Zaturdag 14 Maart 1865. 1980. 19de Jaarg. Nieuwstijdingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. ibonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertcntiün 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Ad vertentiën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzcc, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Op Zaturdag ilcn 21 Maart ck des namiddags 5 ure. zullen herren Commissarissen over de lus- scheuscliool alhier, in hol lokaal dier School, hoofdonderwijzer L KARREMAN, eene zitting hou den lot hel ontvangen en beoordeelen der aan zoeken tot plaatsing van kinderen op die school. •n Londen, 7 Maarl. l)e reden waarom Prinses Alexandra zich niet Ie Antwerpen heeft opgehou den, waar zij anders ecnige meikwaardighedcn zou hebben in oogcnschuiiw genomen en ook niet op liet koninklijke stoomjagl voor Vlissingen heeft over nacht, was daarin gelegen, dal van den admiraal Filzroy hel lelcgralisc,lie herig! werd ontvangen, dat onstuimig weder in aantogl was en hij dus aan ried met den mcestcn spoed ile Noordzee over Ie steken. De Koningin heeft al haar werkvolk van Balmo ral, in Schotland, uilgeiioodigil, oin op 10 dezer liet huwelijk van haren oudsten zoon Ie Windsor to komen bijwoonen, en lol dit einde de kosten voor do heen en terugreis voor hare rekening genomen, Prinses Alexandra van Denemarken is met hare bloedverwanten na een zeetogt, door heerlijk weder begunstigd, iu den vroegen morgen van vrijdag tc Margate aangekomen, waar zij aanvankelijk is blij ven vertoeven. Den volgenden morgen werd de prinses aan boord van bot koninklijke stoomjagl ge- komplimeutcerd door tien lord-mayor van Londen vergezeld van verschillende autoriteiten. Kort daar op werd de logt voorlgezet onder liet bulderen van hel gesciml van hel eskader en de balcrijen der verschillende zeeplaatsen. Het onlstuimigc water veroorloofde Ier naauwernood aan de landingsplaats te Gravesend aan Ie leggen doch loen men na veel moeite daarin geslaagd was verliet prinses Alexandra aan den arm van haren bruidegom hel stoomjagl. Een aantal jeugdige dames stond gereed om aan hel vorstelijk paar houquelleu aan Ie bieden en hun weg met bloemen te beslrooijcn. Hulde betuigingen van ecu aantal autoriteiten volgden andermaal en langs den mei eerepoorlcn en Irofeën versierden spoorweg werd ten Iwee ure het spoor- wegstalion van Londen bereikt. Voor plaatsen aan de vensters in de voornaamste stralen zijn fabelachtige prijzen besteed. De eige naar van een huis in Piccadilly had zijne cersle verdieping voor 200 pond sterling afgestaan en verhuurde het overige van zijne woning voor 450 pond. Een ander, in St. Pauls churchyard, onlving voor het bedrag der plaatsen aan zijne vensters 950 pond. Hel geschenk 't welk het jeugdig paar van wege de stad Londen zal worden aangeboden beslaat in een fluweelen beurs gevuld mei 10,000 pond st. Volgens berigten uit Warschau van 27 Febr. heeft de stad ecu hoogst somher voorkomen. Zon dag don loden maakte zich een panische schrik van de inwoners meesler omdat zij een bombar dement vreesden. De door de regering genomen maatregelen dragen niet bij om dien angst Ie ver minderen integendeel zij doen do heerschende opgewondenheid nog toenemen. Een grool aantal Russische fa milieu hebben bare woningen verlaten en op de citadel haren intrek genomen voorts zijn de huurders van de in de nabijheid van het kasteel gelegen huizen genoodzaakt die binnen vier en twintig uren te ontruimen, om er troepen in tc kunnen huisvesten. Over hel gevecht bij Lodz op 27 Febr. deelt een geloofwaardige ooggetuige aan do Breslauer Zig. het volgende mede: Henige dagen voor hel gevecht trokken 300 zcisinanncn, 200 man infanterie en kavalleric goed gewapend cn georganiseerd door Lodz, en wel in de beste orde. Vooral Irok een zeer knap soldaat die door eenigen als de cclilgenoolc van Michalsky, 23 jaren oud en moeder van twee kinderen, her kend werd, ilc aandacht. Zij betrokken ceuc mijl van Lodz ecu kaenp co stelden voor hunne vei ligheid voorposten uil. Deze werden echter door de boeren uit den omtrek ontwapend, aan de Bus sen uitgeleverd en laatstgenoemden langs geheime wegen naar hel Poolsclic kamp geleid, waar men juist aan hel eten was. De polen zich aldus ver raden ziende en de vruchteloosheid van ecu ge vecht erkennende, smeekten om vergiffenis. De Russen bestonden uil Iwee kompagnicii infanterie en honderd kozakken. Ter eere der Russische officieren moot gezegd worden dat de aanvoerder dco slrijil verbood en"' last gaf alle insiirgeulen gevangen Ie nemen. De troepen echter dreigden hem Ie zullen nederschicten cn begonnen luen een vreesselijk bloedbad aan te riglen. De Polen slre den wanhopig, doch moesten voor dc overmagt hukken. In liet bijzonder onderscheidde zich dc bovengenoemde dame, die verscheidene kozakken doodde. Eindelijk werd zij gevangen genomen. Hare bekenlenis dat zij eene vrotnv was baatte haar niet. De Rus kent geen medelijden, zij werd op eene gruwelijke wijze vermoord. Den volgenden dag begaven zich verscheidene inwoners van Lodz naar de plaals van het gevecht zij vonden 57 lijken van iiisurgcntén tol op hel hemd ontkleed, geen hunner minder dan 5 ii 6 wouden lellende. Vele zwaargewonden werden nog gevonden die spoedig den geest gaven, zoodal men berekent dat 100 insurgcnlen gesneuveld zijn. De Russen voer den 85 gevangenen mede en twee wagens zwaar gewonde Russen. Maastricht, 7 Maart. Heden ochtend vcrlrok- ken van hier per extra-spoortrein naar Antwerpen ruim 250 landverhuizers op reis naar Amerika. Ge- liecle gezinnen mei have en kroosl, afkomstig uit de gemeenten Echt, Limbrccht, Susleren, Grevenbicht en omliggende dorpen io Limburg, verlaten alzou den geboortegrond, na bijna alle hunne roerende en onroerende goederen Ie gelde te hebben gemaakt, om in een ander werelddeel fortuin te gaan zoeken. De emigraliclusl neemt dagelijks in deze provincie toe. Door het verknopen van zoo vele vaste goe deren tegelijk, verminderen de prijzen aanmerkelijk. Neuzen, 10 Maart. Er is meermalen sprake geweest om dc loting voor het kanton Axel (dat zijn de gemeenten Neuzen, /.aamslag, Axel, Hoek, Zuid- en Westdorpe, Koewacht, Overslag, St.-Jan- steen, enz.) in plaats van te Axel, te Neuzen Ie doen plaats hebben; doch door tusschcnkomst van zekere autoriteiten, is het gebleven zoo als het voor jaren was, en dc loting heeft dit jaar weder plaals gehuil ie Axel. Om nicer dan eeoc reden ware liet wcnschelijk dat daarin verandering gebragt werd, on wel voor namelijk dal die loting dikwijls met vechtpartijen afloopl, zooals nu het geval weder is geweest. Gehuwde personen, gewapend met knuppels, bijlen als anderzins, hebben nu deel genomen om hunne naburen uit de gemeente Ie verdrijven. Het bevreemd ons echter dat er op zulk een dag, van de vijf nijiéchaussée's maar één present was, en de overige op dienst uit waren voor andere gemeentenwant nooit is de policie toch heler ergens noodig dan op een dag der luting, onver schillig waar Dat dit ter kennis moge komen van de Hooge Regering, is de bedoeling van den schrijver. [Ingz.) Middelburg, 9 Maarl. Het doet ons genoegen tc kunnen melden dat hel bcrigl in ons vorig iioiiinier opgenomen, volgens 't welk de keelziekte, angina diphterilica zich ook alhier zou hebben vertoond niet bevestigd wordt. Middelburg, 12 Maart. Naar wij vernemen is dezer dagen bij bevelschrift der arromlisseineiils- regtbnnk alhiernaar den procureur-generaal bij hel provinciaal gercglsliof in Zeeland verwezen de persoon van P. Faas, gedetineerd in hel huis van verzekering alhier, Ier zake dat hij op een avond in de maand December 18G2 op de markt te Biervliet Anna Elisabeth Hoevenagcl heeft opge wacht met liet doel om haar liet leven tc benemen; dat bij haar tut dal einde beeft aangegrepen cn met ecu mes eene verwonding aan den hals loe- gebragt, zijnde hij echter verder in zijn voornemen om haar Ie "tlooden door tijdig opgedaagde hulp en dus dour omstandigheden van zijnen wil onaf hankelijk verhinderd alsmede dat hij zich ge welddadig heeft verzet legen een rijks en een gemeente-veldwachter, die hein na bet plegen van de daad gevangen wilden nemen, cu aan genoemde beambten schoppen, slagen en stouten liccfl loc- gebragt. MiddelbCl.) HCruinlsse, 8 Maart, lieden had itel volgende ongeluk plaats. Bij hel laden van een Os aan het veer Ie Zijpe, aan boord van de Middelburg - sclie stoomboot, kapt. de Haan, brak de loopplank midden door, zoodat de geleider ea dc Os tussclieii dc stoomboot en den steiger in hel Zijpe vielen. Die val was bij bel lage water zeer groot cn liet toeval wilde dal de Os op den geleider viel. De kapitein een en ander ziende, aarzelde geen oogen- blik, om van de stoomboot op de drijvende stuk ken van de plank lo springen en bad liet geluk, terwijl de Os naar den wal zwom den geleider die niet de beeneo boven kwam, bij zicli op de plank Ie halen en van een anders gewisseo dood Ie red den. Eere zij den onverschrokken incnschenvrieiid, die, met voorbijzien van eigen gevaar, een men- scliciileven redde en een vader aan zijn talrijk huisgezin teruggaf. Dc gevallene was slechts ecnigzins bezeerd en kwam met eene aderlating vrij. Zierikzee 15 Maart. Wij vernemen dal door dc regering als be ginsel is aangenomen, dat de militairen, die zich voor de Oost-Iodië hebben geëngageerd en daarover vóór hun vertrek berouw gevoelen, nog van die verbiiidtcnis kunnen worden ontslagen. Iloofdhopalingcn der wet op de Zeemilitie: De zeemilitie wordt heslemd lot de bemanning van de verdedigingsvaartuigen voor de binnenland - sche dienst cn langs dc kusten. Zij wordt niet naar de koloniën en bezittingen van liet rijk iu andere wcrelddeelen gezonden, tenzij, ingeval van zeer buitengewone omstandigheden eene nadere wel daaitoe magliging verleent; Voor de ingelijfden bij de militie ter zee duurt de dienst vier jaren; Alleen aan lien, die vóór hunne inlijving bij de militie bun beroep van de buitenlanilsclie zeevaart maakten en zich voor dc zeemilitie hebben aan geboden, wordt, ook wanneer zij bij de zeemilitie niet hebben kuiinco worden aangenomen, gedurende hunnen verloftijd, vergunning verleend, om liet be roep van buiteulandscli zeevarende Ie blijven uil- oefenen, welke vergunning in gewone lijden bun niet wordl geweigerd. Zonder die vergunning wor den zij niet tot eene verbitnllenis tul uitoefening van de buitenlandsclie zeevaart toegelaten Dc manschappen bij de zeemilitie kunnen, in gewone lijden, vergunning bekomen lot liet aangaan van ecu huwelijk, wanneer zij liiui derde dienstjaar hebben volbragt Zij zijn, na het bekomen van een behoorlijk paspoort in lijd van vrede, van de dienst der schutterijen vrijgesteld. Aan den broeder of de broeders van ccoen bij de zeemilitie dienende of gediend hebbenden loleling of vrijwilliger, wordl hetzelfde regl van vrijstelling wegens bruederdieusl toegekend, als voor dc militie Ie land is bepaald. GEMENGDE BERIGTEN. Keu sclioolvorst le N. heeft een kalje in zijne buurt gevangen cn het zoo goed gedaan, dal het niet wegblijven kan; cn nu zingt hij: 't Is hier een vrolijk leien, Een kal zal katten geven, Een vos heeft hel gedaan, ls dat geen mooi bestaan? Te Domburg zal leo toonecle gevoerd worden Ken zwarleo Arend, loerende op zijn lekker vlcescli- brokje, opdat er gcene vreemde vogels op komen pikken »Ach!" zegt een boer onder Domburg, had ik mijn vorig Willemijnlje maar terug, dan zou ik meerder rust hebben. Te koop in de Brouwerij tc 0.: lekker bier bij liet maatje." Een boer Ie Rheeft de melk opgeslagen, om binnen korten lijd het geld van den rcmplacant terug le krijgen voor zijn zoon; eo nu zeggen de arbeiders nog: «Nu nog wal van de blaauwe koe cr door dan zal alles wel leregt komen; en Al blijven melk en boter duur, Men moet nu blijven uil de schuur." Te Spijkenisse moest de dochter van eene weduwe de jonge lieeren zoo niet achteraan ioopen, en minderen zoo onbeschaamd niet behandelen, want zóó zal zij geen visch vangen. Twee jonge lieden le Spijkenisse zullen weldra in den eclit treden, die aelil jaren iu hunne gedachten gevrijd hebben, zonder elkander le spreken. Een mooi meisje aldaar moest zooveel eigenliefde niet hebben wal minder praatjes uitkramen, cn zoo zindelijk niet zijn op het sterke water. De rum zal le Spijkenis zeer waarschijnlijk opslaan, lot droefenis van twee of drie lieeren. Een smid te S. moest zich zoo niet te buiten gaan, daar bij kans beeft vele kalanten tc verliezen; eu daarbij komt nog, dal de kalanten verpligt zijn om naar Jan te gaan, die schrijft dat liet een lust is. Oak maakt een bakker te S goede zaken, maar bij is kastelein ook, en de belasting op bet meel is er af. Het kleine Vosje te Wein. zal na veel loopens loeit eindelijk ook in dc eclilschuit slappen, eu zicli in de bossclien verscholen, houden Aldaar wurdl dc schijnheilige Johanna verzocht zulke on waarheden niet (lieer Ie verspreiden, daar er anders van haar waarheden openbaar zullen gemaakt worden die niet algemeen bekend zijn. Marienljc snuif wordt aangeiaden zoo dikwijls geen bezoek te bren gen bij Belje le Nourdwelle, daar hij anders zal opgevangen worden cn in eene kooi gezet. De dame op den Visschersdijk heeft locli waarlijk een goed aanzoek gehad, zegt men te Zierikz.ee; want Jan de is met den landbouw zoo goed bekend als al zijne bloedverwanten le Oosterlaud met malkander; doelt ware hij geen (14,000 te kort gedaan volgens zijne papieren, dan zoude liet zeker Deler gelukken. Eene boerin le Oud Sabbinge moest ieder laten Vrij in zijn handel, Vrij in zijn wandel; En doel zij dit met dwingelandij, Er komt een derde bakkerij. Drie likkebrocs te Culijnspla.it wordt verzocht op Zoodag zoo uitspattig niet te zijn te Cats, maar dit in limine eigene gemeente maar le wezen Eene luininans dochter le K'. moest io de kerk zou onfatsoenlijk niet zitten, cu zoo dikwijls niet omzien, daar dit hinderlijk is voor velen. Maatje te Kaltendijke wordl verzocht hare toog wal stiller le lalcn liggen, dal zoude mooijer staan voor zulk eene mode-dame. I1T3-3201T321TZ STÜZZSIT. De strijd in Polen. Ongelukkig eu beklagenswaardig volk, zuchtende onder liet despotisme der Russische slaalkuude, een maal groot eo maglig, toen liet over de twintig milliueneii zielen telde, en menigmaal de Rus sische alleenhecrscher op zijnen troon deed beven, en lieui zijne verdragen deed goedkeuren dal rijk hetwelk zuidwaarts van dc oevers van den Donau tot aan die der Oostzee uitstrekte, waaraan dc magtige koopstad Dautzig, en zich westwaarts oostelijk uitbreidde van de Pruissische en Diiitsclie grenzen, lot in liet hart van Rusland: bevattende liet oude koningrijk Polen, Puinmercn, Posen, de Hongaarsche provinciën, Wilna, Koerland cu een groot gedeelte der Ukraine; dit maglig en dapper volk zag deszelfs vaderlandscheu bodem op drie onderscheidene tijdstippen verdeden, en een einde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1