Zaturdag li April 1865. i A Statie. CV.0 1988. f 9d' Nieuwstijdingen. ijlPtaUit. Regtszaken. ZlËBlkZËESCHE NIEUWSBODE. Wen abonneert lich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerikabij J. QUINTUS, le Grand Rapids, Staat Michigan Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland 1,60. Voor Noord-AmerikaFranco New-York. - 3,90. Verse h ij nt: Op Woensdag en Zalurdag. Advertentlën 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 ceaii. De inzending der Advertentiën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zier ik zee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Jaarg. Volgens een telegram uit Rome, heeft de Paus in de Sl. Pieterskerk eene plcgtigc dienst verrigt en bij die gelegenheid den gebruikelijke» zegen uitgesproken. Het Fransche en het pauselijke leger was op het plein voor de kerk onder de wapenen. Eene menigte vreemdelingen was op de been I)c Paus werd toegejuicht. Volgens tijdingen uit Rome van 4 dezer, tieeft de Paus in de galerijen van het Vaticaan een duizendtal vreemdelingen ontvangen, die de Paasweek te Rome waren kornen doorbrengen. Men verzekert, dat de Paus ten gun ste van de herstelling van Polen aan den Keizer van Oostenrijk een brief heeft geschreven. Te Rome is dezer dagen eene gewigtige wet op liet armwezen uitgevaardigd. Zij behelst bepalingen tot wering der landloopcrij en bepaalt dat de buitenlandschc landloopcrs niet in den Kerkdijken Staat toegelaten, maar aan de grenzen afgewezen zullen worden. Aan ieder arme zal eene kaart worden gegeven, houdende aanduiding van zijnen persoon en van de hem aange wezen woonstreek. Bedelen aan kerken en woonhuizen, aan openbare inriglingen en op de stralen wordt verboden. Van alle kanten wordt thans bel gerucht tegen gesproken, als zouden de Puien op last van hel rcvolulionnair comité dc wapens nederleggen. Men beeft, volgens de Gen. Correen maatregel, die slechts om laktische redenen in een bijzonder geval raadzaam geacht werd, vooreen algemeenen maatregel gehouden. Padlewki beeft wel is waar zijn korps ontbonden en zijn voorbeeld werd door verscheidene andere aanvoerders der insurgenlen gevolgd doch geen hunner zond zijne manschappen naar huis, maar zij werden in kleinere korpsen verdeeld, die nog altijd eenige honderde manschappen sterk zijn. De Polen willen den strijd thans weder meer op de lange haan schuiven, zonder te veel manschappen en geld op hel spel te zetlcn. Men heeft berekend, dat alleen aan de levcranciën van vleesch voor de aan de Poolschc grenzen geconcen treerde Prnissische troepen dagelijks 125 thaler gewon nen wordt, welke winst de leveranciers en onder-leve ranciers gelijkelijk dcelen. Gisteren heeft een gevecht plaats gehad in de na bijheid van Izklary Gregowicz, in hetwelk de Russen 60, de insurgenten ruim 20 man zoo dooden als gekwetsten hebben verloren. Ook in Lilhauwen oecmt de insurreclie toe. en naar men zegt heeft zij zich over gansch Samo- gilie uitgebreid. Voigens particuliere berigten uit Kiew zijn aldaar drie Russische officieren gefusilleerd. Ook in de eigenlijke Russische provinciën hcerscht allerwege groote opgewon denheid. De generaal Rzewuski, die aan het hoofd der troepen in Volhynie slaat, heeft bevel erlangd om met den meesten spoed zich met zijne divisie naar het bin nenland te begeven. JFïRW'litfifft. Parijs, G April Op de verkoopiug der boekerij van den heer Double zijn drie kleine deeltjes hand schriften, bevattende llaliaanschc motelten uit dc zestiende ceinv, keurig gebonden en prijkende inel dc wapens van Hendrik II en Diana van Poitiers, welke hij op de verkoopiug van handschriften te Londen in Augustes jl. door den Heer Libri gehou den, gekocht had voor 7G0 frans, thans verkocht voor 15,300 fr. Verscheidene dagbladen behelzen hel hcrigl dat te Bucharest eeri zwaard is gevonden, dal kennelijk aan Abselon heeft toebehoord. Op de eene zijde van hel lemmet staan in Hcbreeuwsche letters dc woorden: Geschenk van Jessur aan Abselon zoon van Dacidl' Daaronder bevindt zich eene af beelding van hei zegel van David. Aan de keerzijde slaat een tweede opschrifl, dat uien tol dusver niet heeft kunnen ontcijferen. Dit zwaard is in hel bezit gevonden van een monnik, die beweert het van een militair gekocht le hebben die liet buit inaak1® tijdens de onlusten, welke in 1807 te Konstantinop6 plaats hadden. Eene oude bedelaarster, die le dezer slede als zeer behoeftig bekend sloud, is waanzinnig geworden en werd naar het krankzinnigenhuis overgebragt. Toen de bevoegde magl daarna in hel armzalig ka mertje dal zij bewoonde, een onderzoek instelde, vond men in de laden van een oud meubelstuk eene som van 98,000 francs aan spoorwegaliën, effecten, ver vallen coupons en inschrijvingen hij onderscheidene spaarbanken. Het onderzoek naar de oorzaak waardoor honderde vogels in den tuin der Tuileric'n te Parijs dood op den grond zijn gevonden, heeft tot de ontdekking geleid van een aantal vergiftigde broodkruimels die overal waren gestrooid. De policic stelt alle pogingen in het werk om den dader of de daders op het spoor te komen. Op eene verknoping, die onlangs le Parijs gehouden werd, is een ledekanl, dat door Lode wijk XVI aan de markies de Montcalm ten geschenke werd gegeven, lot zeer Imogen prijs voor de koningin van Engeland gekocht. Frankfort, 4 April. De ex-Koning van Grie kenland heeft dezer dagen weder een gedeelte zijner hofhouding afgedanktzijn huis is thans zeer eenvoudig iugerigt. Ten gevolge der verkiezing van Prins Wilhelm van Sleeswijk-Holsleiu Sonderburg Glucksburg tot Koning van Griekenland, zal Koning Olto een protest aan alle mogendheden van Europa riglcn tol handhaving zijner reglcn en dc aan spraken zijner crfgeregligden. (Berlijn, 6 April. Iu hel begin dezer maand bevond zich de burgemeester van Heiford aan liet hoofd eeuér deputatie aan hel hotel van den minister von Bismarck Schönhauscii, ten einde hem ccn loyanleils adres ter hand le stellen. Een der eerzame Westphalcrs, lid van gemelde deputatie, zag in de receptie zaal drie grooic heerenvachten cu nam de vrijheid, na hel aanbieden van hel adres, aan den minister te vragen of hij zelf de drie beeren had gescholen, wier wollig kleed hij zag liggen. «Niet slechts heb ik die drie beeren zelf gescholen, maar nog twee anderen, wier vachten ik aan een paar vrienden heb geschonkenwas hel antwoord des ministers. «Zoo, zoo, indien Uwe Excellentie zulke beeslcn kan mccsler worden, dan behoeft er geene zorg le bestaan, dal Uwe Exe. ook dc demokre ten wel liet onderste hoven zal keeren." De minis ter lachte hartelijk en gaf aan hel lid der deputatie de verzekering, dal hij zijn best zou doen oin hem genoegen le geven. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat de dag bladen le Precurseur en L'avenir beide door ver koop, het eigendom zijn geworden eener vcreeniging van een tiental personen, waaronder men noemt den lieer Loos, oud burgemeester, Micliiels Loots, senator, baron Noltebohm, koopman, en den heer Seis Daez, makelaar. Deze namen duiden genoeg zaam aan dat deze dagbladen eene vrijzinnige rigting zullen voorslaan. Een scheepsbouwmeester te Oslende had aan een rijken Eiigelschinati een pleizierjagl verkocht. Er moest echter daarmede eerst eene proef worden genomen, opdat de koepor zou kunnen zien hoe snel hel vaartuig kou zeilen eu of dc manoeuvres ge makkelijk gingen. Dc dag werd bepaald en de Engelschman besteeg hel jagl en nam dc zestienja rige dochter van den scheepsbouwmeester aan boord deze laatste bleef aan de haven slaan en zag met bcwondciing de snelheid van liet scheepje; luide bewees hij zijne tevredenheid en gaf eindelijk hel toeken om terug le koeren, doch te vergeefs. Hol jagl verwijderde zich en thans zag de vader eerst in hoe onvoorzigtig hij had gehandeld oin zijne dochter verlof Ic geven de proefreis mede le maken. De vlugtclingen zijn le Calais aangekomen, hebben den scheepsbouwmeester kennis gegeven, dat hel jagl te zijner beschikking lag en zijn verder naar Engeland doorgereisd. Dezer dagen werd te Luik het huwelijk gesloten tusschcn oen orgeldraaijer, die G5 jaar oud is, en eene waarzegster, die op krukken springt en slechts 74 jaren telt. De getuigen van liet gelukkige echtpaar waren juist ouk niet piepjong meer; hij elkander lelden hel echtpaar en de vier getuigen 409 jaren. te Duivcndijke is een verecrend getuigschrift toe gewezen, ter zake van zijn gehouden gedrag in den boedel van S. J. Capelle en zijne overledene huisvrouw M. van den Berge te Nieuwerkcrk in Duivelanddoor den Heer Jonkheer W. D. de Jonge le Zierikzee. Te Londen is zekere Dominico Grande in 48jarigcii ouderdom overleden. Deze man rookte den gelieclell dag van 's ochtends vroeg tol 's avonds laat. Men vond hem dood liggen, terwijl zijne pijp nog warm naast hem lag. De geneeskundige commissie heeft verklaard, dat liet misbruik van tabak zijn dood heeft veroorzaakt. Oudewater, 6 April. Gisteren avond is de huisvrouw van J. V O., werkman, voor de derde maal van tweelingen bevallen. Nog niet ten volle zes jaren gehuwd, scheuk zij in dien lijd haren man acht kinde ten, zes jongens (de drie tweelingen) en twee meisjes. 's Gravenliage, G April. Gisteren avond heeft in de Bagijnenslraal alhier tusschcn burgers en mili lairen eene ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij de eerste zware en belangrijke verwondingen hebben verkregen. Een der daders, een grenadier, is in arrest gebragl. 's Gravenliage, 7 April. Gisteren is alhier overleden de heer mr. J. S. Lolsy, uud-burgemeestcr van Dordrecht, oud-lid van de Tweede- en van de Eerste Kaïner der Slaleu Generaal, oud-minister van marine en sedert Maart 1861 minister van staal. 's Hertogenbosch, 7 April. Gisteren avond circa 8'/t ure, kwamen twee geliefden, welke zich van hier Ier uitspanning naar Sl. Michicls-Gcslel begeven hadden, terug, doch daar de brug geslo ten was, konden zij de stad niet binnen komen, zondereen' omweg van l'/s uur; de jongman nam derhalve een aan den eever liggend schuitje, waar mede hij een paar minuten verder varende de ligging der badplaats vermeende le kunnen he reiken, om zoo op den wal te kunnen komen, dc stroom echter welke liet water stadwaarts voert, niet kunnende ovci komen, sleepte hun mede, lot onder den boog der sleencn brug aan de groote Hekel welke met een ijzer hek gesloten was het schuitje kantelde, hel meisje viel er uil, dreef onder water het hek door, terwijl de jongeling zich aan de traliën van hetzelve vasthield; op hel hulpgeschrei van den minnaar (dal niet dadelijk is gehoord) begaf zicli dc onder Adjudant der dragonders Rakerke niet den ISjarigcn jongeling S. Hosang, in een bootje, met het gelukkig ge volg dat ze ter linkerzijde de muts van het meisje zagen, en derwaarts roeide, ongeacht hel hulpge schrei ter regterzijde, en haar waarbij alle levens geesten bijna waren uitgedoofd, niet liet hoofd hoven walcr hielden een 100 passen verder aan wal braglen, en mei verdere hulp in dc woning van de Heer üosangterwijl alvorens op hel geroep van hare redders om dadelijk geneeskundige luilp in le roepen, wijl men nog leven bespeurde, in allerijl Dr. Godefroi werd gehaald, welke de reeds sluimerende levensgeesten, duor wrijvingen met brandewijn en verdere behandeling, zoodanig op wekte dal ze na verloop van ccnigeii lijd veel water kwijl raakte en tot eenige kennis kwam, vervolgens, in een verwarmd bed ten huize van gemclden Hoer Hosang wcr.l gelegd alwaar ze zich nog bevind en alle hoop op verder behoud aan wezig is. Dc jongman is mede gered heeft betrekkelijk weinig geleden, eu is groutendeels met den schrik vrijgekomen. En ofschoon heide red dingen niet met levensgevaar zijn gepaard gegaan, moet men hulde brengen aan hel beleid der red ders, en aan de liefderijke, en bereidvaardige ver pleging. Ingez Zierikzcc, 10 April. Dc eerste kamer der staten generaal is lol hervalling van hare werkzaam heden bijeengeroepen legen Woensdag den 22sten dezer. De Tijd deelt mede, dat hel gerucht zich verspreidt dat de burgemeester van Amsterdam voor nemens is zijn ontslag le vragen. Zierikzee, 10 April. Aan D. Viergever Hz. GEMENGDE BEP.IGTEN. De berg heeft wcêr een muis gehaard Holland moest up zijn smalst doorgegraven worden, en nu de Amsterdammers graven mogen, zijn er geene materialen. Dc Amslcrdamschc geldwolven houden hunne zakken digi, en zuudeu die geldvermorsing liever zien ondernemen voor rekening van den Staat. Blijkt het dan later dal het onuitvoerbaar is, dan houden zij de duiten in hun zak, en hel zoude maar eenige opcenten meerder kunnen he dragen voor de zonen Job's in geheel Nederland Ook met het oprigten van een standbeeld voo Willem I, zaliger gedachtenis, zijn de sprake verward. Geen penningsken zullen er genoeg gc vonden kunnen worden om dien scheerder te vei eeuwigen. Naar men zegt, zullen de Neder landsche krijgsknechten om 5 groot, of 12'/, cents aangezocht worden om hij te dragen voor een uio nuincnl voer den wcggcloopcn Vader des Vaderlands naar Berlijn. In plaats van veroverde kanounei zullen, zoo men zegt, de kogels in Belgie opgekoch worden, welke verscholen zijn van het kasteel vai Antwerpen en te Brussel. Nu het bewezen i dal de Haagenaars een goed doorzigt hebben li brandgevaar, flat gebleken is hij hel verbranden de teeken-academie, weigeren dc Brand-Assurantiën dt verwaarborgdc sommen te voldoen. Gelukkig da die grap in den Haag gebeurd is, want ware dit onvoorzigiighcid begaan in een klein stedeke, ei zouden zeker velen reeds gepakhuisd zitten wegen: brandstichting. Kees le Heiuk wordt aangeradet wat beter op Maria le passen, want zijn buurkncch zal hem le gaauw worden. Sylabe heeft vergelei iets aan zijn atlas le rijgen, en kan het terug he komen op den watermuien. Vertrokken van Brou wershaveneeue pronkdame naar elders, tot groo genoegen van jufvrouw Joolje. Te B. zegt mei thans algemeen Wel kameraad gij zijl een man, Van 'tlweel gij alles van, Gij wilt hel doen gelooven Dat gij in eenen korlen lijd, Gewonnen hebt duor pligt eu vlijl, Een schal door veelal slooven. Toen gij hier kwam, men weel er van, Was gij maar pasjes sjouwerman, Vanwaar dus al die weelde?.. Of heeft den man waar gij op bouwd, Uw zijne schijven toevertrouwd, Waar gij zoo lang meê speelde Neen, kameraad de mortelbak, Waar gij meer zand dan tras in stak, Dal gaf u ronde schijven Dus houdt uw tong maar in bedwang, Want ieder kent u toch reeds lang, En laat hel Iblijven. Eu nn, betaalt uw oude schuld, Want tnen had lang met n geduld, Dal moei gij wel erkennen Roemt dan zoo veel gij roemen kunt, Uw voorspoed wordt u niet misgund, Dat moet gij wel bekennen. Gedurende de eerste drie maanden van 1863 zijn bij hel Kantongeregt te Zierikzee, of hebbel hel maximum der boeten betaald

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1