Woensdag 20 Mei 1865. i\." 1999. 19,u' Jaarg. N ieuwslijd in gen IÉl f>'. ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederlandbij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, tn Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. in den 'ovincie Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken rPgel. Zegclregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtcnliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 are. Bureau: Zierikzec, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. 5 v I t.ondcn, II Mei. Onlangs slond Ic Brad fort een man tcregt, beschuldigd van bigamie. Hij had Ie gelijk vijf vrouwen gehad, waarvan nu nog drie in leven warei). Eene dezer dames, die bemerkt had, dal zij de ecnige niet was, die in zijne ge negenheid deelde klaagde hem wegens bigamie aan, en noodzaakte hem haar kind als liet zijne Ie er kennen. Hij werd dientengevolge gevangen genomen, doch naauwelijks ontslagen, ging zij weer inct hem leven. Haar hij ecliter van verandering hield, koos hij eene. andere zijner vrouwen, en keerde zijne vergevensgezinde aanklaagster den rng toe. Het ge volg van een 011 ander was, dat hij met drie vrouwen tegelijk voor de reglbank stuud, die allen aanspraak op zijn bezit maakten. Bij liet verhoor bleek, dat hij builen deze, nog twee andere had gehad, die echter slaande het geding overleden waren. Voor de poiitie-regthank van Maryiebone slond gisteren tcregt de schout-bij-nacht William Sheppard, wegens weigering om eene rijluigvrachl van 10 sh. Ie voldoen; de eiscil regtmalig bevonden zijnde, werd hij lot betaling dier som en daarenboven 5 sh. kosten veroordeeldde 15 sh. (nagenoeg f 9) niet kunnende betalen, werd hij met den gevange niswagen voor zeven dagen naar het verbeterhuis gebragt. Er is alhier eene maatschappij van vrome zielen opgerigt, om de godslasteringen cri liet vloeken Ie doen straffen volgens eene nog niet opgeheven wet van de regering van Georges li Bij die wet wordt een werkman met i sh. en een gentleman met 2 sh. beboet. Een inwoner van Buck, zekere Scolt, is wegens twintig vloeken tol 40 sh. veroordeeld. Hij is iu honger beroep gekomen, omdat hij twintigmaal denzelfden vloek heeft herhaald en dus slechts lol 2 sh. kon zijn veroordeeld. Ook beweert hij, dat men hem voor iederen vloek eene afzonderlijke procedure had moeten aandoen. Weenen 14 Mei. He eerste luitenant der garde Salomon heeft dezer dagen een einde gemaakt aan zijn leven en wel door middel van twee pistool schoten. Een pistool geladen met water heeft hij in den mond afgeschoten, ten gevolge waarvan het geheele hoofd door het schot werd verbrijzeld Gelijktijdig loste hij eene pistool met een "kogel geladen door hel hart. He kogel was in de rugge- graat blijven zitten en is gevonden hij de lijkschou wing. Dezer dagen werd door de politie eene vrouw, oud ruim 50 jaren, in verzekerde bewaring genomen, dewijl zij zicli herhaaldelijk aan bedelarij had schuldig gemaakt. Bij onderzoek bleek hel, dal zij eigenares van verscheidene huizen is. Herlijn, 16 Mei. Binnen eenige dagen zal alhier een merkwaardig regtsgeding worden aangevangen tegen zekere Miidereigenares van eene groote restauratie te dezer slede. In vroeger jaren is zij veroordeeld geworden wegens kindermoord, toen zij nog niet gehuwd was, later wegens diefstal en destijds maakte hare moeder door ophanging een einde aan haar levenvervolgens heeft zij gevangen gezeten onder beschuldiging iemand door middel van vergift van het leven te hebben beroofd en brand te hebben gestichtdoor welk onheil 8 personen zijn omgekomen. Thans is zij weder in hechtenis genomen onder beschuldiging van herhaalde brandstichting, opligtingmeineed en het maken en uilgeven van valsche wissels. Haar zoon is voor eeltige weken veroordeeld wegens poging tot vergiftigingdoor hem gepleegd bij gelegenlicid cener Joodsche bruiloft. Veertien dagen geleden stierf plotseling hare dochtergehuwd met een juwelier, die zich uit smart van dat onheil heeft vergiftigd. He bedoelde Miider bezit een zeer groot vermogen. He postmeester Fritzc, te Görlitz, die als ridder van liet ijzeren kruis, op deu '17 Mei aan de tafel van zijne majesteit van Pruisen is genoodigd, is door deze hooge, hein aangedane eer stapel gek geworden. Te Dittersbach iu Silezic werd dezer dagen eene oude, sedert, geruimen lijd sukkelende en droefgeestige vrouw, door haren oppasser verworgd. Ten gevolge van hare hevige smarten, verlangde zij van hein, dat hij, door haar te dooden eeo einde aan haar lijden zou maken. He oppasser, die alles behalve nuchleren moet geweest zijn, toen zij dit van hem verlangde, voldeed aan haren wenscli, en wel, zooals hij voor de reglbank verklaarde, uit medelijden Parijs 14 Mei. Zekere baron Godiclial, uit Bel gië, werd onlangs iu bel muséum Cliiny alhier op heeler daad betrapt toen bij eenige zeer koslbarc voorwerpen poogde te stelen Voor de reglbank slaande tiragt hij lot zijne verontschuldiging io, dat hij hel hart zijner vrouw, waarmede hij in onmin was geraakt, door kostbare geschenken, wilde her overen. Hij was van meening, dat wanneer bij liet muséum bestal er niemand schade bij had. He stuk ken, die bij uil de kasten genomen bad, hadden gezamenlijk eene waarde van 50,000 francs, zonder nog hunne kostbaarheid met opzigl tol kunst en ge schiedenis in aanmerking te nemen. He teedere echtgenoot werd lot vijf jaren gevangenisstraf ver oordeeld. Aan den Botschafter wordt van liier geschre ven: Napoleon wil niets dan lijd winnen. Hit verraadt ook een gezegde, dal prins Napoleon zicli hij zijn vertrek liet ontvallen. »Ik kan vertrekken."" zeide de prins namelijk, »»want vóór het aan staande voorjaar zullen wij geen oorlog hebben." He Palrie deelt omtrent de gebeurtenissen vóór en iu Puehla het volgende medeHe officiële beriglen bevestigen de lijding van den aanval en de inneming-van Puehla. Volgens onze particuliere beriglen waren onze troepen meester van de stad op twee forten na, welke niet verder aangetast zou den worden, omdat de bezetting van alle stellingen der insurgenten de overgave der forten onver mijdelijk maakte. In weerwil van liet verzoek der inwoners beeft bet garnizoen onder bevel van Or tega hel beleg aangenomen, en baar tegenstand was volgens de verklaring van allen, die dezen hceten strijd bijgewoond hebben, even krachtig als dapper. Straal voor straal, huis voor buis moest de stad door onze soldaten genomen worden, He gebarri- kadeerde straten, de met aarde bedekte buizen vorm den even zoo vele forten, waarlegen onze artillerie acbtervolgens haar vuur moest riglcn. Ten gevolge der gepaste maatregelen, door den generaal Forcy genomen, en ten gevolge van de handhaving der orde gedurende den marseli der belegeraars, wier ijver meer dan eens moest worden beteugeld, waren onze verliezen in verhouding tol de hinderpalen, welke zich voordeden, uiterst gering. De door onzen dapperen, onlangs tol generaal benoemden kolonel met veel beleid aangevoerde artillerie heeft hare operatien gematigd, om zoowel de wijken der stad Ie sparen, werwaarts de vredelievende inwoners gevlugl waren, als om de krijgsamuumitie te ontzien, wier transport groote moeite en kosten veroorzaakt heeft. De generaal der artillerie de Lauinières, dien men dood waande, is slechts door een kogei aan hel hoofd gewond; zijn toestand boezemt echter geen ernstige bezorgdheid in. Het is de eenige generaal die gewond werd. Het aantal door onze soldaten gemaakte gevangenen is aanzienlijk. Onze officieren, door een gevoel van edelmoedigheid, dat hen steeds bezielt, geleid, wilden zooveel mogelijk hel bloedvergieten in de in hunne magt gevallen huizen vermijden. Verscheidene dezer in citadellen herschapen huizen moest men echter in de lucht laten springen, waarbij de tot het uiterste besloten verdedigers onder de puinhoopen werden begraven. (Reizigers, die lieden uit Vera Cruz alhier zijn aangekomen, verzekeren daarentegen dal eerst een derde gedeelte van Puehla genomen is). Kijiuegen, la Mei. Naar men verneemt zal door den directeur der alhier beslaande gasfabriek de prijs van hel gas gesteld worden op f 4 de 1000 voel, in plaats van 6.50. 's Ilcrtogenbosch15 Mei, Heden avond had alhier op de bovenzaal in liet koffijhuis »Het Parlement" wederom eene vergadering plaals van gazverbruikersde talrijke opkomst, ook van zoo vele der notabelslc ingezetenen loonde de be langstelling in die zaak. De president der verga dering de Heer Bogacrs Lid der Provinciale Sta ten deelde (nadat de notulen der vorige verga dering waren voorgelezen) aan de vergadering mede dal hel ultimatum van de Directie der gazfabriek was «dat zij hoegenaamd geene verandering, noch vermindering in de prijzen van het gaz wilde daar- slellen." De Heer A. Smits Secretaris der verga dering schelste daarop met zijne gewone welspre kendheid iu een breedvoerig doch zakelijk betoog, den toestand der gazverbruikers tegen over de gazfabriek en waarin ook werd aangehaald de verschillende prijzen van hel gaz in andere oorden van het rijk, en kwam lot de conclusie, dat alle aangewende pogingen, ten einde liet gaz lot ver minderden prijs te bekomen, waren uitgeput zoo dal de eenige weg was om lol goedkoopcr licht te geraken men zich onderling zou verbinden om geen gaz meer te branden, en Ie doen ver vangen door petroleum. Dal tot dat einde eene lijst ter tafel lag waartoe alle verbruikers van gaz werden uitgenoodigd om te teekenen, en dat die lijst verder aan de huizen der ingezetenen zou worden rondgezonden. Dat de voorwaarde, om kracht aan de zaak bij Ie zetleri en zoo als in hel hoofd der lijst was vermeld, dal de onderge- leekende zicli op hun woord van eeren f 25 boete door de armen der stad verbonden om binnenkort, doch uiterlijk ultimo Juiij a. s. geen gaz uil de bestaande gazfabriek meer tc zullen branden. Daverend werd van lijd tot lijd hel gesprokene toegejuicht, en na hel sluiten der ver gadering hebben een 50 a GOtal, waaronder aan zienlijke verbruikers van gaz, op de lijst bereids geteekend. >s ïïravenhage, 15 Mei. Gisteren avond werd aan een agent van politie door eene vrouw op de straal gezegd dat weinige oogcnblikken vroeger een circa zestienjarige jongen, door middel van een slokje met een haak of spijker er aan, uit de brie venbus op de Heerengracht brieven ontvreemd had. De agent begaf zich onmiddellijk naar de aangewezen woning van den jongen, in liet Lamgroen alhier, en vond hem de gestolen brieven lezende, terwiji hij de adressen had weggeworpen. De agent nam hein mede naar het bureau van policie, alwaar de knaap, die dan ook gisteren avond naar hot huis van arrest is overgchragl, zijne misdaad bekende. Men onderstelt, dat meer deugnieten van denzelfden leeftijd in deze zaak betrokken zijn en hetzelfde misdrijf reeds meermalen door ben gepleegd is. Sonianelsclijli, 15 Mei. De zucht lot landver huizing naar Noord-Amerika begint hier meer en meer veld te winnen. Onderscheidene gezinnen zijn in de laatste twee jaren van bier derwaarts vertrokken in deze week wederom twee, die door meerdere zullen gevolgd worden, indien de beriglen van daar gunstig blijven. Middelburg15 Mei. De arrondissemenls reglbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van J. C. Karncrmaiis, dienstmeid, laatst in dienst bij mr. J. H de Stoppelaar, alhier, thans gedetineerd. Van de behandeling dezer zaak maak ten wij melding in liet nommer dezer courant van jl. woensdag. De reglbank heeft dc beklaagde schuldig verklaard aan een viertal feiten waarvan liet eerste moet worden gekwalificeerd: diefstal vaneen loonbediende ten nadeele van zijn meesterhet tweede en liet derdemisbruik van vertrouwenen het vierde eenvoudige diefstal. Zij heeft haar veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vier jaren, twee geldboeten ieder van f 12.50, alsmede in de kosten der pro cedure Zierikzee, 18 Mei. Naar men verneemt, zal met 1 Juiij a s. liet gas alhier met 2 Cents per kub. el worden verminderd, en alzoo gebragt worden op 16 Cents. De hooge raad der Nederlanden heeft eergisteren vernietigd liet arrest van hel provinciaal geregtshof in Noord Brabant, waarbij mr. K. A. W. P. A. van Baerle, advokaat te Breda, werd ontslagen van regtsvervolging, ter zake van op verschillende lijden zijne wettige moeder te hebben mishandeld en ge slagen, en zulks op grond dat bij het arrest geene bepaalde beslissing omtrent dc feilen is genomen, met verwijzing der zaak alsnu op nieuw naar liet bof in Zeeland. Volgens eene mededeeling aan de belgischc kamer van afgevaardigden van den minister van builenlnndsche zaken is de scheldetol van Nederland afgekocht voor 36,278,566 franken, in welke som België liet '/s deel zal dragen. De afbetaling der afkoopsom zal in vier termijnen geschieden: de eerste verschijnt dadelijkde andere verschijnen achter eenvolgens op 1 Mei 1864, 18G5 en 1866. Wat de Maaskwestie aangaatzeido de minister zou Beigic 600,000 eu Nederland 300,000 gulden be talen voor verbeteriugswerken aan die rivier, terwijl voor gemeene kosten tc Maastricht eene wateraf- tapping zal worden tot stand gebragt. Men meldt uil Baliedat dezer dagen een karavaan van 85 Engelschcn te Caprera is aange komen, om een bezoek aan Garibaldi Ie brengen. De generaal heeft hun zijne erkentelijkheid doen betuigen voor dit bewijs van genegenheid, maar gaf levens zijn leedwezen tc kennen, dal hij niet meer dan twee afgevaardigden van het gezelschap kon ontvangen, daar zijne gezondheid nog voortdurend rust vorderde. Verder worden nog de volgende bijzonderheden omtrent Garibaldi en zijn eiland medegedeeld. Sedert 1859 hebben 150 stoombooten het eiland Caprera aangedaan, waar vroeger nooit een schip aanlegde; meer dan 16,000 personen iiehben hel eiland bezocht. Vier Napolilaansche schepen dragen den naam van Garibaldi, De generaal is peter over 4,000 kinderen en 2,000 jongens hebben bij den doop zijn naam ontvangen. Sedert drie jaren heeft hij voor een waarde van IJ a 16000 fr. geschenken ontvangen. Het zijn alle landbouw werktuigen, die voor het mcercndecl uil Engeland afkomstig zijn daarentegen heeft hij in hetzelfde tijdperk voor meer dan een millioen francs geschenken geweigerd. Garibaldi heeft hel eere burgerschap van 90 sleden, dorpen en vlekken verkregenhij is eere-voorzilter van 120 vereenigingen. Hij bezit 2! eere sabels, waarvan er 11 uit liet buitenland aan hem zijn gezonden. Sedert 1859 zijn hem 5000 adressen van achting en gehechtheid aange boden eigenhandig heeft hij op 500 er van geant woord de overige antwoorden heeft hij onderlcekend. Door de verbeteringen die hij in de bebouwing zijner gronden op Caprera heeft aangebragt, heeft hij op dit oogenblik een inkomen van 5000 francs per jaar. Een Londensch dagblad zegl aangaande de Poolsche kwestie liet volgende: De poolsche warboel is misschien nooit erg onrustbarend voor ons geweest Daar wij eenmaal besloten hebben, dat de vrijheid van vreemdelingen eene zaak is, die ons nooit meer moet kosten, dan onze welgemeende, goede vvenschen, of een vriendelijk wourdje langs den diplomalieken weg, is het betrekkelijk gemakkelijk voor ons, ons in dat opzigl buiten den oorlog te houden. Indien andere natiën er toe konden besluiten, dezelfde gedragslijn ie volgen, dan was liet gevaar iu eenmaal weggenomen, maar daar zit hem juist de knoop. Want, naauwelijks vat eene naburige mogendheid de zaak aan, Ier wier verdediging wij ie wijs, of me] an il ls ir Ui ill 'fate. il <lci ligrn pec. f* Ilir.ff OVT qele door door i-ucr l)r. In agl, Pc van mil 7, id li un cer orn ij nc ileil ens. 1 ■j"' ?CII rijt gp, tCQi vl To tr* vil h'S ,pi|> n ,1 t l tl cli ad Ic L-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1