Woensdag 29 April '1865. V N.° 1995. 19de «lanrg. Kieuwstijdingen. ZlllUkZIISIIII NIEUWSBODE. Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, in Noord-Amerikabij J. QUINTUS, le Grand Rapids, Staat Michigan. ibonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, Franco New-York - 1,60. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zalurdag Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtcntiën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des vooriniddags 10 ure. Bureau: Zicrikzce, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Uit Litlhauen berigl de Cza.i dat in de omstreken van Merecz den II, 12 en 15 April /eer bloedige gevechten hebben plaats gehad. Uit Wilna werden in allerijl troepen naar de bedreigde punten gezon den. Op de Samogilsche kust hebben vóór paschen twee Zweedschc schepen eenc aanzienlijke massa wapens ontscheept. Thans is hen een derde schip mei 500 goed gewapende manschappen gevolgd, die den 12dcn geland zijn. Binnen kurl verwacht men daar nog meerdere versterkingen. liet treffen bij Poweioncc, bij hel spoorwegstation Wirballen, was zoo bloedig, dat, volgens de Russ /nu. de Polen 110 gesneuvelden hadden, waaronder hun aanvoerder Andruszkewicz. i)e Russen telden »2 doodcii en 10 gewonden". L)e bende was 500 man sterk en wilde hel gouvernement Kowno in opstand brengen. Het Russisch rapport eindigt met de woorden: «In de gouveriiemcnten Grodno en Minsk is alles rustig." Volgens tijdingen uit Weencn neemt in het Rus sische binnenland de gisting toe en moeten vele Russische jongelingen naar de Poolsche insurgenlen vluglen. i)cn 19drn kwamen 40 gevangenen uit Rudom te Warschau aan, allen zoor den krijgsraad van Radom tot deportatie veroordeeld en thans op transport naar Siberië. Zoo handhaaft men de amnestie 1 De Pool sche gewonden smecken, volgens de verklaringen van Russische soldaten, dikwijls uin den dood «uil vrees voor de mishandelingen die hen iu Siberië wachten." Uit Warschau schrijft men dd. 20 April aan de Nat. Z»lk heb uwe aandacht reeds dikwijls ge vestigd op liet feil dat in de bulletins der üziennik Powszechny nooit sprake was van gewonde insuigen ten, en dat daardoor de algenieene overtuiging, dat de Russen de gewonden van kant maakten, versterkt werd. Heden ben ik in staat u door ooggetuigen gewaarborgde feilen Ier bevestiging mede te dcelcn. Een Duitseh grondbezitter hij Natolie vei haalde mij lieden, dal hij, teen hij na het voor eeuige weken aldaar geleverde gevocht in zijne bossclicn kwam, lijken van geboeide insurgenlen vond liggen, die van 12 lot 16 wonden hadden. Alle geruchten van Rus sische wreedheid, verleide mij c!e Duilschcr, had ik tot dusver voor zeer overdreven gehouden; hel afgrij selijk schouwspel van met touwen gebonden cu ge deeltelijk van klcedcren beroofde Polen heeft mij echter tol andere inzichten gebragt. Nu gelooft hij alles. Na liet gevecht der vorige week bij Zabo- rowo kwam, bij een mijner bekenden een soldaat, die juist uil een gevecht teruggekeerd was. Under andere bijzonderheden verhaalde hij mij dal hij op liet slagveld een jeugdig gewond insurgent vond, wiens jeugd hem trof. Maar de jonge man zelf had liem om den genadestoot gesmeekt, om niet in Russische gevangenschap te geraken. Dien wcnscli had de soldaat vervuld en als herinnering aan den gestorvene diens kleedingsliikken, beurs en zelfs ook ccne pholograpiiie van diens verloof/Ie medegenomen, welke de soldaat zich volstrekt niet ontzag aan ieder een te tonnen. Toen mijn bekende hein onder liet oog wilde hiengeu of liet regt was een gewonde te duoden en te bcrooven, kreeg hij ten antwoord »»ilced ik 't niet, dan deed hel toch een ander en had de buit."" Dal zijn feiten, waarvoor ik insla." Enschedé, 22 April. Nog is onze stad niet geheel herbouwd, of op nieuw rigl liet vuur ver woestingen aan. Gisteren avond ten 9 ure ontstond brand in de arbeiders woningen, waarvan 17 een prooi der vlammen werden. Do woningen, die aan cene vcrecniging belmoren, zijn goed verzekerd, 't geen echter liet geval niet is met de meubelen, die slechts ten declc in assurantie zijn. De tal rijke bevolking der afgebrande perceeleu begint zicli van tenten te voorzien, daar bet niet mogelijk is woningen te krijgen, iu welk opzigt liet gebeurde als eenc groote ramp moet worden beschouwd De afbranding eener sloomkaloenspiniicrij le Grounu, op gisteren na den middag, is zeer ten nadeeie van verscheidene arbeiders uit deze gemeente, die aldaar werkzaam waren. De schade, door den stilstand der fabrieken veroorzaakt, wordt hier zeer gevoeld bijna alle neringdoenden lijden daardoor. SInorn, 25 April. Sedert lang is hier voor de regtbank hangende de zaak betreffende de stich ting eener gereformeerde kerk in de Purmcr, van welken polder, bij liet uitmalen, een bepaald getal morgen land bestemd was tol liet bouwen en onder houden dier kerk, waaraan echter lot heden, na ver loop van nagenoeg 200 jaren, niet voldaan is. Giste ren nu werd die zaak bepleit door den lieer mr. van Nieiop voor don polder en den heer mr. Bruginans voor liet bestuur der afgestane landerijen. Schoone pleitredenen werden door beide lieercn gehouden, en na conclusion genomen le hebben, werd de uit spraak bepaald op aanstaanden woensdag over drie weken Voorst, 24 April De werkzaamheden aan do spoorbaan trekken zooveel arbeiders uit den omtrek tot zich, dal liet inooijclijk wordt in de behoefte van verschillenden handarbeid in deze streken le voorzien. Zoo zijn er akkcrinaalsbossclien die niet dan met groote winstderving konden worden verkocht, omdat de verkoopers geen werklieden hadden kunnen vinden om do producten dier handelswaar te ver werken en de koopers gewoon zijn, dat in die voor waarde door de eigenaars voorzien wordt. Eindhoven 24 April Hadden wij weinige dagen geleden in liet naburig Waalrc een feilen brand te betreuren, tlinns moeten wij weder een nieuwen vermelden, die iu liet op kuilen afstand van hier gelegen Tongelre heeft plaats geluid. Een grout huis, voor de céue helft bewoond door de wed. M Zwegen en voor de andere lielfl door J Vcrra, is eenc prooi der vlammen geworden, even als de gansche inboedel van beide gezinnen. Het onroerend goed was bij de Anlwcrpsclie brand- waarborgiiiaalscliappij verzekerd de meubelen deelcu echter niet in dit voorregl. De vermoedelijke oorzaak is onvoorzigligheid. De maatschappijen van ver zekering legen brandschade zijn in de laatste dagen in deze streken al bijzonder ongelukkig geweest. Gave de Hemel dal wij in langen tijd dusdanige onheilen niet weder le vermelden hadden! 's Biertogcnbosch25 April Heden is al hier gevankelijk binncngcbragl, de persoon van van lirp Logementhouder en Herbergier le Gcffen beschuldigd van zijne lioogslzwangcre vrouw door slagen le hebben oin liet leven gebragt. SSabelonieënbroeli, (Noord Brabant) 26 April. Jl. donderdag des namiddags ten een ure, barstte boven deze plaats een niet zeer lievig onweder los; nogtliaus met liet gevolg dal de bliksem iu een laiidbouwerswoiiing insloeg, en daardoor geheel afbiandde. Ingez SBardinxveld26 April. De opkoopers van elft hebben hier ter plaatse al dien viseh, die ge vangen wordt, legen den prijs van /'0,39 opgekocht Ier verzending naar buiten 's lands. Niettegenstaan de liet koude weder, dal daar anders niet voor- declig voor is, wordt er nog al tamelijk gevangen. (Ingez.) 's Gravcnhage, 25 April. De openlijke voor drag! heden namiddag, zoo als aangekondigd was, door den Heer Spurgeon in de Willemskerk alhier gehouden, heeft eene groote mate van belangstelling eu nieuwsgierigheid opgewekt. Reeds vroegtijdig iverd liet ruime kerkgebouw door lal van aanzien lijken en geriiigeii gevuldin den loop cellier van zijne rede is dit aan'al eenigcrinate verminderd door liet vertrek van zoo velen als, niet genoegzaam met de Engelsciie taal hekend, den redenaar niet volgen konden of van heil wier oppervlakkige nieuwsgierigheid spoedig voldaan was. Door den Heer Gunning werd een kort woord vooraf gesproken, waarbij hij den begaafden Engclsch- man bij bet Haagsclic publiek inleidde en levens liet standpunt aanwees van waar hij en ook de fleer Spurgeon wensclile, dat men deze bijeenkomst en hetgeen daarin gesproken zou worden, mogl beoor- dcclen. Nu trad de redenaar zelf op eu nadat er gezongen was, gaf hij eene uitbreiding van den lOSden Psalm. De bloemrijkheid van dit gewijde gezang gaf liem aanleiding lot tal van even nieuwe als ware en verrassende gelijkenissen. Nadat de aanwezigen gebeden en op nieuw gezongen luidden, kondigde de spreker aan, dal hij lot teks voor zijne rede gekozen had liet laatste gedeelte van veis 12 van hoofdstuk V van den eersten Zendbrief van Petrus, eu dal hij zijne slof in drie deeleu zou behandelen. Even als de Heer Spurgeon door zijn uiterlijk een guustigen indruk op zijne hoorders maakte evenzeer wekte zijne klankrijke en buigzame slem de bewondering, welke steeds steeg, naarmate de redenaar op zijne liem eigene wijze door zijne behandelde slof lol geestverheffing werd inedegeslcept, en de echt populaire manier waarop hij die slof wist voor te dragen, zijne sobere gebaren, maar die daarom des Ie meer effect maakten, overtuigden j meer en meer zijne hoorders dal de faam niet le veel heeft gezegd nopens de welsprekendheid van Spurgeon en gaven den sleutel van den verbazendeu invloed, welken zijn woord gezegd wordt op zijne gemeente uil te oefenen. Middelburg21 April. Gisteren heeft hel provinciaal geregtsliuf in Zeeland uitspraak gedaan in de zaak van Pieler Faas oud 27 jaren, van beroep slager te Biervliet, lleze persoon die iu de voiige week voor dal hof heeft teregl gestaan, was beschuldigd van poging lot doodslag op een meisje, waarmede bij gedurende drie jaren verkeerd luid, doch welke kennismaking in liet vorig jaar was afgebroken, ouulal de ouders van weerszijden er tegen waren Na verhoor van 15 getuigen, waar onder twee a décharge, benevens van den deskundige mr. J. P. van Berlekoin eischte de procureur- generaal ile schuldigverklaring zo» aan bovengemeld feil, als aan feilelijken en geiveldadigen wederstand legen bedienende veldwachters tijdens zijne inhech tenisneming. De advocaat mr. NV. C. Borsius con cludeerde in eene sierlijke pleitrede op verschillende daarbij ontwikkelde gronden, lol eene zachte toepas sing der wet. Het hof beeft den beklaagde schuldig verklaard aan de bom ten laste gelegde feiten, en beeft hem veroordeeld tot eene correctionele ge vangenisstraf van vier jaren en in eene geldboete van 23, alsmede iu de kosten van het geding, zoo noodig te verhalen hij lijfsdwang. LI. Woensdag stonden voor de correct, kamer der arr -regtbank le Amsterdam teregl de milicien J. B. en diens vader, wegens poging lot omkooping van administrative ambtenaren en incdcpligligheid daaraan. Uil de debatten bleek, dat dc Ule be klaagde, die iu de loling voor 1865 een dienst- pliglig nummer had bekomen, zich op een ligcliaams- gebrek luid beroepen en ter zitting van den militiciaad aldaar aan den met het onderzoek belasten officier van gezondheid en burgerlijke geneeskundige, eene verklaring van een heelmeester had aangeboden ten einde zijne opgave meer geloofwaardig te maken, in welk papier hij een bankbillcl van f 25 had ncdergelegil. Naar het doel van deze handeling gevraagd was hij verlegen gewordenhad eerst opgegeven niet te welen hoe dat bankbillcl iu liet papier kwam, en vervolgens dal hij het voor de j kosten der keuring en de armen had bestemd. Later gaf hij op hel van zijn vader le hebben ontvangen, zonder eeuige aanwijzing, wat hij er inede doen moest. De vader van den jongeling beweerde ter teregtzittingdat hij van een onbekend persoon gehoord had, dat hij de keuring ecu bankbillet moest gegeven worden om eene gunstige beslissing te verkrijgen, en dat hij dit aan zijn zoon had medegegeven zonder hein te zeggen, waartoe het moest dienen. De subsi -offie van justitie, de lieer jlir. C. H. Backer, requireerdc de schuldigverklaring van beide beklaagden en hunne veroordeeling lol drie maanden eenzame opsluiting en geldboete. De lieer mr. N. J. den Tex trail als verdediger van beide bescli op en concludeerde tol hunne vrijspraak, wegens gemis aan boos opzet. De regt - bank heeft den vader vrijgesproken op grond van liet ontbreken van wettig bewijs zijner schuld, en den loleling schuldig verklaard aan poging tot om kooping, voorzien hij art. 179, Code Péual en liem veroordeeld tut 45 dagen eenzame opsluiting en 50 boete. Thulen, 19 April. Eeuige dagen geleden vierde dc lieer J. van den floschHoofdonderwijzer aan de lagere school in deze gemeente, gedachtenis van zijne vijf-eu twintigjarige dienst als zoodanig. Vele bewijzen van achting en toegenegenheid inoglcn den waardigen man op dien dag te beurt villen. I)es morgens bij zijne komst in iicl sciuioliucaal dat feestelijk versierd was, werd hij aldaar opgewacht en geluk gewensclil door den lieer districts- school opziener, den lieer Burgemeester, ook namens den raad den Heer Oud Burgemeester onder wiens bestuur hij zijne betrekking aanvaard luid en verscheidene commission uit de ingezetenen der gemeente, int zijne oud leerlingen eu oud-kwcckc- liugcii, van welke laatste thans reeds als Hoofd onderwijzer werkzaam zijn. Onderscheidene ge schenken werden den jubilaris ter gedachtenis van dit feest aangeboden. Namens de ingezetenen, eene prachtige vergulden pendulenamens zijne oud leerlingen, ecu keurig bewerkte zilveren inkt koker op zwart marmeren voet, namens de school kinderen een zilveren tafelbel cn_ anderen. Vele won i rli ui zeil waren ten blijke van deelneming in zijne feestvreugde met vlaggen versierd, terwijl de lieer van den Rosch, gedurende den g.iiisclieu dag, de meest ondubbelzinnige bewijzen, uit alle standen der maatschappij ontving, van de hooge achting die hij iu deze gemeente geniet. (Af. R. C.) Zierili7.ce 27 April. Men schrijft ons uit Goriiicliein dal den Heer J. van Rrandewijk welke bij liet ongeval op de Visscliersdijk alhier, en zijn been gebroken heeft, iu beterschap toeneemt zeer te vredeu is over zijne behandeling alhier. Zie advertentie.) Zicrik7.ee, 28 April. Heden vierde alhier hun SOjarig huwelijksfeest, de WcIËd. Aclilb. Heer Mr. J. IF. D. van Dongen en ,4 II. den Roer. Sedert vele jaren is ZijnËilelc procureur hij de nrrondis- sciiieiils-reglbank en lid van den gemeente-raad welke betrekkingen nog even ijverig als voor 23 jaren duur hein worden waargenomen eu hoe algemeen hij in alle standen geacht is, bleek bij de verkiezingen van leden voir den Raad altijd, daar ZijnËd. altoos de ineeslcii stemmen op zicli verecnigden. Dc Heer J. de Kater Jz. is toegelaten als Brilscli Consulair Agent le Brouwershaven. Ten gevolge der kennismaking met de petrole um, circuleert le Alkmaar een voorslel van gasver- bruikers aan de gasfabriek om óf den prijs van liet gas van 6 op [4 per duizend voet te stellen, óf de meters te doen weghalen. Bereids hebben 150 personen gcleekeud GEMENGDE BEP.IGTEN. Heel Nederland wordt thans in rep en roer gebragt om een gedenktceken op te riglen voor wijlen koning Wille n I, de rijkmaker van bel Neder- landsclie volk. 1 n November wordt bel 50 jaar dal de Fratischeu uit Nederland zijn gejaagd, en nu moet in elke stad hel merkwaardigste herdacht worden hetwelk iu die dagen heeft plaats gehad. Zoo zal le Zierikzee een vuurwerk worden afge stoken voor de Venkelslra.il waar destijds een Frausche brik lag die in brand moest gesloken worden en in de lucht moest springen, doch door de Zicrikzccschc burgers werd overrompeld, het kruid overhoord gegooid en de equipage dc havenpoort uitgedreven. Zoo ook zullen de jongens een vent van slroo maken, voorstellende de Frausch generaal, die door de jongens met paardendrek werd gegooid aan liet Luitje; terwijl liet Logement (Ie Kroon zal 1 10 lilli- kslct I der i^rn gecj* •lir. ff 0 vrij jele- door doop 'Izcij 1)0. Ill agl, Di van mile 1 icli I urn la.'ir err or al ij nc leit ens, ij fee ?en. rijtl de n elii j ïh- >r- cli ad tc I t-1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1