Woensdag 15 Mei 8865. Men abonneert zich: In Nederlandbij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, le Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland 1,60. Voor Noord-AmerikaFranco New-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zalurdag. Adrcrtentiün 10 cent voor eiken regel. Zegclregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtenticn kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 are. Bureau: Zie rik zee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Iugczondene Stukken Franco. ■^"1 [Mieinv ïgen. Batavia, 28 Maart. Hel schip Ary Scheffcr, kap!. Kunst, dal dezer dagen uil Nederland is aan gekomen, licell op hel einde zijner reis een zonderling avonliiur gehad. Toen men hij liet passeren van straal Snnda, bij liet eiland Ihvars In den Weg ankerde, omdat men dien ilag Ralavia's reede niet meer kon halen, gingen een zestal passagiers en vier malrozen in eenc sloep een bezoek brengen aan genoemd eiland, hoofdzakelijk met hel doei om vogels le schieten. Toen het klein gezelschap geland was en er zich verspreid had, sloolle men eensklaps op een vrij aanzienlijk getal inlanders die ziclt waarschijnlijk daar bevonden om hout Ie kappen. Deze pakten zich weg, verscholen zich in 'I iligle bosch en lieten zich niet meer zien De bezoekers merkten dit te naatiwernuod op, vermaakten zich met vogels le schieten, keerden vervolgens naar boord terug, en men dacht niet meer om dc in landers. Toen alles schijnbaar aan boord in diepe rust lag, en de nacht reeds gevorderd was, kwam in liet duister met alle behoedzaamheid een zevental vaartuigen opzetten, waarin ziclt naar gissing ruim zestig personen bevonden. Deze omringden liet schip en men begon liet te beklimmen. Gelukkig waren de 1ste stuurman en een passagiers door liet schoone weder verlokt op hel dek gebleven en onderling in gesprek. Dc stuurman snelde naar beneden en gieep een geweer, doch op het dek terug komende, had er reeds ccnc worsteling plaats, die spoedig algemeen werd, lol de inlanders ein delijk afdeinsden. Men zou l hen nog een kanon schot achterna, waarna dc vaartuigen in liet duister verdwenen. Londen, 8 Mei De Times zegt, dat de han del in Petroleum of Amerikaansche aard olie meer en meer van gewigt wordt, en de toeneming zoo danig is, als nog zelden hij cenig handelsartikel is gezien. De invoer te Liverpool bedraagt dit jaar reeds meer dan 70,000 vaten, tegen 8000 vaten in denzelfdcn tijd van hel vurige jaar. Uit liet gcheclc land worden nog steeds bcriglen ontvangen meldende dat de opstand ziclt op gruote schaal blijft uitbreiden. Dc magl en liet aanzien der regering verminderen van dag tol dag, en naar die verhouding neemt de inagl der nationale rege ring toe. De insurgenlen zijn echter in de laatste dagen minder gelukkig geweest. Zes honderd op standelingcn, uil Gullicic gekomen, zijn hij Slarokow geslagen, cu hebben 31 gevangenen verloren, waar onder 14 Frnnschen en Italianen. Den Sdcu heeft Bunit/a met 800 man de Russische infanterie bij Micdzyrccz aangetast, doelt werd geslagen en ge vangen genomen. Voorts werden de insurgenlen gisteren bij Scyc.e en Wielkowinnc geslagen en verstrooid. Een deel sloeg ziclt door, maar 141 werden tiaar Krakuu gehragt. liet corps insurgenlen onder Taczanowski slaat thans op den weg van Peisern naar Kalisch. Vol gens een gerucht zou Peisern weder door de Russen bezet zijn; dit is echter nog onzeker. Aangaande den tnonril op Miuiszewski gepleegd, deelt de Dans Zlg. uil Warschau dc volgende bij zonderheden mede: »llcl was's morgeus 9 ure toen hij zijne in eenc druk bezochte straat gelegen wo ning wilde verlaten, om io eenc op Item wachtende droschki le stappen. Naauvvelijks had hij de kamer verlatentoen zijne vrouw een gil hoorde. Zij snelde hierop den trap af en vond haren man op den rug liggen en in zijne nabijheid een man slaan, dien zij toeriep ecu geneesheer te halen. Deze m.m verwijderde zich daarop, verhaalde aan een op straal staand politic beambte dat een man, door een beroerte getroffen, op den trap lag, en verzocht Item binnen te gaan terwijl hij een geneesheer zou halen. De politie agent ecltter, alsmede andere per sonen, die op hel gekerm waren toegeschoten, be merkten weldra up de trappen cu aan den muur bloedvlekken en beurden den gewonde op die kort daarna den geest gaf. Eenc lange, bi eedc dolk had liet hart doorboord. De man, die een genees heer zou halen, kwam niet terug. Waarschijnlijk is hij de dader." De IV. Pr. Zlg uiclill, dal niemand behalve de vrouw van Miuiszewski en ecu politie agent, die daartoe last bekomen had, liet waagde het lijk le vergezellen ook wilde geen der geeste lijken medegaau. Behalve deze gcbeuileuis maakt eeue tweede, namelijk de dood van Domzal, een beambte die bij de jongste rekrutering zijne diensten verleende, veel opspraak. Hij werd zoodanig door gewetenswroeging gepijnigd dal bij ziclt van hel leven beroofde. De iV. Pr. Z. wil weten dat hij zich heeft opgehangen, omdat men hem zijn doodvonnis bad toegezonden. Van 2 tot J Mei zouden volgens dal zelfde blad le Warschau zes politieke moorden op last van liet revolutionuair comité zijn voltrokken. kroningen, J Mei. Bij arrest (lil. 30 April jl. heeft hel pruv. gereglsh. alhier hel vonnis van de arrond reglb le Groningen, tegen Simon van Hasselt te Leed, gewezen Ier zake liet verknopen van kat lenvlcesch voor schapcnvleesch, alleen met betrekking tot de opgelegde gevangenisstraf van 5 maanden vernietigd, en deze veranderd in eeue cellulaire ge vangenisstraf van 43 dagen. Meispel, 8 Mei. Gepasseerden dingsdag avond overleed hier Ier stede een meisje van bijna 18 ja ren en werd natuurlijk als overleden in de registers van den burgerlijken stand geboekt. Zij was her haaldelijk onderhevig aan hevige flaauwlcji en werd op den middag ook door eeue flaauwtc overvallen, alvorens goed gegeten, doelt daarna gebraakt te hebben. Des avonds ten 7 ure lag zij roerloos ter neder en verklaarde men haar voor overleden, zou - der dat bij liet geheelc geval ceil doctor was ge raadpleegd. Dezen voormiddag zou het lijk Ier aarde worden besteld, en waren daarvoor de wagen cn de dra gers reeds aanwezig. Men had inlusschen opgetnerkl dal hel. lijk eene gezonde kleur had cu volstrekt geen ontbindings- lucht van zich gaf, waarom twee broeders van de overledene er op aandrongen, dat, voor tot de begrafenis werd overgegaan, eerst een doctor bij het lijk werd ontboden, ilie zelf betwijfeld moet hebben of liet leven geweken was Althans de be grafenis beeft geen voortgang gehad Met span ning wordt de afloop van dit voorval te geniocl gezien. Kaarden 6 Mei. Heden avond ten 7 ure ongeveer, li.ul alhier een aanslag op het leven van meerdere personen plaats iluor een der man schappen van het algemeen depót van discipline. Bij bel lerugkeeren van dc namiddag-exercitie na melijk, trad plotseling een der manschappen van de 1ste categorie der gestraften uit het gelid en bragl met een scherp mes achlervolgcns aan drie korporaals van hel kader vrij ernstige en aan een der manschappen minder belangrijke wonden toe, terwijl den Isleu luitenant adjudant Durré dc wa penrok van den luis tol aan den sabelkoppel werd opengesneden. De tegenwoordigheid van geest van genoemde adjudant cu dc bedaarde ordcis die bij uitvaardigde verdienen allen lof Hij deed alle manschappen in de beste orde in dc kazerne ruk ken, terwijl enkele personen van liet kader zich met den delinquent bezig hielden cn in verzekerde bewaring stelden Zonder liet bedaarde overleg van den luilenaut-adjudant Dorré hadden groote ongelukken kunnen plaats hebben, daar liet voor- loopig onderzoek inoel hebben bewezen, dal ver scheidene personen aan een complot hadden deel genomen. Arnhem 8 Mei. Gisteren namiddag legde ziclt zekere P. alhier, die ziclt dikwijls le huiten gaal aan liet misbruik van striken drank, op de rails van den spoorweg in bet Arnhemsehe broek neder, len einde zicli op die wijze door den trein te laten overrijden. De machinist zag Item echter liggen en stopte zoodat liet plan lol zelfmoord mislukte het ligcluam werd van liet spoor ge slingerd. De geredde moet verklaard hebben, dat liet item speet dal zijn plan niet gelukt was. Alkmaar, 8 Mei. Naar men verneemt bestaat liet plan, om den jongen Spanjaard, den zoon van Malamoros, die hier kortelings is gearriveerd, voor- luopig de Hollauilsche taal te doen leeren, item vervolgens de nuodige opleiding daartoe le geven cn als zendeling Ic doen werkzaam zijn in Spanje. 'sOravenliagc, 0 Mei. lieden luil alhier een tragisch komisch voorval plaats, dat noglans voorals nog gelukkig is afgeloopcn. Een verliefd bruidspaar begaf zieli gearmd op weg naar hel gemeentehuis oin door den bami des huwelijks verecnigd le wor den liet spreekt wel van zelf, dat zij naar belmoren uitgedost waren en er niets aan huil geluk ontbrak, j Maar helaas I Geen wereldsch genot is onvermengd naanwelijks waren zij cenige schreden voorwaarts gegaan, of zij werden achtervolgd door eene minder met hou plan iiigeiiomenc moeder, die luidkeels en ten annhoorc van ieder die zulks maar huoren wilde, tegen de huwelijks verceoiging, om welke reden dan ook protesteerde. Dit bragl niet alleen hij liet lang zamerhand aanwassende publiek eenc buitengewone vrolijkheid te weeg. maar tevens ook eene allergiool j sle verwarring Insscheti de aanstaande cchlgenuolen. Immers de bruid zag men cenige oogenlilikkeu later j zich losrukken uit den arm baars bruidegoms, ver volgens zich ontdoen van haar inooijen Irouwhocd j cn h.iar aanslaande in den steek latende zich heen spoeden naar de woning barer moeder Gelukkig echier, dat de dag van lieden bestemd was, ooi niet minder dan 30 paren in den eclit le vereeuigen en dat zij daardoor den tijd hadden om t'huis alles weder bij le leggen, op nieuw den weg naar liet raadhuis in le slaan en vóór dc amb tenaar van den burgerlijken statui de zitting opgeheven had, ziclt door dezen, in weerwil der moederlijke oppositie, le laten trouwen. Middelburg 8 Mei. Heden stond voor de arrundisseinenls rcglhank alhier lercgl J. C. Kamer- mans dienstmeid, laatst In dienst bij den heer mr. J. II. de Sloppelaar, alhier, thans gedetineerd, beklaagd wegens diefstal iu loontrekkende dienst ten iiailerlc barer meesters bij wie zij een vast loon van /'GO en 20 waschgcld 'sjaars, alsmede huisvesting en voeding genoot. Blijkens de stukken der procedure dc verklaringen van vijf under cede gehoorde getuigen cn de volledige bekentenis der beklaagde is in hoofdzaak gebleken, dal z'j ziclt beeft schuldig gemaakt aan de unlvrccin ding ccner vrouwenrok ten nailecle der echtgenoot van den heer dc Sloppelaar, alsmede aan hel meer iu rekening brengen voor verschillende artikelen van huisselijk gebruik dan zij werkelijk had uit gegeven; voor brood en boter althans had zij, blijkens een onderzoek hij de leveranciers ingesteld, gedurende een geriiiiilén lijd aanmerkelijk lioogeie prijzen aan lure meesteres iu rekening gebragl dan zij daarvoor had besteeden voorts nog van ont vreemding cener rok ten nadeclc ccuer mede dienst bode. Het openhaar ministerie, rekwireerde dan ook schuldigverklaring der beklaagde en vcroordeeling lol een jaar eenzame opsluiting en eene geldboete van f 12,30, henevens in de kosten van liet geding. De verdediger mr A. J. van Dciusc jr. bcstieed het bewijs voor liet feit van misbruik van ver trouwen. Na re- cn dupliek is dc uitspraak bepaald op lieden over acht dagen. De beklaagde was ter lereglzitling lievig ontroerd cn moest uit de zaal worden verwijderd. ZieriCizee, 12 Mei. Door liet departement van fiiunlien zijn aan de tweede kamer ingezonden de ontwerpen tot1°. Afschaffing van den accijns op de brandstoffen 2". betreffende hel gedistilleerd 3°. Wijziging van de belasting op het personeel eo 4°. van den zeep-accijns De overige ontwerpen, deel uitmakende van hel algemeen lierzieningsplan zullen nader volgen. Uitvoerige toelichtingen zijn daarbij overgelegd. Wij vernemen dal Z M. dc koning den minis ter van liiiineulanilsehe zaken. mr. J. R. Thorherkc hoeft bevorderd tul grootkruis der orde van den Nederlaiidschen leeuw. Bij het steeds toenemend gein nik vati petro leum, hebben wij liet van genoegzaam belang ge acht een eenvoudig middel op le geven, om ge zuiverde aardolie van de ongezuiverde te onder kennen. Hierin beslaande Men vult een proefglas voor een derde met olie en giet er dan eene gelijke hóeveelheid water op van 70 ii SU graden warmte. Is de olie niel gezuiverd, dan zal zich, door de warmte van liet water, gaz ontwikkelen, dal, iu de nabijheid van eene vlam gebragl, van zelf zal ontbranden. Bij gezuiverde olie heeft daarentegen dit niet plaats. Hiei'Ihzee, 12 Mei. Naar wij vernemen zal de Stoomboot Stad Zierikzce met Pinksteren weder om eene pleizierrcis naar Rotterdam doen, en ten dien einde op Zondag 21 Mei (les morgens ten 3 ure van Zierikzee en op Dingsdag den 20 Mei des middags ten 12 ure van Rotterdam vertrekken. G F. M K Mil) K I? F I'. 1GT F V Aan dc Tweede Kamer der Sl.ilcn Generaal zijn de wetsontwerpen ingezonden, tot afschaffing van den accijns op dc brandstoffen cu lot wijziging der belasting op bet personeel, en meer andere wellen tut verbetering van het pliiimslelsel Als een bewijs boe goed ouzo Majesteit thans met den minister Tliorheeke is, kan dienen, dal de Koning Item benoemd beeft tot grootkruis der orde van den Neilerljiidschen Leeuw. De stad Warschau kau bijna wel voor afbraak verkocht worden; de meeste huizen zijn Icêgdoelt de gevangenissen zijn vol De druktens op liet paleis le Amster dam zijn weder zoo groot geweest, dal de bedien den elkander omver liepen en eeue vrouw haar been brak, hoewel ze allen zon nuchter waren als schapen. Wordt verwacht te Brussel Keizer Napoleon oin Leopold te beduiden niet al le luid ruchtig Ic zijn bij de herdenking van het verdrijven van zijn Keizerlijken oom uil Belgic iu 1813. Ook zegt men dal er sprake is om den Leeuw van Waterloo le doen wegluopen voor 18 Jiniii 1813, De Russen uiaken zicli in Polen zoo be roemd, dat zij den eernaam verdienen van brand stichters, moordenaars en struik converscn dit alles wordt geduldig aangezien door de overige Soeve reinen van Europa. Tc 's Gravcnhage kwam jl. Woensdag een bruidegom, die weinige oogenlilikkeu later door den huwelijksband verblinden zou worden, op de secretarie kennis geven dat zijne bruid on gesteld was, en zij dus verpligt warm hun huwelijk uit te stellen. Twee uren later kwam luj aangifte doen, dat zijne bruid bevallen was. Nederland is ook uilgenooiligd door Frankrijk, Oostenrijk en Engeland, om inrl praatjes den Kiissisclien gewel denaar te bewegen de Polen een eigen Koning le doen kiezen zoo als dc Italianen, Belgen en Giieken hebben gedaan, doch de Czaar laclil er mede. Iu Pruisen is liet verboden bcriglen mede le ileeleii, welke nederlagen der Bussen vermelden, waaruit blijkt hue de Sire van Pruisen behagen schept iti dc daden van neef te Petersburg. De Dceuselie regering beeft last gegeven om de gchcele vloot iu dienst te stellen cn hel geheele leger mobiel le verklaren, znodal er in dc Ousizcc wel onweerswolken ziclt samenpakken. Ook heb ben twee Jannen te Neuzen in den avond der veemarkt schrikkelijk met elkander slaags geweest, waar een schoonvader weinig dienst meiie gedaan is De witte haren rolden over straal als wille wol. De dochter van de llescli op den Scliic- damsclien dijk te Rotterdam moest het zich zoo niet aantrekken dat baar voorgevel zuo bijzonder groot is en zij daarom maar niet verpast kan ra-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1