N.«' 1979. IWoensdag I 1 Maart 1865. 19de Jaarg. Waarschuwing. Ken kort woord ENieu wsiijdiiïgen MERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. 4 1) o n n e in e n t s - P r i j s Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenƒ1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. tvr-- Verschynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 33 ce^it. De inzending der Advertenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94 Brieven en Ingezondene Stukken Franco. [)e Burgemeester van Zierikzee herinnert aan de bepaling van art. 61 van hel Policie-reglemenl, h ou 11 end e verbod om door de gemeente hard te rijden of te rennen met eenig voertuig of losse paardenmet aanzegging, dal de politiebeambten gelast zijn hierop streng Ine le zien. Zierikzee. 9 Maart 1863. B. C. CAU. aan den steller van een ingezonden stuk in de Zicrikzeesche Courant ran 1.1. ISaturdag. Wij hebben altijd gedacht dat wijze mannen niet boos kunnen worden over het hooren der waarheid, en toch hebben wij niet goed gedacht. Althans een groot geleerde heeft in de Zierikzeesche Cou- rant van 1.1. Zaturdag in drie talen be wezen dat hij wel degelijk boos kan worden. Immers beweerd hij dat wij onwaarheid gezegd hebben in een hoofd- arlikeltje in den Nieuwsbode van 4 Maart over den afloop der verkiezing?.... Maar welke leugens zijn daarin te vinden?.... Nergens De listen waren groot die aangewend zijn geworden om den heer BOEIJE te doen verkiezen zonder de overwinning te behalen en dit is waar heid. Velen hebben den heer BOEIJE ge stemd zonder te welen wat zij deden; dit is óók waarheid. Voor den heer van KERKWIJK zijn geene afgezanten rondgereden om stem biljetten in te vullen; voor den heer BOEIJE wel dat is óók waarheid. Ieder heeft het vrij gestaan om aan bevelingen voorden heer BOEIJE in te zenden, maar weinigen hebben het ge daan, dat een bewijs is van weinig sympathie, zoo min als in de Zierik zeesche Courant, die, om toch iets te zeggen, opgevuld werd met hatelijkheden uit het Dagblad van 's Gravenhagedat is ook waarheid. Onder do stembriefjes waren er velen met aardige versjes, die de sympathie bewezen voor den heer BOEIJE, en waar - van er nog al ter plaatsing zijn ingezonden, dat wij echter niet gedaan hebben, om geen aansloot te geven; dat is ook waar heid. Maar waar zullen wij eindigen om al de waarheden op te sommen?... En daarmede zullen wij besluiten, en ons weinig bekommeren over malheureuse couranten-artikels, en ook maar denken: zij weten niet wat zij doen Londen, 6 Maart. Hel huwelijk van den prins van Wallis inct prinses Alexandra zal Dingsdag aanslaande mei giooien luister voltrokken worden. Londen, 7 Maart. Prinses Alexandra is heden namiddag ten 2 ure hier aangekomen. l)c weg welke H. K. H. volgen moet is prachtig versierd. Eene lallooze menigte is up de liecn. H. K. 11. werd inel uitbundige geestdrift begroet Nimmer le voren heeft men te Londen zulk een touneei aanschouwd. Assen, 3 Maart. Terwijl Zondag avond jl. eetti- ge jongelieden te Gieten in eene herberg bijeen waren, werd door ecnigen eene weddenschap voorge steld, om in écu teug ruim kan jenever te drinken. Een 18jarig jongeling nam dil voorstel aan. Ter naauwernood zijn proefsluk volbragt heb bende, zakt bij in een. Terstond rnuesl genees kundige hulp worden ingeroepen. Volgens bel oordeel van deskundigen zal bij zijne roekeloosheid met den dood moeten boeten. Omtrent het gebeurde aan Ommerschans ver neemt uien bel volgende De personen, uitmakende de bevolking van liet gesticht de Oininersclians, waren vroeger altijd ge woon twee maal eiken dag liet eten, dat zij over hielden, aan hunne vrouwen of mannen te geven. Dil was met jongelieden (uitgehuwden) ook bel ge val, ilie alsdan gelegenheid hadden eenigc oogeu- blikken met hunne liefsten te spreken. Volgens eene ontvangen order mogt dit echter niet meer plaats hebben, en den 2 Maart zou met deze verandering een begin worden gemaakt. Maandag morgen ging dit zeer goed, doelt des namiddags getuigde bet geweldig schreeuwen van de opge wondenheid des volks, hetwelk des avonds in massa de hekken, welke de mannen van de vrouwen af scheiden, op drie pljatscn met geweld omrukte, terwijl sommigen zich niet de lallen daarvan wa penden. Den heer Hiilsehoscl), onder-direkleür van het geslicht, die onmiddellijk op de plaats verscheen, gelukte het niet hen tul bedaren te brengen, dan onder belofte, om niet den adjunkt direkleur hier over te spreken. Deze werd dadelijk door cersl- genqemijen gehaald en begaf zielt mede in hel midden der menigte. Inmiddels was het aan de brigadiers, bijgestaan door de veldwachters gelukt, het volk met hunne wapenen eenigen tijd legen le houden, doch daar de hekken up verscheidene plaatsen opengebroken waren, was dit niet langer doenlijk, duur de weinige weerbare politie. De, doldriftige menigte noodzaakte nu den adjnnkt- direkteur aan hunne gewoonte toe le geven, ten einde een bloedbad te voorkomen, waarna alles heenliep om de oude gewoonte te volgen. Later was alles rustig, doch men laat hen nu hun gang gaan. Hel ontbreekt voor het oogenblik de direktie aan de rnagl om liet besluit lot de bovengenoemde verandering door le drijven. Na de aankomst van een detachement militairen, is de urde eeoigerinate hersteld. Van de kolonisten zijn er 14 gevankelijk naar Deventer overgebragt. Helder, 6 Maart. Gisteren werd uit de haven opgevischt het lijk van een joodschen vischkoopcr uit Amsterdam. Toen men bezig was naar liet lijk te zoeken, wees een visscliersknecht de plaats aan, waar men dreggen moest; hij verhaalde daarbij zeer koelbloedig dal die man den vorigen dag op de schuit had liggen slapen en dat hij, bezig zijnde met aardappels te koken, een plomp in hel water had gehoord dat hij toen naar hoven was gegaan en eene hand boven water had zien uitsteken, maar dat hij, vreezende dal zijne aardappels aan sluk zouden koken, waarvan zijn schipper volstrekt niet hield, dadelijk wcèr omlaag was gegaan, den kende 'l is maar een sin. .s. Terwijl hij dal zoo ongekunsteld verhaalde was er eene groole menigte loegeloopen, die in hare verontwaardiging den vis schersknecht ernstig le lijf wilde, zoodat de politie hem moest ontzetten; hij is thans iu verzekerde bewaringook hij zijn verhoor moet die man de grootste onverschilligheid aan den dag leggen. De overledene laat eene vrouw met zes kinderen na, Rotterdam, 6 Maart. Eergisteren avond werd alhier diefstal gepleegd op de volgende zeldzaam brulale wijze. Op het wisselkantoor van den lieer de Waal in de Boompjesvertoonde zich ten omstreeks 7 ure een manspersoon die aan den bediende de vraag riglte 0111 een bankbiljet van (200 te wisselen tegen twee teder van f 100. De bediende zich hiertoe bereid verklarende, greep de portefeuille, nam de twee verlangde bankbiljetten daaruit en legde die op den toonbankDe vreem deling luid middelerwijl mede zijne portefeuille ge nomen, doch scheen niet zoo spoedig le kunnen vinden wat er waarschijnlijk niet in was. Eensklaps rukle hij daarop de twee bankbiljetten van de toonbank weg, vloog er mede de deur uil en snelde pijlsnel voort. De bediende ijlde hem na maar begreep gelukkig spoedig dal hij zijn kantoor waar geld en bankpapier bij hoopen voor de bami liggen alleen had gelaten eu de laatste dwaling erger dan de eersle zou kunnen zijn. Hij slaakte nog een paar malen zijn kreet shoudl den dief!" en keerde in hel kantoor terug. De dief maakte iiitusschen geweldig becncii, maar luid liet ongeluk eene vrouw liet onderst hoven te loupen en bij die gelegenheid viel er een papier uil zijn zak dal zijn naam bevatte co natuurlijk aan de politic werd overhandigd. Het spoor van den deugniet is voor hel oogenblik nog onbekend, maar zal wel spoedig ontdekt worden. 8 Maart. Heden heeft Jacob Former, wonende in de haan alhier den leeflijd van 103 jaren bereikt. Hij is van zijne ziekte in hel vorige jaar thans geheel iiersleld en wandelt bijna dagelijks duur de stad. Vlissingen, 3 Ma art. lieden namiddag ten 3 ure, stoomde hel prachtige koninklijk sloumjagt Victoria and Albert, vergezeld van de Obsborne in pijlsnelle vaarl voorbij deze vesting, onder liet lossen van donderende salulscholeii van de schepen van het Engclsch eskader, bestaande uil vier oor logschepen van de grootste soorl en van de batterij. Aan boord van genoemd jagt bevond zich prinses Alexandra van Denemarken met hare familie, bruid van 'fj K. II. den prins van Wallis. Reeds sedert eenige dagen bevond zich boven genoemd eskader ter dezer reede, hetwelk in deze anilets zoo stille vesting veel bedrijvigheid ver oorzaakle. De vorstelijke personen zullen zeker reeds iu den vroegen morgen le Gravesènd aankomen. Daar is een veertigtal groole schepen gestationeerd dal aan de prinses uit 5300 metaalmonden den eersten vvelkomsgruel van hel Engelsche volk brengen zal. De spoorweg van Gravesend, langs welken de prinses met den prins van Wallis Londen zal hereiken, is prachlig versierd en in de hoofdstad zijn vele toe bereidselen gemaakt tol eene schitterende ontvangst hij den plegligen inlogt die op overmorgen is be paald. a. zullen 16,000 man van de vrijwillige scherpschullerskorpsen in de slralen welke de stuet passeren zal geschaard zijn, De eersle levensbehoeften zijn hier in de laatste dagen zeer in prijs gestegen. Bakkers en slaglers zijn druk iu de weer voor onze Eiigelsclieit. Een slagler ter dezer slede leverde aan de Engelsche oorlogschepen, gedurende hun verblijf op onze reede, voor 8000 vleesch. Sigaren- eri tabaks winkels worden letterlijk leeg gekocht De krui denierswinkels zijn steeds gevuld met Engelsche matrozen. Duizende eijeren, eene groole hoeveelheid eenden, enz., worden in sloepen naar de Engelsche bodems overgebragt. De Schiedammer wordt ook niet vergelen. Middelburg 6 Maart. Naar wij vernemen heeft zich de keelziekte, angina diphlcrilica, ins gelijks hier ter slede geopenbaard. Zierikzee, 10 Maart. De Memorie van Be- anlwourding op hel voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens de wets ontwerpen 1°. houdende voorzieningen van het novaal licndrcgl van hel Kroondomein en 2° regelende het beheer der Kroondomeinen heeft thans liet licht gezien. Ter tegemoetkoming aan sommige geopperde bezwaren, gaat deze Memorie vergezeld van eenigzius gewij zigde wetsontwerpen. Ten aanzien der eerste wel, heeft de regering getracht lol eene nieuwe omschrij- ving le koinen van hel door niemand in twijfel gelrokken doel der wel. Dal doel is, de tiend- helling van het Kroondomein zóó af le bakenen, dal hel Kroondomein blijft heffen de tienden, die lol dusverre haar deel hebben geleverd tol dé in komsten van hel Kroondomein; en dat hel Kroon domein zich blijft oiilhoudcu van dc heffing van die andere, zoogenaamde novale tienden, die, al werden zij tol dusverre ook nog niet werkelijk gevorderd, naar de uitspraken van den Hoogen Raad zonden moeten geacht worden reglens hij het Kroondomein te behooren. Op het sluk der tienden wil deze wel alzoo niets anders dan wcltelijke bestendiging van den feitelijk aanwezigen toestand. Jl. dingsdag heeft het provinciaal gereglshuf in Noord-Brahandl uitspraak gedaan iu het hunger beroep van Mr. van Baerle, advukaat le Breda, beschuldigd van mishandeling zijner krankzinnige moeder, liet hof heeft liet vonnis der regibank, waarhij de beklaagde tot 15 dagen cellulaire ge vangenis is veroordeeld, vernietigd en hem van alle reglsvervolging onislageu. Men verneemt dat liet openbaar ministerie van deze uitspraak in kassa tie zal komen. Men zal zich herinneren dat dezer dagen zekere II. van B. te Wijk hij Heusilen woonachtig, is veroordeeld wegens diefslal van een paard dat hij le 's Hertogeiihosclt voor f 275 zou hebben ver kocht eu dal, niettegenstaande geloofwaardige per sonen voor den regler getuigden, dat hij op liet tijdstip waarop het feit plaats had le Heusden was, andere even geloofwaardige getuigen zeiden, dat hij zielt binnen deze stad betond, zood.it liet schuldig of onschuldig twijfelachtig was, terwijl de beklaagde zijne onschuld bleef beweren. Thans heeft cellier een onvoorzien toeval deze zaak lot klaarheid gebragl. De vrouw de ouders eu de naaslc bloedverwanten van v. B treden thans als klagers eu getuigen tegen hom op Zij hebben aan de justitie reeds den prijs van het gestolene overhandigd, hetwelk door van B iti zijne schuur was verborgen en door hen is gevonden, terwijl zij daarenboven de meest overtuigende bewijzen hebben geleverd, dal v. B. de werkelijke dief is. Om liet hoogst twijfelachtige der schuld, was hel verzoek om gratie door v. B. hij Z. M. ingediend vermoedelijk ingewilligd; thans is echlcr de kaart voor hem gekeerd. GEMENGDE RËItlGTEV. Gelijk eene koe die in eene grip twee kuilen kiest, zoo doet ook een heerschap le Q. om stemmen te krij gen voor lid van den Raad. Ook zal huurman hein wel wal behulpzaam zijn om zijne vrouw genoegen le geven anders gaat die nog maar meer schrcijen. Kaalje te S. begint nu goed aan haar onderhoud te komen, waar nog al wat voor noodig is, en waar liet zuinige Koosje van jaar tot jaar beter getuige van worden zal. Tc Sas van Gend worden vier heeren in her innering gehragt., zich een weinig van den Seizaetschcnweg naar Hollandsch Mietje le onttrekken lol voorkoming van bleeke geziglen en tot besparing van te veel over tollige schoenreparalie. Plomp Mietje en mooi Netje aldaar worden nu bestormd door twee blaauwe ezels die op het onverwachts smoorlijk op haar verliefd zijn geworden. Men is nieuwsgierig of dil vrijen ook zal uitloopen op schoppen en hijten. Onder Oost-Kapclle wordt iemand gewaarschuwd zich niet te bemoeijen met een anders zaken want hij is een man zonder kennis of verstand anders zoude hij zijne willige poolen niet averegls in het land zeilen; en nu zingt men: Man gij moest het toch begrijpen, Dat het lasteren leelijk slaat Want gij zegt veel van een ander Maar ziet eerst uw eigen kwaad. De Vaslen-avond is le Middelburg pleglig gevierd geworden met bal's, en eene naald-prinses heeft er goed deel aan genomen, en is menig droppeltje zweet kwijt geworden; terwijl de gouden ketting van J. er veel door beschadigd is en zij dit geschenk nooit meer in orde zal kunnen vcrloonen aan haren aanbidder. Bij een hatikelhakkcrljc aldaar zullen met de Paschcn voor handen zijii Suikeren China's-appclcn waarop zijn naam gebakken zal zijn, omgeven met een lichtstraal waarin vele kunstgrepen zullen ziglbaar zijn. »\Vat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1