N." 1981. 19de Jaarg. Woensdag 18 Maart 1865. Kieuwstijdingen I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michiga Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlën 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtcnticn kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des vooriniddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Op 10 Maart heeft Marian Lnngiewicz, ile op perbevelhebber der Poolsche revolutie, dc volgende proclamatie uitgevaardigd "Landgenooten De krijgshafligsle zonen van Polen hebben in naam des Allerhoogslen ecne worsteling aangevangen, uit gelokt door dc vreesselijkslc onregtvaardigheden, tegen dc gedurige vijanden van vrijheid en ver lichting. Ondanks dc zeer ongunstige omstandigheden, waaronder de vijand, door overmaat van onderdruk king een gewapend conflikl heeft uitgelokt, duurt de zonder oorlogswapenen aaogevangene worsteling thans reeds sedert twee maanden voort, versterkt zich en breidt zich krachtig uil. Bij dezen dood strijd, waarin moord, plundering en brandstichting den marsch des vijands verkondigen, betreurt Po len het gemis van een centraal bestuur, hetwelk openlijk dc krijgsbewegingen kan besturen en nieuwe strijdkrachten voor de worsteling oproepen. Hoewel dc natie zeer zeker waardiger en ta lentvoller burgers bezit dan ik, hoewel ik de zware verpligtingen daaraan verbonden en de uitgebreide verantwoordelijkheid welke ik daarbij op mij neem geheel besef, wordt mij door den drang der om standigheden bevolen om in overeenstemming met het voorloopig bewind, hel oppergezag van dicta lor op mij Ie ueineu, hetwelk ik wederom in handen van do vertegenwoordigers der natie zal nederleggcn, na hel Russisch juk Ie hebben afgeschud. Met behoud van het onmiddellijk bestuur over de krijgsbewegingen, erken ik de noodzakelijkheid van een burgerlijk bestuur, waarvan de attribution bij bijzondere ordonnantie zullen geregeld worden. Voortgaande incl in den geest van het voorloopig bewind werkzaam te zijn, bekrachtig ik hel be ginsel van vrijheid en gelijkheid aller burgers, ten gevolge waarvan aan dc boeren landbezit wordt verzekerd ntel schadeloosstelling der tegenwoordige eigenaars. Polen, in alle provinciën ouder Russische over heersching! ik roep u op ten strijde tegen het barbaarsche dwangjuk der Russen. De eensgezind heid van alle burgers zonder onderscheid van stand of godsdienst, de algcmecne zelfopoffering, de eenheid van gezag zullen onze thans nog ver spreide strijdkrachten voor onze vijanden vreesselijk doen worden en de onafhankelijkheid des vaderlands verzekeren. Tc wapen dan voor de vrijheid en onafhanke lijkheid des vaderlands o LANGIEWICZ." Parijs, 11 Maart. In liet Cirque Napoleon vergast tic Heer Loyal lie Parijzenaars op een nieuw schouwspel. Hij tieefl een zeer schrander paard, dat door zijn meester op eenc wijze gedresseerd is, welke verbazing wekt. Vrij, zonder tengel, loopt liet paard rond; danst de polka, walst, speelt schuilhocktje als de slimste schoolknaap maar Romulus, zoo tieet tiet paard, laat liet hij zulke alledaagschc zaken niet. Danzen, schuilhocktje spelen hebben anderen voor beul gedaan. In den tegenwoor- digen tijd stelt dc beschaving lioogerc eisclicn aan men- scheti en dieren; derhalve is Romulus ook kunstenaar, nuizickant geworden, en als zoodanig geeft li ij eiken avond tot gruot vermaak der Parijzenaars zijne kleine Soiree mucicale et dansante. Dit is werkelijk ccnig in zijne soort. Romuius als orgeldraaijer. heeft het hand- vatsel van het orgel tusscben de tanden genomen en draait eene danswijze met dezelfde vlugheid als de beste orgeldraaijer, terwijl naast hein Rcmus, een fraaije appel schimmel, met den regterpoot een koord heeft gevat en tiaauwkeurig op de maat der muziek van zijn zwarten makker, twee marionetten doet danzen. De vrolijkheid der toeschouwers bereikt zelden een zoo lioogen graad als hij deze koddige scène. Groningen, 12 Maart. Heden morgen is door de arr.-rcgtb. altlier dc slager, die knttenvleescll in plaats van scliaapvteescli bad verkocht, veroordeeld tot eenc gevangenisstraf van drie maanden en eene geldboete van 25 Enschede, 11 Maart. Heden middag tusscben 3 en i ure werd hier de volgende misdaad gepleegd. Piel Groen, oud 25 jareu, geboren Ie Hoorn, van beroep timinermansgezcl, alhier werkende, begaf zich naar Jan Duinkerk, schoenmaker, alhier wonende en huisvader van drie kinderen, alwaar twist ont stond. P. G. zich daarin mengende, nam J. D. een schoenmakersmes op en bragt eerstgenoeinilen eene wond toe in de linkerborst, die bel bail raakte, waar de dood oogcnblikkclijk op volgde. Dc wond was na onderzoek 5'/, duim breed. Dc dader is met zijne vrouw dadelijk in verzekerde bewaring ge- bragt. Na getuigenverhoor heeft bij zijn gruwelijke daad bekend. Zutphen, 9 Maart. Onder de arbeiders aan de spoorweghaan lusschcn deze stad en Bnimmen zijn ongeregeldheden onlslaan, die ernstige gevolgen kon den gehad hebben. De polderjongens wilden niet meer werken, vóór dal uien hun hooger dagloon bail loegezegd, en beletten dc boerenarbeiders met limine baanwerken voort te gaan. Hieruit ontstond een gevecht, incl schoppen en knuppels, waarbij een boerenjongen zijn neus moet verloren hebben; verscheidene vechters werden gewond, ducli de za- menspanning eindigde gelukkig niet den aftogt der polderjongens, die zich verwijderden en onze Gel- dersche knapen de baan vrij lieten. Amersfoort, 11 Maart. Bij de airoiulissemeuls- reglbaiik alhier is thans eene reglsvordering aan hangig door den lieer Liefrink, ex - administrateur der maatschappij Ultrajeclum Ie Zeijsl, legen die maatschappij ingesteld. De eischer beweert bij zijne couciussie dal bij met de directie der maatschappij zou zijn overeengekomen om zijn ontslag Ic nemen als administrateur der maatschappij hier te lande, ten eimlc dc belangen der maatschappij le Parijs waar le nemen en baar tiaar le vertegenwoordigen, met behoud van hetzelfde honorarium dal hij als ad ministrateur genoot; dat hij tengevolge daarvan naar Parijs vertrokken was, na ontslag als administrateur le hebben genomen, doelt geene aanstelling ontving als gevolmagligde le Parijs; dat bij over Duilschland naar Zeijsl teruggeroepen, gearresteerd werd en ge- ruiinen tijd in preventieve gevangenis inoesl door brengen. De beer Liefrink eischt ontbinding der overeenkomsten uict vergoeding van kosten, schaden en intresten. Amsterdam, 15 Maart. Dal de gevierde Oud- Hollandsche goede trouw, in onze dagen, bet lot van vele andere goede zaken deelt en aan verval van krachten begint Ie lijden, bewees de correctionele tereglzitting van gisteren, waar een dozijn kruide niers lercgl stonden wegens liet verkoopen van waren vervalschl met voor dc gezondheid schadelijke sloffen. Het betrof bier liet artikel gebrande siroop, welke men, zoo als bleek uit de getuigenissen der keur meesters, vroeger met krijt, later met kalk of cement vcrvalschle, doch toen dit door lien was ontdekt en tegengegaan, thans bad vermengd met steenkool. Allen zochten hunne verdediging in beweerde on - bekendheid met dc vervalsching en beriepen zich op den fabrikant, hunnen leverancier, die door de meestert werd opgegeven Ie zijn de Firma van Poiluui 4- C0., le Leiden. Een dertiende kruidenier scheen bel erger te hebben gemaakt, duordieir bij eigenhandig de ver valsching bail gepleegd, doch, en dit was de goede zijde iler zaak, met onschadelijke bcslanddeclen. De Advocaat Mr. I van S. Mulder verdedigde dezen man en betoogde o. a. dal vermenging van peper met meel (dit was hier bet geval) niet was een bedrog in den aard der koopmanschap, omdat bet, wel wat minder krachtige, maar locli altijd peper bleef. Het Openbaar Ministerie verschilde van deze mccning en eisclile dc veroordeeling van den delinquent tot 6 weken eenzame opsluiting en f25 boete, het minimum der straf. Welke ineening de Reglbank is toegedaan zal blij ken op 9 April, op welken dag zij bare uitspraken beeft bepaald; iloclr welke rlic ook zijn moge, de inedcrlccling dezer feilen zij eene waarschuwing voor bet publiek, om voorziglig te zijn in de keuze hun ner kruideniers, en niet bij voorkeur daar te koopen waar de goedkoopheid der peper eu gebrande siroop zir.li paart aan de wittere kleur der eerste en de zwartere der laatste. 's Gravenhage, li Maart. Inde zitting van de Tweede Kamer der Slaten-Gencraal van eer gisteren zijn de beraadslagingen over bel wets ontwerp lot regeling van hel Middelbaar Onderwijs ten einde gebragt. Nadat negen zittingen aan die beraadslagingen zijn gewijd, is hel ontwerp aan genomen met eene meerderheid van 10 legen 25 stern uien Aanstaanden Maandag zal de Kamer beraadslagen over dc wets ontwerpen 1°. unpens bel novaal liendregl en hel beheer der kroondomeinen en daarna 2". nopens de afkoopbaarheid der tienden. Sedert zondagavond was alhier een dei tien jarige knaap vermist, die door zijne ouders als verdronken werd beschouwd. Overal werd bij Ie vergeefs gezocht. Dingsdag middag moest echter in de Groote Kerk iels ter reparatie worden aan gewezen en toen kwam de jongen le voorschijn. Zondag avond was hij onder de predikatie op de bank in slaap gevallen en moest dien ten gevolge twee en veertig uren zonder eten of drinken in dc kerk doorbrengen. Aloordwelle12 Maart. Heden morgen ten acht ure werd alhier bet lijk ter aarde besteld van den WclErl. beer can de Repeiu leven genees-, heel- en verloskundige alhier. Bij deze gelegen beid hield des afgestorvenen zoon, den beer C. A. van de RepeSecretaris alhier, eene treffende en zeer aandoenlijke toespraak. Hij schelste al de goede boedanigheden van zijnen hoogbejaarden grijzen vader, die nu reeds in den donkeren graf kuil was nedcrgelatcn, af, loonde aan hoeveel jaren bij met den meest onverschrokken ijver en belangstelling hel ambt van genees-, heel- en verloskundige voor deze en omliggende gemeenten was werkzaam geweest; wat en boe bij altijd voor ben geleefd en geweest wasen hopende steeds elkander hier namaals in betere gewesten te zullen mogen wederzien, maar levens dankbetuiging aan het Opperwezen voor den hoogen ouderdom en gezondheidstoestand, die zijnen vader in zoo ruime male had mogen ondervinden, en een blik werpende op dc tegenwoordige aanschuuwers, dal die der gelijke vei liezen hadden Ie betreuren, hierover ook dankbaar moglen zijn. Dit werd in hartroerende taal gomt, dat ongeveer een kwartier utirs duurde, en bet was duidelijk op bet gelaal der aanwezigen zigtbaar welk een <1 iepen indruk sprekers woorden op hel hart der menigte maakten, en dal zij allen vol aandoening van liet graf huiswaarts keerden. Voorwaar deze toespraak zal lang bij dc in gezetenen in aandenken blijven. Ingez Zierikzee, 17 Maart De Verloting, onlangs len behoeve der DORCAS VEREENIGING, heefl plaats gehad, beeft de soin van f 558,85 zuiver opgebragt Dank zij loegebragl aan allen ilie dc Directie in bare pogingen zoo welwillend ondersteunden. Zierikzee, 17 Maart. De vereeiiiging Ier be vordering van fabriek- en handwerksnijverheul iu Nederland beeft de volgende prijsvraag uitgeschre ven; Welke middelen zijn eraan te wenden, om den ambachtsman gedurende den winter, dal bij vruchteloos zonder verdienste rondloopt, werk eu daardoor brood te verschaffen." De vereeniging beeft bare groote gouden Jvercenigingsinedalje uil - geloofd voor bet beste en voldoende gekeurde ant woord. Uet nieuws van den Kag. Eer de jeugdige koning van Portugal, Dom Sebasliam, den oiigeliikkigcn kiijgstogt naar Marokko ondernam, waar bij met het grootste gedeelte van zijn leger omkwam, schreef hem dc bisschop Dom Osorio, om hem van dit roekeloos plan af le brengen «De roeping van eencn goeden koning beslaat meer iu dc zijnen Ie verdedigen, dan zijne vij anden aanlevallen, en dit is zoo waar, dat de doorluchtige vorsten niets bij de behaalde over winningen op hunne vijanden zouden winnen, in dien die niet de veiligheid hunner onderdanen ten gevolge hadden." Leefde Dom Osorio nog iu onze dagen, en was hij een onderdaan van keizer Napoleon, bij kou hein hetzelfde met opzigt tol hel moordhol Mexico geschreven hebben. Vrecselijk is bel lol dergenen, die daar benen gezonden worden om laatiwreu voor den keizer le plukken. In plaats van aanvallers worden zij er aangeval lenen. De eene stad na de andere wordt door ben ontruimd, gezwegen dan, dal Puebla en de hoofdstad Mexico door ben zuuden zijn ingenomen, zoo als men naar de snoevende verzekering der Fransche regering bij bel ondernemen dezer zoo noodlottige expeditie met regl mogt verwachten. Hel lijden der Fransche soldaten in die streken gaat alle denkbeeld le boven. Behalve legen geiegclile troepen, hebben zij nog legen veel erger vijanden, de guerilla benden le kampen, die ben ontzettend afmatten en groule verliezen toebrengen. Ook de gele koorts en dc zwarte braakloop dunnen hunne gelederen. Tul overmaat van ramp beerscht onder hunne muilezels, bel voor dit land zoo geëigende rij- en trekdier, eene groote sterfte. Generaal Forey vraagt gedurig versterking, maar de keizer heeft hein geantwoord, dal bij bij den Icgenwoordigen stand van zaken in Europa geen regemeiit meer missen kan. Dit schijnen de Jankezen maar al te wel le be grijpen, want hoewel bel Nap. denkelijk niet kwaad meent met zijne bemiddelingsvoorstellen iu liet Amerikaaiischc geschil, willen 'zij niets daarvan weten, immers zoo als dc waard is vertrouwt bij ook zijne gasten. Zij hebben dan een antwoord gegeven, dal de lompheid zelve is. Lincoln is oorlogzuchtiger dan ooit. Te Was hington is eene wel afgekondigd, waarbij ieder, zonder onderscheid van stand of rang, die maar iu slaat is een geweer le dragen, onder de wapens wordt geroepen. »Hct noorden, zal, zoolang de strijd nog niet is beslist, de erkenning van bet Zuiden door vreemde mogendheden als eene oorlogsverklaring beschouwen. De Zuidelijken ciscben van bun president Jef ferson Davis, dat hij alle diplomaliekc agenten uit dc hoofdsteden dier landen, die de Zuidelijke con federatie niet erkend hebben, legen primo Mei zal terugroepen, en dat de vreemde consuls na dien dag geene magt meer zullen uitoefenen iu dc ge confedereerde staten. Duur echter komt het Noorden zijne vasthou dendheid te slaan. Er is wper eene uitgifte van 900 miljoen dol lars aan schatkistbiljetten ophanden. Eu met dat alles wordt geene enkele zuidelijke stad genomen. Leger en vloot zijn geheel werkeloos, ondanks de schatten, die zij dagelijks verslinden. Dc Zuidelijken, overmoediger dan ooit, nemen thans eene sarrende houding aan, en versterken zicli al meer en meer. Er zal dus naar alle waarschijnlijkheid weer bloed moeten vloeijeu, zonder dat men gegronde hoop op cciic spoedige beslissing zal kunnen voeden. [Kamp. Ct GEMEXGIIE BKItlGTEV. Geladen aan den Yersekendam liet scliip Jancke voor dc tweede maal, dat zal gaan lussen te Wemeldingc voor rekening van Drie bewoners van den Vis- scliersdijk le Zierikzee wordt aangeraden, des avonds niet meer te komen luisteren aan de ramen bij ande ren en geene onwaarbeden te verspreiden, of hunne monden zullen dan wel gestopt worden. Te Hcrking kan eene winkeliers-dochter baar oogmerk maar niet bereiken al bad zij nog zoo veel tolken, noch met lag- cben cn vriendelijk groeten. Aldaar wordt een kwast

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1