N.° 1982. 19de Jaarg. Zalurdag 21 Maart 1865. Nieuwstijdingen ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert itch: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Anierikabij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post. in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zalurdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 33 cent. De inzending der Advertenlicn kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzce, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. bonden 1': Maarl. Alles gebeurt hier op grootc schaal, zoo ook de diefstallen. Woensdag avond wisten een of meer dieven zich te verschui len in den kelder van een horologiemnkcr en jn- wi lier, des nachts boorden zij een gat in de zol dering en kwamen daardoor in den winkel, waaruit zij niet minder dan 120 gouden horologies, 50 diamanten ringen, 550 ringen van allerlei soort, ecne groole hoeveelheid trouwringen, meer dan 200 gouden kettingen, bijna 500 broches, een aantal braceletten, enz, enz., benevens 70 a 80 pd. st. in geld ontvreemden. In alles rekent ineu dat de dieven, die men nog niet op liet spoor is, voor eene waarde van 3000 pd. sl. hebben medegenomen. Van Warschau uit wordt een groole slag voorbe reid. Den 10 en 11 Maart zijn talrijke troepen per spoor naar hel zuiden gezonden. Daarentegen be komen ook de insurgenten versterking. In den nacht van 10 op II dezer hebben, naar men zegt, 3000 personen de stad verlaten om zich bij do opstande lingen aan te sluiten; men vermoedt dat zij naar de Littliausclic grenzen zijn vertrokken. I)c gene raal Biedraga is van Janow naar Lublin opgerukt, waar zich sterke benden insurgenten in den omtrek vertonnen. Janow ligt op de zuidweslzijdc van liet gubernium Lublin. In Podlachie trekken tusschen de Weiclisel, Bog en Wieprcz acht groole en ecnige kleinere detachementen rond. Te Lukow, dus mid den in het centrum van dit terrein, fungeerde den 6 dezer reeds een voorluopig bewind, met Martin Lclewel aan het hoofd. In Podlachie had zich de plattelands-bevolking reeds vóór de jongste procla mation voor den opstand verklaard. In Podolie is de opstand uitgebroken. Naar men zegt, zijn te Bar reeds cenige duizeude insurgenten geconcentreerd. Vrijdag deden 800 Bussen een uitval uit Miecliow. Een voorposten-gevecht met de Poolsche zouavcn eindigde inel den overhaasten aflogt der Russen, die 14 dooden verloren, De zouavcn zijn thans in bet bezit van juistheids geweren. Er is sprake van muiterijen onder de Russische troepen. Wal de dictator Langiewicz in het schild voert wordt nog geheim gehouden. Zeker worden niet zonder bedoeling geheel verschillende geruchten uit gestrooid over de rigling, welke het eeisle Poolsche legerkorps, dat den 12den dezer uittrok, ingeslagen heeft. Volgens eene dépêche uil Krakan stond de voorhoede den loden op drie kwartier afstand van Miecliow, waar een voorposten-gevecht plaats had; naar luid van cenc andere dépêche bevond zich hel hoofdkwartier van den dictator te Dombrowa, waal leen zich op een slag voorbereidde. Aan de IVtener Zlg. wordl echter uit Turnow gemeld, dat Langie wicz langs de Gallicischc grenzen naar liet oosten voorwaarts trekt. Is dit juist, dan zijnde manoeu vres legen de Russische korpsen Ie Miecliow, Olkusz en Czentochau slechts schijnmanoeuvres. Van Langiewicz wordt verhaald, dat hij na elk geleverd gevecht zijnen manschappen toeroept: Voor waarts kinderensteeds voorwaarts I Ziet, daar bijlen de vijanden immers in hel zand I" Alle vrij willigers, die zich bij hem aanmelden, moeten vooraf bij een der geestelijken biechten. Kinderen, be reid li op den dood op bet slagveld of op de galg voor I" luidt steeds de toespraak van Langiewicz tol eiken nieuwen vrijwilliger. Onder de insurgenten heersclit eene strenge krijgstucht; plundering en roof worden zonder verschooning gestraft. Een gewonde, die te Krakau wordl verpleegd, verklaart, dat Lan giewicz bij den aanval der insurgenten op het door de Russische troepen bij Skala bezette kerkhof de opstandelingen in persoon aanvoerde en zich door de gelederen der uiterste vijandelijke voorposten waagde om den vijand te verkennen. Hel pliolografiscli portret van Langiewicz is Ie Krakau een zeer gezocht handelsartikel cn er worden aanzienlijke bestellingen voor Russiscli-Polen gedaan. Uit Piotzk wordt gemeld, dat in Febr. alle ge vangenissen overvnld waren. Om ruimte voor nieuwe gevangenen Ie verkrijgen, moet men de oudere naai de vesting Modlin transporteren. In bet laaisl der vorige maand zijn Ie Plolzk vier jongelieden, ten gevolge van een door den krijgsraad uilgesproken vonnis, gefusilleerd. De oudste was 20 jaar. Een hunner werd nog levend mei aarde bedekt. Hij was sleebis door een kogel getroffen, en men boorde liern nog: Jezus, Maria! roepen, toen bij in den kuil nedergeworpen werd. De veroordeelden worden na melijk vóór de executie ontkleed, in een zak gestopt, aan een op den rand van ccnen kuil geplaatsten paal vastgebonden en daarop wordt bet vonnis voltrokken. Parijs16 Maart. De beden uil Polen ont vangen tijdingen houden in, dat er eene groole bataille tusschen Langiewicz en een Russisch korps van 18000 man verwacht wordt. Over het ontslag der Poolsche leden van den staatsraad verneemt men thans nadere bij zonderheden. De Jl'Ioniteur was door zijn bcri„l- gever te Warschau verkeerd ingelicht. De zaak is deze Van de 3G leden van den staatsraad beslaat slechts ccn derde deel uil zoogenaamde «onafhankelijke" leden dal zijn zoodanige leden die geen traktement genieten. Van deze 12 hadden 6 hunne demissie genomen de aartsbisschop Fe- linski had insgelijks zijn ontslag gevraagd doch liet zich den 14 bewegen zijn post Ie behouden. De overige onbezoldigde leden van den raad be vinden zicii in het buitenland. Van de onbezol digde leden van den staatsraad als 't ware de vertegenwoordigers dos volks in de regering, heeft niemand, de aartsbisschop uitgezonderd, meer zitting in den raad. Wat echter het ontslag van den gemeenteraad betreft, deze is naar luid van ecne dépêche door de Indépendance ontvangen wel is waar nog niet officieel aangekondigd, maar toch een besloten zaak. Brussel, 15 Maart. Gisteren avond heeft alhier eene door alle klassen der bevolking talrijk bezochte meeting ten gunste van Polen plaats gehad. Na eene levendige discussie is een comité lot inzameling van bijdragen voor de opstandelingen benoemd. Opmer kelijk is hel dal behalve de afgevaardigden L. Ilymans, Goblcl, Guillery, Coomaus en Dumorlicr ook twee arbeiders aan die commissie zijn toegevoegd. Eerstdaags zal ecne tweede meeting gehouden worden, welke door de leiders der parlementaire minderheid is bijeengeroepen. Wageningen, 17 Maart. Wij achten hel niet onbelangrijk Ie vermelden, dat op den 14 dezer door den tabaksplanter E. G. Peppel, bij hel zetten cener tabaksheg in den grond op een stuk land in den Eng is gevonden een gouden rijder gulden van Hertog Karei 1492.1—1558 afgebeeld hij van der Cliijs deel Graven en Hertogen van Gelderland plaat XV, no. 9 en beschreven op bladz. 153. Amsterdam, 16 Maart. Onderden titel: Ne derige Opmerkingen en Ootmoedige Bede van een li. C. Correspondent der IVed. Verceniging tot af schaffing van Sterken Drankheeft de Heer J. II. Anlfang bij den boekhandelaar P. M. van der Made alhier een vlugschrift het licht doen zien, waarin hij het woord rigt tol zijne geloofsgenootcn en bepaaldelijk tot hunne geestelijken en hen aanspoort de zaak der afschaffing van sterken drank meer te bevorderen dan tol nog loc is geschiedt. Hel kwaad, dat moet worden bestreden, woedde volgens den schrijver niet minder onder Roomsch Catholiekcn dan ouder de leden van andere kerkgenootschappen en niettemin hebben zich hier te lande nog slechts weinigen der ecrslgenocmdcn bij de afschaffers aan gesloten. De schrijver roept uit dien hoofde in krachtige bewoordingen de geestelijken op, om al hun invloed Ie bezigen lol bestrijding van het kwaad en tot vermeerdering van het aantal strijders. Gouda, 17 Maart Gisteren avond omstreeks half negen ure had er een treffend ongeluk plaats, op de Kromme Gouwe, even hoven de gemeente Boskoop Aldaar heeft de schroefstoomboot Stad Brussel, kapitein Beukelaar, varende van genoemde stad op Amsterdam, legen een baggerpraam aan gevaren, welke dientengevolge is gezonken, terwijl ile zich daarop bevindende schipper, genaamd Gijs van Leeuwen, weduwnaar met 4 kinkereu, wonende alhier, jammerlijk is verdronken. Zijn lijk is bereids gevonden en bij zijne kinderen gebragl. 's Gravenhage, 18 Maart. In de Tweede Kaïner zijn lieden de algemrene discussion over de af- koopbaarstelling der Tienden afgcloopen. Op art. 1 zijn twee amendementen voorgesteld, als a door den lieer de Brauwstrekkende, om aan den tiendbeffer altoos de bevoegdheid te geven, dat de afkoopprijs van zijn tieudregt worde vastgesteld; cn b door den beer Godefroidat door den afkoop liet regt op de scliuldpiigligheid verloren gaat. Morgen voortzetting. Naar men verneemt moet bij de R C. gees telijkheid hel voornemen bestaan, om liet iu aanbouw zijnde perceel, bestemd voor de bureaux der maat schappij Ultrajectum te Zeijst, tot het daarslellen van een geestelijk gesticht aan 1c koopen. 's llertogcnboscli 17 Maart. De reglhank heeft heden een testament, verleden voor een notaris in dit arrondissement, waarbij een der erfgenamen, met uitsluiting van alle andere, tol universeel erf genaam cener belangrijke nalatenschap benoemd was, vernietigd, op grond dal de schoonvader van den begiftigde als instrumenterend getuige in die akte voorkwam. Sluis, 13 Maarl. Hel zoogenaamde St Elmus vuur, hetwelk de eenigzins in de natuurkunde in gewijde lezer weet dal meest op spitse uiteinden van slangen of andere voorwerpen wordl waarge nomen, is jl. Zondag bij eene donderbui op den toren der kerk te Groede gezien. Op de spits aan den voet van bet kruis vertoonde zicli een vurige tong van een beider wit licht, allengs groo- ter wordende, die dc lengte bereikte van ecu mans arm en eene daaraan geëvenredigde breedtedit verschijnsel duurde omstreeks 7 a 8 minuten en deed velen geloovcn aan brand in den torenspits. Middelburg;, 16 Maarl. Hel denkbeeld van brand in eene gasfabriek heeft over hel algemeen iels vreeselijk verontrustends. Geen wonder dus dat toen vrijdag avond omstreeks 9'/, ure hel gerucht van een dergelijken brand zich door deze gemeente verspreidde, velen zich in austigc span ning naar liet Molenwater begaven. Dit was vooral hel geval bij lien die een hoog opstijgende vlam en een helder licht in den omtrek der fabriek met eigen oog hadden waargenomen. Gelukkig maakte de angst spoedig voor volkomenc geruststelling plaats. De brand had zich nagenoeg uitsluitend bepaald lot het vlam vatten van het gas uit een der gashou ders ontsnapt. In de kleine gashouder namelijk was door eene onbekende oorzaak een lek ontstaan. Het gas baande zich een weg door de hierdoor ontstane opening, kwam iu aanraking met een in dc nabijheid brandende lantaarn en deed een ont zagwekkende vlam opstijgen. Men slaagde er in de opening spoedig te stoppen en daardoor onge lukken te voorkomen I 18 Maart. Gisteren heeft Mr. Jacques Adclhert l Haakman, lot dusver reglcr-plaatsvervanger in dc arrnn- disscmcnls-reglhank en advocaat te Hoorn, benoemd lot j substituut-officier van justitie hij de arrondisscments- reglhank te Zierikzce, in dc openbare tcrrgtzilling voor burgerlijke zaken van liet provinciaal geregtshuf in Zcc- I land de voorgeschreven ecden afgelegd. Aan ccn particulieren brief uit Ambarawa ontleent het Ut. Dagbl. hel volgende: Op den 25sten Jan. tusschen 2en 5 nre des middags hebben wij hier een windhoo? gehad, die Ambarawa, maar vooral hel kampement Willem I, zwaar heeft geteisterd. Ecne kazerne is totaal in gestort cn vernield, geen voet muur is blijven slaan. Ecu en twintig van de lol die compagnie beboe rende manschappen zijn mill of meer zwaar gewond naar bel hospitaal gebragl. Een van lien is reeds dood. Oek cenige soldaten-vrouwen (iulandsclie meiden) zijn gewond. Behalve die kazerne is ecne officierswoning in de nabijheid voor een groot deel vernield. Verder zijn van de meeste huizen een groot deel der sirappen afgewaaid, hoornen ont worteld met grnute stukken grond er aan, vele huizen van inlanders ingestort, kinderen cn zelfs mcnschen opgenomen en een eind verder neerge worpen Zelfs een Afrikaansch soldaat is opgeno men, in de lucht verscheidene malen rondgedraaid en in eene moddersloot neergeploft, die betrekkelijk ver van zijne plaats verwijderd was. Dc vesting Willem I is cellier vrij gebleven, cveuzoo ook Banjoebiroe. Ik heb nimmer zulk een geweld ge boord, liet was alsof de wereld vergaan zou. Zicrikiee, 19 Maart. Omtrent liet lucht verschijnsel, dal zich in den avond van den 4 dezer in ons geheele land en ook in Duilsch- land cn België heeft vertoond, verneemt men nog gedu rig nadere bijzonderheden. De heer K. heefl in het Ulrechis dagblad een uitvoerige beschouwing erover geleverd, waar uit wij het volgende overnemen «Verschijnselen zoo als dat van den 4 dezer, dal zich door eene buitengewone lichtsoulwikkeling onderscheidde, zijn vrij zeldzaam. In vele gevallen vielen er kort nadat zich een vuurbol vertoond had, een of meerdere steunen neêr die somtijds diep in den grond sloegen, en als zij spoedig werden uitgegraven nog warm waren. Kort na het van een springen verneemt men gewoonlijk een slag, die sterker of zwakker is naar male men zich diglcr hij of verder van dc plaats bevindt waar hel geluid ontstaat. Vuurbollen hebben zich zeker reeds sedert het bestaan der aarde vertoond en het nedcrvallen daarvan is mede even zoo lang voorgekomen. «De vuurbollen zijn ligchamcn die niet lot deze aarde behooren. Zij zweven volgens dc wellen der traagheid en der aantrekkingskracht in bepaalde hanen in de he melruimte 0111 Doorsnijden deze banen die der aarde en bevindt deze zich gelijktijdig met zoodanig ligchaam in de nabijheid van dc doorsnede, dan wordt hel lLchaaiu door de aarde aangetrokken en valt, na allengs tot de oppervlakte genaderd te zijn, daarop neder. Waarschijn lijk worden deze ligchnmen eerst lichtend wanneer zij in tien dampkring der aartic komen, tint is op 3 lot IS mijlen boven hare oppervlakte. Zij voeren geenc onbe kende stoffen aan tie aarde toe, want de scheikunde heeft hij de ontleding der nielcoorslccnen gcene sloffen gevonden die niet reeds op aarde hekend waren. De rangschik king en verbinding der bcstanddeelen wijkt echter min of meer van die tier bekende mineralen af. Iu ecnige gevallen is het bijna zuiver ijzer, en daar dit zelden op aartle voorkomt, (behalve in enkele stukken die hier cn daar, soms van zeer groole inassa, worden aangetroffen), vermoedt men dat deze ook eenmaal als vuurbollen of meteoorsteencu uit de lucht zijn gevallen. «Wat nu de vuurbol van den 4 dezer aangaat, niet alle bcrigten zijn daaromtrent even juist. Wij kunnen alleen tot ecne meer naauwkeurige kennis daarvan ge raken door de onderlinge vergelijking, rangschikking en beoordccling van vele bcrigten uit onderscheidene, zelfs zeer verwijderde plaatsen. Daaruit kan blijken waar zich bet verschijnsel het eerst heeft vertoond, welken weg het heeft genomen cn waar liet kan zijn neilergevallen. Dit alles kost echter ecnigen tijd, cn indien uit de ons toe gekomen beriglcn belangrijke bijzonderheden moglcn voort vloeien, hopen wij spoedig op dit onderwerp terug te komen." Te Alkmaar en Ie Purmerenóe is dezer dagen eene wonderkaas ter bezigtiging gesteld. Die kaas heeft gewogen toen zij gemaakt is 1100 halve Ncd. ponden, en weegt nog op dit oogenblik 1000 Eng. ponden of 904 halve Ned. ponden. Tot bet maken van deze kaas zijn benoodigd geweest 5000 kannen melk. Zij is gemaakt door een Hollandschen boer, in Noord-Amerika gevestigdwelke aldaar 999 koebeesten melkt. Om deze inassa bij elkander Ie houden is eene stoompers gebezigd. Bovengenoemde kaas is van N -Amerika verzonden met 925 stuks kazen wegende ieder 250 halve Ned. ponden ter waarde van ƒ72,000. Deze kaas is in Ame rika bekend onder den naam van Jack. Wal de kwaliteit betreft, is zij, blijkens de boring, onver

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1