinderen, als spelende, hiernaar waren gaan zien, werd aan een van dezen brandc- wijn gegeven, om, en waarschijnlijk dit als eene aardigheid beschouwende, het kind dat 9 jaren oud was, eens in een be schonken toestand te brengen. De uitwerking hiervan was echter zoo hevig, dat hel kind in zijne dronkenschap spoedig in een bewuslcloozen toestand geraakte, cn korten tijd daarna overleed. Dc heer officier van justitie dezer stad. ijverig als hij is, liet, dit vernemende, terstond een reg. terlijk onderzoek in loco instellen, en naar wij vernemen is het bij de lijkschouwing even als bij liet visum rc- pertuin der ziekte bewaarheid geworden, dal de dood van voornoemd kind door alcohol vergiftiging is veroorzaakt. Mogl dit ongeval voor velen in den lande eene waarschu wende stem zijn, inzonderheid voor lien, die er nog niet genoeg van doordrongen zijn of niet genoegzaam begrijpen, dat zij, wanneer zij aan kinderen geestrijken drank geven, hen alsdan een wezenlijk vergif toedienen, dat de grootste gevaren, ja de noodloltigsle gevolgen na zich kan sle pen! De ondervinding immers heeft het reeds meermalen cn bij herhaling bewezen, dat twee kleine glazen bran dewijn voldoende zijn om een kind van ongeveer tien jaren in zulk ccnc mate te vergiftigen, dal dit den dood ten gevolge heeft. Werkendam, 1 Junij. Twee misdaden, on der deze gemeente gepleegd, hebben hier nlgemeeiie ontsteltenis te weeg gebragl. De eene betreft eene zware mishandeling en verwonding, gepleegd op den rijks- eu gemeente veldwachter, door zekeren V.; de tweede, een aanslag op de eerbaarheid der 17ja- rige dochter van een der deftigste ingezetenen, door zekeren v. P. cn consorten ondernomen, verwekt niet minder verslagenheid. De daders hebben hunne handelingen reeds met liet verlies hunner persoon lijke vrijheid moeten boeten. Breda, 1 Junij. Gedurende de maand Mei zijn dour deze stad naar Belgie cn Frankrijk (via Os- lende) vervoerd 373 paarden, meest voor Fransche rekening, 293 kalveren, hoofdzakelijk voor Pruisen en 744 runderen van uitmuntende soort, zoowel melk- als kalfdragend vee. Op de Hollandsche markten was de handel stil, hel draglig goed werd echter nog steeds gekocht Middelburg, 4 Junij. Een huilen de Dampoort alhier woonachtige jongen, bood op een der dagen van de vorige week volgens gewoonte aan de huizen der ingezetenen goudvisch Ie koop aan. Bij een der ingezetenen aanbellende schijnt hij van de af wezigheid der dienstbode gebruik Ie hebben gemaakt, om uit een kamer een dames-werkdoosje weg te nemen. Van de vermissing hij dc poiicie aangifte gedaan zijnde, werd de jongen ondervraagd en weder op vrije voeten gesteld. Eergisteren heeft hij getracht zich onder de gemeente Koudckcrke door ophanging van hel leven te beroeven; de voorbij gangers hebben hem evenwel ontdekt en na eenige inspanning is het gelukt hem uit zijn bewuslcloozen toestand bij te brengen. Ilij is voorloopig naar het gasthuis overgebragt ca is thans builen gevaar. Wij vernemen dal vrees voor verdere vervolging hem tot deze daad gebrag! heeft. SEterikzec, 4 Junij. Tol de synode der Ned. Herv. kerk voor dit jaar zijn door dc godgeleerde faculteit der hooge school te Utrecht afgevaardigd prof. 1 J Doedes, secondes prof. J. J. van Ooslerzee. Reeds meermalen deelden wij proeven mede van rcglspraak, waarbij de vraag oprijzen inoesl, of zij liet kenmerk der rcglvaardighcid kan dragen. Zoo bevatte een onzer vurige nummers hel berigt van een vonnis door het gereglshof iu Henegouwen gewezen, waarbij iemand veroordeeld werd tol te proiikstclling en levenslangen dwangarbeid, omdat liij een kind twee boterhammen had afgenomen. Thans lezen wij in een Belgisch blad, dal liet hof van Braband iemand veroordeeld heeft tol 1000 frs. boete, teruggave van hel gestolene cn levenslange dwangarbeid, omdat hij zich schuldig heeft gemaakt aan valsche liaiidleekciiing cn ecnen deifslal van 320,000 frs. ten nadeelc van eene gemeentekas. Hel Belgisch blad zegt lercgl: de straf is dezelfde, maar is ook de overtreding gelijk? Indien zoo iets een gevolg van de gebrekkige wetgeving is, dan wordt dc herziening van liet strafwetboek waarlijk lijd. Ook iu ons land komen wel eens dergelijke zaken voor, daarom nieciicn wij de aandacht te moeten vestigen op hetgeen elders gebeurd. Men meldt uit Spanje dal de omstreken van Cuerva (provincie Toledo) geheel met sprinkhanen bedekt zijn. Men heeft een duizendtal personen met de uitrocijing belast, docli vruchteloos. Nu is er sprake om, zoo de bewoners des lands daartoe onvoldoende blijken te zijn, dc hulp der troepen in te roepen. Sedert ongeveer 7 jaar woonde, gelijk men uit Malmcdy berigt, iu hel grootc dorp Ligncvillc aan den straatweg een cngelschman, met name Hawar- dcn, met eene keukenmeid cn een andere dienstmaagd. Zijn voornaamste bezigheid bestond in jagen cn vissclieii. Hij voerde eene zeer Roede huishouding, was steeds hij de rijkste famicljes te Malmcdy eu de nabijgelegen helgischc plaatsen, waar de rijke lederfabriekantcn wonen, genoodigd, cn gaf zelfs des winters twee danspartijen. Voor twee jaren was hij plotseling lot de katholieke kerk overgegaan. Na eene kortstondige ziekte stierf hij voor 14 dagen cn had zijn vermugon aan twee kerken Ie Ligncvillc en Bellvaux vermaakt. Na zijn dood bleek echter zeer onverwacht, dat deze lieer van Harwarden eene vrouw was, 34 jaren oud, inel name Gilehrank en van een hollandsch eiland geboortig. Deze dame laat een vermogen van 400,000lh in staatsfondsen na. De poiicie heeft voorshands woning cn nalatenschap verzegeld. Het nieuws van den Bag. De poolschc opstand is op verre na niet bedwongen De nationale regering heeft, zegt men, de orga nisatie van den landstorm en de algcrneene wapening in Puien, Litthauen en Rood Rusland Icu behoeve van den algemceiien opstand, die den 1 sten Junij inoct losbarsten, bevolen. Men meldt ook, dal Konstaniiiow in Volliynie, en Jampolun, door de opstandelingen zijn bezet. Volgens de russischc Invalide (wat zwakke naam heeft «Ie Czaar goedgekeurd dat dc derde actieve bataljons op den voel van oorlog zullen gebragl worden Tol dusver is liet den reus van liet Noorden nog niet gelukt, den tegen hein opgcslancn dwerg Ie verpletteren. Ja, wal meer is, in den jongslet! tijd is liet steeds duidelijker gebleken, dat zoowel de grootvorst stad houder, als de generaal Berg van adjudanten omringd zijn, die met de partij van de omwenteling iu de najuwsle verbinding slaan, en slechts hieruit is het verklaarbaar, hoe deze laatste van al de besluiten der russischc regering zoo naauwkèmig kon onderrigl zijn. De gelieclc stad Warschau Is pulicieinalig zuo volkomen in den geest van dc revolutie geor ganiseerd dal ieder huis bewaakt wordt. De poiicie der russischc regering is, vergeleken hij die van den opstand erbarmelijk slecht. Zij heeft echter in den jongstcn lijd eene ontdekking gedaan, die de stad voor eene geduchte ramp heeft bewaard. Reeds eenigen tijd geleden hadden de bewoners van Pragade voorstad aan gene zijde van den Wcichsel, van iiet centraal-comitc hevel gekregen hunne woningen te verlaten, zonder dal men eigenlijk regl wist. wat dit moest betcckeneii, doch dal un bleek met een ontzettend plan in verhand te staan Dc russischc poiicie heeft iiamenllijk mijnen ontdekt, die niet verre van de toekomstige verbindingslijn (die, de Warschau-Weener cn Bromberger spoor- wcglijn inel die van Petersburg verbinden, en eene tweede brug bij hel fort aan den regler Pragaer Weichscl-oevcr zou krijgen) naar de citadel liepen, die de revolutionairen met hare 8000 man sterke bezetting in de lucht wilden laten vliegen. Tegen zulke vijanden heeft Rusland te kampen. De pruisischc regering gaal steeds op den eenmaal ingeslagen weg voort, niettegenstaande het dreigend onvvedcr dat zicli hoven haar hoofd zamenpakt. De breuk lus-ellen liet huis der afgevaardigden en den koning wordt steeds grooterterwijl de politieke betrekkingen lusscheu Frankrijk eu Pruisen vooral niet vriendschappclijkcr schijnen te worden. Er loopt een gerucht, dal de fransche regering gezind zou zijn de Ilaliaanschc de hand te Icencu in dc onderdrukking der roovcrijeu op dc Roincinsch- Napelsche grenzen. Overigens schijnen de Italianen zeer wel Ie vredeu met hunne regering, want prins Humbert werd hij ziiuc rondreis door de zuidelijke provinciën met buitengewone geestdrift begroet. Aangaande den aincrikaanschen burgeroorlog leest men in een geacht Leipziger dagblad vooral mei liet oog op dc jongste tegenspoeden van Hooker, het volgendei Nog allijd woedt de noord-amerikaaiische bur geroorlog met onverminderde hevigheid voort. Beide partijen zijn onvermoeid in hunne inspanningen en opofferingen, Tie helaas! slechts op de zijde der Zuidelijken met een gunstig gevo'g bekroond worden. Dc onpartijdige toeschouwer komt hierdoor al meer cn meer lol de overtuiging dal eene duurzame onderwerping van het Zuiden door liet Noorden bijna niet meer denkbaar is. Orize zienswijze aangaande dc reglfaardigheid van de zaak der Zuidelijken zal buiten twijfel hemels breed verschillen, van die der planters en iicgerheulen in Alabama en Georgia, enz. maar wij moeten tegen wil en dank een gevuel van achting voeden voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1