Woensdag 25 Fe1865. !9de Jaarg. N.° 1975. BERSGT. 12-26 Februarij 1865. J. J. van Kerkwijk, 'nTöESOWDElTE STÏTZEElf. i\ieuw Dagblad 's Gravenhage. van J. J. van Kerkwijk, Kiezers in Flakkeel v. KERKWIJK ZIERIRZEESCHE MEI WSBODE. Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. AbonnementS'Prijs: voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30 Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentllln 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 36 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondene Stukken Franco. Ten einde onzen lezers den uilslag der herstem ming te kunnen mededeelenzal de Nieuwsbode van Zalurdag 28 dezer NIET op Vrij dag-avond uitge geven wordenmaar den volgenden dag. De strijd die gevoerd is inde verkiezing voor een lid der 2°e kamer van de Staten-Generaal in plaats van liet overleden lid voor dit district, de Heer Mr. S. II. ANEMAET is voor een goed deel afgeloopen. Hij was lievig en werd van alle zijden met kracht gevoerd. Verschillende rigtingen kruisten zich om hunnen kandidaat op den voorgrond tc plaatsen en een treurig teekeu des tijds is voorzeker het aantal middelen tot welslagen aangewend die den toets van eerlijk heid en goede trouw moeijelijk zouden kunnen doorstaan. Wij voor ons hebben tweederlei reden om ons te verheugen in den afloop der stemming op den 12 Februarij II. Vooreerstomdat, behoudens een paar uitzon deringen aan het groot aantal kandidaten de hoedanigheid van vrijzinnigheid werd toegekend. Liberaal te zijn elk begreep lietstrekte tot aanbeveling in ons district, dat na aftrek van eenige weinige maanden, steeds in liberalen zin werd vertegenwoordigd. Teregt of te onregte, wij onderzoeken het niet, gaf elke partij haren kandidaat het lievret van vrijzinnigheid mede, als de boste aanbeveling. Dat verblijdt ons die uit innige overtuiging de waarachtige liberale beginselen zijn toegedaan; omdat hierin de er kenning ligt der behoefte van ons volk aan ver tegenwoordiging in zuiver vrijzinnigen geest; en dat, hoe de meeningen der leden van de Kamers der Staten-Generaal mogen uiteenloopen over de onderdedende kiezers in ons district slechts één eisch aan hunnen vertegenwoordiger hebben te stellen, namelijk: dal hij-liberaal zij. Ten andere, en wij gelooven zeer natuurlijk, verblijdt ons de afloop, omdat bij den Heer J. J. van KERKWIJK, dien wij naar onze innige overtuiging, ais den man onzer keuze hebben aanbevolen, de aanvankelijke zege deed behalen, op zoovelendie zich tegen hem over hadden gesteld. Herstemming was te wachten, waar verbrokkeling der stemmen liet onvermijdelijk ge volg moet zijn, van hel aantal kandidaten dat zich uit allerlei boeken opdeed. Eu als wij nagaan door welke middelen de verkiezing van den Hoer van KERKWIJK werd bestreden en hoe zich een heir van kampioenen met hem in bet strijdperk begaf, dan gelooven wij met zelf voldoening den uitslag der verkiezing op den 12 Februarij te mogen constateren en daaruit ge gronde hoop tc mogen putten dat de stemming op den 26 dezer onze wenschendie met de belangen van ons dierbaar Vaderland in zoo naauw verband staan zal bevredigen. V ij onthouden ons van verdere aanbeveling van onzen kandidaat; wij zullen ook niets tot bestrijding van f]en )ieer BOEIJE aanvoeren. Aan liet gezond oordeel der kiezers meencn wij echterjte kunnen overlaten, om tc overwegen in hoeverre f|e |)ecr BOEI.IE beantwoordt aan den eiscli vi», liberalisme, door hen aan eiken kandidaat gcsl»|(ij en voorai moeten wij aan dringen op even getrouwe opkomst ter stembus als de vorige nia,| Vereenigde kracht vermag y®. 7" zal heftiger zijn, naar mate hij zich nu op slechts twee punten bepaald. Alleen valt te bedenken dat ons district uitsluitend in vrijzinnige rigtmg magen kan worden ver- egenwoordigden wordt dit ernstig voor oogen gehouden dan hebben wij goeden moed dat op den 2(1 Februarij a.s. met overgroote meerder heid zal worden gekozen de Heer Ingenieurenz. te 's Gravenhage. In no. 48 van genoemd blad, dal uil den Haag franco per posl aan de meeste kiezers in hel district Zierikzee is toegezondenkomen een paar artikels voor lor aanbeveling van Jlir. BOEIJE en Ier be snijding, uf beier gezegd, Ier verguizing van de Heer van KERKWIJK Hel komt ons voor dal de middelen die men daartoe bezigl zeer ongelukkig gekozen zijn. Er wordt toch gezegd dat de minister Tliorbeckc 5 dagen voor de lieislciniiiiiig gelast beeft ecu werk van den Heer van KERKWIJK te doen drukken voor rekening van den staal 0111 zoo doende de kiezers voor dien Heer tc winnen en aangetoond dat dit in strijd is met de door dien minister gevolgde politiek. Wij zonden genoegzaam in slaat zijn om aan te lootten ilal noch cén minister noch cén lid der kamers van ettelijke jaren vroeger lot op lieden, mei liet tegenwoordige hoofd van hel kabinet Ie vergelijken is wat consequentie van beginselen betreft, dan wij begeven ons niet op dit gebied; alleen vermelden wij, bij wijze van legciiliang, als zoude hol gouvernement alle onder steuning aan kunsten en wetenschappen weigeren, dal bij de begropling voor 1863 door den minister Tlioi boeke zekere som is aangevraagd lot aankoop van schilderstukken ter completering van hel knust kabinet, dal dan ouk door de kamers is toegestaan De Heer Tliorbeckc waardeert verdiensten in ieder, onverschillig van welke politieke rigling bij zij, daarvan gaf hij een treffend bewijs in de be noeming van Baron Mackaij tol vice-president van den Raad van Slate, waul door die benoeming ontstond er eene vacature in de 2' kamer, en dal wel voor een district waarvan hel a priori Ie berekenen was dat men zou afvaardigen de Heer Groen van Prinslerer, een der bekwaamste besliij- deis van bel ministerie Tliorbeckc. Met zulke voorbeelden voor ons gelooven wij gerust Ie mogen aannemen, dal bel werk van den lieer v. KERKWIJK niet door den minister wordt uitgegeven om zoo- doende do kandidatuur van dien ileer aan te bevelen. Wal liet welk van den lieer van KERKWIJK betreft hiervan is bekend, dal voor weinige jaren door den lieer Wenckebach eene korte beschrijving is geieverd der toestellen en iiirigling voor de kantoren vail den Rijkslélégraaf en «lat ztillis is uit gegeven «loog- liet ministerie van Stinnen- laiidscUe Saken, voor rekening van «ien staat (toen was niet de Heer Thorbccke aan hel bewind maar een der tegenwoordige medewerkers van hel Nieuw Dagblad van 's Huge, die nu zijne pen misschien wel voor bewust artikel heeft geleend). De toestand der telegraphic is sedert zeer ver anderd, waarom de Heer van KERKWIJK heeft beschreven eene uitvoerige handleiding voor de lélegrapliio bier te lande, zulks aan den Minister van Biuiieiilaiidschc zaken heeft aangeboden, (wal dc Heer BOKIJE niet doen zal, nucli kan,) die de bruikbaarheid en groolc bekwaamheid van den schrijver in dit werk doorstralende heeft erkend, dour de uitgave daarvan voor staats-rekening te bekostigen. Hieruit blijkt dus, nu zullt een uit stekend knap man als de lieer Thorbccke den last daartoe verstrekte, dat dc Heer KERKWIJK toch niet zoo'n schuchter, piepjong, onbekwaam man is, zooals Ie lezen is in bel tweede artikel van liet Nieuwe Dagblad en in een slrooihillel, dal bij de eerste stemming bij de kiezers met duizenden is roiidbezorgd, even als eene aanbeveling voor schoensmeer, likdooruzalf, enz. I)c geliecle coup die hel N. van 's llage op het oog heeft, is ooi voorstanders van hel ministerie Thorbccke uit de kamers te verwijderen en op die wijze den val van hetzelve Ie bevorderen; daartoe inoel elke daad van dit ministerie in bet hatelijkste daglicht worden gesteld; bij den Ireurigen brand van Enschedé bijvb. waar dc minister Tliorbeckc hij de eerste mare hcciisnelde, heette hel, dal dit alleen geschiedde om de discussie» in de kamers nuodt'loos Ie verdagen. Rij elke handeling sloofl liet zich uit om dit Ministerie te bezwalken. Trouwens hel is zijn roeping, liet kan niet wel anders, hel wenscht den goeden ouden lijd terug, den lijd van vuor 1848, toen den burger geen ander werk had dan liet geregeld betalen van dc zoo hoog opgevoerde belasting, den tijd toen men niet vermogl zijne eigene bestuurders Ie kiezen. Gelukkig dal de Zicrikzeesche kiezers zulks ook begrijpen en niet dwaas genoeg zijn om liuiiiic eigene glazen in Ie slaan. Hel N. D. put zich verder uit oin den lieer van KERKWIJK le verguizen, dit is ook al een middel dat liet moet bezigen, wil liet ten minste eenige progressie zien van dc kandilaluur van den Heer BOEIJE, want hel weet even goed als wij, de Zzeesclic kiezers zijn voor liet tneercndeel anli- BOELIE'S gezind, iiainentlijk in dien zin, dal zij den Heer J. F. S. BOEIJE als lid niet willen afvaardigen, men weel genoeg wat men van de behoudende politiek van dien Heer te wachten heeftdat zou al spoedig uitkomen bij liet voorstel tot afkoopbaarstclling der tienden, zijne korte poli tieke loopbaan is daar, om zulks Ie bewijzen. In ecu opzigt spieken wij liet N. Dagb. na, en zeggen fs dat waardig vrije mannen, ronde Zeeuwen, die nog nimmer er voor terugdeinsden uit te lioir.cn voor Itunne overtuigingen bewezen hebben bij de eerste stemming dat zij zich niet bang laten maken door zekere hooggeplaatste personen in Zzee, zou dit uwer waardig zijn dat gij na zoo vele jaren den liberalen ANEMAET le hebben afgevaardigd, alsnu zijn antagonist BOEIJE in de plaats steil? Wij gelooven hel niet, en hopen wij eindelijk mei liet Handelsblad voor de nage dachtenis van dcu afgestorvenen ANEMAET, dat belli dc hoon niet worde aangedaan van lafhar tige afkeuring na zijn dood van de vrijzinnige taak, die hij gedurende liet grootste deel zijns levens, door hel vertrouwen zijner kiezers gesterkt, heeft vervuld. Wij hebben dus betere gedachten van U en vertrouwen dat gij aanslaande donderdag getrouw zult opkomen cu met ons kiezen dc Heer te 's llage. Mijnheer de Redacteurl Ik laat mij weinig mei verkiezingen in, en neem bij gevolg ook geen deel aan den lievigen strijd, die voor of tegen sommige kandidaten voor liet lid maatschap der 2de kamer in liet district Zierikzee is gevoerd. Maar locli heb ik enkele couranten artikelen en advertentie» gelezen waarin deze of gene kandidaat op de meest grievende wijze weid verguisd. Ouder de laalsle heli ik er ecliier gecue zoo walgelijk en verachtelijk gevonden, als die, in welke gewag wordt gemaakt van wenken of hevelen, welke de Burgemeesters in liet district Zierikzee van het Departement van Biiineiilandsclie Zaken zouden hebben ontvangen, om de kandidatuur van don Heer van Kerkwijk tc bevorderen I Dat zulk geschrijf in bet Nieuwe Dagblad van 's Gravenhage eene plaats vindt is te begrijpen; maar dal eene fat soenlijke courant, als de Opregle, IJaarlemschedaar voor hare kolommen beschikbaar steltis minder ver klaarbaar.En toch, bet is gebeurd 1 Dc schrijver dier advertentie moet dan wel vreesclijk op den Heer run Kerkwijk zijn gebeten, of bijzonder weinig tol aanbeveling van den lieer Boeije kunnen bijbrengen, als hij tol znlke venijnige hulpmiddelen zijne toevlugl nemen moei om laatstgenoemden te zien gekozen; waardoor te gelijk dc hoofden van hel bestuur in de 'I Zij of gij woont te Melissant, Te Stellendam of Dirksland, Te Nieuwe- of le Oude Tong, Hoe oud gij zijl of ook hoe jong, Te Goederee uf Oollgensplaal, Wij zijn toch burgers van den Slaat^, Te Herking of le Baltenoord, Kiest overal zoo liet behoort Doet als Ie Stad aan 'I Haringvliet, Daar kiezen zij Frans Boeije niet, Ook niet te Bommel, dat 's gewis, En niet te Middelbands, Maar doel zooals te Soinmelsdijk, Daar kiezen wij van KERKWIJK. FlakkeeFcbr. 1863. Eenige Kiezers. gewiglige aangelegenheid der verkiezingen niet lan ger legen verdachtmaking zijn gevrijwaard. Op mij liecfl de bedoelde advertentie den indruk gemaakt, dat elk zelfstandig Bui genieester daardoor zedelijk verpligt werd, de op zoo laaghartige wijze bestreden kandidatuur le bevorderen. Ook uil de toezending van present exemplaren van het beruchte Nieuwe Dagblad, waarin de verkiezing van den Heer Boeije werd aanbevolen en welk blad naar men zegt, aail verschillende Burgemeesters werd gestuurd,," zou ik besluiten, dal liet met zoodanige reroininaii- dalie niet pluis was. Eu, werd hij door zijne meah;- ingezeleneu geraadpleegd over den persoon, op «Srli zij hunne stem zouden uitbrengen dan geloof ilodat de Burgemeester juist zijn pligt betracht, door dc verkiezing van op dergelijke wijze zijilelingscli aan bevolen kandidaten le ontraden onverschillig of daardoor wordt gehandeld in overeenstemming of in strijd met dc wenschen van den Minister. Ik althans zal ook om de vuilaardige wijze op welke zijne verkiezing wordt bestreden, aan Jeu lieer mijne stem geven. Mogteu meerdere kiezers mijn voorbeeld volgen, al was het enkel om le toonen, dat zij een afkeer hebben van annonces als ik hierboven bedoelde. Met achting betuig ik te zijn UEd. Dv. Dienaar, S., 21 Febr. 1863. Een kiezer. Aan de Redactie van den Zierikzeeschen Nieuwsbode. Mijnheer \n de Opregle tlnarlemsche Courant van den 17 dezer vindt men de navolgende openlijke dankbe tuiging. Aan Mr. C. van der Lek de Clereq Lid van de Eerste Kamer der Stalen Generaal, en aan Jlir. \V. M. II, de Jonge Oud Lid der Provinciale Staten van Zeeland, voor hunne heusclie pogingen, iri liet Kiesdistrict te. Zierikzee iri liet belang der Caudidaluur van Jlir. Mr. J F. Schuurbcqtio Boeije aangewend, terwijl met hel volste vertrouwen op nog beter succes deuzelfdcn ijver bij de herstemming door eenige Kiezers verzocht wordt. Ons met die dankbetuiging en aanbeveling ver- eenigende, nieenen wij, dat die dank iu niet min dere mate toekomt aan de Hecrcii J. N. van der Halen, Oud Procureur, gewezen Giillier bij liet Kanlongeregl, thans Zaakwaarnemer of Praclizijn, en M. Platleschorre, Zaakwaarnemer en bezorger van Plaatsvervangers alhier; deze beiden toch komt de eer toe, van, bij den door den Heer van der Lek de Clereq, bijeengeroepen Kiesvergadering de eersten te zijn geweest, die de Caudidaluur van den Heer Boeije, hebben voorgesteld, en zijne ver kiezing met hunnen veelvermogenden invloed hebben ondersteundwij meciicu dus eeneu pligt lever- vullen, dtior deze betuiging ook aan beide laatst genoemden, de eer te geven, die liun luckouil, en verzoeken U daarom dit iu Uw veelgelezen blad wel le willen upuemen. Waarmede gij zult verpliglen Vele Kiezers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1